صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در راستای تدبر در آیات قرآن

نوشته
    80
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در راستای تدبر در آیات قرآن

درود
    قصد دارم در این تاپیک آیاتی از قرآن را با کمک دوستان بررسی کنیم ، امید است به سرانجام برسد .

وَمِنَ اللَّيْلِ فَسَبِّحْهُ وَإِدْبَارَ النُّجُومِ

در شب و هنگام صبح (موقع رفتن ستارگان) عبادت کن

قرآن در این آیه عبارت اِدبار النجوم را برای هنگام صبح استفاده می کند
    در ترجمه اِدبار النجوم میشود : روی چرخاندن ستارگان ، رفتن ستارگان

اِدبار فعل(باب اِفعال ) است وفاعلش نجوم

در واقع می گوید در هنگام صبح ، ستارگان فعل روی برگرداندن را مرتکب می شوند.

سئوال اول : ستارگان چه فعلی را در هنگام صبح مرتکب می شوند که متناظر با اِدبار می باشد ، و باعث ناپید شدنشان می شود ؟
    به عبارت ساده تر آیا از نظر قرآن ناپدید شدن ستارگان در هنگام صبح، بخاطر رفتن آنها رخ میدهد؟
    (سئوال دوم :در ادامه می پرسم برای اینکه قدم به قدم جلو برویم وشلوغ نشود)
    امیدوارم پاسخ شما به این سئوال ها باعث باز شدن این گره از ذهن من بشود وسپس اگر خواستید به سراغ آیات دیگر می رویم .
    لطفا فقط به این سئوال پاسخ دهید و از آوردن اعجازهای دیگر خودداری کنید .
    ویرایش توسط شیرفرهاد : ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ در ساعت ۰۰:۱۶
    Dear Mother , Dear Father

مادر عزیزم ، پدر عزیزم

What Is This Hell You Have Put Me Through ?

این چه جهنمی است که مرا به آن دچار کرده اید ؟

Believer , Deceiver

این جهنم فریبنده و قابل باور

2.  

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

با سلام
    ممون از دوست گرامی جناب شیرفرهاد
    امیدوارم که حالتون خوب باشه
    خوب یه سوال قراره بین من و شما باشه یا دیگران هم می تونن نظر بدهند؟
    در ضمن جواب ها را باید در همان دقیقه عرض کنم یا نه میشه در موردش هم کمی تحقیق کنم؟
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

4. تشکر

نوشته
    80
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    امیدوارم حال شما هم خوب باشد
    هر وقت دوست داشتید و تحقیقتان کامل شد جواب بدهید
    از هرکسی هم دوست داشتید دعوت کنید
    از نظر من اشکالی ندارد عزیز برادر
    ویرایش توسط شیرفرهاد : ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ در ساعت ۰۰:۱۰

مادر عزیزم ، پدر عزیزم

Believer , Deceiver

نوشته
    319
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شیرفرهاد نمایش پست
    وَمِنَ اللَّيْلِ فَسَبِّحْهُ وَإِدْبَارَ النُّجُومِ در شب و هنگام صبح (موقع رفتن ستارگان) عبادت کن قرآن در این آیه عبارت اِدبار النجوم را برای هنگام صبح استفاده می کند در ترجمه اِدبار النجوم میشود : روی چرخاندن ستارگان ، رفتن ستارگان اِدبار فعل(باب اِفعال ) است وفاعلش نجوم در واقع می گوید در هنگام صبح ، ستارگان فعل روی برگرداندن را مرتکب می شوند. سئوال اول : ستارگان چه فعلی را در هنگام صبح مرتکب می شوند که متناظر با اِدبار می باشد ، و باعث ناپید شدنشان می شود ؟ به عبارت ساده تر آیا از نظر قرآن ناپدید شدن ستارگان در هنگام صبح، بخاطر رفتن آنها رخ میدهد؟ (سئوال دوم :در ادامه می پرسم برای اینکه قدم به قدم جلو برویم وشلوغ نشود)

دوست من "شیر فرهاد" سلام

اولا، این نکته رو تذکر بدم که کلمه "إدبار" فعل نیست، بلکه اسم است و مصدر از باب افعال است و "النجوم" هم فاعل نیست. به این ساختار در عربی میگویند مضاف و مضافٌ الیه.
    دوم این که کلمه ادبار که از ریشه "دبر" امده معانی مختلف اما نزدیک به هم دارد. یکی از معانی ای که در لغتنامه های عربی به انها تصریح شده، "خفوق" است که همخانواده همان خفقان است که ما معمولا استفاده میکنیم و معنای ساده اش همان خاموشی است. همینطور معنای ذهاب، یعنی رفتن هم امده که شمااشاره کردید. به روی چرخاندن تصریح نشده گرچه بعضی مثلا به معنی دیگه این کلمه که تولی، یعنی پشت کردن و روی گردان شدن هستش توجه میکنن و این معنا رو میارن. در برخی لغتنامه های عربی حتی به کلمه أدبار النجوم هم به عنوان شاهد مثال اشاره شده و ترجمه کردن به همان معانی ای که اشاره کردم.
    برخی اینطور ترجمه کردن که این عبارت برای این اومده که وقتی افتاب میخواهد کم کم نورش رو پخش کنه اول ستاره های سمت شرق نا پدید میشن و بعد میرسه تا به ستاره های غرب. گویی اون ستاره هایی که سر شب در سمت شرق، اول ظاهر شدن، در سمت غرب، پشت به زمین کردند و رفتند. یعنی غروب کردن. لذا همانطور که میشه گفت خورشید رفت، ستاره ها هم گویی که رفتن. تناسب دیگه این کلمه همان خاموش شدن هستش. یعنی ستاره ها با ظهور خورشید انگار خاموش شدن.
    خدا در این ایه و از این اصطلاح نمیخواهد به یه حادثه فیزیکی اشاره کند. بلکه دارد به (ظهور و) رفتن ستاره اشاره میکند که گویی چراغی بودن که خاموش شدن و یا این که از صفحه اسمان رفتن. اگر این بود که داره به یه حادثه فیزیکی اشاره میکنه اونوقت اشکال میشد که خوب، ستاره میچرخد یعنی چجوری. تازه، این هم اشکال نیست، بلکه پرسش از کیفیت حرکت ستاره هستش. به هرحال، قران در این ایه به نوعی تغییر ظاهری در اسمان اشاره میکنه و ناپدید شدن ستاره ها رد نزدیکی روز رو به اصطلاح روی تافتن از زمین و رفتن، تعبیر میکنه.

لذا، از ناپدید شدن ستاره ها، به "رفتن" تعبیر شده نه این که رفتنی "رخ داده".

عشق،چشم بسته ما به روی هرچه غیر معشوق است.

عشق تنهای عملی است که بی اجازه، رواست.

دفتر عشق را تنها خداست که ورق می زند.

خدایا،
    تو آنی که آنی،
    برایم همان باش،
    برای دلم یاوری مهربان باش

نوشته
    207
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط roshani نمایش پست
    لذا، از ناپدید شدن ستاره ها، به "رفتن" تعبیر شده نه این که رفتنی "رخ داده".
    منم همیشه این برام سوال بود . این آیه در روزای ابری چطوری توجیه میشه ؟! یعنی آیا میشه برای بیان زمان از روشنی ستاره ها استفاده کرد و این موضوع منطقی هست ؟!

فرض کنیم که این آیه هیچ نظری درمورد فعل ستاره ها نداره اما درمورد بیان کننده زمان چی؟! آیا میتونه مصداق خوبی باشه ؟!

از نظر من خیر رعد برق زدن هم ممکنه ستار ها رو ناپدید کنه و حتی در حالت عادی در روز هنگام خورشید گرفتگی ستاره ها پیدا میشن و هنگام رفتنش باید نماز صبح خوند ؟!

و سوال دیگه ای هم که پیش میاد زمان پشت کردن ستارگان کی هست ؟! درسته که بیان کننده چگونگی فعل ستاره ها نیست اما بیان کننده زمان هست . زمانی که ستارگان پشت میکنن . استفاده کردن از واژه " زمانی که ستارگان پشت میکنن ( خاموش میشوند بی نور میشوند ) "برای نام گذاری زمانی که خورشید طلوع میکنه کار صحیحی است ؟
    ویرایش توسط parzadan : ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ در ساعت ۰۲:۲۲
    صدف سينه من عمري
    گهر عشق تو پروردست
    كس نداند كه درين خانه
    طفل با دايه چه ها كردست
    همه ويراني و ويراني
    همه خاموشي و خاموشي
    سايه
    افكنده به روزنها
    پيچك خشك فراموشي...

http://z.about.com/d/cruises/1/0/g/I/1/122-2240_IMG.JPG

8. تشکر

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

با سلام به دوستان گرامی
    و من الیل فسبحه و ادبار النجوم (همچنین در شب او را تسبیح کن و به هنگام پشت کردن ستارگان و طلوع صبح
    بسیاری از مفسران جمله ومن الیل را به نماز شب تفسیر کرده اند و ادبار النجوم را به دو رکعت نماز نافله صبح که درآغاز طلوع فجر و به هنگام پنهان شدن ستارگان در نور صبح انجام می شود.
    در حدیثی از علی علیه السلام نیز آمده است که ادبار النجوم دو رکعت نماز نافله صبح است که قبل از نماز صبح و به هنگام غروب ستارگان بجا می اورنداما ادبار السجود(که در آیه 40 سوره ق آمده)دورکعت نافله ای است که بعد از مغرب خوانده می شود.(البته نافله مغرب چهاررکعت است که در این حدیث اشاره به دو رکعت آن شده است.
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

10. تشکر

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

به هر حال عبادت و تسبیح و حمد خدا دردل شب و درآغاز طلوع فجر لطف و صفای دیگری دارد و از تظاهر و ریا دورتر است و آمادگی روحی برای آن بیشتر می باشد.چرا که کارهای مشغول کننده زندگی روزانه تعطیل است استراحت شبانه به انسان آرامش بخشیده قال و غوغا فرو نشسته و درحقیقت همزمان با وقتی است که پیامبر به معراج رفت ودرمقام قاب قوسین در ان خلوتگه راز قرار گرفت وبا خدای خودبه راز و نیاز پرداخت.و به همین دلیل در آیات موردبحث روی این دو وقت تکیه شده است

12. تشکر

نوشته
    80
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشکر از دوستانی که نظر داده اند

از جستجو در فرهنگ ها به این نتیجه می رسیم که
    جمع دُبُر می شود َادبار

فرهنگ دهخدا :ادبار. [ َا ] (ع اِ) ج ِ دُبر و دُبُر، بمعنی آینده پس و سپس و پشت و آخر هر چیز و ازپس آینده .
    مثل:َادبار السجود
    ویا مثل دورى گزيدن از فروج و َادبار به هنگام حيض زنان

و اِدبار به معنی پشت دادن ، رفتن می باشد
    ادبار. [ اِ ] (ع مص ) پشت بدادن . (زوزنی ) (تاج المصادر بیهقی ). پشت دادن . (منتهی الارب ). سپس رفتن .

مثل : اِدبار مردم از سنتها ، اِدبار دنیا از من

ویا مثل اِدبارالنجوم :پشت کردن ستارگان

سئوال این هست که عبارت اِدبارالنجوم(پشت کردن ستارگان) را صحیح می دانید یا نه ؟

مادر عزیزم ، پدر عزیزم

Believer , Deceiver

14. تشکرها 2

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

و درمورد سوال دوم اینکه ما میدانیم خورشید هم یک ستاره است و ستارگان هم که ستاره هستند.برای بیان مطلب ستارگان مثالی را میزنیم.البته باید دراین زمینه تحقیقات کاملی انجام بشه که تا شباگه تونستم میگم.
    ما دوتا لامپ داریم.یکی 100 و دیگری 1000 است.حالا بحث نورانی بودن را بررسی می کنیم.وقتی لامپ 100 روشن است نوری رااز خود خارج میکند.وحالا اگه لامپ 1000 رابه لامپ قبلی نزدیک کنیم روشنی لامپ قبلی از بین می رود((از بین رفتن یعنی درخودقرار می دهد)).بحث ستارگان هم مثل همین دو لامپ است.البته درنظام کهکشانی ستارگانی وجود دارد که از لحاظ حجم و نورانیت از خورشیدبزرگتر هستنداما این دلیل را من از دیدگاه عقلی خودم گفتم.باز هم تحقیق میکنم خبر میدم

نوشته
    80
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سئوال دوم را فعلا کنار بگذارید

عبارت اِدبار النجوم را صحیح می دانید ؟

اگر بله ، به چه دلیل

مادر عزیزم ، پدر عزیزم

Believer , Deceiver

17. تشکر

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری