صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اين شخصيت را مي شناسيد ؟(جواب بدی جایزه میگیری!)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,031
  صلوات
  110
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  4,869 پست
  حضور
  29 روز 10 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  72

  اين شخصيت را مي شناسيد ؟(جواب بدی جایزه میگیری!)
  سلام
  نام و کمی از مشخصات این دانشمند را بگویید:

  اين شخصيت را مي شناسيد ؟(جواب بدی جایزه میگیری!)


  من حیدریم...

  سَر به سَرم مگذارید...


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  4,737
  مورد تشکر
  7,711 پست
  حضور
  6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  307  سلام مطمئن نیستم ولی یه جورایی شبیه دکتر گنجی پدر علم جغرافیای ایرانه


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  202
  مورد تشکر
  666 پست
  حضور
  2 روز 2 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سیدجعفر شهیدی فرزند سیدمحمد سجادی که از دانشمندان و مفاخر بزرگ ادبی ایران به‌شمار می‌رفت، در سال ۱۲۹۷ هجری خورشیدی در شهرستان بروجرد به دنیا آمد. وی دوران تحصیل ابتدایی و اندکی از متوسطه را در بروجرد و سپس ادامه آن را در تهران به انجام رساند. شهیدی ابتدا به نام سجادی معروف بود که بعدها تغییر شهرت داده و با نام شهیدی در مراکز علمی و دانشگاهی شهرت پیدا کرد.

  در فرهنگ ایران چهره هایی را می شناسیم که از آنان با پیشوند علامه یاد می شود. این چهره ها افرادی اند که دانششان محدود به یک رشته نیست و از سوی دیگر حتی اگر عمری را در تحصیل در علوم جدید و دانشگاهی سپری کرده اند، ریشه ای نیز در علوم سنتی و قدیمی ایران دارند.نخستین ادیبان دوره جدید ایران که با تاسیس نهادهای جدید و از جمله دانشگاه تهران نام آور شدند، همچون دهخدا، فروزانفر، همایی و دیگران چنین ویژگی داشتند.

  این نسل در ایران نسلی تاثیر گذار بود و بسیاری از آثار تاریخی و ادبی ایران به کوشش همین نسل تصحیح و منتشر شد. در نزدیک به یک قرن از تاریخ علوم در ایران، ویژگی های این نسل به یک سنت علمی تبدیل شد، اما به نظر می رسد که پس از وقوع انقلاب بنا به دلایل گوناگونی که یکی از آن ها می تواند دخالت دولت در امر فرهنگ باشد، این سنت امتداد نیافت. سید جعفر شهیدی یکی از آخرین بازماندگان نسل علامه های ایرانی بود. شهیدی به تدریس در دبیرستان‌های تهران و همزمان به تحصیل و نوشتن پرداخت و سال ۱۳۴۰ مدرک دکترای ادبیات فارسی‌ را در رشته تاریخ و ادبیات از دانشگاه تهران دریافت کرد. او در دانشگاه تهران نیز از محضر بزرگانی چون فروزانفر و دهخدا بهره گرفت. شهیدی به تدریس در دبیرستان‌های تهران و همزمان به تحصیل و نوشتن پرداخت و سال ۱۳۴۰ مدرک دکترای ادبیات فارسی‌ را در رشته تاریخ و ادبیات از دانشگاه تهران دریافت کرد. او در دانشگاه تهران نیز از محضر بزرگانی چون فروزانفر و دهخدا بهره گرفت. شهیدی هنوز وقتی خیلی جوان بود با دکتر محمد معین صاحب فرهنگ معین آشنا شد و با معرفی او به عنوان همکار دهخدا در لغت نامه دهخدا به فعالیت مشغول شد و رفته رفته به عنوان همکار اصلی و سپس به عنوان معاون موسسه دهخدا و بعدها مدیر موسسه به همکاری با این موسسه پرداخت و پس از فوت دهخدا و معین این کار را تا روزهای پایان عمرش ادامه داد و در واقع ادامه لغت نامه دهخدا با کوشش او ممکن شد و لغت نامه اولیه دهخدا تکمیل شد، اما کار بزرگ دیگری را نیز ادامه داد که در همان سنت استاد – شاگردی ایرانی از آن می توان یاد کرد . فروزانفر که به شرح مثنوی مولوی می پرداخت تا پایان عمر موفق به شرح بخشی از مثنوی شد که در سه جلد منتشر شد و شهیدی که از اهمیت کار فروزانفر آگاه بود و رابطه نزدیکی با او داشت کار او را ادامه داد و سه جلد دیگر بر آن افزود و هم اکنون یکی از بهترین و ادبی ترین شرح های مثنوی در اختیار علاقه مندان مولوی است.
  اگرچه مهم ترین آثار شهیدی در حوزه ادبیات و زبان فارسی را باید اهتمام او به کامل کردن لغت نامه دهخدا، همکاری در تدوین فرهنگ معین و شرح مثنوی دانست، اما او در زمینه تصحیح متون هم دستی داشته و چند اثر مهم ادبی را تصحیح کرده است که از آن جمله می توان به "شرح لغات و مشکلات دیوان انوری" که انجمن آثار ملی در سال ۱۳۵۸ آن را منتشر کرده است و تصحیح "دره نادره" اثر میرزا مهدیخان استرآبادی، که انجمن آثار ملی آن را در سال ۱۳۴۱ چاپ کرده است اشاره کرد که در همان سال موفق به دریافت جایزه سلطنتی که مهم ترین جایزه کتاب در آن سال ها بود، شد.

  او گذشته از تصحیح کتاب های قدیمی، در زمینه آموزش زبان فارسی نیز کوشش هایی کرد و مقاله های مختلفی را درباره آموزش زبان فارسی و همچنین حوزه های مختلف ادبیات نوشت که در کتاب "ازدیروز تا امروز" توسط نشر قطره منتشر شده است. شاید بتوانیم بگوییم مهم ترین و موثر ترین بخش تالیفات دکتر سید جعفر شهیدی در این حوزه است. این اهمیت هم به خاطر تجدید چاپ های متوالی کتاب های اوست و هم به لحاظ حجم آثار او. بیشترین استقبال هم از این نوع آثار شهیدی به عمل آمده است. البته این استقبال دلایل حکومتی هم می تواند داشته باشد که به بخشی از این آثار روی خوش نشان داده است، اما همه اش هم به خاطر این نیست. شهیدی در این بخش از آثارش کوشش کرده است با خرافه زدایی های رایج که در حاشیه شخصیت های دینی شکل می گیرد به نوعی از تاریخ نگاری دست یابد که چهره واقعی شخصیت های دینی را بشود از ورای آن دریافت و به گواه محققان تاریخ اسلام او بنیان گذار مکتب تازه ای در تالیف تاریخ اسلام است.او اگرچه بیش ترین کوشش هایش در حوزه تاریخ به تاریخ اسلام اختصاص یافته است، اما دو جلد کتاب نیز با عنوان "جنایات تاریخ" تالیف و منتشر کرده است.

  جعفر شهیدی از سال ها پیش رئیس موسسه دهخدا، که مسئولیت چاپ و به روز کردن لغت نامه دهخدا را برعهده دارد، بود. او از دوره جوانی و در زمان حیات علی اکبر دهخدا در این موسسه مشغول به کار بود و در دوره ریاست محمد معین بر این موسسه، معاونت او را بر عهده داشت. آقای شهیدی همچنین از همکاران آقای معین در تدوین فرهنگ فارسی معین بود
  ویرایش توسط اویس قرنی : ۱۳۸۹/۰۲/۱۱ در ساعت ۲۲:۰۸


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  75
  مورد تشکر
  220 پست
  حضور
  1 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  جناب شوخ! تا خواستیم بگیم شما گفتین ها! جایزه تقسیم بی زحمت!
  یا علی


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  بله استاد شهیدی


  اين شخصيت را مي شناسيد ؟(جواب بدی جایزه میگیری!) 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  ولی معمولا" خوبه اطلاعات بدین اسم بخواین


  اين شخصيت را مي شناسيد ؟(جواب بدی جایزه میگیری!) 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,193
  مورد تشکر
  2,712 پست
  حضور
  8 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  68
  آپلود
  1
  گالری
  66  سید جعفر شهیدی از زبان رسول جعفریان

  حجت‌الاسلام رسول جعفریان تاریخ‌پژوه برجسته و مدیر کتابخانه تاریخ اسلام و ایران در پی درگذشت مرحوم سید جعفر شهیدی طی یادداشتی به شرح زندگانی و تلاش ها و فعالیت‌ها و آثار مکتوب مرحوم شهیدی پرداخت.
  به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) رسول جعفریان در یادداشت خود که در سایت کتابخانه تاریخ اسلام و ایران ذیل عنوان «یادی از استاد سید جعفر شهیدی» منتشر شده آورده است: آشنایی من با کتاب‌های استاد شهیدی به تناسب سن و سال، ‌در سال‌های نخست بعد از انقلاب بود. زمانی که کتاب ایشان یعنی همان تاریخ تحلیلی اسلام به عنوان کتاب درسی برای دانشگاه مطرح شد. بعد از آن هم آثار دیگری از ایشان منتشر شد و من شناختم از ایشان هر روز بیشتر و بیشتر شد.

  مرحوم شهیدی از کسانی است که تحصیل را با علوم دینی آغاز کرد. در جوانی به نجف رفت و درس‌های عربی و دینی خود را خوب فراگرفت. ایشان داماد مرحوم سید غلامرضا سعیدی بود و وقتی از نجف به ایران آمد، با ایشان در کارهای تألیفی و مطبوعاتی همکاری می‌کرد. نامه «فروغ علم» از آقای شهیدی بود که با کمک پدر‌زنش آقای سيد‌غلامرضا سعیدی اداره می‌کرد. شماره اول این مجموعه فروردین 29 چاپ شد. این نشریه به عنوان نشریه انجمن اسلامی دانشجویان چاپ می‌شد. البته کتاب «اسلام و مهدویت» ایشان گویا مربوط به پیش از آن است. آن زمان که در بروجرد فعال بود و سخنرانی هم می‌کرد. این کتاب یعنی «اسلام و مهدویت» در بروجرد و در همان دهه بیست چاپ شد.
  همان زمان کتاب‌هایی هم از عربی به فارسی ترجمه کرد که بسیار خوب گرفت. در واقع کتاب‌هایی مثل «جنایات تاریخ» که خیلی هم گرفت و مکرر چاپ شد، نوعی ادبیات سیاسی ـ مذهبی یا به عبارتی انقلابی ـ مذهبی بود. این کتاب سه جلد بود و عنوان جلد سومش از مسند تجارت تا تخت سلطنت بود. پرونده آقای شهیدی در دهه بیست، یک پرونده سیاسی ـ انقلابی ـ مذهبی با نمره بالا است. بعدها ایشان با حاج سراج و شیخ عباسعلی اسلامی هم همکاری داشت و مقالاتی برای نشریات آن‌ها می‌نوشت. بیشتر آنها جنبه دینی و کلامی و توحید و این قبیل مسائل داشت.

  آن گنج نهفته
  بعد از سال 32 و بازگشت استبداد خشن، خیلی‌ها کنار رفتند. آقای شهیدی هم سراغ کار دانشگاهیش رفت. نمی‌دانم ایشان کی لباس روحانیت را کنار گذاشته است. اما آقای مهدوی‌راد از آقای شهیدی نقل می‌کرد که می‌گفت: من احساس کردم شأن این لباس آن قدر بالاست که من طاقتش را ندارم. اما به عکس، خیلی از كساني که از لباس روحانیت درآمدند برای این که تأکید کنند درست کاری کردند، مرتب لگد می‌زدند. از این نمونه‌ها فراوان بود. به هر حال آقای شهیدی رفت موسسه دهخدا در کنار دکتر معین با اخلاص کار کردند. همه از خدمات ایشان آگاهی دارند. بعد هم طی سال‌هایی که معین کسالت شدید داشت همه کارها را به نام او می‌کرد. در دانشگاه هم درس می‌داد. کار «دره نادره» که بسیار ارزشمند است مربوط به آن دوران است. اهالی تاریخ و ادب می‌دانند این متن، متن دشواری است و نثر شگفتی دارد. بیشتر کار ایشان در لغتنامه بود. این کارها معمولا گم شده و از نظرها پنهان ماند. از آنها فهرستی در دست ما نیست. روشن هست که سالها کار می‌کرده و در لابه‌لای لغتنامه درج شده است.

  استاد همیشه یک متدین اصیل بود
  مرحوم شهیدی نسبت به تدینش بسیار جدی بود. البته در حرف زدن حریت خاصی داشت. حتی ممکن بود کسی از شوخی‌های ایشان برداشت‌های مناسبی نداشته باشد اما استاد همیشه یک متدین اصیل بود. در زمینه فعالیت‌های علمی – مذهبی ایشان بعد از دهه بیست و پیش از انقلاب من آگاهی ندارم. البته مقالات مذهبی می‌نوشت. یکی از آنها که در مجله یغما در سال 52 چاپ شد مقاله‌ای در باره تطور شیعه و نقش علامه امینی به عنوان یک مجدد در آن بود. اما فکر می‌کنم انقلاب ایشان در این بعد زنده کرد. کتاب ابوذر غفاری ایشان نشان می‌دهد که تفکر انقلابی هنوز در ایشان زنده بوده یا دوباره زنده شده است. در واقع زمینه‌ای که فراهم آمد ایشان را به این مسیر کشاند که دست به کارهای بزرگی بزند. شاید اوج این کارها ترجمه نهج البلاغه بود. یک ترجمه‌ای که در شان نهج البلاغه هست و واقعا با هیچ ترجمه‌ای قابل مقایسه نیست. اصلا یک متن استثنایی در ادبیات فارسی است. بی‌مانند است. احیای نهج البلاغه بعد از انقلاب به خصوص در سال‌های اول انقلاب بسیار جدی دنبال می‌شد و بنیاد نهج البلاغه دنبال آن بود. نکته دیگر این بود که بعد از انقلاب که تاریخ اسلام محقق جدی نداشت ولی نیاز به آن جدی بود آقای شهیدی وارد میدان شد. تجربه‌ای از دهه بیست داشت. مقصودم همان کتاب سه جلدی جنایات تاریخ بود. این بار کارش را شروع کرد. کتابش سال‌ها کتاب درسی بود. کتاب خوبی بود اما واقعا برای تدریس برای یک درس دانشگاهی نبود. با این حال به خاطر فقری که وجود داشت دوام آورد. با این حال خودش دنبال کار نوشتن برای معصومین بود. درباره پیغمبر همان کتاب تاریخ تحلیلی اسلام را نوشت که بخشی مربوط به حضرت و بخشی مربوط به وقایع بعد از آن تا پایان عصر اموی بود. همچنین درباره حضرت زهرا، امام حسین و امام سجاد علیهم السلام آثاری را به رشته تحریر در آورد. اینها آثاری بود که مکرر چاپ شد. کتاب علی از زبان علی هم برای امام علی علیه السلام بود که فکر می‌کنم از دل ترجمه نهج البلاغه درآمده بود.

  نقادی که اندیشه نو داشت
  تحصیلات آقای شهیدی تاریخی نبود، بلکه منهای تحصیلات حوزوی که از قبل داشت، در ادبیات تحصیل کرده بود. اما فکر می‌کنم آثار مصری‌ها به خصوص طه حسین و خیلی از نویسندگان عرب دهه پنجاه و شصت میلادی را مطالعه کرده بود. به نظرم بیشتر تجربه تاریخی ایشان از آن طریق بود. روش نقادی ایشان هم بسیار شبیه طه حسین بود، روش انکاری و تردید‌زا، روشی که در ایران خیلی رواج نداشت. البته خود ایشان روی نقادی کار کرده بود و در آثارش جنبه انتقادی آنها قوی و نیرومند است. این بحث باید یک وقت دیگری درست پیگیری شود.
  این محقق و نویسنده، با تحسین شیوه نقادانه مرحوم شهیدی در آثارش، تصریح کرد: با روش نقادی ایشان که گاه خیلی هم جدی می‌شود، موافقم اما با همه نتیجه‌گیری‌ها نه. مهم نتیجه‌گیری نیست. دست کم در همه جا. مهم این است که یک مورخ بتواند نقادی کند. ممکن است در صغری و کبرایش عیب باشد اما وقتی نگاه کنیم که تاریخ‌نویسی ما تا همین اواخر مثل ناسخ التواریخ بوده به خصوص تاریخ مذهبی ما، آن وقت قدر این قبیل کارها را می‌فهمیم. از نظر من برخی از نتیجه‌گیری‌ها تند بود. شاید بشود گفت یک سویه. مثلا بیشتر دلش می‌خواهد یک مطلبی را انکار کند. این خصوصیت را استاد ما سید‌جعفر مرتضی هم داشت. البته در دو جهت معکوس. اما به هر حال هم نقادی نو بود و هم اندیشه نو در آنها بود.
  کتاب بعد از پنجاه سال کتاب جالبی است. یک گزارش منسجم و منظم و تحلیلی و تعلیلی از وقایع کربلاست. اوائل فکر می‌کردم خیلی روی مسائل قبیله‌ای تکیه کرده، بیش از حد، اما لااقل بخشی از آن بجاست. جنبه تعلیلی این کتاب و این که چرا بعد از پنجاه سال این اتفاق افتاده جالب است.

  انقلاب، صفحه جدیدی در کارهای علمی شهیدی گشود
  مرحوم دکتر شهیدی از انقلاب بسیار خشنود بود. انقلاب این فرصت را به او داد تا صفحه جدیدی در کارهای علمی‌اش بگشاید. واقعا او زنده شد. خود او در جایی نوشته بود:‌ قیام اخیر ملت ایران تنها جنبه مذهبی و محلی ندارد. قیامی است به نام اسلام و برای نجات مسلمانان. (این مطلب را در آرام‌نامه نوشته بود که سال 61 چاپ شد.) انقلاب هم از ایشان به خوبی تقدیر کرد. انصافا همیشه و در طول انقلاب محترم بود. بارها از ایشان تقدیر شد و این حق طبیعی او بود. چنین تقدیری هیچ‌گاهی در رژیم شاه از او نمی‌شد. آقای شهیدی شایسته این تقدیر بود. اگر برای ترجمه نهج البلاغه اش صد جایزه سال هم می‌دادند کم بود. گفتنی است؛ این کتاب سال 69 جایزه سال جمهوری اسلامی را گرفت.

  در سفر حج همراه ایشان
  بارها خدمت ایشان رسیده بودم. در نشست‌های علمی و برخی جلسات. اما بیش از همه در سفر حج با ایشان محشور بودم. ایشان چند بار در بعثه مهمان بودند. در آن سال‌ها ما هم به نوعی در بعثه کار می‌کردیم. چیزی که به یادم مانده در همان سفر اول من سال 71 وقتی از مدینه به مکه آمدیم و اعمال تمام شد قرار شد بنده دوباره برگردم مدینه. یادم هست آقای شهیدی گریه افتاد و گفت من جدم رو خوب زیارت نکردم. دوباره می‌خواهم برگردم. آقای قاضی‌عسکر هم لطف کرد زمینه بازگشت ایشان را به مدینه فراهم کرد و بعد از چند روز با هم به ایران برگشتیم. آقای شهیدی، هم قبل از انقلاب و هم بعد از آن برای حج کار کرده بود. مقالاتی هم داشت. یک کتابی هم برای اماکن شریفه حرمین نوشت. بخشی از کارهای نوشتنی ایشان ترجمه یا تألیف در این زمینه بود. کتاب در راه خانه خدا عزالدین قلوز که یک اثر تاریخی هنری بود ایشان ترجمه کرد و سال 57 چاپ شد. فکر می‌کنم ایشان در یادداشت‌های یکی از سفرها اسم من رو هم بردند. کتابی خریده بودم بردم خدمت ایشان. شرح آن کتاب را نوشتند. در آن سفر بارها خاطراتی از زمان اقامت خود در نجف می‌گفتند. خود ایشان در جایی می‌گوید که حج واجب را سال 55 به جای آورده است. برخی از یادداشت‌های سفر حج ایشان در کتاب از دیروز تا امروز چاپ شده است.
  «و فدت علی الکریم بغیر زادٍ
  من الحسنات والقلب السلیم
  و حمل الزاد اقبح کل شیٍ
  اذا کان الوفود علی الکریم.»

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,031
  صلوات
  110
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  4,869 پست
  حضور
  29 روز 10 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  72  از دوستان نهایت تشکر را دارم.
  این دانشمند عزیز دکتر فریدون شهیدی است.
  من حیدریم...

  سَر به سَرم مگذارید...


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,031
  صلوات
  110
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  4,869 پست
  حضور
  29 روز 10 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  72  چندي پيش نام سي دانشمند برتر دنيا که در طول ده سال اخير يعني از ژانويه سال ۱۹۹۷ تا ژوئن سال ۲۰۰۷ به تحقيقات گسترده و موثر علمي مشغول بوده‌اند، منتشر شد و در اين بين نام يک دانشمند ايراني که بسياري از ما حتي اسم او را نشنيده‌ايم به چشم مي‌خورد. دانشمندي که مقام چهارم را در ميان برترين‌هاي علم روز دنيا به خود اختصاص داده است. وقتي که مي‌بينيم يک ايراني به موفقيتي ارزنده مي‌رسد، احساس افتخار و شادماني مي‌کنيم... اما اين دانشمند کيست؟
  «دکتر فريدون شهيدي» يکي از اين نام‌هاي افتخارآفرين ايراني است که رتبه چهارم دانشمندان دنيا را تصاحب کرده است. دکتر شهيدي يک ايراني مقيم کاناداست که استاد بيوشيمي دانشگاه «مموريان نيوفاندلند» اين کشوراست. او نويسنده‌ بيش از پانصد مقاله علمي و مولف سي کتاب مطرح در دنياست و تاکنون در بيش از سيصد کنفرانس علمي بين‌المللي سخنراني کرده و کتاب‌هاي خود را به دانشمندان و دانش‌دوستان سراسر دنيا معرفي کرده است. دکتر شهيدي از زماني که در سال ۱۹۷۷ دکتراي خود را در رشته «شيمي آلي طبيعي» از دانشگاه «مک‌گيل» گرفت و در سال ۱۹۸۷ به بخش بيوشيمي دانشگاه مموريان پيوست، وي همواره به خاطر تلاش‌ها و تحقيقات دقيق و پرحرارتش در زمينه‌هايي همچون شيمي غذا، بيوشيمي غذا، غذاهاي دريايي، آبزي‌پروري و طعم غذا مورد احترام مجامع علمي دنيا بوده است. او که پروفسور غذا و توليدات مواد غذايي طبيعي و علمي است، تحقيقات ثبت شده‌اي دارد و تاکنون صاحب شش حق امتياز در زمينه سيستم‌هاي درماني گوشت شده است. تلاش‌هاي دکتر شهيدي به ويژه در زمينه غذاهاي دريايي جهت توسعه اين صنعت در منطقه «نيوفاندلند»، «لابرادور» و مناطق ديگر بسيار مثمرثمر بوده است. آزمايشات او و دستيارانش در آزمايشگاه‌هاي شخصي و دانشگاهي وي تاکنون سبب پيشرفت چندين پروسه ابتکاري براي بهره‌برداري کامل از زمين‌هاي کشاورزي شده و توجه شرکت‌هاي چند مليتي را مجذوب خود کرده است.

  در شهر «نيوفاندلند» کانادا در حال حاضر چندين شرکت کشاورزي و توليدي از تکنولوژي و فناوري دکتر شهيدي براي بهره‌وري از اجساد فک‌هاي دريايي و بقاياي صدف استفاده‌هاي چشمگيري داشته‌اند. توليدات اين شرکت‌ها کپسول روغن فک به ويژه کپسول چربي و پروتئين اين حيوان دريايي است. او با بررسي‌هاي علمي و دقيق خود توانسته روشي صحيح و سودمند در استخراج و گرفتن عصاره پروتئيني از گوشت فک به دست آورد و اين عصاره را تبديل به پودري از پروتئين خالص کند و حاصل اين تلاش هم براي صنايع غذايي و هم براي پزشکان متخصص بسيار حائز اهميت بوده است.
  دکتر شهيدي در سال ۱۹۹۸ به خاطر همکاري‌هاي برجسته‌اش و تحقيق در زمينه غذاهاي دريايي و تاثير مثبت جهاني اين تحقيقات جايزه «ارل مکفي» را از «انجمن تخصصي شيلات آتلانتيک» به خود اختصاص داد. در سال ۱۹۹۶به پاس زحمات و تحقيقات بي‌دريغش در زمينه علوم تغذيه در کشور کانادا از سوي انستيتوي علم و فناوري غذايي کانادا مورد تقدير و تشکر قرار گرفت. از ديگر جوايز دکتر شهيدي جايزه چهارم انجمن شيمي آمريکا (ACS) در بخش کشاورزي و شيمي تغذيه و جايزه «ويليام جي‌ اوا» از انستيتوي علوم و تکنولوژي غذايي کانادا است. او رييس انجمن عصاره و کيفيت چربي آمريکا (Aocs)، موسس و رييس انتخابي بخش تغذيه انستيتوي تکنولوژي غذايي (IFT) و بخش کشاورزي و شيمي غذايي (Acs) است. علاوه بر تمام اينها دکتر شهيدي در سال ۲۰۰۵ جايزه «استيفن اس‌ چنگ»‌ را از سوي (IFT) دريافت کرد. او يکي از برگزارکنندگان کنفرانس‌هاي علمي سالانه دنيا نيز محسوب مي‌شود و سردبير مجله«فود ليپيدز» و «فود کميستري» کاناداست. دکتر شهيدي در سال ۱۹۸۷ عضو هيئت علمي دانشگاه مموريان نيوفاندلند (MUN) شد و در سال ۱۹۹۸ به عنوان پروفسور محقق اين دانشگاه به رسميت شناخته شد.
  تحقيقات او عمدتا در زمينه‌هاي زير هستند:
  شيمي غذايي و طعم دهنده‌ها
  عصاره‌گيري از چربي
  تغييرات بيولوژيکي چربي‌ها
  چربي‌هاي دريايي
  آبزي‌پروري
  شيلات و بهره‌وري آن
  استخراج اسيدچرب امگا۳ از ماهي و آبزيان ديگر
  تغييرات شيميايي در تغذيه
  جايگزين‌هاي طبيعي و افزودني‌هاي غذا
  نام پروفسور شهيدي در سال ۲۰۰۶ هم در ميان ۲۵ دانشمند برتر دنيا در زمينه علوم کشاورزي به چشم مي‌خورد و در همان سال به عنوان عضو آکادمي بين‌المللي علوم و فناوري تغذيه انتخاب شد.
  من حیدریم...

  سَر به سَرم مگذارید...


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  202
  مورد تشکر
  666 پست
  حضور
  2 روز 2 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  چقدر شبیه اند؟ دو قلوند این دو تا برادر!

  در هر صورت من فامیلشون رو گفتم


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود