جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: @@@ مراقب چشمان خود باشید ##############

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب @@@ مراقب چشمان خود باشید ##############
  مراقب چشمان خود باشید

  CVS مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی است كه بر اثر كار با كامپیوتر ایجاد می شود . تقریباً 4/3 كسانیكه زیاد با كامپیوتر كار می كنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می رسد با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر در محل های كار و حتی در خانه ها تعداد كسانیكه ازCVS رنج می برند رو به افزایش باشد.

  علائمCVS:
  مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید، همچنین ممكن است سببدرد گردن و شانه ها نیز بشود.
  چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می بینند. علت این امر این است كه حروف چاپی كنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است حال آنكه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند بلكه حروف از یك مركز با كنتراست بالا شروع شده و به تدریج كم رنگ تر می شوند و پس از تبدیل به خاكستری كمرنگ ناپدید می گردند. بنابراین لبه های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.
  یكی از مهمترین دلایل خشكی و سوزش چشم هنگام كار با كامپیوتر كاهش میزان پلك زدن است بطوریكه افراد هنگام كار با كامپیوتر تقریباً 1/5 حالت عادی پلك می زنند. این مساله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار سبب می شود تا پلك ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریعتر تبخیر می شود.

  11 توصیه برای كاهش علائمCVS
  1- سعی كنید بطور ارادی پلك بزنید. این كار سبب می شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود.
  در صورتیكه مشكل شما شدید باشد می توانید از قطره های اشك مصنوعی استفاده كنید.
  2- مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتیمتر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینكه باعث می شود
  پلك ها پایین تر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد، از خستگی گردن و شانه ها نیز می كاهد.
  در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد بطوریكه ساعد شما هنگام كار باkeyboard موازی با سطح زمین باشد.
  3- مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد، هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفادهمی‌كنید آن را طوری قرار دهید كه به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می توانید از صفحه های فیلتر نیزبر روی صفحه مانیتور استفاده كنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم می شود. این مساله بخصوص زمانیكه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.
  4- به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را ازمانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه كنید، این كار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین به شما وقت می دهد پلك بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.
  5- اگر مجبورید كه متناوباً به یك صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصاً در مورد تایپیست ها) ممكن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مساله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینكار می توانید ازCopyholder استفاده كنید.
  6- فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتی متر باشد.
  7- روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یك روش برای تنظیم روشنایی مانیتور ایناست كه به یك صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یك منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد كنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد كه چشمان شما احساس راحتی كنند. كنتراست مانیتور باید حداكثر باشد تا لبه حروف بیشترین كنتراست را با نوشته خود پیدا كند.
  8- مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم كنید، كیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد:Resolution،Refresh Rate وDot Pitch.
  Refresh Rate نشاندهنده فركانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فركانس پایین می تواند برای چشم
  خسته كننده باشد و فركانس های خیلی پایین سبب پرش تصویر می شوند. بهترینRateRefresh حدود 70 هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر كه بهRateRefresh نیز بستگی دارد به تراكم پیكسل های تصویر
  بر روی مانیتور گفته می شود. هر چه تعداد پیكسل ها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر دیده می شود. بطور كلی
  هر چهResolution بیشتر باشد بهتر است ولی باید به RateRefresh نیز توجه داشت. گاهیResolution بالاRateRefresh پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب كرد كه هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند.
  9-Dot pitch برsharpness تصویر موثر است و هر چه عدد آن كمتر باشد تصویرSharpتر است. بیشتر مانیتورها Dot pitch بین 25/0 تا 28/0 میلی متر دارند. 28/0 میلی متر یا كمتر عدد مطلوب است.RateRefresh وResolution را در ویندوز می توانید در Properties Display تنظیم كنید ولیDot pitch قابل تنظیم نیست.
  10- اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده بازهم دچار علائمCVS هستید می توانید از عینك های مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما بطور معمول كمتر از دید متوسط استفاده می كنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می كنیم و یا اشیاء نزدیك. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقاً در فاصله ای از چشم قرار می گیرد كه مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینكی هستید عینك شما به احتمال زیاد برای كار با كامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی كند. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید.
  11- هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب دهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم كنید كه كاملاً به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد.keyboard وMouse باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.

  و نهایتاً اینكه: اگر همچنان بر اثر كار با كامپیوتر دچار مشكلات چشمی هستید بهتر است به یك چشم پزشك مراجعه كنید.
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۹/۲۱ در ساعت ۱۵:۵۲


 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  آیا نمایشگر رایانه براى چشم مضر است؟

  گرچه تعدادى از كاربران رایانه از ناراحتى و خستگى چشم هنگام كار شاكى هستند هیچ گونه دلیل علمى مبنى بر مضر بودن نمایشگرها براى چشم وجود ندارد. دكتر زرین بخش متخصص بیمارى هاى چشم در این باره مى گوید: «آزمایش هاى انجام شده در آزمایشگاه هاى دولتى آمریكا نشان مى دهد این ترمینال ها هیچ تابش پرتو یونیزه (مانند اشعه x ) و غیر یونیزه (مانند ماورابنفش) ندارند یا این تابش به میزان حداقل است. در شرایط عمل معمولى میزان پرتو ماورابنفش تابیده از این نمایشگرها به همان مقدار كمى است كه توسط نور فلورسنت ایجاد مى شود. مقدار این اشعه به اندازه اى است كه نمى تواند آب مروارید یا سایر عوارض چشمى را در طول مدت عمر ایجاد كند.»

  نمایشگر رایانه و خستگى چشم
  در استفاده از نمایشگرها علائمی مانند تحریك چشم (قرمزى، آبریزش، خشكى چشم)، خستگى (درد و سنگینى پلك ها و پیشانى) و سختى تمركز مشاهده مى شود. سردرد، درد پشت، و گرفتگى هاى عضلانى نیز ممكن است رخ دهد. به گفته دكتر زرین بخش این شكایات ناشى از شرایطى است كه مى تواند با تغییر وسایل و طراحى محیط كار و تجویز عینك مناسب اصلاح شود. برخى از علائم چشمى هشدار دهنده هستند ولى دلیلى براى توقف کار با رایانه براى جلوگیرى از صدمات ناشى از آن نیست.
  در واقع باید یك بررسى علامتى براى پیدا كردن علت آن انجام شود و عینك مناسب در صورت نیاز تجویز شود. شركت هاى سازنده این وسایل مى توانند پیشنهاد مناسب درباره طراحى محیط كار ارائه دهند. به گفته دكتر زرین بخش در محل كار بیشتر كاربران ترجیح مى دهند صفحه نمایشگر دور از محل مطالعه معمولى قرار گیرد، قسمت بالاى نمایشگر بایستى روبه رو یا كمى پایین تر از سطح چشم قرار گیرد، نوشته ها و مدارك مورد مراجعه باید نزدیك صفحه نمایشگر باشد تا حركات سر و چشم و تغییرات تمركز چشم به حداقل برسد؛ و تنظیم نور اتاق به ترتیبى باشد كه انعكاس هاى نورى به حداقل برسند. گاهى نور استاندارد در دفتركار براى استفاده از نمایشگر زیاد است. اگر تغییر نور محل كار عملى نباشد ممکن است استفاده از هود یا فیلترهاى میكرومش مفید واقع شود. صفحه نمایشگر گرد و خاك را به آسانى جذب مى كند و باید با یك پارچه آنتى استاتیك پاك شود تا دید بهتر به دست آید. استفاده از نمایشگر نیاز به عدم تحرك بدن، سر و موقعیت چشم دارد كه خسته كننده است. پلك زدن زیاد باعث خیس شدن چشم و در نتیجه مانع خستگى آن مى شود.

  نیازهاى ویژه بینایى براى استفاده از نمایشگرها
  دكتر زرین بخش در مورد نیازهاى ویژه بینایى مى گوید: «صفحه نمایشگر باید در محل تمركز مناسب چشم قرار گیرد. از آنجا كه نمایشگرها معمولاً دورتر و بالاتر از فاصله مطالعه قرار مى گیرند ممكن است عینك متفاوتى مورد نیاز باشد. این مطلب در مورد افرادى كه عینك هاى دو كانونه یا چند كانونه و یا عینك مطالعه استفاده مى كنند بیشتر صدق مى كند. سطح عینك دو كانونه ممكن است بالاتر قرار گیرد تا با محل بالاى سطح صفحه نمایشگر هماهنگى داشته باشد. افرادى كه در حالت عادى نیاز به عینك ندارند ممكن است برای استفاده از نمایشگر نیاز به عینك اصلاحى داشته باشند. افراد باید شرایط محل كار و ابعاد آن را براى پزشك شرح دهند تا عینك مناسب براى آن فاصله تجویز شود. و بالاخره این كه معاینه چشم از ضروریات تشخیص بیمارى هاى چشمى است.
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۹/۲۱ در ساعت ۱۵:۵۴


 3. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  هنگام استفاده از رایانه دائم پلك بزنید

  یك متخصص چشم پزشكی به كاربران رایانه ‌توصیه كرد هنگام استفاده‌ از رایانه برای جلوگیری از خشكی ، ضعیفی و سوزش چشم، دائم پلك بزنند.
  دكتر "علی زمانی " افزود: یكی‌ از علت‌های رو به افزایش مراجعه مردم به مطب‌های چشم پزشكی در سالهای اخیر، ضعیفی و خشكی چشم ‌به ‌خاطر استفاده مستمر از رایانه به‌خصوص در بین كارمندان و قشر دانش آموزی و دانشجویی است.
  وی بااشاره به این كه یكی از دلایل اصلی سوزش چشم هنگام كار با رایانه، كاهش میزان پلك زدن است، اظهار داشت:این مسئله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار، سبب می‌شود پلك ها مدت بیشتری باز بماند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریع تر تبخیر و باعث سوزش چشم شود.
  وی‌افزود:با توجه به این كه رایانه جزو ملزومات خانه‌ها شده است باید كلیه افراد خانواده برای تضمین سلامتی چشم و گردن خود توصیه‌های ایمنی و سلامتی را هنگام استفاده از آن به كار ببرند.
  وی درجمع متخصصین چشم پزشكی، گفت: افراد باید سعی‌كنند به‌هنگام ‌استفاده از كامپیوتر به طور ارادی برای تامین آب و اشك چشم پلك بزنند و ترجیحا از رنگ سفید و آبی برای صفحه كار رایانه استفاده كنند.
  زمانی افزود : مركز مانیتور باید حدود ?10? تا 20 ?سانتی متر پائین تر از چشمان كاربران باشد، چون این وضعیت علاوه ‌براینكه باعث می‌شود پلك‌ها پائین تر قرار بگیرد ، سطح كمتری از چشم در معرض نور رایانه قرار می‌گیرد.
  وی تصریح كرد: صفحه مانیتورها نباید هنگام استفاده كاربران در معرض نور باشد.
  این ‌پزشك متخصص چشم،اضافه كرد: كاربران باید به چشمان خود بعد از هرپنج تا ? 10?دقیقه پنج ثانیه استراحت بدهند، چون این كار علاوه بر استراحت دادن به چشم باعث تامین اشك چشم و جلوگیری از خشكی چشم می‌شود.
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۹/۲۱ در ساعت ۱۵:۵۶


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  982
  مورد تشکر
  768 پست
  حضور
  8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مراقب چشمهایمان باشیم!
  با سلام
  این سخنم خطاب به کسانی است که به اصطلاح تازه کار بوده و بخاطر جدابیت کار با کامپیوتر ساعتها به صفحه مونیتور چشم می دوزند. بهتر است برای سلامتی چشمها هر 1ساعت 15 دقیقه به چشمهایشان استراحت داده و حدود 2 دقیقه به فواصل دور نگاه کنند. البته استفاده از میز استاندارد برای کامپیوتر بسیار مهم بوده و در دراز مدت امکان ابتلا به بیماریهای مفاصل و ...را کاهش می دهد. باید توجه کرد که برای استفاده از هرگونه امکانات علمی ابتدا نیاز به تن و روحی سالم است که با رعایت استانداردها و مراقبتهای لازم میتوان از کار با هر وسیله ای نهایت استفاده رابرد.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۶
  نوشته
  2,483
  مورد تشکر
  6,391 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  22
  آپلود
  0
  گالری
  51  در هنگام خريد کامپيوتر، خرج های خورده ريز زيادی داريد، بد نيست در اين ميان به سلامت بدن خود نيز توجه کنيد.. داشتن يک صندلی مناسب برای کار طولانی مدت، بسيار مهم است.!

  قيمتی در حدود چند هزار تومان، پولی نيست که به جايی بر بخورد.. در هنگام کار طولانی با کامپيوتر، کاملا متوجه خواهيد شد که برخورداری از يک صندلی مناسب چه اهميتی دارد..! 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۶
  نوشته
  2,483
  مورد تشکر
  6,391 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  22
  آپلود
  0
  گالری
  51

  نگاهی به آثار زيانبار نمايشگرهای كامپيوتر
  تحقيقات نشان مي‌دهد، استفاده‌ از كامپيوتر و نمايشگر آن براي سلامتي افراد مضر است.

  اين تحقيق كه در آخرين شماره ماهنامه علمي و پزشكي "درد" منتشر شده، آورده‌ است: خطر اصلي استفاده از نمايشگر در الكتريسيته ساكن، الكتريسيته با فركانس پايين و ميدان مغناطيسي، بوسيله مدارهاي آنها ايجاد مي‌شود.

  در اين تحقيق آمده‌ است: نمايشگرهاي كريستال مايع (‪ (lcd‬ويژه كامپيوترهاي قابل حمل، ‪edl‬ها و نمايشگرهاي پلاسمايي قابل حمل، خطري را ايجاد نمي‌كنند.

  براساس اين تحقيق، ميدان الكترو استاتيك توليد شده بوسيله‌ اين نمايشگرها ناراحتي‌هايي را براي كاربر كامپيوتر ايجاد مي‌كند كه باعث سوزش چشم‌ و پوست مي شوند.

  اين تحقيق مي‌افزايد: مواد بكار رفته در ساختمان‌ها نمي‌توانند افراد را از تشعشع مغناطيسي حفظ كنند و تنها يك نمونه از نمايشگرها كه توانايي كم كردن تشعشع مغناطيسي را دارند، در بازار وجود دارد.

  اين تحقيق با اشاره به‌ اينكه آموخته‌ها نشان مي‌دهند با دورشدن از نمايشگرها قدرت ميدان مغناطيسي به‌سرعت كاهش مي‌يابد، آورده‌ است: چنانچه ‪۲۸‬اينچ (تقريبابه‌اندازه طول دست) فاصله بين نمايشگر و بدن انسان را درنظر بگيريد بدن افراد در معرض تشعشعي با ميزان امن قرار گرفته‌است.

  براساس اين تحقيق، بايد توجه داشت كه ميدان مغناطيسي در اطراف، بالا و پشت نمايشگرها از ميزان ميدان مغناطيسي در جلوي آنها قوي‌تر است، بنابراين بهتراست فاصله بدن خود با نمايشگر را حداقل ‪۴۸‬اينچ درنظر بگيريد.

  اين تحقيق مي‌افزايد: فاصله ‪۱۲‬اينچي زير نمايشگرها فاصله‌ امني است، تغييرات كوچك در عادت كاري مي‌توانند بطور اساسي اثرات ميدان‌هاي مغناطيسي فركانس پايين را كاهش دهد.

  اين تحقيق آورده است: در صورت رعايت نكردن فاصله مناسب بايد براي بهبود وضعيت ايمني، محيط كار خود را تغيير دهند و همچنين افرادي كه سابقه خستگي چشم، سوزش چشم و آماس پوست دارند از صفحات ضد تشعشع استفاده كنند.

  به نقل از خبرگزاري جمهوري اسلامی 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27  بحث میز کامپیوتر مناسب مجموعه ای از علل مختلف است.مانند:
  فاصله مانیتور تا چشم
  صندلی مناسب(تحرک،گردشی،نرم)
  محل مناسب کیبورد و موس
  عمود بودن زاویه دید بر مانیتور
  داشتن جای پا  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  982
  مورد تشکر
  768 پست
  حضور
  8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط Amoo Mehraboon نمایش پست
  در هنگام خريد کامپيوتر، خرج های خورده ريز زيادی داريد، بد نيست در اين ميان به سلامت بدن خود نيز توجه کنيد.. داشتن يک صندلی مناسب برای کار طولانی مدت، بسيار مهم است.!
  قيمتی در حدود چند هزار تومان، پولی نيست که به جايی بر بخورد.. در هنگام کار طولانی با کامپيوتر، کاملا متوجه خواهيد شد که برخورداری از يک صندلی مناسب چه اهميتی دارد..!
  با سلام!
  البته صندلی باید متناسب با میز کامیپوتر باشه! ارتفاع مناسب برای میز کامپیوتر مابین 72-74 سانتیمتر می باشد. البته طول و پهنای میز بسته به سلیقه کاربر متفاوت میتواند باشد. بشرطی که فاصله 30سانتی متری چشمها از مانیتور رعایت شود. صندلی های خوب و مناسب قابلیت تنظیم ارتفاع را به کاربر میدهد تا متناسب با ارتفاع میز تنظیم شود. البته هنگام کار با ماس باید ارتفاع میز و صندلی طوری با هم متناسب باشند که دست بصورت موازی و مماس با میز قرار گیرد!
  ویرایش توسط reza007 : ۱۳۸۷/۰۴/۱۱ در ساعت ۱۹:۳۲


 9. #9
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب مراقب چشمان خود باشید
  مراقب چشمان خود باشید

  CVS مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی است كه بر اثر كار با كامپیوتر ایجاد می شود . تقریباً 4/3 كسانیكه زیاد با كامپیوتر كار می كنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می رسد با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر در محل های كار و حتی در خانه ها تعداد كسانیكه ازCVS رنج می برند رو به افزایش باشد.

  علائمCVS:
  مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید، همچنین ممكن است سببدرد گردن و شانه ها نیز بشود.
  چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می بینند. علت این امر این است كه حروف چاپی كنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است حال آنكه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند بلكه حروف از یك مركز با كنتراست بالا شروع شده و به تدریج كم رنگ تر می شوند و پس از تبدیل به خاكستری كمرنگ ناپدید می گردند. بنابراین لبه های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.
  یكی از مهمترین دلایل خشكی و سوزش چشم هنگام كار با كامپیوتر كاهش میزان پلك زدن است بطوریكه افراد هنگام كار با كامپیوتر تقریباً 1/5 حالت عادی پلك می زنند. این مساله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار سبب می شود تا پلك ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریعتر تبخیر می شود.

  11 توصیه برای كاهش علائمCVS
  1- سعی كنید بطور ارادی پلك بزنید. این كار سبب می شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود.
  در صورتیكه مشكل شما شدید باشد می توانید از قطره های اشك مصنوعی استفاده كنید.

  2- مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتیمتر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینكه باعث می شود
  پلك ها پایین تر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد، از خستگی گردن و شانه ها نیز می كاهد.
  در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد بطوریكه ساعد شما هنگام كار باkeyboard موازی با سطح زمین باشد.

  3- مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد، هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفادهمی‌كنید آن را طوری قرار دهید كه به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می توانید از صفحه های فیلتر نیزبر روی صفحه مانیتور استفاده كنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم می شود. این مساله بخصوص زمانیكه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.

  4- به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را ازمانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه كنید، این كار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین به شما وقت می دهد پلك بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.

  5- اگر مجبورید كه متناوباً به یك صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصاً در مورد تایپیست ها) ممكن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مساله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینكار می توانید ازCopyholder استفاده كنید.

  6- فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتی متر باشد.

  7- روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یك روش برای تنظیم روشنایی مانیتور ایناست كه به یك صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یك منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد كنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد كه چشمان شما احساس راحتی كنند. كنتراست مانیتور باید حداكثر باشد تا لبه حروف بیشترین كنتراست را با نوشته خود پیدا كند.

  8- مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم كنید، كیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد:Resolution،Refresh Rate وDot Pitch.
  Refresh Rate نشاندهنده فركانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فركانس پایین می تواند برای چشم
  خسته كننده باشد و فركانس های خیلی پایین سبب پرش تصویر می شوند. بهترینRateRefresh حدود 70 هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر كه بهRateRefresh نیز بستگی دارد به تراكم پیكسل های تصویر
  بر روی مانیتور گفته می شود. هر چه تعداد پیكسل ها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر دیده می شود. بطور كلی
  هر چهResolution بیشتر باشد بهتر است ولی باید به RateRefresh نیز توجه داشت. گاهیResolution بالاRateRefresh پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب كرد كه هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند.

  9-Dot pitch برsharpness تصویر موثر است و هر چه عدد آن كمتر باشد تصویرSharpتر است. بیشتر مانیتورها Dot pitch بین 25/0 تا 28/0 میلی متر دارند. 28/0 میلی متر یا كمتر عدد مطلوب است.RateRefresh وResolution را در ویندوز می توانید در Properties Display تنظیم كنید ولیDot pitch قابل تنظیم نیست.

  10- اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده بازهم دچار علائمCVS هستید می توانید از عینك های مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما بطور معمول كمتر از دید متوسط استفاده می كنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می كنیم و یا اشیاء نزدیك. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقاً در فاصله ای از چشم قرار می گیرد كه مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینكی هستید عینك شما به احتمال زیاد برای كار با كامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی كند. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید.

  11- هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب دهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم كنید كه كاملاً به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد.keyboard وMouse باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.

  و نهایتاً اینكه: اگر همچنان بر اثر كار با كامپیوتر دچار مشكلات چشمی هستید بهتر است به یك چشم پزشك مراجعه كنید.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود