صفحه 1 از 58 1231121314151 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفسیر نمونه ـ جلد بیست و دوم ( مدیریت: پاک باخته )

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

تفسیر نمونه ـ جلد بیست و دوم ( مدیریت: پاک باخته )

سلام

در این تاپیک متن جلد بیست و دوم تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی قرار داده می شود. به این صورت که در هر پست یک صفحه از این کتاب به ترتیب قرار می گیرد تا در دسترس دوستان قرآنی قرار گیرد.

از جناب پاک باخته که مدیریت این تاپیک را پذیرفتند صمیمانه تشکر میکنم و برایشان آرزوی موفقیت و عاقبت به خیری دارم.

از کاربران گرامی خواهش میکنم در این تاپیک مطلبی ننویسند. در غیر این صورت با عرض معذرت حذف خواهد شد.
    در صورتی که پیشنهاد یا سؤالی در این رابطه دارید اینجا قرار دهید.

اجرکم عند الله

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۹/۰۶/۰۱ در ساعت ۰۱:۵۶

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

2.  

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

نام كتاب: تفسير نمونه‏

نويسنده: آیت الله ناصر مکارم شیرازی

موضوع: اجتماعى و اجتهادى‏

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 5
    محتواى سوره" فتح"

اين سوره چنان كه از نامش پيدا است پيام‏آور فتح و پيروزى است، پيروزى بر دشمنان اسلام، پيروزى چشم‏گير و قاطع (خواه پيروزى مربوط به فتح مكه باشد يا صلح حديبيه يا فتح خيبر يا پيروزى به طور مطلق).

و براى درك محتواى اين سوره قبل از هر چيز لازم است بدانيم اين سوره پس از ماجراى" حديبيه" در سال ششم هجرت نازل شده است.

توضيح اينكه: پيغمبر اسلام ص در سال ششم هجرت تصميم گرفت كه به اتفاق مهاجرين و انصار و ساير مسلمانان به عنوان مراسم" عمره" به سوى مكه حركت كند، و قبلا به مسلمانان اطلاع داده بود كه من در خواب ديدم همراه يارانم وارد" مسجد الحرام" شده‏ايم و مشغول مناسك عمره هستيم.
    مسلمانان در" ذى الحليفه" نزديك مدينه احرام بستند و با تعداد زيادى شتر براى قربانى حركت كردند.

وضع حركت پيامبر ص به خوبى نشان مى‏داد كه هدفى جز انجام اين عبادت بزرگ ندارد. تا اينكه پيامبر ص وارد سرزمين" حديبيه" شد (حديبيه قريه‏اى در نزديكى مكه بود كه حدود 20 كيلومتر تا مكه فاصله داشت).

ولى در اينجا قريش با خبر شدند و راه را بر پيغمبر ص بستند، و از ورود او به مكه مانع شدند و در واقع تمام سنتهايى را كه در زمينه امنيت زائران خانه خدا در ماه حرام داشتند زير پا گذاردند، چرا كه آنها معتقد بودند در ماههاى حرام (از جمله ماه ذى القعده كه پيامبر در آن ماه قصد عمره داشت

ویرایش توسط مجنون : ۱۳۸۹/۰۳/۱۱ در ساعت ۰۰:۴۳
    شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسیر نمونه ج:5 صفحه ی 6

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 6

و مخصوصا در حال احرام نبايد مانع هيچكس شوند، حتى اگر كسى قاتل پدر خويش را در اين ايام و در اين مراسم مى‏ديدند ابدا متعرض او نمى‏شدند.
    در اينجا ماجراى مفصلى پيش آمد كه به عقد قرارداد صلحى ميان پيامبر ص و مشركان مكه به نام" صلح حديبيه" منتهى شد كه بعدا از آن سخن خواهيم گفت، ولى به هر صورت آن سال مانع ورود پيامبر ص به مكه شدند، ناچار پيامبر ص به يارانش دستور داد كه شترهاى خود را در همانجا قربانى كنند، سرهاى خود را بتراشند و از احرام بيرون آيند، و به سوى مدينه باز گردند.
    در اينجا طوفانى از غم و اندوه مسلمانان را فرا گرفت، و انبوهى از ناراحتيها و گاه شك و ترديد بر افراد ضعيف الايمان غالب شد.
    موقعى كه پيامبر ص از حديبيه به سوى مدينه مى‏آمد مركبش سنگين شد و از حركت باز ايستاد، و در همين حال چهره مباركش غرق سرور و شادمانى بى‏سابقه‏اى گشت و فرمود: هم اكنون آيات سوره فتح بر من نازل شد «1».
    و از اينجا جو خاص حاكم بر اين سوره كاملا نمايان مى‏شود.
    در يك بررسى اجمالى مى‏توان گفت كه اين سوره از هفت بخش تشكيل يافته است.
    1- سوره با مساله بشارت فتح آغاز مى‏شود، و آيات انجام آن نيز به همين مساله مربوط است، و تاكيد بر تحقق خواب پيامبر ص دائر به وارد شدن به مكه و انجام مناسك عمره است.
    2- بخش ديگرى از سوره حوادث مربوط به" صلح حديبيه" و" نزول سكينه" و آرامش بر دلهاى مؤمنان و مساله" بيعت رضوان" را بازگو مى‏كند.
    3- در بخش ديگرى از مقام پيامبر و هدف والاى او سخن مى‏گويد.

ویرایش توسط مجنون : ۱۳۸۹/۰۳/۱۱ در ساعت ۰۰:۱۴

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 7

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 7

- در قسمت ديگرى از كارشكنيهاى منافقان و نمونه‏هايى از عذرهاى واهيشان در مورد عدم شركت در ميدان جهاد پرده بر مى‏دارد.
    5- در بخش ديگر قسمتى از تقاضاهاى نابجاى منافقان را منعكس مى‏سازد.
    6- سپس كسانى را كه از شركت در ميدان جهاد معذورند معرفى مى‏كند.
    7- و بالآخره در بخشى نيز از ويژگيهاى پيروان خط مكتبى پيامبر اسلام ص و صفات مخصوص آنها سخن مى‏گويد.
    رويهمرفته آيات اين سوره فوق العاده حساس و سرنوشت‏ساز و مخصوصا براى مسلمانان امروز در برابر حوادث گوناگونى كه جوامع اسلامى با آن درگير هستند الهام آفرين است.
    فضيلت تلاوت سوره فتح‏
    در باره اين سوره روايات عجيبى در منابع اسلامى ديده مى‏شود:
    در حديثى از انس آمده است كه مى‏گويد: هنگامى كه ما از" حديبيه" باز مى‏گشتيم در حالى كه مشركان مانع ورود ما در مكه و انجام مراسم عمره شده بودند، سخت غرق اندوه و غم بوديم، ناگهان خداوند آيه" إِنَّا فَتَحْنا لَكَ فَتْحاً مُبِيناً" را نازل فرمود.
    پيغمبر ص فرمود:
    لقد انزلت على آية هى احب الى من الدنيا كلها
    :" آيه‏اى بر من نازل شده كه از تمام دنيا نزد من محبوبتر است" (در بعضى از روايات نيز آمده است سوره‏اى بر من نازل شده ...) «1».
    " عبد اللَّه بن مسعود" مى‏گويد:" هنگام بازگشت از" حديبيه" وقتى" إِنَّا فَتَحْنا ..." بر پيامبر ص نازل شد چنان حضرت غرق سرور گشت كه خدا

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 8

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 8

مى‏داند" «1» در حديث ديگرى از پيامبر ص آمده است:
    من قرأها فكانما شهد مع محمد (ص) فتح مكه،
    و فى رواية اخرى‏
    فكانما كان مع من بايع محمدا تحت الشجرة:
    " هر كس اين سوره را قرائت كند مانند كسى است كه به هنگام فتح مكه در خدمت پيامبر ص و در لشكر او بوده است" و در روايت ديگرى آمده:" مانند كسى است كه با محمد ص در زير درختى كه در حديبيه بود بيعت كرده است" «2»! و بالآخره در حديثى از امام صادق ع مى‏خوانيم:
    حصنوا اموالكم و نسائكم و ما ملكت ايمانكم من التلف بقرائة" إِنَّا فَتَحْنا لَكَ" فانه اذا كان ممن يدمن قراءتها نادى مناد يوم القيامة حتى يسمع الخلائق، انت من عبادى المخلصين، الحقوه بالصالحين من عبادى، و ادخلوه جنات النعيم، و اسقوه من رحيق مختوم بمزاج الكافور!:
    " اموال و همسران و آنچه را در ملك شما است با قرائت انا فتحنا از تلف حفظ كنيد. كسى كه پيوسته آن را تلاوت كند روز قيامت منادى صدا مى‏زند آن چنان كه همه خلائق مى‏شنوند: تو از بندگان مخلص منى، او را به بندگان صالحم ملحق سازيد، و در باغهاى پر نعمت بهشت او را وارد كنيد، و از نوشابه مخصوص بهشتيان سيرابش نمائيد"! «3».
    ناگفته پيداست اينهمه فضيلت و افتخار با تلاوت خالى از انديشه و عمل حاصل نمى‏شود، بلكه هدف اصلى از تلاوت، تطبيق اعمال و خلق و خوى خويش بر مفاد اين آيات است.

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 9

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 9

[سوره الفتح (48): آيه 1]

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏
    إِنَّا فَتَحْنا لَكَ فَتْحاً مُبِيناً (1)

ترجمه:
    به نام خداوند بخشنده بخشايشگر 1- ما براى تو پيروزى آشكارى فراهم ساختيم!
    تفسير: فتح المبين!
    در نخستين آيه اين سوره بشارت عظيمى به پيامبر ص داده شده است، بشارتى كه طبق بعضى از روايات نزد پيامبر ص محبوبتر از تمام جهان بود، مى‏فرمايد:" ما براى تو فتح آشكار و نمايانى كرديم" (إِنَّا فَتَحْنا لَكَ فَتْحاً مُبِيناً).
    پيروزى چشمگيرى كه آثار آن در كوتاه مدت و دراز مدت در پيشرفت اسلام و زندگى مسلمانان آشكار شده و مى‏شود، فتحى كه در طول تاريخ اسلام كم نظير يا بى نظير بود.
    در اينجا گفتگو و بحث عظيمى در ميان مفسران در گرفته است كه منظور از اين فتح كدام فتح است؟! اكثر مفسران آن را اشاره به پيروزى عظيمى مى‏دانند كه از" صلح حديبيه

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 10

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 10

نصيب مسلمانان شد «1».
    جمعى نيز آن را اشاره به مساله" فتح مكه" دانسته‏اند.
    در حالى كه بعضى نيز آن را ناظر به" فتح خيبر" مى‏دانند.
    و بعضى اشاره به پيروزى اسلام بر تمام دشمنان از طريق قدرت منطق و برترى دلائل و معجزات آشكار دانسته‏اند.
    و بالآخره بعضى آن را اشاره به گشودن اسرار علوم براى پيامبر ص مى‏دانند.
    ولى قرائن فراوانى در دست است كه مساله صلح حديبيه را ترجيح مى‏دهد، اما براى روشن شدن تفسير اين آيات بايد قبل از هر چيز فشرده‏اى از داستان حديبيه را در اينجا بياوريم كه به منزله شان نزول آن است.
    داستان صلح حديبيه‏
    در سال ششم هجرت ماه ذى القعده پيغمبر اكرم ص به قصد عمره به سوى مكه حركت كرده و همه مسلمانان را تشويق به شركت در اين سفر نمود، اما گروهى خوددارى كردند، ولى جمع كثيرى از مهاجران و انصار و اعراب باديه‏نشين در خدمتش عازم مكه شدند.
    اين جمعيت كه در حدود يكهزار و چهارصد نفر بودند همگى لباس احرام بر تن داشتند و جز شمشير كه اسلحه مسافران محسوب مى‏شد هيچ سلاح جنگى‏
    (1) اين تفسير را ابو الفتوح رازى، آلوسى در روح المعانى، علامه طباطبائى در الميزان، نويسنده فى ظلال در تفسير خود، و فيض كاشانى در صافى، برگزيده‏اند، در حالى كه در تفسير تبيان و كشاف، و فخر رازى، و بعضى ديگر تفسير دوم (فتح مكه) ترجيح داده شده، مرحوم طبرسى در مجمع البيان هر دو قول را با اقوال ديگر بر شمرده، ولى فتح مكه را اولين قول ذكر كرده كه نشانه ترجيح آن در نظر اوست.

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 11

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 11

با خود بر نداشتند.
    هنگامى كه پيامبر به" عسفان" در نزديكى مكه رسيد با خبر شد كه قريش تصميم گرفته‏اند از ورود او به مكه جلوگيرى نمايند، تا اين كه پيامبر ص به" حديبيه" رسيد (" حديبيه" روستايى است در بيست كيلومترى مكه كه به مناسبت چاه و يا درختى كه در آنجا بوده، به اين نام ناميده مى‏شد،) حضرت فرمود همين جا توقف كنيد، عرض كردند در اينجا آبى وجود ندارد، پيامبر ص از طريق اعجاز از چاهى كه در آنجا بود آب براى يارانش فراهم ساخت.
    در اينجا سفرايى ميان قريش و پيامبر ص رفت و آمد كردند تا مشكل به نحوى حل شود، سرانجام" عروة ابن مسعود ثقفى" كه مرد هوشيارى بود از سوى قريش خدمت پيامبر ص آمد، پيامبر ص فرمود من به قصد جنگ نيامده‏ام و تنها هدفم زيارت خانه خدا است، ضمنا عروه در اين ملاقات منظره وضوء گرفتن پيامبر ص را كه اصحاب اجازه نمى‏دادند قطره‏اى از آب وضوى او به روى زمين بيفتد مشاهده كرد، و هنگام بازگشت به قريش گفت: من به دربار كسرى و قيصر و نجاشى رفته‏ام، هرگز زمامدارى را در ميان قومش به عظمت محمد ص در ميان يارانش نديدم، و اگر تصور كنيد كه آنها دست از محمد ص بردارند اشتباه بزرگى است، شما با چنين افراد ايثارگرى روبرو هستيد، تصميمتان را بگيريد.
    در اين ميان پيامبر ص به" عمر" پيشنهاد فرمود كه به مكه رود و اشراف قريش را از هدف اين سفر آگاه سازد، عمر گفت قريش با من عداوت شديدى دارند، و من از آنها بيمناكم، بهتر اين است كه" عثمان" به اين كار مبادرت ورزد، عثمان به سوى مكه آمد و چيزى نگذشت كه در ميان مسلمانان شايع شد او را كشته‏اند، در اينجا پيامبر ص تصميم به شدت عمل گرفت، و در زير درختى كه در آنجا بود با يارانش تجديد بيعت كرد كه به نام" بيعت رضوان" معروف شد، و با آنان عهد بست كه تا آخرين نفس مقاومت كنند، ولى چيزى

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 12

تفسير نمونه، ج‏22، ص: 12

نگذشت كه عثمان سالم بازگشت و به دنبال او قريش" سهيل ابن عمر" را براى مصالحه خدمت پيامبر ص فرستادند، ولى تاكيد كردند كه امسال به هيچ وجه ورود او به مكه ممكن نيست.
    بعد از گفتگوهاى زياد پيمان صلحى منعقد شد كه يكى از موادش همين بود كه مسلمانان آن سال را از عمره چشم بپوشند و سال آينده به مكه بيايند مشروط بر اينكه بيش از سه روز نمانند و سلاحى جز سلاح مسافر با خود نياورند، و مواد متعدد ديگرى دائر بر امنيت جانى و مالى مسلمانان كه از مدينه وارد مكه مى‏شوند و همچنين 10 سال متاركه جنگ ميان مسلمين و مشركين و آزادى مسلمانان مكه در انجام فرائض مذهبى در آن گنجانيده شد.
    اين پيمان در حقيقت يك پيمان عدم تعرض همه جانبه بود كه به جنگهاى مداوم و مكرر بين مسلمانان و مشركان موقتا پايان مى‏داد.
    " متن پيمان صلح" از اين قرار بود كه پيامبر ص به على ع دستور داد بنويس:
    " بسم اللَّه الرحمن الرحيم:" سهيل بن عمرو" كه نماينده مشركان بود گفت: من با چنين جمله‏اى آشنا نيستم، بنويس بسمك اللهم! پيامبر ص فرمود بنويس: بسمك اللهم.
    سپس فرمود: بنويس اين چيزى است كه محمد رسول اللَّه ص با سهيل بن عمرو مصالحه كرده،" سهيل" گفت: ما اگر تو را" رسول اللَّه" مى‏دانستيم با تو جنگ نمى‏كرديم، تنها اسم خودت، و اسم پدرت را بنويس، پيغمبر ص فرمود مانعى ندارد، بنويس:" اين چيزى است كه" محمد بن عبد اللَّه" با سهيل بن عمرو صلح كرده كه ده سال متاركه جنگ شود تا مردم امنيت خود را بازيابند.
    علاوه بر اين هر كس از قريش بدون اجازه وليش نزد محمد بيايد (و مسلمان شود) او را بازگردانند، و هر كس از آنها كه با محمد هستند نزد قريش بازگردد

صفحه 1 از 58 1231121314151 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فلسفه آفرينش از ديدگاه فلسفه, فتح المبين, فرق اسلام و ايمان, قيام بر ضد امام معصوم ؛كفر, كبائر الاثم چيست ؟, مفهوم غيبت, منظور از جنود آسمان چيست ؟, منظور از جنود زمين چيست ؟, منظور ازفتح المبین در قرآن كدام فتح است ؟, موارد استثناء در غیبت, ماهيت بيعت, مجرمان را چگونه به دوزخ مى‏برند ؟, محل شهرهاى لوط كجا است ؟, مسئوليت در برابر اعمال در كتب پيشين, معنی سکینه در قرآن چیست؟, معراج, معراج و بهشت, معراج در روايات اسلامى, چه كسانى به خدا سوء ظن دارند ؟, چه ارتباطى ميان فتح حديبيه و آمرزش گناهان است؟, چهره‏ هاى گوناگون عذاب الهى, نزاع ميان مؤمنان ؛ فسق, هدف معراج, هدف خلقت انسان از ديدگاه قرآن, هدايت الهى و آزادى اراده, گناهان متقدم چیست؟, گناهان متاخر چیست؟, پيامدهاى مذهبى صلح حديبيه, پيامدهاى اجتماعى صلح حديبيه, پيامدهاى سياسى صلح حديبيه, پاداش سحرخيزان نيكوكار چیست؟, آیا پيامبر به حكم مقام عصمت از هر گناهى پاك است؟, آداب حضور در مقابل پيامبر ص, انضباط اسلامى, اهميت اخوت اسلامى, ایا شكستن بيعت از گناهان كبيره است ؟, ادب برترين سرمايه, ارزشهاى كاذب, ارزشهاى راستين, بهشت كجاست ؟, بيعت, بيعت مربوط به مسائل اجرائى است, بيعت در سخنان على (عليه‏السلام‏), تفسیر نمونه جلد 22, تجسس, حق سائل و محروم, حقيقت مرگ چیست؟, حقيقت تقوى, حميت جاهليت چيست ؟, خودستائى, خصوصيات بیعت, دو وسيله مهم آرامش, داستان اصمعى در قرآن, داستان تنزيه صحابه پیامبر ص, داستان صلح حديبيه, رزق حق است, سكره مرگ یعنی چه؟, سكرات موت, سلسله مراتب ايمان, سه اصل مهم اسلامى درکتب اسلامی, سوره فتح, سوره ق, سوره نجم, سوره حجرات, سوره ذاریات, سوره طور, سخاوت پيامبران, سرمايه دنيا پرستان, سرچشمه روانى بت ‏پرستى, شفاعت هم به اذن خداست, شگفتيهاى ستاره شعرى, صيحه رستاخيز, ظن و گمان, علاج غيبت و توبه آن, غيبت از بزرگترين گناهان

نمایش برچسب‌ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری