جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مقام علمي عصمت الله الكبري حضرت صديقه طاهره(س)

نوشته
    1,246
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مقام علمي عصمت الله الكبري حضرت صديقه طاهره(س)

مقام علمی حضرت فاطمه(س)

محبت اولیاى خداوند نسبت به افراد یك محبت ساده نیست، حتماً از عواملى سرچشمه مى گیرد كه مهمترین آن ها علم و ایمان و تقوى است، علاقه فوق العاده پیامبر(ص) به دخترش فاطمه زهرا دلیلى است بر وجود این امتیازات بزرگ در این بانوى نمونه جهان.

از این گذشته وقتى او مى فرماید: «فاطمه برترین زنان جهان» یا «برترین زنان بهشت» است، كه مدارك آن در بحثهاى گذشته بیان شد، این خود دلیل بر این است كه او از نظر علمى نیز سر آمد همه زنان جهان بود.

وانگهى آیا فردى كه به مقامات والاى علم و دانش نرسیده است ممكن است رضاى او رضاى خدا، و غضب او غضب پرودرگار و پیغمبر باشد؟ كه در روایات پیشین به آن اشاره شده بود.

علاوه بر همه اینها روایات مهمى در منابع معروف اسلامى وارد شده است كه از مقام ارجمند علمى این بانوى بزرگ پرده برمى دارد مانند احادیث زیر:

28- ابونعیم در حدیثى از پیغمبر(ص) نقل مى كند كه روزى به یارانش كرد و فرمود: «ما خیر للنساء؟»: «چه چیز براى زنان از همه بهتر است؟»

یاران ندانستند در جواب چه بگویند.

على(ع) به سوى فاطمه(س) آمد و این مطلب را به اطلاع او رسانید.

بانوى اسلام گفت: چرا نگفتى:

خیر لهن ان لایرین الرجال و لایرونهن:

از همه بهتر این است كه نه آن ها مردان بیگانه را ببینند و نه مردان بیگانه آن ها را» (با آن ها جلسات خصوصى نداشته باشند).

على(ع) بازگشت و این پاسخ را به پیغمبر اكرم(ص) عرض كرد.

پیامبر فرمود: «من علمك هذا»: «چه كسى این پاسخ را به تو آموخت»؟!

عرض كرد فاطمه(س) .

فرمود: «انّها بضعة منى» «او پاره وجود من است».

این حدیث نشان مى دهد كه امیرمؤمنان على (ع) با آن مقام عظیمى كه در علوم و دانش داشت كه دوست و دشمن همه به آن معترفند و باب مدینه علم پیغمبر اكرم(ص) بود گاهى از محضر همسرش فاطمه (س) استفاده علمى مى كرد.

این سخن پیغمبر(ص) كه بعد از بیان احاطه علمى فاطمه(س) مى گوید: «او پاره اى از وجود من است» بیانگر این واقعیت است كه منظور از «بضعة» تنها پاره تن و جسم نیست، كه بسیارى در تفسیر حدیث گفته اند، بلكه فاطمه پاره اى از روح پیامبر(ص) و علم و دانش و اخلاق و ایمان و فضیلت او نیز بود، و پرتوى از آن خورشید و شعله اى از آن مشكات محسوب مى شود.

29- در «مسند احمد» از «ام سلمه» (یا طبق روایتى ام سلمى) چنین آمده: «وقتى فاطمه (سلام اللّه علیها) بیمار شد همان بیمارى كه به وفاتش منتهى مى گشت، من از او پرستارى مى كردم، روزى حالتش را از همه روز بهتر دیدم، على(ع) به دنبال كارى رفته بود فاطمه (س) به من فرمود: آبى بیاور تا غسل كنم، آب آوردم و او غسل كرد، غسلى كه بهتر از آن ندیده بودم، سپس فرمود: لباسهاى تازه اى براى من بیاور، لباسها را آوردم، و به او دادم، و او پوشید».

سپس فرمود: بسترم را در وسط اطاق بیفكن، من این كار را كردم، او دراز كشید و رو به قبله كرد، و دستش را زیر صورتش گذاشت، سپس فرمود: اى ام سلمه «ام سلمى» من الان از دنیا مى روم (و به ملكوت اعلى مى شتابم) در حالى كه پاك شده ام، كسى روى مرا نگشاید.

«این سخن گفت و چشم از جهان پوشید»!

این حدیث بخوبى نشان مى دهد كه فاطمه از لحظه مرگش آگاه و باخبر بوده، و بى آنكه نشانه هاى آن در او باشد، آماده رحلت از این جهان گشت، و از آنجا كه هیچ كس لحظه مرگ را جز به تعلیم الهى نمى داند این نشان مى دهد كه از سوى خدا به او الهام مى شد.

آرى، روح او با عالم غیب مربوط بود. و فرشتگان آسمان با او سخن مى گفتند.

بعلاوه مطابق روایات گذشته حتى او از مریم دختر عمران و مادر حضرت عیسى مسیح برتر بود، و همین امر كافى است، زیرا قرآن با صراحت مى گوید مریم با فرشتگان خدا سخن مى گفت (آیات متعددى در این زمینه در سوره مریم و آل عمران وجود دارد).

بنابراین فاطمه(س) دخت گرامى پیامبر اسلام(ص) به طریق اولى باید بتواند با فرشتگان آسمان هم سخن شود.

نویسنده: آیت الله مكارم شیرازی
    1. حلیة الاولیاء ج 2 ج .40

2. «مسند احمد» بن حنبل ج 6 ص 461 این حدیث را «ابن اثیر» در (اسد الغابة) و جمعى دیگر از كتب خود آورده اند.
    3. البته دلائل علم و دانش گسترده و فوق العاده آن حضرت در روایات شیعه وضع دیگرى دارد كه در زندگینامه آن بزرگوار قبلا گفته شد.

برترین بانوی جهان فاطمه زهرا(س) ،آیت الله مكارم شیرازی

به نقل از مرکز ملی پاسخگویی
    شهيد عماد مغنيه: براي من ميل رهبر معظم انقلاب، حجت شرعي است.

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری