صفحه 1 از 22 1231121 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرسمان قرائت قرآن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  پرسمان قرائت قرآن
  هو الباقی


  پرسمان قرائت قرآن  گروه پژوهش هاى نوآمد


  واحد پژوهش هاى نوين
 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  پيش گفتار


  قرآن، تنها كتاب آسمانى است كه از تحريف مصون مانده و يگانه كلامى است كه بر بلنداى قله فصاحت و بلاغت، هدايت و رستگارى را نويد مى دهد[1] و رمز و راز مكتوم عالم را باز مى گويد.[2]

  قرآن، عالى ترين معارف گنجينه غيب را همراه با آهنگى روح نواز به عالميان هديه مى كند.[3]

  قرآن، سرشار از حقايقى است كه آدمى جز در پرتو وحى، از آن نصيبى نخواهد داشت; نعمت بزرگى كه پروردگار هستى، عطاى آن را بر زمينيان منّتى بزرگ مى داند.[4]

  قرآن، چشمه سار بى پايان و فوران آب حيات است.[5] اكسير سعادت و شراب جاودانگى است. شعاع پرفروغش، روشنى بخش ظلمتكده عالم ملك است.[6]

  قرآن، شورانگيزترين نغمه اى است كه جان هاى مشتاق را به خويش مى خواند. آواى آسمانى اش در اعماق وجود حق پويان طنين انداز است و نقبى به سوى نور و آگاهى مى گشايد. مرواريد اشك، اين مستوره مقدس دل هاى پاك را هم چون لطافت شبنمى با طراوت بر گونه ها جارى مى سازد[7] و سرود وجد و ابتهاج را در دل ها مى سرايد.[8]انذارهايش تن و جان خاشعان را به لرزش و اضطراب مى آورد و بشارت هايش، اميد و شوق به رحمت و فضل الهى را بارور مى سازد.

  قرآن، حزن، شادى، بيم و اميد را در هم مى آميزد و فروغ بى پايان و شور و شتاب را در دل ها مى تاباند و در پرتو اين تحوّل شگرف، جان ها از هدايت و ايمان سرشار مى شوند.[9]

  قرآن از محبس ظلمانى ملك تا اوج تابناك و طربناك ملكوت، راه رستگارى و صراط مستقيم را در آيينه آيه هاى نور، تصوير مى كند و حق پويان پاك نهاد را به ضيافت خويش فرا مى خواند.

  چون به جان در رفت جان ديگر شود *** جان كه ديگر شد جهان ديگر شود
  همچو حق پنهان و هم پيداست اين *** زنده و پاينده و گوياست اين[10]


  جهان شمولى و جاودانگى آيات الهى قرآن، اقتضا مى كند كه در همه دوران ها، محور حل مشكلات و زداينده ظلمت و جهل و حيرت گمراهى باشد. پيشرفت و تكامل علوم از طراوت و تازگى آن نكاهد و محوريت پيام آسمانى را مخدوش نسازد.

  امروزه در جهان معاصر، با تراكم دانش و انفجار اطلاعات، شاهد شبهات و پرسش هاى فراوان و موضوعات متنوعى هستيم كه جهان پرالتهاب كنونى، به ويژه جوامع اسلامى را به چالش فرا خوانده و دل مشغولان حقيقت و دين مداران پرسوز را به چاره جويى از قرآن دعوت مى كند.

  حوزه هاى علميه، سنگربانان شريعت نبوى و پاسداران انديشه علوى، پاسخ گويى به سؤال ها و شبهات اعتقادى را اصلى ترين رسالت خود دانسته و همواره اين نقش خطير را به زيبايى ايفا كرده اند.


  [1] . إِنَّ هَـذَا الْقُرْءَانَ يَهْدِى لِلَّتِى هِىَ أَقْوَمُ وَ يُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِين(اسراء، آيه 9).

  [2] . وَ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَـبَ تِبْيَـنًا لِّكُلِّ شَىْء(نحل، آيه 89)

  [3] . وَ اتَّبِعُواْ أَحْسَنَ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكُم(زمر، آيه 55)

  [4] . لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْ أَنفُسِهِمْ يَتْلُواْ عَلَيْهِمْ ءَايَـتِهِ ى وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَـبَ وَالْحِكْمَة(آل عمران، آيه 164)

  [5] . يَـأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُم(انفال، آيه 24)

  [6] . وَأَنزَلْنَآ إِلَيْكُمْ نُورًا مُّبِينًا(نساء، آيه 174); كِتَـبٌ أَنزَلْنَـهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّـلُمَـتِ إِلَى النُّورِ(ابراهيم، آيه 1)

  [7] . وَإِذَا سَمِعُواْ مَآ أُنزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرَى أَعْيُنَهُمْ تَفِيضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُواْ مِنَ الْحَقِّ(مائده، آيه 83)

  [8] . اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ كِتَـبًا مُّتَشَـبِهًا مَّثَانِىَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِينُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُم(زمر، آيه 23)

  [9] . ذَ لِكَ هُدَى اللَّه(زمر، آيه 23)

  [10] .اقبال لاهورى.


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  «واحد پاسخ به پرسش هاى قرآنى» در «گروه پژوهش هاى نوآمد» وابسته به «مركز فرهنگ و معارف قرآن» از زير مجموعه هاى دفتر تبليغات اسلامى، يكى از واحدهاى برخاسته از حوزه علميه، در سال 1377 با هدف پاسخ گويى به سؤالات عقيدتى كار خود را آغاز كرد.

  حاصل تلاش اين واحد، پاسخ دهى به بيش از چهل هزار پرسش در زمانى كمتر از شش سال بود. تنوع و گستردگى پرسش ها كه از حدود دويست شهر از سراسر كشور ارسال شده است، رابطه مطلوب اين مركز با قشرهاى مختلف جامعه اسلامى را نويد مى دهد.

  اين تلاش صادقانه كه به گسترش و تداوم ارتباطى صميمى و پرثمر، ميان حوزويان و آحاد مردم انجاميد، حاصل سفارش هاى مؤكد مقام معظم رهبرى، مراجع تقليد و مسئولان بلند پايه نظام جمهورى اسلامى ايران است.
  از آن جا كه اين پرسش ها از متن جامعه برخاسته و مى تواند نمايانگر شبهات و سؤال هاى اعتقادى رايج عصر ما باشد، گروه پژوهش هاى نوآمد قرآنى تصميم گرفت، تا اين سؤال ها را در مجموعه هاى موضوعى و صنفى[1] مستقل چاپ و منتشر نمايد و در دست رس جويندگان حقايق دينى قرار دهد. اين وظيفه به عهده واحد پژوهش هاى نوين در گروه واگذار شد. در گام اول دوازده طرحِ مستقل با عنوان مشترك «پرسمان قرآنى» در دستور كار واحد قرار گرفت و بعد از تدوين آيين نامه اجرايى طرح ها و شناسايى محققان شايسته كار آغاز شد.
  قابل توجه است كه:
  1. اختلاف سطح علمى، تفاوت هاى سنى و تنوع فرهنگى پرسش گران، محققان را ملزم مى ساخت كه پاسخ ها را با توجه به ويژگى هاى پرسش گر، سامان دهند; گاه با زبانى ساده و بيانى عاميانه، پاسخ را فهم پذير مى ساخت و زمانى با بيان علمى تخصصى، بلاغت و مطلوبيت پاسخ فراهم مى شد، با اين حال در تدوين اين مجموعه سعى بر اين شد، پاسخ ها تا حد امكان يك دست شود.
  2. وصول به نظمى كاملا منطقى و تدوينى آرمانى با توجه به اهداف اين مجموعه، كارى بس دشوار مى نمود كه اين مهم با حساسيت فراوان و جلسه هاى متعدد كارشناسى از سوى اين مركز پى گيرى شد و تا حد امكان تأمين گرديد.
  3. علاوه بر پاسخ گويى به شبهات و پرسش هاى گسترده، از اهداف ديگر تدوين اين مجموعه، ارائه گزارشى از تلاش محققان براى راه يابى به پاسخى گويا و منطبق با سطح علمى، ويژگى هاى سنى، فضاى روحى و نيازهاى عاطفى پرسش گر است.
  4. ممكن است مستند، يا متن ارجاعى برخى از پاسخ ها در نگاه فرزانگان و استادان با كاستى هايى همراه باشد. اين ملاحظات غالباً از نگاه ناظران علمى واحد ياد شده نيز دور نمانده، امّا با توجه به سطح مخاطبان و اصولى كه مى بايست در پاسخ دهى رعايت شود، اين پاسخ ها براى ارسال به پرسش گر و نيز انتشار آن براى عموم، مناسب ارزيابى شده است.
  5. عطوفت، شيوايى، اتقان، سادگى، اختصار، استناد و نيز ارجاع پرسش گر به نوشته هاى قابل فهم و در دست رس، اصول مورد توجه اين واحد در مسير شكل گيرى اين پاسخ هاست.
  6. مجموعه اى كه هم اكنون پيش روى شماست، پاسخ به پرسش هايى است كه در موضوع پرسمان قرآنى قرائت به اين مركز رسيده است.
  از كليه افرادى كه در تهيه اين مجموعه، مركز را يارى كرده اند، به ويژه آقايان محمد جواد سعدى كه كار گردآورى و تدوين را عهده دار بودند و آقاى محمد رضا شهيدى كه طرح را نظارت كردند كمال تشكر و قدردانى را داريم.


  مركز فرهنگ و معارف قرآن


  گروه پژوهش هاى نوآمد


  واحد پژوهش هاى نوين قرآنى
  [1] .مقصود از پروژه هاى موضوعى، مجموعه هايى است كه با عناوينى هم چون: علوم قرآنى، قرائت قرآن، اخلاق در قرآن و... تنظيم و ساماندهى مى شود و منظور از پروژه هاى صنفى، آن دست از پرسمان هايى است كه با توجه به مقاطع مختلف صنفى و تحصيلى و يا اصناف و مشاغل اجتماعى تنظيم مى شود.


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  بخش اول: مقدمات

  ديدگاه امام خمينى و آية الله خامنه اى درباره قرائت قرآن كريم
  فضيلت، آثار و فوايد تلاوت قرآن كريم
  آداب تلاوت
  آداب جلسات قرائت قرآن
  احكام شرعى تلاوت قرآن
  احكام سجده تلاوت
  احكام قرآن كريم (مصحف شريف)
  وظايف قاريان قرآن
  راه هاى انس با قرآن
  كيفيت آشنايى با قرآن و بهره بردارى از آن
  رسم الخط قرآن كريم

  بخش دوم: كيفيت قرائت قرآن كريم

  قواعد روخوانى
  قواعد تجويد
  قواعد وقف و ابتدا
  قواعد صوت و لحن
  روش ترجمه و مفاهيم
  روش حفظ قرآن كريم

  بخش سوم: مراكز و مسابقات و افراد قرآنى

  آيين نامه اجرايى مسابقات قرائت و حفظ قرآن
  معرفى قاريان و حافظان قرآن
  معرفى مراكز آموزش، فروش كتاب و نوار قرائت قرآن
 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  بخش اول:

  مقدمات  ديدگاه امام خمينى(رحمه الله) و آية الله خامنه اى درباره قرآن كريم


  تقاضا مى شود براى تبليغات در مورد فعاليت هاى قرآنى رهنمودهاى مناسبى از حضرت امام خمينى(رحمه الله) و رهبر معظم انقلاب، حضرت آية الله خامنه اى براى ما ارسال داريد؟

  الف) قرآن در بيان امام خمينى(رحمه الله):

  1. قرآن، كتاب هدايت و راهنماى سلوك انسانيت و مربّى نفوس و شفاى امراض قلبيّه و نوربخش سير الى الله است.

  2. وظيفه سالك الى الله، آن است كه خود را به قرآن شريف، عرضه دارد.
  3. قرآن همه چيز دارد: سياست دارد، فقه دارد، فلسفه دارد.

  4. مشكل بزرگ مسلمين اين است كه قرآن كريم را كنار گذاشته اند و تحت لواى ديگران درآمده اند.

  5. قرآن مجيد و سنت، شامل همه دستورات و احكامى است كه بشر براى سعادت و كمال خود احتياج دارد.

  6. اى فرزندان برومند اسلام، حوزه ها و دانشگاه ها را از توجه به شئونات قرآن و ابعاد بسيار مختلف آن بيدار كنيد. تدريس قرآن در هر رشته اى از آن را محطّ نظر و مقصدِ اعلاى خود قرار دهيد.

  7. قرآن، آيات الهى است و انگيزه بعثت، آوردن اين كتاب بزرگ است و تلاوت كردنِ اين آيه عظيم الهى است.

  8. هدف اصلىِ دولت هاى استعمارگر، محوِ قرآن، اسلام و علماى اسلام است.

  9. اگر تمام آزادى ها را به ما بدهند، تمام استقلال ها را به ما بدهند و بخواهند قرآن را از ما بگيرند، نمى خواهيم.

  10. از انس با قرآن كريم، اين «صحيفه الهى و كتاب هدايت»، غفلت نورزند، كه مسلمانان هر چه دارند و خواهند داشت در طول تاريخ گذشته و آينده از بركات سرشار اين كتاب مقدس است.

  11. فرزندم! با قرآن، اين كتاب بزرگِ معرفت آشنا شو و با قرائت آن راهى به سوى محبوب، باز كن و تصور مكن، كه قرائت بدون معرفت اثرى ندارد كه اين وسوسه شيطان است. اين كتاب از طرف محبوب است براى تو و براى هر كس و نامه محبوب است; گرچه عاشق و محبّ، مفاد آن را نداند.

  ب) قرآن در بيان مقام معظم رهبرى«مد ظله العالى»:

  1. تلاش شما بايد اين باشد كه انگيزه هاى خواندن و فهميدنِ قرآن به عنوان مقدمه كسب معارفِ اسلامى، در شما رشد پيدا كند.

  2. آگاهى قارىِ قرآن از ترجمه و مفاهيم آيات، موجب نفوذ كلام و سخنِ خداوند متعال در روح و روان مستمعين است.

  3. از هنر قارىِ قرآن اين است كه هر چه بيشتر، معانىِ قرآن را در ذهن مستمعين، مجسّم كند.

  4. آينده اين ملت، انقلاب و جهان به قرآن وابسته است و تمام مردم ما بايد قرآن را بفهمند.

  5. وقتى زياد قرآن بخوانيد، به خودى خود با قرآن، انس پيدا مى كنيد و در اين صورت، خودش مفاهيم را براى شما روشن مى كند.

  6. هدايت قرآن، زمانى نصيب مؤمنين مى گردد و تمسّك به رشته نجات بخش خدا و عمل به قرآن، آن گاه مقدور مى شود و اجراى آن در جامعه زمانى ميسور مى گردد و توفيق فهم آن وقتى حاصل مى شود كه فضاى ذهن و دل انسان ها مشحون از نغمه كلام الهى باشد.

  7. هنگامى كه قرآن در دست و دل جوانان قرار گيرد، چشم انداز آينده، بسى روشن و اميدبخش است.

  8. شما جوانيد، انقلابى هستيد و محيط، محيطِ قرآنى است، همه عوامل آماده اند، معطّلى نداريد، بنابراين متوقّف نشويد، پيش برويد، صورت را، معنا را، لحن را، هنر خوب خواندن را كه آن غير از اينها چيز جداگانه اى است، فرا بگيريد.

  9. بحمدالله جمهورى اسلامى جايگاه شايسته خود را در ترويج قرآن، به دست آورده است و بايد تلاوت، حفظ و فهم قرآن در ذهن مردم ما تقويت شود.

  10. در سايه حاكميّت قرآن است كه معرفت، بصيرت و شجاعت در زندگى انسان معنا پيدا مى كند و حياتِ واقعى را تحقّق مى بخشد.

  11. مايه افتخار است كه روز به روز، گرايش به قرآن و اهتمام به فراگيرى و عمل به قرآن در جامعه ما به صورت همه جانبه اى بيشتر مى شود.

  12. اگر معرفت قرآنى در جامعه اى به وجود آيد، ركود، جمود، رذايل اخلاقى، بى عدالتى و مشكلات ديگر از بين خواهد رفت.

  13. همه مردم بايد بدانند كه نظام جمهورى اسلامى، بزرگ ترين هدف خود را رسيدن به هدف هاى قرآنى مى داند.

  14. قرآن كريم، قانون اساسى اسلام و كتاب خون بار انقلاب اسلامى است.

  15. تجويد را به عنوان يك وسيله براى خوش آهنگ خواندن كلام خدا تلقّى كنيد و يكى از مهم ترين هنرهاى قاريان اين است كه كلمات را با تجويد مى خوانند.

  16. آموزش قرآن را بايد از تلاوت و ترتيل، شروع كرد و تا تدبّر و معرفت پيش رفت.

  17. مى دانيم كه تلاوت، ترتيل و حفظ قرآن در صدر اسلام به عنوان وظايفى ارزشمند معمول بوده است، امروز وظيفه ماست كه اين ارزش ها را زنده كنيم.

  18. تلاوت قرآن، مقدّمه اى براى انس و فهم اين كتاب آسمانى است.

  19. آهنگ هاى قرآن، يك هنر اسلامى و يك موسيقى كامل است.

  20. قرآن، انسان را به بهترين راه، بهترين كار، بهترين نظام، بهترين شيوه، بهترين اخلاق و بهترين روش هاى علمىِ فرد و جامعه، هدايت مى كند.

  21. بيشتر بدبختى هاى ملت مسلمان به خاطر دورى از قرآن است.

  22. در كشورى كه بر اساس اسلام، اداره مى شود، همه مردم بايد قادر به خواندنِ درستِ قرآن كريم باشند.

  23. ريشه و سرچشمه تكاملِ الهىِ انسان ها در قرآن نهفته است.

  24. اگر تمام انسان ها به قرآن عمل كنند، ديگر جايى براى ظلم و تبعيض نخواهد بود.[1]  [1]. ر.ك: طنين ولايت، اداره آموزش و پرورش; بيان، دفتر سيزدهم، قرآن، كتاب هدايت در ديدگاه امام خمينى(رحمه الله); قرآن باب معرفة الله، مجموعه بيانات و نوشته هاى امام خمينى(رحمه الله) درباره قرآن; كلمات قصار، پندها و حكمت ها، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى(رحمه الله); طنين ولايت، معاونت تبليغات و انتشارات سپاه پاسداران.


 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  فضيلت، آثار و فوايد تلاوت قرآن كريم  درجات بهشت بر اساس تعداد آيات قرآن تقسيم شده است و هر كس هر مقدار كه با قرآن آشنا باشد درجات بهشت را طى مى كند.

  براى تلاوت قرآن كريم فضايل، آثار و فوايد دنيايى و آخرتى فراوانى بيان شده است: بارورى ايمان، صفاى دل، تخفيف گناهان، عبادت برتر، برخوردارى از ثواب فرشتگان و پيامبران، هم نشينى با فرشتگان، پيمودن درجات كمال و ترقى در بهشت، درمان بيمارى هاى روحى، رفع غم و اندوه، روشنايى ديدگان، مونس تنهايى، عمر با بركت، استجابت دعا، صفاى خانه، رفع عذاب از پدر و مادر و... .

  شايان توجه است كه پيمودن مراتب كمال قرائت، هم چون رسيدن به مرحله تدبّر و عمل، مستوجب كمال ثواب و رضاى الهى و دريافت خيرات بيشتر و بهتر مى شود.


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  اهميت و فضيلت قرائت قرآن تا چه اندازه است؟

  براى قرائت قرآن، در كلمات گهربار پيشوايان معصوم(عليهم السلام) فضايل و آثارى بيان شده كه موجب رشد و پرورش روح و روان آدمى مى شود. همين فضايل و آثار باعث گرديده كه تلاوت و قرائت قرآن از اهميت بسيارى برخوردار باشد. اكنون به برخى از اين فضايل و آثار اشاره مى كنيم:

  1. سعادت مندى:

  پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) مى فرمايد:

  «اگر زندگى سعادت مندان و مرگ شهدا و نجات در روز جزا و امنيت در روز هراس و نور در روز ظلمت و سايبان در روز حرارتِ شديد و سيراب شدن در روز عطش و ارزش و سنگينى در روز سبكى اعمال را مى خواهى، پس قرآن را مطالعه كن، چرا كه قرآن يادآور خداى رحمان و حافظ از شيطان و عامل برترى در ترازوى اعمال است».[1]

  در حديث ديگر مى فرمايد: «هر كس قرآن بخواند، گويى به مرتبه پيامبرى رسيده است، جز آن كه بر او وحى نمى شود!».[2]

  2. بارورى ايمان:

  اميرمؤمنان على(عليه السلام) فرمودند:

  «بارورى و رشد ايمان با قرآن خواندن به دست مى آيد».[3]

  3. استجابت دعا:

  امام حسن مجتبى(عليه السلام) فرمود:

  «هر كس قرآن بخواند ـ بلافاصله يا با كمى تأخير ـ دعايش مستجاب خواهد شد».[4]

  4. نورانيت و افزودن خير و بركت خانه:

  پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:

  «خانه هايتان را با تلاوت قرآن نورانى كنيد و آن ها را هم چون يهود و نصارا ـ كه نماز و عبادت را در خانه ها تعطيل كرده، تنها در كنيسه و كليسا انجام مى دهند ـ به گورستان تبديل نكنيد. هنگامى كه در خانه اى زياد قرآن خوانده شود، خير و بركت آن فزونى يابد و اهل خانه مدت ها از آن لذت خواهند برد و همان گونه كه ستارگان براى زمينيان مى درخشند، ]اين خانه[ نيز براى آسمانيان مى درخشد».[5]


  5. غفران گناهانِ پدر و مادر:

  امام صادق(عليه السلام) مى فرمايد:

  «خواندن قرآن از روى مصحف، عذاب پدر و مادر را سبك مى كند، گرچه كافر باشند».[6]

  6. افزايش مدّت بينايى:

  امام صادق(عليه السلام) فرمود:

  «هركس قرآن را از رو ]با نگريستن بر آيات[ بخواند، از بينايى اش براى مدت طولانى لذت خواهد برد».[7]

  7. آميخته شدن قرآن با گوشت و خون قارى:

  امام صادق(عليه السلام)فرمود: «هر جوان مؤمنى كه قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خونش آميخته خواهد شد».[8]

  8. صفاى دل:

  پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:

  «بدون شك اين دل ها زنگار مى گيرند; هم چنان كه آهن زنگ مى زند. عرض شد: صيقل آن به چيست؟ فرمود: قرائت قرآن».[9]

  9. بهترين عبادت:

  پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:

  «بهترين عبادتِ امتِ من، تلاوت قرآن است».[10]

  10. بخشش گناهان، نوشته شدن حسنه و پاك شدن گناهان.[11]


  [1]. ميزان الحكمه، ج 8، ص 74.

  [2]. همان، ص 82.

  [3]. غررالحكم و دررالكلم، ص 112.

  [4]. بحارالانوار، ج 89، ص 204.

  [5]. همان، ص 200.

  [6]. ر.ك: الكافى، ج 2، ص 613.

  [7]. بحارالانوار، ج 89، ص 202.

  [8]. الكافى، ج 2، ص 603.

  [9]. قطب الدين راوندى، الدعوات، ص 237; متقى هندى، كنز العمال، ج 1، ص 545.

  [10]. وسائل الشيعه، ج 6، ص 168.

  [11]. ر.ك: الكافى، ج 2، ص 611.


 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  چرا در شب هاى ماه مبارك رمضان، قرائت سوره هاى خاصى از قرآن كريم، تأكيد شده است

  (مثل: خواندن سوره عنكبوت، دخان و...) كه خواندن آن ثواب بيشترى دارد؟


  تلاوت قرآن كريم، در همه حال ارزشمند است، زيرا همه قرآن، كلام خداست و خواندن همه سوره ها فضيلت و ثواب دارد، در عين حال، خواندن بعضى از سوره ها در بعضى اوقات ـ به دليل مصالحى كه خداوند و چهارده معصوم(عليهم السلام) از آن آگاهند ـ ثواب بيشترى دارد.

  منظور اين روايات، فقط خواندن آيات نيست، بلكه خواندن، مقدمه اى براى فهم قرآن است و درك آن نيز در جاى خود، مقدمه اى براى محقق ساختن دستورهاى آن در زندگى فردى و اجتماعى است. به طور قطع، اگر مسلمانان از مفاد سوره هاى قرآن در زندگى خود الهام بگيرند، همه پاداش ها و خواسته هاى مشروع دنيا و آخرت را از آن خود خواهند كرد.

  سفارش پيامبر و امامان معصوم(عليهم السلام) به خواندن برخى سوره ها در اوقات خاص، مسلّماً حكمت هايى دارد كه ممكن است عقل بشر به برخى از آن ها نرسد، ولى مهربانى و لطف خدا و اوليايش مانع از آن مى شود كه بشر از آثار خير مخفى بر خود محروم گردد. ضمن اين كه يكى از اسباب تأكيد بر قرائت سوره دخان در شب قدر، مطرح شدن شب قدر در آن سوره است.

  بنابراين، همه سوره ها و آيات قرآن را بايد خواند و در آن تدبّر كرد، ولى بهتر است به سوره اى كه آثار ذكر شده براى آن، متناسب با نياز انسان باشد، متوسل شد.[1]

  [1]. تفسير نمونه، ج 1، ص 60; ر.ك: رضا بزاز بنائى، ثواب قرائت سوره هاى قرآن و محمد شب زنده دار، شفاخانه قرآن.


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  بهترين مزد و ثواب براى قاريان قرآن، از نظر قرآن چيست؟


  قرآن كريم مى فرمايد:

  (اِنَّ الَّذينَ يَتلونَ كِتـبَ اللّهِ واَقاموا الصَّلوةَ واَنفَقوا مِمّا رَزَقنـهُم سِرًّا وعَلانِيَةً يَرجونَ تِجـرَةً لَن تَبور * لِيُوَفِّيَهُم اُجُورَهُم ويَزيدَهُم مِن فَضلِهِ اِنَّهُ غَفورٌ شَكور);[1]

  كسانى كه كتاب الهى را تلاوت مى كنند و نماز را به پاى مى دارند و از آن چه به آنان روزى داده ايم، پنهان و آشكار انفاق مى كنند، تجارتى ]پر سود[ و بى زيان و خالى از كساد را اميد دارند. ]آن ها اين اعمال صالح را انجام مى دهند[ تا خداوند اجر و پاداش كامل به آن ها دهد و از فضلش بر آن ها بيفزايد كه او آمرزنده و شكرگزار است.


  بديهى است كه منظور از تلاوت در اين جا، قرائت سطحى و خالى از تفكر و انديشه نيست، بلكه خواندنى است كه سرچشمه فكر و انديشه و در نتيجه، عمل صالح باشد. در روايات اسلامى نيز به برخى از پاداش هاى قاريان قرآن اشاره شده; از جمله:

  خداوند به قارى قرآن پاداش عظيمى خواهد داد. پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله وسلم)فرمود:

  «هر كس براى رضاى خدا و آگاهى عميق در دين، قرآن بخواند، ثواب فرشتگان و انبيا و رسولان را خواهد داشت».[2]

  امام كاظم(عليه السلام)مى فرمايد:
  «درجات بهشت به اندازه آيات قرآن است. به قارى قرآن گفته مى شود: بخوان و ]در مراتب بهشت[ بالا برو. سپس مى خواند و مقامش بالا مى رود».[3]  [1]. فاطر، آيات 29ـ30.

  [2]. وسائل الشيعه، ج 6، ص 184.

  [3]. همان، ص 187.


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38  اگر قرآن را با صوت بخوانيم اجرمان چه قدر است؟ و اگر بدون صوت بخوانيم چه طور؟

  مقدار اجر و ثواب را خدا مى داند. پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) مى فرمايد: «قرآن را با صوت هاى خويش زيبايى بخشيد، زيرا صوت زيبا بر زيبايى قرآن مى افزايد[1]


  [1]. ميزان الحكمه، ج 8، ص 82.
صفحه 1 از 22 1231121 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود