جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا مضل(گمراه کننده) یکی از نام های خداست؟

نوشته
    273
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا مضل(گمراه کننده) یکی از نام های خداست؟

سلام دوستان
    برای من این مطلب جالب بود

فَإِنَّ اللَّهَ يُضِلُّ مَنْ يَشاءُ وَ يَهْدي مَنْ يَشاءُ فَلا تَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَيْهِمْ حَسَراتٍ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ بِما يَصْنَعُون‏
    پس البته خدا است كه هر كس را بخواهد گمراه و هر كس را بخواهد هدايت مى‏كند پس تو (اى محمد جان) خود را در حسرت و اندوه آنان (كه چرا گمراهند) هلاك مكن كه خدا به آنچه می كنند دانا است‏

پس خداوند همان طور که هادی است مضل(یعنی گمراه کننده) است. «مضل بودن حق تعالي» بعد از این است که انسانها زمینه هدایت خود را از بین می برند.

وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنينَ وَ لا يَزيدُ الظَّالِمينَ إِلاَّ خَساراً (82)

و ما آنچه از قرآن فرستيم شفاى دل و رحمت الهى بر اهل ايمان است، ليكن كافران را به جز زيان چيزى نخواهد افزود (82)

اطلاق مضل بر خداوند و قرآن کریم طبق آیات شریفه قرآن هیچ اشکالی ندارد و معنای آن این است که چون کافران و گناهکاران زمینه هدایت الهی را در خود از بین برده اند، موجبات خشم پروردگار را فراهم کرده و حق تعالی نیز از آن ها سلب توفیق می کند. و لازمه این سلب توفیق گمراهی بیشتر آنهاست.

برگرفته از http://www.askquran.ir/showthread.php?t=4175&page=3
    ویرایش توسط فقیر : ۱۳۸۹/۰۲/۱۱ در ساعت ۰۱:۱۳

2.  

نوشته
    45
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kiuhnmgtrdcv نمایش پست
    اطلاق مضل بر خداوند و قرآن کریم طبق آیات شریفه قرآن هیچ اشکالی ندارد و معنای آن این است که چون کافران و گناهکاران زمینه هدایت الهی را در خود از بین برده اند، موجبات خشم پروردگار را فراهم کرده و حق تعالی نیز از آن ها سلب توفیق می کند. و لازمه این سلب توفیق گمراهی بیشتر آنهاست.
    همچین تفکری بکل اشتباه است.
    تفسیر ان آیه هم این نیست که خداوند نمی خواهد انان را هدایت بکند یا خداوند از روی عمد اینکار را می کند!
    مگر نعوذ بالله خداوند یک بیمار روانی است؟؟
    تفسیر ان آیه اینگونه است.
    خداوند می تواند و قادر است که همگان را هدایت بکند یا از هدایت بازدارد! ( یعنی مانند فرشتگان که اختیاری از خود ندارند یا حیوانات که قدرت فهم ندارند ) و خداوند به پیامبرش اینگونه می گوید:
    ای پیامبر من اگر می خواستم جبر خود را بکار ببرم می توانستم هم ادم را گمراه بکنم و هم او را هدایت بکنم.( کافی بود قدرت فهم را از وی می گرفتم ) اما مشیت من بر این واقع شده است که انسان از روی اختیار راه را انتخاب بکند. و زمانی که اختیار در بین بشر افزایش یافت انسان می تواند گمراه شود و می تواند هدایت پیدا بکند!
    پس تو خود را دچار عذاب نکن که نتوانستی دیگران را هدایت بکنی! و بر خود اجبار نیار که حتما باید همگان هدایت شوند.( بنوعی می توان این آیه را هم ردیف آیه لا اکراه فی الدین ... دانست )

به بیان دیگر :
    خداوند در این آیه می فرماید : خاصیت اختیار بر انسان فساد اور است . پس این مشیت خداوند که اختیار را در انسان قرار داده است که هم باعث گمراهی اوست و هم باعث هدایت وی !
    پس در نهایت گمراهی و هدایت انسان در طول مشیت خداوند قرار می گیرد.
    بنابراین کسی نمی تواند دیگری را مجبور به هدایت بکند! زیرا که خواست خدا دادن اختیار و عدم اجبار به انسان است.
    همه موضوعات شروع شده کاربرjocer با آیدی faryad نوشته بودند بنا به درخواست مکرر خودشان به مدت 1ماه جهت بررسی به بخش مدیران منتقل شده است
    ---------------------------------
    توضیح : جنابان خادمان دین و قرآن و .... زحمت کشیدند و نوشته های شناسه faryad من را برگرداندند.
    به عقیده جنابان خادم قرآن!! مطالب کفر امیز من بیشتر بدرد اسلام و مسلمین می خورد تا مطالب اسلامی من بعد از توبه!!
    باشد که خداوند ان مطالب کفر آمیز را در نامه خادمیت قرآنی من و شما و آنان ثبت نماید!
    الهی آمین!!

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام،

در تایید حرف زیبای جناب جوکر عزیز این جمله را دوست دارم اضافه کنم:

که اگر خدا کسی را گمراه کنند چرا باید شخص جهنم بره....شخص اراده ای نداشته خدا گمراهش کردن!!!

وجود بهشت و جهنم خود نشان از وجود اراده انسان بر سرنوشتش هست.

طیب
    هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد

سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما

أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

5. تشکرها 3

نوشته
    273
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من هم اختیاری بودن را میدانم ولی منظورم این بود که وقتی انسانی راه کج را انتخاب کرد خدا هم حکم به گمراهی او میکند(که در واقع خود شخص باعث گمراهی خودش شده و باران رحمت الهی شامل حال همه است)
    در اینجا توضیحات خوبی داده شده
    http://askdin.com/showthread.php?p=21171#post21171
    ویرایش توسط فقیر : ۱۳۸۹/۰۲/۱۳ در ساعت ۱۸:۴۸

7. تشکر

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان ارجمند

گمراه كردن خدا، ابتدايى نيست (براى اينكه به حكم آيات بسيارى از قرآن، خداوند موجودات را عموما و انسان را بخصوص به سوى كمالش هدايت فرموده)، بلكه اين اضلال مجازاتى است، كه وقتى كسى در برابر حق خضوع نكند، و لجبازى و مقاومت نمايد، خدا او را گمراه‏تر مى‏سازد، و نسبت دادن چنين اضلالى به خدا هيچ مانعى ندارد.
    هدايت و ضلالت بدست خدا بودن اختيار را باطل نمى‏كند، زيرا خدا ابتداء گمراه و هدايت نمى‏كند، گمراه كردنش مجازاتى است يعنى كسى را كه خودش گمراهى را خواسته در گمراهى پيش مى‏برد، و همچنين كسى را كه هدايت را اختيار كرده باشد در هدايت پيش مى‏برد. و خلاصه شما هر چه اختيار كنيد خداوند شما را كمك مى‏كند، و در آنچه انتخاب كرده‏ايد پيش‏تر مى‏برد.

ترجمه الميزان، ج‏17، ص: 23

9. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری