صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج با روحاني ؛ آري يا خير ؟ چرا ؟

نوشته
    73
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    45

ازدواج با روحاني ؛ آري يا خير ؟ چرا ؟

بین دخترها اغلب این بحث پیش می‌آید که «حاضری زن یه آخوند بشی؟»

جواب‌ها متفاوت‌اند. بعضی‌ها با وجود مذهبی بودنشان، تا اسم «آخوند» می‌آید، انگار برق گرفته باشدشان می‌گویند: «نه»! بعضی‌های دیگر صراحتا می‌گویند: «بله». اما یک تعدادی هم جواب منطقی‌تر «بستگی داره» می‌دهند. بستگی به خود طرف دارد. به روحیات و خلقیاتش. مثل هر خواستگار دیگر که باید در موردش صحبت بشود و شرایطش بررسی شود.

اما اغلب آن‌هایی که جوابشان «نه» هست، مشکل‌شان نفس روحانیت نیست؛ لباس آخوندی است. آن هم نه مشکل خودشان، مشکل جامعه با این لباس. خب سخت است آدم همسر کسی بشود که به خاطر طرز تلقی مردم از لباسش، نتواند راحت توی جامعه حضور داشته باشد. یک عده توهین می‌کنند، یک عده هم آن‌قدر این لباس را افراطی مقدس می‌دانند که به قول دوستان حتی ساندویچ خوردن یک آخوند را هم در یک غذاخوری تقبیح می‌کنند.
    این خیلی محدودیت می‌آورد. نمی‌خواهم به این بپردازم که بعضی از این محدودیت‌ها فی نفسه خوب، و بلکه لازم است. اما اینجا منظورم محدودیت در مسائل مباح و بی‌اشکال است که بعضی‌ها حساسیت بیخودی نسبت بهش دارند. محدودیت‌هایی که نمی‌گذارد آدم‌ها آن‌طور که دوست دارند تصمیم بگیرند و زندگی کنند.

بی‌تعارف بگویم، یک عده‌ی زیادی هم به خاطر مسائل اقتصادی، آن «نه» محکم را می‌گویند. خیلی از طلبه‌ها به خاطر شرایط تحصیل، وضع اقتصادی خوبی ندارند؛ یعنی حجم زیاد درس‌ها اجازه‌ی انجام کارهای درآمدزای آنچنانی به‌شان نمی‌دهد.

البته در این مورد طلبه‌ها دو دسته می‌شوند، آن‌هایی که سطوح را حضوری می‌گذرانند و آن‌هایی که غیرحضوری ادامه می‌دهند. دسته‌ی دوم طبعا زمان بیشتری دارند برای اینکه شغلی دست و پا کنند و فکری به حال درآمدشان کنند. شاید در مورد پایه‌های تحصیلی طلبه‌ها هم بعدا چیزهایی بنویسم.

ولی مگر طلبه‌ها درآمدشان چقدر است که خیلی از خانواده‌ها راضی نمی‌شوند دختر به طلبه بدهند؟ اصلا طلبه مگر درآمد دارد؟ از کجا؟

به طلاب سهی از خمس و زکاتی که به مراجع داده می‌شود، تعلق می‌گیرد. اگر کسی با دروس حوزه آشنایی داشته باشد، می‌داند که انصافا دروسش، دروس مشکلی است. اگر بخواهی خوب درس بخوانی، خیلی باید وقت بگذاری. فکر کنم اهمیت نهاد روحانیت در جامعه آن‌قدر روشن باشد که نیاز نباشد به بحث روی این بپردازیم که چرا به طلبه‌ها چیزی از خمس و زکات تعلق می‌گیرد و مثلا به دانشجوها تعلق نمی‌گیرد.

حالا مگر روی‌هم‌رفته به طلبه‌ها چقدر می‌دهند؟ حدودا ماهیانه از ۱۱۰ هزار تومان تا ۲۳۰ هزار تومان؛ بستگی به پایه‌ی تحصیلی‌شان دارد. تازه برای متأهل‌هایشان! نماینده پاوه اما در مجلس شرایط فعلی اقتصاد و معیشت جامعه را تشریح‌ می کند و می گوید با در نظرگرفتن همه جوانب، با درآمد کمتر از 500 هزار تومان زندگی میسر نیست
    دیگر خودتان حساب کنید ببینید ماهی ۲۰۰ تومان به کجای زندگی می‌رسد؟!

اما… با همه‌ی این سختی‌ها، خیلی‌ها دارند با طلبه‌ها زندگی می‌کنند و از زندگی‌شان هم راضی هستند. این حرف را همین‌طوری نمی‌گویم. نمونه‌هایش را دیده‌ام.

ما تقریبا هیچ چیز از زندگی طلبگی نمی‌دانیم پس قضاوت نکنیم که جفا در حق مظلوم حق الناس است و . . . . در پایان تشکر می نماییم از نهادهای فرهنگی کشور که در مبهم بودن زندگی طلبگی از هیچ کوششی فروگذار نکرده‌اند!
    ویرایش توسط ابوذر زمان : ۱۳۸۹/۰۱/۱۶ در ساعت ۱۲:۳۳

2.  

نوشته
    215
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

naaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

4. تشکرها 3

نوشته
    215
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

منظوری ندارما ولی به نظر من طلبگی تخصص اصلیش نباشه و به خاطر کار سراغ این رشته نرفته باشه بلکه واسه تکمیل دین و علاقه و آشنایی بیشتر با دین این رشته رو انتخاب کرده باشه و تو کارش که یه چیز دیگه هست ازش استفاده کنه.

نوشته
    56
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    من دوست دارم از خودتون این سوال را بکنم اگر شما حودتون دختر بودید ازدواج می کردی؟ و اگر آره بگین بر چه مبنایی ؟
    پرواز را بخاطر بسپار
    پرنده مردنی ست

7. تشکرها 3

نوشته
    606
    حضور
    20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط leilajan نمایش پست
    naaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

نه خیلی غلیظ گفتی !!!!!
    ۩۩۩... پس بگذارید سرسپردگی به خداوند لباس درونتان باشد نه نمایش بیرون...در پنهان ترین لایه های روحتان باشد، نه آواز آشکار لبهایتان.... بگذارید سرسپردگی به خداوند در میان استخوان دنده هایتان باشد...۩۩۩

نوشته
    237
    حضور
    1 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط leilajan نمایش پست
    منظوری ندارما ولی به نظر من طلبگی تخصص اصلیش نباشه و به خاطر کار سراغ این رشته نرفته باشه بلکه واسه تکمیل دین و علاقه و آشنایی بیشتر با دین این رشته رو انتخاب کرده باشه و تو کارش که یه چیز دیگه هست ازش استفاده کنه.

با این نظرتون موافقم.
    من آخوند کشاورز یاآهنگریا حتی لوازم التحریر فروش دیدم.
    اما جدیدا همه یا میرن عقیدتی نهادی میشن.
    یا کارای مشابه.
    التماس دعا

نوشته
    1,178
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    506

*** الهی العفو ***

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط سهیم نمایش پست
    سلام
    من دوست دارم از خودتون این سوال را بکنم اگر شما حودتون دختر بودید ازدواج می کردی؟ و اگر آره بگین بر چه مبنایی ؟
    خدایی من الان با این تفکرو ...دختر بودم از خدام بود که همسر یک آخوند ..البته آخوندی که بسیار با سواد و معلومات و....شرط اجتهادم شاید مطرح میکردم
    جدی میگمااا
    تازه برای آخوندهای عادی که با یه دانشجو معمولی از جهت تاثیر گذاری و تبلیغ فرقی ندارن کار دوم رو تجویز میکنم اما برای کسی که میخواد اجتهاد دادشته باشه و بزنه تو خط مطالعه و تحقیق و...اصلا کار دوم تجویز نمیشه میدونی چرا؟؟؟
    چون کار دوم تمرکز رو از رو رشته اول بر میداره
    شما فکر کن یه مهندس بره تو دبیرستان فیزیک و شیمی هم درس بده و از طرفی تو یه آزمایشگاه حساس و مرکز تحقیقاتی هم مشغول به کار باشه
    آیه بازدهی مفید رو خواهد داشت؟؟؟
    در ضمن کسی که به این سطح رسیده باشه که آخوند رو برای سطح معنویات و دانشش انتخاب کرده باشه دیگه از بی پولی و زندگی سخت نمی ترسه

دوستان تازه وارد و ...فکر نکنند من اخوندمااا
    ما تو فامیلمونم اخوند نداریم
    البته با جناغ داداشم آخونده..خوش به حال داداشم...اتفاقا از اونایی هست که من خوشم میاد...خدا حفظش کنه
    الهی العفو...

نوشته
    606
    حضور
    20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط behrooz_313 نمایش پست

البته با جناغ داداشم آخونده..خوش به حال داداشم...اتفاقا از اونایی هست که من خوشم میاد...خدا حفظش کنه
    عوضش من تا دلت بخواد دور و برم اخوند هست هم خوب و هم بد ....

یک سری اونها خیلی خوب و با شخصیت عالی هستند و یک سری دوست ندارم سر به تنشون باشه ..... در هر قشری از انسانها خوب و بد وجود دارد ... امان از انسان بد حالا در هر لباس و هر شغلی که میخواد باشه ....
    ویرایش توسط king81 : ۱۳۸۹/۰۱/۱۶ در ساعت ۱۶:۰۶
    ۩۩۩... پس بگذارید سرسپردگی به خداوند لباس درونتان باشد نه نمایش بیرون...در پنهان ترین لایه های روحتان باشد، نه آواز آشکار لبهایتان.... بگذارید سرسپردگی به خداوند در میان استخوان دنده هایتان باشد...۩۩۩

نوشته
    215
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط behrooz_313 نمایش پست
    خدایی من الان با این تفکرو ...دختر بودم از خدام بود که همسر یک آخوند ..البته آخوندی که بسیار با سواد و معلومات و....شرط اجتهادم شاید مطرح میکردم
    جدی میگمااا
    تازه برای آخوندهای عادی که با یه دانشجو معمولی از جهت تاثیر گذاری و تبلیغ فرقی ندارن کار دوم رو تجویز میکنم اما برای کسی که میخواد اجتهاد دادشته باشه و بزنه تو خط مطالعه و تحقیق و...اصلا کار دوم تجویز نمیشه میدونی چرا؟؟؟
    چون کار دوم تمرکز رو از رو رشته اول بر میداره
    شما فکر کن یه مهندس بره تو دبیرستان فیزیک و شیمی هم درس بده و از طرفی تو یه آزمایشگاه حساس و مرکز تحقیقاتی هم مشغول به کار باشه
    آیه بازدهی مفید رو خواهد داشت؟؟؟
    در ضمن کسی که به این سطح رسیده باشه که آخوند رو برای سطح معنویات و دانشش انتخاب کرده باشه دیگه از بی پولی و زندگی سخت نمی ترسه

ولی به نظر من اونجوری که گفتم بهتره، چرا که اینجوری می تونه تو شغلش هم کاملا مطابق اسلام عمل کنه

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری