صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه نشانه هایی مبنی بر الهی بودن قرآن وجود دارد؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  1,130
  مورد تشکر
  269 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چه نشانه هایی مبنی بر الهی بودن قرآن وجود دارد؟

  در مورد پرسش شما دو رویکرد وجود دارد. اندیشمندان اسلامی بر این عقیده‏اند که قرآن وحی الهی است و اندیشه و فرهنگ و الفاظ بشری در پدید آمدن آن دخالتی نداشته است.
  در دنیای غرب اکثر متفکران غربی برخلاف متفکران اسلامی معتقدند که کتب مقدس مسیحیان و یهودیان یعنی تورات و انجیل الفاظ خداوند نبوده، حتی الفاظ پیامبران یعنی حضرت موسی و حضرت عیسی نمیباشند، بلکه پیروان این دو پیامبر، این کتب رانوشته‏اند.
  توماس میشل در این مورد میگوید:
  "مسیحیان معتقدند که خداوند کتاب‏های مقدس را به وسیله مؤلفان بشری نوشته است این افراد مانند دیگر انسان‏ها با محدودیت‏های زبان و تنگناهای علمی دست به گریبان بوده‏اند. اصولاً مسیحیان نمیگویند که خدا کتاب‏های مقدس را بر مؤلفان بشری املا کرده، بلکه معتقدند که او به ایشان قدرت بیان پیام الهی به شیوه خاص خودشان و همراه با نگارش مخصوص و سبک نویسندگی ویژه هر یک را داده است. اقلیتی بسیار ناچیز از مسیحیان گمان میکنند کتاب‏های مقدس با همین الفاظ، از طرف خدا بر پیامبر نازل شده‏اند".(1)
  اعتقاد "توماس میشل" مختص به وی نبوده و اکثر متفکران غربی به این امر اذعان دارند، به عنوان مثال "جان بی. ناس" به این مسئله معتقد بوده و آن را در کتاب خود مطرح مینماید.(2)
  صرف پذیرفتن این امر که کتب مقدس مسیحیت الفاظ بشری است، مستلزم آن نیست که کتب دینی همه ادیان، الفاظی بشری باشند. به دیگر سخن: وجود چند کتاب مقدس مانند تورات و انجیل که الفاظی بشری هستند، موجب آن نمیشود که با تعمیم نا به جا و مغالطه‏آمیز نتیجه گرفته شود که هر کتاب مقدسی، الفاظ بشری است.
  تمام پیامبران اولوالعزم و از جمله حضرت موسی و عیسی دارای کتاب آسمانی بودند که وحی و الفاظ الهی بود اما پس از ایشان این کتب و شریعتشان مورد تحریف واقع شده.
  افراد زیادی سبب تحریف در دین مسیحیت شده‏اند و یکی از شخصیت‏های برجسته مسیحیت که به اعتراف نویسندگان مسیحی سبب تحریف دین مسیحیت شده است "پولس" میباشد.(3)
  در مورد قرآن هیچ مانع برون دینی در پذیرش ادعای این که قرآن، الفاظ الهی بوده و پیامبر اسلام و دیگر انسان‏ها در تکوین آن دخالتی نداشته‏اند، وجود ندارد.
  از جهت درون دینی قرآن و روایات پیامبر اکرم و ائمه هدی(ع) به صورت صریح و آشکار بشری بودن قرآن را با تأکیدهای بسیار و به صورت‏های گوناگون نفی نموده و بیان کرده‏اند که قرآن وحی الهی و الفاظ غیر بشری است.
  در ذیل به برخی از این آیات اشاره میکنیم:
  خداوند در آیات متعددی منکران الهی بودن قرآن را به مبارزه دعوت میکند، یعنی از آن‏ها میخواهد اگر قرآن را از ناحیه بشر میدانند، آنان نیز چنین قرآنی و دست کم یک سوره مثل سوره‏های قرآن را بیاورند.
  خداوند میفرماید: "اگر تمام انسان‏ها و جن‏ها را جمع نموده و آن‏ها را به یاری طلبند، نمیتوانند همانند قرآن را بیاورند."(4) از این طریق، غیر بشری بودن قرآن را ثابت مینماید.
  در سوره مبارکه هود، تحدی به ده سوره از سوره‏های قرآن شده است و میفرماید:
  "اگر راست میگویید (که قرآن ساخته دست بشر است) شما هم ده سوره همانند این قرآن را بیاورید".(5)
  در سوره مبارکه یونس تحدی به یک سوره از قرآن شده میفرماید: "اگر راست میگویید، یک سوره همانند آن را بیاورید".(6)
  در آیات متعدد بر این نکته اشاره شده که پیامبر در تکوین قرآن و الفاظ آن دخالتی نداشته است:
  أ) در بعضی از آیات خداوند برای اثبات این که پیامبر در تکوین قرآن دخالتی نداشته و الفاظ قرآن الهی است، به سابقه پیامبر(ص) و شخصیت حضرت میان مردم همان عصر اشاره میکند و میفرماید: "تو نوشتن و نیز خواندن را نمیدانستی، پس چگونه میتوانستی این آیات را بیاوری؟!".(7)
  از نظر تاریخی ثابت شده است که پیامبر پیش از آوردن قرآن و قبل از وحی الهی، خواندن و نوشتن نمیدانست و هیچ نوشته یا سخنی که همانند قرآن باشد، از او وجود ندارد، سپس به یکباره (از زمان نزول وحی) سخنانی فوق درک بشری با همه حقایق معنوی و اعجاز لفظی و بیانی توسط او ابلاغ میشود.
  ب) خداوند دسته دیگری از آیات وحی و قرآن را مستقل از تجربه و تلاش و حتی اراده رسول خدا معرفی نموده و به خودش مستند میسازد و میفرماید:
  "ای رسول! به هنگام دریافت وحی زبان خویش را حرکت مده تا بر خواندن آن شتاب کنی.
  جمع کردن آن و خواندنش بر ما است. پس از آن که ما خواندیم، تو خواندن آن را دنبال کن".(8)
  اگر محتوای قرآن محصول تراوش‏های فکری و تجدید و تلاش‏های سیاسی اجتماعی پیامبر بود، آیا توصیه در آیات فوق معنا میداد؟ آیا پیامبر به خودش میگوید قبل از این که قرآن تمام شود (خواندن تمام شود) زبانت را حرکت مده و قبل از این که وحی قرآن تمام شود، عجله نکن. صریح این آیات، چنین برداشت را باطل میشمارد.
  قرآن معجزه جاوید پیامبر اسلام و دلیل نبوت و راستگویی پیامبر اسلام است، یعنی دلیل اعتبار اسلام است و اعجاز آن از جهات گوناگون قابل اثبات است. از نظر اعجاز لفظی، سبک بیان، اسلوب و آهنگ که این مورد بیشتر برای عرب زبانان قابل فهم است. از نظر غنای معنایی و مفهومی و اعجاز آن. در قرآن علوم مختلف بیان شده است که در این میان علوم انسانی به جهت هدف قرآنی که رساندن انسان‏ها به سعادت و کمال است، چشمگیرتر است. ارزش‏های اخلاقی ارزشمند و متعالی، حقوق، سیاست، اقتصاد، تاریخ، اعتقادات و... در عین حال که قرآن کتابی نوشته شده در یک علم خاص نیست، بسیاری از حقایق و اصول مربوط به علوم بشری را دارا میباشد. برای فهم چنین مواردی به خصوص بیان آنها برای پیروان سایر ادیان کافی است مقایسه‏ای بین قرآن و دیگر کتاب‏های آسمانی در زمینه‏های مختلف به عمل آید. توحید و یکتاپرستی در آیات در بالاترین مرتبه خود بیان شده است.
  در آیات قرآنی، عالیترین معانی و مفاهیم برای رسیدن به مقام کشف و شهود بیان شده. خدایی که در همه جا حضور دارد. از رگ گردن به انسان نزدیک‏تر است. از تمام اسرار درون انسان آگاهی دارد. به هر جا بنگریم او را مشاهده میکنیم که آیات فراوان در این زمینه وجود دارد گسترش مکاتب عرفانی در جهان اسلام و معانی بسیار دقیق و عمیقی که از عرفان اسلامی در این زمینه به دست ما رسیده الهام گرفته از همین آیات است.
  اعجاز علمی قرآن در قرن‏های اخیر بین مفسران جایگاه ویژه‏ای یافته است. چون علوم تجربی تکامل یافت و رشد سریع نمود، رازهای علمی قرآن را آشکار کرد. این درحالی بود که کتاب مقدس "تورات و انجیل" هر روز با پیشرفت علوم، عقب نشینی کرد و تحریفات آن آشکار شد. از این رو مفسران در موارد متعدد به اعجاز علمی قرآن (آیاتی که از قوانین و یافته‏های علمی بشر در چندین قرن بعد خبر میدهد) اشاره کرده‏اند(9)، حتی دانشمندان اروپایی به ابعاد علمی قرآن اعتراف دارند، برای مثال "لوراواکیسا واگلیوی" استاد دانشگاه ناپل میگوید "ما در این کتاب گنجیه‏ها و ذخایری از علوم میبینیم که فوق استعداد و ظرفیت باهوش‏ترین اشخاص و بزرگ‏ترین فیلسوفان، قویترین رجال سیاست و قانون است و به دلیل این جهات است که قرآن نمیتواند کار یک مرد تحصیل کرده و دانشمند باشد".(10)
  مقصود از معجزه علمی بودن قرآن آیاتی است که بدین صورت باشد:


  پس اگر مطلبی را قرآن خبر داده که قبلاً در کتاب‏های آسمانی گذشته به آن اشاره شده و یا در مراکز علمی یونان و ایران و... در لا به لای کتاب‏های علمی و آرای دانشمندان آمده، و یا مطلبی باشد که طبیعتاً و به صورت غریزی قابل فهم است، این امور معجزه علمی محسوب نمیشود.(11)
  قرآن کشفیات مهم علوم جدید از قبیل کرویت زمین، نظریه خورشید مرکزی، حرکت زمین،(12) گرده افشان گیاهان(13) و... را تأیید کرده است.
  اگر بخواهیم درباره تمام آیاتی که مربوط به اعجاز علمی قرآن است بحث کنیم، سخن طولانی خواهد شد. در قرآن آیاتی است که منطبق با فرضیه‏های علوم کیهان شناس، زیست‏شناسی، ریاضی و پزشکی است.
  برای نمونه آیه 19 سوره حجر، ترکیب خاص نباتات؛ آیه 23 همین سوره، تلقیح میان نباتات؛ آیه 3 سوره رعد، قانون ازدواج و تعمیم آن به عالم نباتات؛ آیه 53 سوره طه، موضوع حرکت وضعی و انتقالی زمین؛ آیه 17 سوره رحمن، وجود یک قاره دیگر؛ آیه 4 سوره معارج، اصل کروی بودن زمین را بیان میکند.
  در ذیل به توضیح اجمالی برخی از آیات اشاره میکنیم.

  این آیه به وضوح حرکت مستمر خورشید را بیان میکند اما در این که منظور از حرکت چیست، مفسران بحث‏های فراوانی دارند. آخرین و جدیدترین تفسیر برای آیه همان است که اخیراً دانشمندان کشف کرده‏اند که خورشید با مجموعه منظومه شمسی در وسط کهکشان به سوی ستاره دوردست "دوگا" در حرکت است. عبارت "تجری" تمام این حرکت‏ها و حرکت‏های دیگر را که در آینده کشف خواهد شد بیان میکند.(15)

  آن روز که این آیات نازل شد، هیئت بطلمیوس با قدرت هر چه تمام‏تر بر محافل علمی حاکم بود. طبق این فرضیه، اجرام آسمانی به خودی خود گردشی نداشتند، بلکه در دل افلاک (که اجسامی بلورین و متراکم و در هم همچون طبقات پوست پیاز بودند) میخکوب شده بودند و حرکت آن‏ها تابع حرکت افلاکشان بود. در آن روزگار نه ستاره بودن خورشید مفهومی داشت و نه حرکت طولی و جریانی خورشید، اما بعد از فرو ریختن پایه‏های فرضیه بطلمیوس در پرتو کشفیات قرون اخیر و آزاد شدن اجرام آسمانی از قید و بند افلاک بلورین این نظریه قوت گرفت که خورشید در مرکز منظومه شمسی ثابت و بی حرکت است و تمام منظومه شمسی پروانه وار به گرد او میچرخند.
  در این زمان نیز هنوز مفهوم آیات فوق که حرکت طولی و دورانی را به خورشید نسبت میداد، روشن نبود تااین که با پیشرفت علوم امروزه چند نوع حرکت برای خورشید ثابت شد.
  حرکت وضعی آن به دور خورشید و حرکت طولی آن همراه با منظومه شمسی به سوی نقطه مشخصی از آسمان، حرکت دورانی آن همراه مجموعه کهکشانی که جزئی از آن است و به این ترتیب یک معجزه دیگر علمی برای آن به ثبوت رسید.(17)

  در حدیثی از امیرمؤمنان در تفسیر این آیه آمده که منظور از شکافتن آسمان این است که آسمان‏ها از کهکشان‏ها جدا میشود. این حدیث که از معجزات علمی محسوب میشود، از حقیقتی پرده بر میدارد که در آن زمان هیچ یک از دانشمندان به آن نرسیده بودند. دانشمندان فلکی امروز با مشاهدات نجومی خود و به وسیله تلسکوپ‏های عظیم و نیرومند ثابت کردند که عالَم مجموعه‏ای از کهکشان‏ها است و هر کهشکان مجموعه‏ای از منظومه‏ها و ستارگان است. به همین دلیل آن‏ها را شهرهای ستارگان مینامند، کهکشان راه شیری معروف که با چشم قابل مشاهد است، مجموعه عظیم و دایره مانندی از همین منظومه‏ها و ستارگان است.
  حضرت امام علی(ع) میفرمایند: "در آستانه قیامت این کواکب را که مشاهده میکنیم، از کهشکان جدا میشود و نظام همگی به هم میخورد".(19)
  1 - رازگویی علمی باشد، یعنی مطلب علمی را که قبل از نزول آیه کسی از آن اطلاع نداشته، بیان کند، به طوری که مدت‏ها بعد از نزول آیه مطلب علمی کشف شود و این مسأله علمی طوری باشد که با وسایل عادی که در اختیار بشر عصر نزول بود، قابل کشف نباشد. 2 - اخبار غیبی در مورد وقوع حوادث طبیعی و جریانات تاریخی باشد که در هنگام نزول آیه کسی از آن اطلاع نداشته و پس از خبر دادن قرآن، همان خبر واقع شود و این خبر طوری باشد که به وسیله وسایل عادی قابل پیش بینی نباشد. 1 - "والشمس تجری لمستقر لها ذلک تقدیر العزیز العلیم؛خورشید که پیوسته به سوی قرارگاهش در حرکت است. این تقدیر خداوند است".(14) 2 - "و لا الشمس نبغی لها أن تدرک القمر و لا اللیل سابق النهار و کل فی فلک یسبحون؛ نه برای خورشید سزاوار است که به ماه رسد و نه شب به روز پیش میگیرد و هر کدام از آن‏ها در مسیر خود شناورند".(16) در آیات 38 و 40 سوره یس برای خورشید هم حرکت جریانی قائل شده و هم دورانی. یک جا میگوید "والشمس تجری" و در جای دیگر از شناور بودن خورشید در فلک سخن میگوید: "کل فی فلک یسبحون" 3 - "اذا السماء النشقت؛در آن هنگام که آسمان شکافته شود".(18)
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
  پینوشت‏ها:
  1 - توماس میشل، کلام مسیحی، ترجمه حسین توفیقی، نشر مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب، قم، چاپ اول، 1377، ص 26.
  2 - جان. بی. ناس، تاریخ جامع ادیان، ترجمه علی اصغر حکمت، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ نهم، 1377، ص 623 - 627.
  3 - محمد قطب، سکولارها چه میگویند؟ ترجمه جواد محدثی، نشر مؤسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر، چاپ اول، بهار 1379، ص 14 - 15.
  4 - اسراء (17) آیه 88.
  5 - هود (11) آیه 13.
  6 - یونس (10) آیه 38.
  7 - هود، آیه 13 و یونس، آیه 38.
  8 - قیامت (75) آیه 19 - 16.
  9 - تفسیر نمونه، ج‏5، ص 435 و ج‏8، ص‏227 و ج 10، ص 119 و ج 11، ص 183 و ج 15، ص 586 و...
  10 - تفسیرنمونه، ج‏1، ص 138.
  11 - پژوهش در اعجاز علمی قرآن، دکتر محمد علی رضایی اصفهانی، ص 85.
  12 - طه (20) آیه 53.
  13 - حجر (15) آیه 22.
  14 - یس (36) آیه 38.
  15 - تفسیر نمونه، ج‏18، ص 381 - 382.
  16 - یس، آیه 40.
  17 - تفسیر نمونه، ج 18، ص 388 و 389.
  18 - انشقاق (84) آیه 1.
  19 - روح المعانی، ج‏30، ص 87 ؛ در المنثور، ج‏6، ص 329، به نقل از تفسیر نمونه، ج 26، ص 303 و 304.

  چه نشانه هایی مبنی بر الهی بودن قرآن وجود دارد؟

  هر جا که سفرکردم ، تو همسفرم بودي
  وز هر طرفي رفتم ، تو راهبرم بودي
  با هر که سخن گفتم ، پاسخ زتو بشنيدم
  بر هر که نظر کردم ، تو درنظرم بودي
  هرگز دل من بر تو ، يار دگري نگزيد
  گر خواست که بگزيند ، يار دگرم بودي


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  124
  مورد تشکر
  219 پست
  حضور
  10 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  4  به نام خدا
  سلام
  اگه قرآن تماماً كلام خداست پس چرا اون رو معجزه پيامبر مي دونيم؟
  با تشكر

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  3,876
  مورد تشکر
  7,876 پست
  حضور
  17 روز 10 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  164
  آپلود
  93
  گالری
  155  اين همه نقش عجب بردر وديوار وجود....هر كه فكرت نكند نقش بود بر ديوار
  ما عابران رهگذري بي نشانه ايم
  جاماندگان قافله اي جاودانه ايم
  پائيزلحظه ها چه شتابان رسيد وما
  دلواپسان رويش چندين جوانه ايم


  دانلودمحبوب ترین مجموعه تفسیر قران کانون گفتگوی قرانی

  (
  تفسیر20جلدی المیزان)  http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=3611

  گروه شاعران کانون:http://www.askquran.ir/group.php?groupid=140


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  80
  مورد تشکر
  120 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  این مقاله را قبلا در همین سایت دیده بودم ، متاسفانه مجال نشد نقد خود را ارائه کنم
  بنظرم هیچ یک از موارد گفته شد دلیل بر نازل شدن قرآن از طرف خدا نمی باشد.
  بطور مثال بطلمیوس ، می دانسته زمین به شکل کره هست (درصورتی که قرآن نمی گوید زمین کره هست )هزاران سال قبل از جناب محمد
  در مورد گیاهان ، حتی پیرمرد های سالخورده که سواد ندارند وهیچگاه پا از روستا بیرون نگذاشته اند می دانند گیاهان نر وماده دارند .

  فعلا بصورت کوتاه نوشتم و مفصل تر را بعد از تکمیل شدن قرار می دهم .
  ویرایش توسط شیرفرهاد : ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ در ساعت ۱۴:۰۹
  Dear Mother , Dear Father

  مادر عزیزم ، پدر عزیزم

  What Is This Hell You Have Put Me Through ?

  این چه جهنمی است که مرا به آن دچار کرده اید ؟

  Believer , Deceiver

  این جهنم فریبنده و قابل باور

 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  19
  مورد تشکر
  27 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یه سوالم من داشتم ولی فکرش رو میکنم میبینم اگر بپرسم یه خورده اوضاع من ت این سایت وحشتناک میشه پس نمیگم ولی روی هم رفته معجزه نیست چون کلامی که از طرف کسی بیاد که صحتی هم بر اسمانی بودنش نیست معجزه نمیتونه باشه ولی من خوشم میاد از قران خوندن مطالب قشنگی توش هست و به چیزای قشنگی اشاره میکنه
  (نازم به ناز ناز افرینی که ناز افرید)

  خدای گویان سوی خدای تاختند

  علی ..... بود کشتند و نشناختند

 8. تشکرها 2


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  640
  مورد تشکر
  441 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط وحیداقاپور نمایش پست
  یه سوالم من داشتم ولی فکرش رو میکنم میبینم اگر بپرسم یه خورده اوضاع من ت این سایت وحشتناک میشه پس نمیگم ولی روی هم رفته معجزه نیست چون کلامی که از طرف کسی بیاد که صحتی هم بر اسمانی بودنش نیست معجزه نمیتونه باشه ولی من خوشم میاد از قران خوندن مطالب قشنگی توش هست و به چیزای قشنگی اشاره میکنه
  باسلام و آرزوي موفقيت
  اول اجازه بدهيدازشماسؤال كنم آيا شماكه حضرت علي عليه السلام رامولاي خود مي دانيد كلمات مولايتان درمورد قرآن را خوانده ايد؟لطفااول مقداري از حرفهاي ايشان درموردقرآن رامطالعه كنيد.
  اكرقانع نشديدمطالب زيررامطالعه كرده به سؤالات مطرح شده جواب دهيد.
  1- انسان موقع صحبت كردن كلمات خويش را مي شمارد؟
  2- تعدادهريك از كلماتي راكه به كاركرفته ميداند؟
  3- محل هركدام از كلمات را مي داند؟
  4- مي داند كه كدام كلمه را دركدام جمله به كار برده است؟
  5- لطفا جوابتان رابفرماييد.بلكه نه فقط شما بلكه هركس كه سؤالات را ديده جواب دهد.

 10. تشکر


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  222 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بنام اهورامزدا
  درود بر دوستان
  چه ربطی داره دوست عزیز . من هم زرتشتی هستم و علی را دوست دارم .

  دوستان آیا دلیلی دارید که قرآن را الهی نمیدانید یا فقط از اندیشه و باور خود سخن میگویید

  برای من این موضوع خیلی مهم است

  آن دوستی که از سوال پرسیدن میترسید بپرسید ولی فحاشی نکنید . احترام عقاید دیگران را نیز نگه دارید . شاید سوال شما سوال من هم باشد
  آرزویی ندارم ... از چیزی نمی ترسم ... من آزادم

 12. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  223
  مورد تشکر
  607 پست
  حضور
  11 دقیقه
  دریافت
  49
  آپلود
  0
  گالری
  6  السلام علیک یا رسول الله


  در مورد قرآن اول درست است کلام خداست ولی بر قلب مبارک پیامبر نازل شده است بعد در مورد معنا ومفهوم آن چون بعضی از آن ها در ادراک ما نمی گنجد واین متن عربی شکل ظاهری قرآن است اگر شما خواستید کمی از این معنا ومفهوم آشنا شوید حروف ابجد را یاد بگیرید وبا این کلمات در قرآن خودتان بدون کمک هیچ مفسری خود معنی کنید بعد یکی از بعد های دیگر قرآن را خواهید دید.
  الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  واحفظ سیدنا و قائدنا سید علی خامنه ای


 13. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  124
  مورد تشکر
  219 پست
  حضور
  10 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  4  به نام خدا
  سلام
  جواب سؤال قبليمو كه نگرفتم حداقل به اين سؤالم جواب بدين:
  چرا خدا در قرآن وقتي مي خواد راجع به خودش صحبت كنه گاهي از افعال و ضماير مثبت و گاهي از جمع استفاده مي كنه؟ لطفاً اگه مي دونين حتماً جواب بدين
  ممنون

 14. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  640
  مورد تشکر
  441 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0  باسلام وآرزوي سلامت
  جواب سؤال اول :قرآن كلام خداست و نشان دهنده نبوت آورنده اش بوده اثبات كننده رسالت ايشان از جانب خداست.
  جواب سؤال دوم :
  1:كلام خداوند درقرآن مانندكلام مردمست.
  2:اكر در كلام بزركان دقت كنيد متوجه مي شويد كه درجايي كه بايد بزركي خود رانشان دهند از كلمات " ما ـ خودمان و ... " استفاده مي كنند،مثلا رئيس مؤسسه مي كويد:" "ماسفارش مي كنيم كه كارشما را درست كنند" .
  3-خداوند هم درجايي كه لازمست بزركي حودرا دركلمات نشان دهد ضميرجمع آورده است،مانند: "انا نحن نزلنا الذكر و انا له لحافظون" كه مي خواهد قادربودن خود بر فرستادن قرآن و حفظ آن را نشان دهد . موفق باشيد.

صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ۞❀۞❀۞آشنایی با شهید فرانسوی دفاع مقدس۞❀۞❀۞
  توسط seyed yasin در انجمن برگی از دفتر زندگی ( زندگی نامه و خاطرات شهدا)
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۶/۰۴, ۰۷:۵۶
 2. ▐★♥★ ▐داستان هایی از سیرت حضرت امام رضا (ع)▐★♥★ ▐
  توسط ║★║فاطمی║★║ در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 24
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۷, ۱۷:۳۸
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۲, ۱۱:۲۲
 4. نامه ی زن آمریکایی به زنان ودختران مسلمان
  توسط خادمة المهدی در انجمن حجاب و پوشش اسلامي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۲۸, ۱۴:۴۷

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود