جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  9,030
  مورد تشکر
  11,627 پست
  حضور
  3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  89

  شهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس
  شهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدسشهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدسشهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس

  شهادت امری تعقلی ؟
  لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس
  آیت الله احمد بهشتی با اشاره به اینکه فهم شهید مطهری از اسلام عقلانی بود تأکید کرد: فهم های غلط از دین منجر به مصیبت های متعددی در جامعه می شود که حذف فیزیکی افراد نیز نتیجه آن است.

  در سومین یادواره شهدای دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و بزرگداشت استاد شهید مطهری که همراه با سخنرانی آیت الله دکتر احمد بهشتی بود ، ایشان در ابتدای سخنان خود با طرح این سؤال که شخصیت های بزرگ وخدمتگزار نظیر استاد مطهری به چه جرمی حذف می شوند به تشریح علل حذف فیزیکی اندیشمندانی چون شهید مطهری پرداخت و تأکید کرد: شهید مطهری با اندیشه و کلام و قلمش حضور معنوی در میان ما دارد..
  وی با بیان اینکه جرم شهید مطهری این بود که فهم او از اسلام، قرآن و مذهب فهمی عقلانی بود تصریح کرد: شهید مطهری می خواست با عقلانیت ، اسلام، قرآن و سنت را بفهمد و بفهماند.

  شاگرد شهید مطهری افزود: وقتی افکار جمودی و افکار وارداتی شرقی و غربی و غیر اسلامی حاکم می شود یکباره این تعصبات و کج فهمی ها به جایی می رسد که علی (ع) را نیز حذف می کنند.
  وی به برداشت های متفاوت از اسلام و انحرافات فکری ناشی از آن در طول تاریخ اسلام (خوارجی، اموی، مرجعی و...) اشاره کرد و گفت: فهم های غلط از دین منجر به مصیبت های متعدد اجتماعی، فرهنگی، علمی و سیاسی و... است که حذف فیزیکی افراد نیز نتیجه آن است.
  استاد دانشگاه تهران تفکرات انحرافی را منجر به شهادت و ترور بسیاری از علما خواند و گفت: اگر تفکرات ناب شیعی که با عقلانیت می سازد حاکم شود نتیجه دیگری حاصل می شود چرا که عقلانیت با دین سازش دارد اما وقتی عقلانیت حاکم نباشد و تفکرات غلط حاکم شود نتیجه اش همین مصیبت هاست..

  شهید مطهری در مبارزه با تفکرات خوارجی به شهادت رسید. این تفکرات غیر ناب و خوارجی نهایتا به تفکر اموی منجر می شود و سلیقه اموی در جامعه حاکم می شود. این تیغ خوارج چه نتیجه ای داشت؟ جز اینکه قدرت برای معاویه یکپارچه شد.

  وی با اظهار امیدواری که تفکرات غیر ناب و سلیقه ای بر جامعه ایران حاکم نشود بر ادامه راه شهید مطهری تأکید کرد و افزود: شهید مطهری فدای همین تفکرات غیرناب و خوارجی شد. با اینکه شهید مطهری در زمان حیاتشان نیز تحت فشار بودند و سینه ای پر درد داشتند اما خیلی آرام بودند.
  شهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس


  شهدا شمع محفل دوستانند، شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان "عند ربهم یرزقون" اند و از نفوس مطمئنه ای هستند که مورد خطاب "فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی" پروردگارند.
  امام خمینی (ره) 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  9,030
  مورد تشکر
  11,627 پست
  حضور
  3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  89  آیت الله بهشتی در پایان با قرائت چند حدیث از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) بر مقام شفاعت علما و شهدا در کنار انبیاء در آخرت تأکید کرد و گفت:
  استاد مطهری از هر لحاظ جامع و کامل بود و تنها مقام شهادت را کم داشت که خداوند آن را به او عنایت کرد و طبعا آن اثری که باید در آثار استاد مطهری باشد با این خون شهادت تکمیل شد و همگان به سمت دانستن اندیشه های او رو آوردند.

  شهادت امری تعقلی است :
  رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران در سخنان کوتاه خود به جایگاه شهادت اشاره کرد و گفت: عاطفی بودن شهادت در اسلام مردود نیست اما بالاتر از همه شهادت یک امر تعقلی است.

  حجت الاسلام امام با اشاره به آیات متعدد قرآن کریم و احادیث درباره جهاد فی سبیل الله تأکید کرد: آثار و برکاتی که در شهادت است با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست همانطور که حدیث "مدادالعلما فوق الدماء الشهدا" نقل شده است آن مدادی بالاتر است که شهید پرور باشد. اگر مداد علما نباشد شهادت معنا پیدا نمی کند.

  لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس :

  حجت الاسلام مهدوی نیز طی سخنانی به تشریح معنای شهادت با اشاره به کتاب "امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت" اثر علامه جعفری پرداخت و گفت: علامه جعفری معتقدند که شهادت برآیند دو مؤلفه است.
  شهید محصول فهم دو حقیقت است یکی اینکه فرصت ها، نعمت ها، لذت ها و امکانات دنیا را خوب می شناسد و دوم می تواند از اینها استفاده کند اما وقتی نگاهش به حقیقت برتر و آرمان بالاتر انسانی خیره می شود، آن را بر می گزیند.

  وی با اظهار نگرانی از ورود تحریفات به فرهنگ دفاع مقدس تأکید کرد: نگرانی که ما از ماجرای فرهنگ باقیمانده از دفاع مقدس داریم همان نگرانی 1400 ساله از ماجرای فرهنگ عاشوراست و اگر ما نتوانیم پایه ها و مبانی عقلانی آن را که ریشه در قرآن و عترت دارد درست بشناسیم شاید وقتی ما از دنیا رفتیم نسلی بیایند که لازم باشد امثال مطهری ها وقت گران سنگ خود را به جای اینکه آرمان های سیدالشهدا را بیشتر جلو ببرند بایستند و برگردند عقب و انحرافات و تحریفاتی که دوستان جاهل در این فرهنگ مشعشع افزودند تازه آنها را با یک شجاعت عجیبی بزدایند و امیدواریم چهره نورانی شهدای ما آلوده به این انحرافات و کج فهمی ها نشود.

  دانشکده الهیات بیش از 40 شهید دارد که شهیدان مطهری، مفتح، بهشتی، باهنر و شهید نواب صفوی از جمله شهدای این دانشکده هستند.

  شهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدسشهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدسشهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدسشهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدسشهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدسشهادت امری تعقلی ؟ لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس

  ----------------------
  برگرفته از خبرگزاری مهر


  شهدا شمع محفل دوستانند، شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان "عند ربهم یرزقون" اند و از نفوس مطمئنه ای هستند که مورد خطاب "فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی" پروردگارند.
  امام خمینی (ره)اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 20
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۲/۰۲, ۱۷:۰۰
 2. √ (●̪•)...در ســـوگ پـیـامبــر خاتم النبیین (ص)
  توسط *عرفانی* در انجمن ویژه نامه های قرآنی
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۰/۱۰, ۱۳:۰۲
 3. ♠♠♠♠♠--- زیباییهای عاشورا ----♠♠♠♠♠
  توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۶, ۱۳:۴۱
 4. *** آیین های محرم در شهرهای ایران ***
  توسط ابدیت در انجمن حکومت ها ، اقوام و ملل و سنت های در قرآن
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۴, ۱۷:۳۸
 5. حرمیین عسکریین بازگشایی شد+عکس
  توسط iranproud در انجمن تصاویر دیدنی
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۲/۰۱, ۰۷:۲۸

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود