صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام به چه کسی گفته می شود؟ چه شرایطی را باید داشته باشد؟

نوشته
    32
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاد امام به چه کسی گفته می شود؟ چه شرایطی را باید داشته باشد؟

امام به چه کسی گفته می شود؟ چه شرایطی را باید داشته باشد؟

لحظات شگفت انگیز را به خاطر بیاور و به خاطر تک تکشان خدا را شکر کن

2.  

نوشته
    319
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رهایی81 نمایش پست

دوست عزیز "رهایی81" سلام

امام یک معنای عام داره که همون پیشوا و رهبر و متقدّم انسانها و جلو دار انهاست. در این معنا، این کلمه ممکنه به خیلی ها اطلاق بشه. اما فکر میکنم منظور شما، امام در عقیده اسلامی و شیعه باشه که نوعی معنای تخصصی تری داهد.

در این زمینه، وقتی میگیم امام کیست، این جواب ممکنه که گفته بشه که امام یعنی صاحب مقام امامت. لذا این یعنی اون سئوال اول یک پیش نیاز معرفتی داره و اون اینه که بدونیم امامت یعنی چه. در اصطلاح عقاید شیعی، کلمه امامت با توجه به جوانبی که داره، تعاریف متعددی ارائه شده. البته همه تعاریف، تعریف پایه نیستن، برخی مثلا ویژگی های لازم امام رو هم وارد میکنن و مثلا میگن امامت یعنی حقی که خدا به جانشین پیامبر خاتم عنایت کرده، بعضی هم به لحاظ نسبتش با نبوت تعریف میکنن، مثلا میگن امامت یعنی جانشینی پیامبر خاتم. در کتب عقیدتی تعریف پایه هم وجود داره که معمولا این گونه گفته میشود: " الامامه رئاسة عامة فی امور الدین و الدنیا، خلافة عن النبی: امامت یعنی ریاست و سرپرستی عمومی در امور دین و دنیا در مقام جانشینی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم". در حقیقت، امامت، یعنی زعامت و رهبری الاهی انسان ها در امور دین و دنیاشان. یا گفته میشود امامت، یعنی هدایت به سوی خدا، و غیره.
    پس امامت، یه مقام ساده نیست، بلکه حداقل به عنوان رهبری همه انسانها در همه امور دین و دنیاشون هستش و همینه که امامت رو مثل مقام نبوت در اندیشه شیعی، اهمیت داده و در حقیقت، امامت همان تداوم وظایف نبوت در امر هدایت هستش البته با تفاوت هایی؛ مثلا این که یک امام وحی شریعتی دریافت نمیکنه و جانشین پیامبر خاتم هستش.
    خود این یه مسئله مورد اختلاف مسلمین هستش که امامت مثل نبوت، امری لازم هستش و امام ادامه دهنده راه پیامبر هستش و بسیاری از مقامات اونو داره از جمله معصوم بودن. لذا او رو باید حتما خدا و پیامبرش معرفی کنن نه این که ما انسانها بخوایم کسی رو امام قرار بدیم و الاّ اون اهداف هدایت الاهی نیمه کاره و ناقص میمونه.
    پس، تشیع، معنای خاصی رو برا امامت داره و اونرو امری لازم در هدایت میدونه و همینطور ویژگیهای خاصی رو برای اون لازم میدونه و استدلال عقلی و نقلی براش میاره.

لذا، امام یعنی پیشوای انسانها در زمینه دین و دنیاشون و هدایتشان به سوی خدا.
    کسی که این مقام رو داره، اصطلاحا امام نامیده میشه.

اما ویژگیهای امام هم با توجه به دیدگاهمون درباب مقام امامت شکل میگیره. شیعه با توجه به دلایل عقلی و نقلی برخی ویژگیهای رو برا اما لازم میدونه. از جمله معصوم بودن امام رو (و معتقده به برخی از همان دلایلی که معصوم بودن پیامبر رو لازم میکنه، امام هم باید معصوم باشه)، همینطور منصوب از طرف خدا و رسول بودنش رو، و ... .
    ویرایش توسط roshani : ۱۳۸۹/۰۲/۱۷ در ساعت ۱۹:۴۴
    عشق،چشم بسته ما به روی هرچه غیر معشوق است.

عشق تنهای عملی است که بی اجازه، رواست.

دفتر عشق را تنها خداست که ورق می زند.

خدایا،
    تو آنی که آنی،
    برایم همان باش،
    برای دلم یاوری مهربان باش

نوشته
    32
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش

یعنی طبق گفته شما امامان 12 گانه ما معصوم هستند؟؟؟؟؟؟؟

5. تشکر

نوشته
    319
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    0

یعنی طبق گفته شما امامان 12 گانه ما معصوم هستند؟؟؟؟؟؟؟

دوست گرامی "رهایی" سلام

اینی که پرسیدید یه سئوال مجزاست. در سئوال قبلی شما یه پرسش عام پرسیدید و تعیین نکردید که مثلا ایا منظورتون امامت در نظر شیعه هستش یا خیر. برا همین من فقط نظر شیعه رو بیان کردم که امامت یعنی چی امام کیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد.

اولا، گفتی "طبق گفته شما...". راستش من نمیدونم منظور از "شما" یعنی شما شیعیان، یا یعنی من که جوابی برا شما فرستاده بودم. به هرحال، من سعی کردم نظر معروف شیعه رو بگم و از خودم چیزی در نیاوردم. همینطور از کلمه "ما" یی که در جمله تون اومده میشه حدس زد شما شیعه باشید. اما چند تا علامت سئوال گذاشتن شما رو نفهمیدم، گویی خواستید بگید این مسئله برا شما عجیبه.

ثانیا، سئوالها نباید در هم مخلوط بشه.مثلا این که اصلا چه لزومی به وجود امام هستش، ایا قران به این امر اشاره داره یانه، ایا باید معصوم باشه یا نه، نحوه تعیینش چجوریه، چندتا هستن و سئوالهای دیگه، اینها از هم مستقلن.

فکر میکنم در جواب قبلیم، جواب این نظر تون اومده بودش. بله، از نظر شیعه امام باید معصوم باشه به دلایل عقلی و نقلی. و دلایل نقلی داریم (در منابع شیعه وسنّی) که تعداد این امامان دوازده تاست (که حتی بعضی ها حتی اهل تسنن هم دوازده تا بودن جانشینان پیامبر رو از ضروریات غیر قابل انکار دونستن. منتها اختلاف در مصادیق اونا بود.)

در تاپیکهای مختلفی در باب مسائل گوناگون مطالب زیادی اومده.
    ویرایش توسط roshani : ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ در ساعت ۱۶:۵۴

خدایا،
    تو آنی که آنی،
    برایم همان باش،

7. تشکر

نوشته
    32
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

از نظر شیعه یا شما : آیا امامان ما واقعا معصوم بوده یا هستند؟؟؟؟؟

9. تشکر

نوشته
    319
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    0

از نظر شیعه یا شما : آیا امامان ما واقعا معصوم بوده یا هستند؟؟؟؟؟

سلام دوباره

از نظر شیعه، هر امامی (که بخواهد جانشین پیامبر در امر هدایت به سوی الله باشد) باید معصوم باشد. دیگه بحث این که کدوم امام و واقعا یا غیر واقعا ندارد.

خدایا،
    تو آنی که آنی،
    برایم همان باش،

11. تشکر

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

امام به چه کسی گفته می شود؟
    امام در لغت به معنی پیشوا و رهبر است و هر کسی که جلودار و قائد برای هر گروه و جمعیتی باشد وی را امام گویند خواه به حق باشد یا باطل .

در اصطلاح شیعه امام به امامان دوازده گانه گفته می شود و به این معنی امام ، فردی است که از جانب خدا برای رهبری امت تعیین شده و معصوم از خطا و اشتباه و لغزش می باشد. امام و رهبر به این معنی متصدی رهبری انسانها در تمام ابعاد وجودی آنان است هم رهبری در مقام ارشاد و آموزش احکام دین و هم رهبری در جهت هدایت انسانهای برگزیده و رسانیدن آنان به مراحل عالی کمال امامان دوازده گانه ما علاوه بر رهبری در جنبه‏های مذکور همانگونه که بدان اشاره شد دارای نوعی رهبری ویژه بوده‏اند که براساس آن علاوه بر ارائه راه و طرق هدایت، اتصال به مطلوب نیز داشته‏اند و این رهبری در زبان برخی محققین به هدایت به امر تعبیر شده است .

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

امام چه شرایطی را باید داشته باشد؟

طبق نظر شیعه امام باید تمام صفات و شئون پیامبر را عینا داشته باشد الا دریافت وحی.

مهمترین شرایط امام عبارتند از:

1- علم لدنی ( افضل بودن از همه ، از نظر علمي و این علم از ناحیه خداوند متعال می باشد. )
    2- عصمت ( مصونيت از هر گونه خطا و لغزش )
    3- نصب از جانب خدا و پيامبر

نوشته
    432
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

به نام خداوند منان
    در تکمیل فرمایشات دوستان عرض می کنم که با مطالعه و بررسی آیات قرآن شخصیت و ویژگی های امام به خوبی مشخص می شود.
    بنده برای نمونه به آیه 124 بقره اشاره می کنم که خداوند می فرماید:
    "
    وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَمِن ذُرِّيَّتِي قَالَ لاَ يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ"
    این آیه نشان می دهد که امام توسط خداوند امتحان می شود و باید از آزمایشات و ابتلائاتی موفق بگذرد و علاوه بر این باید عادل باشد و هرگز ظلمی از او سر نزده باشد.
    ...

15. تشکر

نوشته
    32
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

تعجب

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی مباحث اعتقادی نمایش پست
    به نام خداوند منان
    در تکمیل فرمایشات دوستان عرض می کنم که با مطالعه و بررسی آیات قرآن شخصیت و ویژگی های امام به خوبی مشخص می شود.
    بنده برای نمونه به آیه 124 بقره اشاره می کنم که خداوند می فرماید:
    "وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَمِن ذُرِّيَّتِي قَالَ لاَ يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ"
    این آیه نشان می دهد که امام توسط خداوند امتحان می شود و باید از آزمایشات و ابتلائاتی موفق بگذرد و علاوه بر این باید عادل باشد و هرگز ظلمی از او سر نزده باشد.
    ...
    IN AYE DAR MOREDE EMEMATE HAZRATE EBRAHIM AST . MAN BE IN NOKTE VAGHEFAM KE EMAMI ke az janebe khoda bargozide mishe bayad masum bashe ama aya emamane davazdah gane az tarafe khoda bargozide shodand?(man dar ghoran be -in masale bar nakhordam) -agar emaman faghatbbe onvane pishva budand pas lozuman masum nistand? ba arze puzesh be ela englisi neveshtan

17. تشکر

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری