صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *****چرا باید بگوییم "امام خامنه ای"؟******

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  73
  مورد تشکر
  505 پست
  حضور
  2 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  45

  *****چرا باید بگوییم "امام خامنه ای"؟******
  • غربی‌ها با سه کلیدواژه‌ی آزادی، دموکراسی، و حقوق بشر افکار عمومی را اداره می‌کردند. شرقی‌ها با دو کلیدواژه‌ی مبارزه‌ی پرولتاریا با امپریالیسم و برابری. امام پنج کلیدواژه‌ی قرآنی را در مقابل آن پنج کلیدواژه قرار دادند.
  • اصل «امامت‌محوری» مهم‌ترین کلیدواژه بود. سیستم امت-امامت حرف جهانشمول اسلامی بود که در عرصه‌ی سیاست احیا شد.
  • ده سال هر کاری کردیم، یک رسانه‌ی غربی پیدا شود که بگوید «امام خمینی»، نشد! همه می‌گفتند «آیت‌الله خمینی».
  • سال 59 به یکی از اساتید یهودی آلمان گفتم «استاد! چرا رسانه‌های شما نمی‌گویند امام خمینی؟». خنده‌ای کرد و گفت «آخر ما بعضی چیزها را متوجه شدیم!». کیف‌اش را باز کرد و یک کتاب درآورد. ترجمه‌ی آلمانی کتاب «ولایت فقیه» امام بود. گفت «آقای خمینی یک تئوری جهانی دارد. وقتی ما بگوییم "امام"، ایشان بین کشورهای دنیا شاخص می‌شود. چون کلمه‌ی "امام" قابل ترجمه نیست. ولی وقتی بگوییم "رهبر"، این کلمه در فرهنگ غرب بار منفی دارد. دیگر ما ایشان را کنار استالین و موسیلینی و هیتلر قرار می‌دهیم. کلمه‌ی "رهبر" به نفع ما و کلمه‌ی "امام" به نفع آقای خمینی است. از طرف دیگر اگر ایشان یک جایگاه دینی دارد، ما به ایشان می‌گوییم "آیت‌الله"، اما "امام" یک بار معنوی دارد! از طرفی ایشان آن طور می‌شود امام امت اسلامی که مسلمان‌های دنیا را دور خودش جمع بکند!». با این صراحت این را به من گفت.
  • یک رسانه‌ی غربی یا شرقی را پیدا نمی‌کنید که گفته باشد «امام خمینی». آن موقع ما امتحان کردیم رسانه‌های غربی آیا می‌پذیرند ما یک آگهی بدهیم به نام «امام خمینی»؟ می‌خواستیم 60،000 مارک بدهیم که یک آگهی چاپ کنند، قبول نکردند!
  • شهریور 58 که در مجلس خبرگان قانون اساسی شهید بهشتی کلمه‌ی امامت را در قانون اساسی گذاشت، ریاست آن مجلس با آقای منتظری بود. امام خمینی گفت آقای بهشتی اداره کند. وقتی شهید بهشتی آمد اصل پنجم را مطرح کند که ولی فقیه نائب امام زمان و امام امت اسلامی است، کشور ریخت به هم. بازرگان اعلام استعفای دسته‌جمعی دولت را کرد. امیرانتظام اعلام کرد که مجلس خبرگان قانون اساسی باید منحل شود. سر یک کلمه کشور ریخت به هم!
  • امامت‌محوری، امّت‌گرایی، عدالت‌گستری، و دوقطبی مستکبرین-مستضعفین اساس تئوری امام خمینی بود.
  • امام خمینی از دنیا رفتند. آقای ه آمدند پنج روز بعد از رحلت امام خمینی در دومین خطبه‌ی اولین نمازجمعه‌ی بعد از رحلت امام، راجع به ولایت فقیه دو جمله گفتند. یک : «ما نمی‌خواهیم بعد از رحلت امام خمینی به جانشی ایشان "امام" بگوییم». این همه دعوا داشتیم با شرق و غرب؛ امام حاضر شد شهید بهشتی را قربانی کند برای این کلمه؛ قانون اساسی پنج بار روی امامت ولی فقیه تأکید کرده، امام این را از سال 48 مطرح کرده، شما می‌گویی نمی‌خواهیم؟ به اسم اعزاز امام خمینی گفتند به جانشین‌اش نمی‌گوییم امام! انگار یکی به شما بگوید من چون خیلی شما را دوست دارم، افکار شما را می‌خواهم با شما دفن کنم! جمله‌ی دوم‌شان این بود : «خبرگان مرجع تعیین نکرده است». یعنی جانشین امام خمینی نه مرجع است و نه امام.
  • وقتی ایشان جای «امام» گذاشت «رهبر»، «امّت» شد «ملّت». یعنی عملاً سیستم ملت-رهبر انگلیسی‌ها را پذیرفتیم و سیستم امت-امامت امام خمینی را کنار گذاشتیم. وقتی «امّت» شد «ملّت»، عناصر امّت یعنی «خواهران و برادران قرآنی» -که وظایفی مثل امر به معروف و نهی از منکر نسبت به هم دارند-، تبدیل شدند به عناصر ملت یعنی «شهروند» و «هموطن».
  • اما کلمه‌ی سوم یعنی «عدالت»؛ مقدس‌ترین کلمه‌ای که آقای ه در دوران ریاست ابداع و به تحمیل کردند به نظام اسلامی، کلمه‌ی «توسعه» بود. فرق عدالت و توسعه این بود که «عدالت» را خدا و پیغمبر (ص) و علی مرتضی (ع) تعریف می‌کنند، اما «توسعه» را صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و صهیونیست‌های عالَم.
  • در عرصه‌ی بین‌الملل هم دو کلیدواژه‌ی قرآنی «مستکبرین» و «مستضعفین» را ایشان اصلاح کردند و گفتند «مستکبرین» فحش و توهین‌آمیز است! به جایش بگوییم «قدرت‌های جهانی»! خب وقتی گفتی «مستکبرین» باید با آن‌ها «مبارزه» کنی، اما وقتی گفتی «قدرت‌های جهانی» باید با آن‌ها «تعامل» کنی. «مستضعفین» را هم کردند «قشر آسیب‌پذیر»؛ یعنی آدم‌های بی‌عرضه‌ای که خودشان پذیرای آسیب‌اند!
  • پنج کلیدواژه‌ی قرآنی امام خمینی که اساس گفتمان نهضت اسلامی بود، توسط ایشان تغییر پیدا کرد به همان کلیدواژه‌هایی که دشمنان می‌خواستند.
  • تا موقعی که کلیدواژه‌های قرآنی امام خمینی –که رأس آن‌ها امام بودن ولی فقیه است- احیا نشود، هر کاری که بکنیم، وصله‌پینه کردن است.
  • شما هر لعنی که به ...... بکنید، این قدر جگر دشمنان نمی‌سوزد که بگویید «امام خامنه‌ای».
  • مشکلی که هست هم این است که همه می‌گویند «دیگران بگویند ما هم می‌گوییم!». اصولگراها می‌گویند صداوسیما شروع کند، ما هم می‌گوییم! صداوسیما می‌گوید ما که از روحانیون نمی‌توانیم جلو بیفتیم! روحانیون می‌گویند تا مدیران ارشد نظام خودشان نگویند که ما نمی‌توانیم جلوی مردم بگوییم! مدیران ارشد می‌گویند وقتی جوانان انقلابی هم نمی‌گویند، ما بگوییم و هزینه بدهیم؟! و...
  • بعضی هم می‌گویند نگوییم چون قبلاً کسی (حشمت‌الله طبرزدی) این کار را کرده و سابقه‌ی خوبی ندارد این کار در ذهن مردم! خب خوب‌ها باید پرچمدار این کار شوند که این کار به اسم آن‌ها ثبت شود و آن سابقه پاک شود.
  • آیت‌الله سید محمدباقر حکیم پا می‌شود می‌رود نجف. از آن‌جا نامه می‌نویسد به «حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای». یک هفته بعد شهیدش می‌کنند. آن مرد بزرگ می‌فهمد که باید از آن‌جا پیغام دهد «امام خامنه‌ای». سید حسن نصرالله می‌فهمد در سخت‌ترین شرایطی که دارد، باید بگوید امام خامنه‌ای! ما اینجا نشسته‌ایم و نمی‌گوییم!
  • اگر نعمت خدا را قدر ندانیم، می‌فرماید «انّ عذابی لشدید». روز قیامت هم آن‌جا ندا داده می‌شود که «وقفوهم انّهم مسئولون، ما لکم لا تناصَرون». هی حرف را انداختند از این طرف به آن طرف. 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  نقل قول نوشته اصلی توسط ابوذر زمان نمایش پست
  *****چرا باید بگوییم "امام خامنه ای"؟******

  "امام" و "اَمام" هم ريشه‏اند. "اَمام" به معناي جلو و رو به رو و "اِمام" به معناي پيشوا و جلودار، آن كه از او پيروي مي شود (خواه انسان باشد يا كتاب يا چيز ديگر) اين شخص يا چيز پيروي شده ممكن است حق باشد يا باطل.

  عرب‏ها به ريسماني كه بَنّاها به ديوار مي كشند تا ديوار راست بنا گردد، "اِمام" مي گويند.

  قرآن خود را اِمام معرفي مي كند (و كل شي‏ءٍ احصيناه في امامٍ مبين).(1)
  نيز به پيشوايان هدايت و عصمت(2) و ديگر پيشوايان(حق يا باطل) امام اطلاق مي كند.(3)

  در عرف اسلامي به كسي كه در نماز جماعت جلودار است و ديگران از او در نماز خواندن پيروي مي كنند، امام جماعت مي گويند. نيز به پيشوا و عالِم مذهبي، امام گفته مي شود، مانند امام فخر رازي، امام ابوحامد محمد غزالي، امام بخاري و... .

  به پيشواي سياسي نيز امام گفته مي شود، مانند امام موسي صدر(رهبر شيعيان لبنان). بر آيت اللَّه خميني چون پيشواي مذهبي، سياسي و رهبر انقلاب اسلامي ايران است امام اطلاق مي شود.
  طبق همين معنا اطلاق امام به آيت اللَّه خامنه‏اي روا است. اگر در عرف ما ايرانيان متداول نيست كه به ايشان امام خطاب كنيم، امّا در عرف عرب زبانان اين اطلاق شايع است. عرب‏ها به آيت اللَّه خامنه‏اي، امام خامنه‏اي مي گويند.

  افزون بر اين‏ها در فرهنگ شيعه و در اصطلاح خاص علم كلام واژه امام و امامت از يك بار معنايي ويژه‏اي بهره‏مند است. در اين فرهنگ امام آن انسان برگزيده‏اي است كه از سوي خداوند بزرگ رهبري امت را در دست دارد و از ملكه عصمت بهره‏مند است. امام بدين معنا بعد از پيامبر در دوازده تن منحصر است. اطلاق كلمه امام به رهبر كبير انقلاب آيت اللَّه خميني و همچنیت آیت الله خامنه ای بدين معنا نيست، كه ايراد گرفته شود مگر ما از دوازده امام بيشتر داريم كه به غیر از ائمه امام گفته مي شود. اين ايراد در واقع خلط بين اين چند معنا است.

  چون در فرهنگ شيعه امامت از بار معنايي خاص بهره‏مند است و با اطلاق كلمه امام، امام معصوم در ذهن تداعي مي كند، بدين جهت براي ما شيعيان ايران سنگين و نا مأنوس بود كه كلمه امام را به آيت اللَّه خميني اطلاق نماييم. بدين جهت در آغاز مي گفتند: نائب الامام خميني؛ يعني آيت اللَّه خميني عنوان نايبِ عام امام مهدي(عج) را دارد، چون كه فقيهان با شرايط خاص در دوره غيبت كبري نايبان امام مهدي(عج) مي باشند.

  در جريان مبارزات اسلامي ملت ايران برخي از شخصيت‏هاي مذهبي اعلان كردن كه به آيت اللَّه خميني امام (به معناي رهبر و پيشوا) گفته شود و كم كم اين عنوان برايشان از مقبوليت اجتماعي بهره‏مند شد.
  همين عنوان را مي توان درباره آيت اللَّه خامنه‏اي رهبر انقلاب اطلاق نمود و هيچ اشكالي ندارد.


  پي نوشت‏ها:
  1. يس (36) آيه 12.
  2. انبيا (21) آيه 73.
  3. قصص (28) آيه 41.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  138
  مورد تشکر
  353 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  صادقانه بگم فرصت نكردم همه ي نظرات رو بخونم اما فكر مي كنم منظور از امام رهبر و پيشرو باشه.و البته گمان نمي كنم بايدي در گفتن اين لفظ داشته باشيم.
  تا شقايق هست زندگي بايد....


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,775
  مورد تشکر
  6,868 پست
  حضور
  6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  7  با سلام خدمت همه دوستان
  صحبتی از مقایسه با مرتبه امام معصوم نیست:
  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدي اهورا نمایش پست
  و چنين مرتبه‏اى را (به نحو مطمئن و اعتماد بخش) جز كسى كه خدايش برگزيده و لايق شناخته، حائز نگردد،و غير آنكه پروردگارش مقدم داشته و امامت و حكمت‏بخشيده واجد نشود.
  همچنانکه که امام خواندن امام خمینی رحمة الله علیه مورد بحث نیست، چراکه آن مورد قبول فرض گرفته شده است، تمام بحث در این است که به آیة الله العظمی خامنه ای نیز میتوان امام گفت؟

  شاید منشأ سؤال از یک تصور سرچشمه بگیرد و آن اینکه:

  آیة الله خامنه ای جانشین امام خمینی است.

  و جانشین شخصیتش پائین تر است!!
  آیا تصور فوق صحیح است؟

  در منطق شیعه، هر فقیهی که در عصر غیبت عهده دار امورات مؤمنان شود باید نیابت امام زمان علیه السلام را برای او قائل شد و الا حکم او نافذ نخواهد بود و وقتی حکم او نافذ است او امام است، یعنی باید او را امام بدانیم او مطاع است چه امامش بخوانند چه نخوانند.

  پس نباید تصور کرد فقیه فعلی جانشین فقیه قبلی است، بلکه او جانشین امام معصوم است، مثلا چه کسی میتوان قبول کند میرزای بزرگ (صاحب فتوای تحریم تنباکو) جانشین شیخ انصاری است، همه ایشان را جانشین امام زمان میدانند لذا ایشان در فتوای معروفشان پای امام زمان را به میان کشیدند و فرمودند:
  الیوم استعمال تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان است.

  چون خودشان را از طرف ایشان مجاز به دخالت در امورات سیاسی اجتماعی مردم میدانستند.


  بنابراین آیة الله خامنه ای طبق عقل و شرع و عرف باید اطاعت شوند، چه ایشان را امام خطاب کنیم چه نکنیم، نباید خود را درگیر الفاظ کنیم، خیلیها هستند که ایشان را امام میدانند و شاید خطاب نیز بکنند ولی در فتنه اخیر ایشان را تنها گذاشتند و ندای این عمار ایشان را نشنیدند و خیلیها نیز که که ایشان را رهبر شرعی و قانونی میدانند و به ایشان امام خطاب نکردند از ایشان حمایت کردند و یاریشان نمودند.

  به هر حال ولایت فقیه در طول ولایت پیامبر است لذا امر و نهی او باندازه امر و نهی پیامبر قداست دارد، لذا امام خمینی میفرمود:

  ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است.

  خوب به کلمه همان دقت کنید!


  اللهم احفظ قائدنا الامام الخامنئی و وفقه لجمیع ما تحب و ترضی، بحرمة محمد و آله الطیبین صلواتک علیهم اجمعین.


  موفق باشید.
  ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۰۴/۲۱ در ساعت ۲۰:۵۸
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
  از دست ندهید
  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,279
  مورد تشکر
  4,825 پست
  حضور
  21 روز 4 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  4
  گالری
  98  قابل توجه بعضی دوستان:
  ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است.

  ممنون از پاسخگوی محترم.
  امام خمینی (ره) :

  ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  72
  مورد تشکر
  248 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  وااااااااااای من خیلی دوست دارم بگم امام خامنه ای اما هر بار که گفتم بهم خندیدند!
  چرا این لفظ جا نمیفته؟چرا رسانه ها تبلیغ نمی کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چقدر لفظ قشنگیه!
  اسرائیل باید نابود شود.
  I hate Israel


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  766
  مورد تشکر
  3,309 پست
  حضور
  2 روز 4 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  2  شما هر لعنی که به ...... بکنید، این قدر جگر دشمنان نمی‌سوزد که بگویید «امام خامنه‌ای»

  *****چرا باید بگوییم "امام خامنه ای"؟******

  محبت و عشق واقعی ،خود زاییده شناخت و معرفت است،ناگهانی و تک بعدی نیست،حاصل تدریج است و به موازات رشد و تحول آدمی و اعتلای معرفت و بینش نسبت به محبوبها و مطلوبها صد چندان می شود. 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  73
  مورد تشکر
  505 پست
  حضور
  2 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  45  *****چرا باید بگوییم "امام خامنه ای"؟******

  الحق که تو از سلاله ی فاطمه ای

  با خنده ی خود به درد ما خاتمه ای

  زیبا تر از این نام ندیدم به جهان

  سید علی الحسینی الخامنه ای

  ویرایش توسط ابوذر زمان : ۱۳۸۹/۰۴/۲۲ در ساعت ۰۸:۴۸


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,323
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,863 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11

  شاد
  دلخوشی ما به آقای خامنه ای است!

  یکی از اطرافیان نقل می کند:
  « در یکی از سفرهایی که رهبر انقلاب به قم تشریف آوردند، به اتفاق یکی از دوستان به منزل آقا رفته وارد اطاق منزل شدیم، رهبر انقلاب اظهار لطف و مرحمت فرمود، نشستیم. آقای بهاء الدینی روی تشک با عرقچین نشسته بود، آقایانی در خدمت آقا بودند.
  حقیر خدمت رهبری عرض کردم: آقا! اگر بعضی بعد از نشست مجلس خبرگان، از رهبری حضرتعالی خبر دادند، ما سه سال قبل از فوت امام ، رهبری شما را در سر می پروراندیم.
  فرمودند: چطور؟ عرض کردم به واسطه فرموده این مرد و اشاره به آیت الله بهاء الدینی کردم و در توضیح آن گفتم در سه نشست که در سه جمعه پیاپی که در منزل بنده محضرشان بودم این مطلب را فرمودند. روزی ابتدا به ساکن فرمودند:
  « فلانی! قضیه قائم مقامی سر نمی گیرد. کسی که ما دلخوش به او هستیم، آقای خامنه ای است. »
  بنده هم عرض کردم: بله آقا، و رفتم برای اینکه چای خدمت آقا بیاورم فرموده ایشان را یادداشت کردم.
  هفته بعد روز جمعه حدود ساعت ده صبح فرمودند:
  « همانطور که ما به شما گفتیم اینها می خواهند کاری کنند، اما موفق نمی شوند دلخوشی ما به آقای خامنه ای است. »
  عرض کردم، بله آقا و بلند شدم رفتم یادداشت کردم و برگشتم. هفته سوم باز به همین مضامین درباره آینده مطلبی فرمودند، من نگاهی به چشمهای آقا کردم، آقا فرمود:
  « چه باید کرد؟ شما تعجب می کنی؟ اما دید ما این است. »
  عرض کردم: بله آقا.
  چون سخنم به اینجا رسید آقایانی که در خدمت آقا بودند خوشحال شدند و تبسم کردند و رهبر انقلاب نگاهی به آیت الله بهاء الدینی کرد، ایشان هم به طور عادی گفته های حقیر را می شنید و سر مبارک در پیش داشت. »

  منبع:سايت صالحين.زندگي نامه آيت الله بهاءالديني(ره)*****چرا باید بگوییم "امام خامنه ای"؟******

  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  3,203
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  3
  مورد تشکر
  9,825 پست
  حضور
  96 روز 17 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0

  شاد
  سال 68 به آیت الله العظمی بهجت(ره) گفتند:آقا میگویند سید علی (امام خامنه ای) برای حکومت کردن جوان هستن

  آیت الله العظمی بهجت(ره) جواب دادند:همان یک بار که گفتند علی (حضرت علی (ع) ) جوان است برای هفت پشت ما بس است...
  ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۰۴/۲۴ در ساعت ۱۱:۱۱
  شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
  تو را عاشق شود پیدا ولی......


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۸/۲۵, ۱۲:۴۰
 2. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۳۰, ۱۲:۰۹
 3. """درسهايي از علامه طباطبائي""""
  توسط The Praises to God در انجمن افلاکیان خاک نشین
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۰۳, ۱۲:۴۵
 4. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۴/۰۷, ۱۷:۳۹
 5. پاسخ: 804
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۱/۱۴, ۲۲:۱۳

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود