صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کسب درآمد از طریق سایتهایی تبلیغاتی

نوشته
    4,648
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    38

کسب درآمد از طریق سایتهایی تبلیغاتی

کسب درآمد از طریق سایتهایی تبلیغاتی چه حکمی دارد ؟

پرسش : درباره کسب درآمد از طریق سایتهایی که ما تبلیغاتشان را نگاه می کنیم چند سوال دارم:

1.حکم اصل چنین کسبی چیست؟

2.بر فرض صحت.بعضی از تبلیغات بخاطر مشکلاتی باز نمیشود.یا اینکه بعضی جزو سایتهای خلاف وممنوعه است.حکم اینها چیست؟

3.ما برخی از تبلیغات را متوجه نمی شویم(بخاطر عدم تسلط به زبان).حکمش چیست؟آنهایی که می فهمیم تا آخر باید بخوانیم؟
    4.گرفتن جایزه بخاطر زیر مجموعه حکمش چیست؟

5.پولهایی که مخلوط به حرام و مجهول المالک شده را چگونه جدا کنیم؟به گونه ای که به واسطه های تبدیل کننده مال حرام نرسد؟
    6.آیا گرفتن پول کفار که حربی نیستند به این شکل جایز است؟

پاسخ :

1 - کسب در آمد از طریق نگاه و مراجعه و بازدید از سایت های اینترنتی در صورتی که از طرف مسئولان آن سایت وجهی پرداخت می شود اشکالی ندارد.

2- اما اگر بازدید از آن سایت باعث گناه و معصیت شود مثل این که عکس های مستهجن را مشاهده کنید یا مطالب گمراه کننده و ضاله مطالعه کنید یا باز کردن آن سایت به نحوی کمک و ترغیب و تشویق به ظلم و فساد باشد جایز نیست .

نگاه به سایت های ممنوعه جایز نیست .

3 - اگر نگاه و باز کردن سایت موضوعیت برای دریافت پول باشد لزومی ندارد آن را تا آخر بخوانید .

4- گرفتن زیر مجموعه و جایزه گرفتن بخاطر آن ، با رعایت شرایط مندرج در بند اول اشکالی ندارد.

اما اگرمنظور از گرفتن سود از زیر مجموعه ، همان چیزی باشد که شرکت های مانند گلدکوئیست دارند ، به فتوای تمام فقها و مراجع اشکال دارد و حرام است.

این نوع شرکت ها به شکل هرمی کار می کنند ، با بیشتر شدن زیر مجموعه ، سود نیز افزایش می یابد ، این نوع معاملات حرام است.

5 – اگر بدانید پول هایی که به شما می دهند حرام یا مخلوط به حرام است نمی توانید از آن ها دریافت کنید و جایز نیست و در صورتی که ندانسته در مالتان قرار گرفت و نمی توانید آنها را جدا کنید ، باید خمس آنها را پرداخت نمایید و استفاده در بقیه اشکال ندارد.

6 – اگر طرف قرارداد کافرهم باشد گرفتن پول یا جایزه از آنان اشکال ندارد.

نظر مراجع تقلید در مورد عضویت در شرکت های هرمی مانند گلدکوئست و... چیست ؟

بر اساس فتوای فقها و مراجع : کسب مال از طریق عضویت در شرکت تجاری گلدکوئیست و گلدماین در حکم یکی از عناوین زیر مندرج است: ربا، قمار، کلاهبرداری و همۀ این موارد خوردن مال به باطل و بناحق است. مبنای حرمت اکل مال به باطل قرآن کریم است.
    فتوای مراجع بدین شرح است:
    حضرات آیت الله خامنه‌ای: حکم ربا را دارد و حرام است.
    آیت الله فاضل لنکرانی: حکم قمار را دارد و حرام است.
    آیت الله وحید خراسانی: جایز نیست و حرام است.
    آیت الله اردبیلی: عمل شبهه ناک است و اجتناب شود.
    آیت الله نوری همدانی: جایز نیست و غیر قانونی است.
    آیت الله بهجت: جایز نیست و حرام است.
    آیت الله شبیری زنجانی: جایز نیست و حرام است.
    آیت الله سیستانی: جایز نیست و تصرف در پول آن حرام است.
    آیت الله صافی گلپایگانی: اشکال دارد و حرام است.
    آیت الله مکارم شیرازی: حرام است زیرا:
    1 – اصل معامله باطل است و جنس معامله شده آن مقدار ارزش ندارد.
    2 – این کار فریب دادن مردم است و کلاهبرداری محسوب می‌شود و بخت آزمایی نام می‌گیرد.

منبع:http://www.ahkam.mihanblog.com/post/36
    نوینسده:محمد حسین زاده

2.  

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

با سلام
    به نظر من این سایتهای کلیکی مثل باکس کاملا حرام میباشد
    چرا؟؟
    چون که این شرکتا با موسسات مختلف قرارداد میبندن که تبلیغشو کنن ومثلا تبلیغاتشون توسط10000نفر هر روز دیده شه وو...
    اما این سایتهای کلیکی میان و میگن بدون توجه به محتوای تبلیغ فقط کلیک کن تا پول بهت بدیم و...
    تازه بعضیا با استفاده از نرم افزار های مخصوص یه کلیک میکنن و تا موقعی که کامپوتر روشنه خود به خود پول به حسابشون میاد و...
    اینو چون یکی از دوستان پرسیده بود گفتم
    اگرم سوالی بود در خدمتم
    تازه این نظراتی که از مراجع میگیرن درست نیست میدونید چرا؟؟
    نه برای اینکه خدایی نکرده جواب مراجع اشتباهه نه بلکه توضیح دهندها بد توضیح میدن و از رو مصلحت خیلی چیزا رو نمیگن
    و مرجع بزرگوارم از رو سوال اشتباه اینها جواب میده .....
    یا علی(ع)
    الهی العفو...

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

بهروز راست میگه....بنده خودم که از نماینده آقای مکارم پرسیدم گفته بودند که آیت الله مکار سه شرط برای کسب درآمد اینترنتی گذاشته اند از جمله اینکه از بازدیدکننده پولی دریافت نکنند...

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۸۹/۰۲/۰۶ در ساعت ۱۹:۲۱
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

5. تشکرها 2

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

1. هر بازاريابي و گرفتن پورسانت و دستمزد حرام نيست.

2. اگر بازديد از سايت هاى تبليغاتي، ترويج فساد از قبيل نشر اکاذيب و ارائه ي مطالب باطله نباشد، بازديد از سايت ها و دريافت مبلغ مذکور اشکال ندارد.

لذا کسب سود از راه تبليغات اينترنتي في نفسه اشکالي ندارد و حلال است.

3. البته درتجارت ها و معاملات اينترنتي اگر سیستم بگونه اي است که مشتري بايد افراد ديگري را معرفي نمايد، و فعاليت آن ها بر امتياز شما اثر مي گذارد، اين همان معاملات هرمي شکل است، و جايز نيست. پولي هم از اين راه به دست بيايد حلال نيست.
    ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۰۳/۲۶ در ساعت ۱۱:۱۳

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    16
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام دوست عزیز
    من با یک سایت تبلیغاتی کار میکنم بحث زیرمجموعه گیری که مشخص شد اگر مسئولان سایت کافر باشند ایا لازم است تحقیق کنم که این سایت های تبلیغاتی که به انها پول برای تبلیغ میدهند و انها در جهت حقوق دادن به کاربران خو د به کار میبرند این پول از چه راهی بدست می اید حتی اگر کافر باشد یا ضمن کلیک کردن روی تبلیغاتشان کافی است و پول خود را دریافت کنیم؟

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط samijun نمایش پست
    سلام دوست عزیز
    من با یک سایت تبلیغاتی کار میکنم بحث زیرمجموعه گیری که مشخص شد اگر مسئولان سایت کافر باشند ایا لازم است تحقیق کنم که این سایت های تبلیغاتی که به انها پول برای تبلیغ میدهند و انها در جهت حقوق دادن به کاربران خو د به کار میبرند این پول از چه راهی بدست می اید حتی اگر کافر باشد یا ضمن کلیک کردن روی تبلیغاتشان کافی است و پول خود را دریافت کنیم؟
    به نام خدا و سلام بر شما
    وقتتون بخیر

این سوال را قبلا بارها با بیان های گوناگون مطرح کردید و پاسخگوی محترم پاسخ داده اند.

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی قرآنی نمایش پست
    سلام دوستان یه سوال داشتم

اگر تویه سایت خارجی که به ازای کلیک روی تبلیغات پول میده و به ازای کلیک زیرمجموعه ها هم یه مقداریش به ما میرسه اینم باز اشکال داره؟
    مگه شما نمیگید که پول گرفتن از سایت های خارجی غیر مسلمان اشکالی نداره اینک که غیر مسلمانه و ایمیل های کلیکی هم مشکل خاصی نداره پس بازم کسب درامد از زیرمجموعه گیریش اشکال داره؟
    اخه زیرمجموعه هم روی تبلیغات کلیک میکنه و به نوعی به کسانی که در این سایت تبلیغ گزاشته اند کمک میشه پس من که زیر مجموعه جمع میکنم به بازدید اون سایت ها کمک میکنم
    حکمش چیه؟
    با سلام و درود

1. اگر فعاليت زیر مجموعه ها ( که آنها هم برای خود زیر مجموعه دارند) بر امتياز شما اثر مي گذارد، اين همان معاملات هرمي شکل است، لذا اشکال دارد و جايزنيست.

2. زیر مجموعه های شما که همه غیر مسلمان نیستند، هم چنین زیر مجموعه زیر مجموعه های شما.

3. اگر سایت اصلی و یا دیگر سایتها که روی آن سایت اصلی تبلیغات قرار داده اند، به نوعی حاوی مطالب غیر شرعی بوده و یا بازدید از آنها مفسده دارد، و کسی آن سایت را به افراد دیگر معرفی کند و آنها آلوده شوند، آن معرفی کننده هم به نوعی در گناه آنها شریک و سهیم است.
    تازه درامد زیر مجموعه از خود شرکت تامین میشه نه از زیرمجموعه ها که در پست های قبلی گفته شده اشکالی ندارد
    1.درسته؟
    2.یعنی اگر زیرمجموعه ها پولی واریز نکنند اشکالی نباید داشته باشد؟
    3.اگر در سایتی بشود زیرمجموعه را با پول برای مدتی کرایه کرد و بابت کلیک زیر مجموعه ها جایزه از طرف شرکت گرفت حکم این چیست؟یعنی زیرمجموعه ها هیچ پولی برای عضویت نمیدهند
    لطفا پاسخ دهید
    با سلام و درود

1. در هر صورت این درآمدی که از زیر مجموعه ها و نیز زیر مجموعه های آنها به شما می رسد، درآمدی است که شما در ازای آن فعالیتی انجام نداده اید و این "اکل مال به باطل" محسوب می شود و حرام است.

2. اگر فعالیت زیر مجموعه ها بر درآمد شخص اثر نداشته باشد، و به عبارتی سیستم به صورت هرمی نباشد، از این جهت اشکالی ندارد. و قبلا هم بیان شده که درآمد اینترنتی به خودی خود اشکال ندارد و جایز است.

3. اگر آنها در استخدام شما باشند، یعنی شما تامین کننده حقوق و اجرت آنها باشید و آنها اجیر شما باشند، و آنها زیرمجموعه ای نداشته و یا اگر هم دارند در استخدام شما باشند، اشکال ندارد. در واقع به نوعی شما کارفرما و آنها کارگر شما هستند، به همین خاطر از این جهت اشکالی ندارد.

لطفا جواب بدید میخوام مطمئن شم

اگر من با مثلا 20 دلار یه مقدار زیرمجموعه بخرم و بدم شرکت و شرکت این پول را یا به عنوان پول زیرمجموعه و یا دیگر اعضا به کار ببرد.به هر حال من هزینه ی زیرمجموعه را داده باشم.درامدی که از این طریق از زیرمجموعه بدست می اید حلال است؟یعنی به نوعی من هزینه زیرمجموعه ها که برای من کار میکنند را میدهم
    در ضمن زیرمجموعه های من زیرمجموعه ندارند و هیچ پولی برای عضویت پرداخت نمیکنند
    با سلام و درود

قبلا هم عرض کردم. اگر آنها (زیر مجموعه) در استخدام شما باشند، یعنی شما تامین کننده حقوق و اجرت آنها باشید و آنها اجیر شما باشند، و آنها زیرمجموعه ای نداشته و یا اگر هم دارند در استخدام شما باشند، اشکال ندارد.

در واقع به نوعی شما کارفرما و آنها کارگر شما هستند، به همین خاطر از این جهت اشکالی ندارد.
    1.طبق این توضیحات اگر درامد من از طریق زیرمجموعه فقط از طریق یک لایه زیرمجموعه که شرکت به عنوان حقوق یا جایزه به من میدهد نباید اشکال داشته باشد درسته؟
    (در این شرکت تبلیغاتی درامد زیرمجموعه های زیرمجموعه بر درامد من بی تاثیر است یعنی هرمی نیست زیرا زیرمجموعه ها پوای واریز نمیکنند بلکه بابات کلیک های خود سود خود را میبرند )

با سلام و درود

اگر در ازای معرفی مشتری (زیر مجموعه ها) و به عبارتی به خاطر بازاریابی به شما پورسانت و حق الزحمه تعلق می گیرد، از این جهت اشکالی ندارد و جایز است.

هم چنین اگر هرمی نیست، اشکال ندارد و جایز است.

نکته مبهم الان کجاست؟

همانطوریکه قبلا هم عرض شد، كسانی كه بابت بازدید از سایت پول می گیرند اشكالی ندارد.

اما اگر این افراد برای پول گرفتن خود بایستی افراد دیگری را به عنوان زیر مجموعه معرفی كنند از قبیل شركت های هرمی می شود و شركت در آن جایز نیست.

اما سایت هایی كه تبلیغ می كنند و بابت آن وجهی می گیرند اشكال ندارد ولی آنها نیز اگر بایستی زیر مجموعه پیدا كنند كارشان و پولی كه بابت آن می گیرند جایز نیست.

کار کردن برای غیر مسلمان هم تا وقتی کاری بر خلاف احکام اسلامی انجام ندهید و فقط مزد زحمتی که می کشید را دریافت کنید، مشکلی ندارد.

.

نوشته
    16
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال من اینه که ایا من که بر روی تبلیغات کلیک میکنم لازمه مطمئن باشم که این سایت خارجی که کافر هست پولی که از شرکت هایی که برای تبلیغ در سایتش میگیرد تاچه حد جایز است؟(از نظر این که پول تبلیغ کننده حلال باشه یا نه؟

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

سوال من اینه که ایا من که بر روی تبلیغات کلیک میکنم لازمه مطمئن باشم که این سایت خارجی که کافر هست پولی که از شرکت هایی که برای تبلیغ در سایتش میگیرد تاچه حد جایز است؟(از نظر این که پول تبلیغ کننده حلال باشه یا نه؟
    با عرض سلام مجدد

بستگی داره روی چه نوع تبلیغاتی کار کنید و در پخش و اشاعه اون موثر باشید.

به عبارت دیگه: کار کردن برای غیر مسلمان حرام نیست، بلکه همونطوری که قبلا هم عرض شد، نوع کار شما مهم هست که کاری بر خلاف احکام اسلامی نباشد.

لذا اگر این تبلیغات، تبلیغی بر خلاف شئونات اسلامی نیست و حاوی مطالب غیر شرعی مفسده انگیز نمی باشد، کالای حرامی را هم تبلیغ نمی کنید، این کمک رسانی شما در تبلیغات، به خودی خود مشکلی ندارد؛ حتی اگر برای تبلیغ کالای یک غیر مسلمان باشه.

این همه شرکت های داخلی هستند که کالاهای شرکت های خارجی را که غیر مسلمانند تبلیغ کرده و پخش می کنند. اگر قرار بود سود رسانی به غیر مسلمان حرام باشه که تجارت معنایی نداشت.

بله، کمک و سود رسانی به دشمنان اسلام و محاربین، (همچون رژیم اسرائیل و شرکت های وابسته) جایز نیست. (که در این تاپیک به این مساله پرداخته شده است.)

.

نوشته
    16
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام نمایش پست
    با عرض سلام مجدد

بستگی داره روی چه نوع تبلیغاتی کار کنید و در پخش و اشاعه اون موثر باشید.

به عبارت دیگه: کار کردن برای غیر مسلمان حرام نیست، بلکه همونطوری که قبلا هم عرض شد، نوع کار شما مهم هست که کاری بر خلاف احکام اسلامی نباشد.

لذا اگر این تبلیغات، تبلیغی بر خلاف شئونات اسلامی نیست و حاوی مطالب غیر شرعی مفسده انگیز نمی باشد، کالای حرامی را هم تبلیغ نمی کنید، این کمک رسانی شما در تبلیغات، به خودی خود مشکلی ندارد؛ حتی اگر برای تبلیغ کالای یک غیر مسلمان باشه.

این همه شرکت های داخلی هستند که کالاهای شرکت های خارجی را که غیر مسلمانند تبلیغ کرده و پخش می کنند. اگر قرار بود سود رسانی به غیر مسلمان حرام باشه که تجارت معنایی نداشت.

بله، کمک و سود رسانی به دشمنان اسلام و محاربین، (همچون رژیم اسرائیل و شرکت های وابسته) جایز نیست. (که در این تاپیک به این مساله پرداخته شده است.)

.
    این سایت تعهدی برای تبلیغات ندارد و هرگونه تبلیغی راقبول میکند اگر در این سایت تبلیغی بیاید که من مجبور باشم بر روی ان کلیک کنم و از نظر دین ما شرعی نباشد ولی من در اشاعه و ترویج ان کاری نداشته باشم و صرفا کلیک برای گرفتن پول از سایت اصلی نه تبلیغ کننده باشد و هیچ کاری به سایت تبلیغ کننده نداشته باشم و زیرمجموعه ای هم برای این سایت جمع نکنم ایا صرفا کلیک کردن من صرفا برای پول درست است؟
    چون من برای اشاعه این سایت کاری انجام نداده ام و نگاه کردن به این سایت هم گناهی ایجاد نمیکند فقط مثلا ممکن است تبلیغ سایت های هرمی یا پاسور باشد که که من هیچ کاری با این سایت ها ندارم و صرفا هیچ کمکی به اشاعه ی انها نمیکنم فقط روی این تبلیغات کلیک میکنم و تمام این سایت ها غیر مسلمان هستند که در دین انها چنین چیزهایی حرام نمیباشد ولی صرفا کلیک کردن من روی این سایت کمکی به این سایت نمیکند.
    باز تاکید میکنم من فقط مجبورم بر روی این سایت ها که بعضا برای تبلیغ قرار داده میشوند کلیک کنم و کلیک کردن من هیچ کمکی به این سایت های غیراخلاقی نمیکند و همچنین من صرفا باکلیک کردن هیچ گناهی مرتکب نمیشوم
    لطفا پاسخ کاملی دهید
    ویرایش توسط samijun : ۱۳۸۹/۰۸/۱۴ در ساعت ۱۰:۱۴

نوشته
    16
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در ضمن این سایت ها دشمنان اسلام نیستند و کاری هم به اسلام ندارند

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)