جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالی درباره قضای نمازهای کسی که تازه مسلمان شده است

نوشته
    81
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    17 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالی درباره قضای نمازهای کسی که تازه مسلمان شده است

با سلام،
    من پسری هجده ساله هستم که تازه مسلمان شدم.آیا قضای نماز هایی که بین 15 سالگی کامل قمری تا امسال یعنی حدود سه سال بر من واجب است؟
    مادر من اهل چین است و ان شاءالله به زودی مسلمان می شود، آیا قضای نماز برای او واجب است؟
    من مقلد مقام معظم رهبری هستم که در اجوبه الاستفتاءات ایشان در سوال 552 جواب دادند که اگر کافری مسلمان شود قضای نماز هایی که قبل از مسلمان شدن وی بر او واجب نیست، برای احتیاط بیشتر می خواهم نظر چند مرجع دیگر در اینباره هم شناختی داشته باشم؟
    سوال آخر من این است که پدرم در جوانی در ایران اقامت داشته و در حدود بیست سالگی به خارج اعزام شد و گرچه به خدا ایمان داشته ولی نه نماز خوانده و نه روزه گرفته است،حتی کار های ممنوع شده مانند خوردن شراب هم کرده. الآن حدود 55 سال است، در صورتی که اگر در جوانی شهادتین را نداده یعنی رسماً مسلمان نشده آیا قضای نماز برای او واجب است؟ و در صورتی که شهادتین را داده چی؟

هزار تشکر!!
    ویرایش توسط edmond : ۱۳۸۹/۰۱/۰۸ در ساعت ۱۶:۵۶

2.  

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    83 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط edmond نمایش پست
    با سلام،
    من پسری هجده ساله هستم که تازه مسلمان شدم.آیا قضای نماز هایی که بین 15 سالگی کامل قمری تا امسال یعنی حدود سه سال بر من واجب است؟
    مادر من اهل چین است و ان شاءالله به زودی مسلمان می شود، آیا قضای نماز برای او واجب است؟
    من مقلد مقام معظم رهبری هستم که در اجوبه الاستفتاءات ایشان در سوال 552 جواب دادند که اگر کافری مسلمان شود قضای نماز هایی که قبل از مسلمان شدن وی بر او واجب نیست، برای احتیاط بیشتر می خواهم نظر چند مرجع دیگر در اینباره هم شناختی داشته باشم؟
    سوال آخر من این است که پدرم در جوانی در ایران اقامت داشته و در حدود بیست سالگی به خارج اعزام شد و گرچه به خدا ایمان داشته ولی نه نماز خوانده و نه روزه گرفته است،حتی کار های ممنوع شده مانند خوردن شراب هم کرده. الآن حدود 55 سال است، در صورتی که اگر در جوانی شهادتین را نداده یعنی رسماً مسلمان نشده آیا قضای نماز برای او واجب است؟ و در صورتی که شهادتین را داده چی؟

هزار تشکر!!

پاسخ:
    با عرض سلام وادب خدمت شما دوست عزیز،
    قبل از پاسخ به پرسش جنابعالی بر خودم لازم می دونم که تشرف شما به دین مبین اسلام را خدمت شماتبریک عرض کنم.
    قیل ازهرچیز نظر شما را به یکی از قواعد اسلامی جلب می کنم بنام «قاعدۀ جب»:
    یکی از قواعد فقهی که در بعضی از احکام شرعی نسبت به کافر مطرح می گردد و مبنای عفو و رافت اسلامی در خصوص کافری که مسلمان می شود قرار می گیرد، «قاعده جب » می باشد، مثلا گفته می شود: چنانچه کافر مسلمان گردد، قضای عباداتی که در حال کفر به جا نیاورده همچون نماز و روزه، پرداخت زکاة، اجرای حدود و مجازات و اخذ دیه نسبت به تخلفات دوران کفر از اوساقط می گردد و مورد مؤاخذ واقع نمی گردد.
    «جب » در لغت به معنای قطع کردن، بریدن و یا ترک کردن می باشد{ ابن اثیر، النهایه، ج 1/234، انتشارات اسماعیلیان، قم، چاپ چهارم،1367 ه ش; جبران مسعون، الرائد /498، دارالعلم للملائین، بیروت، چاپ دوم،1967 میلادی; طریحی، مجمع البحرین، ج 2/21، المکتبة المرتضویه، تهران، 1365 ه ش. } به این جهت است وقتی گفته می شود، اسلام آنچه را در زمان کفر بوده برمی دارد بدین معنی است که اسلام دوران کافر بودن شخص را به دوران بعد از مسلمان شدن او وصل نمی کند بلکه قطع می کند و در نظر نمی گیرد و مورد امتنان و عفو و گذشت و رافت اسلامی قرار می دهد
    واین مسئله که شخص کافری که مسلمان شده است قضا کردن نمازها وروزه های گذشته بر او واجب نیست از مسائل اتفاقی بین مراج تقلید می باشد.

در رابطه با سوال شما در مورد پدرتان باید عرض کنم:
    فرزندان نابالغ، از جهت اسلام و كفر، تابع آيين پدر و مادرند.(جواهر الكلام، محمد حسن نجفى، ج‏41، ص‏602؛ تحريرالوسيله، امام خمينى، ج‏2، ص‏498.) هرگاه يكى از والدين مسلمان باشد، فرزند، مسلمان شمرده مى‏شود؛(اسلامِ حكمى) چون اسلام بر كفر برترى دارد و تابعيت برتر براى فرزند منظور مى‏شود.(همان، ج‏6، ص 49.) اگر پدر و مادر هر دو كافر باشند، فرزند نيز در حكم كافر است.(همان، ص‏45و44.) البته بايد توجه داشت، اين مسأله اولا: براى تنظيم مقررات اجتماعي است.اما نسبت به آخرت و قيامت وپاداش يا مجازات مسأله ديگري به نام أعراف و امتحان در عالم برزخ مطرح ميشود.
    ثانيا: حكم به کفر يا اسلامِ حكمى است و صرفا تا زمان بلوغ فرزندان است يعني تا زماني که آنان فاقد قدرت انتخاب هستند ولي بعد از آن مسأله ايمان يا کفر آنها تابع انتخاب خودشان است و اسلام يا کفر پدر يا مادرکفايت نمى‏كند.به عبارت ديگر بايد فرد، پس از بلوغ، خود اسلام را انتخاب كندتا مسلمان محسوب شود. (همان. ج‏41، ص‏617و605و603.)

بنابراین اگرپدرتان پس ازرسیدن به بلوغ شهادتین نگفته واسلام را بعنوان دین خود نپذیرفته بودند،الان بعد از گفتن شهادتین مانند شما قضای نماز وروزه های زمان در واقع کفر، برایشان واجب نیست.ولی اگر شهادتین گفته اند یا عملاً اسلام را پذیرفته اند-مثلاً مدتی نماز می خواندند- الان باید نمازها وروزه های آن دوران را قضا کنند.

امیدوارم توانسته باشم کمکی انجام داده باشم.

نوشته
    223
    حضور
    11 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    0
    گالری
    6

سلام edmond تولدت مبارک.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    واحفظ سیدنا و قائدنا سید علی خامنه ای

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری