صفحه 1 از 47 12311213141 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )

سلام

در این تاپیک متن جلد هفدهم تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی قرار داده می شود. به این صورت که در هر پست یک صفحه از این کتاب به ترتیب قرار می گیرد تا در دسترس دوستان قرآنی قرار گیرد.

از سرکار خانم سوگند که مدیریت این تاپیک را پذیرفتند صمیمانه تشکر میکنم و برایشان آرزوی موفقیت و عاقبت به خیری دارم.

از کاربران گرامی خواهش میکنم در این تاپیک مطلبی ننویسند. در غیر این صورت با عرض معذرت حذف خواهد شد. در صورتی که پیشنهاد یا سؤالی در این رابطه دارید اینجا قرار دهید.

اجرکم عند الله

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۹/۰۳/۱۶ در ساعت ۱۳:۵۹

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

2.  

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

نام كتاب: تفسير نمونه‏

نويسنده: آیت الله ناصر مکارم شیرازی

موضوع: اجتماعى و اجتهادى‏

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )

بسم الله الرحمن الرحیم

تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )تفسیر نمونه ـ جلد هفدهم ( مدیریت: سوگند )

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 1
    (جلد هفدهم)

تفسير نمونه سوره لقمان، الم سجده، و احزاب از جزء 21 و 22 قرآن مجيد

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ در ساعت ۰۸:۳۷ دلیل: تصحیح عکس

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 2

( صفحه 2 سفید است.)

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 3

(31) سوره لقمان اين سوره در مكه نازل شده و داراى 34 آيه است.

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 3
    ( صفحه 4 سفید است.)

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 5
    محتواى سوره لقمان‏
    مشهور و معروف ميان مفسران اين است كه اين سوره در مكه نازل شده گر چه بعضى مانند شيخ طوسى در تبيان، اندكى از آيات اين سوره را مانند آيه چهارم كه سخن از نماز و زكات مى‏گويد، و يا مانند فخر رازى كه علاوه بر اين آيه آيه 27 را كه از علم وسيع پروردگار بحث مى‏كند استثناء كرده‏اند، ولى دليل روشنى براى اين استثناها وجود ندارد، چرا كه نماز و زكات (البته زكات به صورت كلى) در مكه نيز وجود داشته است، و داستان شرح وسعت علم پروردگار نيز چيزى نيست كه نشانه مدنى بودن در آن باشد.
    بنا بر اين سوره لقمان به حكم مكى بودن مشتمل بر محتواى عمومى سوره‏هاى مكى است، يعنى پيرامون عقايد اساسى اسلامى مخصوصا" مبداء" و" معاد" و همچنين" نبوت" بحث مى‏كند.
    به طور كلى محتواى اين سوره در پنج بخش خلاصه مى‏شود:
    بخش اول بعد از ذكر حروف مقطعه اشاره به عظمت قرآن و هدايت و رحمت بودن آن براى مؤمنانى كه واجد صفات ويژه هستند مى‏كند، و در نقطه مقابل، سخن از كسانى مى‏گويد كه در برابر اين آيات آن چنان سرسختى و لجاجت نشان مى‏دهند كه گويى گوشهايشان كر است، علاوه بر اين سعى دارند با ايجاد سرگرميهاى ناسالم ديگران را نيز از قرآن منحرف نمايند.
    بخش دوم از نشانه‏هاى خدا در آفرينش آسمان و بر پا داشتن آن بدون هيچگونه ستون، و آفرينش كوه‏ها در زمين، و جنبندگان مختلف، و نزول باران...

ادامه در صفحه بعد ...‏

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 6
    و پرورش گياهان سخن مى‏گويد.
    بخش سوم به همين مناسبت قسمتى از سخنان حكمت آميز لقمان آن مرد الهى را به هنگام اندرز فرزندش نقل مى‏كند كه از توحيد و مبارزه با شرك شروع شده، و با توصيه به نيكى كردن به پدر و مادر، و نماز، و امر به معروف و نهى از منكر، و شكيبايى در برابر حوادث سخت، و خوشرويى با مردم، و تواضع و فروتنى و اعتدال در امور پايان مى‏يابد.
    در بخش چهارم بار ديگر به دلائل توحيد باز مى‏گردد، و سخن از تسخير آسمان و زمين و نعمتهاى وافر پروردگار و نكوهش از منطق بت‏پرستانى كه تنها بر اساس تقليد از نياكان در اين وادى گمراهى افتادند، سخن مى‏گويد، و از آنها بر مساله خالقيت پروردگار كه پايه عبوديت او است اقرار مى‏گيرد.
    و نيز از علم گسترده و بى پايان خدا با ذكر مثال روشنى پرده بر مى‏دارد، و در همين رابطه علاوه بر ذكر آيات آفاقى، از توحيد فطرى كه تجليش به هنگام گرفتار شدن در ميان امواج بلا است به طرز جالبى بحث مى‏كند.
    بخش پنجم اشاره كوتاه و تكان دهنده‏اى به مساله معاد و زندگى پس از مرگ دارد، به انسان هشدار مى‏دهد كه مغرور به زندگى اين دنيا نشود، به فكر آن سراى جاويدان باشد.
    اين مطلب را با ذكر گوشه‏اى از علم غيب پروردگار كه از همه چيز در ارتباط با انسان از جمله لحظه مرگ او و حتى جنينى كه در شكم مادر است آگاه است تكميل كرده و سوره را پايان مى‏دهد.
    ضمنا روشن است نامگذارى اين سوره به سوره لقمان به خاطر همان بحث قابل ملاحظه و پر مغزى است كه از اندرزهاى لقمان در اين سوره آمده، و تنها سوره‏اى است كه از اين مرد حكيم سخن مى‏گويد.

ادامه در صفحه بعد ...‏

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 7
    فضيلت سوره لقمان‏
    روايات متعددى در فضيلت اين سوره از پيامبر گرامى اسلام ص و بعضى از ائمه اهل بيت ع نقل شده است، از جمله: در حديثى از پيامبر ص مى‏خوانيم:
    من قرء سورة لقمان، كان لقمان له رفيقا يوم القيامة، و اعطى من الحسنات عشرا بعدد من عمل بالمعروف و عمل بالمنكر:
    " كسى كه سوره لقمان را بخواند لقمان در قيامت رفيق و دوست او است، و به عدد كسانى كه كار نيك يا بد انجام داده‏اند (به حكم امر به معروف و نهى از منكر در برابر آنها) ده حسنه به او داده مى‏شود" «1».
    و در حديث ديگرى از امام باقر ع مى‏خوانيم:
    من قرء سورة لقمان فى ليلة و كل اللَّه به فى ليلته ثلاثين ملكا يحفظونه من ابليس و جنوده حتى يصبح، فاذا قرأها بالنهار لم يزالوا يحفظونه من ابليس و جنوده حتى يمسى:
    " كسى كه سوره لقمان را در شب بخواند، خدا سى فرشته را مامور حفظ او تا به صبح در برابر شيطان و لشكر شيطان مى‏كند، و اگر در روز بخواند اين سى فرشته او را تا به غروب از ابليس و لشكرش محافظت مى‏نمايند" «2».
    بارها گفته‏ايم و باز هم مى‏گوئيم كه اينهمه فضيلت و ثواب و افتخار براى خواندن يك سوره قرآن به خاطر آنست كه تلاوت مقدمه‏اى است براى انديشه و فكر و آن نيز مقدمه‏اى است براى عمل و تنها با لقلقه لسان نبايد اينهمه فضيلت را انتظار داشت.

ادامه در صفحه بعد ...‏

نوشته
    17,586
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    662
    آپلود
    397
    گالری
    32

تفسير نمونه، ج‏17، ص: 8
    [سوره لقمان (31): آيات 1 تا 5]
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏
    الم (1) تِلْكَ آياتُ الْكِتابِ الْحَكِيمِ (2) هُدىً وَ رَحْمَةً لِلْمُحْسِنِينَ (3) الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ (4)
    أُولئِكَ عَلى‏ هُدىً مِنْ رَبِّهِمْ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (5)
    ترجمه:
    بنام خداوند بخشنده بخشايشگر 1- الم 2- اين آيات كتاب حكيم است (آياتى پر محتوا و استوار).
    3- مايه هدايت و رحمت براى نيكوكاران است.
    4- همانها كه نماز را بر پا مى‏دارند، زكات را ادا مى‏كنند، و به آخرت يقين دارند.
    5- آنها بر طريق هدايت پروردگارشان هستند، و آنهايند رستگاران.

ادامه در صفحه بعد ...‏

صفحه 1 از 47 12311213141 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فيض ارتباط با عالم غيب, لقمان كه بود ؟, مقام زن در اسلام, مبلغان راستين كيانند ؟, مجازاتهاى تربيتى, مراحل شگفت ‏انگيز آفرينش انسان, مساله خاتميت, نيكوكاران كيانند ؟, چگونگى آفرينش آدم از خاك, چرا گناه و ثواب افراد با شخصيت، مضاعف است؟, وسعت علم خداوند, پيمان محكم الهى, پاداشهاى عظيم, آيه يدبر الامر, آيه تطهير, آيه تطهير ، برهان روشن عصمت, آيه تطهير در باره چه كسانى است ؟, آيا هر صوت خوش و زيبائى غنا است ؟, آيا پيامبران تقيه مى‏كنند ؟, آثار زيانبار غنا بر اعصاب, آداب معاشرت, آداب راه رفتن, آداب سخن گفتن, انواع غرور و فريب!, اوصاف پروردگار, ايمان سرمايه امامت, استقلال روح و اصالت آن, استقامت رهبران الهى, تفسیر نمونه جلد هفدهم, تقيه, تقيه تحبيبى, تحريم غنا, ثواب مضاعف, خاتم چيست ؟, خاتميت چگونه با سير تكاملى انسان سازگار است ؟, دلائل خاتميت پيامبر اسلام, داستان نعيم بن مسعود, داستان حذيفه, سوره لقمان, سوره احزاب, سوره سجده, شب زنده داران!, شرط پيروزى در تبليغات, صبر و شكيبائى, علوم پنجگانه مخصوص خدا, عالم غيب, عذاب استيصال, عذابى كه كفار را ريشه كن مى‏سازد, غنا, غناء چيست ؟, غزوه بنى قريظه

نمایش برچسب‌ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری