جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالی در مورد طی الارض؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  3,203
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  3
  مورد تشکر
  9,825 پست
  حضور
  96 روز 17 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عصبانی سوالی در مورد طی الارض؟
  با سلام خدمت تمامی دوستان.در مورد کرامت هایی(مثلا طی العرض) که خداوند به بعضی از علما و عارفان عنایت میکنه.آنها چه مراحلی رو طی میکنن تا به این درجات میرسن؟آیا خدا برای انسان هایی که قبلا هم شدیدا گناهکار بودن ولی قصد توبه و رسیدن به درجات عالی رو دارند چنین لطفی میکنه؟خیلی اورژانسی به جواب این سوال احتیاج دارم..لطفا هر چیزی در این مورد میدونید دریغ نکنید...یا حق
  ویرایش توسط seyed133 : ۱۳۹۱/۰۳/۳۰ در ساعت ۱۵:۳۱
  شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
  تو را عاشق شود پیدا ولی......


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  641
  مورد تشکر
  3,856 پست
  حضور
  14 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  84
  آپلود
  9
  گالری
  66  با او

  ضمن عرض سلام خدمت شما ، اما در مورد سوالتون ؛

  سوالتون دو بخش داشت ، به اين قرار :

  1.علما و عرفا با انجام چه كارهايي به كراماتي همچون طي الارض مي رسند؟
  2.آيا كساني كه دچار گناهان كبيره و بزرگ هم شدند مي توانند به اين درجات برسند؟

  كه تك تك به پاسخ سوالاتون مي پردازيم ، انشاءالله :


  در مورد سوال اول : لازم هست قبل از پاسخ اصلي سوال چند تا نكته ي خيلي مهم و حتي مهم تر از اصل جواب رو عرض كنم.

  اولا بايد توجه كنيد كه غايت و هدف سالك و عارف و عالم ، رسيدن به اين كرامات نيست.بلكه هدفش اين هست كه هر چه بيشتر به خدا شبيه بشه در صفات مختلف .منتها غالبا در اين مسير اين كرامات هم به او از سوي خدا عنايت مي شه.
  ولي اگر كسي هدفش از سلوك رسيدن به اين كرامات باشه ، نه سالك و عارف واقعي هست وهم اينكه خيلي بعيده به اين چيز ها برسه.
  معروفه روزي مقدس اردبيلي بعد از درس مي خواست از مسجد خارج بشه ، كفش هاش جلوي پاش جفت شد.شاگردان متعجب شدند ، يكي از شاگرد ها كه خيلي مجذوب شده بود پشت سر ايشون راه افتاد و اصرار مي كرد و مي پرسيد چه كنم تا به اين درجه برسم.
  مقدس اردبيلي گفت : تو مي خواهي به اين چيز ها برسي؟ گفت : بله. مقدس گفت : پس نمي رسي.
  دليلش هم اينه كه هدف اين چيز ها نيست.در سلوك و عرفان ، هدف خداست.


  ثانيا بايد توجه كرد كه اين كرامات اصلا ارزش و مقامي نيست.جالب هست بدونيد كه با توهين به مقدسات و همراهي آگاهانه با شيطان هم مي شه به اين چيز ها و كارهاي عجيب رسيد. هم چنين با رياضت هاي سخت مثل مرتاضان هم مي شه به بعضي از اينها رسيد.
  ولي در مسير الهي اگر كسي حركت بكنه ، نبايد از خدا در مقابل عبادت هاش توقع چيزي از جمله مثلا طي الارض داشته باشه.كه البته خدا در مسير بندگي اگر صلاح باشه به او عنايت مي كنه.


  ثالثا اينكه بدانيد كه غالبا اين كرامات كه خدا عنايت مي كنه ، پشت بند خودش مسئوليت هم داره.يعني كسي كه اين كرامات رو داره مسئوليتش سنگين تر مي شه.بايد به جاش مطابق امر خدا دستگيري كنه و به مردم كمك كنه.امتحانش هم سخت تر مي شه.نبايد لحظه اي از اين كرامات براي منافع شخصيش استفاده كنه.و....براي همين بعضي از اين كرامات در مسير سعادت و كمال انسان دست و پا گير هم مي شه.ولي البته بعضيش هم موجب يقين بيشتر و بهتر مي شه.

  اما اصل جواب ؛

  كسي كه در مسير سلوك و بندگي قرار مي گيره ، و هر چه بيشتر صفات بد و رذائل رو در خودش از بين مي بره و صفات خوب و فضائل رو در خودش ايجاد و جاودانه مي كنه ، كم كم روحش و ضميرش پاك مي شه و ظرفيت درونيش افزايش پيدا مي كنه و روحش صيقل پيدا مي كنه.
  طي الارض و ... از امكانات روح هست كه اگر روح رشد كنه و ظرفيتش افزايش پيدا كنه و صيقل پيدا كنه ، اين مسائل و كرامات در اون ايجاد مي شه.
  از اونجا كه صفت بخل در خدا راه نداره ، اگر كسي مستعد داشتن يك كرامتي بشه و زمينه و ظرف اون رو در خودش با صيقل دادن روح و افزايش ظرفيت درونيش ايجاد بكنه ، صفات مثبت رو در خودش ايجاد و صفات منفي رو دفع بكنه ، چون خدا بخيل نيست ، اون كرامت رو به او عنايت مي كنه.
  از جمله شهود عالم غيب و باطن عالم و اهل بيت و ... كه معروف هست به باز شدن چشم برزخ.

  كسي كه مي خواد از صفر شروع بكنه ، بايد ابتدا از گناهانش توبه كنه ، يعني پشيمون بشه و قصد كنه كه ديگه تكرار نكنه.

  بعد از پاك كردن خونه ي دلش از كثيفي ها وسياهي ها ، شروع كنه به تزئين اين خونه و انجام وظايفش نسبت به خدا و بندگان و كسب صفات خوب و فضائل و همچنين مواظب باشه كه اين خونه ي دلش دباره كثيف نشه و از گناهان و اعمال بد و رذائل دوري كنه.پس مي شه انجام واجبات و ترك گناهان.

  مثل همين خونه هاي خودمون.دم عيد اول خونه رو مي شوريم و تميز مي كنيم از كثيفي ها.بعد تزئينش مي كنيم.مواظب هم ميشيم كه دوباره كثيف نشه.

  اونوقت وقتي رفته رفته هي روح رشد كنه و تميز تر بشه و بزرگ تر و قوي تر بشه و نوراني تر بشه و البته پس رفت هم نكنه و پاك بشه و صيقل داده بشه ، اونوقت كم كم حقايق عالم و باطن عالم در روحش جلوه گر مي شه.

  ببينيد الان ديوار چون كدر هست شما رو توي خودش نشون نمي ده.ولي آينه چون صيقل داده شده شما رو در خودش نشون مي ده.
  دل هم همينطور هست ، چون كدر هست حقايق عالم رو نمي بينه ولي اگه تميز بشه و صيقل داده بشه چشمتون به حقايق عالم و باطن عالم باز مي شه.

  منتها شروطي داره از جمله اينكه هدف ما در اين مسير و نيتمون قربه الي الله باشه ، نه قربه الي الكرامات نه قربه الي الطي الارض و .... . يعني دنبال اين چيزا نباشه و هدفش خدايي شدن باشه.منتها مي تونه دعا كنه كه خدايا چشم دلم رو به واسطه ي تلاش ها و مواظبت ها و اعمال خوبم باز كن.

  پس قدم اول بعد از توبه ، انجام واجبات و ترك محرمات است.به طوري كه آگاهانه هيچ گناهي رو انجام نده.حالا اگه يه وقت گناهي از دستش در رفت به خاطر ملكه نشدن صفت خوب هست و عيبي نداره توبه مي كنه.ولي نبايد آگاهانه گناهي بكنه.
  وقتي اينجا رسيد ، اونوقت انجام مستحبات و ترك مكروهات.

  اين نكاتي كه گفتم در يك توصيه ي علامه طباطبايي به يك جوان جمع شده ، كه متن اون نامه و جواب علامه رو در آخر آخر مطلب قرار مي دم.
  البته اون توصيه كمي دقيق تر و سنگين تر هست كه لازم نيست دقيقا به همش عمل كنين.
  نبايد عملي رو به نفس تحميل كرد.
  بايد كم كم آهسته و پيوسته رفت.نه اينكه همچين تند تند رفت كه يكدفعه هم ادم ببره و بزارتش كنار.

  اصل حرف همينه كه ؛ راه رسيدن به كمالات ، انجام واجبات و ترك گناهان هست.
  براي اين لازمه بعد از انتخاب مرجع تقليد مسائل مربوط به خودتون رو از رساله بخونيد و درست عمل كنيد.
  همچنين گناهان اخلاقي از جمله دروغ و غيبت و بي احترامي به ديگران و حسادت و تهمت و .... رو بشناسيد و از اينها هم دوري كنين.
  البته انسان معمولا فطرتا اكثر گناهان و بدي ها رو ميشناسه و در هر لحظه مي فهمه كاري كه مي كنه درسته يا نه مگر موارد معدودي كه مي پرسه.


  پس در يك كلام انجام واجبات و ترك گناهان و بعدش هم در حد توان ، انجام مستحبات و ترك مكروهات.


  جواب سوال دوم :

  بله ، توبه نه تنها مي تونه گناهان رو كامل پاك كنه ، حتي اگر اعمال خوب ضميمه ي توبه بشه ، گناهان به ثواب هم تبديل مي شوند.پس هر كس هر وقت تصميم بگيره براي رسيدن به غايتش دير نيست.

  __________________________________________________ __________

  نامه ي جوان و جواب علامه:
  محضر مبارک حضرت آيت ا... العظمي جناب آقاي طباطبايي

  سلام عليکم و رحمه ا...


  جواني هستم 22 ساله که تنها ممکن است شما باشيد که به اين سوال من پاسخ گوييد. در محيط و شرايطي زندگي مي کنم که هواي نفس و آمال بر من تسلط فراوان دارد و مرا اسير خود ساخته است و سبب بازماندن من از حرکت به سوي ا... شده اند. درخواستي که از شما دارم اينست که بفرماييد بدانم به چه اعمالي دست بزنم تا بر نفس مسلط شوم و اين طلسم شوم را که همگان گرفتار آنند بشکنم و سعادت بر من حکومت کند؟ لطفاٌ نصيحت نمي خواهم، بلکه دستورات عملي براي پيروي لازم دارم. 23/10/55

  پاسخ علامه:
  السلام عليکم

  براي موفق شدن و رسيدن به منظوري که در نامه مرقوم داشته ايد، لازم است همتي برآورده و توبه اي نماييد، به مراقبه و محاسبه بپردازيد. به اين نحو که هر روز که هنگام صبح از خواب بيدار مي شويد، قصد جدي کنيد که هر عملي که پيش مي‌آيد رضاي خدا را مراعات خواهم نمود، آن وقت در سر هر کاري که مي خواهيد انجام دهيد نفع آخرت را منظور خواهيد داشت بطوري که اگر نفع اخروي نبود، انجام نخواهيد داد و وقت خواب چهار پنچ دقيقه در کارهايي که روز انجام داده ايد و يکي يکي از نظر خواهيد گذراند. هر کدام مطابق رضاي خدا انجام يافته، شکر بکنيد و هر کدام تخلف شده استغفار کنيد. اين رويه را هر روز ادامه دهيد. اين روش گرچه در ابتدا سخت است و در ذائقه نفس تلخ، ولي کليد نجات و رستگاري است و هر شب پيش از خواب اگر توانستيد سور مستحبات (حديد، حشر، صف، جمعه، تغابن و اعلي) را بخوانيد و اگر نتوانستيد تنها سوره حشر را بخوانيد و پس از بيست روز حالات خود را براي بنده بنويسيد. انشاءا... موفق خواهيد شد.
  __________________________________________________ ________________

  باز اگر سوالي بود در خدمتم.
  التماس دعا

  طارق

  اي حيوان ناطق بدان:
  برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
  هرگز نتوان ديد جمال احدي را
  و بدان فرودگاه شيطان خودبيني و تكبر است براي همين است كه شيطان به عزّت خدا قسم خورد همه را اغوا كند جز مخلَصين را و ويژگي انسان با اخلاص آن است كه آنقدر محو جمال و جلال خداست كه نه در فكر و نه در عمل هيچ توجهي به خويش ندارد.
  رابطه ي عكس ميان توجّه به خدا و تكبر بسيار مهم است در مسير سعادت انسان.

  [SIGPIC][/SIGPIC]


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  3,203
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  3
  مورد تشکر
  9,825 پست
  حضور
  96 روز 17 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نیشخند سپاس ویژه
  خیلی ممنون طارق جان جوابت هم کامل بود هم دقیق.
  شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
  تو را عاشق شود پیدا ولی......


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  2,426
  مورد تشکر
  10,522 پست
  حضور
  22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  4
  گالری
  28  به نام خدا

  وقوع طی الأرض، فی الجمله، قابل تشكیك نیست. قرآن كریم چنین چیزی رابه "ذی القرنین" نسبت داده است.«أتبع سببا»(كهف/89)
  اما چگونگی آن برای ما به خوبی روشن نیست، كه آیا به كمك موجوداتی مثل أجنه یا فرشتگان انجام می‌شود، یا زمین جمع می‌شود و … ؟!
  با این وجود، گاه مراتب طی الارض را به گونه زیر تعریف می كنند.
  طی، به معنای پیمودن و درنوردیدن و درهم پیچیدن است. و "طی الأرض" از كارهای خارق العاده و غیر طبیعی ای است، كه از عهده افراد عادی خارج است. كسی كه طی الارض انجام می دهد، با اراده الهیه و ملكوتیه ای كه به او افاضه شده است، در آن واحد خود را در محل مورد نظر احضار و ایجاد می كند.
  طی الارض بدین گونه است كه با یك اراده الهیه "كن فیكون" می گردد. فردی كه به آن حد از عرفان و شناخت عالی و كامل رسیده باشد نیازی به صرف وقت و زمینه سازی و مقدمه چینی ندارد، بلكه با یك اراده الهیه و در یك آن و لحظه، طی الارض او انجام می شود و او به مكانی كه در نظرش بوده است منتقل می گردد؛ یعنی بدون پیمودن راه و حركت دادن جسم خود، همان جسم اولی در آن زمان و آن مكان و با همان مشخصات، جسم دومی می گردد و در زمان دیگر و مكان دیگر و مشخصات دیگر حاضر می شود، مانند معجزات و كارهای خارق العاده.
  بنابر این:
  1- طی الارض اختصاص به نفوس قدسیه الهیه دارد، و تا افراد به معرفت و شناخت نفس كه ملازم با معرفت و شناخت خداوند است نرسیده باشند، نمی توانند طی الارض نمایند.
  2- نفس ملكوتی افراد وارسته و صالح به گونه ای است كه گاه قادر هستند اجسامی غیر از خود را در طی الارض به همراه داشته باشند. لذا اگر می بینید كه از برخی افراد كه به آن حد عالی از كمال و معرفت نرسیده اند، ولی با این حال در مورد آنها نقل شده كه طی الارض داشته اند، به خاطر این است كه شخص عارف و وارسته ای همراه آنها بوده و آن عارف وارسته این فرد را در طی الارض به همراه خود برده است. البته، با این حال، همین شخص نیز باید آنقدر از شایستگی و لیاقت و قابلیت برخوردار باشد تا بتواند آن فرد عارف وارسته را همراهی كند.
  3- برخی افراد هستند كه طی الارض آنها با تاخیر صورت گرفته و مدت زمانی(مثلا 10 یا 20 دقیقه) طول می كشد تا این شخص بتواند در مكان مورد نظر حاضر شود. این حالت به خاطر این است كه آن شخص به طور كامل به مقام مزبور نرسیده است، و لذا طی الارض او ناقص است؛ و برای همین نیاز به صرف وقت و استفاده از توان و قوه بیشتری دارد.
  4- حاصل كلام آن كه قدم اول در انجام طی الارض، پاكی باطن و قلب انسان، به همراه دارا بودن معرفت و شناخت كامل نسبت به خود و خداوند متعال، و بطور كلی رسیدن به درجات عالیه كمال است، كه وجود ذره ای توجه به غیر و خودنمائی مانع از انجام آن می شود.
  این مرتبه اعلای طی الارض است كه ـ همچنانكه گذشت ـ خاص به اولیاءالله است. ولی علما و دانشمندان گاه به نوع یا انواع دیگری از طی الارض نیز اشاره دارند. كه اولا تفصیل آن در این مختصر نمی گنجد، و ثانیا وصول به اطمینان در آن مشكل است.
  برای مثال، در ذیل همان آیه ای كه در صدر كلام گذشت، روایاتی از شیعه و سنی وارد شده كه طی الارض ذی القرنین را به كمك و سببیت ابرها نسبت داده است.(ر.ك. به تفسیرالبرهان، ج2، ص484 و485 و ترجمه المیزان، ج3، ص513)
  برای مطالعه بیشتر می توانید به كتاب "مهر تابان" نوشته علامه محمد حسین تهرانی، كه در احوالات علامه بزرگوار سید محمد حسین طباطبایی(ره) صاحب كتاب المیزان نگارش شده، مراجعه نمایید.

  منبع:تبيان


  یا علی(ع)
  به نام خدا

  [SIGPIC][/SIGPIC]

  کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

  (شادی روحشان صلوات)


  آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
  و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

  منو دل کندن از دل بر محاله...

  یا علی


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  با سلام و عرض ادب
  روزی مرحوم یهلول درمسیر حرکتشان به مشهد مقدش
  از شهر ما عبورکردند و در نماز صبحی ایشان را زیارت کردیم
  از ایشان پرسیدم ایا درست است طی الارض می فرمایید؟
  فرمودند : نه انطور که مردم که می گویند
  کاش از ایشان می پرسیدم پس چطوری؟

 6. تشکر


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  2,426
  مورد تشکر
  10,522 پست
  حضور
  22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  4
  گالری
  28  نقل قول نوشته اصلی توسط شهید علی اصغر پازوکی نمایش پست
  با سلام و عرض ادب
  روزی مرحوم یهلول درمسیر حرکتشان به مشهد مقدش
  از شهر ما عبورکردند و در نماز صبحی ایشان را زیارت کردیم
  از ایشان پرسیدم ایا درست است طی الارض می فرمایید؟
  فرمودند : نه انطور که مردم که می گویند
  کاش از ایشان می پرسیدم پس چطوری؟
  به نام خدا

  بد نیست این مطلب رو مطالعه بفرمایید:

  غیرممکن ها ممکن می شوند! / آینده بشریت در سه گام

  http://www.mehrnews.com/fa/newsdetai...NewsID=1270041

  یا علی(ع)
  به نام خدا

  [SIGPIC][/SIGPIC]

  کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

  (شادی روحشان صلوات)


  آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
  و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

  منو دل کندن از دل بر محاله...

  یا علی

 8. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود