صفحه 1 از 18 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از قرآن بپرسيم (پاسخ هاى روان به پرسش هاى قرآنى كودكان )

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  از قرآن بپرسيم (پاسخ هاى روان به پرسش هاى قرآنى كودكان )
  بسم رب المهدی

  در اینجا متن کتابی براتون قرار داده خواهد شد ...امیدوارم که بهترین استفاده رو از این کتاب ببرید ...  مجموعه پرسمان هاى قرآنى  از قرآن بپرسيم.
  « پاسخ هاى روان به پرسش هاى قرآنى كودكان »
  رسول خدا(صلى الله عليه وآله) فرمود: علىّ مع القرآن و القرآن مع علىٍّ; على با قرآن است و قرآن با على .  تقديم به:

  همه كودكانى كه مانند امام على(عليه السلام) قرآن را


  دوست دارند و به حرف هاى آن گوش مى كنند .
  با ما همراه باشید ..

  غلامرضا حيدرى ابهرى


  ویرایش توسط حکمتی فرد : ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ در ساعت ۱۵:۲۴

 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  پيش گفتار
  پيش گفتار


  قرآن، تنها كتاب آسمانى است كه از تحريف مصون مانده و كلامى است كه بر بلنداى قله فصاحت و بلاغت، هدايت و رستگارى را نويد مى دهد([1]) و رمز و راز مكتوم عالم را باز مى گويد.([2])

  قرآن، عالى ترين معارف گنجينه غيب را همراه با آهنگى روح نواز به عالميان هديه مى كند.([3])

  قرآن، سرشار از حقايقى است كه آدمى جز در پرتو وحى، از آن نصيبى نخواهد داشت. نعمت بزرگى كه پروردگار هستى، عطاى آن را بر زمينيان منّتى بزرگ مى داند.([4])

  قرآن، چشمه سار بى پايان و فوران آب حيات است.([5]) اكسير سعادت و شراب جاودانگى است. شعاع پرفروغش، روشنى بخش ظلمتكده عالم ملك است.([6])

  قرآن، شورانگيزترين نغمه اى است كه جانهاى مشتاق را به خويش مى خواند. آواى آسمانى اش در اعماق وجود حق پويان طنين انداز است و نقبى به سوى نور و آگاهى مى گشايد. مرواريد اشك، اين مستوره مقدس دلهاى پاك را همچون لطافت شبنمى با طراوت بر گونه ها جارى مى سازد([7]) و سرود وجد و ابتهاج را در دلها مى سرايد.([8]) انذارهايش تن و جان خاشعان را به لرزش و اضطراب مى آورد و بشارتهايش، اميد و شوق به رحمت و فضل الهى را بارور مى سازد.

  قرآن، حزن، شادى، بيم و اميد را در هم مى آميزد و فروغ بى پايان و شور و شتاب را در دلها مى تاباند و در پرتو اين تحوّل شگرف، جانها از هدايت و ايمان سرشار مى شوند.([9])

  قرآن از محبس ظلمانى ملك تا اوج تابناك و طربناك ملكوت، راه رستگارى و صراط مستقيم را در آيينه آيه هاى نور، تصوير مى كند و حق پويان پاك نهاد را به ضيافت خويش فرا مى خواند.

  چون به جان در رفت جان ديگر شود *** جان كه ديگر شد جهان ديگر شود
  همچو حق پنهان و هم پيداست اين *** زنده و پاينده و گوياست اين([10])

  جهان شمولى و جاودانگى آيات الهى قرآن، اقتضا مى كند كه در تمامى اعصار، محور حل مشكلات و زداينده ظلمت و جهل و حيرت گمراهى باشد.

  پيشرفت و تكامل علوم از طراوت و تازگى آن نكاهد و محوريت پيام آسمانى را مخدوش نسازد.

  امروزه در جهان معاصر، با تراكم دانش و انفجار اطلاعات، شاهد شبهات و پرسشهاى فراوان و موضوعات متنوعى هستيم كه جهان پرالتهاب كنونى، بويژه جوامع اسلامى را به چالش فرا خوانده و دل مشغولان حقيقت و دين مداران پرسوز را به چاره جويى از قرآن دعوت مى كند.

  حوزه هاى علميه، سنگربانان شريعت نبوى و پاسداران انديشه علوى، پاسخ گويى به سؤالات و شبهات اعتقادى را اصلى ترين رسالت خود دانسته و همواره اين نقش خطير را به زيبايى ايفا كرده اند.

  «واحد پاسخ به پرسشهاى قرآنى» در «گروه پژوهش هاى نوآمد» وابسته به «مركز فرهنگ و معارف قرآن» از زير مجموعه هاى دفتر تبليغات اسلامى، يكى از واحدهاى برخاسته از حوزه علميه در سال 1377 با هدف پاسخ گويى به سؤالات عقيدتى كار خود را آغاز كرد.

  حاصل تلاش اين واحد، پاسخ دهى به بيش از 40 هزار پرسش در زمانى كم تر از 6 سال بود. تنوع و گستردگى پرسشها كه از حدود دويست شهر از سراسر كشور ارسال شده است، رابطه مطلوب اين مركز با قشرهاى مختلف جامعه اسلامى را نويد مى دهد.

  اين تلاش صادقانه كه به گسترش و تداوم ارتباطى صميمى و پرثمر، ميان حوزويان و آحاد مردم انجاميد، حاصل سفارشهاى مؤكد مقام معظم رهبرى، مراجع تقليد و مسئولان بلند پايه نظام جمهورى اسلامى ايران است.

  از آنجا كه اين پرسشها از متن جامعه برخاسته و مى تواند نمايانگر شبهات و سؤالات اعتقادى رايج عصر ما باشد، گروه پژوهشهاى نوآمد قرآنى تصميم گرفت، تا اين سؤالات را در مجموعه هاى موضوعى و صنفى([11]) مستقل چاپ و منتشر نمايد و در دسترس جويندگان حقايق دينى قرار دهد. اين وظيفه به عهده واحد پژوهش هاى نوين در گروه واگذار شد.

  در گام اول دوازده پروژه مستقل با عنوان مشترك «پرسمان قرآنى» در دستور كار واحد قرار گرفت و بعد از تدوين آيين نامه اجرايى پروژه ها و شناسايى محققان شايسته كار آغاز شد.

  قابل توجه است كه:

  1. اختلاف سطح علمى، تفاوتهاى سنى و تنوع فرهنگى پرسشگران، محققان را ملزم مى ساخت كه پاسخها را با توجه به ويژگيهاى پرسشگر، سامان دهند; گاه با زبانى ساده و بيانى عاميانه، پاسخ را فهم پذير مى ساختند و زمانى با بيان علمى تخصصى، بلاغت و مطلوبيت پاسخ فراهم مى شد، با اين حال در تدوين اين مجموعه سعى بر اين شد كه پاسخ ها تا حد امكان يكدست شود.

  2. وصول به نظمى كاملا منطقى و تدوينى آرمانى با توجه به اهداف اين مجموعه، كارى بس دشوار مى نمود كه اين مهم با حساسيت فراوان و جلسات متعدد كارشناسى از سوى اين مركز پيگيرى شد و تا حد امكان تأمين گرديد.

  3. علاوه بر پاسخ گويى به شبهات و پرسشهاى گسترده، از اهداف ديگر تدوين اين مجموعه، ارائه گزارشى از تلاش محققان براى راه يابى به پاسخى گويا، و منطبق با سطح علمى، ويژگيهاى سنى، فضاى روحى و نيازهاى عاطفى پرسشگر است.

  4. ممكن است مستند، يا متن ارجاعى برخى از پاسخها در نگاه فرزانگان و استادان با كاستيهايى همراه باشد. اين ملاحظات غالباً از نگاه ناظران علمى واحد ياد شده نيز دور نمانده، امّا با توجه به سطح مخاطبان و اصولى كه مى بايست در پاسخ دهى رعايت شود، اين پاسخها براى ارسال به پرسشگر و نيز انتشار آن براى عموم، مناسب ارزيابى شده است.

  5. عطوفت، شيوايى، اتقان، سادگى، اختصار، استناد و نيز ارجاع پرسشگر به نوشته هاى قابل فهم و در دسترس، اصول مورد توجه اين واحد در مسير شكل گيرى اين پاسخهاست.

  6. مجموعه اى كه هم اكنون پيش روى شماست، پاسخ به پرسش هايى است كه باعنوان از قرآن بپرسيم (پاسخ هاى روان به پرسش هاى قرآنى كودكان) به اين مركز رسيده است.

  از كليه افرادى كه در تهيه اين مجموعه، مركز را يارى كرده اند، به ويژه آقاى غلامرضا حيدرى ابهرى كه كار گردآورى و تدوين را عهده دار بوده اند و آقاى سعيد بهمنى كه پروژه را نظارت كردند كمال تشكر و قدردانى را داريم.  مركز فرهنگ و معارف قرآن


  گروه پژوهشهاى نوآمد


  واحد پژوهشهاى نوين قرآنى


  [1] . «إِنَّ هَـذَا الْقُرْءَانَ يَهْدِى لِلَّتِى هِىَ أَقْوَمُ وَ يُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِين»(اسراء/17،9).

  [2] . «وَ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَـبَ تِبْيَـنًا لِّكُلِّ شَىْء»(نحل/16،89)

  [3] . «وَ اتَّبِعُواْ أَحْسَنَ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكُم»(زمر/39،55)

  [4] . «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْ أَنفُسِهِمْ يَتْلُواْ عَلَيْهِمْ ءَايَـتِهِ ى وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَـبَ وَالْحِكْمَة»(آل عمران/3،164)

  [5] . «يَـأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُم»(انفال/8،24)

  [6] . «وَأَنزَلْنَآ إِلَيْكُمْ نُورًا مُّبِينًا»(نساء/4،174); «كِتَـبٌ أَنزَلْنَـهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّـلُمَـتِ إِلَى النُّورِ»(ابراهيم/14،1)

  [7] .«وَإِذَا سَمِعُواْ مَآ أُنزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرَى أَعْيُنَهُمْ تَفِيضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُواْ مِنَ الْحَقِّ»(مائده/5،83)

  [8] . «اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ كِتَـبًا مُّتَشَـبِهًا مَّثَانِىَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِينُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُم»(زمر/39،23)

  [9] . «ذَ لِكَ هُدَى اللَّه»(زمر/39،23)

  [10] .اقبال لاهورى.

  [11] .مقصود از پروژه هاى موضوعى، مجموعه هايى است كه با عناوينى همچون: علوم قرآنى، قرائت قرآن، اخلاق در قرآن و... تنظيم و ساماندهى مى شود و منظور از پروژه هاى صنفى، آن دست از پرسمانهايى است كه با توجه به مقاطع مختلف صنفى و تحصيلى و يا اصناف و مشاغل اجتماعى تنظيم مى شود.

 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  مقدمه
  مقدمه


  پرسمان قرآنى مقطع ابتدايى گردآورى و تدوين بخشى از پرسش هايى است كه همه روزه به مركز پاسخ گويى به پرسش هاى قرآنى ارسال شده است.

  اين پرسش ها، به خاطر ويژگى هاى گروه سنى دانش آموزان مقطع ابتدايى از حساسيت خاصى برخوردار است. از اين رو پاسخ گويى به اين دسته از پرسش ها با دقت بيشترى صورت گرفته است تا با ادبيات ويژه اين گروه سنى و ويژگى هاى روحى و روانى پرسش گران تناسب داشته باشد.

  اين مجموعه از ويژگى هاى ذيل برخوردار است:

  1. تلاش شده كه ادبيات اين اثر با گروه سنى مخاطبان تناسب داشته باشد.

  2. پاسخ به هر پرسش افزون بر پرداختن به نقطه اصلى پرسش، غالباً نكات بيشترى را به پرسش گر مى آموزد.

  3. هيچ يك از اين پرسش ها ساخته و پرداخته ذهن تدوين كننده اثر نيست، بلكه همگى از پرسش هاى دانش آموزان ابتدايى است كه با مركز پاسخ گويى مكاتبه كرده اند. از اين رو نسبت به مجموعه هايى كه با هدف پاسخ گويى به پرسش هاى كودكان تدوين مى شود از پشتوانه واقعى ترى برخوردار است.

  4. بازنويسى پاسخ ها بر اساس پرونده علمى هر پاسخ ـ كه در مركز پاسخ گويى موجود است ـ انجام پذيرفته است، بدين جهت، حتى پاسخ هاى ويژه كودكان از پشتوانه يك تحقيق جامع و عالمانه برخوردار است.

  5. براى دست رسى آسان تر به هر پرسش، كتاب به شكلى موضوعى تدوين شده است.

  در فصل اول پرسش هاى مربوط به تلاوت قرآن، اصول حفظ قرآن و نكات تجويدى را پاسخ گفته ايم.

  فصل دوم را به پاسخ گويى به پرسش هايى اختصاص داده ايم كه به شناخت قرآن مربوط مى شود. مانند چگونگى دريافت وحى، آسمانى بودن قرآن، معجزه بودن قرآن، هدف نزول و...

  در فصل سوم به ترجمه و تفسير برخى از آيات پرداخته ايم.

  فصل چهارم قصه هاى قرآنى در قالب پرسش و پاسخ آمده است.

  پنجمين فصل اين مجموعه با عنوان دانش هاى قرآنى سؤالات مربوط به خداشناسى نبوت امانت و... را پاسخ گفته است.

 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  موضوعات هر فصل
  فصل اوّل: …1
  تلاوت قرآن، اصول حفظ قرآن، نكته هاى تجويدى …1
  الف - تلاوت قرآن …2
  ب - اصول حفظ قرآن …11
  ج ـ نكته هاى تجويدى …13
  فصل دوّم: …14
  قــــرآن شــــــنــاســــــى …14
  الف ـ چگونگى دريافت وحى …15
  ب ـ آسمانى بودن قرآن …16
  ج ـ معجزه بودن قرآن …17
  د. هدف از نزول قرآن …20
  هـ . قرآن در قرآن و حديث …21
  و - كامل بودن قرآن …23
  ز - برخورد مردم روزگار پيامبر با قرآن …25
  ح ـ نزول قرآن به زبان عربى …26
  ط - ترتيب نزول …27
  ى - سوره اى كه دوبار نازل شده است …28
  ك - نزول تدريجى قرآن …29
  ل - مكان نزول قرآن …31
  م - ارتباط بسم الله با كل قرآن …32
  ن ـ حروف مقطعه …33
  ع - كتابت وحى …35
  ف - تحريف قرآن …37
  ص - نام هاى قرآن …38
  ق - تقسيم قرآن به جزء و حزب …44
  ر - ترجمه و تفسير قرآن …45
  فصل سوّم: …47
  تــــــرجمـــــه و تفسيـــــر …47
  فصل چهارم: …52
  داستـــان ها و قصــه هاى قــرآنى …52
  الف - داستان پيامبران …53
  ب ـ داستان ديگران …60
  فصل پنجم …61
  دانـــش هـــاى قــــــرآنــــــى …61
  الف ـ خداشناسى …62
  ب ـ نبوّت …67
  ج ـ امامت …71
  د - معادشناسى …79
  هـ ـ پرسش هاى متفرقه …88
  فصل ششم: …92
  فـــروع دين و احـــكام عمـــلى …92
  الف ـ احكام فقهى مرتبط با قرآن …93
  ب ـ نماز …96
  ج - ولايت فقيه …101
  فصل هفتم: …103
  اخــــــــــلاق …103
  الف ـ خوبى ها …104
  ب ـ بدى ها …108
  ج - ديگر پرسش ها …112
  فصل هشتم: …114
  دانستنــــــــى ها …114
  الف - اطلاعات آمارى …115
  ب ـ نكته ها …118
  ج ـ معمّا گونه ها …126

 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  تلاوت قرآن
  فصل اوّل:

  تلاوت قرآن، اصول حفظ قرآن، نكته هاى تجويدى


  الف - تلاوت قرآن


  n: چگونه مى توانيم ارتباط بيشترى با قرآن برقرار كنيم و به اين كتاب با ارزش نزديك تر شويم؟

  l: راه هاى زيادى براى ارتباط با قرآن كريم و نزديك شدن به اين كتاب عزيز وجود دارد كه برخى از آنها عبارتند از:

  1. هر روز يك صفحه يا بيشتر قرآن بخوانيد; خواندن قرآن دلتان را نورانى و علاقه شما را به اين كتاب بيشتر مى كند.

  2. رو خوانى، تجويد و ترجمه قرآن را خوب ياد بگيريد.

  3. قصّه هاى آموزنده قرآن را بخوانيد و درباره آنها فكر كنيد.

  4. به آيه هاى قرآن عمل كنيد و قرآن را راهنماى زندگى خود قرار دهيد; مثلاً اگر قرآن فرمان داده كه به پدر و مادر احترام بگذاريد، غيبت نكنيد، تهمت نزنيد، ديگران را مسخره نكنيد، به ياد خدا باشيد و... به اين فرمان ها عمل كنيد.

  5. در جلسات قرآن شركت كنيد.
 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  چرا ما بايد قرآن بخوانيم؟
  n: چرا ما بايد قرآن بخوانيم؟

  l: حتماً تا حالا به مسافرت هاى زيادى رفته ايد. اگر دقّت كرده باشيد، در جادّه علامت هاى زيادى وجود دارد كه ما را براى رسيدن به هدفمان يارى مى كند.

  اين علامت ها راه رسيدن به شهر مورد نظرمان را به ما نشان مى دهند. اگر كسى به اين علامت هاى راهنما توجّه نكند، هرگز به هدفش نمى رسد و حتّى شايد به درون درّه ها سقوط كند.

  آيه هاى قرآن نيز مانند همان علامت هاى راهنما هستند كه راه درست زندگى را به ما ياد مى دهند. كسى كه به آيه هاى قرآن عمل كند به بهشت مى رود و از جهنّم نجات مى يابد.

  اگر به ما گفته اند كه قرآن بخوانيم براى آن است كه قرآن ما را به كارهاى خوب تشويق و از كارهاى بد دور مى كند. چون خدا ما را دوست داشته، اين كتاب راهنما را برايمان فرستاده تا جهنّمى نشويم. پس همه ما بايد قرآن بخوانيم و درباره حرف هاى خدا خوب فكر كنيم و به آن چه در قرآن آمده عمل نماييم.


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  خواندن قرآن چه ثوابى دارد؟
  n: خواندن قرآن چه ثوابى دارد؟

  l: بر اساس سخنان رسول خدا(صلى الله عليه وآله) و اهل بيت آن حضرت، خداوند براى خواندن قرآن پاداش ها و ثواب هاى زيادى قرار داده است.

  خواندن قرآن ايمان انسان را زياد مى كند، باعث بخشش گناهان مى شود، شيطان را از خانه كسى كه قرآن مى خواند بيرون مى كند، دل ها را نرم و نورانى مى سازد و مانند نردبانى پلّه پلّه ما را به خدا نزديك مى كند.

  همه ما مى توانيم تجربه كنيم و ببينيم موقع خواندن و شنيدن قرآن كريم چه حالى مى شويم.

  حضرت محمّد(صلى الله عليه وآله) فرمودند: «بهترين عبادت امّت من، خواندن قرآن است.» خود پيامبر(صلى الله عليه وآله) و امامان عزيز ما علاقه و توجّه زيادى به خواندن قرآن داشتند و اين به سبب پاداش هاى بسيار و بركات فراوانى بود كه خدا براى قرآن خواندن در نظر گرفته است.

  n: با آن كه ترجمه فارسى قرآن وجود دارد، چرا به ما سفارش مى كنند كه متن عربى آن را بخوانيم.

  l: هيچ اشكالى ندارد كسى ترجمه فارسى قرآن را بخواند. حتّى اين كار خيلى هم خوب و پسنديده است، زيرا ما را با معناى قرآن آشنا مى كند. امّا اين كه به ما سفارش كرده اند قرآن را با همان زبان عربى بخوانيم چند دليل دارد:

  1 ـ خدا در جمله هاى عربى قرآن اثرى قرار داده كه در ترجمه آن نيست. افراد زيادى كه حتّى معناى قرآن را نمى دانسته اند، با شنيدن آيه هاى قرآن مسلمان شده اند. به نظر شما چرا كسى كه زبانش ژاپنى يا انگليسى يا اسپانيايى است و عربى نمى داند، او هم وقتى صوت زيباى قرآن را مى شنود لذّت مى برد؟ اين به سبب آن است كه قرآن از طرف خداست و ترجمه فارسى يا هر زبان ديگرى شيرينى خود قرآن را ندارد.
  البتّه باز هم مى گوييم اگر كسى بتواند ترجمه فارسى قرآن را هم مطالعه كند، بسيار خوب است.

  2 ـ ما با خواندن قرآنِ عربى ، كم كم علاقه مند مى شويم كه زبان عربى را ياد بگيريم. عربى زبان قرآن و نهج البلاغه و صحيفه سجاديه است و يادگيرى آن اهميت زيادى دارد. وقتى ما قرآن عربى را مى خوانيم، آهسته آهسته با زبان عربى آشنا مى شويم و پس از شركت در كلاس هاى عربى، مى توانيم بدون نياز به ترجمه، آيه هاى قرآن را بفهميم. 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  بهترين سوره قرآن كدام است؟
  n: بهترين سوره قرآن كدام است؟

  l: هر كدام از سوره هاى قرآن ويژگى مخصوصى دارد كه از آن نظر مى توان گفت بهترين سوره قرآن است; مثلاً سوره توحيد، (قل هو الله احد)، از آن نظر كه در سه آيه خدا را به خوبى معرّفى كرده بهترين سوره قرآن است.

  سوره يوسف هم به علت كه داستان زندگى حضرت يوسف را بسيار زيبا و دل نشين بيان مى كند بهترين سوره است. سوره عصر هم كه راه سعادت ما انسان ها را در چند جمله بيان مى كند مى تواند بهترين سوره قرآن باشد.

  البتّه در يك حديث، سوره حمد برترين سوره قرآن شمرده شده است. اين هم به علت آن است كه سوره حمد خلاصه همه مطالب قرآن است.

  قرآن كريم مانند باغ با صفايى است كه انواع گياهان شفا بخش و گل هاى خوشبو و زيبا و ميوه هاى شيرين و پر فايده را مى توان در آن يافت.

  هيچ گل و گياه و ميوه اى در اين باغ، بيهوده آفريده نشده و براى هر كدام فايده اى در نظر گرفته شده است. همه اينها بهترين اند.

  براى همين است كه امامان عزيز به ما سفارش كرده اند كه همه سوره هاى قرآن را بخوانيم و از همه آيه هاى نورانى اين كتاب بزرگ بهره بگيريم.

 10. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  n: خواندن كدام يك از سوره هاى قرآن ثواب زيادى دارد؟
  n: خواندن كدام يك از سوره هاى قرآن ثواب زيادى دارد؟

  l: خواندن تمام سوره هاى قرآن ثواب زيادى دارد. قرآن مانند سفره بزرگى است كه براى روح ما غذاهاى خوشمزه و مفيدى در آن نهاده اند. از هر كدام كه مصرف كنيد برايتان خوب و مفيد است. هر كدام از غذاهاى اين سفره آسمانى بو و مزّه مخصوصى دارد، ولى همه يك كار مى كنند و آن هم زياد كردن ايمان ما به خداست.

  قرآن كتابى نيست كه ما فقط به خواندن برخى از سوره هاى آن اكتفا كنيم.

  بايد همه سوره هاى قرآن را خواند و از درس هاى آموزنده همه اين كتاب استفاده كرد.

  سوره كوثر، حمد، ابراهيم، عنكبوت، ناس، يوسف، محمّد(صلى الله عليه وآله) و بقيّه سوره هاى قرآن، هر كدام قصّه ها، مَثَل ها، درس ها و پندهايى دارند كه خواندنشان ضرورى است وثواب زيادى دارد.


  حالا اگر دوست داريد يك سوره را بيشتر بخوانيد و آن را بيشتر تكرار كنيد، سوره توحيد (قل هو الله احد) را بخوانيد.

  در حديثى از پيامبر آمده است: «هر كس اين سوره را يك بار بخواند مانند آن است كه يك سوم قرآن را خوانده است و اگر كسى آن را دو بار بخواند، مانند آن است كه دو سوم قرآن را خوانده است و هر كس آن را سه بار بخواند مانند آن است كه همه قرآن را خوانده است.»

  رسول خدا(صلى الله عليه وآله) در حديث ديگرى فرمود:

  «هر كس ده بار (قل هو الله احد) را بخواند، خدا قصرى در بهشت براى او خواهد ساخت.»

  از ديگر آثار خواندن اين سوره بخشش گناهان، آمرزيده شدن پدر و مادر، فراوانى روزى و دور شدن خطرها از انسان است.


 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  چرا به ماه رمضان بهار قرآن مى گويند؟
  n: چرا به ماه رمضان بهار قرآن مى گويند؟

  l: «بهار قرآن» نامى است كه حضرت محمّد(صلى الله عليه وآله) براى اين ماه انتخاب كرده اند. آن بزرگوار فرموده اند: «هر چيزى بهارى دارد و بهار قرآن ماه رمضان است.»

  علّت اين نام گذارى شايد آن باشد كه مردم در ماه رمضان آمادگى بيشترى براى پذيرش حرف هاى قرآن دارند. آنان در اين ماه روزه مى گيرند و بيشتر از ماه هاى ديگر سال از گناه دورى مى كنند. همين باعث مى شود كه نور قرآن بهتر و بيشتر دل آنان را روشن كند; يعنى همان طور كه در بهار، درختان شكوفه مى كنند و سبزه ها جوانه مى زنند و باران هاى پى در پى زمين مرده را زنده مى سازند، در ماه رمضان هم دل مردم به بركت قرآن زنده مى شود و گل هاى زيبايى در قلب آدم ها شكوفه مى كنند.

  علّت ديگر نام گذارى رمضان به بهار قرآن شايد آن باشد كه در اين ماه خواندن يك آيه از قرآن ثواب خواندن همه قرآن را دارد. براى همين است كه مى بينيد مردم در اين ماه بيشتر قرآن مى خوانند تا ثواب بيشترى ببرند.


صفحه 1 از 18 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود