صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟
  چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟  معرفت خدا

  بندگی خدا در قدم اوّل متوقف بر معرفت و شناخت حقیقی پروردگار است. از این رو در روایت آمده است: "كسی كه گناه می كند، خدا را به مفهوم واقعی نمی شناسد".(1)
  البته معرفت عقلانی كافی نیست. باید امدادها و الطاف و صفات جمال را بشناسد تا عواطف بر انگیخته شود.

  آن كس كه تو را شناخت جان را چه كند فرزند و عیال و خانمان را چه كند
  دیوانه كنی، هر دو جهانش بخشی دیوانة تو هر دو جهان را چه كند.

  یاد خدا به صورت ذكر جلی و خفی

  همواره خدا را حاضر و ناظر و حامی و پشتیبان دانستن.

  رسول خدا(ص) می فرماید:

  "خدای عزّوجلّ فرموده است: هنگامی كه بنده سرگرم و متوجه به من باشد حاجت و لذّتش را به یاد خود قرار می دهم و چون با او این سلوك و رفتار را داشته باشم او به من عشق می ورزد و من به او عشق می ورزم. در این صورت حجاب میان خود و او را بر می دارم و او جز مرا نمی بیند".(2)

  چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟


 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  انجام واجبات و ترك محرمات

  قرآن مجید می فرماید: "قل إن كنتم تحبّون الله فاتبعونی یحببكم الله؛ بگو اگر خدا را دوست می دارید، از من كه پیامبر اویم پیروی كنید تا خدا هم شما را دوست بدارد".(3)

  امام باقر(ع) به شخصی می فرماید:
  "معصیت پروردگار می كنی، با این حال اظهار محبت او می نمایی؟! به جانم سوگند! این كار عجیبی است. اگر محبت تو صادقانه بود اطاعت فرمان او می كردی زیرا كسی كه دیگری را دوست دارد از فرمانش پیروی می كند".(4)

  عنوان بصری از امام صادق(ع) در مورد حقیقت عبودیت سؤال كرد؛ ایشان فرمود:

  حقیقت بندگی درسه چیز است: اول این كه بنده، خودش را مالك چیزهایی كه خدا به وی عطا كرده نداند،زیرا بندگان مالك چیزی نمی شوند، بلكه مال را مالِ خدا میدانند و در همان طریق كه فرموده به مصرف می رسانند.
  دوم این كه بنده خودش را در تدبیر امور ناتوان بداند.

  سوم این كه خودش را در انجاماوامر و ترك نواهی خدا مشغول بدارد.(7)  چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟


 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  3,876
  مورد تشکر
  7,876 پست
  حضور
  17 روز 10 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  164
  آپلود
  93
  گالری
  155  مگر (لا تقنطوا )دستم بگيرد ....كه از (يا ويلنا) انديش ديرم!
  ما عابران رهگذري بي نشانه ايم
  جاماندگان قافله اي جاودانه ايم
  پائيزلحظه ها چه شتابان رسيد وما
  دلواپسان رويش چندين جوانه ايم


  دانلودمحبوب ترین مجموعه تفسیر قران کانون گفتگوی قرانی

  (
  تفسیر20جلدی المیزان)  http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=3611

  گروه شاعران کانون:http://www.askquran.ir/group.php?groupid=140


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  319
  مورد تشکر
  371 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عبودیت: تابعیت اراده
  اعمال انسان، تابعی از افکار، عواطف و اراده هاشه. از طرفی، عبودیت و بندگی، یعنی سر تسلیم در برابر اراده کسی فرود آووردن. این یعنی انسان افکار و عواطف و اراده های خودش رو تابعی از اراده معبود می کنه. هنگام انجام یک رفتار، انسان با سوائق و امیال فراوانی روبرو هستش، مثل اونچه که نفسش ازش میخواد یا دنیاش یا دیگران و امور دیگه. اگه انسان هنگام انجام کار، اراده خودشو تابع اونا کنه و با اونا تطبیق بده، این یعنی اون چیز رو بندگی کرده.
  حالا، اگه کسی اراده خودش در انجام یک کار رو، تابعی از اراده و خواست خدا قرار بده، میشه بنده خدا. و اگه رضای نفس و دیگران رو ملاک قرار بده میشه بنده اونا.
  پس بندگی خدا یعنی تبعیت از خواست خدا در کارها.


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  زهد و بی رغبتی به دنیا

  محبت به خدا با محبت به دنیا نمی سازد چنان كه امام علی(ع) فرمود:

  "اگر خدا را دوست دارید از دلتان محبت دنیا را خارج كنید".(5)

  حب دنیا انسان را به سوی مادیات و جاه ومقام و مال و منال می كشاند.

  حب الهی به سوی خدا جذب می كند، هر كدام غالب شود، انسان آن خواهد شد.

  مولوی ضمن داستانی به این مسئله اشاره كرده است:

  شترِ مجنون تازه زاییده بود و به بچه اش خیلی علاقه داشت. شتر شد تا به خانه معشوق اش رود. مجنون غرق در عشق لیلی بود. شتر نیز علاقه به نوزادش داشت. تا مجنون غافل می شد می دید كه شتر به سوی نوزادش روان است. مجدّداً شتر را به سوی خانه لیلی هدایت می كرد. همین كه غفلت می كرد باز می دید شتر به سوی نوزاد روان است. این كشمكش بود لیكن یكدفعه مجنون چشم باز كرد و دید به جای این كه به خانه معشوق برسد، به خانة خود رسیده است. برای سومین مرتبه حیوان را به آن طرف برگردانید، باز به مجرد این كه مجنون فكرش به سوی معشوقش منحرف شد و از حیوان غافل گشت حیوان به فكر بچه اش افتاد و به سوی خانه رفت.  چگونه مي توانيم بندگي كنيم ؟ 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  راهكارها و مراحل رسيدن به بندگي خدا از نظر اسلام
  آنچه‌ از منابع‌ اسلامي‌ مستفاد است‌ و مورد سفارش‌ بزرگان‌ و دين‌شناسان‌ قرار گرفته‌ اين‌ است‌ كه‌ از راه‌كارهاي‌ مهم‌ عبوديت‌ و بندگي‌ خداعبارت‌ از تسليم‌ و پذيرش‌ قلبي‌ است‌و بنده‌ بايد تسليم‌ محض‌ و بي‌قيد وشرط‌امر خدا باشد و در برابر فرمان‌ او سليقه‌ و خواسته‌هاي‌ شخصي‌ راكنار بگذارد و به‌ بينش‌ و روش‌ ديگران‌ و خوش‌ آمدن‌ يابد آمدن‌ مردم‌ بي‌ اعتناباشد. اين‌ تسليم‌ محض‌ و بي‌ چون‌ و چرا همان‌ عبوديت‌ واقعي‌ است‌ كه‌ درقالب‌ تكاليف‌ ظاهري‌ انجام‌ مي‌گيرد كه‌ اساس‌ بندگي‌ همين‌ است‌ چرا كه‌ ضدآن‌ كبر و غرور است‌. چنانچه‌ ابليس‌ با آن‌ همه‌ سابقه‌ بندگي‌ كه‌ در قالب‌عبادت‌ ظاهري‌ انجام‌ مي‌داد؛ چون‌ روحيه‌ عبوديت‌ و تسليم‌ محض‌ نداشت‌،در برابر فرمان‌ خدا به‌ هنگام‌ سجده‌ بر آدم سرپيچي‌ كرد و مطرود شد. اساساًريشه‌ استكبار و اعراض‌ مردم‌ از دعوت‌ انبياء آن‌ بوده‌ كه‌ حالت‌ تسليم‌ محض‌نداشتند و تابع‌ خواسته‌ دل‌ بودند لذا از عبوديت‌ و بندگي‌ بازماندند. خداونددر سورة‌ بقره‌ آيه‌ 87 مي‌فرمايد: «فكلما جائكم‌ رسول‌ٌ بما لاتهوي‌ انفسكم‌استكبرتم‌...، آيا هرگاه‌ پيامبري‌ از طرف‌ خدا بر شما قانوني‌ آورد كه‌ مطابق‌دلخواهتان‌ نبود تكبر مي‌ورزيديد.» در صدر اسلام‌ هم‌ چنين‌ بوده‌، هرگاه‌ براي‌مسلمانان‌ حكم‌ جهاد مي‌آمد گروهي‌ مي‌گفتند: چرا اين‌ فرمان‌ مدتي‌ به‌ تأخيرنيافتاد و حالا فرا رسيده‌ (سورة‌ نساء آيه‌ 77) يا در واقعه‌ تغيير قبله‌ از بيت‌المقدس‌ به‌ كعبه‌ عده‌اي‌ مي‌گفتند. چرا چنين‌ شد؟ قرآن‌ پاسخ‌ مي‌گويد: «والالنعلم‌ من‌ يتبع‌ الرسول‌ ممن‌ ينقلب‌ علي‌ عقبيه‌؛ تا ببينيم‌ چه‌ كسي‌ پيرو پيامبراست‌ و چه‌ كسي‌ به‌ عقب‌ بر مي‌گردد و دهن‌ كجي‌ مي‌كند.»(بقره‌ آيه‌ 143)نمونه‌ كامل‌ تسليم‌ كه‌ به‌ مرحله‌ عالي‌ عبوديت‌ و بندگي‌ است‌ را در دوشخصيت‌ ابراهيم‌ و اسماعيل‌(ع‌) مي‌بينيم‌ كه‌ هم‌ پدر مطيع‌ محض‌ دستورخداست‌ و فرزند را به‌ قربانگاه‌ برده‌ و كارد را بر حلقومش‌ مي‌گذارد هم‌ فرزندمي‌گويد: اي‌ پدر آنچه‌ را كه‌ فرمان‌ است‌ انجام‌ بده‌. در روز ديگر هاجر و فرزندخردسالش‌ را به‌ فرمان‌ خدا در بيابان‌ خشك‌ و وحشتناك‌ مكه‌ رها مي‌كند وروز ديگر اعلام‌ آمادگي‌ براي‌ افتادن‌ در آتش‌ نمروديان‌؛ بنابراين‌ پايه‌ و اساس‌عبوديت‌ و بندگي‌ خدا تسليم‌ بودن‌ محض‌ است‌ در برابر تكاليف‌ خداوندمتعال‌.


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  223
  مورد تشکر
  607 پست
  حضور
  11 دقیقه
  دریافت
  49
  آپلود
  0
  گالری
  6  بندگی خدا طول و تفسر ندارد فقط همین همه چیز برای خدا (خدایا اگر کاری میکنیم که برای رضای تو نیست قسمت میدهیم به یا سریع الرضا)


  الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  واحفظ سیدنا و قائدنا سید علی خامنه ای 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  215
  مورد تشکر
  512 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  خدا نصیبه هممون بکنه ( بندگی خالص رو میگم)


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  1,268
  مورد تشکر
  5,198 پست
  حضور
  4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط mojtabayazdani نمایش پست
  بندگی خدا طول و تفسر ندارد فقط همین همه چیز برای خدا (خدایا اگر کاری میکنیم که برای رضای تو نیست قسمت میدهیم به یا سریع الرضا)

  سلام بزرگوار البته که بندگی خدا برای افرادی که زندگی ساده و به دور از اگاهی لازم را دارند بی تکلف پذیرفته است اما انقدرها هم که به نظر میرسد ساده نیست زیرا دو نیروی قوی در کمین انسان است برای انحراف از مسیر رضای خدا و در عین حال اعمال را در نظر مکلف
  عین رضای خدا جلوه دهد وتوجیه کند : ان دو نیرو یکی نفس اماره و دیگری شیطان است که ابتدا باید از مکر و فریب این دو خصم به خدا پناه ببریم بعد ببینیم رضای خدا در کجاست وتازه این مرحله مراتب دارد. اول باید خودت به مقام رضا برسی تا معنای رضا را درک کنید و بعد وارد مرتبه ی کسب رضای خدا باشید. زیرا دل پر هوا و هوس و سر پر شور و شر فقط لسانی به دنبال رضای خداست. مثالی میزنم از یک دوست :

  سالها بود میشنیدیم که اقایی بسیار در نماز میگریست وبلند بلند میگفت خدایا انچه به من بدهی به خود دادی زیرا من به متاع دنیا نیازی ندارم وهرچه از مال کسب کنم به راه تو به بندگان محتاجت
  میدهم وضع مالی متوسطی داشتند ایشان. از قضای روزگار پس از فوت ابوی شان به واسطه ی زمینی که پدرشان 45 سال قبل برای کشاورزی خریده بودند و به دلیلی یکباره قیمت دار شده بود ثروتی قابل ملاحظه به ایشان رسید . یکبار فردی در یکی از جلسات کلاس را که بسیار محتاج بود طبق ادعای قبلی این دوست خدمت ایشان معرفی کردیم و خوب لطف نمودند وکمک قابل ملاحظه ای هم کردند وان را برای رضای خدا وقف نمودند . شخص دوم را که معرفی کردیم با کمی تامل این کار را انجام دادند . نفر سوم را گفتند فقط برای مدتی قرض الحسنه میدهند وبرای نفر چهارم به بنده زنگ زدند وگفتند که پدرشان را در خواب دیده اند که گفته پسر مگر همه ی محتاجان را تو باید رسیدگی کنی اینها که تمامی ندارند اصلا" در برزخ بانگ میزنند که حریم خودت را محکم نگهدار تا تو مثل انها محتاج نشوی . واز کمک دریغ کردند ودر حضور چند نفر هم اعلام کردند که حرف قبلی خود را پس گرفته اند ومال شخصی خودشان را به هیچ کس نمیدهند وخودشان از همه محتاج ترند . به سال نرسید که در سن 58 سالگی خداوند فرزندی به زیبایی گلهای بهشتی به ایشان عنایت فرمودند اما کمتر از 3ماه نگذشته بود که متوجه شدند فرزند از مغز دچار 90% فلج است به حدی که غذای اورا با لوله داخل مری میدادند وفقط قادر به بلع مایعات بود ویک تکه گوشت که میشنید اما پاسخی نمیداد وحرکتی هم نداشت. کل ان دارایی و تقریبا" تمام دارا یی حاصل عمر خودش را صرف کرد وان کودک در 9 سالگی فوت کرد وایشان را روزی دیدم که از همان اقایی که ردش کرده بود برای خرید خانه وام قرض الحسنه میگرفت. این ما جرایی بود که با چشم خود شاهدش بودم . با خدا معامله کردن بسیار همت میخواهد وبندگی خدا از بزرگترین معاملات زندگی انسان است بندگی میکند تا رضایتش را کسب کند از این معامله بزرگترچیست؟ با این دو خصمی که عرض کردم خدمتتان وانقدر ها و هم بندگی خدا ساده و بی تکلف نیست که ما فکر میکنیم .

  ............................................... حق یارتان .........................................


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  6
  مورد تشکر
  6 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  احسنت،فقط خدا
  دراين بازاراگرسوديست بادرويش خرسنداست
  خدايامنعمم گردان به درويشي وخرسندي


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود