جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اين قصه پر غصه!

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  363
  مورد تشکر
  527 پست
  حضور
  11 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اين قصه پر غصه!
  ۱- ساماندهى مد و لباس

  معضل بدحجابى در پايتخت و برخى از شهرها ناشى از چيست؟ آيا مربوط مى شود به نبودن لباس هاى مناسب در بازار، لباس مناسب دقيقاً چيست؟

  طبق تعريف محافل طرفدار اين نظريه لباس مناسب آن چيزى است كه اولاً احكام پوشش در دين را رعايت كرده باشد، ثانياً كسى كه آن را مى پوشد احساس خوبى از تيپ خودش داشته باشد، ثالثاً بتواند در جامعه و در حين كار، تحصيل و... تحرك لازم را داشته باشد و دست آخر اين كه قيمت مناسبى داشته باشد لااقل از لباس هايى كه اين خصوصيات را ندارند و استفاده از آن ها در جامعه باب شده است ارزان تر باشد.

  فرض مى كنيم مشكل و يا قسمت عده اى از مشكل بدحجابى با اين راهكار حل شده است.

  شكل دوم؛ ارتباط دختران و پسرانى كه اين روزها تعدادشان بيشتر شده است راه حل چيست؟ طبق يك نظر بايد مربوط شود به نبودن دخترانى كه اين دختران پسران را به دوستى برمى گزينند، با آن ها احساس راحتى مى كنند و حرف هايشان را به جاى اين كه به كسانى بزنند كه دين رابطه با آن ها را مجاز دانسته است به اين ها بزنند.

  مشكل سوم چيست؟ تماشاى ماهواره و راهكار آن، خودمان ماهواره وطنى راه اندازى كنيم همان طور كه قرار است اينترنت داخلى راه بيندازيم، اما يك معضل جديد، بر طبق آمار ۹۷ درصد از كسانى كه با اينترنت در ايران سرگرمند از سايت هايى استفاده مى كنند كه نبايد استفاده كنند. خب بر طبق سياست جايگزينى اين بار قرار است چه چيزى جايگزين شود؟

  اينجا همان نقطه اى است كه هميشه اين گونه طرح ها به آن رسيده اند و نيمه تمام رها مانده اند. در جامعه ما معمولاً جريان را عده اى به وجود مى آورند كه داخلى هم نيستند. جامعه به دنبال آن جريان راه مى افتد.

  در داخل دستگاه هاى فرهنگى از صدا و سيما گرفته تا وزارت ارشاد براى اين كه از جامعه عقب نيفتند با آن همراهى مى كنند و دست آخر به همين نقطه هاى افتراق مى رسند و دوباره همه چيز را از صفر شروع مى كنند و با تمام زورشان هميشه هم چند پله اى از جامعه عقب ترند، پله هايى كه هر سال به تعدادشان افزوده مى شود و اين ماجرايى است كه بايد كاملاً برعكس باشد.  ۲- مشكل كجا است؟

  در ميان دختران و زنان بدحجاب مهم ترين ويژگى طيف بودن آنان است. از آن رو كه در ميان آن ها از كسانى كه اعتقادى به دين ندارند تا آن ها كه حتى اعمال مستحبى روزانه شان را ترك نمى كنند نيز پيدا مى شود و اين طيف بودن يعنى اين كه همه را نه مى شود به يك چوب راند و نه مى شود نسخه واحدى برايشان پيچاند و اين مشكل اصلى طرح ها و موضوعاتى مثل ساماندهى مد و لباس، ماهواره، وضعيت فعلى تلويزيون ايران، موسيقى پاپ و طرح هاى جايگزينى از اين قبيل است.

  بله براى آن تعداد از دخترانى كه مشكل بدحجابى ندارند و جامعه از شل حجابى آنان رنج مى برد يعنى آن هايى كه اعتقادشان را به حجاب از دست نداده اند، اما گمان مى كنند اگر در جامعه با اين وضعيت نگردند متهم به عقب ماندگى و... خواهند شد شايد مدل هاى مختلف لباس جوابگوى نياز آنان باشد و براى كسانى كه ماهواره را به دليل برنامه هاى جذابش نگاه مى كنند و مسايل غيراخلاقى برايشان جذابيتى ندارد! شايد ساخت مشابه هاى وطنى چند ساعتى آنان را از برنامه هاى ماهواره دور كند، اما هم براى اين گروه و هم براى آنانى كه احكام دينى اهميتش را از دست داده است بدون ترديد مهم ترين راهكار تقويت ايمان دينى است. مساله اى كه در اين لقمه به دور سر چرخاندن ها گويا اصلاً به چشم نيامده و يا براى بيان آن تعارف و ملاحظاتى وجود دارد. يا شايد واقعاً فكر مى شود كسى كه لباس ملى پوشيده است به صرف پوشيدن اين لباس روسرى اش عقب تر نمى رود كه البته با شناختى كه وجود دارد طراحان اين طرح خوشبختانه به اين مساله اعتقادى ندارند.  ۳- تقويت ايمان دينى

  در قسمت اول اين مقاله هم گفته شد كه دستور اصلى در اين زمينه نه سخنرانى است نه نصيحت و پند كه تبليغ عملى است و اين تبليغ عملى علاوه بر بحث رسانه اى اش كه به آن پرداخته شد عملكرد مومنين و يا بهتر آنان كه ادعاى ايمان دارند در متن جامعه است كه در جامعه امروز ايران معضلى شده است اساسى تر از معضل اول.

  جوانان مذهبى البته به نسبت حضورشان در تركيب جامعه در سطوح عالى مثل برترين هاى دانشگاهى و تحصيلات تكميلى موفق نشان داده اند، اما متاسفانه درصد زيادى از آنان هنوز نه انتظارات دين را برآورده ساخته اند و نه انتظارات نظامى كه بر پايه هاى دينى تشكيل شده است.

  براى اينان، نسبتشان با جمهورى اسلامى مبهم مانده و تعريف نشده است. جمله معروف امام(ره) كه حفظ اين نظام اوجب الواجبات است را خيلى هايشان نه شنيده اند و نه درك كرده اند واجب ترين واجب ها يعنى نه تنها از مستحبات كه گويا امروزه اهميتش بيشتر از واجبات شده واجب تر بلكه از مسايلى همچون نماز كه از آن به ستون دين ياد شده و عبادات مهم ديگر نيز مهمتر، كه اگر اين نظام فعلى نبود همين ها را هم با ترس و لرز بايد انجام مى داديم، اما براى برخى اين نظام اسلامى است كه حقى بر گردن ما دارد و نه برعكس آن.

  اين تفكر اشتباه بايد توسط سردمداران فكرى جريانات مذهبى كه انصافاً با اين كه تعدادشان زياد نيست، اما اصل را خوب بر فرع ترجيح داده اند از ذهن اين جوانان دور ريخته شود.

  جوانان مومن پرچمداران دينند و تعجبى ندارد كه ديگر جوانان به جاى مطالعه در زندگى بزرگان دينى در كتب سنگين و اغلب غيرقابل درك اين ها را در دور و برشان به عنوان نماد دين باور كنند و نماد اگر منعكس كننده واقعى آنچه نمادش گشته نباشد ضربه اصلى را به آن خواهد زد.  ۴- دين، دين زندگى است

  مساله مهم تصويرى است كه از دين در ذهن برخى جوانان ايرانى از جمله همين جوانان موضوع بحث يعنى بدحجاب ها شكل گرفته. تصويرى كه مبناى آن «كار نقد و مزد نسيه» است يا همان بحث قديمى كه در دنيا فقط بايد كاشت و آخرت است كه مى توانى كشته خود را برداشت كنى. تفكرى كه اتفاقاً توسط رسانه هاى اصلى كشور دايماً تنور آن گرم مى شود و در كتاب هاى دينى مدارس پايه و اساس آموزش دين گشته.

  تفكرى كه اگر نگوييم برخلاف آموزه هاى اصيل اسلامى است كه لااقل بخش مهمى از آن حذف گشته.

  درست است كه اينجا قرار بر كاشتن است، اما برداشت آن هم در آن دنيا است و هم در اين دنيا، لذتى كه جوان متدين از عمل به دستورات دين در زندگى اش مى برد صدها جوان بى ايمان از آن محرومند.

  آسودگى و آرامشى كه مكاتب دست ساز بشرى و اخيراً معنويت هاى بدون دين از آن دم مى زنند بيشتر از آن ها اسلام است كه آن را فرياد مى كند، اما براى برخى از جوانان ايرانى امروز اين مساله روشن نيست.

  او دينى را مى خواهد كه هم با آن زندگى كند و هم با آن بميرد، اما ما به او دينى را داده ايم كه فقط بخش دوم را ارضا كند. او فكر مى كند بايد اين جا در اوج جوانى اش به جان كندن مشغول شود و از خيلى چيزها دست بكشد تا شايد در جايى كه نديده و فقط شنيده مزد زحماتش را بدهند.

  در حالى كه اگر برنامه زندگى اش را بر طبق دين بچيند اولاً به همان چيزى كه فقط شنيده يقين پيدا مى كند و ثانياً در همين دنيا لذات ديندارى اش را خواهد چشيد. مهم اين است كه اولين گام را براى ورود به اين مسير بردارد؛ گامى كه بدون تصحيح برداشت اشتباهش از دين برداشته نخواهد شد.  ۵- توليد علم راه حل بدحجابى!

  آن كسى كه اولين بار از توليد علم گفت و گفت كه رسيدن به سعادت كشور از اين مسير مى گذرد خوب فهميده بود كه دست روى چه موضوع مهم و سرنوشت سازى گذاشته است. مساله واقعاً چيست؟ چرا در دنياى فعلى فرهنگ مثلاً كشور پرو در جهان مطرح نيست؟ چرا خيلى از مردم به جاى تقليد از فرهنگ غربى به تقليد از فرهنگ هاى اتفاقاً جالب آفريقايى نمى پردازند و در حقيقت غرب و امريكا نان چه چيزى را دارند مى خورند؟ اين قضيه دقيقاً برمى گردد به بحث قبلى يعنى دين براى زندگى.

  مردم كشورهاى مختلف در حال حاضر دنبال اين هستند كه اولاً چه تفكرى برايشان زندگى را به ارمغان مى آورد و دوماً چه تفكرى برايشان غرور و افتخار و برترى را به ارمغان مى آورد. خلاصه اش اين مى شود كه اگر كشورى در دنيا بتواند حرف اول را بزند مردم آن كشور به سراغ ايدئولوژى مى روند كه براساس آن كشورشان در جهان صاحب جايگاه برتر شده و سعى در پيروى از آن ايدئولوژى را دارند.

  جوان امروز ايرانى اگر ببيند كشورش در ميان غول هاى دنيا و حتى برتر از آن ها ايستاده هيچ گاه به سراغ فرهنگ كشورى نمى رود كه پايين تر از كشور خودش قرار دارد و به تبع آن از نظام و حكومتش احساس رضايت و از آنچه كه اين نظام بر پايه آن بنا شده استقبال مى كند. اين جايگاه امروز به دست نمى آيد مگر با عبور از مسير توليد علم و فناورى و اين كه ابرقدرت هاى علمى دنيا ابرقدرت هاى فرهنگى هم شده اند ناشى از همين نكته است اين جنبش علمى بايد به وجود آيد و اين همان تبليغ عملى است كه اشاره شد.

  البته اين مساله به هيچ عنوان نافى تلاش در عرصه هاى ديگر نيست. هنر هنوز پاشنه آشيل مجامع مذهبى در تبليغ دين است، مظاهر دينى در كشور بايد رنگ تازه اى بگيرند، امربه معروف و نهى از منكر بايد از حالت سطحى خارج شود و خلاقيت بيشترى در آن به كار رود و مسايل ديگرى كه به برخى از آن ها اشاره شد و برخى ديگر نه اما شايد حالا بهتر بفهميم چرا وقتى از رهبر انقلاب پرسيده شد وظايف يك جوان را بگوييد تحصيل را مقدم بر تهذيب آوردند.
  ● نويسنده: عليرضا - بوالى

  ای مالک!
  هرگز مگو که من مامورم و معذور و هرگز مگو که به من دستور داده اند,از خشم ملت بترس که نمونه ای از خشم خداوند است,از اجتماعات عمومی جلوگیری مکن,و بدان که از کشور ویران کسی خراج نمیگیرد.(امام علی ع)


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  مقاله فوق حاوی مطالب بسیار ارزنده ای بود اگر امکان این باشد که بند به بند آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد عالی خواهد بود.

 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  363
  مورد تشکر
  527 پست
  حضور
  11 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط مریم نمایش پست
  مقاله فوق حاوی مطالب بسیار ارزنده ای بود اگر امکان این باشد که بند به بند آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد عالی خواهد بود.
  سلام.
  بنده در خدمتم.
  از هر كجا كه دوستان صلاح دانستند شروع ميكنيم.
  ای مالک!
  هرگز مگو که من مامورم و معذور و هرگز مگو که به من دستور داده اند,از خشم ملت بترس که نمونه ای از خشم خداوند است,از اجتماعات عمومی جلوگیری مکن,و بدان که از کشور ویران کسی خراج نمیگیرد.(امام علی ع)

 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با اینکه بسیار جالب و خوب نوشته شده مخصوصا اسمش که واقعا مناسب است اما به نظر من کمی قدیمیه و وضع کنونی جامعه ما خیلی بدتر از این حرفهاست
  مثلا نوشته "ارتباط دختران و پسرانى كه اين روزها تعدادشان بيشتر شده است" در حالی که در حال حاضر کمتر کسی رو پیدا میکنی که چندین دوست صمیمی از جنس مخالف نداشته باشه و کلا قبح این گونه کارهای زشت حتی در درون خانواده ها هم ریخته شده
  خود من بارها دیدم پدره از پسر 18-19 سالش میپرسه
  کجا رفته بودی ؟
  پسره میگه
  با خانوم رفته بودیم رستوران !!
  مادره میپره وسط و میگه :
  ای قربون تو و خانومت برم, عزیزم


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,402
  مورد تشکر
  3,695 پست
  حضور
  5 روز 15 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  90

  تکذیب قاطع
  و کلا قبح این گونه کارهای زشت حتی در درون خانواده ها هم ریخته شده
  خود من بارها دیدم پدره از پسر 18-19 سالش میپرسه
  کجا رفته بودی ؟
  پسره میگه
  با خانوم رفته بودیم رستوران !!
  مادره میپره وسط و میگه :
  ای قربون تو و خانومت برم, عزیزم
  [/QUOTE]

  استغفرالله ربی و اتوب الیه
  اعوذبالله من الشیطان رجیم
  الله اکبر از این همه حرفای چیز چیز
  نوچ نوچ اصلا و ابدا که ایجوری نیست
  چرا شایعه پراکنی میکنین
  خدایا شرمسارم زین همه بدعهدی و بدزندگانی
  ولی دارم امید بخششت چون مهربانی
 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  بر عکس مطالب قید شده چیزی نیست که گذشت زمان اون رو کهنه کنه آگاهی ابزاری ست که همیشه کارآمده.

 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  2,773
  مورد تشکر
  6,316 پست
  حضور
  13 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0  او دينى را مى خواهد كه هم با آن زندگى كند و هم با آن بميرد، اما ما به او دينى را داده ايم كه فقط بخش دوم را ارضا كند. او فكر مى كند بايد اين جا در اوج جوانى اش به جان كندن مشغول شود و از خيلى چيزها دست بكشد تا شايد در جايى كه نديده و فقط شنيده مزد زحماتش را بدهند.

  من فكر مي كنم مشكل در ترويج صحيح دين باشه اگه دين رو اون جوري كه هست به جوان ها نشون بدن چرا جوان ها عاشق دين و دين داري نشن؟مگه دين اسلام همه خوبي ها رو نداره؟

 9. تشکر


 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  32
  مورد تشکر
  89 پست
  حضور
  7 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  127
  آپلود
  0
  گالری
  0

  گل حجاب، عطر عفاف
  گل حجاب، عطر عفاف
  هيچ باغباني را سرزش نمي‌كنند كه چرا دور باغ خود حصار و پرچين كشيده است؛ چون باغ بي‌ديوار، از آسيب مصون نيست و ميوه و محصولي براي باغبان نمي‌ماند. هيچ‌كس هم با نام و بهانه آزادي، ديوار خانه خود را برنمي‌دارد و شب‌ها در حياطش را باز نمي‌گذارد؛ چون خطر رخنه دزد، جدي است. هيچ صاحب گنج و گوهري نيز، جواهرات خود را بدون حفاظ، در معرض ديد رهگذران نمي‌گذارد تا بدرخشد، جلوه كند و چشم و دل بربايد؛ چون خود جواهر ربوده مي‌شود. مگر نه اينكه آثار نفيس خطي را در موزه‌ها و ويترين‌ها مي‌گذارند تا با لمس دست‌هاي اين و آن، خراب نشود و از ارزش نيفتد؟! وقتي در خانه را مي‌بندي، پا پشت اتاقت پرده مي‌آويزي، خانه خود را از ورود بيگانه و نگاه‌هاي مزاحم در پناه قرار داده‌اي؛ نه كه خود را در قيد و بند و حصار افكنده باشي.
  قرآن كريم نيز مي‌فرمايد: «اگر سَرِ پروا داريد، پس به ناز سخن مگوييد تا آن‌كه در دلش بيماري است، طمع ورزد.»[43] اينكه «دل بايد پاك باشد»، بهانه‌اي براي گريز جاهلانه از همين مصونيت است و آويختن به شاخه «لاقيدي»؛ وگرنه از دل پاك هم نبايد جز نگاه و رفتار پاك برخيزد. زن، به خاطر ارزش و كرامتي كه دارد، بايد محفوظ بماند و در بازار سوداگران شهوت، خود را به بهاي چند نامه و نگاه و لبخند، نفروشد. زن به خاطر عصمتي كه دارد و ميراث‌دار پاكي مريم(س) و فاطمه(س) است، نبايد بازيچه هوس و آلوده به گناه شود.
  سادگي و خامي است كه كسي خود را در معرض ديد و تماشاي نگاه‌هاي مسموم و چشم‌هاي ناپاك قرار دهد و به دلبري و جلوه‌گري بپردازد، و خيال كند بيماردلان و رهزنان عفاف را به وسوسه مي‌اندازد و از زهر نگاهشان درامان مي‌ماند.
  هر شاخه كه از باغ برون آرد سر
  در ميوه آن طمع كند راهگذر
  تاريخچه اندلس و شكست مسلمانان و سقوط تمدن اسلامي در اسپانيا، مگر جز به خاطر هجوم فساد غربي به كانون عفاف و تقواي مسلمانان بود؟!
  خراب كردن همه ديوارها و برداشتن همه پرده‌ها و بازگذاشتن همه پنجره‌ها، نشانه تيره‌انديشي است، نه روشن‌فكري؛ علامت جاهليت است، نه تمدن.
  مي‌گويي نه؟ به طومار كساني نگاه كن كه پس از رسوايي و بي‌آبرويي، با دو دست پشيماني بر سر غفلت خويش مي‌زنند و بر جهالت خود لعنت مي‌فرستند. كسي كه از «جماعت رسوا» نگريزد، «رسواي جماعت» مي‌شود!
  آن‌كه ايمان را به لقمه‌اي نان مي‌فروشد، آن‌كه «كودك غفلت» را جلو صدها گرگ گرسنه مي‌برد و به تماشا مي‌گذارد، روزي هم «پشت ديوار ندامت»، اشك حسرت بر دامن پشيماني خواهد ريخت. در آخرت هم به آتش بي‌پروايي خود خواهد سوخت.
  ولي... گريه بي‌حاصل است و بي‌ثمر، وقتي شاخه شكست و گل چيده شد
  به كوشش: سميه عزيزي برگرفته از سایت پروتال نور

  :salavat10:

 11. تشکر


 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  32
  مورد تشکر
  89 پست
  حضور
  7 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  127
  آپلود
  0
  گالری
  0

  غمگین
  کاش شیعه ی نام علی (ع) نبودیم فقط
  ما یدک دار چه هستیم؟؟؟
  کاش از الگو های خود ره می جستیم
  تا انقدر ........
  :salavat10:


 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  32
  مورد تشکر
  83 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام من فکر می کنم کشور ما جای افراط و تفریط است اینقدر در کارها افراط کردند تا جوان ها به تفریط روی آوردند .یه سوال هم دارم ،منظور شما از حجاب چادر است؟

  لحظات شگفت انگیز را به خاطر بیاور و به خاطر تک تکشان خدا را شکر کن

 14. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود