جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  12,395
  مورد تشکر
  13,497 پست
  حضور
  12 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  45
  آپلود
  0
  گالری
  593

  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  احاديث گوناگوني از پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و ائمه معصومين عليهم السلام در مورد حضرت مهدي عليه السلام وارد شده كه از ايشان به نامه هاي
  (مهدي ، حجه ، قائم ، منتظر ، خلف صالح ، صاحب الامر ، سيد و امام ثاني عشر)
  نام برده اند و تصريح دارند بر اينمه نام وي محمد نام پيامبر و كنيه اش ابوالقاسم كنيه پيامبر، است ذيلا به برخي از اين اسامي و رواياتي كه درباره آنها وارد شده است اشاره داريم:
  1 – مهدي
  از ابوسعيد خدري روايت شده است كه:

  پيامبر گرامي خدا صل الله عليه و آله فرمودند:
  نام مهدي نام من است.
  و از اميرالمؤمنين علي عليه السلام روايت شده كه فرمودند:
  نام مهدي محمد است.

  روشن است كه تسميه ايشان به اسامي متعدد، به جهات مختلفي صورت گرفته است.
  مثلا علت ناميده شدنش به مهدي آن است كه خداي تعالي وي را به امور و پنهاني كه هيچ كس را بر آن اطلاعي نيست هدايت و ارشاد كرده است، و اينك حديثي در اين مورد:
  در كتاب عقد الدرر از جابر بن عبدالله رضي الله عنه نقل شده كه مي گويد:
  حضرت باقر عليه السلام فرمودند: زماني كه مهدي ما اهل بيت قيام نمايد، مال را بطور يكسان تقسيم نموده،

  و در ميان رعيت به عدالت رفتار كند، و هر كه وي را اطاعت نمايد از خدا اطاعت نموده و هر كه نافرماني وي را نمايد خداي را نافرماني كرده است، و او مهدي ناميده شده است به اين جهت كه وي را به امر پنهاني هدايت نموده اند.
  2 – قائم
  علت ناميده شدنش به قائم آن است كه وي به بزرگترين قيامي كه تاريخ بشري نظيرش را سراغ ندارد به حق قيام مي فرمايد،

  آنگونه كه باطل در آن راه ندارد. و اين، امتياز و برتري قيام حضرت مهدي عليه السلام است،
  چرا كه تاريخ قيام ها و جنبشهاي را كه توسط بعضي افراد صورت گرفته، ثبت كرده است ولي تمام اين قيام ها بر باطل بوده است، مگر قيام حضرت مهدي عليه السلام كه به حق خواهد بود و اينك حديثي در اين مورد:
  از ابو حمزه ثمالي روايت شده است كه مي گويد از حضرت باقر عليه السلام سؤال كردم:
  اي فرزند رسول خدا، آيا همه شما قائم ( و بپادارنده ) حق نيستيد؟ فرمودند بلي عرض كردم چرا حضرت مهدي عليه السلام را قائم ناميده اند؟ فرمودند هنگامي كه جد من حضرت سيد الشهدا حسين ابن علي عليه السلام شهيد شدند، ملائكه به درگاه خداوند ضجه و ناله نمودند و نزد پروردگار شكايت كردند ... تا آنكه فرمودند: سپس خداي عزوجل ائمه از فرزندان حضرت امام حسين عليه السلام را به انها نشان داد، و ملائكه از ديدن انها خوشحال شدند. در ان هنگام ديدند كه يكي از ايشان در حال قيام است و نماز مي خواند. پس خداوند عزوجل فرمود: به وسيله اين قائم از آنان (يعني از قاتلان حضرت حسين عليه السلام ) انتقام خواهم گرفت.
  از امام جعفر صادق عليه السلام روايت شده است كه فرمودند:
  او را از اين جهت قائم گفته اند كه به حق قيام خواهد كرد.
  3 – منتظر
  علت ناميده شدنش به منتظر آن است كه انسانها در گذشته و اكنون منتظر ظهور و خروجش هستند تا كره زمين را از هر ظلم و جور پاك گرداند و اينكه حديثي در اين مورد:
  از امام محمد جواد عليه السلام سؤال شد:
  اي فرزند رسول خدا به چه دليلي امام زمان را قائم ناميده اند؟

  فرمودند: زيرا او، بعد از اينكه يادش از ميان ميرود و اكثر مردمي كه قائل به امامتش هستند ازاو برميگردند، قيام خواهد كرد. پس عرض كردند:
  به چه دليلي منتظر ناميده شده است؟
  فرمودند: به اين علت كه براي حضرت مهدي عليه السلام غيبتي است كه روزهايش زياد ميباشد، و مدتش بسيار طول مي كشد، پس مخلصون از شيعيان انتظار ظهورش را مي كشند و شكاكان او را منكر خواهند شد ...
  4- صاحب الامر
  علت ناميده شدنش به صاحب الامر ان است كه او امامي بر حق است كه خداي عزوجل، طاعتش را بر بندگان واجب كرده، زيرا در قرآن آمده است:
  .اَطيعُوا اللهَ وَ اطيعُوا الرَّسولَ وَ اُولي الامْرِ مِنْكُم.
  خدا و رسولش و صاحبان امر از خود را اطاعت كنيد
  به طوري كه در احاديث صحيح ، از (اولي الامر) به ائمه اهل البيت عليه السلام تعبير شده است.
  5-حجّت
  علت ناميده شدنش به حجت آن است كه وجود مقدّسش، حجت خدا بر دو عالم مي باشد، و به اوست كه خداوند متعال بربندگانش احتجاج خواهد فرمود.
  کنیه امام:
  امام زمان همنام پيامبر اسلام(ص)

  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  {م ح م د }
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  و هم كنيه آن حضرت (ابوالقاسم) است.
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^


  جهان در حسرت آيينه مانده ست
  گرفتار غمي ديرينه مانده ست
  شب سردي ست بي تو بودن ما
  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  12,395
  مورد تشکر
  13,497 پست
  حضور
  12 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  45
  آپلود
  0
  گالری
  593

  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  حجت اللّه

  در دسته ای از روایت ها و دعاها، امام عصر(عج) را حُجّت یا حجّة اللّه نامیده اند.
  درباره دلیل این نام گذاری، نظرهای گوناگونی بیان شده است.
  از جمله گفته اند: خداوند تبارک و تعالی به وسیله آن حضرت بر بندگانش،
  اتمام حجّت می کند و به همه پرسش ها و شبهه های آنان پاسخ می دهد.
  به گونه ای که در سرپیچی از حق، برای هیچ کس، بهانه ای باقی نخواهد ماند. برخی نیز گفته اند: امام زمان(عج) حجة اللّه است؛ به این معنی که حکومت الهی بر همه خلایق، به دست آن حضرت تحقق خواهد یافت.
  صاحب الامر

  امام مهدی(عج) را صاحب الامر نیز می نامند؛
  زیرا آن حضرت، رهبر و پیشوایی است که خداوند تبارک و تعالی،
  پیروی از ایشان را بر همه بندگان خود، واجب دانسته است. از جمله در قرآن کریم می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید، از خدا و پیامبرش و صاحبان امر، پیروی کنید».
  روایت معتبری در تفسیر این آیه، تصریح دارد که مراد از «اولی الامر»، امامان معصوم و خاندان پیامبر اکرم(ص)اند که نخستین آنان، حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام و واپسین آنان، حجت بن الحسن العسکری؛ امام زمان(عج) است.
  خلف صالح

  یکی دیگر از القاب امام زمان(عج)، خلف صالح است
  که این تعبیر در سخنان ائمه اطهار علیهم السلام بیشتر به چشم می خورد.
  امام صادق علیه السلام در این باره می فرمایند: خلف صالح از فرزندان من است. مهدیِ این امّت اوست. نامش محمد و کنیه اش، ابوالقاسم است که در آخرالزمان، قیام خواهد کرد.
  مراد از خلف، جانشین است. آن حضرت را خلف صالح می گویند؛ زیرا جانشین همه انبیا و اوصیای پیشین است و همه دانش، حالت ها و ویژگی های آنان را در خود گرد آورده است. در حدیث «لوح» حضرت صدیقه طاهره(س) در این باره آمده است: آن گاه پس از امام عسکری علیه السلام این سلسله (امامت) را با پسر و خلف او کامل می کنم. او که برای جهانیان رحمت است. برای اوست کمال صفوت آدم و رفعت ادریس و آرامش نوح و بردباری ابراهیم و شدّت و صلابت موسی و بهای عیسی و صبر ایوب...
  بقیّة اللّه

  از جمله لقب های امام زمان(عج)، بقیّة اللّه است. درباره نامیده شدن آن حضرت به این لقب، دیدگاه های گوناگون، مطرح شده است؛ برای مثال، گفته اند: این تعبیر، واژه ای جامع و کامل است که شخصیت و عظمت آن حضرت را بیان می کند؛ زیرا آن حضرت، وارث آدم و یادگار کسی است که ملایکه بر او سجده کردند و همه موجودات در برابر او سر تسلیم فرود آوردند.

  همچنین گفته اند چون آن حضرت قیام کنند، به کعبه تکیه می دهند و نخستین آیه ای که به زبان جاری خواهند ساخت، این است: اگر مؤمن باشید، بقیّة اللّه برای شما از هرچیز دیگر، بهتر است. آن گاه خواهد فرمود: منم بقیة اللّه و حجت الهی و خلیفه او برای شما. از آن پس، هرکس که به ایشان سلام کند، از عبارت السّلام علیک یا بقیّة اللّه فی ارضه استفاده می کند.
  منتقم

  «منتقِم» از دیگر لقب های حضرت مهدی(عج) است.
  حضرت رسول اکرم(ص) در این باره فرمودند:
  از جمله اوصاف مهدی آل محمّد(عج) این است که انتقام مظلومان را از ستم گران خواهد گرفت. افزون بر این، خود امام عصر(عج) به احمد بن اسحاق نوشتند: من از دشمنان خداوند، انتقام خواهم گرفت.
  وارث

  در بعضی دعاها و سخنان ائمه علیهم السلام ، از حضرت مهدی(عج) با عنوان وارث یاد شده است. پیامبر اکرم(ص) در خطبه غدیریه می فرمایند: آن حضرت، وارث علوم، کمالات، مقامات و منزلت های همه انبیا و اوصیا و پدران بزرگوارش خواهد بود. به عبارت دیگر، همه آن چه انبیا و اوصیا داشته اند، او یک جا خواهد داشت.
  موعود

  موعود یکی از نام های مشهور آن حضرت است که تقریبا در همه ادیان آسمانی به آن معروف است. امام سجاد علیه السلام در تفسیر آیه وَ ما تُوعَدُون، دلیل این نام گذاری را چنین بیان می فرمایند: مقصود، قیام قائم آل محمد(ص) است که وعده ظهور او به همه پیامبران و امت های گذشته داده شده است. بنابراین، در زیارت آن حضرت آمده است: سلام بر آن مهدی که خداوند وعده داده است که به واسطه او بین همه مردم، وحدت و یکپارچگی ایجاد کند.
  خاتم الاوصی

  از جمله لقب های حضرت مهدی(عج)، خاتم الاوصیاست؛ زیرا آن حضرت، آخرین وصی پیامبر اکرم(ص) و آخرین امام معصومند که با ظهور خود، نظام عدل اسلامی را در سرتاسر جهان، حاکمیت خواهند بخشید. از خدمت گزار امام عسکری علیه السلام نقل شده است که وقتی به حضور حضرت مهدی(عج) رسیدم، حضرت، خود را با این تعبیرها به من معرفی کردند: منم خاتم الاوصیا که خداوند تبارک و تعالی به واسطه من، بلاها و فتنه ها را از خاندان و شیعیانم، برطرف خواهد ساخت.
  داعی

  در یکی از زیارت ها با تعبیر «داعِیَ اللّه» از امام مهدی(عج) یاد شده است: اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا داعِیَ اللّه. درباره دلیل این نام گذاری نقل شده است که آن حضرت از جانب خداوند متعال مأموریت دارند تا مردم را به سوی پروردگارشان فرا خوانند. ایشان در این راه، به اندازه ای تلاش خواهند کرد تا آیین الهی در سرتاسر جهان حاکمیّت پیدا کند و جز دین خدا، هیچ مکتب و تفکری، ادعای جهان داری و راهنمایی بشر را نداشته باشد.
  برای امام زمان(عج) بیش از سیصد لقب ذکر شده که هر یک بر بعد خاصی از شخصیت و ویژگی های اخلاقی و روحی آن حضرت دلالت دارد. از جمله آنهاست: مهدی، منصور، قائم، حجت الله، صاحب الامر، خلف صالح، بقیة الله، منتقم، موعود، خاتم الاوصیا، داعی، باسط، ثائر، صاحب الزمان، ولی اللّه، خلیفة الرحمان، برهان، سیّد و منتظر.
  باسط

  یکی از لقب های امام زمان(عج) باسط است. باسط یعنی کسی که نعمت و برکات را گسترده می سازد. در زمان حکومت آن حضرت داد در همه جا گسترده خواهد شد. همه مخلوقات در سایه عدالت آن بزرگوار به آرامش و آسایش دست می یابند و از نعمت های الهی بهره مند خواهند شد. همچنین احکام حیات بخش اسلام در سرتاسر عالم مورد توجه قرار گرفته، زمینه تشکیل حکومت واحد جهانی بر اساس قوانین الهی فراهم خواهد آمد. زمین و آسمان برکات خود را در زمان حضرت به مردم ارزانی خواهند داشت. اساس کفر و شرک از بین می رود و همه مردم در سایه آن حضرت تسلیم آیین الهی خواهند شد و حتی درندگان نیز خوی درندگی خویش را کنار خواهند گذاشت.
  تمام

  هر یک از لقب های حضرت مهدی(عج) بر گوشه ای از ویژگی های شخصیّت بی نظیر آن حضرت دلالت دارد. یکی از لقب های آن حضرت «تمام» است. امام مهدی(عج) را از آن جهت لقب تمام داده اند که آن حضرت در کمالات اخلاقی، سجایای انسانی، شرافت نسب و خاندان، شوکت و عظمت، رأفت و محبّت و قدرت و سلطنت تام و بی عیب است و احدی از انبیا و اولیا به آن حدّ دست نیافته اند و توفیقی که امام زمان(عج) در اجرای احکام الهی پیدا کرده هیچ یک از پیامبران و اوصیا پیدا نکرده است. همچنین می توان گفت: آن حضرت را تمام نامیده اند چون وی متمّم و کامل کننده خلافت و حکومت الهی و نیز علوم و کمالات در روی زمین است و از طریق رهنمودها و برنامه های تربیتی و اخلاقی آن حضرت است که بشر به بالاترین درجات کمال روحی و عرفانی دست خواهد یافت.
  غائب

  از جمله لقب هایی که برای مهدی موعود(عج) ذکر شده لقب غائب است.
  غائب یعنی غیرظاهر. آن گاه که ستم پیشه گان ظلمت پرست، نورانیّت دوازدهمین حجّت بر حقّ الهی را تاب نیاوردند و با یورش به منزل امام عسکری علیه السلام در صدد بر آمدند تا منجی عالم بشریت را به قتل برسانند، خداوند متعال به قدرت و حکمت لایزال خویش، زمینه غیبت آخرین حجتش را فراهم ساخت تا با حفظ جان باقی مانده سلسله امامت و سلاله نبوّت نعمت خود را بر انسان های ستمدیده کامل کند. از آن روز غیبت مصلح بزرگ بشر آغاز شد و امام دوازدهم هم از این رو به امام غائب معروف شد.
  مأمول

  مأمول یعنی آرزو شده و کسی که مردم به او امید بسته اند و چشم انتظار اویند. این تعبیر از جمله لقب های حضرت مهدی(عج) است. همه مردم دنیا چشم انتظار قیام آن منجی بزرگند تا با ظهور خویش ستم و تبعیض و تعدّی را از سرتاسر جهان برطرف ساخته، دنیا را پر از عدل و داد سازد. لقب مأمول به این حقیقت اشاره دارد که چون همه آرزوی ظهور آن حضرت را دارند به او امام مأمول می گویند. در قسمتی از زیارت گران قدر «سلام علی آل یس» آمده است: «سلام بر تو ای امام امین. درود بر تو ای مقدّم بر همه عالم که تمام مخلوقات در آرزوی تو به سر می برند».
  ناطق

  یکی از لقب های معروف امام زمان(عج) لقب «ناطق» است.
  در زیارت عاشورا آمده است:
  «ان یرزقنی طلب ثارکم مع امام مهدی ناطق؛ از خداوند متعال درخواست می کنم که توفیق انتقام گرفتن از دشمنان شما را به همراه امام و راهنمای ناطق روزی ام کند». لقب ناطق را رسول خدا(ص) به حضرت مهدی(عج) دادند و در حدیثی در معرفی تک تک ائمه اطهار علیهم السلام ، بیان فرمودند. این لقب از آن رو به امام عصر(عج) داده شده است که ائمه قبلی بر اثر تسلط دشمنان، بسیاری از امور و اسرار را نمی توانستند بیان کنند؛ چون خطرهای فراوانی اساس اسلام را تهدید می کرد. اما حضرت مهدی(عج) وقتی ظهور کنند از چنان قدرت و عظمتی برخوردار خواهند بود که تمام طاغوت ها را سرکوب کرده، همه علوم و معارف را بدون هیچ گونه نگرانی بیان، و حکم خداوند را جاری می فرمایند.
  نور آل محمد(ص)

  «نور آل محمد» از لقب های حضرت مهدی(عج) است که ریشه قرآنی دارد.
  توضیح آنکه هرچند نام امام زمان(عج) در قرآن کریم ذکر نشده است ولی در روایات مربوط به تفسیر آیات، در موارد متعدد برخی از آیات به اعمال و ویژگی های آن حضرت تفسیر یا تأویل یا تطبیق شده است؛ به عنوان مثال آیاتی چون واللّه متمّ نوره (خدا نور خودش را کامل خواهد ساخت) یا اشرقت الارض بِنور ربّها (زمین به نور پروردگارش روشن می گردد) و یهدی اللّه بنوره من یشاء (خداوند هرکس را که بخواهد با نور خودش هدایت می کند) به
  ولایت حضرت قائم(عج) و ظهور و ارشادات آن حضرت تفسیر شده است.
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^

  جهان در حسرت آيينه مانده ست
  گرفتار غمي ديرينه مانده ست
  شب سردي ست بي تو بودن ما
  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  12,395
  مورد تشکر
  13,497 پست
  حضور
  12 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  45
  آپلود
  0
  گالری
  593  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  نامها و القاب حضرت مهدی(عج)
  سفیر بر حق خدا حضرت مهدی موعود٬ هم نام حضرت رسول اکرم(ص) می باشند و آن حضرت هشتاد و اندی نام و القاب نیز خوانده می شوند که هریک از نامها بیانگر مقامات عالیه آن حضرت می باشد از جمله بزخی نامها و لقبهای حضرت مهدی عبارتند از:
  حجت خدا٬ ختم اوصیا٬ منتَظَر٬ وارث٬ باعث٬ طاهر٬ طیب٬ داعی٬ خلف صالح٬ قائم به حق٬ مظهر دین٬ دادگستر٬ بقیة الله٬ صاحب الزمان٬ صاحب شمشیر٬ منصور٬ تالی٬ نائب٬ خالص٬ منتقم٬ غریب٬ صاحب الامر٬ سید٬ جابر٬ عادل٬ مظفر٬ خلیفة الاتقیاء٬ مبارک٬ مهدی آل محمد٬ وصی الحسن٬ ولی عصر٬ یعسوب الدین٬ صاحب خانه٬ ثاثر٬ خازن٬ باسط٬ برهان٬ مضطر٬ احسان٬ ناطق٬ کاشف الغطا٬ سدرةالمنتها٬ هادی٬ خلیفةالله٬ مدبر٬ غایب٬ حمید٬ اباصالح٬ بلد الامین٬ لوا اعظم٬ طاب التراث٬ صاحب الرجعه٬ صمصام الاکبر٬ کلمةالحق٬ منعم٬ محسن٬ حامد٬ مهدی٬ القائم المنتَظَر و ... .
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^

  جهان در حسرت آيينه مانده ست
  گرفتار غمي ديرينه مانده ست
  شب سردي ست بي تو بودن ما
  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  12,395
  مورد تشکر
  13,497 پست
  حضور
  12 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  45
  آپلود
  0
  گالری
  593  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  نقل شده است: خداوند سبحان آخرین سفیرش حضرت مهدی را با پنج نام مقدس خوانده و مقام او را گرامی داشته است از جمله٬
  پنج نام حضرت بقیة الله الاعظم عبارتند از:
  م ح م د ٬ مهدی٬ حجت٬ منتقم و قائم.
  مرویست: آنگاه که خداوند پرده های عالم غیب را کنار زد تا امامان معصوم از نسل حسین به فرشتگان نشان دهد٬ ملائکه نور ائمه اطهار (علیهم السلام) را دیدند و از دیدن آن نورها شادمان شدند و در میان آن انوار پیشوایی را دیدند که به نیایش اسیتاده٬ در حالی که قائم است و مشغول نماز می باشد پس خداوند به آن امام ایستاده اشاره نمود و فرمود:
  «به وسیله این قائم به نماز ایستاده ٬
  از آنان (دشمنان) انتقام خواهم کشید.»1

  حضرت مهدی درباره نهی از بردن نام خود «م ح م د» فرموده اند:
  «کسی که مرا در اجتماع مردم (م ح م د) نام ببرد ٬
  ملعون و از رحمت خدا به دور است.»2
  امام هادی می فرماید:
  «خَلَف پس از من پسرم می باشد ولیکن چگونه است حال شما در مورد خَلَف بعد از او؟!
  گفته شد: جان ما به تو باد! از چه نظر؟
  «حضرت) فرمود: شخص او را نخواهد دید و بازگو کردن نام او (م ح م د)3
  بر شما روا نخواهد بود.
  گفتند: پس چگونه از او یاد کنیم؟
  حضرت فرمود: بگویید حجت خدا از آل محمد.»4
  ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـ
  1- آخرین سفیر٬ ص95.
  2- بحار النوار٬ ج٬51 ص33.
  3- احادیثی که در این باب نقل شده است٬ نمایانگر آن می باشد که شیعیان در ایام غیبت موظف هستند حرمت این نام مقدس را نگه داشته و یا طبق دستور تقیه کرده و آن حضرت را با نامهای دیگر بخوانند٬ در واقع این دستور از جانب حضرت مهدی و اجداد طاهرین ایشان صادر شده است و ما شیعیان نیز وظیفه داریم اطاعت کنیم.
  4- منتخب الاثر٬ ص226.
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^

  جهان در حسرت آيينه مانده ست
  گرفتار غمي ديرينه مانده ست
  شب سردي ست بي تو بودن ما
  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  12,395
  مورد تشکر
  13,497 پست
  حضور
  12 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  45
  آپلود
  0
  گالری
  593  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  عمران بن داهر می گوید: « مردی به امام صادق علیه السلام گفت:
  « آیا باید با لقب امیر المؤمنین به قائم علیه السلام سلام کنیم؟ »

  امام علیه السلام فرمود:
  « نه! این لقب نامی است که خداوند
  امیرالمؤمنین
  (علی علیه السلام) را با آن نامیده است و احدی پیش از او و بعد از او به این لقب نامیده نمی شود مگر این که کافر است.»

  آن مرد پرسید:
  « پس چگونه بر حضرت مهدی علیه السلام سلام کنیم؟ »
  امام علیه السلام فرمود:
  « می گویی: السلام علیک یا بقیة الله!»
  آن گاه امام علیه السلام این آیه را تلاوت فرمود:
  « بقیة الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین» (هود: 86 )؛
  اگر مؤمن باشید، بقیةالله برای شما بهتر است.»

  منابع: بحار الانوار 52 /373 ----------- تفسیر فرات

  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^
  ^*^*^نام ها و القاب امام مهدي^*^*^

  ویرایش توسط neginsabz : ۱۳۸۹/۰۳/۱۵ در ساعت ۰۷:۰۸
  جهان در حسرت آيينه مانده ست
  گرفتار غمي ديرينه مانده ست
  شب سردي ست بي تو بودن ما
  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  1,456
  صلوات
  1390
  تعداد دلنوشته
  23
  مورد تشکر
  6,617 پست
  حضور
  20 روز 17 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چرا به امام زمان اباصالح میگویند؟؟
  «بی‌تردید شما نیز فراوان شنیده‌اید که محبان و منتظران امام زمان (عج)، ایشان را با القابی در خور شأن و مقام این منجی جهان بشریت مورد درخواست و یاری قرار می‌دهند؛ اما جالب است بدانید یکی از القاب بسیار برازنده ایشان «اباصالح» است.»

  به گزارش قدس، آیت‌الله مکارم شیرازی در این باره می‌گوید: این که به امام زمان (عج) اباصالح می‌گویند به سبب این نیست که فرزندی به نام صالح دارد؛ زیرا «اب» در لغت عرب، تنها به معنای پدر نیست بلکه به معنای صاحب نیز هست. «اباصالح» یعنی کسی که صُلَحایی در اختیار دارد. لقب اباصالح از آیه قرآن گرفته شده است: (وَ لَقَد کتبنا فِی الزَّبُور مِن بَعد الذَّکر أنّ الأرض یرثها عبادی الصالِحُون). (انبیاء: آیه 15)

  البته امام صادق (ع) در روایتی می‌فرماید: «هرگاه راه را گم کردی، صدا بزن «یا صالح» یا بگو «یا اباصالح ما را به راه راست هدایت کنید» تا خدا شما را مورد رحمت قرار دهد.»

  بنا بر روایت ذکرشده که در کتاب‌های معتبر روایی آمده، معلوم می‌شود اگر انسان در راهی حرکت و به هر دلیلی راه را گم کند و نداند که از کدام سو باید برود، می‌تواند «صالح» یا «اباصالح» را صدا بزند و از ایشان درخواست راهنمایی کند.

  در روایتی دیگر آمده است که «یا اباصالح ارشدونا»، لفظ «ارشدونا» جمع است که معلوم می‌شود گروهی به این کار (هدایت مردم) مشغول هستند.

  علامه مجلسی از پدر خویش نقل می‌کند، وقتی فردی به نام امیراسحاق استرآبادی در راه گم می‌شود، همین جمله روایت بالا را به زبان می‌آورد. آن گاه کسی می‌آید و به او کمک می‌کند. امیراسحاق می‌فهمد که او امام زمان (عج) بوده است، همچنین محدث نوری در حکایت دیگری از ملاعلی رشتی نقل می‌کند: یکی از اهل تسنن، مادری شیعه داشت و از او شنیده بود که لقب امام زمان (عج) «اباصالح» است و راه گم کرده‌ها را هدایت می‌کند. روزی او راه را گم می‌کند و از «اباصالح» کمک می‌طلبد، آن گاه کسی را می‌یابد که وی را تا نزدیکی روستایشان هدایت می‌کند و او نیز شیعه می‌شود.

  بنابر دو حکایتی که سند معتبری دارند، «اباصالح» شامل امام زمان (عج) نیز می‌شود. حتی می‌توان گفت ایشان مصداق اصلی این روایت هستند و جنیان و دیگران به فرمان ایشان، مردم را هدایت می‌نمایند و گاهی نیز خود حضرت این امر را عهده‌دار می شوند و گمراهان را هدایت می‌فرمایند.
  امام صادق(ع):همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس،از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود