صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درباره ي حفظ قرآن راهنماييم كنيد

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما درباره ي حفظ قرآن راهنماييم كنيد

سلام چرا تاكيد شده ا ز قرآن بي معني استفاده شود

2.  

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط فاطما نمایش پست
    سلام چرا تاكيد شده ا ز قرآن بي معني استفاده شود

سلام

جواب شما دو کلمه است: 1- تمرکز ذهنی 2- عکس برداری ذهنی

توضیح این دو مطلب:

1- تمرکز ذهنی:
    توصیه به انتخاب متن بدون ترجمه قرآن برای حفظ، به این معناست که ذهن حافظ در حین حفظ آیات به چیزی جز ضبط کلمات و آیات قرآنی مشغول نشود.

توصیه بنده اینست که قبل از شروع حفظ آیات (که حتما باید با برنامه اساتید این فن انجام گیرد)، با ترجمه و تفسیر مختصر آیاتی که می خواهید آنها را حفظ نمایید، آشنا شوید و برای این مطلب پیشنهاد می شود از تفسیر برگزیده نمونه استفاده نمایید که معنایی روان، خلاصه و شیوا به همراه تفسیری کوتاه از آیات ارائه می دهد. با این مطالعه قبلی از ترجمه و تفسیر آیات، ذهن شما با فضای معنایی و محتوایی آیات آشناتر شده، و برای حفظ کلمات و آیات قرآنی، تمرکز بیشتری پیدا خواهد کرد.

اما اگر این مطالعه قبلی از معنا و ترجمه را نداشته باشید، پیوسته در حین حفظ از سر کنجکاوی به دنبال معنای آیه یا کلمه ای از آیه می گردید، و همین عدم تمرکز، علاوه بر صرف زمان بیشتر برای حفظ و عدم حفظ مطلوب آیات، در دراز مدت نوعی خستگی ذهنی برای شما ایجاد می نماید، و ممکن است با ایجاد این اندیشه که "حفظ آیات، وقت گیر و سخت است"، در دراز مدت از ادامه حفظ دلزده و خسته شوید.

2- عکس برداری ذهنی:
    مسلم است که وقتی صفحه ای از قرآن را حفظ می کنید، حافظه شما به یک معنا از صفحه مورد نظر عکس می گیرد، درست همانند زمانی که به یک عکس می نگرید و بعدها با خاطره آن، تمام جزئیاتش را در ذهن می بینید و مرور می کنید.

سرّ اینکه بعضی حفاظ _به ویژه حفاظ خردسال_ تمام مشخصات آیات را اعم از مکان و شماره آیه و اوایل صفحه و انتهای آیات و ... را به طور دقیق بیان می کنند، در همین نکته ساده و مهم است.

یکی از دلایل توصیه به استفاده از قرآن بدون ترجمه برای حفظ، همین تمرکز ذهنی در جهت عکس برداری قوی حافظه از صفحه حفظی مورد نظر است. روشن است که هر چه صفحه مورد نظر از غیر متن عربی آیات خالی تر باشد، حفظ مذکور با تمرکز و آرامش بیشتر انجام می گیرد و جزئیات کمتری از طریق چشم از صفحه مورد نظر به ذهن شما منتقل می شود.

این نکته را هم در همین جا عرض کنم که برای حفظ آیات، در صورت امکان، از قرآنی که آیاتش در انتهای صفحه تمام می شود استفاده کنید. البته منظورم قرآن به خط عثمان طه نیست، بلکه تا حد امکان از قرآن به خط زیبای یکی از برادران شیعی استفاده شود. همه مساجد و مشاهد شریفه، پر شده از قرآن به خط عثمان طه! و حال آنکه، کشور ما معدن اساتید و بزرگان خط نویسی است!

یکی از غفلت های بزرگ وزارت ارشاد و دارالقرآن های ما همین بوده که در زمینه نشر قرآن با دستخط نویسندگان شیعی، از اساتید بزرگ خط خودمان، استفاده چندانی نشده و کمتر می بینیم که خط خوشنویسان شیعه حمایت شود و با انتشارات وسیع چاپ گردد! چه معنا دارد که خط عثمان طه در تمام اقصی نقاط این کشور فراگیر شود و بدون دلیل، وهابی ها و سنی ها را حافظ و حامی قرآن معرفی کنیم و از آن طرف، آنها درباره قرآن این همه به شیعه تهمت بزنند!

اگر در این مهم، غفلت نمی کردیم و خط بزرگان خوشنویس خودمان را با انتشارات وسیع در سراسر کشور و جهان چاپ می کردیم، بهترین پاسخ به یاوه گویانی می شد که شیعه را به تحریف قرآن و هزار تهمت دیگر، متهم می کنند و در عوض، خودشان را حامی و خواهان قرآن نشان می دهند! از خدای متعال می خواهم که این غفلت را از وزارت ارشاد و سایر مراکز دست اندرکار ما برچیند و آنها را متوجه این نکته ظریف اما مهم بگرداند (در این باره حرف زیاد دارم، به همین عقده ای که از دل وا شد و بازگو کردم، اکتفا می کنم؛ در خانه اگر کس است، یک حرف بس است).

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۲/۰۸/۲۱ در ساعت ۱۴:۱۳
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درباره ي حفظ قرآن راهنماييم كنيد ؟

من يه سوال خيلي خيلي مهم دارم واون هم درباره ي مزايا ومعايب حفظ قرآن هست .شايد تعجب بكنيد ازينكه مي گم معايب .اما حقيقت اينه كه بزرگاني هستند كه معتقدند حفظ قرآن معايب بزرگي داره !!!من وقتي اين نظريات متناقض رو مي بينم كاملا مردد ميشم درباره ي اين موضوع .من كاملا به حافظه ي خودم ايمان دارم .براي حفظ قرآن حافظه ي خيلي خيلي خوبي دارم ومي دونم دراين زمينه اصلا مشكلي نخواهم داشت .اما درباره ي عمل كردن به قرآن و قرآني زيستن بعداز حفظ قرآن ،خيلي مي ترسم .توي دانشگاه ما دوره هاي 4ساله ي حفظ قرآن از طرف جامعه القران قم ميذارن كه دانشجوها همزمان با گرفتن مدرك كارشناسي حافظ كل قرآن هم بشن .
    استادبزرگي در مشهد هستند كه استاداستادان تفسيرقران هستند والان البته خيلي پيرشده اندوديگه جلسه تفسيرندارن .پارسال كه طي يه اتفاقي تونستم توي يكي از جلسات ايشون باشم يه نفردرباره ي حفظ قران از ايشون پرسيد :با همون صداي پير و لرزان و باعتاب به اون شخص گفتند :حفظ قرآن ؟؟؟حفظ قران به چه دردت مي خوره !برو بفهم .قرآن اقيانوسه .بايد از ظواهرش عبور كني .پس چرا رسولخدا گفتند كه سوره ي واقعه رو از رو بخونيد !(ظاهرا اشاره داشتند به يه حديث )و....اگه حفظ اش كني كه ديگه قرآن رو براي قران نمي خوني .قرآن رو براي فهميدن نمي خوني .قرآن رو براي مرور ويادآوري مي خوني كه فراموش نكني وغرق در ظواهر الفاظ مي شي و...
    با استاد انصاري (دكترمحمدعلي انصاري) هم مشورت كردم ايشون به عهده ي خودم گذاشتند!
    خودمم ازين مساله ترس دارم .وچيزهايي كه تاريخ از حافظان قرآن ميگه .خوارجي كه تعداد زيادي شون حافظ قرآن بودند ولي منحرف !
    يا وقايعي كه يكي از دوستانم كه سفر داشت به يه كشور مسلمان عرب زبان برام تعريف مي كرد كه حافظان قران چه ها مي كردند!
    يا افرادي (شايدبشه گفت عده ي قليلي از حافظان )كه خودم ديدم توي جامعه كه حافظ قرآن اند ولي اخلاق ندارن و.....اصلا انگار نه انگار كه حافظ قرآن اند .هيچ مسئوليتي رو روي دوش خودشون نسبت به قران احساس نمي كنن .درحاليكه من فكر مي كنم كه حفظ قران واقعا بارسنگيني رو به دوش آدم ميذاره كه بايد رفتار و كردارو ....و...متاثراز قران باشه .
    اما در عين حال معتقدم كه حفظ قرآن باعث عروج آدمه و انس انسان رو با قران و با خدا بيشتر مي كنه .

لطفا دوستان قرآني راهنماييم كنند

برسرآنم كه گر زدست برآيد
    دست به كاري زنم كه غصه سرآيد
    منظردل نيست جاي صحبت اضداد
    ديوچوبيرون رود فرشته درآيد

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با اجازه اساتید بنده در حد وسعم به این سوال پاسخ می دم.
    دوست عزیز انسان ها به همان اندازه که فهمشان بالاتر باشد به همان اندازه هم مسئولیتشان بیشتر است و به همان اندازه درجاتشان در بهشت یا عذابشان در جهنم بیشتر است. در روایت هست که وقتی خداوند 70 گناه یک جاهل را می آمرزد در آن زمان هنوز یک گناه عالم را نیامرزیده. چرا؟ چون عالم فهمش بیشتر است. در ضمن اگر ما بخواهیم با این افکار به قرآن و دین و زندگی نگاه کنیم، پس باید بی خیال دین و قرآن و پیامبر بشیم، چون هر چی بفهمیم مسئولیتمان بیشتر است. من در جواب شما فقط به 2 آیه از قرآن اکتفا می کنم : 1- خداوند در قرآن می فرمایند : «کسانی که در راه ما جهاد کردند آنها را به راه های خودمان هدایت می کنیم» (اگر هدف شما از حفظ قرآن این باشد که در راه خدا جهاد کنید، پس خداوند شما را به راه خودش هدایت می کند و اگر مثل بعضی از حافظانی که در نوشته بالا ذکر کردید هدفتان تعظیم مردم در برابر شما و به به و چه چه باشد، جسارتاً می شید حافظ 2 قرونی و بی ارزش که نه تنها با قرآن هدایت نشده بلکه مصداق این آیه قرآن می شود که می گوید: «کسانی که ایمان نمی آورند قرآن ما یه کوردلی آنها است» . 2- خداوند در قرآن می فرماید : «اگر خدا را یاری کنید، خداوند نیز شما را یاری می کند». اگر هدف شما از حفظ قرآن یاری کردن دین خدا باشد، مطمئن باش که خدا هم شما را یاری می کند.
    در ضمن تا شما برای حفظ خودت هدف و چشم انداز تعریف نکنی، حفظ قرآن . .. . . شما فرض کن الان حافظ کل قرآنی، با حفظ کل قرآن می خواهی چی کار کنی ؟؟؟؟؟؟؟

در ضمن در مورد حفظ قرآن و اهمیت آن و پاداش های عمل کردن به قرآن و عقوبت های عمل نکردن به قرآن اگر تو سایت یه خورده سرچ کنید مطالب تکان دهنده ای از هر دو جهت پیدا می کنید.
    ارادتمند

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

سلام

من خودم تقریبا بیشتر قرآن رو به فارسی حفظ هستم

اما نه کلمه به کلمه و لغت به لغت

بیشتر مفهومی حفظ هستم و البته از رو بیشتر میخونم چون بعضی کلمات در بعضی از جملات هستند که اگر دستکاری بشند معنی کل جمله رو بهم میزنه

همیشه این مثال رو میزنم:

حدیثی هست که خیلی ها میدونن اما دقیق نمیگن:

عده ای که اشتباه میگن:یک ساعت تفکر بهتر از 70 سال عبادت است

عده ای که درست و کامل میگن:یک ساعت تفکر بهتر از 70 سال عبادت بدون تفکر است

بله.بهتر است به خود قرآن مراجعه بشود اما بد نیست شما جملات رو در ذهن داشته باشی

حفظ کردن مثل یک کتابچه همراه میمونه.نمیتونه خیلی کمکت کنه اما از هیچی بهتر هست

و البته بسیاری از بزرگان و امامان و پیامبر هم فرموده اند که قرآن کتاب عملی است

به قول امام علی: وقتی سخنی را شنیدید بفهمید و عمل کنید . نه بفهمید و نقل کنید.زیرا راویان فروان اند و عمل کنندگان کم

پیشنهاد می کنم:

قرآن رو به فارسی و نه بصورت کامل حفظ کنید و بیشتر خود قرآن رو از رو بخوانید

و بهتر هست احادیث و سخنان بزرگان دینی و پیامبران رو بخونید تا در تفسیر و فهم بهتون کمک بشه
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دست شما درد نکنه دیگه. یعنی از هیچی بهتره !!!!!! فقط کافی شما احادیثی را که در مورد حافظان عامل به قرآن
    هست بخونید تا اون وقت اینجوری نظر ندید . . . . .
    به نظر بنده تنها 2 دلیل قانع کننده برای حفظ قرآن اینه که ما به محض اینکه به یه مشکل برخوردیم یا ندونستیم چیکار کنیم یه آیه راه گشا باشه و اصلاً هر وقت خواستیم کاری انجام بدیم با توجه به آیاتی که در ذهن داریم آن را مطابق قرآن انجام بدیم چون خود قرآن می گه : (ما در قرآن از هیچ چیزی فروگذار نکردیم)، پس با توجه به این آیه ما حتی می توانیم در غذا خوردن و . . . نیز از آیات قرآن استفاده کنیم و این استفاده ها به طور کامل میسر نمی شود مگر با حفظ قرآن. در ضمن حفظ قرآن از آنجا که «قول ثقیل» است عاملی فوق العاده قوی در جلوگیری از انجام گناهان است به طوری که شخص حافظ و عامل حتی از فکر گناه شرم می کند چه برسد به . . . . .

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadme نمایش پست
    دست شما درد نکنه دیگه. یعنی از هیچی بهتره !!!!!! فقط کافی شما احادیثی را که در مورد حافظان عامل به قرآن
    هست بخونید تا اون وقت اینجوری نظر ندید . . . . .
    به نظر بنده تنها 2 دلیل قانع کننده برای حفظ قرآن اینه که ما به محض اینکه به یه مشکل برخوردیم یا ندونستیم چیکار کنیم یه آیه راه گشا باشه و اصلاً هر وقت خواستیم کاری انجام بدیم با توجه به آیاتی که در ذهن داریم آن را مطابق قرآن انجام بدیم چون خود قرآن می گه : (ما در قرآن از هیچ چیزی فروگذار نکردیم)، پس با توجه به این آیه ما حتی می توانیم در غذا خوردن و . . . نیز از آیات قرآن استفاده کنیم و این استفاده ها به طور کامل میسر نمی شود مگر با حفظ قرآن. در ضمن حفظ قرآن از آنجا که «قول ثقیل» است عاملی فوق العاده قوی در جلوگیری از انجام گناهان است به طوری که شخص حافظ و عامل حتی از فکر گناه شرم می کند چه برسد به . . . . .

خواهش می کنم

من احادیثی رو که بخواد از من تعریف کنه نمیخونم مگر برای هدفی دیگر

شما لازم نیست بشینی کلی وقت بزاری سر حفظ کردن.چند تا کار کوچیک هم میتونه شمارو از گناه نگهداره تا بتونید کم کم به قران عمل کنید

بنده تجربی سخن گفتم نه نظری
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عرض سلام و ادب
    ضمن تشكر و سپاس از دوستان عزيز
    بايد محضر شما بزرگوار(mohammadme) عرض كنم كه به نكته ي خوبي اشاره كرديد كه فرموديد در حفظ قران بايد هدف و چشم اندازي رو ترسيم كرد .
    درباره ي هدف بايد خدمت شما عرض كنم كه برام خيلي مهمه كه با قرآن رفاقت كنم
    برام خيلي مهمه كه با قران عشق كنم
    مي خوام قران برام مثل نامه اي بلند باشه كه از سمت و سوي معشوق عزيز و بلند رتبه و محبوب جانم بهم رسيده باشه .(ديديد آدما وقتي نامه اي از سوي كسي كه دوستش دارن بهشون مي رسه چي كار مي كنن ؟انقدر مي خونن كه الفاظ و نوع نامه و بوي نامه و.... كاملا در ذهنشون نقش مي بنده )
    مي خوام با اين نامه مانوس بشم .مي خوام بفهممش .مي خوام ببويمش و از بوي او به سمت معشوق برم .
    مي خوام نور اين نامه زندگي مو و راهمو روشن كنه .
    راستش من تا الان كاري براي قرآن انجام ندادم و تقريبا ميشه گفت زندگي كاملا ديني هم نداشتم.اما مي خوام ببينم كه واقعا حفظ قرآن مي تونه به من كمك كنه ؟يا نه ؟(همونطوريكه اشاره كردم كه واسه خيليا چراغ راه نشده و بقول خود قرآن بر قلوبشون اقفاله ؟افلا يتدبرون القرآن ام علي قلوب اقفالها؟!)به من و رابطه ام با خدا .به من و رابطه ام با پدر و مادرم .به من و رابطه ام در اجتماع .به من و تحصيل ام .به من و دين باوري ام .به من و دين داري ام
    در اصل موضوع شك دارم .آخه آدم وقتي حافظاني رو در جامعه مي بينه كه رنگ و بوي خدا ندارن توي مسيرش شك مي كنه .منم ترس دارم كه مبادا پا تو ي همچين مسيري بذارم وبعد با لباس اسلام خيمه ي كفر علم كنم !

ممنون
    برسرآنم كه گر زدست برآيد
    دست به كاري زنم كه غصه سرآيد
    منظردل نيست جاي صحبت اضداد
    ديوچوبيرون رود فرشته درآيد

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط corpse نمایش پست
    من يه سوال خيلي خيلي مهم دارم واون هم درباره ي مزايا ومعايب حفظ قرآن هست...لطفا دوستان قرآني راهنماييم كنند
    سلام به شما دوست عزیز
    سخنان شما مرا به یاد این حدیث انداخت:

در جريان جنگ جمل مردى از صحابه امام على (ع) سخت گرفتار دودلى و ترديد شده بود، زيرا از يك طرف على (ع) را مى ديد و شخصيت هاى بزرگى كه همراه او شمشير مى زدند و از طرف ديگر عايشه همسر پیامبر (ص) و شخصيتهایى مانند طلحه و زبير که در ركاب او بودند.

اين مرد در حيرتى عجيب افتاده بود و نمى دانست كدام يك از اين دو دسته بر حق اند لذا این تردید خود را به با حضرت در میان گذاشت.

حضرت مطابق یک نقل فرمود:
    انك لملبوس عليك، ان الحق و الباطل لا يعرفان باقدار الرجال، اعرف الحق تعرف اهله و اعرف الباطل تعرف اهله:
    يعنى تو سخت در اشتباهى! حق و باطل را با معيار شخصيتها نمى توان شناخت. تو به جاى اينكه حق و باطل را معیار شناخت شخصيت ها قرار دهى، آنها را معیار شناخت حق و باطل قرار داده اى، نخست خود حق را بشناس، آنگاه پیروان حق را خواهى شناخت و خود باطل را بشناس، آنگاه پیروان باطل را خواهى شناخت.

این حدیث را تنها از باب مناسبت مقام ذکر کردم، نه اینکه بخواهم بگویم در اینجا گروه حقی داریم و گروه باطلی! حیرت و سرگشتگی که شما ذکر کرده اید، مولود عدم شناخت صحیح موضوعی است که به دنبال اثبات یا نفی محاسن و معایب آن هستید. شما بجای اینکه حفظ قرآن را موضوع شناسی نمایید و محاسن یا معایب آن را بررسی نمایید، خود را گرفتار قیل و قال این و آن کرده اید و به جمع آوری سلیقه ها و اقوال دیگران پرداخته اید! با این روش مطمئنا نتیجه ای جز حیرت بدست نخواهید آورد چون بالاخره هر کس در این باب نظری دارد.

توصیه من به شما اینست که بجای غور در این وادی تردید و قیل و قال بی فایده، بدون هیچ پیشداوری به موضوع حفظ قرآن بیندیشید. قلم و کاغذی آماده کنید و در یک صفحه بنویسید محاسن حفظ قرآن و در صفحه دیگر بنویسید معایب حفظ قرآن. بعد در این زمینه به هر آنچه که واقعا به عنوان یک دلیل قابل توجه در موضوع حسن یا عیب حفظ می رسید، در صفحه محاسن و معایب بنویسید (توجه داشته باشید که دلیل منطقی باشد نه فقط یک ادعا). اینکه فلان عالم گفت: من حفظ قرآن را دوست دارم و فلان عالم گفت: حفظ قرآن بد است، این حرفها را کنار بگذارید، علما که معصوم نیستند تا قول یا فعلشان برای ما حجت باشد. در حوزه علمیه، هزاران عالم با هزاران سلیقه داریم و این دلیل نمی شود که ما خود را پیرو سلیقه هایی که تابع زمان و مکان و شرایط فرهنگی و ... بوده نماییم. تنها قول و فعل معصومین (ع) برای ما حجت است.

برای بررسی اهمیت و ارزش حفظ قرآن می توانید این لینک ها را مطالعه فرمایید:

http://www.andisheqom.com/Files/qura...l=4&subid=4203
    http://www.andisheqom.com/Files/qura...id=4203&page=2

http://forum.jameatulquran.com/postt71.html

این از جهت بحث روایی و دینی، اما صرفنظر از این مطالب مطالب دیگری هم در باب حفظ قرآن قابل توجه است که ان شاء الله عرض خواهم کرد.
    ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۰/۰۸/۲۳ در ساعت ۲۳:۱۵
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    1,030
    صلوات
    110
    تعداد دلنوشته
    2
    حضور
    29 روز 9 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    72

نقل قول نوشته اصلی توسط الله و امیر بهرامی نمایش پست

بله.بهتر است به خود قرآن مراجعه بشود اما بد نیست شما جملات رو در ذهن داشته باشی

و البته بسیاری از بزرگان و امامان و پیامبر هم فرموده اند که قرآن کتاب عملی است

به قول امام علی: وقتی سخنی را شنیدید بفهمید و عمل کنید . نه بفهمید و نقل کنید.زیرا راویان فروان اند و عمل کنندگان کم

پیشنهاد می کنم:

قرآن رو به فارسی و نه بصورت کامل حفظ کنید و بیشتر خود قرآن رو از رو بخوانید

و بهتر هست احادیث و سخنان بزرگان دینی و پیامبران رو بخونید تا در تفسیر و فهم بهتون کمک بشه
    سلام علیکم
    دوست عزیز این توصیه شما که قرآن را به فارسی حفظ کنند ،توصیه نابجا و اشتباهی است ؛فصاحت زبان عربی و مخصوصا قرآن کریم به قدری است که حتی با تفسیر های فارسی موجود هم نمی توان حق مطلب را ادا نمود.
    این قرآن نور است ،در روایت آمده درجات بهشت به تعداد آیات قرآن است و در آخرت به حافظ قرآن گفته می شود بخوان و بالا برو.
    حال شما می گویید از هیچی بهتر است؟!
    من حیدریم...

سَر به سَرم مگذارید...

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)