جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نحوه آفرینش ابلیس و جنیان؟؟؟

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

نحوه آفرینش ابلیس و جنیان؟؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام خدمت سروران گرام

آیا خدا در مورد جن و ابلیس هم از روح خودش در آنها دمید؟

یا علی

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط moamma نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم:gol:
    سلام خدمت سروران گرام

آیا خدا در مورد جن و ابلیس هم از روح خودش در آنها دمید؟

یا علی:gol:
    جواب اجمالی:

خداوند در دو جای قران می فرمایند:
    فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِينَ

پس وقتى آن را درست كردم و از روح خود در آن دميدم پيش او به سجده درافتيد
    (ص/72 و حجر/29)

علامه طباطبایی (ره) می فرمایند : اگر روح دميده شده در انسان را به خود خداى تعالى نسبت داده و فرموده:" از روح خودم در آن دميدم"، به منظور شرافت دادن به آن روح است‏.

به دلیل این که انسان اشرف مخلوقات است اما بقیه موجودات از لحاظ رتبه و مقام پایین تر از انسان هستند.

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

قرآن اشاره ای به این نکرده ، جن رو که در سوره الرحمن و خلق الجان من مارج من نار ، و در مورد ابلیس هم در سوره اعراف : خلقتنی من نار و خلقته من طین ، این دو تنها اشاراتیست که در قرآن شده در مورد جنسیت آنها ، اینکه روح به آنها دمیده باشه اشاره ای نشده ، و وقتی نشده بهتره خودمونو زیاد درگیر این موضوع نکنیم . بهتره سوالاتمون رو قوی تر کنیم تا دیگران هم بهره ای بهتر ببرند. حالا اگر خدا جایی اشاره به دمیدن روح به ابلیس و جن کرده بگین بی زحمت تا ما هم یاد بگیریم

6. تشکر

نوشته
    537
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    1187
    آپلود
    0
    گالری
    206

شیطان خودش روحه باز خدا بیاد از روح خودشم بهش اضافه کنه ؟

شما اول باید معنی روح رو بفهمید سپس با کمال آگاهی در مورد روح به نتیجه برسید !!!
    که آیا خدا روحشو درشیطان دمیده یا نه؟

می تونید با این سوال از خودتون شروع کنید ؟ روح یعنی چه ؟ به چه چیز روح میگن ؟ چطور به وجود میاد ؟ از چند چیز تشکیل شده ؟ وزن داره یا نداره ؟ گرمه یا سرده ؟ سپس این سوالات رو از خودتون بپرسید اول اینکه روح خدا یعنی چه ؟ خدا به غیر از انسان دیگر به چه موجوداتی روح داد ؟ اگر روح داده چطور و چگونه و با چه کیفیتی روح داده ؟ چطور به بقیه موجودات روح نداده ؟ بعدش در آخره آخر سوالاتتون تازه اونم اگر وقت کردید برید کل قرآن رو بخونید تا ببینید روح از چه واژه های تشکیل شده ؟ کلا چندتا واژه داره ؟ خدا اونو چند بار در قرآن آورده ؟ اگر آورده به چه موجوداتی ربط داده ؟ چرا به بقیه موجودات ربط نداده ؟
    و... ؟

پس چی فکر کردید کشکه ؟

دوستان یک وقت فکر نکنید کفر میگم منم مثل شما دلم میخواد بدونم وگرنه تو این تاپیک نمییودم

8. تشکر

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

نقل قول نوشته اصلی توسط bianconeri نمایش پست
    قرآن اشاره ای به این نکرده ، جن رو که در سوره الرحمن و خلق الجان من مارج من نار ، و در مورد ابلیس هم در سوره اعراف : خلقتنی من نار و خلقته من طین ، این دو تنها اشاراتیست که در قرآن شده در مورد جنسیت آنها ، اینکه روح به آنها دمیده باشه اشاره ای نشده ، و وقتی نشده بهتره خودمونو زیاد درگیر این موضوع نکنیم . بهتره سوالاتمون رو قوی تر کنیم تا دیگران هم بهره ای بهتر ببرند. حالا اگر خدا جایی اشاره به دمیدن روح به ابلیس و جن کرده بگین بی زحمت تا ما هم یاد بگیریم
    یا رب
    سلام جناب
    قرآن خیلی مسائل را با ایما واشاره بیان کرده..وجودمفسران هم برای همین است که این مسائل را استخراج کنند تامردم سطح آگاهیشان بالا رود.

اگر قرار باشه خودمون رادرگیر هیچ مسئله ای نکنیم..پس معلوماتمان را چطوری بالا ببریم؟!
    جناب:هر کس سوالات مختص خودش را داره حالا این سوالات به نظر یکی کوچک و بی ارزش جلوه میکنه ؛دلیلش نمیشه که برای اون شخص پرسنده هم همین طور باشه..دوستان میتونن خودشون انتخاب کنند که وارد کدوم تاپیک بشوند وارد کدوم نشوند.هرکس به نحوی بهره ی خودش را میبره.

نمی دونم من هم سوال کردم.وقتی هم سوال میکنم یعنی چیزی دراین مورد نمیدونم.خوب جواب اساتید را بخونید تا جواب سوالاتان را بگیرید

یاعلی
    موفق باشید

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۸۹/۰۲/۲۲ در ساعت ۱۳:۴۸

یارب

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

نقل قول نوشته اصلی توسط klisa2 نمایش پست
    شیطان خودش روحه باز خدا بیاد از روح خودشم بهش اضافه کنه ؟

شما اول باید معنی روح رو بفهمید سپس با کمال آگاهی در مورد روح به نتیجه برسید !!!
    که آیا خدا روحشو درشیطان دمیده یا نه؟

می تونید با این سوال از خودتون شروع کنید ؟ روح یعنی چه ؟ به چه چیز روح میگن ؟ چطور به وجود میاد ؟ از چند چیز تشکیل شده ؟ وزن داره یا نداره ؟ گرمه یا سرده ؟ سپس این سوالات رو از خودتون بپرسید اول اینکه روح خدا یعنی چه ؟ خدا به غیر از انسان دیگر به چه موجوداتی روح داد ؟ اگر روح داده چطور و چگونه و با چه کیفیتی روح داده ؟ چطور به بقیه موجودات روح نداده ؟ بعدش در آخره آخر سوالاتتون تازه اونم اگر وقت کردید برید کل قرآن رو بخونید تا ببینید روح از چه واژه های تشکیل شده ؟ کلا چندتا واژه داره ؟ خدا اونو چند بار در قرآن آورده ؟ اگر آورده به چه موجوداتی ربط داده ؟ چرا به بقیه موجودات ربط نداده ؟
    و... ؟

پس چی فکر کردید کشکه ؟

دوستان یک وقت فکر نکنید کفر میگم منم مثل شما دلم میخواد بدونم وگرنه تو این تاپیک نمییودم

یارب
    سلام جناب
    اطلاعات ندارم..شما که دراینمورد اطلاعات کافی دارید بیان کنید تا من هم بهره ببرم.
    نه فکر نکردم کشکه
    خوب خدارا شکر حداقل یه سری زدید..اختیار اومدن یا نیومدن هم دست خودتان است.
    یا علی
    موفق باشید

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۸۹/۰۲/۲۲ در ساعت ۰۸:۴۰

یارب

11. تشکر

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

1. آن روحی که به معنای حیات است، با این روح الهی (نفخت فیه من روحی) تفاوت دارد.

2. روح بنا بر روایات اهلبیت(ع)، مخلوقی از مخلوقات مقرب الهی و موجودی ملکوتی است كه به خواست الهی بر نفس انسانی عرضه می گردد؛ چرا كه خداوند انسان را اشرف مخلوقات خود می داند، و لذا مخلوق مقربش را به كالبد انسانی دمیده است.

3. في أصول الكافي ... عن أبي بصير قال: سألت أبا عبد الله عليه السلام عن قول الله عز و جل: «يَسْئَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّي» قال: "خلق أعظم من جبرئيل ...؛ و هو من الملكوت." (نورالثقلین، ج 3، ص 215)

4. با این بیان، چون انسان اشرف مخلوقات است، خداوند بر او منت نهاده و از مخلوق مقرب و موجود ملکوتی (روح الهی) در او دمیده است.

لذا این نفخ روح در مورد انسان است، نه موجودات دیگر؛ و در تعلق این روح نسبت به موجودات دیگر، دلیلی نداریم.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3,951
    صلوات
    12700
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    292 پست
    حضور
    77 روز 5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم همانگونه که پاسخگوی قرآنی فرمودندخلقت اجنه ازناروخلقت انسان ازطین فقط دلالت برقالب وتعیین یابقول فلاسفه برصورت آنهاداردکه کمال اولیه منوع می گویند ازاینکه نفس انسانی برای کمال ثانویه شایسته آدمیت می شودهیچ بحثی نیست که ازنفخ چنان روح شریفی برخورداراست اماجنّ موجود مجرّد است و بطور تمثل و تنزل به محسوس از آتش آفريده شده و موجود مجرد از ماده‏اى گرفته نمى‏شود.در نوع جنّ نيز اقتضاء ايمان و كفر نهاده شده و داراى نيروى شعور و اراده بعضى صالح و برخى طالح هستند و مدت زندگى آنها با انقراض جهان است و يا مانند بشر محدود است وبرای اجنه که فبل ازانسان خلق شده اندازدوجهت چنین دلیلی وجودنداردکه آن روح شریف برآنهاهم دمیده شده باشد اولاًدرقرآن وروایات نیآمده ثانیاًدلیل عقلی هم بررداین مطلب هست که محصول دمیده شدن آن روح شریف درانسان ولایت ونبوت واؤلیاءالهی است که دراجنه نمی بینیم نکته قابل توجّه در: وَما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ (الذاریات ـ56):و من جن و انس را نيافريدم مگر براى اينكه عبادتم كنند.تکلیف وعبادت است این استعداد عبودیّت اگرتشریعی باشدبرموجودصاحب اختیاری که شهوت وغضب وعقل داردعنایت شده وبحث آن ازاین سؤال شما که پاسخش رادادیم جداست.

14. تشکرها 2

نوشته
    105
    صلوات
    72666
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 9 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    69

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)