جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرونده همچنان باز است

نوشته
    16
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرونده همچنان باز است

به نام خدا
    سلام

شما هم در این مباحثه شرکت کنید
    شخص x:دنیا محل جمع کردن توشه هست وبا مرگ انسان پرونده انسان همچنان باز است اما با این تفاوت انسان دردنیا خودش انجام دهنده عمل خیر وشر هست
    وبر اساس این اعمال پاداش میگیرد اما در عالم برزخ فقط اثار اعمال اوست که میتواند برای او حسنه یا عقاب همراه داشته باشد
    حرف من اینه اگر انسانی از دنیا برود اما همچنان نتیجه اعمال او باقی باشد این میتواند مایه خیر یا شر برایش باشد
    مثلا اگر انسانی فرزند صالحی باقی گذاشته باشد این میتواند از گناهان او بکاهد وبه حسناتش بیافزاید
    یا اگر فرزند ناخلفی برجای گذارد این فرزند با اعمالش میتوانند برحسنات پدر بکاهد

شخص y:من با چنین چیزی موافق نیستم برای مثال اگر یک عالم یک عمر زحمت کشیده باشد وتمامی اعمالش صحیح باشد ایا به این دلیل که فرزند ناخلفی برجای گذاشته باید تمام اعمالش ضایع شود؟
    شخص x:بله یک عالم چرا نباید فرزند ناخلفی داشته باشد ؟؟؟حتما یک جایی کوتاهی کرده ؟؟چرا نباید بر تربیت فرزندش کوشا باشد ؟؟خب مسلمه یک عالم اگر در تربیت فرزندش موفق نباشه بایدم در عالم برزخ برای این فرزند ناخلفی که بر جای گذاشته ومایه شر هست پاسخگو باشه
    شخص y:اینکه عالم باید بر تربیت فرزند کوشا باشد قبول دارم اما فرض رو بر این بگیریم که این عالم تمام تلاش خود را کرده باشد اما عواملی چون اجتماع بر این فرزند تاثیر گذاشته باشد
    ایا بازم باید از حسنات پدر کاسته شود؟مگه خدا نگفته کسی رو جز توانش تکلیف نکرده ؟؟؟خب یک پدر ی رو در نظر بگیر که تمام تلاشش رو برای اصلاح فرزند کرده
    ایا بازم مقصره؟؟
    شخص x:اگر تمام تلاشش رو کرده باشه وموفق نشده باشه خوب تربیتش کنه واین فرزند به صلاح نیامده باید او را از ارث محروم کنه تا این فرزند از مالی که بهش ارث میرسه کار خلافی انجام نده
    اگر اینطور باشه حداقل بعد از مرگ پدر نمیتونه با پول پدرش کار خلافی بکنه مثلا شراب فروشی یا کاریکه باعث رواج گناه در جامعه میشه انجام بده
    شخص y:مگه ارث حق فرزند نیست ؟؟ایا پدر چنین حقی رو داره که فرزندش را از ارث محروم کند؟شاید این فرزند ناخلف بعد از مرگ پدر اصلاح شد ایا این ظلم به اون فرزند نیست ؟؟
    اگر پدر ارثش رو طوری در اختیار فرزند قرار بده که اون را به راه بیاره بهتر نیست ؟من با گفته های شما مخالفم
    چون هر انسانی اختیار اعمال خودش رو داره چطور ممکنه بخاطر اعمال بد فرزندش اعمال اون هم ضایع بشه ؟؟؟؟من میگم شرایطی داره این حرف شما
    پس طبق ایات و روایات به من پاسخ بدید تا قبول کنم

ادامه دارد.........

علاقمند به شرکت در این مباحثه میتوانند نظرات خود را درباره صحبتهای این دو شخص بیان کنند وطبق ایه واحادیث به بررسی این موضوع میپردازیم
    چه کسانی موافق با شخص
    xوچه کسانی موافق با شخص y هستند

2.  

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

بنده عشقمو از هر دو جهان آزادام..
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط ترنم باران نمایش پست
    حرف من اینه اگر انسانی از دنیا برود اما همچنان نتیجه اعمال او باقی باشد این میتواند مایه خیر یا شر برایش باشد
    مثلا اگر انسانی فرزند صالحی باقی گذاشته باشد این میتواند از گناهان او بکاهد وبه حسناتش بیافزاید
    یا اگر فرزند ناخلفی برجای گذارد این فرزند با اعمالش میتوانند برحسنات پدر بکاهد

اگر متوفی از خودش فرزند به جا گذارد که تحت تربیت او اهلیت پیدا نموده باشد ، مسلما اعمال صالحه این فرزند به حساب پدر و مادر هم نوشته میشود و همینطور فرزند بد، به شرط اینکه سوء تربیتش منوط به کوتاهی پدر و مادر بوده باشد .

امام سجاد (ع) در رسالة الحقوق فرمودند: حق فرزند تو اینست كه بدانى او از توست و هرگونه كه باشد چه نیك و چه بد، در دنیاى گذرا به تو منسوب است و تو در آن چه به او سرپرستى دارى مسئول هستى، در ادب نیكو و راهنمایى به سوى پروردگار و یارى او بر طاعت خداوند در باره تو و خودش. پس بر این كار پاداش مى ‏گیرى اگر درست عمل كنى، و كیفر مى‏ بینى اگر نادرست عمل نمایى؛ پس او را چنان تربیت كن كه با اثرى كه بر او مى‏ گذرى در دنیا زیبایى بیافرینى و با قیام شایسته به وظیفه ‏اى كه نسبت به او دادى در نزد خداوند معذور باشى كه هیچ قوتى نیست مگر از خداوند.

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    2,350
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    28 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    14

نهایتا" عملکرد و عدم تعدی از فرمان الهی مثل زنجیره ای ماو متعلقین ما را در بر میگیرد .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری