جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شفاعت

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شفاعت

سلام من تازه عضو شدم و خیلی گیج شدم در ارتباط با استفاده درست و سریع از سایت . سوالی داشتم نمیدونم سوالم را در جائی مناسب دارم مطرح میکنم یا خیر .پیشاپیش عذر خواهی میکنم. سوالم در مورد شفاعت تشریعی و تکوینی هست

2. تشکر

3.  

نوشته
    3,698
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

شفاعت بر دو قسم است: شفاعت تکوینی و شفاعت تشریعی

1. شفاعت تکوینی عبارتست از وساطت علل وجودی در میان خداوند و موجودات دیگر. از این نظر تمام اسباب و علل وجودی، شفیع محسوب می شوند.
    به عبارت دیگر، معنای شفاعت از جهت تکوین این است که تاثیر از ناحیه خداوند شروع می شود و اسباب به او منتهی می شوند. یعنی وساطت علل و اسباب در میان او و مخلوقاتش در تنظیم وجود و بقاء آنهاست.

2. شفاعت از جهت تشریع، یعنی خداوند بر ما منت گذارده و دستوراتی را مقرر داشته است و پاداشها و کیفرهایی در عالم دیگر برای پیروی یا مخالفت آنها قرار داده است و پیغمبرانی برای اتمام حجت فرستاده است.

قرآن کریم مقام شفاعت را برای عده ای از ملائکه و افراد بشر به اذن و رضای خداوند تثبیت می کند و در واقع خداوند این مقام را به آنها بخشیده؛ بنابر این آنان با توسل به رحمت و عفو و مغفرت و سایر صفات عالیه خداوند می توانند بنده گناه کاری را که مستوجب عقوبت گردیده مشمول رحمت و آمرزش حق سازند.

3. شفاعت تشریعی نیز خود بر دو قسم است:

یکی شفاعت کنندگان در دنیا که سبب مغفرت، آمرزش و قرب الهی می شوند؛ از جمله: توبه، قرآن، ایمان، عمل صالح، مساجد، مکانهای متبرک، روزهای شریف، انبیاء، ملائکه و مؤمنان.

دیگری شفاعت کنندگان در جهان آخرت و قیامت، یعنی ملائکه، انبیاء، شهدا (شاهدان اعمال).

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

5. تشکرها 2

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

هرکس نماز را سبک شمارد به شفاعت ما نمیرسد
    امام صادق (ع)
    ویرایش توسط مجنون : ۱۳۸۹/۰۲/۱۷ در ساعت ۰۰:۲۶
    شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری