صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا آیات قیامت با ظهور منجی تناقض دارد؟

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

آیا آیات قیامت با ظهور منجی تناقض دارد؟

سلام دوستان .
    مسئله بسیار عجیبی که ذهن من رو مشغول کرده در رابطه با ظهور منجی و رابطه اون با قیامت هست ...
    بی شک همه ما که به قرآن اعتقاد داریم میدونیم که خداوند در قرآن زمان بر پایی قیامت رو بطور ناگهانی بیان کرده ... در چندین آیه هم این رو گفته نه یکی دو تا .... :

يسْأَلُونَكَ عَنِ السَّاعَةِ أَيانَ مُرْسَاهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ رَبِّي لَا يجَلِّيهَا لِوَقْتِهَا إِلَّا هُوَ ثَقُلَتْ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَا تَأْتِيكُمْ إِلَّا بَغْتَةً يسْأَلُونَكَ كَأَنَّكَ حَفِي عَنْهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يعْلَمُونَ(الأعراف/187)

درباره قيامت از تو سؤال مي‌کنند، کي فرامي‌رسد؟! بگو: «علمش فقط نزد پروردگار من است؛ و هيچ‌کس جز او (نمي‌تواند) وقت آن را آشکار سازد؛ (اما قيام قيامت، حتي) در آسمانها و زمين، سنگين (و بسيار پر اهميت) است؛ و جز بطور ناگهاني، به سراغ شما نمي‌آيد!» (باز) از تو سؤال مي‌کنند، چنان که گويي تو از زمان وقوع آن باخبري! بگو: «علمش تنها نزد خداست؛ ولي بيشتر مردم نمي‌دانند.»

وَلَا يزَالُ الَّذِينَ كَفَرُوا فِي مِرْيةٍ مِنْهُ حَتَّى تَأْتِيهُمُ السَّاعَةُ بَغْتَةً أَوْ يأْتِيهُمْ عَذَابُ يوْمٍ عَقِيمٍ(الحج/55)

کافران همواره در باره قرآن در شک هستند، تا آنکه روز قيامت بطور ناگهاني فرارسد، يا عذاب روز عقيم [= روزي که قادر بر جبران گذشته نيستند] به سراغشان آيد!

در واقع ما شیعیان که معتقد به امام زمان (ع) هستیم و معتقدیم که قبل از برپایی قیامت حکومت ایشان بر قرار میشوند و ظلم رو ریشه کن میکنند
    در واقع خیلی از ادیان هم به منجی معتقد هستند ...

خوب ما اگر اعتقاد داشته باشیم که قیامتی برپا نمیشه مگر قبل از زمان وقوع قیامت ، امام زمان با یارانش ظهور کنند و حکومتشون رو بر قرار کنند در واقع این تناقض آشکاریه با حرف قرآن که گفته قیامت ناگهانیست ....
    خوب اگر امام زمان امروز ظهور نکنند ما هم مطمئن هستیم که قیامتی در کار نیست تا اینکه ایشوت بیان ...
    در قرآن گفته شده که زمان قیامت رو نمیدونید و نمیتونید پیش بینی کنید و علمش نزد خداست ...
    مثلا من میتونم بگم اگر امروز امام زمان نیومدند پس قطعا قیامتی در کار نیست امروز ... در صورتی که قرآن گفته هر لحظه امکان داره قیامت بیاد ... ناگهانی ....

از دوستان خواهش میکنم که بیان نظراتشون رو بدهند . من هم عمدا این تاپیک رو در بخش مناظره گذاشتم تا همه بیان .
    ویرایش توسط حقجو : ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ در ساعت ۱۳:۵۲

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حقجو نمایش پست
    سلام دوستان .
    مسئله بسیار عجیبی که ذهن من رو مشغول کرده در رابطه با ظهور منجی و رابطه اون با قیامت هست ...
    بی شک همه ما که به قرآن اعتقاد داریم میدونیم که خداوند در قرآن زمان بر پایی قیامت رو بطور ناگهانی بیان کرده ... در چندین آیه هم این رو گفته نه یکی دو تا .... :

يسْأَلُونَكَ عَنِ السَّاعَةِ أَيانَ مُرْسَاهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ رَبِّي لَا يجَلِّيهَا لِوَقْتِهَا إِلَّا هُوَ ثَقُلَتْ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَا تَأْتِيكُمْ إِلَّا بَغْتَةً يسْأَلُونَكَ كَأَنَّكَ حَفِي عَنْهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يعْلَمُونَ(الأعراف/187)

درباره قيامت از تو سؤال مي‌کنند، کي فرامي‌رسد؟! بگو: «علمش فقط نزد پروردگار من است؛ و هيچ‌کس جز او (نمي‌تواند) وقت آن را آشکار سازد؛ (اما قيام قيامت، حتي) در آسمانها و زمين، سنگين (و بسيار پر اهميت) است؛ و جز بطور ناگهاني، به سراغ شما نمي‌آيد!» (باز) از تو سؤال مي‌کنند، چنان که گويي تو از زمان وقوع آن باخبري! بگو: «علمش تنها نزد خداست؛ ولي بيشتر مردم نمي‌دانند.»

وَلَا يزَالُ الَّذِينَ كَفَرُوا فِي مِرْيةٍ مِنْهُ حَتَّى تَأْتِيهُمُ السَّاعَةُ بَغْتَةً أَوْ يأْتِيهُمْ عَذَابُ يوْمٍ عَقِيمٍ(الحج/55)

کافران همواره در باره قرآن در شک هستند، تا آنکه روز قيامت بطور ناگهاني فرارسد، يا عذاب روز عقيم [= روزي که قادر بر جبران گذشته نيستند] به سراغشان آيد!

در واقع ما شیعیان که معتقد به امام زمان (ع) هستیم و معتقدیم که قبل از برپایی قیامت حکومت ایشان بر قرار میشوند و ظلم رو ریشه کن میکنند
    در واقع خیلی از ادیان هم به منجی معتقد هستند ...

خوب ما اگر اعتقاد داشته باشیم که قیامتی برپا نمیشه مگر قبل از زمان وقوع قیامت ، امام زمان با یارانش ظهور کنند و حکومتشون رو بر قرار کنند در واقع این تناقض آشکاریه با حرف قرآن که گفته قیامت ناگهانیست ....
    خوب اگر امام زمان امروز ظهور نکنند ما هم مطمئن هستیم که قیامتی در کار نیست تا اینکه ایشوت بیان ...
    در قرآن گفته شده که زمان قیامت رو نمیدونید و نمیتونید پیش بینی کنید و علمش نزد خداست ...
    مثلا من میتونم بگم اگر امروز امام زمان نیومدند پس قطعا قیامتی در کار نیست امروز ... در صورتی که قرآن گفته هر لحظه امکان داره قیامت بیاد ... ناگهانی ....

از دوستان خواهش میکنم که بیان نظراتشون رو بدهند . من هم عمدا این تاپیک رو در بخش مناظره گذاشتم تا همه بیان .
    اینطور که از روایات و شنیده ها هست و خود شخص بنده زیاد بهشون اعتماد 100 درصدی ندارم این موضوع مطرح هست که 9 یا فوقش اگر درست گفته باشم 15 سال این حکومت طول می کشه

و البته در خود قرآن گفته شده که مسیح رو به آسمان ها بردیم و اینکه 12 بار کلمه امام تکرار شده و اینکه خضر هنوز زنده است

خب چرا نشه؟

مثلا نمیشه به نظر شما بعد از بین رفتن این حکومت بعد چندین سال قیامت بشه؟

آدما انقدر فراموشکارند که یادشون میره همه چیزو
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

5. تشکر

نوشته
    65
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

قاعده کلی اینه که وقوع ناگهانی یک حادثه دلیل عدم وقوع حوادثی قبل از آن نیست ولی . . . . .
    با باور ظهور امام زمان قبل از قیامت " من با اطمینان میتونم بگم امروز و فردا قیامتی رخ نمیده !" اگر درسته پس ناگهانی بودن قیامت . . . . .

7. تشکر

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiidham نمایش پست
    قاعده کلی اینه که وقوع ناگهانی یک حادثه دلیل عدم وقوع حوادثی قبل از آن نیست ولی . . . . .
    با باور ظهور امام زمان قبل از قیامت " من با اطمینان میتونم بگم امروز و فردا قیامتی رخ نمیده !" اگر درسته پس ناگهانی بودن قیامت . . . . .

خدا پدر و مادر شما رو بیامرزه . بنده هم دارم همین رو میگم ...

ما همچنان منتظر پاسخ هستیم

نوشته
    3,698
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

1. اگر چه دولت حقه و كریمه حضرت بقیةالله الاعظم(عج) تا پایان جهان ادامه خواهد داشت،اما در این كه چند سال به طول خواهد انجامید، احادیث مختلفی در منابع اسلامی دیده می شود، از جمله 5 و 7 و 9 و 19 و 40 و 309 سال وارد شده است.

2. طبق روایات، ازپیامبران، حضرت اسماعیل صادق الوعد و عیسی و بعضی دیگر از انبیاء علیهم السلام، و حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله، و امیرالمؤمنین علی(ع) و امام حسین(ع) و سایر امامان معصوم(ع) و جمعی از اصحاب با وفای آنان و نیز اصحاب كهف و برخی دیگر رجعت خواهند كرد.

3. اما با بررسی روایات رجعت استفاده می شود كه نخستین كسی كه برای فرمانروایی جهان پس از شهادت حضرت مهدی(عج) رجعت می كند، حضرت امام حسین(ع) است.

چنان كه امام صادق(ع) فرموده اند: «نخستین كسی كه زمین برای او شكافته می شود، و به روی زمین رجعت می كند، حسین بن علی(ع) است.»

4. برطبق روایات، امام حسین(ع) در اواخر حكومت امام زمان(عج) با اصحاب با وفایشان رجعت می كنند، و پس از شهادت حضرت مهدی(عج)، امام حسین(ع) آن حضرت را غسل و كفن و حنوط نموده و به خاك می سپارند.

5. در برخی روایات دیگر آمده: چون قائم آل محمد(ص) از دنیا برود و یا شهید شود، چهل روز پس از آن قیامت بر پا می گردد و مردگان از گورها به درآیند و برای حساب و جزای محشر آماده گردند.
    (ارشاد شیخ مفید، ترجمه ساعدی، ص 708 ـ نقل از كتاب یكصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(عج)، نوشته علیرضارجالی تهرانی، ص 230)

6. "شیخ حر عاملی" در كتاب «ایقاظ» در این باره می نویسد:

شاید چهل روز ایام رجعت باشد و این عدد اشاره به كمی دوران حضرتش باشد، چون مقدار زیاد را با عدد هفتاد و مقدار كم را با اعداد كمتر معرفی می كنند.

و یا این كه هر روزی برابر هزار سال باشد، چنان كه می فرماید: "یك روز نزد پروردگار مثل هزار سال است كه شما می شمارید."

و شاید هم مراد از قیامت در این روایات، قیامت صغری یعنی رجعت باشد، و البته اطلاق قیامت بر رجعت مانعی ندارد و قیامت ممكن است بر هر دو اطلاق شود.
    (الایقاظ من الهجعة، شیخ حر عاملی، ترجمه احمد جنتی، ص 400 ـ نقل از همان)
    ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۰۱/۲۴ در ساعت ۰۰:۰۸

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    57
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسمه تعالی
    اگه در همین لحظه ناگهان مرگ من فرا برسد، قیامت برای من از همین الان شروع شده است چه ظهور واقع شده باشد و چه واقع نشده باشد.

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر دوستان گرامی

درموردسوالی که مطرح کرده اید باید عرض کنم خدمتتان که اینجا یک تداخل ظاهری پدید امده که باید دقت شود و ان را به تداخل محتوی تبدیل نکنیم .
    مسئله ی ناگهانی بودن قیامت را اگر بخواهیم از نظر ظاهر تفسیر کنیم یعنی اینکه زمان وقوع در ان از قبل تعیین نشده و هرگاه خداوند اراده کند این وقوع صورت میگیرد پس هیچ نشانه ای دال بر این وقوع قبل از حادث شدن قیامت نخواهد بود به همین ترتیب ظهورنیز به طور ناگهانی محقّق می شود
    مطابق آنچه از ائمۀ اطهار (عليهم‌‌السلام) نقل شده است ظهور امام زمان (عجل‌الله تعالي فرجه الشريف) هم به صورت دفعی و بدون زمینۀ قبلی واقع خواهد شد. خود حضرت ولی ّعصر (عجل‌الله تعالي فرجه الشريف) در توقیع مبارک به جناب شیخ مفید فرموده اند: فإنَّ اَمرَنا یَبْعَثُه فَجْأَةً. (خداوند) کار ما را به طور ناگهانی بر می انگیزد. در حدیث دیگری امام علیّ بن موسی الرضا (عليه‌السلام) نقل فرموده اند که وقتی از پیامبر اکرم (صلي‌الله عليه و آله وسلم) پرسیدند که قیام کننده از فرزندان شما چه وقت ظهور میکند، حضرت در پاسخ فرمودند: مَثَلُه مَثَلُ الساعَةِ التی لا یُجَلّیها لِوَقْتِها إلّا هو... لا یأتیکُم إلّا بَغْتَةً. ظهور همچون قیامت است که آن را در زمان خاصّ خودش فقط خداوند ظاهر می سازد. جز این نیست که به طور ناگهانی برایتان رخ میدهد. تعبیر «فَجْأَة» و «بَغْتَة» در این دو حدیث شریف بر یک معنای صریح دلالت می کند و آن این است که ظهور حضرت هنگامی واقع می شود که به حساب ظاهری و روی قرائن مشهود، انتظار وقوع آن نمی رود و انسانها عموماً آمادگی و انتظارش را ندارند. دفعی و ناگهانی بودن نقطۀ مقابل تدریجی بودن است. چیزی که تدریجاً واقع می شود، ابتدا زمینه ها و مقدماتش فراهم می گردد، بعد آرام آرام شرایط برای رسیدن به آن آماده تر میشود و افراد کم کم آمادگی وقوع آن را پیدا میکنند. ولی ظهور امام زمان (عجل‌الله تعالي فرجه الشريف)و همچنین قیامت اینگونه نیست. ایشان بدون مقدمه و زمینۀ قبلی خروج می فرمایند .

اگر دقت بفرمایید اینجا بحث ناگهانی بودن در باره ی محدوده ی زمان و نوع وقوع است واصلا" در باره ی سبقه ی وقوع نیست یعنی ظهور
    امام بدون تدریج ودر یک محدوده ی زمانی که تحت اختیار خداوند است انجام میگیرد و قیامت هم شامل تدریج و به وجود امدن مقدمات نیست بلکه اراده ی خداوند به صورت ناگهانی و دفعی بر این وقوع قرار میگیرد پس با توجه به خروج بحث مترتب بودن و تدریج از موضوع فقط نوع این وقوع در شکل ناگهانی بودن قابل طرح است

............................................. حق یارتان ............................................

نوشته
    65
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست
    . . . . . . چیزی که تدریجاً واقع می شود، ابتدا زمینه ها و مقدماتش فراهم می گردد، بعد آرام آرام شرایط برای رسیدن به آن آماده تر میشود و افراد کم کم آمادگی وقوع آن را پیدا میکنند. ولی ظهور امام زمان (عجل‌الله تعالي فرجه الشريف)و همچنین قیامت اینگونه نیست. . . . . . .
    البته جناب Ostad من بارها از مقامات شنیدم که باید زمینه ظهور آقا امام زمان رو فراهم کنیم ( یا داریم فراهم میکنیم) یا بارها با استناد به روایاتی گفته اند که از نشانه های ظهور اینه که . . . . . یا از نشانه های آخرالزمان اینه که . . . . . .
    در ضمن اگر ناگهانی بودن به معنی عدم امکان پیش بینی باشه مسئله به قوت خودش باقیه چون دو تا حادثه قراره به ترتیب رخ بدن اولی میتونه ناگهانی باشه ولی دومی نه چون میتونیم آسوده باشیم که چون اولی رخ نداده از دومی خبری نیست حتی با وجود تدریجی نبودن دومی .

13. تشکر

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiidham نمایش پست

در ضمن اگر ناگهانی بودن به معنی عدم امکان پیش بینی باشه مسئله به قوت خودش باقیه چون دو تا حادثه قراره به ترتیب رخ بدن اولی میتونه ناگهانی باشه ولی دومی نه چون میتونیم آسوده باشیم که چون اولی رخ نداده از دومی خبری نیست حتی با وجود تدریجی نبودن دومی
    .

دقیقا ... خیلی قشنگ گفتید تشکر میکنم . هنوز مسئله به قوت خودش باقیست و ما می تونیم آسوده باشیم چون حادثه اول رخ نداده ....

نوشته
    80
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان مسئول سایت پاسخ من رو پاک نکنید ، اگر ایراد دارد بگویید تا مرتفعش کنم

می گویم من که هنوز به قرآن اعتقاد پیدا نکردم ولی بنظرم

کافرانِ مقصود این آیه ، کافرانی هستند که حیاتشان نزدیک قیامت واقع شده است .
    ویرایش توسط شیرفرهاد : ۱۳۸۹/۰۱/۲۴ در ساعت ۱۵:۲۱
    Dear Mother , Dear Father

مادر عزیزم ، پدر عزیزم

What Is This Hell You Have Put Me Through ?

این چه جهنمی است که مرا به آن دچار کرده اید ؟

Believer , Deceiver

این جهنم فریبنده و قابل باور

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری