جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کمک..........کمک.............کمک.........

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,309 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  کمک..........کمک.............کمک.........

  کمک..........کمک.............کمک.........

  کمک..........کمک.............کمک.........

  هنگامی که کشتی می خواهد غرق شود، یا هواپیمایی نزدیک است سقوط کند، مسافران و سرنشینان آن درک می کنند که مرگ نزدیک است و به دنباله آن فریادشان بلند می شود: کمک کنید!کمک کنید!به فریادمان برسید! گاهی خطر آن قدر نزدیک است که فرصت سخن گفتن هم پیدا نمی شود. دوران زندگی بشر هم، بی شباهت به مسافرت مسافران کشتی و هواپیما نیست.با این تفاوت که سفر با کشتی چند ماه طول می کشد، مسافرت با هواپیما چند ساعت، اما سفر انسان در دنیا چند سال ( و حد اکثر یک صد سال) طول می کشد. تفاوت دیگری که وجود دارد این است، که مسافران کشتی و یا هواپیما خطر را شخصا درک می کنند و برای نجات خویش دست و پا می زنند و کمک می خواهند ولی دوران زندگی بشر، خطرهایی در کمین دارد، که غالبا چون افراد تجربه ندارند، خطر را درک نمی کنند و ....
  به طور ناخود آگاه ،در دام خطر می افتند، سپس درخواست کمک می کنند که بسیار دیر شده است. دور اندیشان، پیامبران الهی و مردان خدا در اثر ارتباط با خدای عزیز، آن خطرها را درک می کنند و بشر را راهنمایی می نمایند، تا ندانسته در دام خطر قرار نگیرد و از هستی ساقط نشود .ما مسافران کشتی این جهان همواره بایددر برنامه های زندگی اصول و مقرراتی را رعایت کنیم و به آن پایبند باشیم که سعادت هم سفران رادرمعرض خطر قرار ندهد. مفاسد اجتماعی که در جامعه ها دیده میشوند،مانند روزنه و رخنه ای است که درکشتی ایجاد می شود و کشتی را به سقوط و غرق شدن می کشاند و این افراد آگاهند که باید رخنه ها رادرک کنند و آن را مسدود سازند تا کشتی بشر سعادتمندانه به ساحل نجات (بهشت) برسد کمک..........کمک.............کمک.........

  کمک..........کمک.............کمک.........

  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  2,764
  مورد تشکر
  6,856 پست
  حضور
  15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  2  سلام به همه دوستان؛
  مطلب خوبی در پست قبلی نوشته شده. با خواندن این مطلب، به یاد دو روایت افتادم که نقلشان در اینجا مناسب است؛ در این نوشته دوست خوبمان، به دو موضوع اشاره کرده اند:

  موضوع اول:
  احساس خطر انبیا نسبت به عذاب الهی که پیش روی انسان های غافل است و هشدارهای آنها در این زمینه

  موضوع دوم:
  تمثیل جامعه به یک کشتی که فساد برخی سوارانش، می تواند به فساد تمام اهل آن کشتی منجر شده و موجبات غرق آن را فراهم سازد:

  ------------
  موضوع اول
  ------------
  هنگامى كه آيه:

  وَ أَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ (شعراء/214)
  و (نخست) خويشان نزديكت را (از خدا) بترسان

  نازل شد و پيغمبر ماموريت يافت بستگان نزديك خود را انذار كند و به اسلام دعوت نمايد و دعوت خود را علنى سازد، بر فراز كوه صفا آمد و فرياد زد: «يا صباحاه»! (اين جمله را عرب زمانى مى ‏گفت كه مورد هجوم غافلگيرانه دشمن قرار مى‏ گرفت، براى اينكه همه را با خبر سازند و به مقابله برخيزند، كسى صدا مى ‏زد «يا صباحاه»! انتخاب كلمه «صباح» به خاطر اين بود كه هجوم هاى غافلگيرانه، غالبا در اول صبح واقع مى‏ شد.

  هنگامى كه مردم مكه اين صدا را شنيدند گفتند: كيست كه فرياد مى‏ كشد؟
  گفته شد: «محمد» است.
  جمعيت به سراغ حضرت رفتند، او قبائل عرب را با نام صدا زد و با صداى او جمع شدند.

  فرمود: به من بگویيد: اگر به شما خبر دهم كه سواران دشمن از كنار اين كوه به شما حمله‏ ور مى‏ شوند، آيا مرا تصديق خواهيد كرد؟
  گفتند: آری، ما هرگز از تو دروغى نشنيده‏ ايم.
  فرمود: انى نذير لَكُمْ بَيْنَ يَدَيْ عَذابٍ شَدِيد؛ من شما را از عذاب شديد الهى انذار مى‏ كنم؛ اى فرزندان عبدالمطّلب! اى فرزندان عبدمناف! اى فرزندان زهره! [و به همين ترتيب، همه خاندان‏ ها و تيره‏ هاى قريش را نام برد] خداوند به من فرمان داده كه به خويشان نزديكم اعلام خطر كنم و من نمى‏ توانم هيچ سودى را در دنيا و هيچ بهره‏ اى را در آخرت، براى شما تضمين كنم؛ مگر اين كه بگوييد: لا اله­ الّا­ اللّه [و ايمان بياوريد]».

  هنگامى كه ابو لهب اين سخن را شنيد، گفت: تبا لك! أما جمعتنا الا لهذا؟!: مرگ و زیان بر تو باد! آيا فقط براى همين سخن ما را جمع كردى؟!

  در اين هنگام بود كه سوره مسد نازل شد:

  تَبَّتْ يَدا أَبي‏ لَهَبٍ وَ تَبَّ (مسد/1)
  بريده باد هر دو دست ابو لهب (و مرگ بر او باد)!  -------------------------------------------------
  (1) ابن­ سعد؛ الطبقات الکبری، بیروت، دارالکتب العلمیه، چاپ دوم، 1418، ج1، ص156 و بیهقی، پیشین، ص64 و بلاذری، احمد بن یحیی؛ انساب الاشراف، بیروت، دارالفکر، چاپ اول، 1417، ج1، ص120 و شافعی حلبی، ابو الفرج؛ السیرة الحلبیه، بیروت، دارالکتب العلمیه، چاپ دوم، 1427، ج1، ص404 و تفسير نمونه، ج‏27، ص: 413
  ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۰/۰۹/۱۳ در ساعت ۱۱:۴۳
  وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
  و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  2,764
  مورد تشکر
  6,856 پست
  حضور
  15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  2  ------------
  موضوع دوم
  -------------


  از پيغمبر اكرم (ص) نقل شده كه فرمود:
  يك فرد گنه كار در ميان مردم، همانند كسى است كه با جمعى سوار كشتى شود و به هنگامى كه در وسط دريا قرار گيرد تبرى برداشته و به سوراخ كردن مکانی كه در آن نشسته است بپردازد و هر گاه به او اعتراض كنند، در جواب بگويد: من در سهم خود تصرف مى‏ كنم! اگر ديگران او را از اين عمل خطرناك باز ندارند، طولى نمى‏ كشد كه آب دريا به داخل كشتى نفوذ كرده و يكباره همگى در دريا غرق مى‏ شوند.

  پيامبر (ص) با اين مثال جالب، منطقى بودن وظيفه امر به معروف و نهى از منكر را برای اصحاب مجسم ساخته و حق نظارت فرد بر اجتماع را يك حق طبيعى _ كه ناشى از پيوند سرنوشتهاست _ معرفی می کند. (تفسير نمونه، ج‏3، ص: 37 ، تفسیر ابوالفتوح رازی، ج 4 ـ 3، ص 142)
  ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۰/۰۹/۱۲ در ساعت ۰۷:۳۱
  وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
  و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستنداطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود