صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یک سوال در باره روایات گفته شده در تلویزیون و محافل و مجالس

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

یک سوال در باره روایات گفته شده در تلویزیون و محافل و مجالس

با سلام خدمت عزیزان
    چندی پیش یکی از دوستانم سوالی رو مطرح کردن..بعد از مدتی که بهش فکر کردم دیدم واقعا سوال بجائی است و اینکه نداشتن جواب منطقی برای این سوال سوالهای پی در پی رو در انتظار خواهد داشت

اگر دقت کرده باشید حالا نمی خواهم حرفی از صدا و سیما بزنم....اصلا می گوئیم در محافل و مجالس اعم از ولادتها یا شهادتهای ائمه (ع)
    به طور مثال چندی پیش جائی من شنیدم که حتی از صحبتهای امام علی ع و خانم فاطمه الزهرا در اون شبی که خانم لحظات پایانی عمر پر برکتشون رو سپری می کردن در کنار همسر گرامیشون امام علی ع .....صحبت می شد که بله ..خانم این رو گفتن...امام این رو جواب دادن.....حالا اگر توجه کرده باشید این صحبتها گویا دو نفره بوده و کسی هم در اون محل نبوده.....
    دیگه سرتون رو درد نیارم و از بقیه موارد که شبیه به این است مثال نزنم
    من تعجبم از این است که عزیزانی که در چنین محافلی از این صحبتهای پنهانی نقل می کنن....چرا هنور کسی نمی دونه خانم فاطمه الزهرا چه روزی دقیقا به شهادت رسیدن؟
    عزیزانی که اینهمه صحبتهای پنهانی رو براحتی نقل می کنن برای شنونده....چرا هنوز بعد از گدشت چندین سال نمی تونن بگن که چه روزی رو باید دقیق روز شهادت اعلام کنیم و 3 روز رو به عنوان شهادت در نظر نگیریم؟
    آیا این نقل قولها از صحبتهای پنهانی از طرف راویان بوده؟ حالا این راویانی که حتی از این صحبتها اطلاع داشتن...چطور روز بدین بزرگی رو در تاریخ ننوشتن و چیزی ذکر نکردن؟

در پناه حق باشید یاعلی

ویرایش توسط محمد طه : ۱۳۸۹/۰۳/۱۲ در ساعت ۰۲:۰۱

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

2.  

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

واقعا جواب دادن به یان سوال انقدر سخته؟یا اصلا جوابی نداره؟

4. تشکر

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

با سلام
    اگر کمی فرصت به ما بدهید جواب را خدمتتان عرض میکنیم
    در پناه حق

آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد طه نمایش پست
    با سلام خدمت عزیزان
    چندی پیش یکی از دوستانم سوالی رو مطرح کردن..بعد از مدتی که بهش فکر کردم دیدم واقعا سوال بجائی است و اینکه نداشتن جواب منطقی برای این سوال سوالهای پی در پی رو در انتظار خواهد داشت

اگر دقت کرده باشید حالا نمی خواهم حرفی از صدا و سیما بزنم....اصلا می گوئیم در محافل و مجالس اعم از ولادتها یا شهادتهای ائمه (ع)
    به طور مثال چندی پیش جائی من شنیدم که حتی از صحبتهای امام علی ع و خانم فاطمه الزهرا در اون شبی که خانم لحظات پایانی عمر پر برکتشون رو سپری می کردن در کنار همسر گرامیشون امام علی ع .....صحبت می شد که بله ..خانم این رو گفتن...امام این رو جواب دادن.....حالا اگر توجه کرده باشید این صحبتها گویا دو نفره بوده و کسی هم در اون محل نبوده.....

در پناه حق باشید یاعلی
    سلام

در جواب باید گفت درست است که در آن لحظات کسی نبوده است اما این منافاتی با نقل این صحبت ها ندارد . چون که خود ائمه این صحبت ها را برای اصحابشان که به آن ها اطمینان داشتند ( از جمله اصحاب سر، که اصحابی بودند که ائمه اسرار را به ایشان می گفتند) بیان می کردند. و بیان می کردند که چه اتفاقاتی و چه صحبت هایی انجام شده است.

در میان اصحاب رسول خدا سلمان، ابوذر، عمار، حذیفه و .... و در میان اصحاب امیرالمومنین علی علیه السلام کمیل، میثم، حبیب، و مالک و ... جزو اصحاب سر بودند. همچنین داریم که سلمان فارسی از اصحاب سر حضرت زهرا سلام الله بوده است.

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    54 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی معارف دینی نمایش پست
    سلام

در جواب باید گفت درست است که در آن لحظات کسی نبوده است اما این منافاتی با نقل این صحبت ها ندارد . چون که خود ائمه این صحبت ها را برای اصحابشان که به آن ها اطمینان داشتند ( از جمله اصحاب سر، که اصحابی بودند که ائمه اسرار را به ایشان می گفتند) بیان می کردند. و بیان می کردند که چه اتفاقاتی و چه صحبت هایی انجام شده است.

در میان اصحاب رسول خدا سلمان، ابوذر، عمار، حذیفه و .... و در میان اصحاب امیرالمومنین علی علیه السلام کمیل، میثم، حبیب، و مالک و ... جزو اصحاب سر بودند. همچنین داریم که سلمان فارسی از اصحاب سر حضرت زهرا سلام الله بوده است.

با سلام
    اگر این صحبت ها که حضرت پیامبر وحضرت علی وحضرت زهرا با هم بطور سر میگفتند ! اگر قرار بود که همه بدانند خودشان میفرمودند چه نیازی به اصحاب سر داشتند؟؟؟؟؟؟

هنرگراف

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط HONARGRAPH نمایش پست
    با سلام
    اگر این صحبت ها که حضرت پیامبر وحضرت علی وحضرت زهرا با هم بطور سر میگفتند ! اگر قرار بود که همه بدانند خودشان میفرمودند چه نیازی به اصحاب سر داشتند؟؟؟؟؟؟
    سلام

این گونه نبوده که اصحاب تمامی اسرار را که به آن ها گفته می شده فاش می کردند . بسیاری از روایات و احادیثی که به آن ها گفته شده چون نتوانسته اند بگویند ( فرد موثقی را نیافتن که به او بگویند ) در سینه هایشان باقی ماندو فاش نشد.
    اما بعضی از روایات را به دلایل شرایط سیاسی و اجتماعی خاص و خفقانی که حاکم بود نمی توانستند به همه بگویند وقتی که خفقان بر طرف می شد فاش می کردند و یا از طریق افراد مورد اعتمادشان سینه سینه منتقل می شد.

اولا به دلیل همین خفقان و شرایط خاص ائمه نمی توانستند آزادانه صحبت کنند و همه حقایق را بگویند .
    ثانیا همه افراد ظرفیت شنیدن تمامی مسائل را نداشتند . ائمه برای تربیت افراد ، ظرفیت و استعداد آن ها را در نظر می گرفتند .
    به عنوان مثال وقتی این شرایط به گونه ای بود که مجبور شدند حضرت زهرا (سلام الله علیها) را شبانه دفن کنند و قبرشان مخفی باشد آیا در آن زمان امام علی (علیه السلام) می توانست بالای منبر برود و بگویند که حضرت زهرا (سلام الله علیها) قبل از شهات چه حرف هایی زدند یا ....؟؟؟؟؟!!!

نوشته
    1,447
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    69

سلام
    و تشکر فراوان از پاسخگویان گرامی
    من هم یک سوال دارم
    آیا مشکل زمان شهادت این بانوی بزرگ اسلام در زمان امامان بعدی نبوده و مطرح نشده بوده که در آن زمان رفع شده شود؟؟؟
    ویرایش توسط یا صاحب الزمان (عج) : ۱۳۸۹/۰۳/۱۲ در ساعت ۱۹:۲۹
    مسابقه قرآني براي كانوني ها

▌▬◄جام حذفی کانون گفتمان قرآن►▬▐

منتظر حضور گرمتان هستيم...

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط یا صاحب الزمان (عج) نمایش پست
    سلام
    و تشکر فراوان از پاسخگویان گرامی
    من هم یک سوال دارم
    آیا مشکل زمان شهادت این بانوی بزرگ اسلام در زمان امامان بعدی نبوده و مطرح نشده بوده که در آن زمان رفع شده شود؟؟؟
    سلام

واقعيت آن است كه قضاوت قطعي درباره اين كه چرا فاطمه زهرا (سلام الله علیها) خواست شبانه و مخفيانه دفن شود، مشكل است.

درعين حال بعضي احتمالات در اين مسئله تقويت مي شود، با توجه به برخي رواياتي كه دراين زمينه وجود دارد. احتمال دارد وصيت حضرت زهرا
    (سلام الله علیها) مبني بر شب دفن نمودن حضرت ان باشد كه حضرت زهرا (سلام الله علیها) مي خواست با اين وصيت نارضايتي و ناخشنودي خود از برخي مسلمانان (به ويژه ابابكر و عمر) را اعلام نمايد، چنان كه حضرت در بستر بيماري از مسلمانن شكايت نموده و فرمود: "به خدا دنياي شما را دوست نمي دارم و از مردان شما بيزارم! درون و بيرونشان را آزمودم و از آنچه كردند ناخشنودم!‌ ... نفرين بر اين مكّاران... واي بر آنان! چرا نگذاشتند حق(واليت امام علي) در مركز خود قرار يابد و خلافت بر پايه هاي نبوت استوار ماند؟".(1)

در برخي از روايات و متون تاريخي تصريح شده است كه حضرت زهرا
    (سلام الله علیها) وصيت نمود كه ابابكر و عمر در تشييع جنازه او شركت نكنند.(2)

از امام صادق(علیه السلام) سؤال شد كه چرا حضرت زهرا
    (سلام الله علیها) شبانه دفن شد؟ حضرت فرمود: "لانّها أوصت أن لا يصلّي عليها الرّجلان العربيان؛(3) حضرت زهرا (سلام الله علیها) وصيت نمود كه آن دو مرد (ابوبكر و عمر) بر او نماز نخوانند". امام علي(علیه السلام) نيز طبق وصيت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) عمل نمود و او را شب دفن نمود.(4) در صحيح بخاري آمده است: "شوي او شبانه او را به خاك سپرد و رخصت نداد تا ابوبكر بر جنازه‌ او حاضر شود".(5)

بنابراين، با اين وصيت، حضرت زهرا
    (سلام الله علیها) خواست نارضايتي خود از مردم، (به ويژه ابابكر و عمر) اعلام نموده و افكار عمومي را در طول تاريخ به اين نكته جلب كند كه دختر پيامبر از برخي مسلمانان راضي نبوده و دستگاه حكومت نسبت به خاندان پيامبر ستم روا داشته است. هم چنين از اين طريق، مظلوميت حضرت علي، غصب خلافت او و غصب فدك فهميده شود.

مخفي نگه داشتن قبر حضرت اين پرسش در اذهان عمومي به وجود مي آورد كه چرا قبر دختر و تنها باقيمانده و يادگار پيامبر اسلام با آن عظمت مخفي باشد؟ مگر چه ستمي بر او روا داشته شده است؟

دانشمند ارجمند جعفر شهيدي مي نويسد: "... به هر حال پنهان داشتن قبر دختر پيغمبر ناخشنود بودن او را از كساني چند نشان مي دهد و پيداست كه او (فاطمه زهرا
    (سلام الله علیها)) مي خواسته است با اين كار آن ناخشنودي را آشكار سازد".(6)

شايد مسئلة‌ مخفي نگهداشتن قبر،‌ اعلام مخالفت علي (علیه السلام) با خلفاي وقت و غاصبين خلافت باشد.

---------------
    پي نوشت ها:
    1. اعيان الشيعه، ج 2، ص 469؛ بحارالانوار، ج 43، ص 206 - 207؛ جعفر شهيدي،‌زندگاني حضرت فاطمه(س)، ص 150 - 151.
    2. بحارالانوار، ج 43، ص 206- 207.
    3. همان؛ مناقب ابن شهر آشوب، ج 1، ص 504.
    4. طبقات الكبري، ج 8، ص 18 - 19.
    5. صحيح بخاري، ج 5، ص 177.
    6. جعفر شهيدي، زندگاني حضرت فاطمه، ص 165.

نوشته
    2,773
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    خسته نباشید.منم یه سوال داشتم راه رفتن روی قبر چه حکمی دارد؟
    احتمال میدن که حضرت فاطمه را در 3 مکان دفن کرده باشن که اگر اشتباه نکنم یکی از اینجاها روضه رضوان است.روضه رضوان جایی است که فرش کردن و مردم می تونن اونجا راه برن و نماز بخونن.می خواستم ببینم چه جوریه اشکال نداره؟
    مغزهاي بزرگ درباره ايده ها فکر مي کنند

مغزهاي متوسط درباره حوادث

و مغزهاي کوچک درباره مردم !

شايد زندگي آن جشني نباشد که آرزويش را داشتي اما حال که به آن دعوت شدي تا ميتواني زيبا برقص
    .

12. تشکر

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

با سلام مجدد خدمت همه عزیزانی که در این بحث شرکت کردن
    متاسفانه دوستانی که به نوعی خواستند جواب سوال بنده و شاید خیلی از عزیزان دیگر را بدهند بیشتر در مورد مسائل حاشیه ای صحبت کردن ....
    سوال خیلی واضح است و منتظر جواب قانع کننده و واضح هستیم

من سوالم رو طور دیگر مطرح میکنم
    سعی می کنم صحبتم تا حدودی خودمانی و به طور عامیانه باشه
    فرضا" (به طور مثال عرض می کنم)
    میگن اون شب خانم فاطمه الزهرا دست چپش رو گذاشت روی پای راست امام علی ع..دیگه کم مونده در نقل قولها ساعت و ثانیه ای که خانم این کار رو کردن رو هم بالای منبر بگن.......
    بیائیم خودمون قضاوت کنیم....هیچ حرفی نیست اصلا قرار بوده خانم فاطمه الزهرا شبانه دفن بشن و کسی هم تا ظهور آقا امام زمان عج مطلع نشه که این قبر دقیقا" کجاست
    ولی آیا ندانستن اینکه خانم فاطمه الزهرا س چه روزی به شهادت رسیده از زبان همان راویانی که حتی انقدر اطلاع دارن دست سمت چپ رو گذاشتن روی پای سمت راست و واقعا عرض میکنم خدمتتون ..کم مونده ساعت و ثانیه رو هم بگن ....جای سوال نداره نمی دونن خانم چه روزی به شهادت رسیده؟
    باز برای روشن شدن ذهن عزیزان عرض میکنم...مثالی که زدم دال بر این نیست که همچنین چیزی از تلویزیون دقیقا" گفته شده..بلکه به نوعی خواستم سطح اطلاع این عزیزان رو از کوچکترین مساله بوجود آمده در ان شب رو عنوان کنم

منتظر جواب قانع کننده عزیزان هستیم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری