صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ثابت کنید که قرآن بدون اهل بیت فهمیده نمی‌شود

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

ثابت کنید که قرآن بدون اهل بیت فهمیده نمی‌شود

به نام خدا .
    مدتی پیش در در حال مشاهده شکبه سحر بودم ، بخش انگلیسی زبان ، کارشناس برنامه کلی صحبت می کرد و خیلی روی این تاکید داشت که قرآن بدون اهل بیت نمیتونه فهمیده بشه و میگفت قرآن با اهل بیت کامل میشه این دو مکمل یکدیگرند ....
    مکررا تکرار میکرد :
    quran can not be understood without ahlalbait

ازتون تقاضا دارم اینو برای من ثابت کنید .... یعنی قرآن با اهل بیت فهمیده میشه و بدون اون فهمیده نمیشه ...
    آیا تو قرآن این رو بیان کرده ؟ یا مفسران گفتند ؟ اصلا تو قرآن به چنین مسئله ای اشاره شده ؟
    البته آیه تطهیر هست ولی نمیشه اینطور برداشت کرد که قذآن بدون اهل بیت فهمیده نمیشه ....

ممنون . امید وارم بتوانید بنده رو توجیه کنید .

برادر دینی شما احمد حقجو
    ویرایش توسط حقجو : ۱۳۸۹/۰۲/۰۹ در ساعت ۱۸:۴۱

2.  

نوشته
    247
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم‌الله
    منقولات زیادی موجود است مبنی‌بر این‌که قرآن ظاهر و باطن دارد. مثل حدیث «هیچ آیه‌ای در قرآن نیست مگر این‌که ظاهر و باطنی دارد.»
    این باطن که از آن نام برده شد، فراتر از تدبر است و به آن «تأویل» هم می‌گویند. تأویل (باطن) تعدادی از آیات از ائمه به ما رسیده است. به این صورت که فردی تأویل فلان آیه را می‌پرسید و امام پاسخ می‌داد. نسبت‌به تأویل آیات هم بنابر منقولات کسی جز معصوم علم ندارد.

نوشته
    3,876
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    17 روز 10 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    164
    آپلود
    93
    گالری
    155

بنام خدا سلام دوست عزيز.ايا ميدونين اولين كاتب قران كيست كه اين كلام خدا به دست مون رسيده ؟علوم قراني وويرايش ان چطوري بوده؟حركات فتحه وضمه وكسره توسط چه كساني در قران جاري شده؟اگه نقش امام علي(ع)را در ان بررسي فرمائيد.تاثير ائمه حتي در نگارش قران ديده ميشه.در ايه اي از قران كه... ان الله بريءمن المشركين ورسوله .اگر حركت اخر را خوب ادا نكنيم كل معني ان بهم ميخوره .حال متوجه ميشويد كه قران توسط علم اصول احايث وفقه و...كه سرچشمه ان ائمه (ع) است بما رسيده .البته دلايل زيادي جواب سوال شما را شامل ميشه كه خارج از اين مقال وكلام ناقص ماست.بدرود
    ما عابران رهگذري بي نشانه ايم
    جاماندگان قافله اي جاودانه ايم
    پائيزلحظه ها چه شتابان رسيد وما
    دلواپسان رويش چندين جوانه ايم

دانلودمحبوب ترین مجموعه تفسیر قران کانون گفتگوی قرانی

(
    تفسیر20جلدی المیزان)

http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=3611

گروه شاعران کانون:http://www.askquran.ir/group.php?groupid=140

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط حقجو نمایش پست
    به نام خدا .
    مدتی پیش در در حال مشاهده شکبه سحر بودم ، بخش انگلیسی زبان ، کارشناس برنامه کلی صحبت می کرد و خیلی روی این تاکید داشت که قرآن بدون اهل بیت نمیتونه فهمیده بشه و میگفت قرآن با اهل بیت کامل میشه این دو مکمل یکدیگرند ....
    مکررا تکرار میکرد :

ازتون تقاضا دارم اینو برای من ثابت کنید .... یعنی قرآن با اهل بیت فهمیده میشه و بدون اون فهمیده نمیشه ...
    آیا تو قرآن این رو بیان کرده ؟ یا مفسران گفتند ؟ اصلا تو قرآن به چنین مسئله ای اشاره شده ؟
    البته آیه تطهیر هست ولی نمیشه اینطور برداشت کرد که قذآن بدون اهل بیت فهمیده نمیشه ....

برادر دینی شما احمد حقجو

وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

و اين قرآن را به سوى تو فرود آورديم تا براى مردم آنچه را به سوى ايشان نازل شده است توضيح دهى و اميد كه آنان بينديشند (نحل/۴۴)

همان طور که مشاهده می کنید قرآن یکی از وظایف پیامبر
    را تبیین و تفسیر آیات قرآن می داند. که این وظیفه بعد از پیامبر به عهده ائمه است.

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۸۹/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۳:۳۲ دلیل: آپلود تصویر در سایت

نوشته
    65
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

که قرآن بدون اهل بیت نمیتونه فهمیده بشه و میگفت قرآن با اهل بیت کامل میشه این دو مکمل یکدیگرند ...
    Quran can not be understood without ahlalbait
    از اونجا که 90% مسلمانان (غیر شیعه) و 98% مردم جهان(غیر شیعه) به گمراهی رفته اند نیز میتوان نتیجه گرفت که قرآن با اهل بیت کامل میشه و غیر از اون ناقصه.

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

تشکر میکنم از اینکه وقت گذاشتید دوستان و در بحث شرکت کردید .
    ولی دوستان ،
    این ها جواب سوال من نیست .

فکر نمی کنم توجیه کردن ، ( حداقل برای کسی که به قرآن اعتقاد داره ) کار سختی باشه ، چرا که اگر شما آیه بیاورید بدون عذری می پذیریم ، ولی مشکل اینجاست که هیچ آیه ای در این باره وجود نداره که بیان کرده " قرآن بدون اهل بیت فهمیده نمیشه" .... "یا این دو مکمل یکدیگرند" ... یا از این قبیل ...

در واقع بنده از شما می خواهم به بنده اثبات کنید که " قرآن بدون اهل بیت فهمیده نمیشه و ایندو مکمل یکدیگرند" .... ولو دلیلتان از قرآن باشد .... مانعی نیست ...

نوشته
    1,095
    حضور
    10 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    197
    آپلود
    13
    گالری
    0

به نام خدا .
    مکررا تکرار میکرد :

برادر دینی شما احمد حقجو
    سلام بر برادر عزیزم احمد حقجو.
    اولا باید مطلبی رو عرض کنم من بعنوان یک شیعه شبکه سحر رو به هیچ عنوان نمی پذیرم.
    شبکه سحر اون کاری رو با شیعه جماعت می کنه که تمام شیعیان از آن دوری می کنند. یعنی تبدیل ائمه سلام الله اجمعین به بت. نحوه کارش هم کاملا مشخصه متعصبانه همراه با بزرگ نمائی و اکثر استدلالاتش هم از لحاظ دینی منطقی نیستند.

و اما در ارتباط با مسئله ای که فرمودید بنده یک سند قرآنی مطرح می کنم فکر کنم اگر منصفانه (انصاف دینی و اسلامی) به موضوع توجه کنید دلیلش مشخص بشه.

در قرآن کریم خداوند بعضهم اولیاء بعض را برای هدایت دینی مردم تعئین کرده و در بخش دیگری مشخصات این اولیاء را با کلمه اولوالالباب (صاحبان خرد)معین فرموده.
    ما شیعیان بدلیل تفاسیری که ائمه سلام الله اجمعین از قرآن کریم
    (چه با رفتار چه با گفتار و پندارشان) ارائه کرده اند و این تفاسیر کاملترین و تفاسیر بحساب می آید به همین خاطر ما نیاز می بینیم که برای دست یابی بیشتر به مفاهیم آیات به تفاسیر ائمه سلام الله حتما مراجعه گردد.
    البته این هیچ اجباری ندارد هرکسی به اندازه درک خود می تواند این آیات را بفهمد در این شکی نیست ولی منطقا اینطور خیلی بهتر است که این توجه به آیات الهی همراه با تفاسیر این بزرگان باشد.
    اینهم دلیل این مطلب.
    سپاسگذارم از مطلبی که با لحن زیبا و بدون نیت نامطلوب بیان فرمودید .
    یاحق

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ وَ عَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ وَ لا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ
    اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَعلی اولاد الحسین عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ.

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

به نام خدا و سلام بر شما
    وقتتون بخیر

- مقدمه 1:

ما چهار رقم تقلید داریم که اسلام می گوید سه رقم آن بد و یک رقم آن خوب است:

1. تقلید عالم از عالم
    2. تقلید جاهل از جاهل
    3. تقلید عالم از جاهل
    4. تقلید جاهل از عالم

عالم از عالم تقلید کند یعنی اینکه من می فهمم اما به فهم خودم بدبین هستم و اعتماد به نفس ندارم. این خوب نیست. کسی که مقدمات شناخت دارد و می تواند خوب بفهمد، چرا به فهم خودش بی اعتنا باشد؟

(البته مسلما این حرف به معنای کمال مطلق شخص عالم و بی نیازی او از علم دیگران نیست. مگر در مورد معصوم علیه السلام که فعلا در این بحث نیستیم.)

تقلید جاهل از جاهل و عالم از جاهل هم خوب نیست که بطلانش مشخص است و نیازی به توضیح نیست.

در قرآن آیاتی داریم که پیامبران به مردم می گفتند: چرا از بت تقلید می کنید؟

إِذْ قَالَ لِأَبِیهِ وَقَوْمِهِ مَا هَذِهِ التَّمَاثِیلُ الَّتِی أَنْتُمْ لَهَا عَاكِفُونَ

«
    الأنبیاء/53»

آن هنگام که به پدرش (آزر) و قوم او گفت: «این مجسمه‌های بی‌روح چیست که شما همواره آنها را پرستش می‌کنید؟!»

می گفتند: پدران ما بت می پرستیدند ما هم بت پرست شدیم.

قَالُوا وَجَدْنَا آبَاءَنَا لَهَا عَابِدِینَ

الأنبیاء/53

گفتند: «ما پدران خود را دیدیم که آنها را عبادت می‌کنند.»

اینجا قرآن می فرماید:

قَالَ لَقَدْ كُنْتُمْ أَنْتُمْ وَآبَاؤُكُمْ فِی ضَلَالٍ مُبِینٍ

الأنبیاء/54

گفت: «مسلما هم شما و هم پدرانتان، در گمراهی آشکاری بوده‌اید!»

تقلید جاهل از جاهل یعنی پدر بت پرست، پسر بت پرست!

آن تقلیدی که درست است تقلید جاهل از عالم است. و این در تمام اقوام و ملت ها و کشورها هست که اگر کسی در هر علمی نمی داند، به کارشناس آن علم مراجعه می کنند.

- مقدمه 2:

یقینا مباحث بسیاری از قرآن هست که تفسیر و توضیح آن بر ما نامعلوم هست. (همانطور که پاسخگوی محترم معارف دینی هم اشاره کردند) خداوند خود به پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله دستور داده است که:

وَأَنزَلْنَا إِلَيْکَ الذِّکْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَکَّرُونَ

(نحل/۴۴)

و اين قرآن را به سوى تو فرود آورديم تا براى مردم آنچه را به سوى ايشان نازل شده است توضيح دهى و اميد که آنان بينديشند.

علاوه بر این در دو آیه شریفه دیگر خداوند متعال چنین می فرماید: (با ترجمه آیت الله مکارم)

وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِکَ إِلَّا رِجَالًا نُوحِی إِلَیهِمْ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

«النحل/43»

و پیش از تو، جز مردانی که به آنها وحی می کردیم، نفرستادیم! اگر نمی دانید، از آگاهان بپرسید (تا تعجب نکنید از اینکه پیامبر اسلام از میان همین مردان برانگیخته شده است)

وَمَا أَرْسَلْنَا قَبْلَکَ إِلَّا رِجَالًا نُوحِی إِلَیهِمْ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

«الأنبیاء/7»

ما پیش از تو، جز مردانی که به آنان وحی می کردیم، نفرستادیم! (همه انسان بودند، و از جنس بشر!) اگر نمی دانید، از آگاهان بپرسید

یعنی آن کسی که نمی داند از کسی که می داند بپرسد و این نوع پرسش، به هیچ وجه مذموم و ناپسند نیست، بلکه عین عقل و منطق هست.

قرآن کریم ذکر است

وَهَذَا ذِكْرٌ مُبَارَكٌ أَنْزَلْنَاهُ أَفَأَنْتُمْ لَهُ مُنْكِرُونَ

«الأنبیاء»

و این (قرآن) ذکر مبارکی است که (بر شما) نازل کردیم؛ آیا شما آن را انکار می‌کنید؟!

همچنانکه همه کتب آسمانی (به شرط عدم تحریف)، همگی مصداق ذکر می باشند. چون فرمودید از روایات چیزی نیاورم، از ذکر احادیث و روایات فراوانی که در تفسیر «اهل ذکر» وارد شده است خودداری می کنم.

اما شما بفرمایید که مراد از «اهل ذکر» چه کسانی هستند؟

قائدتا می فرمایید: مراد کسانی هستند که این کتاب ها براى ایشان نازل شده، آن را فهمیده اند، به آن عمل کرده اند و در فهم و بیان آن برای دیگران متخصص هستند.

و چون اهل و متخصص هر چیزى نسبت به آن چیز عارف تر و بیناتر و به اخبار آن داناتر هستند، پس دیگر کسانى که هنوز به این درجه از کمال در این علم نرسیده اند و مى خواهند نسبت به آن چیز اطلاع بدست بیاورند، لازم است که به اهل آن مراجعه کنند.

اهل کتابهاى آسمانى همان دانشمندانى هستند که تخصصشان در علم آن کتاب و عمل به شرایع آن از دیگران بیشتر است. آنها اهل خبره و عاملین به آن علم هستند و اخبار کتاب های آسمانی و انبیاء را مى دانند. پس دیگران باید به آنان مراجعه نمایند.

- نتیجه:

به نظر شما بعد از وجود نازنین آقا رسول الله صلوات الله علیه و آله، چه کسانی از امت او آگاه تر و داناتر و عامل تر به کتاب قرآن و سیره و سنت رسول الله بوده اند؟

در این زمینه اگر لازم باشد، احادیث و روایات محکمی وجود دارد که مشخص می کند چه کسانی بعد از پیامبر مفسران قرآن هستند.

نمونه بارز آن حدیث شریف ثقلین هست که به شکل متواتر هم از شیعه و هم از اهل سنت نقل شده است و قرآن و عترت پیامبر را به عنوان دو ثقل جدا ناشدنی و باقیمانده در بین امت اسلام معرفی می کند.

و البته احادیث و روایات صحیحی که در تفسیر «اهل ذکر» نقل شده است، بسیار است. اما چون اشاره کردید صرف نظر از روایات، از نقل آنها صرف نظر کردم.

اللهم اهدنا الصراط المستقیم...

.

نوشته
    3
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

دعوت اهل بيت

سلام دوستان

اين فكر كاملاّ اشتباهه
    اولا اهل بيت معصوم نيستند وهيچ دليلي نه در قرآن و نه در احاديث دال بر معصوميت آنها وجود ندارد و فقط ساخته ي ذهن روحانيون عصر ماست

دوماّ بعد از پيامبر اصحاب زيادي بودند كه به علم قرآن آشنايي كامل داشتند و دليلي بر نياز بر اهل بيت وجود ندارد

سوماّ خداوند قرآن رو براي همه ي افراد نازل كرده تا همه بتونند از اون استفاده كنند نه اينكه هميشه به افراد خاصي وابسته باشه

در ضمن چطور ممكنه هزاران صحابه كه به دست خود پيامبر تعليم داده شده به گمراهي برن و اين يك فكر و عقيده ي باطله
    اگه اين طور باشه پس خود ما كه 1400 سال بعد از پيامبريم اصلاّ ديني نبايد داشته باشيم

نوشته
    65
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

ولی دوستان ،
    این ها جواب سوال من نیست .
    ...
    آقا جواب سؤال شما رو خود قرآن داده :" لقد یسرنا القرآن للذکر فهل من مدکر " سوره قمر آیه 17
    و همین متن رو چهار بار آورده ! فکر میکنید چرا اینقدر تأکید کرده ؟
    در ضمن آشنایان با قرآن بفرمایند که ریشه کلمه " مدکر " چیه ؟

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری