جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیین توبه

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  395
  مورد تشکر
  628 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0

  توبه
  چگونه توبه كنيمو چگونه از پروردگار آمرزش بخواهيم
  فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  115
  مورد تشکر
  316 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با تضرع و پناه بردن به خدا...
  البته فکر توبه وقتی به ذهن می اد که ادم منصفانه به اعمال خودش نگاه کنه و خودشو در محضر کسی بببینه که اونو از این کار منع کرده...
  ویرایش توسط Sadat Mousavi : ۱۳۸۸/۰۲/۰۶ در ساعت ۱۷:۰۴

  یا زهرا
  (س)

 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  36
  مورد تشکر
  61 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  توبه دارای چهار بند هست
  1-توبه به زبان
  2-توبه به دور نگه داشتنه اعضا و جوارح از گناه
  3-توبه به انجام ندادن گناه
  4-توبه به قلب
  (حضرت علی)

 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  62
  مورد تشکر
  152 پست
  حضور
  1 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  70 توبه جاهل قبل از یک توبه عالم پذیرفته می شود!!!
  خدایا ما را از عالمان بی عمل قرار مده
  آمیــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــن
  یا لطیف

 8. تشکر


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  84
  مورد تشکر
  203 پست
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مطلب آیین توبه
  آیین توبه
  برخلاف غسل تعمید و تأیید که فقط یک بار انجام می شود، آیین توبه و طلب بخشایش را که در کلیسای کاتولیک روم انجام می شود، می توان در هر زمان و هر چند نوبت که فرد خواسته باشد برگزار کرد.

  این مراسم برای جبران گناهی که از زمان غسل تعمید به بعد انجام شده طراحی شده است. در این مراسم کشیش به نیابت از رسولان مسیح (ع) گناهان شخص را می بخشاید.
  رسولان هم خود از ناحیه ی عیسی (ع) به چنین منصبی نایل آمدند: «عیسی (ع) بر آنان دمید و گفت: روح القدس را بیابید، گناهان کسانی را که ببخشید بخشیده می شود و آنانی را که نبخشید بخشیده نخواهد شد.»(۱)

  در این مراسم چهار عمل خاص انجام می شود: توبه، اعتراف، رضایت ذات الهی، و اعلام آمرزش گناه به دست کشیش.

  ۱ـ توبه و طلب مغفرت؛ که عبارت از تأسف عمیق از انجام گناهان است که این ابراز تأسف از طرف فرد توبه کار به خدمت کشیش که مراسم را به جا می آورد ابراز می شود.

  ۲ـ اعتراف به گناه که در ابتدا از طرف فرد داوطلب توبه در حضور همه ی جمع انجام می شد. اما از قرن یازدهم به بعد این اقرار به گناه جنبه ی خصوصی پیدا کرده است و شخص توبه کننده تنها در محضر کشیش اعتراف می کند. به گفته ی کتاب مقدس، یهودیان هم در نزد یحیی تعمید دهنده به گناهان خود اعتراف می کردند.(۲) از رساله ی یعقوب هم استنباط می شود که به شخص گناهکار توصیه شده است در میان جمع به گناهان خود اعتراف کند: «نزد یکدیگر به گناهان خود اعتراف نمایید و برای یکدیگر دعا کنید تا شفا یابید.»(۳) شاید به دلیل آثار سوء اجتماعی که ذکر گناهان در بین مردم داشت، کلیسا مجبور شد اعتراف را به شکل مخفیانه و در محضر کشیش منحصر کند.

  در اعتراف شخص باید به تک تک گناهان اشاره کند. در این اشاره باید تعداد گناهان، انواع آنها و خصوصیات گناه (مثل قتل نفس، زنا و …) را ذکر کند. همه ی گناهان قابل بخشش است اما میان گناهان بزرگ و سایر گناهان فرق وجود دارد. گناه مهلک و بزرگ شخص گناه کار را تا هنگامی که گناهش به وسیله ی آمرزش محو نشده از فیض خدا محروم می سازد.
  زنا، دزدی، ترک آیین عشای ربانی بدون غذر، بدخواهی و کینه توزی از جمله گناهان بزرگ به شمار می آیند. برای گناهان مهلک توبه یا لااقل نیت توبه ضروری است در حالی که گناهان کوچک ممکن است به وسیله ی دعا، روزه و کارهای نیک آمرزیده شوند.(۴) البته اعتراف و آمرزش نسبت به گناهان بزرگ صورت می گیرد اما از آنجائیکه تشخیص گناهان بزرگ از کوچک مشکل است، بهتر است نسبت به همه ی گناهان اعتراف به عمل آید.

  کشیش حق ندارد راز شخص معترف را فاش کند و یا حتی به آن اشاره کند، حتی اگر جانش در خطر افتد. اگر بر خلاف این عمل کند طرد و از نظر شرعی در دادگاه کلیسا محاکمه خواهد شد. کشیش بعد از گوش دادن به اعتراف، توبه کار را به چندین نوع توبه وادار می کند.
  در کلیسای قدیم و در آغاز قرون وسطا رعایت امور زیر به طور جدی انجام می گرفت: محرومیت از شرکت در عشای ربانی به مدت طولانی، روزه های کامل، تحمل سفر پرمشقت برای زیارت اماکن مقدس و امثال اینها. ولی توبه هایی که در عصر حاضر انجام می شود دارای آن سختیها نیستند.(۵)

  در کلیسای هر بخش، اتاق های کوچکی به نام اعترافگاه وجود دارد که با تیغه و معمولاً با طور سیمی از اتاق های دیگر مجزاست.(۶) جایگاه مخصوص توبه بعد از قرون وسطا از این جهت به کلیسا اضافه شد که هرگونه شایعه ای را که ممکن بود درباره ی کشیشی که با اعتراف کننده ی زن مواجه است تکذیب و دفع کند.(۷)

  ۳ـ رضایت و بخشش الهی نیز در اعمال مثبتی است که آن گناه خاص را می پوشاند، اما معمولاً به اشکال خاصی، نظیر روزه گرفتن، نماز و دعا و یا کمک به فقرا انجام می شود. بدین معنا، این اعمال نوعی تنبیه و مجازات دنیوی هستند که از طرف کشیش یا روحانی کلیسا بر فرد مقرر می شود. این مجازات با عمر شخص خطاکار، میزان گناه و هوشیاری شخص تناسب دارد. تمام مجازات ها به سه مجازات عمده، یعنی نماز، روزه و صدقه برمی گردد.(۸) از اعتراضات مهم لوتر علیه کلیسای روم، قدرت پاپ و روحانیت کلیسایی در آمرزش گناهان و وضع جریمه های مالی و فروش آمرزش نامه بود که موجب فساد دستگاه کلیسایی و حاکمیت بی دلیل پاپ بر مردم و کلیسا می شد.

  ۴ـ مرحله ی نجات و رهایی است که به معنای آسودگی از نتایج و تبعات گناه است.(۹)
  از آنجا که دین اسلام میان خداوند و بندگان وجود طبقه ای به نام روحانیان را به عنوان واسطه به رسمیت نمی شناسد، حضور آنان را در عملیات توبه لازم نمی شمارد. ندامت قلبی شرط لازم برای توبه است و اظهار پشیمانی به درگاه خداوند و عدم بازگشت به گناه در تحقق توبه کافی است.(۱۰) در مورد گناهانی که به حقوق مردم مربوط می شود، جبران حق مردم هم ضرورت دارد. تنها در موردی که گناه جنبه ی عمومی و آشکار دارد توبه و اظهار پشیمانی علنی از آن تجویز می شود؛ وگرنه در گناهان شخصی و غیر علنی، اعتراف به گناه خود گناهی است که موجب اشاعه ی زشتی ها و بی اهمیت شدن آن می شود.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
  و هر چيز زنده‏اى را از آب پديد آورديم


 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,770
  مورد تشکر
  8,995 پست
  حضور
  42 روز 14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و درود


  1. در اسلام اعتراف به گناه نزد انسانهای دیگر جایز نیست، و تنها در درگاه الهی باید اعتراف به گناه نمود.


  2. انسان هر اندازه بر اثر غلبه هوا و شیطان توبه خود را بشکند، باز باید توبه نماید، و به رحمت الهی باز آمرزیده خواهد شد.


  3. اگر شخص تائب عهد خود را با خدا شکست و باز گناه کرد، توبه سابق باطل نمی شود؛ بلکه باید نگران گناه تازه اش باشد.


  4. توبه‏ هر چند هم تكرار شود اگر جامع شرايط باشد به اجماع علما مقبول است و خداوند آن را مي پذيرد، و دليل آن گفتار خداى تعالى است كه مى‏فرمايد:
  «وَ هُوَ الَّذِى يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ وَ يَعْفُواْ عَنِ السَّيَِّاتِ »
  او كسى است كه توبه را از بندگانش مى‏پذيرد و بديها را مى‏بخشد.(شورى، 25)


  و باز مى‏فرمايد:

  «وَ مَن يَعْمَلْ سُوءًا أَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِ اللَّهَ يَجِدِ اللَّهَ غَفُورًا رَّحِيمًا»
  كسى كه كار بدى انجام دهد يا به خود ستم كند، سپس از خداوند طلب آمرزش نمايد، خدا را آمرزنده و مهربان خواهد يافت‏. (نساء، 110)

  ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۰۴

  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد. 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,770
  مورد تشکر
  8,995 پست
  حضور
  42 روز 14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0


  5. محمد بن مسلم از حضرت امام باقر (علیه السلام) روایت کرده که فرمودند: ای محمد بن مسلم! گناهان مؤمن که از آن توبه کرده، آمرزیده شده است، و باید برای آینده پس از توبه تلاش کند... .


  محمد بن مسلم می گوید: من گفتم: اگر پس از توبه و استغفار از گناهان باز گناه کرد و باز توبه نمود؟


  امام در پاسخ فرمودند: ای محمد بن مسلم تو می پنداری که بنده مؤمن از گناه خویش پشیمان گردد و از آن آمرزش خواهد و توبه کند و خدا توبه اش را نپذیرد!؟


  محمد بن مسلم گفت: شخصی چند بار این کار را کرده است، گناه می کند و از خدا آمرزش می خواهد.


  فرمودند: "هر آن چه مؤمن به آمرزش خواهی و توبه بازگردد، خدا هم به آمرزش او بر می گردد، و به راستی که خداوند زیاد آمرزنده و مهربان است. توبه را می پذیرد و از بد کرداری های بندگانش در می گذرد. مبادا تو مؤمنین را از رحمت خدا نومید سازی.
  ("کافی"، ج2، ص431)


  ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۰۴

  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد. 12. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,770
  مورد تشکر
  8,995 پست
  حضور
  42 روز 14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  6. به موجب قرآن و روايات، آدمي هر چند اهل گناه باشد، توبه مي تواند او را نجات دهد. هيچ گاه براي توبه دير نيست. و حقيقت توبه پشيماني است و عزم بر ترك گناه.
  همين و بس.


  7. بله، انسان بايد از يك چيز بترسد؛ و آن اين كه كثرت گناه به حدي شود كه حال توبه عارض نشود.


  اگر گناهان چنان انباشته شود كه جزو طبيعت آدمى شود، و دل طورى تباه شده باشد كه ديگر صفا و روشنائى نپذيرد، چنين دلى حال توبه برايش دست نمي دهد ـ به اين معنى كه بازگشت نمى‏كند، هر چند به زبان گويد توبه كردم ـ زيرا چرك گناهان چنان در درون او فرو رفته و انباشته شده كه ديگر پاكيزگى نمى‏پذيرد.
  ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۰۶

  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 20
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۲/۰۲, ۱۷:۰۰
 2. √ (●̪•)...در ســـوگ پـیـامبــر خاتم النبیین (ص)
  توسط *عرفانی* در انجمن ویژه نامه های قرآنی
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۰/۱۰, ۱۳:۰۲
 3. ♠♠♠♠♠--- زیباییهای عاشورا ----♠♠♠♠♠
  توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۶, ۱۳:۴۱
 4. *** آیین های محرم در شهرهای ایران ***
  توسط ابدیت در انجمن حکومت ها ، اقوام و ملل و سنت های در قرآن
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۴, ۱۷:۳۸
 5. حرمیین عسکریین بازگشایی شد+عکس
  توسط iranproud در انجمن تصاویر دیدنی
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۲/۰۱, ۰۷:۲۸

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود