صفحه 1 از 56 1231121314151 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفسیر نمونه ـ جلد نوزدهم ( مدیریت: گل آتش )

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

تفسیر نمونه ـ جلد نوزدهم ( مدیریت: گل آتش )

سلام

در این تاپیک متن جلد نوزدهم تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی قرار داده می شود. به این صورت که در هر پست یک صفحه از این کتاب به ترتیب قرار می گیرد تا در دسترس دوستان قرآنی قرار گیرد.

از سرکار خانم گل آتش که مدیریت این تاپیک را پذیرفتند صمیمانه تشکر میکنم و برایشان آرزوی موفقیت و عاقبت به خیری دارم.

از کاربران گرامی خواهش میکنم در این تاپیک مطلبی ننویسند. در غیر این صورت با عرض معذرت حذف خواهد شد.
    در صورتی که پیشنهاد یا سؤالی در این رابطه دارید اینجا قرار دهید.

اجرکم عند الله

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۹/۰۳/۱۶ در ساعت ۱۴:۴۱

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

2.  

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

نام كتاب: تفسير نمونه‏

نويسنده: آیت الله ناصر مکارم شیرازی

موضوع: اجتماعى و اجتهادى‏

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 1

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 1

جلد 19 تفسير نمونه از آغاز
    (37) سوره صافات- جزء 23 قرآن كريم اين سوره در" مكه" نازل شده، و 182 آيه است
    ابتداى شروع جمعه- اول ماه مبارك رمضان- 1404 مطابق: 11: 3: 1363

.
    .
    صفحه دوم سفید میباشد

2

ویرایش توسط گل اتش : ۱۳۸۹/۰۳/۱۰ در ساعت ۱۰:۰۵
    من در اين تاريکي پي چيزي هستم
    پي نوري شايد ,...لبخندي
    و براي همه ي شما ارزو مندم
    خوب بودن خوب ديدن خوب ماندن را
    دم ز راه و رسم سلمان مي زنيم
    لاف اسلام و مسلمان مي زنيم
    کاشکي از نسل سلمان مي شديم
    لحظه اي- يک دم- مسلمان مي شديم

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 3

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 3

بسم اللَّه الرحمن الرحيم‏
    محتواى سوره" صافات"
    اين سوره نيز به حكم آنكه از سوره‏هاى" مكى" است ويژگيهاى كلى سوره‏هاى مكى را در بر دارد، و بيشتر از هر چيز روى اصول معارف و عقائد اسلامى در ناحيه" مبدأ" و" معاد" تكيه مى‏كند، و ضمن تعبيرات قاطع و آيات كوتاه و كوبنده، مشركان را مورد شديدترين سرزنشها قرار مى‏دهد، و با دلائل روشن و گويا بطلان عقائد آنها را برملا مى‏سازد.
    به طور كلى محتواى اين سوره در پنج بخش خلاصه مى‏شود:
    بخش اول: بحثى پيرامون گروه‏هايى از ملائكه و فرشتگان خداوند، و در مقابل آنها گروهى از شياطين سركش و سرنوشت آنها مطرح مى‏سازد.
    بخش دوم: از كفار، و انكارشان نسبت به نبوت و معاد، و عاقبت كار آنها در قيامت سخن مى‏گويد، و در همين رابطه بحث آنها را با يكديگر در روز قيامت، و انداختن گناه به گردن هم، و گرفتارى تمام آنها در چنگال عذاب الهى، و نيز بخشى از نعمتهاى مهم بهشتى و لذات و زيبائيها و شادكاميهاى بهشتيان را شرح مى‏دهد.
    بخش سوم: قسمتى از تاريخ انبياى بزرگى، مانند" نوح" و" ابراهيم" و" اسحاق" و" موسى" و" هارون" و" الياس" و" لوط" و" يونس" را به صورت فشرده و در عين حال بسيار مؤثر و نافذ بازگو مى‏كند، ولى در اين ميان بحث در باره" ابراهيم" قهرمان بت‏شكن، و مواقف مختلف زندگى او مشروحتر آمده است، و هدف اصلى آن است كه بيانات گذشته با ذكر اين شواهد عينى از تاريخ انبياء به صورت

3

ویرایش توسط گل اتش : ۱۳۸۹/۰۳/۱۰ در ساعت ۱۰:۱۰
    پي نوري شايد ,...لبخندي

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 4

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 4

محسوس و ملموس مطرح گردد، و حقائق كلى عقلى در قالبهاى حسى مجسم شود.
    بخش چهارم: از يكى از انواع شرك كه مى‏توان آن را" بدترين نوع شرك" دانست- يعنى اعتقاد به رابطه خويشاوندى ميان خداوند و جن و خداوند و فرشتگان بحث مى‏كند، و در جمله‏هاى كوتاهى چنان اين عقيده پوشالى را در هم مى‏كوبد كه كمترين بهايى براى آن باقى نمى‏ماند.
    و سرانجام بخش پنجم كه آخرين بخش اين سوره است، و در چند آيه كوتاه مطرح شده، پيروزى لشكر حق را بر لشكر كفر و شرك و نفاق، و گرفتار شدن آنها را در چنگال عذاب الهى، ضمن تنزيه و تقديس پروردگار از نسبتهاى ناروايى كه مشركان به او مى‏دهند بيان مى‏دارد و سوره را با حمد و ستايش پروردگار پايان مى‏دهد.
    فضيلت تلاوت سوره" صافات"
    در حديثى از پيامبر گرامى اسلام ص آمده است:
    من قرأ سورة صافات اعطى من الاجر عشر حسنات، بعدد كل جن و شيطان، و تباعدت عنه مردة الشياطين، و برء من الشرك، و شهد له حافظاه يوم القيامة انه كان مؤمنا بالمرسلين:
    " كسى كه سوره صافات را بخواند به عدد هر جن و شيطانى ده حسنه به او داده مى‏شود، و شياطين متمرد از او فاصله مى‏گيرند، و از شرك پاك مى‏شود و دو فرشته‏اى كه مامور حفظ او هستند در قيامت در باره او شهادت مى‏دهند كه به رسولان خداوند ايمان داشته است" «1».
    و در حديث ديگرى ازامام صادق ع چنين مى‏خوانيم:
    من قرأ سورة صافات فى كل جمعة لم يزل محفوظا من كل آفة، مدفوعا عنه كل بلية فى حياته الدنيا، مرزوقا فى الدنيا باوسع ما يكون من الرزق، و لم يصبه اللَّه‏

4

ویرایش توسط گل اتش : ۱۳۸۹/۰۳/۱۰ در ساعت ۱۰:۵۰
    پي نوري شايد ,...لبخندي

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 5

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 5

فى ماله و لا ولده و لا بدنه بسوء من شيطان رجيم، و لا جبار عنيد، و ان مات فى يومه او ليلته بعثه اللَّه شهيدا، و اماته شهيدا، و ادخله الجنة مع الشهداء فى درجة من الجنة:
    " كسى كه سوره صافات را در هر روز جمعه بخواند از هر آفتى محفوظ مى‏ماند، و هر بلائى در زندگى دنيا از او دفع مى‏گردد، خداوند وسيعترين روزى را در اختيارش مى‏گذارد، و او را در مال و فرزندان و بدن گرفتار زيانهاى شيطان رجيم و گردنكشان عنود نمى‏سازد، و اگر در آن روز و شب از دنيا برود خداوند او را شهيد مبعوث مى‏كند، و شهيد مى‏ميراند، و او را در بهشت با شهداء هم درجه مى‏سازد" «1» با توجه به محتواى اين سوره كه در فصل نخست آمد و شرح آن را خواهيد خواند دليل اينهمه ثوابهاى عظيم براى تلاوت اين سوره روشن مى‏شود، زيرا مى‏دانيم هدف از تلاوت انديشه و سپس اعتقاد و بعد از آن عمل است، و بدون شك كسى كه تلاوت اين سوره را با اين كيفيت انجام دهد هم از شر شياطين محفوظ خواهد ماند، هم از شرك پاك مى‏گردد، و هم با داشتن اعتقاد صحيح و محكم و اعمال صالح و پند آموختن از سرگذشت انبياء و اقوام پيشين در زمره شهيدان قرار خواهد گرفت.
    ضمنا نامگذارى اين سوره به نام" صافات" به مناسبت آيه اول آن است.

5

ویرایش توسط گل اتش : ۱۳۸۹/۰۳/۱۰ در ساعت ۲۲:۲۵
    پي نوري شايد ,...لبخندي

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 6

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 6

[سوره الصافات (37): آيات 1 تا 5]
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏
    وَ الصَّافَّاتِ صَفًّا (1)
    فَالزَّاجِراتِ زَجْراً (2)
    فَالتَّالِياتِ ذِكْراً (3)
    إِنَّ إِلهَكُمْ لَواحِدٌ (4)
    رَبُّ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما بَيْنَهُما وَ رَبُّ الْمَشارِقِ (5)
    ترجمه:
    به نام خداوند بخشنده بخشايشگر
    1- سوگند به آنها كه صف كشيده‏اند (و صفوف خود را منظم ساخته‏اند).
    2- همانها كه قويا نهى مى‏كنند (و باز مى‏دارند).
    3- و آنها كه پى در پى ذكر (الهى) را تلاوت مى‏كنند.
    4- كه معبود شما مسلما يكتاست.
    5- پروردگار آسمانها و زمين و آنچه در ميان آنهاست و پروردگار مشرقها!

6

پي نوري شايد ,...لبخندي

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 7

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 7

تفسير:
    فرشتگانى كه آماده انجام ماموريتند
    اين سوره نخستين سوره از قرآن مجيد است كه اولين آيات آن با سوگندها شروع مى‏شود، سوگندهايى پر معنا و انديشه‏انگيز، سوگندهايى كه فكر انسان را همراه خود به جوانب مختلف اين جهان مى‏كشاند، و آمادگى براى پذيرش حقايق مى‏دهد.
    درست است كه خداوند از همه راستگويان راستگوتر است، و نيازى به سوگند ندارد، بعلاوه سوگند اگر براى مؤمنان باشد كه آنها بدون سوگند تسليمند، و اگر براى منكران باشد كه آنها اعتقادى به سوگندهاى الهى ندارند.
    ولى توجه به دو نكته مشكل سوگند را در تمام آيات قرآن كه از اين به بعد گهگاه با آن سر و كار داريم حل خواهد كرد.
    نخست اينكه: هميشه سوگند به امور پر ارزش و مهم ياد مى‏كنند، بنا بر اين سوگندهاى قرآن دليل بر عظمت و اهميت امورى است كه به آنها سوگند ياد شده، و همين امر سبب انديشه هر چه بيشتر در" مقسم به" يعنى چيزى كه سوگند به آن ياد شده مى‏گردد، انديشه‏اى كه انسان را به حقايق تازه آشنا مى‏سازد.
    ديگر اينكه سوگند هميشه براى تاكيد است، و دليل بر اين است كه امورى كه براى آن سوگند ياد شده از امور كاملا جدى و مؤكد است.
    از اين گذشته هر گاه گوينده، سخن خود را قاطعانه بيان كند از نظر روانى در قلب شنونده بيشتر اثر مى‏گذارد، مؤمنان را قوى‏تر، و منكران را نرم‏تر مى‏سازد.
    به هر حال در آغاز اين سوره به نام سه گروه برخورد مى‏كنيم كه به آنها سوگند ياد شده است «1».

7

پي نوري شايد ,...لبخندي

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 8

نخست مى‏فرمايد:" قسم به آنها كه صف كشيده‏اند و صفوف خود را منظم ساخته‏اند"! (وَ الصَّافَّاتِ صَفًّا).
    " همانها كه قويا نهى مى‏كنند و باز مى‏دارند" (فَالزَّاجِراتِ زَجْراً).
    " و آنها كه پى در پى تلاوت ذكر مى‏كنند" (فَالتَّالِياتِ ذِكْراً).
    اين گروه‏هاى سه‏گانه كيانند؟ و اين توصيفات در باره چه كسانى است؟
    و هدف نهايى از آن چيست؟ مفسران در اينجا سخن بسيار گفته‏اند، اما معروف و مشهور آن است كه اينها اوصافى است براى گروه‏هايى از فرشتگان.
    گروه‏هايى كه براى انجام فرمان الهى در عالم هستى به صف ايستاده و آماده فرمانند.
    گروه‏هايى از فرشتگان كه انسانها را از معاصى و گناه باز مى‏دارند، و وسوسه‏هاى شياطين را در قلوب آنها خنثى مى‏كنند، و يا مامور ابرهاى آسمانند و آنها را به هر سو مى‏رانند و آماده آبيارى سرزمينهاى خشك مى‏كنند.
    و بالآخره گروه‏هايى از فرشتگان كه آيات كتب آسمانى را به هنگام نزول وحى بر پيامبران مى‏خوانند «1».
    (1) البته احتمالات ديگر نيز در تفسير آيات فوق داده‏اند از جمله اينكه: اشاره به صفوف رزمندگان اسلام در ميدانهاى جهاد است، و آنها كه بر سر دشمنان در ميدان نبرد فرياد مى‏كشند، و آنها از تجاوز به حريم اسلام و قرآن باز مى‏دارند، و آنها كه پيوسته ذكر تلاوت الهى مى‏كنند، و قلب و جان خويش را به نور آن روشن مى‏سازند، اين احتمال نيز داده شده كه بخشى از اين اوصاف سه‏گانه اشاره به فرشتگانى است كه در صفوف منظم قرار دارند، و بخشى اشاره به آيات قرآن است كه مردم را از زشتى‏ها باز مى‏دارد، و قسمتى راجع به مؤمنان است كه تلاوت قرآن در نماز و غير نماز مى‏كنند، اما تفكيك در ميان اين اوصاف بعيد به نظر مى‏رسد، چرا كه عطف آنها با" فاء" نشان مى‏دهد كه همه اوصافى است براى يك گروه،" علامه طباطبائى" در" الميزان" اين احتمال را نيز داده است كه اين اوصاف سه‏گانه براى فرشتگانى باشد كه مامور ابلاغ وحى الهى هستند، آنها با صفوف منظم وحى را بدرقه مى‏كنند، و شياطين را در مسير خود از سر راه عقب مى‏زنند و سرانجام آيات الهى را براى پيامبران تلاوت مى‏كنند.

8

ویرایش توسط گل اتش : ۱۳۸۹/۰۳/۱۱ در ساعت ۱۲:۴۷
    پي نوري شايد ,...لبخندي

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

تفسير نمونه، ج‏19، ص: 9

قابل توجه اينكه:" صافات" جمع" صافه" است كه آن نيز به نوبه خود مفهوم جمعى دارد، و اشاره به گروهى است كه صف كشيده‏اند، بنا بر اين" صافات" بيانگر صفوف متعدد است «1».
    و" زاجرات" از ماده" زجر" به معنى" راندن چيزى با صدا و فرياد" است، سپس در معنى گسترده‏ترى به كار رفته كه هر گونه طرد و منع را شامل مى‏شود.
    بنا بر اين" زاجرات" به معنى گروه‏هايى است كه به منع و طرد و زجر ديگران مى‏پردازند.
    و" تاليات" از ماده" تلاوت" جمع" تالى" است، و به معنى گروه‏هايى است كه اقدام به تلاوت چيزى مى‏كنند «2».

و با توجه به وسعت و گستردگى مفاهيم اين الفاظ جاى تعجب نيست كه مفسران تفسيرهاى گوناگونى براى آن ذكر كرده‏اند كه در عين حال تضادى با هم ندارد، و ممكن است همه آنها در مفهوم اين آيات جمع باشد، و مثلا منظور از" صافات" تمام صفوف فرشتگانى است كه آماده اجراى اوامر الهى در عالم آفرينش هستند، و نيز فرشتگانى است كه مامور نزول وحى بر پيامبران در عالم تشريعند، و همچنين صفوف رزمندگان و مجاهدان راه خدا و يا صفوف نمازگزاران و عبادت كنندگان.

9

ویرایش توسط گل اتش : ۱۳۸۹/۰۳/۱۱ در ساعت ۱۲:۵۰
    پي نوري شايد ,...لبخندي

صفحه 1 از 56 1231121314151 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فلسفه وجود شيطان, فلسفه تكبيرات در منى, فرق ميان تنزيل و انزال, قلب سليم, كدام يك از فرزندان ابراهيم لقب ذبيح الله يافت ؟, لقب دیگر ذالکفل چیست؟, ماجراى اصلى داستان حضرت داود چه بود؟, متكلف كيست ؟, مساله حبط اعمال, چگونه يونس در شكم ماهى زنده ماند؟, نخستين صديق دین اسلام كه بود ؟, چرا دادن قرآن به دست كفار حرام شمرده شده ؟, چرا در اسلام خريد و فروش كتب ضلال ممنوع است ؟, هجرت ابراهيم (عليه‏السلام‏), هر دو نفخه ناگهانى است ؟, ولایت حضرت علی علیه السلام, پیامبران اواب چه کسانی بودند؟, پاداش مخلصين, پاسدارى آسمان از نفوذ شياطين, آيا مردم روى زمين همه از دودمان نوحند ؟, آيا نفخ صور دو بار انجام مى ‏گيرد ؟, آيا پيامبران هم توريه مى‏كنند ؟, آيااعمال نيك آدم به خاطر اعمال بدش نابود میشود ؟, آیا در قیامت ازولایت حضرت علی علیه السلام سوال میشود؟, الياس نبی كيست؟, انزال, ايوب در قرآن و تورات, ارتباط بهشتيان با دوزخيان, تفسیر نمونه جلد نوزدهم, تقوا و فجور در برابر هم‏, تنزیل, توريه چيست ؟, توصيف پيامبران بزرگ به اواب, تاریخ زندگی هارون نبی, تاریخ زندگی الياس نبی, جهان اسرار آميز خواب, جواز عبور از پل صراط ولایت حضرت علی علیه السلام, حقيقت خسران و زيان ؟, حج يك عبادت مهم انسان ساز, حزقيل نبی, حزب الله, خواب ابراهيم و حجت, خواب در روايات اسلامى, دودمان نوح, ذا الكفل پیامبر کدوم قوم بود؟, ذبیح الله, روايات اسلامى در زمينه آزادانديشى, زندگى پر ماجراى ايوب, سليمان در قرآن و تورات, سوره زمر, سوره ص, سوره صافات, سرنوشت پیشوایان و پیراون گمراه, صور اسرافيل چيست, صافات یعنی صفوف فرشتگان, صافات به چه معناست؟, عوامل قساوت قلب, عوامل شرح صدر, عذابهاى جانكاه دوزخيان

نمایش برچسب‌ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری