جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا نماز می‌خونید؟

نوشته
    152
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا نماز می‌خونید؟

سلام دوستان گل.
    بدبختانه من جزء آدم هایی هستم که اصلا و ابدا خدا رو نتونستم اون جوری که شایسته اش هست بپرستم .
    حالا اون جور که شایسته هم باشه پیشکش ، لااقل یه جور باشه که وسط نماز ناخودآگاه یهو فکرم جای دیگه نره یا اینکه عاشقانه نماز بخونم و نهایت لذت رو ازش ببرم ، یا منتظر شنیدن اذان باشم و از اینکه وقت نماز میشه خیلی خیلی خوشحال بشم و هیچ وقت تنبلی یا دنیا باعث به عقب انداختنش نشه .
    یادمه یه جا خوندم که شهید چمران گفته بودند قبل از اینکه شروع به نماز خوندن کنی ، اول فکر کن که برای چی داری نماز می خونی تا با حضور قلب بتونی خدا رو عبادت کنی.
    هر چی گشتم تو کتاباش عین خود جمله اش رو براتون بنویسم ، نتونستم پیداش کنم متاسفانه.
    ولی نمی دونم چرا هر چی فکر می کنم که یه دلیلی پیدا کنم نمی تونم جمله ای رو که بتونه من رو به هدفم برسونه پیدا نمی کنم. پیدا می کنم . ولی باید بهتر از اینها باشه. واقعا با خدا بیگانه هستم. چه قدر شرمنده اش هستم.
    شما تا به حال دنبال دلیلی گشتید ؟دلیلی که به احساس آدم ربط داشته باشه و عاشقانه باشه . نه دلیل عقلی . البته این نظر منه که این دلیل عاطفی باشه . چون دنبال احساس عاشقانه تر از احساس الانم هستم.
    هدفم از ایجاد این تاپیک :
    بیاید دلایلمون رو به هم دیگه یاد بدیم که هم به من هم به امثال من و حتی خود شما کمک بشه. چه بهش فکر کردید چه نه. اگه نه ، حالا فکر کنید. بیاید با هم تلاش کنیم و از تجربیات همدیگه استفاده کنیم و از همدیگه جملات جدیدی یاد بگیریم که ان شاءالله هممون بتونیم قشنگ تر از قبل خدا رو بپرستیم.
    شاید یه جمله رو یکی اثری گذاشت که حتی تاثیرش بیشتر ازجملات خود طرف باشه.
    شاید اون قدر عاطفی باشه که بتونه احساسات عده ای رو تحت تاثیر قرار بده و اگه نماز خون نباشه به واسطه ی اون جمله نماز خون شه.
    خوبه در آخر هم هر کس جملاتی رو که بیشتر از بقیه روش تاثیر گذاشته ویا مثلا باعث نماز خون شدنش شده بگه که هم سرایندش خوشحال بشه از اینکه تونسته رو دیگران تاثیر بذاره و این جوری تشویق بشه هم چاپشون کنیم و مثلا در مدارس یا مناطقی که تبلیغ فرقه های مختلف رو می کنند پخش کنیم

ویرایش توسط زهرایاس : ۱۳۸۹/۰۲/۰۹ در ساعت ۲۲:۴۵ دلیل: ...
    حب حسین (ع) سرالاسرار شهداست
    فاین تذهبون
    اگر صرات مستقیم می جویی ، بیا
    از این مستقیم تر راهی وجود ندارد
    حب حسین (ع)
    شهید سید مرتضی آوینی

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خطاب به اونایی که نماز نمیخونن

به گفته حاج اقا قرائتی:
    شبانه روز 24 ساعته اگه هررکعت یه دقیقه وقت ببره ، حالا چه اشکال داره تو این 24 ساعت 17 دقیقه اش واسه صحبت کردن با خدا باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

5. تشکر

نوشته
    677
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاد چرا نماز میخونی

سلام عزیزم
    من نماز میخونم چون:
    خدا خیلی نعمت بهم داده هر چند نمیتونم از شرمندگی خدا دربیام!!
    و
    لی میتونم با نمازم هر چند کم و هر چند ناقص بابت نعمت های زیادی که توانایی شمارش اون ها رو ندارم تشکر کنم که ... نمیتونم ؟...
    خداوند که خالق من و شماست! خودش گفته برای تشکر از نعمت هام نماز بخونین و کیفیت این نماز هم از پیامبر اکرم گرفته شده...
    من نماز میخونم چون:
    الصلاة تنهی عن الفحشا و المنکر این آیه قرانه اگه به قران اعتماد داریم باید به این سخن هم اعتماد کنیم ...
    واقعا همین طوره عزیزم
    وقتی نماز میخونی پاک میشی هر چند کم ولی دیگه کم و زیادش به کیفیت نماز ما بستگی داره!! (میتونیم از خدا بخوایم اگه خواستن خالصانه باشه یقینا خداوند اجابت میکنه) در واقع نماز خوندن خود انسانو میکشه بالا بالاتر از دنیای نفسانی!! یعنی صرف تشکر نیست...
    اما زهرا یاس عزیز
    باید در نماز خاشع بود یعنی به خدا گفت من بنده تو ام و در برابر حقیقت بزرگی چون تو سجده میکنم فقط و فقط برای تو نه هیچ کس دیگه... نه نفسم نه آبروم نه ... اگه نماز این جوری شد زیبا میشه و از نماز خوندن لذت میبری
    زهرا یاس عزیز برای حضور قلب در نماز( اینکه وسط نماز حواسمون جای دیگه نباشه رو میگم) باید خداشناسی و خود شناسی مون رو قوی کنیم
    سخت هم نیست میشه از آفریده های خدا شروع کرد از آسمون از بارون از آفرینش خودمون و ...
    اگه روح پاک شد قدرت درکش هم بیشتر میشه
    مهم ترین هدف از نماز خوندن هم = قربة الی الله =برای تقرب نماز خوندن
    هر قسمت نماز هم یه معنای خاصی داره مثلا در سجده اول وقتی سر به مهر میزاری یعنی خدایا من را از خاک آفریدی
    وقتی سر از سجده بر میداری یعنی خدایا ما را به روی خاک آوردی (و به این دنیا آوردی)
    وقتی به سجده دوم میری یعنی خدایا ما را به خاک بر میگردانی و وقتی سر از سجده بر میداری یعنی خدایا ما را دوباره از خاک بیرون خواهی کرد(روز قیامت)
    امیدوارم استفاده کنی!

ویرایش توسط z_j_14 : ۱۳۸۹/۰۲/۱۰ در ساعت ۱۱:۵۶

7. تشکر

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط زهرایاس نمایش پست
    سلام دوستان گل.
    بدبختانه من جزء آدم هایی هستم که اصلا و ابدا خدا رو نتونستم اون جوری که شایسته اش هست بپرستم .
    حالا اون جور که شایسته هم باشه پیشکش ، لااقل یه جور باشه که وسط نماز ناخودآگاه یهو فکرم جای دیگه نره یا اینکه عاشقانه نماز بخونم و نهایت لذت رو ازش ببرم ، یا منتظر شنیدن اذان باشم و از اینکه وقت نماز میشه خیلی خیلی خوشحال بشم و هیچ وقت تنبلی یا دنیا باعث به عقب انداختنش نشه .
    یادمه یه جا خوندم که شهید چمران گفته بودند قبل از اینکه شروع به نماز خوندن کنی ، اول فکر کن که برای چی داری نماز می خونی تا با حضور قلب بتونی خدا رو عبادت کنی.
    هر چی گشتم تو کتاباش عین خود جمله اش رو براتون بنویسم ، نتونستم پیداش کنم متاسفانه.
    ولی نمی دونم چرا هر چی فکر می کنم که یه دلیلی پیدا کنم نمی تونم جمله ای رو که بتونه من رو به هدفم برسونه پیدا نمی کنم. پیدا می کنم . ولی باید بهتر از اینها باشه. واقعا با خدا بیگانه هستم. چه قدر شرمنده اش هستم.
    شما تا به حال دنبال دلیلی گشتید ؟دلیلی که به احساس آدم ربط داشته باشه و عاشقانه باشه . نه دلیل عقلی . البته این نظر منه که این دلیل عاطفی باشه . چون دنبال احساس عاشقانه تر از احساس الانم هستم.
    هدفم از ایجاد این تاپیک :
    بیاید دلایلمون رو به هم دیگه یاد بدیم که هم به من هم به امثال من و حتی خود شما کمک بشه. چه بهش فکر کردید چه نه. اگه نه ، حالا فکر کنید. بیاید با هم تلاش کنیم و از تجربیات همدیگه استفاده کنیم و از همدیگه جملات جدیدی یاد بگیریم که ان شاءالله هممون بتونیم قشنگ تر از قبل خدا رو بپرستیم.
    شاید یه جمله رو یکی اثری گذاشت که حتی تاثیرش بیشتر ازجملات خود طرف باشه.
    شاید اون قدر عاطفی باشه که بتونه احساسات عده ای رو تحت تاثیر قرار بده و اگه نماز خون نباشه به واسطه ی اون جمله نماز خون شه.
    خوبه در آخر هم هر کس جملاتی رو که بیشتر از بقیه روش تاثیر گذاشته ویا مثلا باعث نماز خون شدنش شده بگه که هم سرایندش خوشحال بشه از اینکه تونسته رو دیگران تاثیر بذاره و این جوری تشویق بشه هم چاپشون کنیم و مثلا در مدارس یا مناطقی که تبلیغ فرقه های مختلف رو می کنند پخش کنیم

پاسخ:
    با عرض سلام وادب خدمت تمامی دوستان عزیز،
    در نماز این عبادتی که ستون دین شمرده شده است راز ورمزهایی نهفته است که توجه به این راز ورمزها هر انسان خداجویی را به انجام این عبادت مشتاق می کند؛بعضي از آنها عبارت است از:
    الف) ياد و ذكر خدا؛ زيرا انسان موجود فراموش‏كاري است. بنابر اين هر چند ساعت يك بار، با خواندن نماز خداي سبحان را ياد كرده و متذكر وجود لايتناهي او مي‏شود.

ب ) وقتي انسان متذكر خدا بود و خدا را مراقب خويش ديد، قهراً از انجام گناه و منكرات شرم و حيا مي‏كند. بنابر اين يكي از اهداف نماز جلوگيري از فحشا و منكرات است:«ان الصلوة تنهي عن الفحشاء و المنكر».

ج ) هدف ديگر نماز عبوديت و خشوع و خضوع در پيشگاه مقام ربوبيت است. به طور مؤدب ايستادن، ركوع كردن، جبين به خاك ساييدن، سجده و نشستن دو زانو و... همه نشانه‏هاي خضوع است. و اين حقي است از خداي سبحان كه هر انساني موظف به اداي آن است. توجه داشته باشيد كه همين خشوع و خضوع، به تدريج در روح و جان ما اثر گذاشته و انسان را در برابر ساير افراد متواضع مي‏كند. امام علي(ع) مي‏فرمايد: «ومن تعفير عتاق الوجوه بالتراب تواضعا؛ خداي سبحان نماز را مقرر داشت تا پيشاني از روي تواضع به خاك ماليده شود»(نهج‏ البلاغه) . حضرت فاطمه(س) نيز مي‏فرمايد: «جعل اللّه‏ الصلاة تنزيها لكم من الكبر ؛خداوند نماز را مقرّر داشت تا دامن انسان را از كبر و منيّت پاك گرداند».

د ) راز ديگري كه در نماز نهفته است تشكيل جماعت‏هاست. ويل دورانت مي‏نويسد: بر هيچ انسان منصفي پوشيده نيست كه شركت مسلمان‏ها در نمازهاي جماعت روزانه چه اثر خوبي در وحدت و تشكّل آنها دارد. با كمي دقت مي‏توان دريافت كه در سايه همين جماعت‏ها و جمعه‏هاست كه انسجام و اتحادي در اقشار مختلف ايجاد مي‏شود و در سايه آن بركات و ارزش‏هايي وجود دارد. از كارهاي عمراني يك منطقه گرفته تا راه حل ساير مشكلات افراد و جامعه.
    آنچه ذكر شد بيانگر اين حقيقت است كه به هر حال يكي از اهداف نماز، پاك و منزه ساختن روح انسان از كبر و منيّت است؛ همچنان كه نماز بازدارنده انسان از لغزش‏ها و گناهان است. نماز در ساحت روح انسان، همان نقشي را ايفا مي‏كند كه نرمش و ورزش در ساحت جسم انسان ايفا مي‏نمايد. اگر كسي ورزش رابراي مدت طولاني ترك كند، كم‏كم بدنش دچار يك نوع سستي و كسالت مي‏شود و چه بسا سلامت خود را از دست بدهد.
    بنابر اين انسان بايد روزانه يا لااقل هفته‏اي چند ساعت، به راهپيمايي و ورزش بپردازد تا به تدريج جسم را سلامت و شاداب سازد. روح انسان نيز چنين نيازي دارد، بايد هر روز اين نيايش و سرود مذهبي و اسلامي تكرار گردد تا به تدريج سلامت و شادابي روح انسان در سايه ياد حق احراز گردد. نماز از جمله عبادات عملي در بينش توحيدي اسلام است كه فلسفه آن را تنها در پرتو آن بينش، مي‏توان نظاره كرد.
    بديهي است تا زماني كه ابعاد مختلف اين بينش، به درستي شناخته نشود، جايگاه نماز و هم‏چنين ديگر برنامه‏هاي عملي آن، روشن نخواهد شد. در بينش اسلام و اديان توحيدي، انسان و مجموعه هستي، آفريده‏هاي خداوند و در مسير حركت به سوي او و معرفت مبدأ خويشند. در اين ديدگاه، هيچ غايتي جز معرفت خداوند براي انسان متصوّر نيست و كمال انسان، تنها در اين محدوده رقم مي‏خورد و تمامي جاذبه‏هاي ديگر، جملگي براي به حركت درآوردن آدمي و فراخوان وي به معرفت خداوند هستند.
    در اين مسير است كه «عبادت» جايگاه خود را پيدا مي‏كند؛ آن هم به صورت عبادتي موزون و حساب شده كه بايد به صورت خاصي به جاي آورده شود. بدون اين عبادت، سرّ حيات بي‏رنگ خواهد شد و انسان در بيغوله جاذبه‏هاي ديگر، راه اصلي را به فراموشي خواهد سپرد.
    نمازهاي پنج گانه در تمامي عمر، همانند تابلوها و چراغ‏هايي است كه در مسيري سخت، طولاني و پرحادثه، انسان را به تبعيت از خود فرا مي‏خواند تا او را از پرتگاه‏هاي سقوط و گزند حوادث سنگين، باز دارد. بدون نماز، آدمي در مسير زندگي، گوهر عبوديت خويش را در برابر ذات لايزال احديت به فراموشي خواهد سپرد و در نتيجه از كمال خويش باز خواهد ماند. از همين رو، تمامي پيامبران الهي و كتاب‏هاي آسماني، آدمي را به نماز دعوت كرده‏اند. آن‏چه گفته شد، تنها اشاره‏اي كوتاه به فلسفه فردي نماز بود و نماز، از جهات مختلف اجتماعي، فرهنگي، سياسي و... داراي حكمت‏هاي عميقي است.
    نماز، عملاً موجب همبستگي مسلمانان و احساس روح يك‏رنگي در بين آنان است؛ چرا كه همه آنان به يك شكل و به سمت يك قبله نماز مي‏گذارند و اين موضوع، پيامدهاي ارزنده‏اي خواهد داشت.

9. تشکرها 2

نوشته
    223
    حضور
    11 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    0
    گالری
    6

من نماز میخوانم زیرا کسی دیگر لایق عشق ورزی و عبادت نیست (قل هوالله احد).چون خدا حق است.عزیز است.مهربان است.رحیم است........................................
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    واحفظ سیدنا و قائدنا سید علی خامنه ای

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری