صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رویای صادقه

نوشته
    284
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    88
    آپلود
    0
    گالری
    0

رویای صادقه

سلام دوستان
    گاهی اوقات آدم خواب مبینه و بعد از مدتی محقق میشه
    این مفهومش چیه؟
    آیا این رویای صادقه هستش؟
    در این مورد توضیحات بیشتری بفرمایین

2.  

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

شاد

بله؟؟؟؟؟روياي صادقانه ديدن ارتباط بسيار نزديكي با راستگوئي دارد(آيت الله بهجت(ره)
    بله براي من بارها وبارها اتفاق افتاده كه روياي صادقانه ديده ام؟؟؟يك روايتي از امام صادق(ع) هست كه خوابها را با روز ها تعيين كرده اد يعني اگر مثلا خواب را در 18 ماه ببيني آيا راست است يا دروغ،تعبير دارد يا ندارد؟؟اتفاق مي افتد يا نه؟
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

4. تشکر

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در خواب بدم مرا خردمندی گفت / کز خواب ، کسی را گل شادی نشکفت
    monthly quotes :
    حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

Energy is everything and everything is energy

I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

Become Übermensch

نوشته
    284
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    88
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان فارسي نمایش پست
    بله؟؟؟؟؟روياي صادقانه ديدن ارتباط بسيار نزديكي با راستگوئي دارد(آيت الله بهجت(ره)
    بله براي من بارها وبارها اتفاق افتاده كه روياي صادقانه ديده ام؟؟؟يك روايتي از امام صادق(ع) هست كه خوابها را با روز ها تعيين كرده اد يعني اگر مثلا خواب را در 18 ماه ببيني آيا راست است يا دروغ،تعبير دارد يا ندارد؟؟اتفاق مي افتد يا نه؟
    این رویاهایی که شما دیده اید بلافاصله تعبیر آن برای شما روشن بود
    یا بعد از گذشت زمان رمز گشایی شد؟
    آیا این رویاها را باید با کسی هم در میان گذاشت؟

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

به نام خدا و سلام بر شما

رویا و خواب از جمله مسائلی هست که همواره مورد توجه انسان ها بوده است. خداوند متعال نیز در قرآن کریم در برخی موارد رویا و خواب را مورد تایید قرار داده و خواب های صادقی را از پیامبران نقل کرده است.

از جمله:

خواب دیدن حضرت ابراهیم در مورد ذبح حضرت اسماعیل، خواب دیدن حضرت یوسف، خواب مادر حضرت موسی و همچنین خواب دیدن وجود نازنین آقا رسول الله صلوات الله علیه و آله درباره فتح مکه.

در مورد خواب و رویا روایاتی نیز از ائمه معصومین علیهم السلام نقل شده است.

از جمله:

مرحوم کلینی در کتاب کافی به نقل از تفسیر علی بن ابراهیم آورده است:

عن ابی عبدالله علیه السلام، قال: الرؤیا علی ثلاثه وجوه: بشارة من الله للمؤمن و تحذیر من الشیطان و اضغاث احلام
    (کافی، ج 8، ص 90، حدیث 61)

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: رؤیا بر سه قسم است: یکی خوابی که در آن از خداوند بر مؤمنان بشارت است. دوم خوابی ترسناک که از شیطان است و سوم خواب هایی که فکر و خیالات و اوهام است.

پس در این حدیث و نظائر آن، خواب را بر سه قسم تقسیم نموده اند که فقط یک قسم از آن رؤیای صادق است. اما در مورد راه های تشخیص رویای صادق و غیر آن، مطالبی در پست بعد بیان می شود.

.

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

مطالب زیر به نقل از سایت اندیشه قم می باشد.

-----------------------------------------------------

پرسش :

گاهي اوقات كه انسان حوادثي را در خواب مي بيند و بعداً اتفاق مي افتند آيا به اين غيب گفته مي شود؟

پاسخ :

قبل از پاسخ به اين سؤال بايد تعريفي از غيب داشته باشيم و بدانيم كه مراد و مقصود از غيب چيست؟ و بعد ببينيم كه آيا حوادثي را كه انسان در خواب مي بيند و در آينده اتفاق مي افتد آيا به اين هم غيب گفته مي شود يا نه؟

«غيب» مصدري است به معناي «غايب» مانند «صوم» به معني «صائم» و عدل به معني «عادل» در لغت هر چيز پوشيده ازحسّ را «غيب» مي گويند.

خواه، ذاتاً پوشيده از حسّ باشد. يعني هستي هايي كه از قلمرو حسّ بيرون بوده و حسّ را - ولو به كمك ابزارهاي فنّي - ياراي درك آنها نيست. مانند: ذات خدا، وحي، بهشت، دوزخ، برزخ، و فرشته.

و يا ذاتاً پوشيده نبوده و حواسّ به خاطر ضعف و ناتواني يا به خاطر وجود مانع از درك آن عاجز و ناتوان هستند. مانند: ميكروب هاي ريز، ستارگان دور دست و اموري كه ميان آنها و انسان مُدرك حائلي باشد.

مثلاً حسّ انسان به خاطر ضعف و ناتواني، قادر به درك جانداران ريز و ستارگان دور دست نيست. هم چنان كه به خاطر وجود موانعي مانند ديوار قادر به درك اشياء پشت آن نمي باشد.

تمام اين اقسام از آن نظر كه از قلمرو حسّ بيرون هستند «غيب» نام دارند. هر چند به لحاظ اصطلاحي شايد نتوان آن ها را غيب ناميد چرا كه بالاخره مي توان آنها را با وسايل و تكنولوژي هاي پيشرفته مورد شناسايي قرار داد. پس غيب به مجموعه اموري گفته مي شود كه به طور كلي خارج از دسترس حسّ بشري و شناخت حسي قرار دارند.

اين تنها اجسام مادّي نيستند كه ميان انسان و اشياء حايل مي شوند بلكه گاهي «زمان» اين نقش را ايفاء‌ مي كند و مانع از آن مي شود كه انسان حوادث و رويدادهاي گذشته را درك كند و يا مانع از درك حوادث آينده مي گردد. لذا اگر فرد آگاهي از گذشته و آينده خبر دهد، او را فرد مطلّع و آگاه از غيب مي شمارند.[1]

«غيب، شهود» در نقطة مقابل يكديگرند، عالم شهود، عالم محسوسات است. و جهان غيب، «ماوراء حسّ» زيرا «غيب» در اصل به معني چيزي است كه پوشيده و پنهان است. و چون عالم ماوراء محسوسات از حس ما پوشيده است. به آن غيب گفته مي شود.

در قرآن كريم مي خوانيم: «عالم الغيب و الشهاده هو الرحمن الرحيم»، «خداوندي كه به غيب و شهود، پنهان و آشكار دانا است و اوست خداوند بخشنده و رحيم»[2] سوره حشر، آيه 22.

پس تا اين جا به صورت روشن و واضح لفظ «غيب» را معني كرديم. و با اين تعريفي كه كرديم رؤياها و حوادثي را كه انسان در خواب مي بيند و در آينده اتفاق مي افتد داخل در معناي «غيب» خواهد بود و به آن هم «غيب» گفته مي شود.

زيرا چنان كه گفتيم گاهي «زمان» حايل مي شود و مانع از آن مي شود كه انسان حوادث و رويدادهاي آينده را درك كند. لذا اگر فرد آگاهي از آينده خبر دهد. او را فرد مطلّع و آگاه از غيب مي شمارند. هر چند كه اين اطلاع و آگاهي اش از حوادث و رويدادهاي آينده از طريق خواب و رؤياهاي صادقه حاصل شده باشد.

شهيد مطهري در اين باره مي فرمايند: «در تمام نقاط دنيا و تاريخ گذشته، و در زمان حاضر احياناً رؤياهايي پيدا مي شود كه اساساً با گذشته ارتباط ندارند. اين ها اموري هستند كه مربوط به يك حادثة آينده اند. جز اين كه گوئيم حقيقت آن را نمي دانيم چيست؟ و بعد مي فرمايند: در خواب هم در چنين حالتي به انسان الهام مي شود.[3]

و البته روشن و واضح است كه «الهام» در پرتو «غيب» محقق مي شود و الهام فرع بر اين است كه غيب و نهان وجود داشته باشد.

و بعد مي فرمايند: نظريه اي هست كه خواب ديدن اقسامي دارد كه ممكن است وابستگي به حالات بدني انسان داشته باشد. ممكن است وابستگي به حالات روحي انسان داشته باشد. ممكن است به هيچ يك از اين ها وابستگي نداشته باشد. كه اين ها خواب هاي نادر الوجود است و يقيناً در آن جنبة الهام و اشراق وجود دارد.[4]

پس روشن مي شود كه خواب هايي را كه انسان مي بيند و در آينده اتفاق مي افتد و با توّجه به جنبة الهام و اشراقي كه در آن وجود دارد مي توان آن را از مقولة «غيب» دانست كه تعريف غيب نيز بر آن صادق و منطبق است.

منابع براي مطالعة بيشتر:

1. مجموعه آثار شهيد مطهري، ج 4. انتشارات صدرا.
    2. پرسش ها و پاسخ ها، استاد سبحاني، انتشارات مؤسسة سيد الشهداء.

---------------------------

- پی نوشت:

[1] . پرسش ها و پاسخ ها، استاد جعفر سبحاني، ص 89. انتشارات مؤسسة سيد الشهداء ـ عليه السّلام ـ.
    [2] . تفسير نمونه، ج 1، ص 70، به قلم جمعي از نويسندگان، ناشر، دارالكتب السلاميّه.
    [3] . مجموعه آثار شهيد مطهري، ج 4، ص 153، انتشارات صدرا.
    [4] . مجموعه آثار شهيد مطهري، ج 4، ص 149، انتشارات صدرا.

.

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پیشنهاد میکنم به دلایل علمی خواب دیدن هم توجه کنید .
    monthly quotes :

Become Übermensch

نوشته
    677
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    0

خواب فعل روحه نه جسم
    و انسان ها درباره روح علمی بسیار محدود دارن پس نمیشه با دلایل علمی خوابو توجیه کرد اگر هم بشه معلوم نیست درسته یا نه خیلی از قوانین علمی بودن که بعدن نقض شدن ....
    نقل قول نوشته اصلی توسط enerji نمایش پست
    پیشنهاد میکنم به دلایل علمی خواب دیدن هم توجه کنید .

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط z_j_14 نمایش پست
    خواب فعل روحه نه جسم
    و انسان ها درباره روح علمی بسیار محدود دارن پس نمیشه با دلایل علمی خوابو توجیه کرد اگر هم بشه معلوم نیست درسته یا نه خیلی از قوانین علمی بودن که بعدن نقض شدن ....
    این که درست ، اما شما اصلا دلایل خواب دیدن رو میدونید ؟
    monthly quotes :

Become Übermensch

نوشته
    284
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    88
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان من یه بار یه خوابی دیدیم که در یک مکانی بودم (که هرگز ندیده بودم تا آن روز)
    پس از مدتی این خواب تعبیر شد و برای اولین بار گذرم به آنجا که هرگز ندیده بودم افتاد
    و دقیقن به همان شکل و شمایلی که در خواب دیده بودم واقع شدم.
    آیا این امر میتواند نشاندهنده این واقعیت باشد که خبر از حوادث آینده دارد؟
    یعنی چی ؟
    آیا این جبر نیست؟ چون از قبل مشخص بوده و تقدیر این بوده و....؟
    دوستان این خیلی بحث مهمیه و دامنش خیلی وسیعه!
    به هر حال من خیلی از این امر متحیر شدم و هستم ولی پاسخی ندارم امیدوارم دوستان
    نظرشونو بگن.

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری