{مقاله زير در پاسخ به سوالي در مورد جايگاه پيامبر (ص) و جبرائيل (ع) مطرح گرديده}
مقام پیامبر (ص) بالاتر از جبرائیل (ع)
پاسخ:
با سلام و عرض ادب خدمت شما خواهر گرامی و تقدیر از علاقمند بودنتان به مباحث معرفتی ، خدمت شما عرض می شود :

این نوع مباحث در عرفان مورد بحث قرار می گیرند ، لذا برای اینكه وارد وادی عرفان و اصطلاحات آن نشویم پاسخ اجمالی محضرتان تقدیم می شود :
عالم هستی بتمامه رو به سوی علت فاعلی ( خداوند) در حركت اند ، همچنانكه خلقتشان از او بوده بازگشتشان نیز به سوی او خواهد بود ، « انا لله و انا الیه راجعون » معمولا این آیه شریفه در مجالس ترحیم خوانده می شود و معنای سطحی این آیه برای همگان روشن و واضح است ، اما در این چند كلمه « به ظاهر ساده» مباحث بسیار دقیق فلسفی و عرفانی وجود دارد كه به جز اهل خبره از آن آگاهی نخواهند داشت .
به حكم آیه شریفه:« وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلَّا عِنْدَنا خَزائِنُهُ" » ( حجر آیه 21) عالم خلقت از ناحیه خدا شروع شده، و در یك قوس نزول پائین و پائین‏تر مى‏آید، تا به پست‏ترین مراحل برسد و به حكم آیه شریفه « انا لله و انا الیه راجعون» در یك قوس صعود از پست ترین مراحل ( عالم ماده ) به عالی ترین مراحل وجود سیر می كنند .

قوس نزول یعنی تنزل انسان ازنزدخداتاعالم ناسوت ( عالم طبیعت) . آیات الست « الست بربكم قالوا بلی» هم اشاره به قوس نزول دارد.یعنی عالمی كه انسان درعالم بوده و از آن هبوط كرده تابه خاستگاه طبیعت رسیده.
پس ازاینكه به خاستگاه طبیعت نائل شد در اینجا آغاز قوس صعود است ورفتن به عالم والاست كه نهایت قوس صعود هم مقام لقاءالله وفناءفی الله است
دو اصطلاح قوس نزول و قوس صعود اگر برایتان معلوم بشود به راحتی می توانید به پاسخ سوال خود برسید ، كه این حقیر سعی كردم در كوتاه ترین جملات و البته در آسان ترین كلمات خدمت شما عرض كنم .
حال پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در قوس نزول ( از بالا به پایین) از جبرائیل بالاتر است و حقیقت محمدیه (ص) اولین مخلوقی است كه از خداوند صادر شده است « اول ما خلق الله نوری» اما در قوس صعود (از پایین به بالا) چون وجود مقدس پیامبر بزرگوار (ص) در عالم طبیعت دارای بدن مادی است بایستی برای دریافت وحی به خدمت جبرائیل (ع) برسد .
در مورد نزول ملائكه علامه طباطبایی در تفسیر شریف المیزان فرمودند : آن حضرت در قوس صعود به ملاقات حقیقت وحى نائل آمد «وَ إِنَّكَ لَتُلَقَّى الْقُرْآنَ مِنْ لَدُنْ حَكِیمٍ عَلِیمٍ» ( نمل آیه 6)