جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: .:::: گزارش جلسات کانون گفتمان قرآن ::::.

نوشته
    125
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    34

.:::: گزارش جلسات کانون گفتمان قرآن ::::.

.:::: گزارش جلسات کانون گفتمان قرآن ::::.

جلسه مديريت محترم سايت کانون گفتمان قرآن، با کاربران این سایت

موضوع جلسه:
    بحث و گفتگو و تبادل نظر ميان کاربران و مديريت سايت

زمان : روز چهارشنبه 19 / 3 / 89 ـ ساعت 21:30 شب الي 23:00

مکان :
    مسنجر ال فور آي ـ تالار آيه هاي انتظار

گزارش:

جلسه با قرائت آيات شريفه قرآن راس ساعت 21:30 رسميت پيدا کرد. سپس نوبت به فرمايشات جناب آقاي زارع رسيد که البته به دليل مشکل فني اي که در ميکروفن ايشان پيش آمد، قدري به تاخير افتاد. و نهايتا هم صحبت هاي ايشان از طريق تلفن توسط يکي از مديران تالار در کنفرانس پخش شد.

در ابتدای جلسه مدیریت محترم سایت جناب زارع صحبت را آغاز کردند که متن صبحت های ایشان به شرح زیر میباشد:
    « ابتدا لازم مي دونم خودم رو معرفي نمايم. بنده مهدي زارع هستم که فعلا در آي دي خادم قرآن در خدمت دوستان هستم. و همچنين بر خودم لازم مي دونم از حضور تک تک عزيزان که در اين جلسه حضور به هم رساندند، تشکر و قدرداني نمايم. همچنين از مديران محترم تالار که زحمت اداره اين جلسه را به عهده گرفتند نيز کمال تشکر و امتنان را دارم.

در ابتدا روايتي از آقا اميرامومنين علي عليه السلام را عرض مي کنم. ان شاءالله که همگي بتوانيم عامل به اين فرمايش گهربار باشيم. حضرت مي فرمايند: « اهل القرآن اهل الله و خاصته » اهل قرآن، اهل خدا و خواص اويند. يعني: افرادي که اهل قرآن هستند، و انديشه قرآن در ذهن و زبان و فکرشان هست و عملشان نيز قرآني مي باشد، اين افراد اهل خدا و خواص او هستند.

بحث اصلي ما در اين جلسه پيرامون «جهاد مجازي» مي باشد. در خصوص اهميت جهاد مجازي از مقام معظم رهبري حفظه الله مي فرمايند: « امروز اينترنت و ماهواره و وسايل ارتباطي بسيار متنوع وجود دارد و حرف، آسان به همه جاي دنيا مي‏رسد. ميدان افکار مردم و مؤمنين، عرصه‏ کارزار تفکرات گوناگون است. امروز ما در يک ميدان جنگ و کارزار حقيقي فکري قرار داريم. اين کارزار فکري به‏هيچ ‏وجه به زيان ما نيست؛ به سود ماست. اگر وارد اين ميدان بشويم و آنچه را که نياز ماست (از مهمات تفکر اسلامي و انبارهاي معارف الهي و اسلامي) بيرون بکشيم و صرف کنيم، قطعاً بُرد با ماست؛ ليکن مسأله اين است که ما بايد اين کار را بکنيم.»

همانطور که اطلاع داريد کانون گفتمان قرآن محيطي هست براي تبادل نظر در مباحث قرآني. و تمام سعي و تلاش حقير و دست اندرکاران سايت اين هست که با فراهم نمودن بستري آرام و دور از هياهو، گفتگويي علمي و صميمي را در موضوعات متنوع قرآني و علوم وابسته خدمت شما عزيزان ارائه دهيم. و البته اين ميسر نخواهد شد مگر با همکاري و همياري تمام دوستان. چرا که در واقع ارزش سايت به کاربران فعال آن است و سرمايه اصلي کانون گفتمان قرآن، شما عزيزان هستيد.
    و ما قصدمون بر اين هست که در اين زمينه بتوانيم با فعاليت لازم، حداقل يک سايت قرآني را در بين صد سايت برتر الکسا داشته باشيم، اگر دوستان در اين زمينه پيشنهاداتي داشته باشند، در خدمت هستيم.
    يکي از راهکارهاي رسيدن به اين هدف، طرحي با عنوان: «جهادگران مجازي» مي باشد که در اين زمينه توضيحاتي را عرض مي کنم.

اينترنت يک فضايي هست که به اين فضا افراد بسيار زيادي مراجعه مي کنند. در اين فضا اطلاعات بسيار زيادي رد و بدل مي شود. هر محققي که بخواهد در مورد مطلبي تحقيق داشته باشد، مسلما به اينترنت سري مي زند و از طريق سرچ در موتورهاي جستجو مي آيد و به دنبال مطالب خودش مي گردد.

بلاخره ما هم به عنوان فعالان قرآني يک وظيفه اي در اين زمينه داريم و آن اينکه بتوانيم محتواهاي بسيار فراوان ديني يا به تعبير مقام معظم رهبري، از انبارهاي معارف الهي خارج کنيم و در فضاي اينترنتي قرار بدهيم. تا هر کس هر سوالي داشت در مورد هر موضوع ديني، بيايد و از طريق سرچ به آن مطالبي که لازم دارد، دست پيدا کند.

سؤال یکی از حاضرین در جلسه: هدف و منظور از جهاد مجازي چيست؟ جهاد مجازي در چه زمينه اي؟

پاسخ مدیریت سایت:
    علاوه بر مطلبي که در بالا عرض شد، منظور و هدف ما از جهاد مجازي اين است که بتوانيم آموزه هاي قرآني را در فضاي مجازي ترويج بدهيم. و در اين فضا بتوانيم در مورد ترويج و تبليغ آموزه هاي ديني، تا جايي که از عهده مان بر مي آيد تلاش و کوششمان را انجام دهيم.

يکي از اين روش ها، کتاب هايي هست که دوستان در سايت قرار مي دهند و اما اين اول کار ماست و ان شاءالله به اميد خداوند برنامه هاي آتي در اين زمينه به اطلاع دوستان خواهد رسيد. و البته در اين زمينه مشتاقانه پذيراي نظرات، پيشنهادات و انتقادات عزيزان هستيم.

اما زمينه هاي ديگري که مي توانيم در اين جهاد مجازي قرآني فعاليت کنيم، مي تواند اين موارد باشد:

با انتشار لينک هاي مختلف قرآني و مذهبي در سايت هاي مختلف، با توليد نرم افزارهاي قرآني، با توليد لوگوهاي قرآني و جاذبه هاي ديگري که به واسطه آنها بتوانيم کاربران اينترنتي را به سايت هاي قرآني هدايت کنيم.

من برخي اوقات افسوس بسياري مي خورم که خيلي از کاربران اينترنتي با سايت هاي قرآني و مذهبي آشنايي ندارند. در حاليکه ما با ارائه يک لينک يا لوگوي جذاب به آنها، مي توانيم اين سايت ها را به آنها معرفي کنيم و باعث بشيم که حداقل اگر سوالاتي در زمينه هاي قرآني داشتند، به پاسخ سوالاتشان برسند.

البته ناگفته نماند که در حال حاضر در اين زمينه ها فعاليت هاي بسيار مفيد و ارزنده اي انجام گرفته است که قابل تقدير مي باشد. از جمله: فعاليتي که دوستان در انجمن هاي مختلف سايت در زمينه قرار دادن کتب مذهبي با موضوعات متنوع ديني شروع کرده اند؛ ويژه نامه هاي جذاب، مفيد و متنوعي که در مناسبت هاي گوناگون ديني توسط دوستان تهيه مي شود؛ طراحي و ترويج نرم افزارهاي پرسمان ديني در موضوعات مختلف مذهبي که دوستان در همه اين عرصه ها زحمت زيادي کشيده اند و در فضاي اينترنت نيز بازتاب بسيار خوبي داشته است. و بنده وظيفه خودم مي دانم در همينجا از زحمات تمامي اين عزيزان بزرگوار، کمال تقدير و تشکر را داشته باشم.

يک زمينه ديگري که من تصور مي کنم مي توانيم در زمينه جهاد قرآني داشته باشيم اين است که بياييم و گروهي در سايت تشکيل دهيم به اين صورت که اين عزيزان بيايند و سوالاتي که در سايت ايجاد مي شود را در سايت هاي معتبر پاسخگويي جستجو کنند و جواب هايي که در آن سايت ها پيدا مي کنند را با ارائه لينک و منبع مورد نظر، در سايت قرار بدهند.

با اين روش اولا کمکي در امر پاسخگويي به پاسخگويان سايت خواهند نمود؛ و ثانيا، در آموخته هاي خودشان هم بسيار موثر واقع خواهد شد. يعني خواهند توانست بعد از مدتي خودشان به عنوان يک پاسخگو باشند و زماني که در موقعيت هاي گوناگون اجتماع با سوال و شبهه اي مواجه مي شوند، بتوانند خود پاسخگو باشند.

پاسخ سؤال کاربران در زمینه چت روم سایت:

سوال ديگري که دوستان بسيار مطرح مي کنند، دليل بسته بودن چت روم سايت هست. لازم است در اين زمينه عرض شود که: مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني که سايت ما نيز جزئي از اين مرکز هست، بنا دارد فعاليت هاي خود را در زمينه هاي مختلف پاسخگويي، در بخش هاي خاص به صورت متمرکز انجام دهد. يعني پاسخگويي به صورت آنلاين و چت، در بخش مربوط به خودش صورت مي گيرد، پاسخگويي به صورت آفلاين در سايت هاي مربوطه، پاسخگويي کتبي و تلفني نيز در قسمت هاي خاص خودش انجام مي گيرد.

ان شاءالله موضوعي را در اين زمينه ايجاد خواهيم کرد و پاسخگويي آنلاين را در آن معرفي مي کنيم تا هر کدام از دوستان در زمينه هاي قرآني، اعتقادات، مشاوره و هر موضوع ديني سوالي داشتند و مايل بودند به صورت آنلاين پاسخ خودشان را دريافت کنند، بتوانند به بخش هاي مربوطه مراجعه نمايند.

ادامه در پست بعد ...

2.  

نوشته
    125
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    34

ادامه گزارش جلسه مديريت محترم سايت کانون گفتمان قرآن، با کاربران این سایت

پاسخ به سؤال کاربران درباره پاسخگویان قبلی سایت:

سوال ديگر، در مورد پاسخگويان محترمي هست که سابق در اين سايت مشغول فعاليت بودند و در حال حاضر در جمع ما نيستند. تعدادی از اين عزيزان در حال حاضر در فضاهاي ديگري از مرکز ملي پاسخگويي از طرف مرکز در حال فعاليت هستند. بنده خودم زماني در کانون قرآن به عنوان پاسخگو بودم. بعد از مدتی با عنوان مدير کانون در خدمت دوستان بودم سپس مسئولین مرکز صلاح دانستند که در مدیریت بخش پاسخگویی در سایت کلوب را بعهده بگیرم و فعلا هم که چند وقتي هست مجددا به عنوان خادم سايت، در خدمت دوستان کانون هستم.
    به هر حال مرکز ملي پاسخگويي، بخش هاي مختلفي براي فعاليت دارد و هر کجا که دوستان بيشتر به حضورشان نياز باشد، آنجا از تجربياتشان استفاده می شود.

در پايان، باز هم از همه دوستاني که لطف کردند و در اين جلسه تشريف آوردند، ممنون و متشکرم. اين تجربه اول بود. ان شاءالله سعي خواهيم کرد حداقل در هر ماه يک جلسه به صورت گفتگوي آنلاين با دوستان داشته باشيم، و مطالبي که در سايت مطرح مي شود و احتمالا نمي شود به صورت آفلاين پاسخگويي کرد، بنده در خدمت دوستان باشم.

البته به شرط اينکه از اين فرصت به خوبي بتوانيم استفاده کنيم. و اين ميسر نخواهد شد مگر با همکاري و همياري تمامي دوستان و عزيزان.

به عنوان اختتاميه جلسه، حديث ارزشمندي را از آقا اميرالمومنين علي عليه السلام عرض مي کنم. ان شاءالله که بتونيم عامل باشيم.

حضرت مي فرمايند:
    «عليكم بهذا القرآنْ احلّوا حلاله، حرّموا حرامه و اعلموا بمحكمه و ردّوا متشابهه الى عالمه، فانّه شاهد عليكم و افضل ما به توسلتم» (غرر الحكم، ح 1986، ص 111)
    شما را سفارش مي کنم به قرآن، حلالش را حلال و حرامش را حرام بدانيد و به آن آياتي که محکم هستند و معناي روشن و واضحي دارند، عمل کنيد. و اون آياتي که معناي واضح و شفافي ندارد و احتمالات زيادي در مورد آنها هست، به عالم و داناي فن برگردانيد و از آنها سوال کنيد، چرا که قرآن شاهد و گواه بر شما هست. و بزرگ ترين و با ارزش ترين چيزها در دنيا اين هست که به قرآن توسل کنيد و به او متمسک شويد.

چقدر خوب هست که انسان وقتي صبح از خواب بيدار مي شود اين تصميم را بگيرد که من امروز رفتاري قرآني خواهم داشت. من امروز تلاش خواهم کرد همانطوري که خداوند متعال در قران گفته عمل کنم. و آخر شب قبل از خواب چند دقيقه فکر کند که آيا امروز رفتار من قرآني بوده يا خير. آيا اگر قرآن گفته انفاق کن، انفاق کردم؟ قران گفته غيبت نکن، غيبت نکردم؟ گفته از عمرت استفاده کن، خوب استفاده کردم؟ آيا به آموزه هاي قرآن عمل نمودم؟

عزيزان توجه کنيد. بنده ابتدا خودم را که به عنوان خادم قرآن در خدمت دوستان هستم عرض مي کنم، اگر اعمالم با قرآن سازگار بود، خادم واقعي قرآنم.

نکته مهم ديگري که حضرت اشاره مي کنند اين هست که بايد بدانيم در آن دنيا از همه اعمال ما حساب و کتاب مي کشند. مي پرسند: وقتي به کانون گفتمان قرآن رفتي، در آنجا فلان مطلب را قرار دادي، چرا اون پست رو نوشتي؟ هدف تو چه بود؟ آيا نيت خيري داشتي؟ آيا قصدت رضاي خدا بود؟ همه اش حساب و کتاب داره!

وقتي آقا اميرالمومنين عليه السلام مي فرمايند: احلّوا حلاله و حرّموا حرامه، يعني: اگر قرآن مي فرمايد غيبت پشت سر مومن نکنيد، اگر قرآن فرموده افترا و تهمت به ديگران نزنيد، مراقب باشيم مرتکب اين کار نشويم. اگر قرآن فرموده فعاليت قرآني داشته باشيد، اين کار را انجام بديم.

و آسيب ديگري که حضرت تذکر مي دهند و يکي از مشکلات عمده اي هم هست که در برخي از موارد پيش مي آيد، اين است که گاهي ما مي آييم آيات قرآن را بر اساس نظر شخصي خودمان تفسير به راي مي کنيم. که اين واقعا عملي ناپسند و نابخشودني هست. به هر حال تفسير قرآن لازمه اش تخصص هايي هست که رسيدن به آن نياز به گذراندن علوم و رشته هايي خاص دارد. حضرت در اين قسمت تاکيد مي کنند که: اينگونه نباشيد که آيات متشابه را به زعم و انديشه خودتان تفسير کنيد و فکر کنيد که درست تفسير مي کنيد.

در فرمايش شريف ديگري نيز حضرت چنين مي فرمايند که: اتقوا معاصي الله في الخلوات، فان الشاهد و هو الحاکم. (نهج البلاغه، حكمت 324)

برحذر باشيد از معصيت خداوند در خلوتها، زيرا همان خدايي که اکنون شاهد کردار شما است، روز قيامت قاضي و حاکم هست و درباره شما داوري مي کند.

فکر نکنيم الان اينترنت هست و فضاي مجازي و کسي که متوجه نميشه من کي هستم. ميام با آي دي ناشناس مطلبي مي نويسم، نه! همه اين ها حساب و کتاب داره و يک روز بررسي خواهد شد. بدانيم آن زمان قرآن از ما شاکي خواهد بود.

که البته ان شاءالله هيچ وقت اينگونه نشود و قران در آن دنيا شفيع همه ما باشد.

خدايا پروردگارا، به ما شناخت و معرفت بيش از پيش نسبت به تعاليم نوراني قرآن عنايت بگردان
    ما را عامل به تعاليم قرآن قرار بده
    به ما توفيق نشر تعاليم قران عنايت بفرما
    در اين دنيا و آن دنيا ما را با قرآن و اهل قرآن محشور بگردان
    ما را از اهل بيت جدا مگردان
    قلب نازنين آقا و مولامون امام زمان ارواحنا له الفدا از ما راضي و خشنود بگردان
    ما را جزء سربازان حقيقي و خاص حضرت مقرر بفرما
    مقام معظم رهبري مدظله العالي در پناه خود محفوظ دار
    به همه کساني که در راه ولايت قدم بر مي دارند، توفيق ثبات قدم عنايت بگردان
    عاقبت همه ما ختم بخير بگردان
    براي تعجيل در فرج آقا امام زمان و سلامتي وجود نازنينش، صلواتي ختم بفرماييد.

والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری