صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علل تعدد زوجات پيامبر اکرم (ص)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  علل تعدد زوجات پيامبر اکرم (ص)
  علل تعدد زوجات پيامبر اکرم (ص)

  خاتم پيامبران، رسول خدا (صلي‏الله‏ عليه‏وآله) نمونه کاملي از عقل و کمال و فضيلت بود به‏طوري که خداوند، او را با آيه «و إنّک لعلي خُلقٍ عَظيم؛ به راستي که تو را خويي والاست»1؛ مورد ستايش قرار داده است.

  خُلق به معناي صفاتي است که از انسان جدا نمي‏شود و همچون خلقت و آفرينش او مي‏گردد. تعدادي از مفسران، خُلق عظيم پيامبر را به صبر، گستردگي …بذل و بخشش، رفق و مدارا با مردم، تحمل سختي‏ها در مسير دعوت به سوي خدا و عفو و گذشت تفسير کرده‏اند ولي خلق عظيمِ پيامبر اکرم(صلي‏ الله ‏عليه‏وآله)، منحصر به اين موارد نبود.

  ارزش والاي اخلاق کريمانه پيامبر، زماني نمودِ بهتري پيدا مي‏کند که به رفتار و اخلاقيات مردمِ عربِ جاهلي بنگريم. پيامبر گرامي اسلام در محيطي پرورش يافته بود که مردمان آن، غارتگري و جنگ را از افتخارات خود مي‏ شمردند و به آن مباهات مي‏کردند.

  بسياري از اشعار و داستان‏سرايي‏هاي به جا مانده از آن‏ها هم نشان از همين موضوع دارد. دختران را زنده ‏به‏گور مي‏کردند و در مقابل بت‏ها به عبادت مي‏پرداختند. زن در ميان آن‏ها همچون کالايي خريد و فروش مي‏شد و از هرگونه حقوق فردي و اجتماعي حتي حق ارث محروم بود. روشنفکران عرب هم، زن را در گروه حيوانات قرار داده و از لوازم زندگي مي‏شمردند.2


  ------------------

  پي ‏نوشت‏ها:
  1-قلم /4
  2-فروغ ابديت، جعفر سبحاني، ص 30.
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۲/۱۵ در ساعت ۲۱:۴۰

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  حضرت امير (عليه‏السلام) در مورد فرهنگ حاکم در آن زمان مي‏فرمايند:

  «خداوند، پيامبر را بيم‏دهنده جهانيان و امين وحي و کتاب خود مبعوث نمود و شما گروه عرب در بدترين آيين و بدترين مکان‏ها به سر مي‏برديد. در ميان سنگلاخ‏ها و مارهاي کر اقامت داشتيد. آب‏هاي لجن مي‏خورديد و خون يکديگر را مي‏ريختيد و از خويشاوندان دوري مي‏کرديد. بت‏ها ميان شما سرپا بودند و از گناهان اجتناب نمي‏کرديد»3

  در چنين محيطي، پيامبر اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) با اخلاق و منش خاص خود در ميان مردم عرب ظهور نمود و با حسن معاشرت و احترام به افراد جامعه آن روز، مورد توجه همگان قرار گرفت و به راستي و درستي شهرت يافت، چنان‏که بزرگ‏ترين دشمنانش هم او را امين مي‏خواندند.

  پيامبر گرامي اسلام، در دوران بعثت هم مهم‏ترين هدف خود را احياي اخلاقيات انساني و صفات پسنديده مي‏دانست و بارها مي‏فرمود: «إني بعثتُ لاتمِّمَ مکارم الاخلاق».4


  در اين نوشتار، گوشه‏اي از روحيات و اخلاق کريمانه رسول اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) در خانواده و معاشرت با همسر و فرزندانشان مورد بررسي قرار مي‏گيرد. ولي در ابتدا براي آشنايي با زندگي خانوادگي پيامبر و دشواري‏هاي ايشان در محيط خانواده،

  به مسئله تعدد زوجات پيامبر اشاره مي‏شود.
 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  با مطالعه تاريخ و شرايط آن‏روز، روشن مي‏شود که ازدواج‏هاي پيامبر، همه بنابر مصالح خاص صورت گرفته است و نشان دهنده فداکاري و از خود گذشتگي رسول خداست چرا که بدون شک زندگي با زنان متعدد که هر کدام از آن‏ها سليقه‏ها و روحيات خاص خود را دارند، با وجود مشغله‏هاي فراوان در سال‏هاي آغازين حکومت اسلامي در مدينه و جنگ‏ها و مسائل مختلف اجتماعي و سياسي، کار آساني نيست.

  ضمن اين که حضرت، در دوران جواني، با حضرت خديجه (عليهاالسلام) که چهل سال سن داشت ازدواج کرد و سال‏ها همسر ديگري اختيار نکرد و ازدواج‏هاي آن حضرت در ده سال آخر زندگي بود و بيشتر همسران ايشان هم زناني سال خورده و يتيم‏دار بودند و پيامبر اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) تنها براي سرپرستي آن‏ها و فرزندان يتيمشان با آن‏ها ازدواج مي‏کرد. تعدادي از اين ازدواج‏ها هم براي متمايل کردن قبايل مختلف به اسلام و کاهش کينه‏ها صورت مي‏گرفت.5 6. تشکر


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  اولين همسر حضرت رسول(صلي‏الله‏عليه‏وآله) خديجه (عليهاالسلام) است که از خاندان سرشناس و از بانوان ثروتمند و محترم مکه به شمار مي‏رفت و به دليل حسن شهرت و فضايل اخلاقيِ محمد امين (صلي‏الله‏عليه‏وآله)، به او پيشنهاد ازدواج داد و بعد از آن، خود، عامل مؤثري در پيشرفت اسلام شد و تمامي ثروت خود را براي گسترش اسلام و حمايت از مسلمانان مکه به کار برد.

  پيامبر اسلام نيز همواره او را احترام مي‏کرد و از او قدرداني مي‏نمود. اين امر مختص به زمان حيات خديجه نبود بلکه پس از مرگ او نيز، پيامبر(صلي‏الله‏عليه‏وآل ه)، همواره او را مي‏ستود

  . نقل شده که روزي عايشه به پيامبر گفت: اي رسول خدا، چه قدر از خديجه ياد مي‏کنيد؟ خديجه پيرزني بود و از دست شما رفت. خدا بهتر از خديجه را به شما عنايت کرده است. رسول خدا برآشفته شد و فرمود او زماني نبوت مرا تصديق کرد که شما مرا تکذيب مي‏کرديد و او زماني به من ايمان آورد که شما کافر بوديد6
 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  سوده نيز يکي از همسران رسول خدا(صلي‏الله‏عليه‏وآله) است. همسرش پس از هجرت به حبشه درگذشت و او بي‏سرپرست و تنها ماند و براي زندگي و تأمين معاش خود مجبور بود از آيين اسلام دست بردارد و به خاندان بت‏پرست و مشرک خود بپيوندد.

  در اين زمان، رسول اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) با هدف ترويج دين و قدرداني از خدمات يک مسلمان مهاجر و براي تقويت و دلداري مسلمانان مجاهد ديگر، بعد از وفات خديجه کبري (عليهاالسلام)، با او ازدواج کرد. سوده داراي جمال و ثروتي نبود و پيامبر، تنها براي حمايت از وي، با او ازدواج کرد.7


  ادامه دارد.....


 9. تشکر


 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  زينب بنت الخزيمه نيز از اقوام رسول خدا بود که همسرش در جنگ بدر به شهادت رسيده بود. او نيز جمال و يا اموالي نداشت و در اواخر عمر بود که به همسري رسول خدا (صلي‏الله‏عليه‏وآله) درآمد و پس از چندي نيز در گذشت.

  ام سلمه نيز پس از درگذشت همسرش بر اثر مجروحيت در جنگ احد، و زماني که زني سالخورده بود، پيامبر از او خواستگاري نمود و مسئوليت او و فرزندان يتيمش را پذيرفت. ام سلمه بعد از حضرت خديجه از با فضيلت‏ترين همسران رسول خدا(صلي‏الله‏عليه‏وآله) بود.

  ازدواج پيامبر با زينب بنت جحش هم بنابر مصالحي صورت گرفت. او همسر زيد غلام آزاد شده رسول خدا بود که پيامبر او را پسر خوانده خود نمود.

  در ابتدا پيامبر زينب را براي زيد خواستگاري نمود و خانواده زينب به خاطر پيامبر اين وصلت را پذيرفتند.

  اين ازدواج، سرآغازي براي شکستن يکي از رسوم دوران جاهليت عرب بود؛ زني باشخصيت و سرشناس با برده‏اي ازدواج کرد؛ در زماني که اين امر مرسوم نبود. پس از مدتي بين زيد و زينب اختلاف افتاد، کوشش پيامبر هم به ثمر نرسيد و آن دو از هم جدا شدند. در اين زمان پيامبر گرامي اسلام (صلي‏الله‏عليه‏وآله) به فرمان خداوند و براي شکستن رسم جاهلي ديگر يعني ممنوعيت ازدواج با همسرِ پسرخوانده و نيز براي جبران شکستِ زينب در زندگي‏اش، با او ازدواج کرد.


  ادامه دارد ......... 11. تشکر


 12. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  يکي ديگر از ازدواج‏هاي رسول خدا (صلي‏الله‏عليه‏وآله) که منافع زيادي به دنبال داشت، ازدواج با زن بيوه‏اي به نام جوير از قبيله بني‏المصطلق بود.

  اين قبيله به قصد شورش بر عليه پيامبر مشغول جمع‏آوري اسلحه بودند که مسلمين به سوي آن‏ها حرکت کردند. هنگامي که بني‏المصطلق، خود را در محاصره ديدند تسليم شدند و اموال و زنان و مردان قبيله به اسارت درآمدند.

  جويريه که دختر رئيس قبيله بود به نزد پيامبر آمد و آزادي خود را درخواست نمود. پيامبر اکرم(صلي‏الله‏عليه‏وآله) که در جنگ‏ها هميشه در مورد رعايت حال اسيران سفارش مي‏کرد شخصاً پول آزادي او را پرداخت و او را از پدرش خواستگاري نمود.

  او با کمال ميل و رغبت با اين درخواست موافقت نمود و اسلام را پذيرفت. وقتي خبر اين ازدواج به مسلمانان رسيد همگي گفتند: که اين اسيران خويشاوندان رسول خدا هستند و همه را آزاد نمودند. بعد از اين ماجرا تعداد زيادي از آن قبيله به اسلام گراويدند و قسم ياد کردند که با تمام قوا در صف مسلمين بجنگند.8به اين ترتيب با اين عمل رسول خدا از دشمنان اسلام کاسته شد و کينه قبيله بني‏المصطلق (ناشي از اسارت و شکست در جنگ) فروکش کرد و بر تعداد مسلمين افزوده شد.

  ادامه دارد ...... 13. تشکر


 14. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  نمونه ديگر از ازدواج‏هاي پيامبر اسلام، ازدواج با ام‏حبيبه دختر ابوسفيان، دشمن سرسخت رسول اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) بود. ام‏حبيبه با همسرش به حبشه مهاجرت کرده بود اما شوهرش در حبشه بر اثر تبليغات مسيحيان از آيين اسلام برگشت و نصراني شد و در همان‏جا نيز از دنيا رفت.

  مهاجرين حبشه هم از ترس پدر ام‏حبيبه جرأت نگهداري از او را نداشتند. در اين هنگام پيامبر با او ازدواج کرد و علاوه بر قبول مسئوليت او، گامي براي رضايت و جلب قلوب بني‏اميه به اسلام برداشت.

  نويسنده مسيحي، گيورگيو، در کتاب «محمد، پيامبري که از نو بايد شناخت» در اين مورد مي‏نويسد: «محمد، ام‏حبيبه را به ازدواج خود درآورد تا بدين ترتيب داماد ابوسفيان يعني دشمن اصلي خود شده و از دشمني قريش نسبت به خود بکاهد. در نتيجه اين وصلت، پيامبر اسلام با خاندان بني‏اميه و هند همسر ابوسفيان و ساير دشمنان خونين خود جنبه فاميلي و خويشاوندي پيدا مي‏کرد. ام حبيبه هم عاملي مؤثر براي تبليغ اسلام در خانواده‏هاي مکه شد».9

  ادامه دارد ...... 15. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  اين‏ها نمونه‏هايي از ازدواج‏هاي پيامبر خداست که ذکر شد.

  چنان‏که گفتيم پيامبر گرامي اسلام (صلي‏الله‏عليه‏وآله) در حقيقت با اين وصلت‏ها منافع زيادي را نصيب آيين نوپاي اسلام کرد و از بيوه‏زنان و يتيمان بي‏سرپرست نگهداري نمود و آن‏چنان که بعضي از نويسندگان، اين شخصيت والا را متهم کرده‏اند هرگز قصد کامجويي نداشته و تنها باري برمسئوليت‏هاي فراوان خود اضافه کرده است چرا که همسران پيامبر، جز يکي از آن‏ها، قبل از ازدواج با پيامبر، يک يا چند بار ازدواج کرده بودند و فرزنداني داشتند.

  رسول گرامي اسلام اگر قصد کامجويي داشتند هرگز تا سن 53سالگي فقط با يک همسر زندگي نمي‏کردند، آن هم در شرايط آن روز که براي مردان، هيچ محدوديتي در ازدواج وجود نداشت و هيچ کس ازدواج‏هاي متعدد را براي مردان نکوهيده نمي‏دانست.

  ازدواج‏هاي پيامبر به دلايلي مانند حمايت از زنان و کودکان بي‏سرپرست، تقدير از مجاهدان و مهاجراني که در راه اسلام فداکاري‏هايي انجام داده بودند، ارتباط با قبايل مختلف و تحبيب قلوب آن‏ها براي گرايش به اسلام، جلوگيري از توطئه‏هاي احتمالي، مبارزه با خرافات و اباطيل عصر جاهليت، آزادي اسرا و… صورت گرفت و زندگي با آن‏ها مشکلات زيادي را براي پيامبر به دنبال داشت. همان گونه که گفتيم همسران پيامبر روحيات متفاوتي داشتند و زندگي و مداراي پيامبر با آنان تا جايي بود که براي رضايت آن‏ها حلال خداوند را بر خود حرام مي‏کرد و در برابر ناسازگاري‏ها و بهانه‏جويي‏هاي آن‏ها صبر مي‏نمود تا آن‏جا که در مذمت آن‏ها آياتي بر پيامبر نازل شد.
 16. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  نمونه دوم اين آيات، آيه‏هاي 28و 29سوره احزاب است. نقل شده زماني که پيامبر در غزوه خيبر، بر يهوديان پيروز شد بعضي از همسران آن حضرت تصور کردند که چون پيامبر به گنجينه‏ها و اموال يهود دست يافته است، مي‏توانند زندگي تجملي و اشرافي داشته باشند و پيامبر (صلي‏الله‏عليه‏وآله) را تحت فشار گذاشتند، در حالي که رسول اکرم(صلي‏الله‏عليه‏وآله) آن غنائم را طبق دستور خداوند، ميان مسلمانان تقسيم کرده بود.

  هنگامي که پيامبر اکرم با اعتراض همسران خود رو به رو شد از آنان کناره‏گيري کرد. آن‏گاه آيات سوره احزاب نازل شد و همسران پيامبر را بين زندگي فقيرانه پيامبر و سراي آخرت يا دنيا و زر و زيور آن مخير ساخت ولي همه آن‏ها زندگي با پيامبر اکرم(صلي‏الله‏عليه‏وآله) را انتخاب کردند و اين امر ناشي از اخلاق حسنه پيامبر (صلي‏الله‏عليه‏وآله) و حسن معاشرت ايشان با آن‏ها بود.

  با اين‏که خداوند به آن حضرت اين اجازه را داده بود که حق هر کدام از همسرانش را که مي‏خواهد، مقدم بدارد و آن‏ها هيچ حق اعتراضي نداشته باشند،10با اين‏حال نبي مکرم اسلام (صلي‏الله‏عليه‏وآله) در محيط خانواده هيچ ترجيحي بين آن‏ها قائل نمي‏شد و همواره عدالت و مساوات را رعايت مي‏نمود و براي آسايش و رضايت آنان تلاش مي‏کرد و در مورد کساني که در خصوصِ آسايش خانواده خود کوتاهي مي‏کردند مي‏فرمود:

  از رحمت خدا به دور است کسي که خانواده خود را ضايع کند و آن‏ها را به حال خود واگذارد.11

 17. تشکر


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود