جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: **من کیستم؟؟؟؟؟**

نوشته
    12,395
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    593

مطلب **من کیستم؟؟؟؟؟**

لطفا در این تاپیک در مورد خودشناسی به
    تبادل اطلاعات بپردازیم لطفا دوستان
    اطلاعات خود را از دریغ نکنند

امام على عليه‏السلام :

أكثَرُ النّاسِ مَعرِفَةً لِنَفسِهِ أخوَفُهُم لِرَبهِ .

خودشناس‏ترين مردم ، خدا ترس‏ترين آنهاست.

غرر الحكم : 3126

امير المؤمنين عليٌّ عليه‏السلام :

مَعرِفَهُ النَّفسِ أنفَعُ المَعارِفِ .

خودشناسى سودمندترين شناختهاست .

غرر الحكم : 9865
    منتخب ميزان الحكمة : 364

امام على عليه‏السلام :

مَن عَرَفَ نَفسَهُ عَرَفَ‏رَبَّهُ .

هر كه خود را شناخت ، پروردگارش را شناخت.

غرر الحكم : 7946
    منتخب ميزان الحكمة : 364

شاید پاسخ دادن به سوال من کیستم به این دلیل دشوار شده که ما موجودات از پیش تعریف شده ای نیستیم یعنی خدا قلم ترسیم چهره هر انسانی را به خودش واگذار کرده و کتاب سفید زندگی را در دستانمان گذاشته تا ما بر این کتابچه زندگی به وسیله قلم اندیشه و جوهر احساسات خود ، خود را نقاشی کنیم
    یعنی ما نقاشانی هستیم که صورتک خود را در بوم دنیا نقاشی میکنیم؟

اگر من اینی هستم که فکر میکنم پس ان کس که گوش میکند کیست؟

ایا ان کس که با من سخن میگوید عقل من است؟
    یا ان خود من هستم؟
    حقیقت خود را مدیون خدا هستم و خدا مرا به من هدیه داده
    این منم که با قلب خود احساس میکنم و حقیقت من نیز تقسیم ناپذیر است.

جهان در حسرت آيينه مانده ست
    گرفتار غمي ديرينه مانده ست
    شب سردي ست بي تو بودن ما
    بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟

2.  

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

من الان در حال خوندن کتاب از خود تا خدا
    از تعلیفات حجت السلام دکتر اقا تهرانی هستم
    کتاب خوبیه تو این زمینه بهتون پیشنهاد میکنم بخونیدش
    الهی العفو...

نوشته
    12,395
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    593

که باشم من؟
    مرا از من خبر کن .
    چه معنی دارد اندرخود سفر کن .
    اگر کردی سؤال ازمن که من چیست؟!
    مرا از من خبر کن تا که من کیست .
    من کیستم؟!
    شاید بارها به پاسخ های این سؤال فکر کرده اید; اما ذهن جوان شما به دشواری و سختی، پاسخ قانع کننده ای را پیدا کرده است و حق شماست که هویت فردی خودتان را بشناسید و خودشناسی کنید و بپرسید که کیستید و چه نقشی دارید؟!
    هویت همان حقیقت شخص است .
    آیا می دانید که شناخت آدم از شخصیت خودش مثل یک منشور کثیرالاضلاع است که شامل جلوه های متعددی است؟ شناخت توانایی ها، قابلیت ها و استعدادهای درونی اگر برای هر انسانی حاصل شود، راهنمای مطمئن و قابل اعتمادی برای جهت گیری در زندگی افراد خواهد بود و زمینه ساز اعتماد به نقش خودتان می شود .
    شناخت و معرفت نسبت به ویژگی های رشد و تحول و یا به عبارت ساده تر، خصائص فیزیکی انسان، از مهمترین جنبه های خودشناسی است . همان طور که که شناخت نسبت به نیازهای اساسی و روانی کمک خواهد کرد، نیازهای انسان شامل نیازهای اولیه و ثانویه هستند . یک سری نیازهای زیستی مانند نیاز به آب و غذا و هوا و برخی نیازهای غریزی مشترک با جوان در انسان هست و برخی نیازهای ثانویه مثل نیاز به ایمنی، امنیت خاطر، نیاز به ابراز وجود و داد و ستد و معناجویی و تعلق و وابستگی هم در انسان هاست که در نهایت نیاز به «خود شکوفایی » یا «تحقق خویشتن » می شود . اگر این نیازها در انسان به خوبی تامین شود، علاوه بر آرامش درونی، حتی اطمینان به دیگران را نیز رشد می دهد و رویکرد مثبتی نسبت به دنیا در آدمی ایجاد می کند . باید دانست در یک مرحله از خودشناسی انسان نیاز بیشتری به جرات و توانایی روحی دارد، تا در پرتو آن بتواند بر ضعف های درونی غلبه کند و آن ایجاد شناخت و معرفت نسبت به ضعف ها، توانایی ها و محدودیت های وجود خودش است .
    قطعا شما هم می دانید که خودشناسی سودمندترین نوع شناخت است و یکی از وجوه مفید آن شناخت، این است که نگرش آدمی را نسبت به پدیده های جهان هستی، انسان ها و خالق جهان مشمول کند و یا به عبارت دیگر شناخت انفسی (دنیای درون) حتی و زمینه ای برای شناخت آفاقی (جهان برون) است .
    شناخت قدرت ها و ضعف های آدمی نیز تاثیر عمل خودشناختی است . اگر انسان سطح انتظارات از خودش را به حد متعادل برساند و تعادل منظمی بین انتظارات و توانایی های خود کند، آرامش خاطر بر او مستولی خواهد شد .
    حتما می دانید افرادی هستند که از خودشان بیش از اندازه انتظار دارند و این انتظارات افراطی معمولا برآورده نمی شود: مثلا به شدت خود را مورد سرزنش و ملامت قرار می دهند و دریچه نیروی درونی خویش را کاهش می دهند و زمینه اولیه را برای ابتلا به مشکلات عصبی و روحی فراهم می کنند . پس شما هم به این نتیجه رسیده اید که داشتن انتظارات متعادل از خود از آثار منطقی و معقول «خودشناسی » است و سازگار شخصی و با خویشتن را به ارمغان می آورد نتیجه این سازگاری با خویش، به سازگاری اجتماعی است .
    از نگاه دیگر، خودشناسی مقدمه ای برای «خداشناسی » است . شناخت واقعی خویش، زمینه توجه به خالق را فراهم می کند . در نهایت فایده عملی خودشناسی، احیا و نوسازی خویشتن است .
    پس اگر دوست دارید در آغاز نوجوانی و جوانی در وادی «خودشناسی » قدم بر دارید، جای شکر دارد و باید بگویم چنین گرایشی را سرآغاز کمال پیشرفت روحی و فکری خود بدانید .
    فکر می کنید چقدر به این سؤالات می توانید پاسخ دهید؟!
    چه جنبه خوب و سازنده ای در شخصیت شما وجود دارد؟!
    آیا توانسته اید جنبه های مورد نظر را پرورش بدهید و به تقویت و توسعه آن ها اقدام کنید؟!
    چقدر از جنبه های منفی خودتان خبر دارید و آیا شجاعت و شهادت روحی را برای پذیرفتن آن ها دارید؟! شاید سؤال های زیاد دیگری هم در این زمینه در ذهن شما باشد . پس بیایید و منصفانه به این سؤالات پاسخ دهید واین نکته یادتان نرود که:
    «آن هایی که در زندگی هدفی را فراروی خودشان قرار داده اند، هرگز در طوفان های زندگی غرق نمی شوند .»

جهان در حسرت آيينه مانده ست
    گرفتار غمي ديرينه مانده ست
    شب سردي ست بي تو بودن ما
    بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟

نوشته
    2,350
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    28 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    14

آدمی...؟

آدمی می اندیشد !

آدمی غریب است چون اهل تعقل است ومی تواند از خودش فاصله بگیرد .

انسان از خودش فاصله میگیرد وبه خودش از بیرون نگاه می کند .

انسان وقتی از بیرون به خود نگاه می کند ، موجودی را میبیند که در جایی نشسته یا خوابیده و درحال غذا خوردن یا خواندن کتاب است .

از خود فاصله گرفتن ، از مختصات و ویژگی های ممتاز آدمی است .

تنهایی انسان از حیثیت است که به خود می نگرد .

انسان وقتی به خود می نگرد ،تنهایی خود را زیر ذره بین نگاه و نظاره خودش ، کاملا احساس می کند .

اینجاست که انسان برای خودش یک «شیئ» می شود باید به این نکته خیلی دقت کرد که همه چیز برای انسان شیئ است اما خود انسان شیئ نیست انسان این توانایی را دارد که با خودِ خود، به جهان هستی و به عالم بنگرد .

انسان به هر چیز بنگرد ، آن در نظرش شیئ است .

انسان وقتی به خود نیز دارد می نگرد خود را شیئ می بیند . اما خود ، از آن نظر که دارد می بیند شیئ نیست ، همان خود است که می اندیشد

غربت آدمی ، غربتی است که از ازل تا ابد با ماست واز آن رهایی نداریم مگر اینکه با خود انس بگیریم ؛

البته نه ، هر خودی ، بلکه خود غیر متناهی واین همان رشته ای است که به وحدت وجود منتهی میشود.

استاد دینانی

6. تشکرها 2

نوشته
    28
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    7

یا نباش یا باز کن . این نوع تثبیت شده ی زندگی ماست . من بین اینها که به جای انسانیت فلکس واگن دارند بر نمیگردم( اشکال وجود دارد یا من مشکل دارم یا انسانیت یا فلکس یا واگن )
    جنون سیلی زدن است . این آدمان اگر کسی بزند میخورند اگر نزند میخورند و اگر کسی نباشد که بخورد به خودشان میزنند من برای رنگ کردن زندگی بی رنگم دستمو بلند نمیکنم .

شناخت خود ینی . دست از مقایسه بردار . یک الگو و مسیر تعریف کن که توش خودتی قوانینش بر مبنای توست نه حرف و نظر دیگران . خوب بودن از نظر اونا هیچوقت معنیش این نیست که تو خوبی . این بعنی برای اونا سودمندی .

ینی تنها ترسم ازون دنیا اینه که آدمای اینجا قراره بیان اونجا

8. تشکرها 3

نوشته
    146
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 5 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام وقت بخیر
    دوستان کامل توضیح دادند ولی این جمله من را یاد کتاب دبیرستان کتاب فکر می کنم علوم اجتماعی می اندازه که این سئوال توش بود.
    من می گم این منی که همه دنبال اونیم خیلی قوی، خوب، پر رمز و راز و یا خشن، ترسناک، وحشی و .... نشون بدیم بستگی داره که بخواهیم کی بشیم.
    یکی می خواد امام بشه یکی می خواد یزید بشه یکی می خواد رونالدو بشه و امثال این.
    ولی امیدوارم که توی انتخاب الگوهامون اشتباه نکنیم
    در زندگی مطالعه ی دل غنیمت است

خواهی بخوان و خواه نخوان ما نوشته ایم . . .
    کمتر مغرور باش

10. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)