جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هم نشین گناه کار

نوشته
    4,648
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    38

هم نشین گناه کار

بسم الله الرحمن الرحیم

ابو هاشم جعفری روایت می کند: روزی امام رضا (ع) فرمودند: ابوهاشم چرا با عبد الرحمن نشست و برخواست می کنی؟ جواب دادم او از بستگان نزدیک من است.اودایی من است.

فرمود: اودرباره خداوند قائل به جسمانیت است. یا با او بنشین مارا رها کن یا با ما بنشین او را رها کن.

عرض کردم فدایت شوم به گفتار وطرز فکر او عقیده ندارم آیا در این مورد مرا گناهی است؟ امام (ع)فرمودند: فکر نمی کنی که او مورد خشم خداوند قرار بگیرد تو نیز در آنجا شریک بلای او گردی.مگر نمی دانی یکی از اصحاب حضرت موسی(ع) پدرش در میان قوم فرعون بود همین که لشکر موسی از آب خارج شد آن جوان از آنها جدا شد تا پدر خود رانصیحت کند و به ایمان آوردن تشویقش کند.

با او درباره رد مذهبش به گفتگو مشغول بود که نا گاه عذاب خداوند قوم فرعون را فرا گرفت همه غرق شدند آن شخص هم درمیان آنها غرق شد .

حضرت موسی (ع) از جبرئیل احوال آن جوان را پرسید جبرئیل جواب داد: بر دین وعقیده پدرش نبود و رحمت خداوند شامل او خواهد شد ولی موقعی که غضب الهی بر قومی وارد شود کسی که نزد گناهکار باشد مدافعی ندارد او هم مبتلا خواهد گشت.

نتیجه در این مورد این است:

1- با افرادی که عقاید نادرستی دارند نباید هم نشین شد.

2-وقتی کسی نمی تواند جلوی مجلس گناه رابگیرد باید آنجارا ترک کند چه بسا عذاب الهی شامل اوهم بشود.

هم نشین گناه کار

2.  

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه تعالی
    با سلام:

دین مبین اسلام به پيروان خود دستور می دهد رابطه رفاقت و دوستی خود را با شخص گناهكار قطع كنند و يا در برخورد با گناهكار با ترشرويي و بی اعتنايی كردن، مراتب انزجار خود را از آنها ابراز دارند.

امام صادق علیه السلام از اميرمؤمنان عليه السلام روايت كرده است كه آن حضرت فرمود:

«لا ينبغي للمرء المسلم أن يواخي الفاجر فانه يزين له فعله و يحب أن يكون مثله و لا يعينه علي أمر دنياه و لا أمر معاده و مدخله و مخرجه من عنده شين عليه » [1]؛
    «برای مرد مسلمان شايسته نيست كه با گناهكاران طرح رفاقت و دوستی بريزد، زيرا شخص گناهكار عمل [زشت] خود را برای او می آرايد [و زيبا جلوه می دهد] و دوست دارد او را نيز همانند خود سازد، و نه بر كار دنيا و نه بر كار آخرت او را كمك دهد و رفتن و آمدنش نزد آن شخص گناهكار براي او ننگ و رسوايي است.

امام سجاد علیه السلام به فرزندش حضرت باقر عليه السلام سفارش می كرد كه با پنج طايفه رفاقت نكن كه از آن جمله شخص فاسق و گناهكار است؛ كه می فرمايد:
    «و اياك و مصاحبه الفاسق؛ فانه بايعك بأكله و أقل من ذلك» [2]؛ « از رفاقت بافاسق بپرهيز كه او تو را به لقمه ای و [بلكه] به كمتر از آن می فروشد.»

امام علی عليه السلام می فرمايد:
    «لا تصحب الشرير فان طبعك يسرق من طبعه شرا و أنت لا تعلم»[3]؛ « با مردم شرير و فاسد رفاقت نكن كه طبيعت خود به طور ناخودآگاه بدي را از آنها مي دزدد و تو بي خبری.»

يعني، همان طوری كه معاشرت با بيمار موجب سرايت بيماری می شود و اطبا انسان را از هم نشینی با بيماران ممنوع می كنند، گناه نيز اين گونه است، و منظور امام عليه السلام در حديث مذكور اين است كه گناه بيماری مسری و خطرناكی است كه در اثر هم نشینی با گناهكار، بدون اطلاع تو به جانت سرايت می كند.

در حديث ديگری حضرت علی عليه السلام به حارث همداني سفارش می كند:
    «اياك و مصاحبه الفساق فان الشر بالشر ملحق» [4]؛ « از رفاقت با بدكاران بپرهيز كه بدی به بدی پيوندد.»

بنابراین همان گونه که هم نشینی با نیکان انسان را به سوی کمال رهنمون می سازد و سعادت را برای آدمی رقم می زند،هم نشینی با گناهکار نیز آدمی را به انحراف و تباهی می کشاند و به جای اینکه پله پله او را به سوی کمال سوق دهد، به سوی سقوط تباهی کشیده می شود.

پی نوشت:
    [1].وسائل الشيعه، ج 2، ص 269
    [2].شرح ابن ابي الحديد، ج 4، ص 538
    [3]. بحارالانوار، ج 74، ص198
    [4].بحار الأنوار، ج 74، ص 199

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری