نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما در مورد بهائیت چیست؟

رأی دهندگان
64. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • یک دین آسمانی می باشد و قابل احترام

  0 0%
 • یک جریان معنوی جدید که بایددر موردش تحقیق و بررسی گردد

  5 7.81%
 • فقط یک فرقه سیاسی می باشند مثل بقیه فرقه ها

  7 10.94%
 • فرقه ضاله می باشند و کافر و نجس

  52 81.25%
صفحه 1 از 23 1231121 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر شما در مورد بهائیت

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  143
  مورد تشکر
  292 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3

  نظر شما در مورد بهائیت
  بهاء که بود؟
  با توجه به ادعاهای مختلف حسینعلی نوری که از پیشکاری ازل شروع گردید به جانشینی باب رسید و در عکا ادعای پیامبری کرد کمی نگذشت که به خدایی رسید و در نهایت اعلام کرد که همه خدایان را من به خدایی رسانده ام .
  حال این سوال باقی است که حسینعلی نوری که بود ؟


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  نظر شما در مورد بهائیت
  *** الهی العفو ***

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  نقل قول نوشته اصلی توسط homamehr نمایش پست
  حال این سوال باقی است که حسینعلی نوری که بود ؟
  فرقه بهائيه منشعب از فرقه بابيه است. بنيان گذار آيين بهائيت، ميرزا حسينعلي نوري معروف به بهاءالله است و اين آيين نيز نام خود را از همين لقب برگرفته است.

  پدرش از منشيان عهد محمد شاه قاجار و مورد توجه قائم مقام فراهاني بود و بعد از قتل قائم مقام از مناصب خود برکنار شد و به شهر نور رفت. ميرزا حسينعلي در 1233 در تهران به دنيا آمد و آموزشهاي مقدماتي ادب فارسي و عربي را زير نظر پدر و معلمان و مربيان گذراند.

  پس‍ از ادعاي بابيت توسط سيد علي محمد شيرازي در شمار نخستين گروندگان به باب درآمد و از فعال ترين افراد بابي شد و به ترويج بابيگري، بويژه در نور و مازندارن پرداخت. برخي از برادرانش از جمله برادر کوچکترش ميرزا يحيي معروف به «صبح ازل» نيز بر اثر تبليغ او به اين مرام پيوستند.

  پس از اعدام علي محمد باب به دستور امير کبير، ميرزا يحيي ادعاي جانشيني باب را کرد. ظاهرا يحيي نامه هايي براي علي محمد باب نوشت و فعاليتهاي پيروان باب را توضيح داد. علي محمد باب در پاسخ به اين نامه ها وصيت نامه اي براي يحيي فرستاد و او را وصي و جانشين خود اعلام کرد.

  برخي گفته اند اين نامه ها توسط ميرزا حسينعلي و به امضاي ميرزا يحيي بوده است و حسينعلي اين کار و نيز معرفي يحيي به عنوان جانشيني باب را براي محفوظ ماندن خود از تعرض مردم انجام داده است و علي محمد در پاسخ به نامه ها ميرزا يحيي را وصي خود ندانسته بلکه به او توصيه کرده که در سايه برادر بزرگتر خويش حسينعلي قرار گيرد. در هر حال، پس از باب عموم بابيه به جانشيني ميرزا يحيي معروف به صبح ازل معتقد شدند و چون در آن زمان يحيي بيش از نوزده سال نداشت، ميرزا حسينعلي زمام کارها را در دست گرفت.

  امير کبير براي فرونشاندن فتنه بابيان از ميرزا حسينعلي خواست تا ايران را به قصد کربلا ترک کند و او در شعبان 1267 به کربلا رفت؛ اما چند ماه بعد، پس از برکناري و قتل اميرکبير در ربيع الاول 1268 و صدارت يافتن ميرزا آقاخان نوري، به دعوت و توصيه شخص اخير به تهران بازگشت.

  در همين سال تيراندازي بابيان به ناصرالدين شاه پيش آمد و بار ديگر به دستگيري و اعدام بابيها انجاميد و چون شواهدي براي نقش حسينعلي در طراحي اين سوء قصد وجود داشت، او را دستگير کردند. حسينعلي به سفارت روس ‍ پناه برد و شخص سفير از او حمايت کرد. سرانجام با توافق دولت ايران و سفير روس، ميرز
  ا حسينعلي به بغداد منتقل شد و بدين ترتيب بهاء الله با حمايت دولت روس از مرگ نجات يافت.

 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  او پس از رسيدن به بغداد نامه اي به سفير روس نگاشت و از وي و دولت روس براي اين حمايت قدرداني کرد. در بغداد کنسول دولت انگلستان و نيز نماينده دولت فرانسه با بهاء الله ملاقات کردند و حمايت دولتهاي خويش را به او ابلاغ کردند و حتي تابعيت انگلستان و فرانسه را نيز پيشنهاد نمودند. والي بغداد نيز با حسينعلي با احترام رفتار کرد و حتي براي ايشان مقرري نيز تعيين شد.

  ميرزا يحيي که عموم بابيان او را جانشين بلامنازع باب مي دانستند، با لباس درويشي مخفيانه به بغداد رفت و چهار ماه زودتر از بهاء الله به بغداد رسيد. در اين هنگام بغداد و کربلا نجف مرکز اصلي فعاليتهاي بابيان شد و روز به روز بر جمعيت ايشان افزوده مي شد. در اين زمان برخي از بابيان ادعاي مقام «من يظهر اللهي» را ساز کردند.

  مي دانيم که علي محمد باب به ظهور فرد ديگري پس از خود بشارت داده بود و او را «من يظهر الله» ناميده بود و از بابيان خواسته بود به او ايمان بياورند. البته از تعبيرات وي برمي آيد که زمان تقريبي ظهور فرد بعدي را دو هزار سال بعد مي دانسته است، بويژه آنکه ظهور آن موعود را به منزله فسخ کتاب بيان خويش ‍مي دانسته است. اما شماري از سران بابيه به اين موضوع اهميت ندادند و خود را «من يظهره الله» يا «موعود بيان» دانستند.

  گفته شده که فقط در بغداد بيست و پنج نفر اين مقام را ادعا کردند که بيشتر اين مدعيان با طراحي حسينعلي و همکاري يحيي يا کشته شدند يا از ادعاي خود دست برداشتند.

  آدمکشي هايي که در ميان بابيان رواج داشت و همچنين دزديدن اموال زائران اماکن مقدسه در عراق و نيز منازعات ميان بابيان و مسلمانان باعث شکايت مردم عراق و بويژه زائران ايراني گرديد و دولت ايران از دولت عثماني خواست تا بابيها را از بغداد و عراق اخراج کند. بدين ترتيب در اوايل سال 1280 ق . فرقه بابيه از بغداد به استانبول و بعد از چهار ماه به ادرنه منتقل شدند در اين زمان ميرزا حسينعلي مقام «من يظهر اللهي» را براي خود ادعا کرد و از همين جا نزاع اصلي و جدايي و افتراق در ميان بابيان آغاز شد.

  بابيهايي که ادعاي او را نپذيرفتند و بر جانشيني ميرزا يحيي صبح ازل باقي ماندند، ازلي نام گرفتند و پذيرندگان ادعاي ميرزا حسينعلي بهاءالله، بهائي خوانده شدند. ميرزا حسينعلي با ارسال نوشته هاي خود به اطراف و اکناف رسما بابيان را به پذيرش آيين جديد فرا خواند و ديري نگذشت که بيشتر آنان به آيين جديد ايمان آوردند. 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  منازعات ازليه و بهائيه در ادرنه شدت گرفت و اهانت و تهمت و افترا و کشتار رواج يافت و هر يک از دو طرف بسياري از اسرار يکديگر را باز گفتند. بهاء الله در کتابي به نام بديع، وصايت و جانشيني صبح ازل را انکار کرد و به افشاگري اعمال و رفتار او و ناسزاگويي به او و پيروانش پرداخت. در برابر، عزيه خواهر آن دو در کتاب تنبيه النائمين کارهاي بهاء الله را افشا کرد و يک بار نيز او را به مباهله فرا خواند. نقل شده است که در اين ميان صبح ازل برادرش بهاء الله را مسموم کرد و بر اثر همين مسموميت بهاء الله تا پايان عمر به رعشه دست مبتلا بود.

  سرانجام حکومت عثماني براي پايان دادن به اين درگيريها، بهاء الله و پيروانش را به عکا در فلسطين و صبح ازل را به قبرس تبعيد کرد، اما دشمني ميان دو گروه ادامه يافت. بهاء الله مدت نه سال در قلعه اي در عکا تحت نظر بود و پانزده سال بقيه عمر خويش را نيز در همان شهر گذراند و در هفتاد و پنج سالگي در 1308 قمري در شهر حيفا از دنيا رفت.


  ميرزا حسينعلي پس از اعلام «من يظهره اللهي» خويش، به فرستادن نامه (الواح) براي سلاطين و رهبران ديني و سياسي جهان اقدام کرد و ادعاهاي گوناگون خود را مطرح ساخت. بارزترين مقام ادعايي او ربوبيت و الوهيت بود. او خود را خداي خدايان، آفريدگار جهان، کسي که «لم يلد و لم يولد» است، خداي تنهاي زنداني، معبود حقيقي، رب ما يري و ما لا يري ناميد. پيروانش نيز پس از مرگ او همين ادعاها را درباره اش ‍ ترويج کردند و در نتيجه پيروانش نيز خدايي او را باور کردند و قبر او را قبله خويش گرفتند.


  گذشته از ادعاي ربوبيت، او شريعت جديد آورد و کتاب اقدس را نگاشت که بهائيان آن را «ناسخ جميع صحائف» و مرجع تمام احکام و اوامر و نواهي مي شمارند. بابيهايي که از قبول ادعاي او امتناع کردند، يکي از انتقاداتشان همين شريعت آوري او بود، از اين رو که به اعتقاد آنان، نسخ کتاب بيان نمي توانست در فاصله بسيار کوتاهي روي دهد. بويژه آنکه احکام بيان و اقدس هيچ مشابهتي با يکديگر ندارند؛ اساس بابيت، از بين بردن همه کتابهاي غير بابي و قتل عام مخالفان بود، در حالي که اساس ‍ بهائيت، «راءفت کبري و رحمت عظمي و الفت با جميع ملل» بود. با اين حال ميرزا حسينعلي در برخي جاها منکر نسخ بيان شد.


  مهم ترين برهان او بر حقانيت ادعايش، مانند سيد باب، سرعت نگارش و زيبايي خط بود. نقل شده که در هر شبانه روز يک جلد کتاب مي نوشت. بسياري از اين نوشته ها بعدها به دستور ميرزا حسينعلي نابود شد. نوشته هاي باقيمانده او نيز مملو از اغلاط املايي، انشايي، نحوي و غير آن بود. مهمترين کتاب بهاء الله «ايقان» بود که در اثبات قائميت سيد علي محمد باب در آخرين سالهاي اقامت در بغداد نگاشت.

  اغلاط فراوان و نيز اظهار خضوع بهاءالله نسبت به برادرش صبح ازل در اين کتاب سبب شد که از همان سالهاي پاياني زندگي ميرزا حسينعلي پيوسته در معرض تصحيح و تجديد نظر قرار گيرد. 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  در این چند پست تاریخچه بهائیت و نقش میرزا حسینعلی نوری در بهائیت به اجمال بیان شد.
  بعد از میرزا حسینعلی نوری فرقه بهائیت چه مسیری را طی کرد 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  540
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  1,044 پست
  حضور
  8 روز 20 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نام خدا.

  به نظر من افرادی که خداشون میمیره زیاد افراد قابل توجهی نیستند.
  هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

  حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

  دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

  نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  143
  مورد تشکر
  292 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3  بعد از حسینعلی نوری عباس افندی جانشین بهائیت شد و بعد از اون هم شوقی افندی جانشین شد و چون شوقی مقطوع النسل بوداداره بهائیت بعد از او بهدست شورای رهبری بیت العدل افتاد .


 10. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  143
  مورد تشکر
  292 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3  راستی آیا می دانید حسینعلی نوری که خود ادعای خدایی کرده بود

  و حتی بالاتر از خدایی چگونه مرد

  ؟؟؟؟

  ویرایش توسط homamehr : ۱۳۸۹/۰۲/۰۲ در ساعت ۲۳:۵۰


 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  598
  مورد تشکر
  1,203 پست
  حضور
  4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط homamehr نمایش پست
  راستی آیا می دانید حسینعلی نوری که خود ادعای خدایی کرده بود

  و حتی بالاتر از خدایی چگونه مرد

  ؟؟؟؟

  سلام
  فکر کنم خدای ما ،خدای اونا رو کشت

  تا دوباره ازین غلطا نکنه!!!!!

  سید ما مولای ما دعا کن برای ما.....


صفحه 1 از 23 1231121 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود