جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا از ولي فقيه مي توان انتقاد كرد؟

نوشته
    4,648
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    38

آيا از ولي فقيه مي توان انتقاد كرد؟

آيا از ولي فقيه مي توان انتقاد كرد؟

انتقاد از ولايت فقيه شرعا و قانونا ممنوع نيست؛ ليكن در اين جا چند نكته را بايد در نظر داشت:

اولاً، انتقاد حتما بايد به شيوه‏اي مفيد و سازنده و متناسب با مصالح واقعي جامعه باشد؛ نه به گونه‏اي كوبنده و تخريب‏گر.

ثانيا، انتقاد بايد همراه با بررسي‏هاي دقيق و عالمانه باشد، نه به بهانه‏هاي واهي و ناسنجيده.

ثالثا، انتقاد بايد براساس خير همگاني باشد؛ نه مبتني بر خواست‏ها و منافع شخصي، جناحي و… .

رابعا، انتقاد نبايد موجب خلل در عمل شود.

گفتني است كه اگر ولي فقيه پس از بررسي نهايي تصميم به امري گرفت شرعا و قانونا رأي او لازم‏الاجراست و مخالفت عملي جايز نيست.

اين مسأله در مورد پيامبر(ص) و اميرالمؤمنين(ع) نيز مصداق داشته است . اين نه تنها در حكومت‏اسلامي بلكه در همه نظام‏هاي سياسي جهان رايج است كه رأي نهايي شده بايد اجرا شود و كساني كه به صورت نظري انتقاد دارندنمي‏توانند مخالفت عملي نمايند. زيرا جامعه به آنارشيسم و هرج و مرج كشيده شده و هيچ دستورالعملي پشتوانه عملي نخواهد داشت. ليكن مخالفين و ناقدين ضمن التزام و اطاعت عملي آيا نمي‏توانند رأي خويش را ابراز دارند و انتقاد و مخالفت خود را اعلام نمايند؟

در اين جا سه گونه جواب ممكن است:

1- بلي به طور مطلق‏در هر موردي و به هر شكلي.
    2- هرگز در هيچ مورد تحت هيچ شرايطي و به هيچ شكلي.
    3- در مواردي و با اشكال ويژه‏اي متناسب با رعايت مصالح اجتماعي مي‏توان؛ ولي در مواردي كه به نحوي به مصالح اجتماعي خدشه وارد سازد و اشكالي كه زمينه‏ساز سوء استفاده دشمنان بشود نمي‏توان؛ زيرا موجب دفع فاسد به افسد است و حرام مي‏باشد.
    كه جواب صحيح صورت سوم مسأله مي‏باشد و در اين رابطه هيچ منعي نيست.

منبع:http://rasekhoon.wordpress.com/2009/11/09/rasekhoon-54/
    نویسنده: MaSoOmI

2.  

نوشته
    1,178
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    506

البته کسی صاحب نقد میشه که دستی در اون مسئله داشته باشه یا به اصطلاح کارشناس موضوع باشه نه هر کی پاشه بر اساس نظر شخصی بدون در نظر گرفتن تمام جوانب مسئله بخواد انتقاد کنه .

مثلا یه راننده تاکسی که نمیتونه به یه جراح انتقاد کنه در مورد یه عمل جراحی ، همین امر هم در مورد اداره کشور صادقه ، کسی که از بیرون داره نظاره میکنه و نمیدونه داخل مسولین چه مسائلی هست و بنا بر چه مصلحتی رفتار میشه .

پس کسی که در این بین جایگاهی نداره نمیتونه همین جوری یه چیزی بگه بعد بگه رهبری اشتباه داره میکنه ( بعدش هم تازه رهبری از مشاوران برجسته ای در امور مختلف بهره میبرند )

*** الهی العفو ***

نوشته
    1,002
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    11 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

امام علی میفرماید :
    « هرگز درباره من گمان مبرید که اگر مطلب حقی به من پیشنهاد شود کندی ورزم (وراه خودسری گیرم) و نه این که فکر کنید من در پی بزرگ نشان دادن خویشتنم ، زیرا کسی که شنیدن حق و یا عرضه داشتن عدالت بر او گران اید به ان (حق و عدالت) بر او گران خواهد بود. با توجه به این از گفتن سخن حق و یا مشورت عادلانه خودداری نکنید زیرا من خویشتن را برتر از انکه اشتباه کنم نمی دانم ، و خود را از اشتباه ایمن نمی پندارم، جز اینکه خدای خود مرا حفظ کند» خطبه 216
    بارخدایا! به من توفیق تلاش در شکست، صبر در نومیدی، رفتن بی همراه ، جهاد بی سلاح، کار بی پاداش ،فداکاری در سکوت، دین بی دنیا، مذهب بی عوام، عظمت بی نام، خدمت بی نان، ایمان بی ریا، خوبی بی نمود، گستاخی بی خامی، مناعت بی غرور،عشق بی هوس ،تنهایی در انبوه جمعیت،دوست داشتن بی آنکه دوستت بدارند،روزی کن

نوشته
    767
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    47

نقل قول نوشته اصلی توسط فردا از آن ماست نمایش پست
    بارها مقام معظم رهبری گفتن که اگر انتقادی است از کشور ودولت و همه مسائل کشوری است آزدانه بگویید . هم به روزنامه ها اشاره نمودند هم به رسانه ها .
    عرض کنم خدمت شما توی رسانه ملی هم پخش شد . دیروز ، امروز ، فردا. 19/2 89 ساعت 11و 45 فکر کنم در آخرای برنامه .
    من فکر میکنم منظورشون از این حرفها . به تمام مسائل ربط پیدا می کند . حتی ولایت فقیه
    البته به نظر من ایشان هیچ مشکلی ندارند شکر خدا .
    موفق موید باشید.
    بله. میدانم که رهبر چند بار گفته اند که انتقاد از ایشان آزاد است، اما سوال من این نبود.
    برای من سوال هست که چرا علی رغم آنکه ایشان بارها گفته ان دکه انتقاد از ایشان اشکالی ندارد، اما وقتی یک نفر (حتی اگر افراد شناخته شده و انقلابی باشد)، انتقادی سازنده و دلسوزانه و محترمانه میکند، دستگیر میشود و با اتهام های عجیب و غریب، به زندان و شلاق محکوم میشود؟
    این دوگانه گی میان گفتار و رفتار به چه معناست و دلیل آن چیست؟

نقل قول نوشته اصلی توسط فردا از آن ماست نمایش پست
    سلام. در کلیت رو خیلی ریز مطلع نیستم ولی در دانشگاه ما که تشریف آورده بودن چند سال پیش، انتقادهایی شد و به قول شما نیازهایی که ولی فقیه و رهبری باید به آن توجه بیشتر کنند اشاره شد و ایشون هم استقبال کردند... (یادداشت نمودند). چن وقت پیش هم در تلوزیون دیدم که گفتند انتقاد کنید تا مسیر اضلاح شود و از من هم انتقاد کنید...
    ضمن اینکه بسیاری از دوستان نامه هایی انتقاد آمیزی به ایشون (طبعا خصوصی) داشتند که جوابهایی هم بعضا دریافت کردند.
    امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم

یا علی

درود. منظور من انتقاد در رسانه ها و کتابها و نشریات بود، نه در جلسات خصوصی یا نیمه خصوصی یا در نامه های خصوصی. آیا در رسانه ها و مطبوعات هم سراغی از اینگونه انتقادات به رهبری دارید؟
    و اگر انتقادی به رهبری وارد نمیشود، دلیل آن چیست؟ آیا واقعا هیچ انتقادی به ایشان وارد نیست یا اینکه کسی نمیتواند انتقاد کند؟ کدامیک؟

نظر شما در مورد این سخنان از امام خمینی چیست؟
    آیا اکنون به این سخنان ایشان عمل میشود؟
    یعنی اگر کسی انتقاد سازنده خودش را بیان کند، و نظراتش را بنویسد و منتشر کند، آیا بازخواست نمیشود و به زندان نمیرود؟

«امیدواریم ایران اولین کشوری باشد که به چنین حکومت عالی دست می یابد. حکومتی که در آن کوچکترین فرد ایرانی بتواند آزادانه و بدون وجود کمترین خطر از بالاترین مقام حکومتی انتقاد کند و از او در مورد اعمالش توضیح بخواهد.» (از مصاحبه آیت الله خمینی با روزنامه لیبرال / چاپ توکیو / 4 ژانویه 1979)

«حکومت اسلامی ما اساس کار خود را بر بحث و مبارزه با هر نوع سانسورمی‌گذارد.» (مصاحبه با رویترز، ۴ آبان ۱۳۵۷، پاریس)

«در حکومت اسلامی اگر کسی از شخص اول مملکت شکایتی داشته باشد، پیش قاضی می‌رود و قاضی او را احضار می‌کند و او هم حاضر می شود.» (مصاحبه با خبرنگاران، 17 آبان 57 ،پاریس )

«ما حکومتی را می‌خواهیم که برای اینکه یکدسته میگویند مرگ بر فلان کس، آنها را نکشند.» ( مصاحبه با خبرنگاران، ۱۲ آبان ۱۳۵۷، پاریس)

«حكومت اسلامی بر حقوقِ بشر و ملاحظه‌ی آن است. هيچ سازمانی و حكومتی به‌اندازه‌ی اسلام ملاحظه‌ی حقوق بشر را نكرده است. آزادی و دموكراسی به‌تمام معنا در حكومت اسلامی است، شخص اول حكومت اسلامی با آخرين فرد مساوي است در امور .» (مصاحبه با راسلگر، آبان 57، پاريس، صحيفه‌ی نور، جلد 5، ص 70)

خردبین سبز اندیش.

6. تشکرها 3

نوشته
    69
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
    بله. میدانم که رهبر چند بار گفته اند که انتقاد از ایشان آزاد است، اما سوال من این نبود.
    برای من سوال هست که چرا علی رغم آنکه ایشان بارها گفته ان دکه انتقاد از ایشان اشکالی ندارد، اما وقتی یک نفر (حتی اگر افراد شناخته شده و انقلابی باشد)، انتقادی سازنده و دلسوزانه و محترمانه میکند، دستگیر میشود و با اتهام های عجیب و غریب، به زندان و شلاق محکوم میشود؟
    این دوگانه گی میان گفتار و رفتار به چه معناست و دلیل آن چیست؟

خردبین سبز اندیش.
    آقای خردبین میشه واضح تر بیان کنید که فرد انقلابی و شناخته شده در چه رابطه ای انتقاد سازنده ای و دلسوزانه ومحترمانه میکند و دستگیر می شود.
    آیا واقعا از رهبر دلسوزتر در جامعه داریم . اگر داریم بیان کنید تا شفافتر به موضوع نگاه کنیم .
    من هم خیلی دلم میخواد بدونم چه کسی از ایشان انتقاد نموده و در چه رابطه ای در چه بحثی از ایشان انتقاد کردند که دستگیر شده اند. اگر لطف کنید شفافتر بیان کنید . ممنونم میشویم .
    در پناه حق
    خوشا آن روز که من هم چون اربابم حضرت عباس وفاداری را بیاموزم . شهادت دخت نبی تسلیت

8. تشکر

نوشته
    364
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود. منظور من انتقاد در رسانه ها و کتابها و نشریات بود، نه در جلسات خصوصی یا نیمه خصوصی یا در نامه های خصوصی. آیا در رسانه ها و مطبوعات هم سراغی از اینگونه انتقادات به رهبری دارید؟

اولا شما لطف کنید موردی صحبت کنید و بفرمایید که چه کسی از رهبری انتقاد دلسوزانه کردند و بعد به زندان و شلاق محکوم شدند؟ نمیگم شما دروغ میگید، اینطوری میتونیم بحث کنیم.
    دوم اینکه همین پارسال که دانشجویان رفته بودند ملاقات آقای خامنه ای (توی همه سایت های اینترنتی هم پخش شد خبرش) رفتند و اصلا همین سوال رو پرسیدند که چرا نمیشه از رهبری انتقاد کرد؟ در ضمن اینکه چند تا انتقاد هم به رهبری کردند.

اما در مورد اینکه چرا به رهبری کسی انتقاد نمیکنه، چون وظایف رهبری به گونه ای نیستند که به صورت مستقیم به مردم مربوط شن. ببینید مثلا قوه قضاییه یا مجریه یا مجلس، مستقیما با مردم سر و کار دارند، اما رهبری و وظایفی که دارند، با مردم خیلی سر و کار ندارند رهبری حوزه عملکردشون بیشتر همین نهادهای مسئول دیگر مثل دولت و مجلس و ... هستند.
    چون وظایف ایشون به گونه ای نیست که با مردم سر و کار داشته باشند، کسی هم دلیلی نمیبینه که به ایشون مستقیم انتقاد کنه.

پ.ن.

اینم لینکش
    http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=70622
    ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۹/۰۲/۲۸ در ساعت ۰۹:۵۷

نوشته
    802
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    9

آیا تاکنون کسی در رسانه ها و نظریات و کتابها، دیده است که آزادانه از ولی فقیه انتقاد بشود؟ اگر دیده اید، لطفا آدرس اش را بدهید.
    وقتی یک نفر (حتی اگر افراد شناخته شده و انقلابی باشد)، انتقادی سازنده و دلسوزانه و محترمانه میکند، دستگیر میشود و با اتهام های عجیب و غریب، به زندان و شلاق محکوم میشود؟

لطفا آدرس اش را بدهید.

جناب خردبین سبزاندیش!
    از صاحب عقل و خرد و انصاف توقع نیست که آنچه را برخود میپسندد بر دیگران نپسندد؟
    خود حضرتعالی با حملات مبهم و کور و بیان کلی به نشر اکاذیب مورد علاقه خود میپردازید اما به دیگران که میرسد،سند و مدرک میخواهید!!
    این رفتار از انسان عاقل و منصف بدور است.
    حال اگر شما نتوانید برای ادعای خود دلیل بیاورید باید در عقل و خرد و انصاف شما شک کرد یا بعبارتی نسبت به عدم این صفات در رفتار شما یقین کرد.

من که خودم تا کنون هرگز در جایی انتقادی از ولی فقیه نداده ام.
    حتی در همین سایت؟!!
    اگر لازم میدانید با هماهنگی خادم قرآن پستهای محذوف شما که شامل انتقاد که چه عرض کنم شامل توهین به شخص ولی فقیه بوده را بازگشت داده و نقل قول کنیم تا سیه روی شود هرانکس که دراو غش باشد.

وقتی میگوئیم شما دروغ میگوئید میفرمائید فکر میکنید به شما توهین شده!
    مشکلی نیست ما نیگوئیم،اما شما خودتان بگوئید،
    اگر این جملات شما دروغ نیست پس چیست؟!

ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۹/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۷:۲۱

مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلا
    از مؤمنان مردانى هستند كه به پيمانى كه با خدا بسته بودند وفا كردند. بعضى بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضى چشم به راهند و هيچ پيمان خود دگرگون نكرده‏اند
    مارا به دعا کاش نسازند فراموش
    رندان سحر خیز که صاحب نفسانند

11. تشکرها 2

نوشته
    802
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی فرد نمایش پست
    2- هرگز در هيچ مورد تحت هيچ شرايطي و به هيچ شكلي.
    3- در مواردي و با اشكال ويژه‏اي متناسب با رعايت مصالح اجتماعي مي‏توان؛ ولي در مواردي كه به نحوي به مصالح اجتماعي خدشه وارد سازد و اشكالي كه زمينه‏ ساز سوء استفاده دشمنان بشود نمي‏توان؛ زيرا موجب دفع فاسد به افسد است و حرام مي‏باشد. كه جواب صحيح صورت سوم مسأله مي‏باشد و در اين رابطه هيچ منعي نيست.
    فکر میکنم که با این همه قید و بندی که شما در بند سوم قرار دادید، عملا همان بند دوم را تداعی میکند با لااقل در مرحله ی عمل، همان بنده دوم خواهد شد و در عمل تفاوتی بین 2 و 3 نیست!
    خیر چنین تداعی و بازگشتی بین این دو بند وجود ندارد.
    زیرا دقیقاً بخاطر همن بند سوم هست که دانشجویان در جلسات نیمه خصوصی به راحتی به بیان اتقادات خود میپردازند و حتی در یک مورد که دانشجوئی با پرخاشگری به انتقاد پرداخت و اطرافیان قصد عکس العمل داشتند،حضرت آقا مانع شدند.
    و این با بند دوم هیچ سازگاری ندارد.

ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۹/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۷:۱۸

مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلا
    از مؤمنان مردانى هستند كه به پيمانى كه با خدا بسته بودند وفا كردند. بعضى بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضى چشم به راهند و هيچ پيمان خود دگرگون نكرده‏اند

13. تشکرها 2

نوشته
    802
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    9

منظور من انتقاد در رسانه ها و کتابها و نشریات بود، نه در جلسات خصوصی یا نیمه خصوصی یا در نامه های خصوصی. آیا در رسانه ها و مطبوعات هم سراغی از اینگونه انتقادات به رهبری دارید؟

جناب خردبین سبز اندیش!
    ظاهراً انتقاداتی گاهاً بی ادبانه که در روزنامه های زنجیره ای،به ایشان و بسیاری از شخصیتهای فرزانه حوزوی،دانشگاهی و انقلابی چاپ شد را بخاطر نمیاورید!!
    اما مهم نیست.
    زیرا انتقاد از ولی فقیه بصورت عمومی و نوشتن نامه های سرگشادۀ بدون سلام و تهدید آمیز برخلاف مصالح اجتماعیست.
    زیرا باعث تشجیع برخی افراد بی ادب و کم جنبه و بی ظرفیت مانند برخی کاربران همین کانون! میشود و بحث از انتقاد مودبانه و سازنده و عالمانه خارج شده و وارد فاز توهینهای بی حد و حصر میشود تا آنجا که یکی از هموطنان خود را در ملاءعام برهنه کنند به این جرم که به رهبرش حاضر نیست بگوید حرامزاده!

طبیعتاً این حرکات زشت با عکس العمل امت متدین و مسلمان که بشدت توسط این افراد بی حیاء و بی خرد، تحریک شده اند مواجه خواهد شد.
    و این یعنی ایجاد تنشهای اجتماعی که اولاً و بالذات به ضرر کل مجموعه اجتماعی کشور خواهد بود.
    به هرحال ازآنجا که وروود به مباحث جناحی در این سایت ممنوع هست و باعث تنش خواهد شد،باید بدانید که:
    هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی!

15. تشکرها 3

نوشته
    364
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

بله. من افراد مشخصی را در نظرم داشتم.
    مثل «محمد نوری زاد»، کارگران مجموعه تلویزیونی «روایت فتح» و از همقطاران شهید آوینی و نویسنده ی سابق روزنامه ی کیهان. محمد نوری زاد بدلیل انتشار چند نامه ی انتقادی سرگشاده به رهبری، دستگیر شد و پس از آنکه مدتها در سلول انفرادی بود (در حالیکه سلول انفرادی مطابق قانون ایران، یکی ازمصادیق شکنجه است)، اخیرا به جرم توهین به مسئولین، به سه سال و نیم حبس و بیش از 60 ضربه شلاق محکوم شد.

من نامه های نوری زاد را خوانده ام. و واقعا نفهمیدم که چرا باید نویسنده ی این نامه ها، به زندان و شلاق محکوم بشود. شما هم میتوانید نامه هایشان را بخوانید. به نظر من تنها انتقاداتی از سر دلسوزی و خیرخواهی داشت که بیان کرده بود.

....
    خوب آقای محمد نوری زاد که پرونده شون معلومه، به یک سری از مقامات جمهوری اسلامی بی احترامی کرده اند که به خاطر همین هم باهاشون برخورد شد. اصلا ربطی هم به انتقاد از ولی فقیه نداره، چون توهین و بی احترامی با انتقاد از زمین تا آسمان فرق میکنه.
    اگر یادتون باشه شما گفتیدانتقادی سازنده و دلسوزانه و محترمانه).

در مورد اون دانشجویی که اسم برده شد، عزیز من بالاخره ایشون توی یک تریبون عمومی به رهبری انتقاد کرد یا نه؟ هیچ کسی هم کاری به کارش نداره.
    ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۹/۰۲/۲۸ در ساعت ۰۹:۴۹

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری