صفحه 30 از 33 نخست ... 10202829303132 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرسش و پاسخ پیرامون مسئله ی حجاب ...

نوشته
    540
    مورد تشکر
    1,044 پست
    حضور
    8 روز 20 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ceramic نمایش پست
    سلامت باشید

فطرت انسان ها را خدا تبیین کرده است ، نه بنده و یا شما .

و خدا کاری خلاف حکمت نمی کند .

آیا معقول است که بگوییم خداوند چیزی را به طور فطری در زنان قرار داده و بعد امر کرده که از آن جلوگیری کنید ؟! مثال نازله ی آن این است که یک کارخانه ی خودرو سازی روی ماشین های خود رنگ بسیار زیبایی زده اما شرط خرید خودرو ها این خواهد بود که همیشه روی آن را با پارچه ای بپوشانیم ! واقعا این خنده دار نیست که زن به زیباشدن و تحسین شدن نیاز فطری داشته باشد ، نیازی که از بچگی شروع می شود ... و بعد بلافاصله به او بگوییم خودت را بپوشان بچه !

این که گفته اید این نیاز به تحسین شدن باید فقط و فقط توسط شوهر تامین شود ، به چند مشکل بزرگ برمیخوریم . با توجه به این که در دستورات اسلامی پسر و دختر از آمیزش و دوستی پیش از ازدواج با جنس مخالف نهی می شوند ، بسیاری از مردان از چنین نیازی اساسا بی اطلاعند . دوم این که تا هنگام ازدواج این نیاز چگونه باید تامین شود ؟ سوم این که در جامعه ی امروز بسیاری از مردان 12 ساعت در شبانه روز کار می کنند و تقریبا به صورت مرده ی متحرک به خانه بر می گردند . ما که مدعی هستیم دین مان جهان شمول و زمان شمول است ، بفرمایید این زنانی که فقط پیکر در هم کوفته ی همسرانشان را می بینند و صدای خروپف شان را می شنوند ، نیازشان را از چه راه تامین کنند ؟ از همه ی این ها گذشته ، خداوند که حکیم است ، می توانست این نیاز را از سنی فعال کند که لااقل زن ازدواج کرده باشد در حالی که می بینیم این حس در دختر های 5-6 ساله هم دیده می شود .
    به نام خدا.

اسلام دینی جهانیست ، اما کدام جهان؟ ما بیاییم تمام جنبه های زندگیمان را بدون توجه به دین پیش ببریم و بعد بخواهیم دین درست کار بکند که نمیشود.

اگر اسلام میگوید از سن 9 سالگی تکلیفا دختر ها خودشان را بپوشانند ، از آن طرف هم میگوید زود ازدواج کنید. اینکه معصومین(ع) میفرمایند به همسرتان ابراز علاقه کنید ، یعنی اینکه لازم نیست پسر و دختر با هم باشند تا نیاز های هم را بدانند. ما از قبل به شما میگوییم همسرتان چه نیاز هایی دارد.

مسئله اینکه چرا مردها مجبورند تا 12 شب سگ دو بزنند و راه حل اسلام چیست هم بحثی جداست.

با آرزوی سلامتی ، ستایشگر
    هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.

نوشته
    66
    مورد تشکر
    61 پست
    حضور
    5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا حجاب در جامعه ما یه امر اجباریه ؟
    مگر در قرآن نیومده که « ای پیامبر به زنان خود و به زنان مومن بگو جلبابها را... این کار برای این که شناخته شوند و مورد اذیت و آزار قرار نگیرند بهتر است »؟ پس ببینید در قرآن جامعه ای به تصویر کشیده شده که در اون زنهای مومن به وسیله حجابشون از غیر اون شناخته میشن و گفته نشه که ای پیامبر به همه ی زنان جامعه بگو باید حجاب داشته باشن . اصلا لازمه کارایی حجاب اینه که یه عده اون رو نداشته باشند وگرنه اگر همه ، حتی بدکاره ها هم به اجبار حجاب داشته باشند این وجه تمیز کاراییشو از دست میده و تمامی زنها مورد آزار قرار میگیرند . الآن در شهری مثل قم که حجاب چادر عرف محسوب میشه و اگر کسی اون رو نداشته باشه جلب توجه زیادی میکنه ، همه حتی اونایی که به چادر اصلا و ابدا اعتقادی ندارند و بعضا حتی فاسد هستند چادر سر میکنند و این باعث شده اعتماد مردم نسبت به چادریها و هم چنین ترس افراد فاسد از چادریها از بین بره .

نوشته
    16
    مورد تشکر
    32 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حیا دخترا

ما یه قسمت از خونمون رو دادیم مستاجر 4 تا دختر دانشجو هستن اتاق ما که 3 تا پسریم دقیقا چسبیده به اینا
    این دانشجو های دختر که نه حجاب رعایت میکنن همین طوری هم بلند بلند میخندن و.....
    الان من که 18 سالمه و کلی هم استعداد شهوت دارم برام خیلی سخته که تو دام گناه نافتم حتی همون نیم نگاه اول هم پدرم در میاد
    تو خیابونا ریخته از این دخترا
    الان من می خوام بدونم ایا یه دختری که نماز شب میخونه امام زمان حالیشه عشق خدا و.. داره باز تو خیابون همین طور با دوستاش میگرده و بلند بلند میخنده که صداش به نامحرم برسه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟// لطفا شما دخترایی که مذهبی هستید جواب بدید
    تو رو به خدا هر کی تو فامیلش و دوستش اشناش هست این حجاب رو حالیش کنه
    یه سوال دیگه هم دارم اینه که الان دختر خاله های من حجابشون درست و حسابی نیست یعنی خیلی بد بعضی از خاله های هم همین طور
    فقط یه خانواده تو فامیل ما مذهبین
    الان من می خوام بدونم که اگه یکی بخواد سیر و سولوک کنه تو این وضعیت باید چی کار کنه باید بشینه تو خونه یا اینکه بیرون میره همش سرشو بگیره پائئین بازمم نمیشه

نوشته
    3,400
    مورد تشکر
    8,634 پست
    حضور
    52 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط مرضیه سرودلیر نمایش پست
    مگر در قرآن نیومده که « ای پیامبر به زنان خود و به زنان مومن بگو جلبابها را... این کار برای این که شناخته شوند و مورد اذیت و آزار قرار نگیرند بهتر است »؟ پس ببینید در قرآن جامعه ای به تصویر کشیده شده که در اون زنهای مومن به وسیله حجابشون از غیر اون شناخته میشن و گفته نشه که ای پیامبر به همه ی زنان جامعه بگو باید حجاب داشته باشن .
    در پاسخ به اين سوال شما بايد به توضيح چند مورد بپردازيم :
    1- آنچه در آيه 59 احزاب وارد شده است در خصوص جلباب و چادر است كه با لفظ "ادني ان يعرفن فلا يوذين" بيان شده است نه اصل حجاب . البته در همين آيه هم همين حكم جلباب براي زنان مومن بيان شده است :"يا ايها النبي قل لازواجك وبناتك ونساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلك ادني ان يعرفن فلا يوذين وكان الله غفورا رحيما"
    اصل حجاب در آيه 31 سوره نور تبيين شده است :"وقل للمومنات يغضضن من ابصارهن ويحفظن فروجهن ولا يبدين زينتهن الا ما ظهر منها وليضربن بخمرهن علي جيوبهن ولا يبدين زينتهن الا لبعولتهن او...ولا يضربن بارجلهن ليعلم ما يخفين من زينتهن وتوبوا الي الله جميعا ايها المومنون لعلكم تفلحون"
    لذا حكم حجاب ، يك حكم واجب است براي تمامي زنان مومن جامعه اسلامي و حكم چادر نيز براي تمام زنان مومن جامعه اسلامي است تا بوسيله آن به حيا و عفت و تقوا ، شناخته شوند .
    2- در قرآن كريم هر حكمي كه براي مومنين صادر شده است يعني براي تمامي مردان و زنان مسلمان است . تقسيم جامعه مسلمان به مسلمان و مومن - به معناي اهل عمل به دستورات شرع- تقسيمي است كه اكنون براي ما مصطلح شده است اينگونه نبوده كه حكمي براي مسلمانان صادر شده باشد و حكمي براي مومنين و هر جا گفته شده باشد قل للمومنين ، منظور اين باشد كه مردان مومن مرادند نه مردان مسلمان و هر جا گفته شده باشد قل للمومنات ، منظور اين باشد كه زنان مومنه مرادند نه زنان مسلمان . بلكه در تشريعات حكم مومنين و مومنات بر مرد و زن مسلمان نيز جاري است .
    لذا آيه 31 سوره مباركه نور ، حكم حجاب را بر زنان مومن و مسلمان ، واجب نمود و آْيه 59 سوره مباركه احزاب ، چادر را بهترين وسيله اي معرفي كرد كه زنان مومن و مسلمان مي توانند حيا ، عفت و تقواو پرهيز خود را با آن بيان نمايند .
    آيا شما آيه اي در قرآن مي يابيد كه حكم آن براي مومنين و مسلمين متفاوت باشد ؟يا نوع تشريع ، حكم را براي مومنين و مسلمين جداگانه بيان كرده باشد ؟

ادامه در پست بعد ...

ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۲/۰۲/۰۷ در ساعت ۱۷:۱۶ دلیل: با عرض پوزش از استاد بزرگوار ،درج عبارت "ادامه در پست بعد" علت: دسته بندی سوالات
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,400
    مورد تشکر
    8,634 پست
    حضور
    52 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

اصلا لازمه کارایی حجاب اینه که یه عده اون رو نداشته باشند وگرنه اگر همه ، حتی بدکاره ها هم به اجبار حجاب داشته باشند این وجه تمیز کاراییشو از دست میده و تمامی زنها مورد آزار قرار میگیرند
    اگر لازمه كارايي حجاب آنگونه كه شما مدعي هستيد اين بود كه عده اي آن را نداشته باشند پس چرا وجوب آن همگاني و براي تمامي زنان مسلمان است ؟:وقل للمومنات يغضضن من ابصارهن ويحفظن فروجهن ولا يبدين زينتهن الا ما ظهر منها وليضربن بخمرهن علي جيوبهن ولا يبدين زينتهن الا لبعولتهن او...
    خير بزرگوار ! حجاب حكمي لازم و واجب براي تمامي زنان مسلمان است تا به حيا و عفت معرفي شوند و از آسيب مردان هرزه بيشتر در امان باشندو در واقع حكمي براي محدود نمودن مردان در بهره گيري از زن است .فرقي نمي كند اين زن ، مومن باشد و ملزم و مقيد به احكام يا مسلمان صرف و بي تقيد ، حكم براي هر دو گروه است ، اين خود زن است كه خودش را از حجاب محروم مي كند يا بهره مند و گرنه مراد خداوند از الزام حكم حجاب اين نيست كه عده از از زنان مسلمان انرا رعايت نكنند تا عده اي كه رعايت مي كنند به عفاف شناخته شوند ، خير ، هر زن مسلمان و متديني تكليف دارد حجاب را رعايت كند و خود اين مراعات كردن يعني او در حصن و حصار عفاف و حيا و تقواست .
    الآن در شهری مثل قم که حجاب چادر عرف محسوب میشه و اگر کسی اون رو نداشته باشه جلب توجه زیادی میکنه ، همه حتی اونایی که به چادر اصلا و ابدا اعتقادی ندارند و بعضا حتی فاسد هستند چادر سر میکنند و این باعث شده اعتماد مردم نسبت به چادریها و هم چنین ترس افراد فاسد از چادریها از بین بره .
    خير . اينطور نيست . شما در همين شهر قم و در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها هم با نگاه به خانمهاي چادري كاملا مي توانيد بفهميد كه چه كسي كاملا محجبه و مقيد است و چه كسي به دليل قوانين حرم و حفظ احترام آن و يا عرف ، چادر بر سر دارد اين را همه مي فهمند .اعتماد مردم به چادر كم نشده ، چادر همچنان كار آيي خودش را به عنوان بهترين پوشش حفظ كرده است منتها مساله اين است كه حجاب ، بايد حجاب كامل و شرعي باشد و اگر قرار است قضاوتي درباره حجاب خانمي صورت گيرد ، بايد حجاب به معناي شرعيش لحاظ شود نه اينكه چادر بر سر باشد و صورت پر از آرايش ، چادر بر سر باشد و جلوي موها بيرون و قس علي هذا .

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,400
    مورد تشکر
    8,634 پست
    حضور
    52 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط bidaridonya نمایش پست
    ما یه قسمت از خونمون رو دادیم مستاجر 4 تا دختر دانشجو هستن اتاق ما که 3 تا پسریم دقیقا چسبیده به اینا
    این دانشجو های دختر که نه حجاب رعایت میکنن همین طوری هم بلند بلند میخندن و.....
    الان من که 18 سالمه و کلی هم استعداد شهوت دارم برام خیلی سخته که تو دام گناه نافتم حتی همون نیم نگاه اول هم پدرم در میاد
    تو خیابونا ریخته از این دخترا
    الان من می خوام بدونم ایا یه دختری که نماز شب میخونه امام زمان حالیشه عشق خدا و.. داره باز تو خیابون همین طور با دوستاش میگرده و بلند بلند میخنده که صداش به نامحرم برسه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟// لطفا شما دخترایی که مذهبی هستید جواب بدید
    تو رو به خدا هر کی تو فامیلش و دوستش اشناش هست این حجاب رو حالیش کنه
    یه سوال دیگه هم دارم اینه که الان دختر خاله های من حجابشون درست و حسابی نیست یعنی خیلی بد بعضی از خاله های هم همین طور
    فقط یه خانواده تو فامیل ما مذهبین
    الان من می خوام بدونم که اگه یکی بخواد سیر و سولوک کنه تو این وضعیت باید چی کار کنه باید بشینه تو خونه یا اینکه بیرون میره همش سرشو بگیره پائئین بازمم نمیشه
    شما بيش از تكليفتون وظيفه نداريد .مراقب نگاهتون باشيد و از رفت و آمد غير ضروري در حياط منزل يا جاهايي كه بيشتر در ارتباط با دختر خانمهاي همسايه- مستاجر - است اجتناب كنيد .البته اي كاش قبل از اجاره دادن ملك به 4 دختر جوان به اين مساله كه در خانه 3 پسر وجود دارد هم اهميت داده مي شد . اما بهر حال سعي كنيد حتي المقدور برخوردهاي شما با آنها به حداقل برسد .
    در خصوص فاميل هم همينطور سعي كنيد حتي در مهماني هاي ضروري هم از اختلاط با نامحرم و يا توجه به آنها دوري كنيد . اگر انسان بخواهد بخاطر خدا از گناه دوري كند خداوند هم ابواب بسته را برويش خواهد گشود و هر چه پرهيز از گناه سخت تر باشد ، لذت پيروزي بيشتر و عنايت الهي افزون تر خواهد بود .
    بهر حال اگر اجتناب از گناه به دليل شرايط خاص زندگي برايتان سخت است پيشنهاد مي كنم با بخش مشاوره مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني با شماره09640 تماس بگيريد و از مشاوره كارشناسان مذهبي استفاده كنيد .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۰۹/۲۱ در ساعت ۲۲:۱۰
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    16
    مورد تشکر
    32 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی قرآنی 3 نمایش پست

شما بيش از تكليفتون وظيفه نداريد .مراقب نگاهتون باشيد و از رفت و آمد غير ضروري در حياط منزل يا جاهايي كه بيشتر در ارتباط با دختر خانمهاي همسايه- مستاجر - است اجتناب كنيد .البته اي كاش قبل از اجاره دادن ملك به 4 دختر جوان به اين مساله كه در خانه 3 پسر وجود دارد هم اهميت داده مي شد . اما بهر حال سعي كنيد حتي المقدور برخوردهاي شما با آنها به حداقل برسد .
    در خصوص فاميل هم همينطور سعي كنيد حتي در مهماني هاي ضروري هم از اختلاط با نامحرم و يا توجه به آنها دوري كنيد . اگر انسان بخواهد بخاطر خدا از گناه دوري كند خداوند هم ابواب بسته را برويش خواهد گشود و هر چه پرهيز از گناه سخت تر باشد ، لذت پيروزي بيشتر و عنايت الهي افزون تر خواهد بود .
    بهر حال اگر اجتناب از گناه به دليل شرايط خاص زندگي برايتان سخت است پيشنهاد مي كنم با بخش مشاوره مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني با شماره09640 تماس بگيريد و از مشاوره كارشناسان مذهبي استفاده كنيد .
    خیلی ممنون
    این دانشجو ها چرا اینطوریین؟ همش صدای صحبت کردنشون خندیدنشون و جینگولک بازی هاشون این طرف دیوار که ما هستیم میاد
    قبل از اینا یه خانم محجبه بود که وقتی تو خونه بود اصلا یه ذره صدا هم نمیامد ما میگفتیم این دیگه کیه
    یک بار هم که من تنها بودم تو خونه چند روز پیش یه ادسه کردم یکی از این دخترا که داشتن صحبت میکردن بلند گفت عافیت باشه ولی من چیزی نگفتم
    الان من باید چی کار کنم ؟ اینجور صحبت کردن ها خلاف حیایه دیگه ؟مثلا اگه منم یه جوابی بهش میدادم و میخندیدیم این گناه داره دیگه؟
    راستی وایسادن و گوش کردن به حرفای دختر نامحرم همسایه گناه داره نه؟
    ویرایش توسط bidaridonya : ۱۳۹۱/۰۹/۲۲ در ساعت ۲۱:۴۹

نوشته
    277
    مورد تشکر
    952 پست
    حضور
    2 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    80
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا باید زن به هنگام نماز و ایستادن در مقابل کسی که او را آفریده حجاب داشته باشد؟

چرا باید زن به هنگام نماز و ایستادن در مقابل کسی که او را آفریده و از او محرم‌تر وجود ندارد حجاب داشته باشد؟ پرسش و پاسخ پیرامون مسئله ی حجاب ... مشکل کار اینجاست که نوع ما مسلمانان نه به اهمیّت، جایگاه و نقش نماز پی برده‌ایم و نه حجاب. معمولاً هر دو را فقط به صورت یک تکلیف انجام می‌دهیم، تازه اگر عادت نشده باشد. چرا که هم نماز ممکن است عادت شده باشد و هم حجاب. از این رو شاهدیم که گاه تکلیف به نظرمان شاقّ می‌رسد. لذا برخی با کراهت انجام می‌دهند، برخی با اهمال انجام می‌دهند، برخی حتی خودشان نیز برای آن چه انجام می‌دهند ارزشی قائل نیستند تا انتظار داشته باشند خداوند منّان ارزشی قائل شود.

نماز:
    اگر چه نماز یومیّه یک تکلیف است، اما لابد حکمت، آثار و تبعات خود را دارد که از سوی حکیم تکلیف شده است و از آنجا که خداوند متعال غنی محض است و نیازی ندارد، معلوم می‌شود که انسان برای رشد، تکامل و قرب الی‌الله به این نماز نیازمند است. لذا فرمود: نماز ستون دین است و فرمود: نماز معراج مؤمن است و فرمود: نماز از فحشا و منکر باز می‌دارد، نماز گفتگو و راز و نیاز بنده با پروردگار خویش است و ... .

حضور در محضر و نماز:
    عالم محضر خداست، جایی نیست که خالی از خدا باشد، پس بنده همیشه در محضر خدای خویش است، اما به هنگام نماز متفاوت است، چرا که مخلوق در مقابل خالق - مألوه در مقابل إله - عاشق در مقابل معشوق - محبّ در مقابل محبوب و خلاصه عبد در مقابل معبود می‌ایستد تا باو راز و نیاز کند.
    وقتی حضرت موسی (ع) با اهل و عیالش در دشت و بیابان می‌رفت و شبانه از دور آتشی دید و به آنها گفت: همین جا بمانید، من آتشی می‌بینم، بروم ببینم چه خبر است ... و خلاصه نزدیک شد، به ناگاه بر او وحی‌ای آمد که فرازهای آن بسیار قابل توجه است:
    ابتدا فرمود: ای موسی! من پرودرگار تو هستم، من تو را انتخاب کردم، نعلین خود را در بیاور که در وادی مقدسی قرار گرفته‌ای.
    «فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِی یا مُوسَى * إِنِّی أَنَا رَبُّكَ فَاخْلَعْ نَعْلَیكَ إِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى»
    ترجمه: پس چون بدان رسید ندا داده شد كه اى موسى * این منم پروردگار تو، پاى‏ پوش خویش بیرون آور كه تو در وادى مقدس طوى هستی.
    «وَأَنَا اخْتَرْتُكَ فَاسْتَمِعْ لِمَا یوحَى * إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی»
    ترجمه: و من تو را برگزيده ‏ام پس بدانچه وحى مى‏ شود گوش فرا ده * منم من خدايى كه جز من خدايى نيست پس مرا پرستش كن و به ياد من نماز برپا دار.
    این خطاب اختصاص به حضرت موسی (ع) ندارد:
    این خطاب اختصاص به حضرت موسی (ع) ندارد، به همه انسان‌هاست. گویی به من، به شما و به دیگران می‌فرماید که این بنده‌ی من، ای انسان، پروردگارت من هستم، الله و الهی جز من نیز وجود ندارد، تو را دوست داشتم که خلق کردم، ویژگی دادم و برگزیدم که انسانت آفریدم، پس تو نیز فقط من را بندگی کن. وقتی مقابل من می‌ایستی ادب کن، هر کجا مقابل من ایستادی که با من سخن بگویی، چون نظر خاص می‌کنم، آنجا مقدس می‌شود، پس اول کفش‌هایت را (به نشانه‌ی احترام) در بیاور و بعد به وحی توجه کن، چون من نیز با زبان وحی با تو حرف می‌زنم، پس گوش کن و سپس برو نماز بخوان برای یاد من.
    حجاب در نماز:
    پس هم مخاطب مقدس است، هم زایر مقدس است و هم محل زیارت و هم خود نماز. لذا همه از حرمت‌های خاص خود بر خوردار هستند. پس ادب تقدس را نیز خودش یاد می‌دهد و می‌فرماید: نمازگزار باید کفش‌هایش را در بیاورد – بدنش پاک باشد – وضو بسازد - لباس نمازگزار باید پاک باشد – سجاده یا محل قیام، رکوع و سجده‌اش پاک باشد، مال غیر نباشد، جای غصبی نباشد و ... .
    از جمله فرمود: چه مرد و چه زن در بهترین صورت که نماد کمال اوست در مقابل من بایستد. مرد بهترین لباس‌هایش را بپوشد – بوی خوش استعمال کند – موها و محاسنش را آراسته کند – انگشتر به انگشت بزند و ...، زن نیز آرایش کند و حجاب بگذارد.
    بدیهی است که کامل‌ترین صورت انسان، صورت اجتماعی اوست و نه صورت فردی و خصوصی‌اش. مرد در خانه با پیژامه و پیراهن زیر نیز راه می‌رود، زن با لباس خواب نیز راه می‌رود، چه بسا دست و صورت‌شان تمیز و موهایشان آراسته نباشد و حتی کثیف هم شده باشند، اما بدیهی است که با این وضعیت در اجتماع حضور نمی‌یابند و صورت کامل و زیبای‌شان وقتی است که در اجتماع حضور می‌یابند، به ویژه‌ اجتماعی که برای آن حرمت و ارزش ویژه‌ای قایل هستند.
    امام حسن مجتبی علیه‌السلام خود را برای نماز بسیار آراسته و خوشبو نمود و کسی پرسید حالا چرا این قدر خود را آراسته کردید؟ فرمود: خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. فرمود: خدا دوست دارد بنده‌ی خود را زیبا ببیند.
    بدیهی است که اگر منظور از حجاب زن در نماز پوشش از نامحرم بود، نمی‌فرمود که آرایش به هنگام نماز مستحب است. چرا که آرایش مقابل نامحرم حرام است و حرمت آن به این خاطر نیست که کار بدی است، بلکه به این خاطر است که زن زیباتر و جذاب‌تر می‌شود و مرد نامحرم را به خود جذب و تحریک می‌کند. اما خدا می‌فرماید چه مرد و چه زن، با کامل‌ترین صورت نزد من بایستند.
    مخلوق و بنده‌ی برگزیده خدا، با اراده خود، با این شکل باطنی و ظاهری که در مقابل خدا می‌ایستد، در واقع خود را به خدایش عرضه می‌کند و نشان می‌دهد که قدردان و شاکر همه نعمات اوست. هم قدر عقل و قلب را می‌داند و با شناخت صحیح و خلوص نیت نماز می‌خواند و هم قدر مواهب دنیوی، سلامت جسم و نقش اجتماعی‌اش را در این کارگاه هستی می‌داند. نشان می‌دهد که حقوق الهی را می‌داند و مجری آنها در زمین است.
    نماز و روابط اجتماعی:
    هر چند به اقامه نماز به صورت جماعت توصیه‌های فراوان و مؤکدی شده است، اما مردم چون غالباً به تنهایی (فرادا) نماز می‌خوانند، گمان دارند که عبادتی کاملاً شخصی و فردی است. آری هر شخصی منفرداً نماز می‌خواند و نمازش چه مقبول و چه غیر مقبول شامل خودش می‌شود، اما نه فقط آثار نمازش در ساختارهای اجتماعی کوچک و بزرگ - چون خانواده یا ملت و امّت – نقش مستقیم دارد، بلکه اگر به فراز واجب و متحد الشکل نماز [قرائت سوره حمد] دقت کند، متوجه می‌شود که حتی اگر نیمه شب، در اتاقی تنها و حتی در محیطی غیر مسلمان نماز بخواند، مقابل خدای خود اشعار و اذعان می‌نماید که تنها نیست و خود را از جامعه‌ی موحدین، مؤمنین و نمازگزاران می‌داند و نه یک شخص منفرد و مجزا.
    تمامی ضمایر سوره حمد، ضمیر جمع است، هر چند نماز به فرادا اقامه شود. می‌گوید: « إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ» - یعنی: [ما] فقط تو را بندگی می‌کنیم و [ما] فقط از تو استعانت می‌طلبیم. و می‌گوید: «اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ» - یعنی» [ما] را به راه راست هدایت فرما.
    پس انسان موجودی اجتماعی است و کمال در نقش اجتماعی اوست. «یدالله مع الجماعة – دست خدا با جماعت است». پس بهترین، کامل‌ترین و زیباترین صورت و شکل ظاهری انسان، صورت او در اجتماع است، و زن با حجاب در جامعه حضور یافته و نقش اجتماعی خود را ایفا می‌کند و با این صورت کامل مقابل خدا ایستاده و نماز می‌خواند.
    و البته حکمت احکام الهی به یکی دو مورد محدود نمی‌باشد. والله اعلم.
    http://www.effat.ir/fa/1389-06-14-06...%AF%D8%9F.html

نوشته
    331
    مورد تشکر
    566 پست
    حضور
    6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9

تاسف بار است که بایدلباسهایم رابه میزان ایمان مردان تنظیم کنم
    آیا سهم من با آنها از دنیا یکی نیست؟
    موقع نمازش که می شد، فرشته چپ و راست، عزا می گرفتند که چه کنند؛
    «إیاک نعبد» را جزء حرفهای خوبش بنویسند یا جزء دروغهایش.
    بی زحمت یکی جواب سوالای منو بده

نوشته
    3,400
    مورد تشکر
    8,634 پست
    حضور
    52 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام
    عذر خواهي ميكنم بابت تاخير در پاسخ اين سوال چون به اين تاپيك سر نزده بودم
    نقل قول نوشته اصلی توسط bidaridonya نمایش پست
    خیلی ممنون
    این دانشجو ها چرا اینطوریین؟ همش صدای صحبت کردنشون خندیدنشون و جینگولک بازی هاشون این طرف دیوار که ما هستیم میاد
    قبل از اینا یه خانم محجبه بود که وقتی تو خونه بود اصلا یه ذره صدا هم نمیامد ما میگفتیم این دیگه کیه
    یک بار هم که من تنها بودم تو خونه چند روز پیش یه ادسه کردم یکی از این دخترا که داشتن صحبت میکردن بلند گفت عافیت باشه ولی من چیزی نگفتم
    الان من باید چی کار کنم ؟ اینجور صحبت کردن ها خلاف حیایه دیگه ؟مثلا اگه منم یه جوابی بهش میدادم و میخندیدیم این گناه داره دیگه؟
    راستی وایسادن و گوش کردن به حرفای دختر نامحرم همسایه گناه داره نه؟
    همانطور كه در پاسخ قبل عرض كرده بودم شما بيش از تكليفتان وظيفه نداريد تكليف شما هم اين است كه نسبت به نامحرم حريم ها را رعايت كنيد . بله شما نبايد نسبت به شوخي و مزاح و تكه پراني آنان واكنشي نشان دهيد . ممكن است صداي آنها ناخود آگاه به گوش شما برسد اما براي آرامش خاطر خودتان و براي دوري از موقعيتهاي ايجاد گناه ، سعي كنيد هيچ توجه يا اشتياقي نسبت به شنيدن صحبتهاي آنان نداشته باشيد .حريم ها در رابطه با نامحرم براحتي و بسادگي شكسته مي شوند و شيطان همواره توجيهات قانع كننده ايي براي نفس ارائه مي دهد و عمل زشت و گناه آلود را زينت ميدهد : وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ (1)

و شيطان آنچه را انجام مى‏دادند برايشان آراسته است
    بويژه اگر انسان در ايجاد يك محيط شبهه آلود نقشي نداشته باشد اما در آن قرار گرفته باشد لذا مراقب توجيهات شيطان و نفستان باشيد .
    همچنين همانگونه كه خودتان فرموديد استراق سمع از گناهان كبيره و حرام است و بايد از اين موضع پرهيز كرد .

(1)- انعام/43
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

صفحه 30 از 33 نخست ... 10202829303132 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری