صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علم شیطان تا کجا؟؟

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

علم شیطان تا کجا؟؟

یا حق
    سلامی دوباره

آیا ابلیس از ایمان افراد آگاهی دارد؟منظورم اینکه میدونه کی بنده مخلص خداست یا نه؟خدا این علم را به اون داده که بتونه تشخیص بده؟یا اینکه خودمان با اعمال و رفتارخودمان این را به اون نشون میدیم؟

یا علی

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

2.  

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام، خیلی ببخشید مگه شیطان تو هوا معلقه یا به قولی همانند خدا قدرت این رو داره که هر لحظه کجا باشه یا کی رو وسوسه کنه ؟ شیطان همانجاست که قرآن می فرماید : الذی یوسوس فی صدور الناس ، وقتی تو وجوده من باشه مسلما از همه چیزه من باخبره ، از ایمان به خدا گرفته تا تمام حرکات و جریانات زندگی من و...

4. تشکر

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط moamma نمایش پست
    یا حق:gol:
    سلامی دوباره

آیا ابلیس از ایمان افراد آگاهی دارد؟منظورم اینکه میدونه کی بنده مخلص خداست یا نه؟خدا این علم را به اون داده که بتونه تشخیص بده؟یا اینکه خودمان با اعمال و رفتارخودمان این را به اون نشون میدیم؟

یا علی:gol:

سلام

با توجه با داستان حضرت آدم و ابلیس می توان این سوال را این گونه جواب داد که :

ابليس بعد از آنكه سرپيچى كرد دچار غضب الهى شد و گفت: پروردگارا اين بود آن كس كه مرا به سجده كردن بر وى مامور نمودى؟ و چون انجام ندادم از درگاه خودت دورم ساختى؟ سوگند كه اگر تا روز قيامت كه مدت عمر بشر در زمين است مرا مهلت دهى فرد فرد ذريه او را افسار مى‏كنم مگر اندكى را كه بندگان مخلص تواند.(ر.ک"اسراء62)

سپس خداوند در آیه 64 سوره حجر به ابلیس می گوید : با آوازت از ذريه آدم هر كه را كه مى ‏توانى گمراه و به معصيت وادار بكن‏ براى به راه‏ انداختن آنان به سوى معصيت به لشگريانت اعم از سواره نظام و پياده نظام دستور بده تا پيوسته بر سر آنان بزنند.....

===> شیطان به سراغ همه فرزندان آدم (ع) می رود و ابليس قسم خورده كه گريبان ذريه آدم را بگيرد و تنها مخلصین را استثناء کرده است.

ابلیس برای گمراهی انسان ، سپاهیان فراوانى از جنس خودش و از جنس آدميان دارد كه براى اغواى مردم به او كمك مى کنند.

این ما هستیم که با اعمالمان راه را برای شیطان هموار می کنیم . تنها مخلصین خدا هستند که اصلا اجازه وسوسه و ورود به ابلیس را نمی دهند.

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

نقل قول نوشته اصلی توسط bianconeri نمایش پست
    سلام، خیلی ببخشید مگه شیطان تو هوا معلقه یا به قولی همانند خدا قدرت این رو داره که هر لحظه کجا باشه یا کی رو وسوسه کنه ؟ شیطان همانجاست که قرآن می فرماید : الذی یوسوس فی صدور الناس ، وقتی تو وجوده من باشه مسلما از همه چیزه من باخبره ، از ایمان به خدا گرفته تا تمام حرکات و جریانات زندگی من و...
    یا رب
    علیک سلام جناب
    از آنجا که شیطان از گروه جنیان است پس:
    جنیان قادر به انجام كارهايى هستند كه از عهده بشر خارج است ...

اصناف جن
    عن ابى عبداللَّه عليه السلام : «الجن على ثلاثة اجزاء فجزء مع الملائكة و جزء يطيرون فى الهواء و جزء كلاب و حيات» .
    جن بر سه گروه‏اند، گروهى با فرشتگان هستند، گروهى در آسمان پرواز مى‏كنند و گروهى به شكل سگ‏ها و مارها هستند .

((پس میتونن در هوا معلق هم باشند..))

بله میتونه هر لحظه هر کجا باشه..حالا چه طوری ؛با وجود فرزندان ویارانش

یا علی
    تشکر از همراهیتان.چون باعث شد کمی مطالعه کنم در مورد سوالاتتان پس اطلاعاتم زیاد شد.
    موفق باشید

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

7. تشکر

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

* این گونه نیست که آنها همه چیز را بدانند؛ بلکه امتحان می کنند لذا است که سراغ همه انسانها می روند، ولو مخلصین، در حالی که نمی توانند روی آنها تاثیری داشته باشند. و اگر می دانستند از ابتدا که روی آنها تاثیری ندارند، اصلا سراغ آنها نمی رفتند.

* بله آنها امکاناتی دارند که دسترسی آنها به اطلاعات را آسان می کند؛ مثل عبور از در و دیوار، حضور در جلسات خصوصی بدون دیده شدن، بینایی قوی، عمر طولانی و انباشته شدن تجارب و معلومات، امکان تمثل و به شکل های مختلف درآمدن، و ... .

* آنها غیب نمی دانند به چند دلیل:

1. اگر می دانستند دیگر لازم نبود در آسمان فرشتگان، استراق سمع کنند و مطلبی به دست آورند.

2. وقتی از استراق سمع منع شدند دلیلش را نمی دانستند تا این که گشتند و صوت قرآن پیامبر را شنیدند و گفتند: علت منع ما همین است.

3. جنیانی که خدمت حضرت سلیمان مشغول به کارهای سخت بودند، وقتی سلیمان از دنیا رفت اینان اطلاع نداشتند تا این که موریانه عصا را خورد و حضرت افتاد، این ها فهمیدند و چقدر افسوس خوردند که اگر غیب می دانستند دیگر در این مدت این همه کار نمی کردند.(داستانهای شگفت انگیزی از جن، حیدر قنبری، ص 24)

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    1,095
    حضور
    10 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    197
    آپلود
    13
    گالری
    0

سلام بر معمای گرامی .
    اولا من بابت مسئله ای که باعث رنجش شما شد ازتان عذر می خوام برای شرح مطلب به بخش عمومی پروفایل شما آمدم ولی بخش کامنت شما غیر فعال بود.
    لذا منظورم را از آن اصطلاح در ادامه کامنت شما در پروفایل خودم درج کرده ام.
    مثل همیشه مبحث عالی ای را ذکر کردید.
    شیطان چطور بر احوال انسانها آگاه است و چراخداوند این اجازه را به او می دهد.
    شیطان یک سجده اش 6000 سال معنوی بوده . ما علمائی همچون صدرای شیرازی مولانا - ابن عربی و ........ را داریم که از علم الهی متنعم شده اند آنها بواسطه عبادات ممتاز از سرچشمه علم الهی بطور مستقیم بهره مند می شدند و می شوند.
    حال تمام زمان عبادت معنوی - خالص و کامل این بزرگان را در نظر بگیریم فکر نکنم به اندازه همان یک سجده بشود. و این حقیقتیست که باید پذیرفت شیطان مقربترین فرشته به درگاه ایزد منان بود و از سرچشمه علم الهی بطور مستقیم و لا ینقطع متنعم می شد.
    تا زمانیکه آن واقعه رخداد و خداوند او را از جنت اعلی اخراج فرمود و او پس از اخراج امان خواست که مورد پذیرش خداوندگار قرار گرفت.
    امان شیطان باعث شد او آن کمالات را تاحدودی با خود داشته باشد . او عالم است به نفوس در نتیجه
    توانست صفات بارز الهی را با دستکاری تغئیر ماهیت دهد.
    مثال : آیا مبدانستید حسادت یکی از بهترین اعمال الهیست ؟
    ولی این صفت در دید و ذهن و دینمان مضموم و مطرود است حال سئوال اینجاست چطور حسادت خودخواهی و ... مقدس بوده اند؟
    در پاسخ آیه ای از قرآن بیانگر حسادت الهی و نیک است
    السابقون السابقون اولئک المقربون فی جنات النغیم
    منظور این آیه کسانیست که در عمل نیک و شایسته الهی (مانند انفاق ایثار - شهادت ) از هم سبقت می گیرند بقصد قربتا الی الله.
    السابقون نخست کسانی هستند که در این مسابقه نیکی پیروز می گردند و السابقون دوم کسانیست که باز می مانند.
    اینها در انجام کار خیر که بقصد قربتا الی الله است نسبت به هم حسادت می ورزند و این ماهیت حسادت واقعیست.
    ولی شیطان
    می دانید که چطور این صفت را تغییر ماهیت داد.
    البته و صد البته هرگز او به اندازه آن زمان عالم نیست و خیلی ضعیف شده.
    ولی در عین حال علم او هم کم نبود که به این راحتیها از بین برود و مانند یک جن معمولی شود.
    در ضمن اجنه نیز انسانهای نیک و بد را بخوبی می شناسند و همدم و همنشین خود را بر همین اساس انتخاب می نمایند.
    و من الله التوفیق.
    یاحق
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۸۹/۰۲/۲۲ در ساعت ۱۲:۱۴
    اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ وَ عَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ وَ لا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ
    اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَعلی اولاد الحسین عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ.

10. تشکرها 3

نوشته
    1,095
    حضور
    10 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    197
    آپلود
    13
    گالری
    0

مطلبی را که باید ذیلا عرض کنم اینست که دلیل اصلی اینکه خداوند جرا جنین علمی را از او صلب ننموده اینست که این دنیا برای بندگان دار امتحان است و باید بدانیم این امتحان سخت ترین امتحانهاست.
    برای این امتحان حضور شیطان لازم است برای سنجش و تست انسانها.
    لذا خداوند او را امان داد.
    یاحق
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۸۹/۰۲/۲۲ در ساعت ۱۲:۱۶
    اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ وَ عَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ وَ لا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ
    اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَعلی اولاد الحسین عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ.

12. تشکرها 2

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط bina88 نمایش پست
    امان شیطان باعث شد او آن کمالات را تاحدودی با خود داشته باشد . او عالم است به نفوس در نتیجه توانست صفات بارز الهی را با دستکاری تغئیر ماهیت دهد.

با سلام و درود

منظورتان از این تغییر ماهیت و ... توسط شیطان، چیست؛ و بر چه اساس و معیاری این ادعا را ثابت می فرمایید؟

ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۰۲/۲۳ در ساعت ۰۹:۳۰

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

14. تشکرها 2

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط bina88 نمایش پست

مثال : آیا مبدانستید حسادت یکی از بهترین اعمال الهیست ؟
    ولی این صفت در دید و ذهن و دینمان مضموم و مطرود است حال سئوال اینجاست چطور حسادت خودخواهی و ... مقدس بوده اند؟
    در پاسخ آیه ای از قرآن بیانگر حسادت الهی و نیک است
    السابقون السابقون اولئک المقربون فی جنات النغیم
    منظور این آیه کسانیست که در عمل نیک و شایسته الهی (مانند انفاق ایثار - شهادت ) از هم سبقت می گیرند بقصد قربتا الی الله.
    السابقون نخست کسانی هستند که در این مسابقه نیکی پیروز می گردند و السابقون دوم کسانیست که باز می مانند.
    اینها در انجام کار خیر که بقصد قربتا الی الله است نسبت به هم حسادت می ورزند و این ماهیت حسادت واقعیست.
    ولی شیطان
    می دانید که چطور این صفت را تغییر ماهیت داد.

با سلام و درود

به نظر می رسد بین معنای حسادت و معنای غبطه، خلط شده است.

حسادت یعنی من علاوه بر اینکه می خواهم آنچه دیگران دارند را داشته باشم، نسبت به دارا بودن آنها هم ناراحت و ناراضی هستم؛ و می خواهم آنها نداشته ولی من داشته باشم.

غبطه آن است که من آرزو کنم ای کاش آنچه دیگران داشتند من هم داشته باشم.

بنابر این در حسادت یک نوع بار منفی وجود دارد، لذا از رذائل اخلاقی محسوب شده و مذموم است؛ در حالی که این بار منفی در غبطه نیست.

در لسان آیات، حسادت مورد نکوهش و مذمت قرار گرفته است:

«وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَد»(فلق، 5)

«وَدَّ كَثيرٌ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ لَوْ يَرُدُّونَكُمْ مِنْ بَعْدِ إيمانِكُمْ كُفَّاراً حَسَداً مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما ...»(بقره، 109)

هم چنین در لسان روایات معصومین علیم السلام:

"إیاکم أن یحسد بعضکم بعضا، فإن الکفر أصله الحسد"؛ بپرهیزید از این که بعضی نسبت به بعضی دیگر حسادت کنید، چرا که حسادت اساس کفر است. (میزان الحکمة، ج 2، ص 426)

"إن الحسد لیأکل الایمان کما تأکل النار الحطب"؛ حسادت ایمان را از بین می برد همانند آتش چوب را.( همان)

16. تشکرها 3

نوشته
    1,095
    حضور
    10 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    197
    آپلود
    13
    گالری
    0

با عرض سلام خدمت بزرگواران.
    در مورد مطلب اول که فرمودید در ارتباط با تغئیر ماهیت . منظور نظر بنده ایجاد تغئیر در صورت صفات بود که در ذهنیت ما
    بدلیل نتیجه پلید این صفت تغئیر صورت داده ( مثلا بقول حضرتعالی غبطه ) در توصیه ها مردود و مطرود گردیده است.
    باید ذیلا عرض کنم که غبطه برای رسیدن به لقاء الله واژه حقیریست.
    شما مطمئن باشید اگر مقرب درگاه الهی شدید بنده حسادت می کنم ولی نه حسادتی که شیطان کرد . البته انشاالله.
    همه شب نهاده ام سر چو سگان بر آستانت / که رقیب در نیاید به بهانه گدائی

بله فرمایش شما در ارتباط با حسادت شیطانی کاملا صحیح است و آیاتی که در بالا ذکر فرمودید کاملا مطیعم در برابرشان ولی در مرتبت عشاق بایستید که حتما هم تا کنون ایستاده اید باید در خاطرتان مانده باشد که عشاق غبطه نمی خورند حسادت می کنند.
    یاحق
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۸۹/۰۲/۲۳ در ساعت ۱۴:۴۹

18. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)