جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نام صحیفه یا کتاب منسوب به حضرت فاطمه(س) چیست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  6
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نام صحیفه یا کتاب منسوب به حضرت فاطمه(س) چیست؟
  سلام دوستان
  راستش نمی دونستم تو کدوم بخش بپرسم
  آیا حضرت فاطمه کتابی داشتن؟
  یا کتابی که بعد ها از روی سخنان ایشون نوشته شده باشه؟
  اگر آره اسمش چی هست و اطلاعات بیشتری هم اگر ازش دارید ارائه بدید.ممنون


 2.  

 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  309
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  2  سلام


  جابر بن عبداللَّه انصارى از جمله‏ى نزديكترين افراد از صحابه پيامبر به اهل‏بيت، مخصوصا به حضرت فاطمه عليهم‏السلام مى‏باشد. او سلام پيامبر خدا را به حضرت امام باقر عليه‏السلام رسانيد و در كنار آن امام بزرگ قرار گرفت.


  حضرت امام صادق عليه‏السلام مى‏فرمايند: روزى پدرم به جابر فرمودند: من سؤال


  خصوصى دارم و مى‏خواهم از تو بپرسم، چه زمانى برايت مقدور است؟!


  جابر گفت: هر وقت بخواهيد حاضرم كسب فيض نمايم.


  امام باقر عليه‏السلام با وى محرمانه ديدار كردند و سپس پرسيدند: جابر! بگو ببينم لوحى را كه در دست مادرم (فاطمه) ديده‏اى چگونه بود؟ و از او در مورد آن لوح چه شنيدى؟
  جابر گفت: سوگند به خدا روزى پس از ولادت امام حسين براى عرض تهنيت به حضور آن بانو رسيدم، ناگاه لوح سبزرنگى را در دست او ديدم كه مثل زمرد مى‏درخشيد و در آن نوشته‏هايى سفيد رنگ مانند نور خورشيد جلب توجه مى‏كرد به وى گفتم: پدر و مادرم فدايت باد اى دختر پيامبر! اين لوح چيست و در آن چه نوشته است؟ فرمودند: اين لوحى است كه از جانب خدا و توسط پيامبر صلى اللَّه عليه و آله براى من هديه شده و در آن نام رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و شوهرم اميرالمؤمنين عليه‏السلام و فرزندانم درج گرديده است. جابر مى‏گويد: من از روى آن نوشته‏ها استنساخ كردم، از جمله نام پيامبر خدا و نام يكايك ائمه اطهار از حضرت على تا قائم آل‏محمد صلوات اللَّه عليهم اجمعين همراه با نام پدر و مادر آنها آمده بود.  حضرت امام باقر عليه‏السلام آنگاه فرمودند: يا جابر! مى‏توانى آن را براى من عرضه كنى؟ جابر لوح را آماده كرد و در مقابل خود گذاشت و حضرت امام باقر عليه‏السلام بدون توجه به آن لوح، آنچه را در آنجا آمده بود از حفظ قرائت كرد.


  جابر مى‏گويد: من دقيقا به لوح خود نگاه مى‏كردم، آنچه حضرت مى‏خواند حتى يك حرف با لوحى كه در نزد من بود اختلاف نداشت. (فرائد سمطين، ج 2، ص 136 تا 141، ش 432 تا 435)
  یاس کبود پیش تو خار است فاطمه
  نامت گل همیشه بهار است فاطمه


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  309
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  2  مطالب نهفته در مصحف چیست؟


  مصحف فاطمه عليهاالسلام شامل: اخبار و اطلاعاتى در آينده‏ى جهان تا روز قيامت، سرنوشت فرزندان و ذرارى آن حضرت، ستمگرى و انواع جنايات خلفاى جور و


  پادشاهان بى‏داد و از اين قبيل علوم و اخبار مى‏باشد، اين كتاب كه از نظر حجم سه برابر قرآن است، ولى چيزى درباره‏ى قرآن و يا احكام و حلال و حرام ندارد، بلكه آينده‏ى تاريخ را تا روز رستاخيز ترسيم كرده است، كه اينك چند حديث در اين زمينه نقل مى‏كنيم:
  ابوبصير از امام صادق عليه‏السلام در مورد مصحف فاطمه عليهاالسلام سوال نمود،آن حضرت در جواب او فرمودند:  مصحف فيه مثل قرآنكم هذا ثلاث مرات واللَّه ما فيه من قرآنكم حرف واحد. (اصول كافى، ج 1، ص 239، ج 1- بصائر، ص 152، ح 3. )


  مصحف فاطمه عليهاالسلام سه برابر اين قرآن موجود است، ولكن در يك حرف نيز مشابهت ندارند.


  شبيه اين حديث را از امام كاظم عليه‏السلام داريم كه مى‏فرمايند: مصحف فاطمه در نزد من است، ولى چيزى از احكام قرآن در آن نيست. (بصائر، ص 154، ح 8: عندى مصحف فاطمه ليس فيه شى من القرآن. )


  و از حماد بن عثمان آمده است كه روزى امام صادق عليه‏السلام فرمودند: در سنه‏ى يكصد و بيست و هشت زنادقه، خروج مى‏كنند و اين جريان را از مصحف فاطمه عليهاالسلام نقل مى‏كنم. حماد پرسيد: مصحف فاطمه عليهاالسلام چيست؟
  حضرت فرمودند:  ... ليس فيه شى من الحلال و الحرام ولكن فيه علم مايكون؛ (كافى، ج 1، ص 240، ح 2- بحارالانوار، ج 26، ص 44، ح 77- بصائر، ص 157، ح 18. )


  در مصحف فاطمه عليهاالسلام چيزى از حلال و حرام نيست، ولى حوادث و اتفاقات روزگار در آن آمده است.


  و در حديث ديگرى همين امام بزرگوار از علوم غيبى و آنچه خداوند در اختيارشان گذاشته خبر مى‏كند و از كتابهاى آسمانى كه مخصوص ائمه است ذكرى به ميان مى‏آورد، آنگاه در مورد مصحف فاطمه چنين مى‏گويند:


  و اما مصحف فاطمه عليهاالسلام ففيه ما يكون من حادث و اسماء من يملك الى ان تقوم الساعه. (بحارالانوار، ج 26، ص 18، ح 1. )


  مصحف فاطمه عليهاالسلام كتابى است كه تمام حوادث و اخبار غيبى و جرياناتى را كه پادشاهان تا روز قيامت انجام مى‏دهند آمده است.


  و بالاخره ابوعبيده مى‏گويد: برخى از اصحاب شيعه از امام صادق عليه‏السلام در مورد كتابهاى: جامعه، جفر و مصحف فاطمه پرسيدند، حضرت فرمودند: مصحف فاطمه عليهاالسلام اين است كه ملكى پيوسته در حضور فاطمه عليهاالسلام بود و او را در عزاى پدر تسلى مى‏داد. و از آينده‏ى جهان و سرنوشت فرزندانش خبر مى‏كرد، اين كتاب را مصحف فاطمه گويند. (كافى، ج 1، ص 241، ح 5- بصائر، ص 154، ح 6: و يخبرها عن ابيها و مكانه و يخبرها بما يكون بعدها فى ذريتها و كان على يكتب ذلك فهذا مصحف فاطمه.)


  از مجموع اين احاديث نتيجه مى‏گيريم كه مصحف فاطمه عليهاالسلام كتابى است كه از جانب خدا به وسيله‏ى ملك و پيك وحى به فاطمه عليهاالسلام القاء شده و اميرالمؤمنين عليه‏السلام آن را نوشته و محتوايش در مورد اخبار غيبى و سرنوشت فرزندان حضرت فاطمه عليهاالسلام و اتفاقاتى است كه پادشاهان و امرا در دنيا انجام مى‏دهند و در اين كتاب مسائل احكامى و حرام و حلال نيامده و اين كتاب چنان پرحجم است كه سه برابر قرآن مجيد مى‏باشد.
  یاس کبود پیش تو خار است فاطمه
  نامت گل همیشه بهار است فاطمه


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  309
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  2  مصحف فاطمه کی نازل شده است؟


  از سخنان اهل‏بيت عصمت و طهارت استفاده مى‏شود كه مصحف فاطمه بعد از رحلت رسول خدا كه فاطمه‏ى زهرا عليهاالسلام به شدت محزون بود، (در طول هفتاد و پنج روز مدت زندگى آن حضرت بعد از پدرش)، نازل شده است.


  حضرت امام صادق عليه‏السلام در اين باره مى‏فرمايند:


  ان فاطمه عليهاالسلام مكثت بعد رسول‏اللَّه صلى اللَّه عليه و آله خمسه و سبعين يوما و كان دخلها حزن شديد على ابيها و كان ياتيها جبرئيل فيحسن عزاها على ابيها و يطيب نفسها و يخبرها عن ابيها و مكانه و يخبرها بما يكون بعدها فى ذريتها و كان على عليه‏السلام يكتب ذلك فهذا مصحف فاطمه.( بحارالانوار، ج 26، ص 41، ح 72- كافى، ج 1، ص 241، ح 5 و ص 458، ح 1- بصائر، ص 153 ح 6- عوالم، ج 11، ص 188. )


  به يقين فاطمه عليهاالسلام بعد از پدرش تنها هفتاد و پنج روز در اين جهان زندگى كرد و در طول آن مدت غمها و غصه‏هاى زيادى را تحمل نمود.


  جبرئيل در آن ايام به طور مرتب به حضور فاطمه عليهاالسلام نازل مى‏شد و او را در عزاى پدر تسليت مى‏گفت و از مقام و جايگاهش در آن سوى جهان با خبر مى‏ساخت و همچنين از اوضاع آينده‏ى دنيا و سرنوشت بچه‏هايش آگاه مى‏نمود و على عليه‏السلام آنها را مى‏نوشت و همه‏ى اينها مصحف فاطمه عليهاالسلام را تشكيل مى‏داد.
  و در يك حديث ديگرى امام صادق عليه‏السلام مى‏فرمايند:  مصحف فاطمه ما فيه شى‏ء من كتاب اللَّه و انما هو شى‏ء القى عليها بعد موت ابيها. (بصائرالدرجات، ص 159، ح 27. )


  در مصحف فاطمه چيزى از آيات قرآن نيست، بلكه آن مصحفى است كه بعد از فوت پدرش به او داده شده است.


  و بالاخره در حديث سومى از امام جعفر صادق مى‏خوانيم:


  ان اللَّه تعالى لما قبض نبيه صلى اللَّه عليه و آله دخل على فاطمه عليهاالسلام من وفاته من الحزن ما لايعلمه الا اللَّه عز و جل فارسل اليه ملكا يسلى غمها و بحدثها فشكت ذلك الى اميرالمؤمنين عليه‏السلام فقال عليه‏السلام: اذا احسست بذلك و سمعت الصوت قولى لى فاعلمته بذلك فجعل اميرالمؤمنين يكتب كلما سمع حتى اثبت من ذلك مصحفا... (اصول كافى، ج 1، ص 240، ح 2- بحار، ج 26، ص 44، ح 77 و ج 43، ص 80، ح 68- بصائر ص 157، ح 18.)


  خداوند چون رسول خدا را قبض روح كرد، فاطمه‏ى زهرا از اين جهت به شدت محزون گشت كه جز خدا كسى از درد دل او خبر نداشت.


  لذا ملكى را به سوى او فرستاد، تا وى را تسليت گفته و با او گفتگو كند.
  فاطمه عليهاالسلام اين موضوع را به اطلاع على عليه‏السلام رسانيد، آن حضرت  رمود: هرگاه چنين احساس كردى مرا با خبر كن. بدين صورت فاطمه


  عليها‏السلام را از آمدن ملك با خبر مى‏ساخت، و على عليه‏السلام گفتگوها را مى‏نوشت. از اين طريق مصحف فاطمه به وجود آمد. از اين احاديث استفاده مى‏كنيم كه مصحف فاطمه در طول هفتاد و پنج روز زندگى مصيبتبار فاطمه بعد از رحلت پدر بزرگوارش به تدريج نازل شده و اميرالمؤمنين آن را نوشته و به نام مصحف فاطمه عليهاالسلام نامگذارى گرديده است.


  در مجموع، از مطالب استفاده مى‏كنيم كه مصحف فاطمه از جانب خدا توسط پيك وحى (جناب جبرئيل) به فاطمه عليهاالسلام القاء شده و اوضاع آينده جهان و اخبار غيبى در مورد سرنوشت فرزندان فاطمه عليهاالسلام و جنايات خلفا و پادشاهان ستمگر و ساير مسائل غير فقهى در آن به ثبت رسيده و آن كتاب جزو ودايع امامت، هم‏اكنون در محضر امام زمان- عجل اللَّه تعالى فرجه- مى‏باشد.

  منبع

  http://www.eteghadat.com/forum/forum-f39/topic-t5555.html
  یاس کبود پیش تو خار است فاطمه
  نامت گل همیشه بهار است فاطمه


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  814
  مورد تشکر
  2 پست
  حضور
  7 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  13
  آپلود
  5
  گالری
  0  سلام
  من فقط شنیدم که کتابی است به نام صحیفه فاطمیه که اکنون در نزد امام زمان (عج)است...تا زمانی که قیام کنند
  "اللهم ارزقنا توفیق شهادة فی سبیلک تحت رایة ولیک"

  پروردگارا!هر کس ماوایی جوید و تو ماوای منی و هر کس پناهگاهی جوید و تو پناهگاه منی،بشنو صدایم را و قبول کن دعایم را و قرار ده در پیشت بازگشتگاه و پاسم دار در آزمایش از تماس اهریمن به حق عظمتت


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  964
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  1 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نام خدا
  سلام علیکم

  نقل قول نوشته اصلی توسط monamd1 نمایش پست
  سلام دوستان
  راستش نمی دونستم تو کدوم بخش بپرسم
  آیا حضرت فاطمه کتابی داشتن؟
  یا کتابی که بعد ها از روی سخنان ایشون نوشته شده باشه؟
  اگر آره اسمش چی هست و اطلاعات بیشتری هم اگر ازش دارید ارائه بدید.ممنون

  1- نام کتاب منسوب به حضرت فاطمة الزهرا سلام الله علیها

  به مصحف فاطمه (س)،" صحیفه فاطمه(س) " نیز گفته می شود. ولیکن این قول، نادر است و قول معروف و مشهور درباره کتاب حضرت زهرا(س) همان "مصحف فاطمه(س) " می باشد.

  گرچه نمی توان به طور قطع و یقین بین این دو، تفاوتی قایل شد ولی آنچه به ذهن انسان تبادر می نماید و اطلاق آیات و روایات، آن را تأیید می کند، این است که صحیفه، به نامه یا نوشته ای گفته می شود که از شخصیتی به شخصیت دیگر و یا به جمعی از مردم ارسال و یا برای استفاده آنان تحریر و تدوین گردید. مانند کتاب شریف " صحیفه سجادیه " که از سوی امام زین العابدین(ع) برای استفاده همه مؤمنان تدوین شد. امامصحف ، در صدر اسلام به کتاب خدا (قرآن مجید) گفته می شد و از این قبیل است مصحف امام علی(ع)، مصحف عثمان، مصحف عبدالله بن مسعود و غیر ذلک.

  باید توجه داشت که مصحف فاطمه (س)، از این دست نیست و مراد از آن، قرآن مصحف زهرا(س) نمی باشد و حتی در برخی از روایت ها (مثل:مام موسی کاظم(ع): عندی مصحف فاطمه(س)، لیس فیه شی ء من القرآن)تأکید شده است که در مصحف فاطمه (س) چیزی از قرآن مجید وجود ندارد، تا این گمان که مصحف فاطمه (س)، چیز خاصی نیست جز قرآن آن حضرت، از ذهن ها زدوده شود و دانسته شود که این کتاب شریف، غیر قرآن و چیز دیگری است.  2-تاریخ تدوین و محتوای مصحف:

  گفته شده مصحف در فاصله ی 70-90 روزه ی بین شهادت حضرت فاطمه (س) و رسول اکرم (ص) تدوین شده و محتوای آن به نوعی اندوهنامه ای از مصیبتهای وارده در این مدت بر حضرت فاطمه (س) و حوادث آینده و...است.

  روایتی در این خصوص نقل شده:
  الكافي 1 240 باب فيه ذكر الصحيفة و الجفر و الجام
  أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ تَظْهَرُ الزَّنَادِقَةُ فِي سَنَةِ ثَمَانٍ وَ عِشْرِينَ وَ مِائَةٍ وَ ذَلِكَ أَنِّي نَظَرْتُ فِي مُصْحَفِ فَاطِمَةَ ع قَالَ قُلْتُ وَ مَا مُصْحَفُ فَاطِمَةَ قَالَ إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى لَمَّا قَبَضَ نَبِيَّهُ ص دَخَلَ عَلَى فَاطِمَةَ ع مِنْ وَفَاتِهِ مِنَ الْحُزْنِ مَا لَا يَعْلَمُهُ إِلَّا اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَأَرْسَلَ اللَّهُ إِلَيْهَا مَلَكاً يُسَلِّي غَمَّهَا وَ يُحَدِّثُهَا فَشَكَتْ ذَلِكَ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع فَقَالَ إِذَا أَحْسَسْتِ بِذَلِكِ وَ سَمِعْتِ الصَّوْتَ قُولِي لِي فَأَعْلَمَتْهُ بِذَلِكَ فَجَعَلَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع يَكْتُبُ كُلَّ مَا سَمِعَ حَتَّى أَثْبَتَ مِنْ ذَلِكَ مُصْحَفاً قَالَ ثُمَّ قَالَ أَمَا إِنَّهُ لَيْسَ فِيهِ شَيْ‏ءٌ مِنَ الْحَلَالَ وَ الْحَرَامِ وَ لَكِنْ فِيهِ عِلْمُ مَا يَكُونُ

  حضرت امام صادق (ع) میفرمایند:
  زنادقه ظهور می کنند در سال 128 و من این را در مصحف فاطمه (ع) دیدم .فرمود همانا خدای متعال زمانی که خداوند رسول خدا را قبض روح كرد، فاطمه‏ى زهرا از اين جهت محزون گشت كه جز خدا كسى از درد دل او خبر نداشت. لذا ملكى را به سوى او فرستاد، تا وى را تسليت گفته و با او گفتگو كند. فاطمه عليهاالسلام اين موضوع را به اطلاع على عليه‏السلام رسانيد، آن حضرت
  فرمود:هرگاه چنين احساس كردى و صدا را شنیدی به من بگو تا بدانم آن را پس امیرالمومنین (ع) هرچه را که میشنید می نوشت تا اینکه از آن مصحفی ثبت شد .سپس فرمود اما در آن چیزی از حلال و حرام نیست ولی علم حوادث در آن وجود دارد.

  3-محل نگهداری مصحف:

  مصحف فاطمه سلام الله علیها در آغاز تدوین و تألیف، در خانه امیر المؤمنین علی بن ابی طالب(ع) نگه داری می شد و در اختیار آن حضرت بود و پس از شهادت آن حضرت، در اختیار امام حسن مجتبی(ع) و پس از شهادت وی، در اختیار امام حسین(ع) قرار گرفت. به همین ترتیب، رسید به حضرت حجت بن الحسن(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و هم اکنون توسط وی نگه داری شده و توسط آن حضرت، از آن استفاده می گردد وهیچ گاه در اختیار نااهلان و نامحرمان قرار نگرفته است.
  در احادیث هم به این موضوع اشاره شده است برای مثال در حدیثی یکی از علائم امام معصوم آناست که این مصحف نزد او باشد: امام رضا(ع) در حدیثی، علایم و نشانه های امام معصوم(ع) را بیان کرد و فرمود: للامام علامات یکون أعلم الناس، و احکم الناس، واتقی الناس، واحلم الناس، واشجع الناس، واسخی الناس، واعبد الناس و... و یکون عنده مصحف فاطمة (س) ( من لایحضره الفقیه، شیخ صدوق، ج4، ص 419)

  یا در حدیثی امام موسی کاظم(ع) فرمود: عندی مصحف فاطمة(س)،لیس فیه شی ء من القرآن (بصائر الدرجات، ابوجعفر صفار قمی، ص 154)


  ****


  بنابراین:


  مصحف فاطمه کتابی است که در فاصله ی 70-90 روز بین شهادت حضرت فاطمه و


  پدربزرگوارشان توسط حضرت علی (ع) نوشته شده و شامل گفتگوهای حضرت زهرا


  (س) با جیرئیل است و هم اکنون نزد امام عصر ارواحنا فداه نگهداری می شود.  *

 8. تشکر


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,081
  مورد تشکر
  82 پست
  حضور
  14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط monamd1 نمایش پست
  سلام دوستان
  راستش نمی دونستم تو کدوم بخش بپرسم
  آیا حضرت فاطمه کتابی داشتن؟
  یا کتابی که بعد ها از روی سخنان ایشون نوشته شده باشه؟
  اگر آره اسمش چی هست و اطلاعات بیشتری هم اگر ازش دارید ارائه بدید.ممنون


  پاسخ:
  در پاسخ به این سوال شما از آنجایی که برداشت بعضی ها از شنیدن نام مصحف فاطمه(س) این است که قرآنی است منسوب به آن حضرت،لذا با اجازه شما بنده در پاسخ به سوال شما نکاتی هم در مورد این مصحف خدمت شما و دوستان عزیز عرض می کنم:
  1. چيستى مصحف
  كلمه «مُصْحَف»، اكنون بيشتر به معناى «قرآن» به كار مى‏رود اما در لغت به معناى مجموعه برگه‏هايى است كه ميان دو جلد، جمع آورى شده است و امروزه «كتاب» خوانده مى‏شود.(1) بنابراين، منظور از «مصحف فاطمه» كتاب آن حضرت است كه در بعضى از روايات اهل سنت نيز به آن اشاره شده است. راويانى چون «ابى‏بن كعب» وجود كتابى نزد حضرت فاطمه‏عليها السلام را تأييد كرده است.(2)
  بدين ترتيب سخن كسانى مانند ايجى در مواقف و جرجانى در شرح مواقف و ابو زهره در كتاب امام صادق‏عليه السلام- كه مدعى‏اند، شيعه به قرآنى منسوب به فاطمه‏عليها السلام كه غير از قرآن رايج ميان مسلمانان است، اعتقاد دارد نادرست است و در عدم رجوع به روايات شيعه و نيز عدم دقّت در معناى مصحف ريشه دارد.(3)
  درباره ماهيت اين مصحف در منابع شيعى، روايات فراوان وجود دارد. در اين احاديث، محتوا، حجم، زمان و كيفيت نگارش مصحف بيان شده است. البته در نگاه ابتدايى، اختلافاتى ميان اين روايات ديده مى‏شود ولى با اندكى دقت، قابل توجيه است.(4) بعضى از روايات، مطالب آن را غير از مطالب قرآن دانسته‏اند.(5)(6)(7) بر اساس شمارى از احاديث در اين كتاب، مطالبى چون وصيت حضرت زهراعليها السلام(8)، مصيبت‏هاى فرزندان آن حضرت در طول زمان(9)، پيشگويى حوادث آينده(10) و تمام پادشاهانى كه بر زمين حكم خواهندراند(11) ، نوشته شده است.
  دسته‏اى از روايات نيز از اشتمال اين مصحف، بر تمام احكام حلال و حرام، سخن به ميان آورده است(12). بر اساس بعضى از احاديث، امام صادق‏عليه السلام حوادث تاريخى‏اى چون ظهور زنديقان را پيشگويى و گفتارش را به مصحف فاطمه، مستند كرده است.(13)
  اين روايات با هم ناسازگار نيست زيرا ممكن است همه مطالب ياد شده در آن مصحف، وجود داشته و هر روايت بخشى از محتواى آن را بيان كرده باشد.
  2. كيفيت نگارش مصحف
  مهم‏ترين مطلب درباره اين مصحف، زمان و كيفيت نگارش آن و مسئله ارتباط حضرت زهراعليها السلام با جبرئيل و ديگر فرشتگان الهى است. در چند روايت، آمده است: پيامبراكرم‏صلى الله عليه وآله مطالب را املا مى‏كرد و امام على‏عليه السلام مى‏نوشت.(14)(15)
  درباره سبب انتساب مصحف به فاطمه‏عليها السلام، مى‏توان گفت: آن كتاب نزد آن حضرت نگه‏دارى مى‏شد و يا او واسطه رسيدن بعضى از مطالب، به دست امام على‏عليه السلام بوده است.
  در بعضى از روايات، مصحف، ره‏آورد املا و وحى مستقيم خداوند بر حضرت زهراعليها السلام دانسته شده است(16). بر اساس روايات ديگر، بعد از وفات پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله، خداوند فرشته‏اى را نزد آن حضرت مى‏فرستاد تا در غم پدر، دلدارى اش دهد و وى را از مكان و جايگاه رسول خدا در بهشت آگاه سازد و با او درباره مطالب مختلف به گفت‏وگو بنشيند. حضرت فاطمه‏عليها السلام سخنان آن فرشته را به امام على‏عليه السلام منتقل مى‏كرد و آن حضرت آنها را به نگارش در مى‏آورد.(17) روايتى اين فرشته را جبرئيل‏عليه السلام معرفى كرده است.(18)
  ميان اين احاديث نيز ناسازگارى وجود ندارد زيرا مى‏توان گفت خداوند به وسيله فرشته‏اى از فرشتگان خود (جبرئيل)، با آن حضرت سخن گفته است و فاطمه زهراعليها السلام بخشى از اين كتاب را به مطالب دريافتى از پدر بزرگوار خود و بخشى ديگر را به مطالب جبرئيل اختصاص داده بود.
  3. امكان نزول جبرئيل
  اشكال ديگر روايات دسته اخير، قطع وحى پس از رسول اكرم است. به عبارت ديگر مسلمانان معتقدند آن حضرت، خاتم پيامبران است و بعد از وفات ايشان، ارتباط ميان زمين و آسمان قطع و وحى منقطع گشته است. حال چگونه فرشته بر حضرت زهراعليها السلام نازل شده و با آن بزرگوار گفت و گو كرده است؟
  در پاسخ بدين اشكال، گفتنى است: طبق آيات قرآن، نزول فرشته الهى و ارتباط خداوند با غير پيامبران، از طريق فرشتگان و وحى امكان‏پذير است چنان كه آيات بسيارى از ارتباط فرشته با حضرت مريم سخن مى‏گويد(19) و خداوند ارتباط خود با مادر حضرت موسى را وحى مى‏خواند.(20) وقتى امكان اين ارتباط با زنانى چون مادر موسى و حضرت مريم پذيرفته شد، امكان و وقوع آن درباره حضرت فاطمه زهراعليها السلام- كه از سوى پيامبر اكرم سرور همه زنان در همه زمان‏ها معرفى شده است به طريق اولى پذيرفتنى مى‏نمايد. منظور از انقطاع وحى و قطع ارتباط زمين و آسمان بعد از پيامبراكرم‏صلى الله عليه وآله، قطع ارتباط ميان خداوند و فردى به عنوان پيامبر و مأمور ابلاغ است نه عدم امكان ارتباط زمينيان با خداوند و فرشتگان. بر اساس روايات شيعه، نوعى ارتباط ميان امامان معصوم و خداوند وجود دارد.(21) در روايات اهل سنت نيز بعضى از افراد «مُحَدَّث» معرفى شده‏اند يعنى، كسانى كه با فرشتگان الهى نوعى ارتباط دارند و از آنها حديث دريافت مى‏كنند.(22)
  4. مصحف نزد چه كسى است؟
  براساس روايات شيعه، اين مصحف در زمان‏هاى مختلف، نزد امامان معصوم بوده است و از امامى به امام ديگر رسيده و جز آن بزرگان، كسى بدان دسترسى نداشته است. آنان با استفاده از آن، حوادثى را پيشگويى و احكامى را بيان كرده‏اند.(23)
  در پايان گفتنى است: كتاب‏هايى كه اخيراً با عنوان صحيفة الزهرا منتشر شده،(24) با مصحف فاطمه تفاوت دارد زيرا در اين كتاب‏ها عمدتاً دعاهاى منسوب به آن حضرت‏عليها السلام به چشم مى‏خورد نه آنچه در روايات درباره مصحف فاطمه بيان شده است.

  پى‏نوشت‏
  (1) سيد محمدرضا حسينى جلالى، تدوين السنة الشريفه، ص 67.
  (2) اسعد عبود، صحيفة الزهراعليها السلام، صص 65- 85.
  (3) هاشم معروف الحسنى، سيرة الائمة الاثنى عشر، ج 1، ص 98 و 99.
  (4) مجلسى، محمدباقر، بحارالانوار،) تهران: دارالكتب الاسلاميه (، ج 26، ص 83- 84.
  (5)
  (6) همان، ص 38 و 39.
  (7)
  (8) همان، ص 34.
  (9) همان، ص 14.
  (10) همان، ص 44.
  (11) سيدمحمدرضا حسينى جلالى، تدوين السنة الشريفه، ص 77.
  (12) بحارالانوار، ص 73.
  (13) بحارالانوار، ص 44.
  (14) همان، ص 41 و 42 و 49.
  (15)
  (16) همان، ص 93.
  (17) همان، ص 44 و 84.
  (18) همان، ص 24.
  (19) آل عمران (3)، آيات 42 و 43 و 54.
  (20) قصص (28)، آيه 7.
  (21) بحارالانوار، ج 26، ص 66 و 79.
  (22) اعيان الشيعه، ج 1، ص 314 و 513.
  (23) بحارالانوار، ص 84- 83.
  (24) مانند: اسعد عبود، صحيفة الزهراعليها السلام جواد قيومى اصفهانى، صحيفة الزهراعليها السلام.


 10. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود