صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نحوه برخورد با کودکان در مساجد

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,069
  مورد تشکر
  2,633 پست
  حضور
  3 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  20

  نحوه برخورد با کودکان در مساجد
  دوستان قرانی وقتی به مسجد میرویم و کودکانمان همراهمان هستند چنانچه به لحاظ رفتار کودکانه با بازی های کودکانه مشغول شودند چگونه برخورد کنیم ؟

  **************************
  منتظر نظرات مستند شما دوستان هستم
  ************************
  وبلاگ اقاقيهاي نوراني شما را به بازديد از خود دعوت مي نمايد
  ************************


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  به نام خدا
  معمولا فرزندان خردسال در محيطهايي كه بزرگسالان بطور رسمي و جدي مشغول به فعاليتي هستند و آنها - خردسالان - نيز به سر و صدا نكردن سفارش مي شوند بي حوصله شده و تحمل آن محيط را ندارند و اين يك حس طبيعي است، يكي از محيطها و فضاهايي كه چنين شرايطي بر آن حاكم است مساجد هستند ، از طرفي هم والدين جهت آشنا نمودن فرزندان با محيطهاي مذهبي مايلند كودكانشان را با مسجد مانوس نمايند لذا بايد با توجه به سن كودك تدابيري اتخاذ نمود كه هر دو هدف محقق گردد .
  كودكان را مي شود با انواع راههايي كه مورد رغبتشان است مشغول كرد مثلا كودكي كه به نقاشي علاقمند است مادر يا پدرش مي تواند يك دفتر و يك مداد به همراه خود داشته باشند و در موقع نماز از او بخواهد كه تا اتمام نماز يك نقاشي بكشد حال يا از صحنه نماز گزاران و مسجد و جانماز و فضاي مسجد و يا هر چيز ديگري كه كودك مايل است .
  برخي كودكان به خوراكي علاقمندند كه از اين راه هم مي شود آنان را در محيط مسجد مشغول نگاه داشت يا از آنها خواست كه در همراهي با نمازگزاران تسبيحي به دست گرفته و هر ذكري كه برايشان مقدور و آسان است را آهسته تكرار كنند ، بنظر مي رسد اگر هر يك از والدين با توجه به شناختي كه از فرزند و علاقمنديهاي او دارد روشي براي حضور علاقمندانه فرزندش در طي زمان انجام فريضه نماز جماعت ، اتخاذ نمايد و قدري هم فضاي مسجد و قانون سكوت يا كم صدا بودن بهنگام نماز را براي فرزندش از قبل توضيح دهد ، مشكل جدي پيش نخواهد آمد و هر كودكي بهنگام نماز ، مشغول بكار خود است .
  بد نيست بزرگترها هم جهت مشاركت در آشنايي كودكان و انس آنها با محيطهاي مذهبي ، قدري سعه صدر بخرج دهند و از حركات و شيطنتهاي قابل اغماض كودكان ، چشم پوشي كنند و بر آنها سخت نگيرند زيرا اين مساله - سخت نگرفتن بر كودكان - يكي از حقوق خردسالان بر بزرگتر هاست .
  يكي ديگر از راههاي آرام نمودن كودكاني كه شيطنت ميكنند استفاده از وعده و وعيد است كه البته نه وعده بايد حكم وظيفه را بخود بگيرد و بصورت مشروط در آيد و نه وعيد ، او را از محيط مسجد زده و بيزار نمايد بهر حال مديريت در تربيت كودك در همه حال بايد لحاظ گردد .
  اگر هم فرزندي در سنين بالاتري قرار دارد مي توان با آشنا نمودنش با نماز و احكام آن - البته نه بصورت اجباري و تكليف آميز - وي را هم با تكاليف ديني اش آشنا نمود و هم از شيطنش كاست .
  اگر مسئولين و متوليان مساجد قدري لطافت و سليقه ي تربيتي بخرج دهند هم مي توانند شيطنت كودكان را در چنين محيطهايي با ابزاري بسيار بسيار ابتدايي كنترل نمايند بنحوي كه هم اين مشكل مرتفع گردد ، هم كودك از مسجد زده نشود و هم به شركت در چنين محافلي علاقمند گردد مثل واگذار نمودن برخي امور آسان - مثل توزيع كتب دعا يا قران يا پذيرايي هاي ساده و ... - و محول نمودن مسئوليتهاي سبك به انان كه قطعا موجب كنترل حس شيطنت كودكانه شان مي شود .
  شخصيت دادن به كودكان و برخورد محبت آميز و محترمانه و صبورانه بهتر از تذكرات تند و اهانت بار و بي حوصلگي هاي مفرط در برخورد با كودكان معصوم و بي تجربه اي است كه مانند ما به بلوغ عقلي و اجتماعي نرسيده اند .
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  رفتار با کودکان در اماکن مذهبی باید آنقدر شایسته باشد که کودک جهت رفتن به این مکانها از خود اشتیاق نشان دهد نه اینکه دلسرد شود رفتاری آمیخته با محبت که عبادت را بسیار دلنشین ببیند و خاطره ی خوب این دوران از این اماکن می تواند در روند حرکت های عبادی موثر باشد .کمااینکه غالبا" تصور میکنند مساجد بیشتر برای کهنسالان است در حالی که عبادت در سن تکلیف کجا و در کهنسالی کجا.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  و اما استناد :
  عرايض بنده در پست قبل مستند به تبيين حقوق خردسالان در رساله حقوق امام الساجدين حضرت امام سجاد عليه السلام است . آن حضرت در بيان حق خردسالان مي فرمايند :

  »واماحق الصغیر فرحمته وتثقیفه وتعلیمه والعفو عنه والستر علیه والرفق بهوالمعونة له والستر على جرائر حداثته فانه سبب للتوبة والمداراة له وتركمماحكته فانه ادنى لرشده»
  خردسالان را بايد مورد رحمت قرار دهى و در تربيت وتعليمشان بكوشى ، از لغزشها آنها چشم پوشى و بر خطاهاى آنان پرده تغافل افكنى ، با ايشان سازگار باشى و ياريشان دهى .
  پوشش خطاهاى كودكانه خردسالان ، زمينه اصلاح رفتار آنان است و انگشت نهادن بر نقاط ضعف ايشان موجب تجرى و بى باكى و تحقير مى شود.
  بايد با كودك مدارا كرد و با او روش براى رشد و هدايت وى مناسبتر است.
  ايشان (ع) 9 حق را براي خردسالان بيان مي دارند :

  1 - مهربانى
  كودك روانى لطیف و ظریف دارد؛ روانى كه جز مهربانى برنمى‏تابد. او ظرفیت عتاب وتندى ندارد و زود مى ‏رنجد و مى‏گرید. آرى، مهربانى ضرورى‏ ترین نیاز كودك است. بدین جهت، امام سجاد(ع) آن را اولین حق كودك برمى ‏شمرد و بر حق تربیت و تعلیم مقدم می دارد. این بدان معناست كه كودك، پیش از نشستن در كلاس تربیت و تعلیم، باید نسیم خوش مهربانى و عطوفت را تجربه كند؛ اقلیم وجودشاز بوى خوش مهربانى عطرآگین گردد و حتى آموزش نیز باید در پرتو مهربانى وعطوفت‏ به انجام رسد. جالب آن است كه در نسخه شیخ صدوق عبارت «فرحمته فى تعلیمه‏» به چشم مى ‏خورد كه تصریح بدین امر است. بدین سان، در مى‏یابیم كه آموزش، به ویژه در دوره ابتدایى، باید با مهربانى و محبت همراه باشد. ایناصلى اساسى و اجتناب ناپذیر است.
  2 - تربیت كودك
  ... وتثقیفه.
  اساسى ‏ترین و ضرورى ‏ترین حق فرزند و خردسال تربیت اخلاقى و معنوى اوست. تربیت‏با اهمیت ‏ترین هدف و بلكه هدف همه تعالیم و معارف اسلامى است. زندگى انسان مسلمان در پرتو تربیت اسلامى معنا پیدا مى ‏كند و ارج و ارزش انسانبه تربیت معنوى و اخلاقى اوست. وگرنه، به فرموده قرآن، مانند حیوان و بلكه از آن هم پست ‏تر خواهد بود. اهمیت والاى تربیت، وظیفه والدین را صد چندان مى‏كند. آنان كه در حیات تربیتى فرزندان اولین نقش را بر جاى مى‏نهند،نخستین و اساسى ‏ترین وظیفه را نیز به عهده دارند و ضرورى است ‏بیش از هرحق دیگرى بدین حق اساسى كودك توجه كرده، در انجام دادن درست آن از هیچ كوششى دریغ نكنند.
  3 - تعلیم و آموزش كودك
  ... وتعلیمه.
  ازدیگر حقوق مهم فرزند سوادآموزى و فراگیرى دانش است. اهمیت‏ سوادآموزى ودانش به توضیح و تاكید نیاز ندارد. پر واضح است، سعادت هرگونه كه تفسیرشود، دانش آموختن اولین و اساسى‏ ترین گام رسیدن به آن است. اگر كسى سعادت را صرفا رفاه مادى و آسایش دنیوى معنا كند، دانش آموختن گام نخست در تحصیلآن است و اگر آن را در قرب الهى و بندگى خداوند جستجو كند كه حق همین است‏باز هم دانش و معرفت از مطمئن‏ ترین راههاى وصول بدان شمرده مى‏شود. دانش كلید حل بسیارى از مشكلات و ابزار دستیابى به بسیارى از مصالح و منافعمادى و معنوى است. بر والدین، كه در برابر سعادت فرزندانشان مسؤولند؛ضرورى است تا زمینه تحقق این حق مهم را برایشان فراهم سازند و آنان را ازنعمت ‏سواد و دانش بهره‏ مند گردانند.
  4 - عفو
  ... والعفو عنه.
  زمینه خطا و اشتباه در اعمال و رفتار كودك بسیار است. آنان در ابتداى مسیر رشد هستند، نه رشد بدنى كافى یافته‏اند و نه عقل و تدبیرشان به حد كمال رسیدهاست. بنابراین، امكان هر نوع لغزش و خطا در رفتار و گفتارشان وجود دارد. والدین و بزرگسالان باید این واقعیت را بپذیرند كه كودكانشان انسانهاى كوچكى بیش نیستند و انتظار بزرگان از آنان داشتن خطاست. پس بجاست كه ازخطاهاى آنان با كرامت و بزرگوارى درگذرند و پوزش آنان را براحتى بپذیرند.
  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۰۴/۰۹ در ساعت ۲۳:۰۲
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  5 - خطاپوشى و تغافل
  والستر علیه ... والستر على جرائر حداثته فانه سبب للتوبة.
  چنانكه بیان شد، در كودكان و نوجوانان، به خاطر عدم رشد كامل عقلانى، زمینه لغزش بسیار است و اشتباه و تقصیر در اعمال و رفتارشان دور از انتظار نیست. واكنش والدین و بزرگترها، در برابر این لغزشها، دو نوع است‏؛ یكى آن كه خطاهایشان را سریع به آنان گوشزد كنند، و احیانا به تنبیه و سرزنش آنان بپردازند و دیگر آن كه، ضمن داشتن حساسیت و توجه، به روش خطاپوشى و تغافل كه روشى درست و اثربخش است، روى آورند؛ چرا كه تغافل از اصول مهم تربیتى است؛ یعنى والدین خود را به غفلت ‏بزنند و چنان وانمود كنند كه خطاى فرزندشان را ندیده ‏اند. چنانچه والدین چنین رفتارى داشته باشند، امكان پشیمانى و بازگشت از خطا بیشتر است؛ اما اگر كودكان و نوجوانان در مقابل هر خطا و تقصیرى با سرزنش و تنبیه والدین رو به رو شوند، احساس مجرم بودنكرده، چنان مى‏اندیشند كه دیگر اعتبار و ارزشى نزد والدین و بزرگسالان ندارند. این امر باعث مى‏شود كه در مراحل بعد نیز لغزش و خطا برایشان زشت نباشد و ارتكاب آن امرى عادى شمرده شود. گذشته از این، سرزنش و تذكرهاى پیاپى، بذر لجاجت را در وجود فرزند مى‏افشاند و زمینه پذیرش اندرز را دراو نابود مى‏كند. امام زین‏ العابدین(ع) به خاطر اهمیت اصل خطاپوشى وتغافل، این حق را مورد تاكید قرار داده و دو بار آن را بر زبان رانده است. آن بزرگوار فایده و سبب خطاپوشى را نیز بیان كرده، مى ‏فرماید: پوشاندن لغزشهاى دوران كودكى و نوجوانى به بازگشت آنان و پرهیز از خطا و لغزش مى‏انجامد.
  6 - رفق و ملاطفت ‏با كودك
  ... والرفق له.
  روحیه لطیف كودك با اندك تندى و خشم، آزرده مى‏شود. بنابراین بزرگسالان، به ویژه والدین، باید از گلهاى زندگى خویش با لطافت و نرمى مراقبت كنند؛ با صبر وحوصله در برابر آزارهاى كودكانه آنان عطوفت و ملاطفت نشان دهند و جز درموارد استثنایى نگاه تند و چهره خشمگین بدانان نشان ندهند.
  7 - كودكان فقراى درگاه بزرگسالان
  ... والمعونة له.
  كودكان كانون نیازمندى و فقرند. نیازهایشان فراوان و كمبودهایشان نمایان است. آنان در لحظه لحظه كودكیشان به حمایت و مراقبت والدین و بزرگترهانیازمندند. نیازهاى جسمانى، نیازهاى عاطفى، نیازهاى روانى و ... از آنان مسكینانى راستین ساخته است. آنها جز در پرتو كمك و حمایت ‏بزرگترها ووالدین قادر به رشد و تكامل و حتى ادامه حیات نیستند. بنابراین بربزرگسالان است كه مستمندان درگاه خویش را یارى دهند و در رفع نیازمندیهاى آنان بكوشند.
  8 - مدارا با كودك
  ... والمداراة له.
  ضرورتمدارا و تحمل رفتارهاى نا سنجیده كودكان امرى روشن است؛ چرا كه آنان درطریق رشد و تكاملند، هنوز دركشان كامل نگشته، خوب و بد كارها را به راحتى تشخیص نمى‏دهند، با آداب اجتماعى آشنا نیستند، ارزشها و ضد ارزشها برایشان بى ‏معناست، خواسته‏ها و انتظاراتشان لباس منطق بر تن نپوشیده است وهمچنان در خیالات و پندارهاى كودكانه خویش غوطه‏ ورند. كنجكاوى و انرژى زیادشان اغلب آنان را به انسانهاى شلوغ و پر درد سر مبدل ساخته و اعمال ورفتار نا سنجیده و آزار دهنده را ویژگى طبیعى‏ شان ساخته است. والدین وبزرگسالان باید این موقعیت كودكان را به درستى درك كرده، با بردبارى بسیارخود را براى تحمل كردار نادرست آنان آماده سازند تا از امتحان بزرگ و سختدوران كودكى فرزندان سربلند برون آیند.
  9 - ترك لجاجت‏ با كودك
  ... وترك مماحكته فانه ادنى لرشده.
  كودكان،به خاطر نداشتن آگاهى لازم و درك كافى، كمبودها و نقص‏هاى بسیار دارند. آنها چه بسا به لجاجت ‏با والدین و بزرگسالان برخاسته، باعث آزار آنهامى‏شوند. در چنین موقعیتى بزرگترها باید با كودكان مدارا كنند و از لجاجت و مخاصمه با آنان جدا بپرهیزند. طبق سخن امام سجاد(ع) این روش براى رشد وهدایت كودكان مناسبتر است.
  منبع

  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۰۴/۰۹ در ساعت ۲۲:۵۹
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,069
  مورد تشکر
  2,633 پست
  حضور
  3 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  20  از مشارکت شما دو دوست خوب قرانی سپاسگزارم .
  چشم انتظار نظرات مستند دیگر عزیزان قرانی نیز هستم .

  دلیل اینکه تأکید بر بیان استنادات دارم جلوگیری از تنش در اختلاف سلایق احتمالی در این موضوع می باشد . چرا که سلیقه شخصی نمی بایست که در بحث علمی وارد شود .
  ************************
  وبلاگ اقاقيهاي نوراني شما را به بازديد از خود دعوت مي نمايد
  ************************


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,069
  مورد تشکر
  2,633 پست
  حضور
  3 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  20  کاش دوستان خوب سایت در این بحث شرکت میکردند تا پربارتر و زیبا تر میشد این مبحث
  ************************
  وبلاگ اقاقيهاي نوراني شما را به بازديد از خود دعوت مي نمايد
  ************************


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  3,876
  مورد تشکر
  7,876 پست
  حضور
  17 روز 10 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  164
  آپلود
  93
  گالری
  155  چونكه با كودك سرو كارت فتاد
  خود زبان كودكي بايد گشاد

  ما عابران رهگذري بي نشانه ايم
  جاماندگان قافله اي جاودانه ايم
  پائيزلحظه ها چه شتابان رسيد وما
  دلواپسان رويش چندين جوانه ايم


  دانلودمحبوب ترین مجموعه تفسیر قران کانون گفتگوی قرانی

  (
  تفسیر20جلدی المیزان)  http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=3611

  گروه شاعران کانون:http://www.askquran.ir/group.php?groupid=140


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  870
  مورد تشکر
  3,433 پست
  حضور
  5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  90
  آپلود
  6
  گالری
  0  حجت الاسلام قرائتی
  این مسجدهایی كه بچه در آن نیست یك مشت آدم آهنی هستند. نسل منقرض، ما باید نسل نو بیاوریم. قرآن می‌گوید: بچه زینت است. مال و اولاد زینت است. بعد می‌گوید: مسجد می‌روی زینت ببر. مال زینت است، مسجد می‌روی زینت ببر. یعنی چه؟ یعنی پول در جیبت بگذار به یك فقیر بده. بچه زینت است. بعد می‌گویی: مسجد می‌روی زینت ببر. یعنی دست بچه را بگیر، بچه مسجد نیاید یعنی چه؟

  هستی در آنجاست که مردمان نیستی می انگارند...!
  شهید آوینی
  ما عاقلانه فكر مي كنيم وعاشقانه عمل مي كنيم
  شهيد سيدحسين علم الهدي
  http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=6083
  سخنان آقا در مورد ازدواج


  حرف آخر:
  مرنج و مرنجان!
  همین
 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  به نظر من باید ازشون استقبال گرمی با خوشرویی بشه
  باید احترام گذاشتن به مسجدرو با نحوه برخورد درست بهشون یاد داد
  باید کودک رو با آداب مسجد و پاک بودن محیط مسجد آشنا کرد
  تشویق کودک با هدایای کودکانه هم تاثیر زیادی در کودک میذاره
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود