جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ‌پژوهشگران و پژوهش‌هاي قرآني

نوشته
    1,130
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

‌پژوهشگران و پژوهش‌هاي قرآني

1. ‌پژوهشگران و پژوهش‌هاي قرآني؛ چالش‌ها و راه‌کارها
      گروه انديشه: پرداختن به امر پژوهش و کاويدن امور علمي مسلما امر خطيري است که هر کسي را بدان راه نيست. حوزه‌هاي علوم قرآني و تفسير قرآن نيز يکي از اين امور است که البته به خاطر اين‌که اين حوزه قلمرو کلام خداست، خطيرتر و از آن‌جا که پژوهش و کاوش در ديار ما غريب و قرآن هم غريب‌‌تر است، حساس‌تر جلوه مي‌کند. با وجود اين برآن شديم تا پژوهش‌هاي قرآني و ‌پژوهشگران را در قالب چالش‌ها و ضعف‌ها و راه‌کارها و توصيه‌ها مورد کنکاش قرار دهيم.

چالش‌ها و ضعف‌ها

چندي پيش سرويس انديشه و علم خبرگزاري قرآني ايران (ايکنا) بر آن شد تا مسأله پژوهش‌هاي قرآني انجام شده در حوزه‌هاي علميه و دانشگاه‌هاي کشور و ضعف‌ها و مشکلات پژوهشگران و پژوهش‌هاي قرآني را مورد کنکاش و بررسي قرار دهد و از کيفيت و کميت اين بخش از تحقيقات اسلامي نيز آگاهي يابد. لذا با بسياري از شخصيت‌هاي صاحب‌نظر در اين حوزه به گفت‌وگو نشست و ضمن در ميان نهادن اين موضوع با آن‌ها؛ از آفت‌ها، آسيب‌ها، ضعف‌ها و هم‌چنين پيشنهادها و راه‌کارهاي موجود نيز نظرخواهي کرد. بخش‌هاي مهم و برجسته اين مصاحبه‌ها که به همت اعضاي کوشاي اين سرويس به انجام رسيد، به صورت موضوعي؛ در دو بخش چالش‌ها و راه‌کارها تقديم حضور کاربران عزيز و علاقه‌مندان مباحث قرآني مي‌شود و اينک چالش‌ها و ضعف‌هاي عمده پژوهش‌هاي قرآني:

هر جا که سفرکردم ، تو همسفرم بودي
    وز هر طرفي رفتم ، تو راهبرم بودي
    با هر که سخن گفتم ، پاسخ زتو بشنيدم
    بر هر که نظر کردم ، تو درنظرم بودي
    هرگز دل من بر تو ، يار دگري نگزيد
    گر خواست که بگزيند ، يار دگرم بودي

2.  

نوشته
    1,130
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

1 ــ آفت‌هايي که پژوهش‌هاي قرآني را تهديد مي‌کند

آيت‌الله «محمد محمدي ري‌شهري» درباره آسيب‌هايي که در عالم اسلام به ويژه جهان تشيع فعاليت‌هاي قرآن‌پژوهي را تهديد مي‌کند، گفت: بي‌توجهي به رهنمودهاي اهل بيت (ع) در تبيين و تفسير قرآن، تعصب‌هاي مذهبي و جمود فکري، پرداختن به کارهاي صوري و سطحي و بازماندن از فعاليت‌هاي اصلي و نپرداختن به مباحث ريشه‌اي و مبنايي، بي‌توجهي به نيازهاي فکري زمانه، به روز نکردن تحليل‌ها و تفسيرها و همواره به گذشته نظر داشتن، از جاده اعتدال بيرون رفتن و نص را پشت سر گذاشتن و تلاش براي زير تيغ جراحي بودن همه چيز، بخشي از آفت‌هايي است که پژوهش‌هاي قرآني را تهديد مي‌کند.

2 ــ گردآوري صرف و فقدان نوآوري در پژوهش‌هاي قرآني

ري‌شهري در اين باره تصريح کرد: نيم نگاهي به کتاب‌هاي تأليف‌شده در اين حوزه و نيز پايان‌نامه‌هاي تحصيلي که بسيار فراوان و گسترده هم هستند نشان مي‌دهد که سابقه گردآوري در اين آثار نمود بيشتري دارد و فاقد نظام‌مندي صحيح ‌است و از تحليل و برداشتي نو برخوردار نيست.

«علي‌اکبر مؤمني» از پژوهشگران مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در تشريح وضعيت پژوهش‌هاي قرآني کشور گفت: درصد زيادي از کارهايي که در عرصه قرآن‌پژوهي در سطح کشور انجام مي‌شود تکراري است، جنبه‌هاي کاربردي بسيار کم است اما در سطح عالي يا دکترا کارهاي نسبتا قوي‌اي انجام شده؛ اما در سطوح پايين‌تر و مقالاتي که در نشريات مختلف به چاپ مي‌رسد کارها در حد مطلوب و دلخواه نبوده و نيست.

«خليل منصوري» سردبير نشريه قرآني «نبأ» گفت: بيشتر ‌پژوهش‌هاي قرآني کشور ما در عصر حاضر، رويکردي براي درمان دردهاي جامعه ندارد و تنها گردآوري، بازخواني و بازسازي نظرات انديشمندان گذشته با زبان امروزي و به عبارت ديگر دکترين بازسازي نظرات گذشتگان است.

3 ــ ژرفاي پژوهش‌هاي قرآني حوزه نسبت به دانشگاه

حجت‌الاسلام ‌و المسلمين «رمضان محمدي»، مسئول پاسخ‌دهي به شبهات قرآني مرکز «فرهنگ و معارف قرآن» وابسته به دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در اين باره گفت: طبعا در علوم قرآني حوزه قوي‌تر از دانشگاه است و اصولا بيشتر استادان دانشگاه در اين عرصه حوزوي‌اند. رسالت حوزويان هدايت است و قرآن هم کتاب هدايت است، نه کتاب علمي و آن‌چه در حوزه مهم است، نقش هدايتي حوزويان در جامعه است و حوزويان براي هدايت جامعه بايد از قرآن خط‌مشي بگيرند؛ لذا پرداختن به تفسير و علوم قرآني در حوزه، طبيعتاً بايد نسبت به دانشگاه قوي‌تر باشد. اصولا پژوهش‌هاي قرآني، تخصص حوزويان است. پرداختن به پژوهش‌هاي قرآني و فراگيري آن، مقدماتي مي‌خواهد که اين مقدمات در حوزه با توجه به علوم حوزوي فراهم‌تر است؛ لذا تفسير قرآن در حوزه قوي‌تر است.

نوشته
    1,130
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

4 ــ فردي بودن پژوهش‌هاي قرآني

حجت‌الاسلام‌ و المسلمين «سيدعلي‌اکبر حسيني» در اين مورد گفت: متأسفانه پژوهش در کشور ما به صورت فردي انجام مي‌‌شود و پژوهش‌هاي قرآني هم به همين ترتيب صورت مي‌پذيرند و از اين امر مستثنا نيستند. اصولا ما در عرصه‌هاي پژوهشي کمتر کار جمعي داشته‌ايم. شايد بشود ادعا کرد که مرکز فرهنگ و معارف قرآن در عرصه قرآن‌پژوهي براي اولين بار گام‌هاي آغازين خود را در کار جمعي مي‌پيمايد.

5 ــ جرأت نداشتن براي تفسير قرآن

حسيني تصريح کرد: آن‌چه نگران‌کننده ‌است و موجب‌شده که بسياري درباره قرآن کار جدي نکنند، دل‌نگراني‌هايي است که اقتضاي قداست و اهميت و خاستگاه ويژه قرآن است و اين جرأت را از همه سلب مي‌کند که ادعا کنند قرآن را تفسير کرده‌اند. اين امر براي خودش قواعد و شروط خاص خودش را دارد، اما ما در اين مرکز اين دل‌نگراني‌ها را نداريم و زماني که نيازسنجي شود، آماده‌ايم که تفسير کاربردي قرآن را ارائه دهيم.

وي تأکيد کرد: چون اين نگاه ترديدآميز وجود دارد که مبادا مبتلا به تفسير به رأي در قرآن شويم، از ورود به عرصه تفسير قرآن اجتناب مي‌شود که حقا کار سخت و نفس‌گيري است. اکنون در فضاي عمومي جامعه، وقتي سخن از مفسر به ميان مي‌آيد، اذهان مردم فقط به سمت دو يا سه نفر معطوف مي‌شود و بقيه را مفسر نمي‌دانند و تفسير را جايگاه بسياري ويژه‌اي مي‌دانند که عده خاصي مي‌توانند به آن عرصه راه يابند. اين تابوها در حال شکسته شدنند.

6 ــ کاربردي نبودن پژوهش‌هاي قرآني

حجت‌الاسلام‌ و المسلمين «سيدعلي‌اکبر حسيني»، مدير گروه تفسير ترتيبي و ترجمه قرآن مرکز فرهنگ و معارف قرآن، وابسته به دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در اين باره خاطر نشان کرد: پژوهش‌هاي قرآني‌اي که در حوزه انجام مي‌گيرد، از عمق و ژرفاي بيشتري نسبت به دانشگاه برخوردار است، اما شايد اين ضعف را هم داشته باشد که به کاربردي کردن اين تحقيقات کمتر توجه شده است و به نحوه ارائه تحقيقاتش نظر کمتري دارد؛ يعني به کاربردي کردنشان کمتر توجه مي‌کند. اهتمام به تفسير در حوزه‌هاي علميه به گونه‌اي است که اگر بگوييم در آن‌ها به علوم قرآني بي‌مهري مي‌شود، اغراق نکرده‌ايم، اما اهتمام محيط‌هاي دانشگاهي به علوم قرآني است.

«محمد‌علي هاشم‌زاده»، پژوهشگر، کتاب‌شناس قرآن و عضو مرکز فرهنگ و معارف قرآني دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در اين باره اظهار کرد: بيشتر پژوهش‌هاي قرآني در کشور ما کاربردي نيست و نسبت به ساير پژوهش‌هاي کشور ضعيف‌تر است. کارهاي جامعي به صورت دانش‌نامه و کتاب‌هاي مرجع صورت گرفته و کتاب‌هاي خوبي در اين زمينه نوشته شده؛ اما کار انجام نشده و بکر هم زياد وجود دارد. البته در قياس با کشورهاي ديگر با توجه به اهداف انقلاب کار کم و ناچيزي صورت گرفته است؛ چه در زمينه معارف قرآن، فهم قرآن و علوم قرآن. راه نرفته زياد است و بايد يک همت چه به صورت فردي و چه به صورت جمعي انجام دهيم و بايد گرد غربتي که روي قرآن وجود دارد را بزداييم.

نوشته
    1,130
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

7 ــ فقدان متولي براي پژوهش‌هاي قرآني در کشور(فقدان حمايت مالي و مديريت مناسب)

«محمد‌علي هاشم‌زاده»، پژوهشگر، کتاب‌شناس قرآن و عضو مرکز فرهنگ و معارف قرآني دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در اين باره گفت: در کشور ما به پژوهشگران و محققان بهاي لازم داده نمي‌شود. حمايت‌هاي مالي هم بسيار مهم است و البته ساماندهي و داشتن مديريت مالي هم به نوبه خود بسيار مهم ضروري است. مديريت در کار بسيار مهم است. مراکز متعدد قرآني در کشور بايد شورا داشته باشند و با هم مشورت‌هايي داشته باشند و کارهاي انجام شده بررسي و کاستي‌هاي هم تجزيه و تحليل شوند و روي کارهاي نشده برنامه‌ريزي کرد تا رونق و بهبودي در کار مشاهده کرد.

«علي‌اکبر مؤمني» از پژوهشگران مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم گفت: نبود يک نهاد يا سازمان در کشور که بتواند تمام قرآن‌پژوهان و مراکز پژوهشي را شناسايي کرده، از آن‌ها حمايت کند و آن‌ها را با هم هماهنگ سازد، از معضلات و نقاط ضعف عرصه پژوهش‌هاي قرآني است. ساماندهي کارهاي پژوهشي قرآني در وضعيت مناسبي قرار ندارد؛ يعني در پژوهش موازي‌کاري و کارهاي تکراري زياد داريم. نبود يک سازمان يا تشکيلاتي که بتواند تمام مراکز پژوهشي را شناسايي کند تا آن‌ها را هماهنگ کند يا قرآن‌پژوهان را به درستي شناسايي کند، توانايي آن‌ها را بسنجد و از آن‌ها در جاهاي مناسب توانايي‌هايشان استفاده کند از معضلات و نقاط ضعف در عرصه پژوهش‌هاي قرآني است. در حال حاضر پژوهشگران با توجه به سليقه خود کتاب و مقاله مي‌نويسند و اکثر کارهاي انجام شده در اين عرصه کاربردي نيست و اثر چنداني روي زندگي مردم ندارد.

ي تصريح کرد: بسياري از پژوهش‌هاي قرآني (به ويژه در حوزه نسبت به دانشگاه) به دليل ضعف در حمايت‌هاي مالي از عمق لازم برخوردار نيست، دير به نتيجه مي‌رسد و يا اصلا به نتيجه نمي‌رسد. در حال حاضر مرکز فرهنگ و معارف قرآن قم مشغول تهيه دائرة‌المعارف قرآن کريم است که انتظار مي‌رود به عنوان يک کتاب مرجع در جهان اسلام حرف اول را بزند.

دکتر «صديقه مهدوي‌کني» از قرآن‌پژوهان نيز تأکيد کرد: کمبود پژوهشکده‌هاي خاص علوم قرآني، نبود ارتباط کافي ميان مراکز پژوهشي، موازي‌کاري و مسائل مالي از مشکلات مهم ‌پژوهش‌هاي قرآني در کشور ماست. من فکر مي‌کنم امر پژوهش در کشور ما متولي ندارد و به علت نبود ارتباط‌ کافي ميان مراکز پژوهشي، موازي‌کاري بسيار صورت مي‌گيرد و نيازهاي جامعه در اين پژوهش‌ها بررسي نمي‌شود؛ آن‌قدر که ما در مباحث فقهي و حقوقي قرآن کار انجام داده‌ايم در مباحث اخلاقي قرآن کاري نشده است. نکته مهم ديگر اين است که نيروهاي باسواد زيادي وجود دارند که نياز به آموزش روش پژوهش دارند و هم‌چنين حمايت‌هاي مالي هم مهم است و کارهاي پژوهشي گروهي نيز بايد بيشتر انجام ‌شود.

«زهرا آقا‌محمد شيرازي» هم گفت: معمولا بودجه لازمه کار پژوهشي زياد نيست و معمولا پژوهشگران در اين زمينه مشکلات زيادي دارند و محققان با وجود کار تحقيقي، به خاطر مشکلات مالي توانايي چاپ و عرضه کار تحقيقي خود را ندارند که بيشتر اين مشکلات مختص پژوهش‌هاي قرآني نيست و در همه پژوهش‌ها وجود دارد.

دکتر «فائزه عظيم‌زاده ‌اردبيلي» از پژوهشگران علوم قرآني و معاون پژوهشي دانشگاه امام صادق(ع) در اين باره گفت: از مشکلاتي که قرآن‌پژوهان در سطح کشور به آن مبتلا هستند اين است که بايد مرکزيت و مديريت واحدي وجود داشته باشد تا پژوهشگران را تغذيه علمي، معنوي و مادي کند، چون براساس انتظاراتي که جامعه از قرآن‌پژوهان دارد، بايد فعاليت و کار تحقيقي قرآن‌پژوهان منطبق و در راستاي نيازهاي جامعه باشد. اي کاش در وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري، انجمن علمي قرآن کريم به شکل منسجم شکل مي‌گرفت و با همکاري مؤسسه بانوان قرآن‌پژوه، تحقيقات و پژوهش‌هاي قرآني ساماندهي مي‌شد و تبادل اطلاعات و تبادل محققان انجام مي‌شد و حمايت‌هاي مالي براي چاپ آثار محققان صورت مي‌گرفت.

«لاله افتخاري»، رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي هم اظهار کرد: جايگاه پژوهش‌هاي قرآني در کشور ما هنوز به وضعيت مطلوب نرسيده است و پژوهشگران قرآني بايد حمايت شوند. حوزه به طرف تربيت طلاب آگاهي رفت که در چند رشته مختلف اطلاعات کافي و وافي دارند و رو به علوم و فرهنگ قرآني آوردند و توجه به ضرورت زمان داشتند و نياز جامعه که بيشتر به فرهنگ قرآني بود را سر لوحه کار خود قرار دادند. در عين حال علاوه بر تلاش‌هايي که از سوي حوزه و ديگر مراکز پژوهشي انجام شد هنوز به وضعيت مطلوب نرسيده‌ايم و بايد از نظر ارائه مطالب و حمايت‌هاي لازم به حد مطلوب دست پيدا کنيم؛ يعني هنوز به آن شکل که بايد براي پژوهش و پژهشگر قرآني حمايت‌هاي لازم را لحاظ نکرده‌ايم.

نوشته
    1,130
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

8 ــ ضعف نيروي انساني در پژوهش‌هاي قرآني

«محمد‌علي هاشم‌زاده»، پژوهشگر، کتاب‌شناس قرآن گفت: لازم است به صورت تخصصي روي نيروي انساني پژوهش، کار شود. من فکر مي‌کنم در مراکز آموزشي و پژوهشي بايد کار بيشتر انجام شود. خروجي‌هاي مراکز آموزشي و ‌پژوهشي حتي در مقاطع بالاي تحصيلي فاقد توانايي لازم براي کارهاي پژوهشي مهم و درخور توجه هستند. مراکز آموزشي و پژوهشي بايد هم توسعه کيفي و کمي پيدا کنند تا روي نيروهاي آموزشي کار شود و هدايت شوند تا امر ‌پژوهش ساماندهي شود.

9 ــ فقدان آموزش براي پژوهش و کار تحقيقي در حوزه:

«خليل منصوري» سردبير نشريه قرآني «نبأ» و نويسنده کتاب «شريعت در قرآن» گفت: در حوزه قرآن اولا هيچ آموزشي براي پژوهش و کار تحقيقي چه سيستماتيک و چه غيرسيستماتيک و ثانيا هدف تعريف شده‌اي براي اين‌که روي قرآن کار شود وجود نداشت. بعد از انقلاب يک شکل ديگر در وضعيت آموزشي حوزه بوجود آمد. حوزه کارکردي آموزش بهتر شد تا منابع انساني نظام هم تأمين شود. نيروهاي متخصص و کارآمد براي بخش اجرايي نظام تربيت کند تا در خدمت کار نظام قرار گيرد؛ اما يک نگاه پژوهشگرانه به مباحث قرآن وجود نداشته است.

10 ــ فقدان آسيب‌شناسي در بخش پژوهش‌هاي قرآني در جامعه

حجت‌الاسلام و المسلمين «محمدجواد حاج علي اکبري» مسئول سازمان ملي جوانان گفت: شرايط کنوني ما در رابطه با پژوهش نياز به آسيب‌شناسي دارد؛ زيرا نمونه‌هايي را که به عنوان پژوهش‌هاي قرآني ديدم، با نوعي حرکت در سطح در تعامل بود و اين موضوع علاوه بر اين‌که براي پژوهش‌هاي قرآني نوعي ابتذال پژوهشي است، با خود کلمه پژوهش هم هماهنگ نيست.

11 ــ انجام نشدن نيازسنجي در پژوهش‌هاي قرآني

«زهرا آقا‌محمد شيرازي»، نخستين تهيه‌کننده نرم‌افزار فرهنگ لغات قرآن با پنج ترجمه انگليسي در اين باره تصريح کرد: پژوهش‌ها و ‌پايان‌نامه‌هاي قرآني چون بر اساس نيازسنجي صورت نمي‌گيرد با وجود اين‌که در بيشتر مواقع با تلاش و زحمت زيادي انجام مي‌گيرد، نتايج مطلوبي ندارد و مشکلي از مشکلات جامعه را حل نمي‌کند. به نظر من الان وضعيت پژوهش‌هاي قرآني، وضعيت مناسب است، ولي خيلي بيش از اين بايد تلاش کرد؛ چون ما افراد زيادي داريم که در رشته‌هاي ديگر علوم پايه و انساني تحصيل کردند و علاقه‌مند به پژوهش‌هاي قرآني بين رشته‌اي هستند؛ اما چون تخصص استفاده از جزئيات مفاهيم و واژه‌هاي قرآني و همچنين زمان لازم براي فراگيري علوم پايه و مقدماتي استفاده از علوم قرآني را ندارند، به پژوهش‌هاي بين‌رشته‌اي رجوع نمي‌کنند و در اين زمينه بايد ارتباطي بين محققان علوم پايه و ديگر رشته‌ها با محققان علوم قرآني برقرار شود.

نوشته
    1,130
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راه‌کارها و توصيه‌ها

آن‌چه ملاحظه شد، مشکلات، ضعف‌ها و چالش‌هاي پيش روي قرآن‌پژوهان اين ديار بود. اما برخي از صاحب‌نظران در کنار برشمردن ضعف‌ها و مشکلات، به ارائه راه‌کارها و توصيه‌هايي براي برون‌رفت از اين چالش‌ها و مشکلات پرداختند که البته نسبت به بررسي ضعف‌ها داراي حجم کمتري است که اين امر مسلما جزو خصايل ماست که بيشتر از آن‌که پيشنهادي براي حل مشکلات داشته باشيم، تنها به ذکر ضعف‌ها مي‌پردازيم. اما راه‌حل‌هاي برخي از صاحب‌نظران:

1 ــ تعامل ميان حوزه‌هاي مختلف قرآن‌پژوهي

«علي طهماسبي» از پژوهشگران قرآني در مورد راه‌کارهاي پژوهش‌هاي قرآني گفت: بايد ميان پژوهشکده‌ها و دانشکده‌هاي علوم قرآني، حوزه‌ها، مراجع قانون‌گذاري و اجرايي، تعامل وجود داشته باشد به‌طوري‌که مشکلات و نيازهاي جامعه شناخته شود، جهت پژوهش اعلام شود و نتايج اين پژوهش‌ها در فرآيندي تعريف شده ‌پس از سنجش توسط يک نهاد در اختيار بخش قانونگذاري و اجرايي قرار گيرد.

نوشته
    1,130
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

2 ــ تأسيس بانک اطلاعاتي ‌پژوهش‌هاي قرآني

«علي‌اکبر مؤمني» از پژوهشگران مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در ارائه راه‌حلي براي معضلات قرآن‌پژوهي گفت: بايد هماهنگي‌اي بين مراکز پژوهشي و قرآن‌پژوهان يا پژوهشگران برقرار شود. مراکز و سازمان‌هاي مربوط بايد با هم هماهنگ باشند و پل ارتباطي بين پژوهشگران باشند. بسياري از پژوهشگران و دانشجويان نمي‌دانند روي چه زمينه‌اي کار کنند؟ چه کارهايي تاکنون انجام شده است؟ براي کار تحقيقي بايد به کجا مراجعه کنند؟ به چه منابع و مراجعي رجوع کنند؟ به چه صورت به منابع دسترسي پيدا کنند؟ در اين زمينه نيز نبود يک بانک اطلاعاتي که اطلاعات مناسب را ارائه دهد و يا خلأ نشريه‌اي که در اين زمينه به پژوهشگران در عرصه‌هاي مختلف يادشده اطلاعات مناسبي را ارائه دهد مشهود است.

3 ــ ارائه آموزش براساس نياز

«خليل منصوري» سردبير نشريه قرآني «نبأ» نيز در ‌پاسخ به ارائه راه‌حل براي حل مشکل و ضعف پژوهش‌هاي قرآني کشور گفت: زاويه ديد ما بايد نسبت به قرآن تغيير کند، بايد آموزش‌ها بر اساس نيازها باشد. هدف آموزشي حوزه‌ها پيش از انقلاب آموزش براي تدريس و يا تبليغ بود. آموزش براي اين بوده که طلبه يا مبلغ شود و يا مرجع تقليد شود تا به عنوان مدرس در حوزه کار کند.

نتيجه‌گيري

آن‌چه گفته شد، محصول نظرات برخي از عالمان و قرآن‌پژوهان اين ديار بود که خود از نزديک در جريان کمبودها و ضعف‌ها و مسلما قوت‌هاي پژوهش‌هاي قرآني در حوزه و دانشگاه هستند. اما عالمان حوزه‌هاي علميه قرآن‌پژوهي، خصوصا تفسير قرآن را در حوزه و اساتيد دانشگاه هم علوم قرآني را در دانشگاه‌ها قوي‌تر مي‌دانند. فقدان حمايت‌هاي مادي و معنوي از سوي مسئولان، نبودن اساتيد برجسته تفسير در دانشگاه‌ها، فقدان متدولوژي علمي در پژوهش‌هاي حوزه و ... جملگي از مهم‌ترين عوامل ضعف در امر پژوهش‌هاي قرآني ما هستند که مسلما مي‌توان با مرتفع ساختن اين ضعف‌ها و تبديل آن‌ها به قوت، گام بسيار مهمي را در عرصه تقويت پژوهش‌هاي قرآني اين ديار برداشت.

نوشته
    660
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    265
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر
    بنده و خیلی دیگر از دوستان نیز موافقیم. امید وارم همه ما به سهم خودمان در این جهاد فرهنگی هر آنچه از دستمان بر می آید انجام دهیم.
    دوست دار و خادم همه قرآن پژوهان عزيز و محترم
    همگام با وحي ( تفسير به ترتيب نزول ) خادم قرآن در سايت
    http://www.hbv.ir

به جهت مسئولیتی که بر عهده ام قرار گرفته، مدتی حضور فعال ندارم. التماس دعا از همه دوستان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری