صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آشنايي با مداح اهل بيت عليهم‌السلام: ‌حاج نزار القطري

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آشنايي با مداح اهل بيت عليهم‌السلام: ‌حاج نزار القطري

مصاحبه حاج نزار با شبکه الانوار کویت
    مهدی مجید
    آشنايي با مداح اهل بيت عليهم‌السلام: ‌حاج نزار القطري حاج نزار القطری در هنگام مصاحبه

این مصاحبه حدود دو هفته پیش از شبکه الانوار پخش شده است و قالب این مصاحبه شبیه برنامه صندلی داغ است که در آن سوالات صریح مطرح شده است.
    نظرشما درباره اشعاري که الان در منبر امام حسین (ع) خوانده می شود چیست؟ چه اشعاري که خودتان خوانده ايد و چه اشعاري كه دیگر مداحان خوانده اند؟
    در حقیقت امروز اشعار پیشرفته تر شده و مثلا مشاهده می کنیم که یك مداح در یك شب عزاداری قصیده ای کامل درباره حجاب می خواند و دیگر مانند قبل نیست که در یک مجلس فقط مرثیه می خواندند و فقط درباره صاحب آن شب ابیاتی خوانده می شد والبته این امر بستگی به جامعه دارد مثلا قصائد تربیتی در بحرین خواندنش عادی است و مردم استقبال می کنند اما در کویت نه استقبال نشد.و جامعه ها با هم فرق دارند و ممکن است یک جامعه ای آمادگی چنین قصائدی را نداشته باشد و ازاین امر استقبال نشود و اما در جامعه ای دیگر بالعکس مردم دوست داشته باشند که مداح قصائد تربیتی هم بخواند .
    یعنی شما اینطور قصائد را تایید می کنید؟
    من در جامعه ای که حس کنم آمادگی داشته باشد ، این قصائد رو می خوانم و برعکس اگرحس کنم نه استقبال نمی شود حتی اگر به من اصرار کنند که اشعار اجتماعی بخوانم ،جواب رد می دهم.
    آیا خدمتگذاران در هیئت یا حسینیه از شما خواسته اند که چه اشعاری بخوانی و چه اشعاری رانخوانی؟
    من تا به حال برایم این مورد پیش نیامده است که و اما پیش آمده که مثلا برای مجلس ایام فاطمیه دعوتم کرده اند و صاحب مجلس به من می گوید دوست داریم یک قصیده از ام البنین (س) بشنویم و من هم خوانده ام و اما از لحاظ خواندن اشعار اجتماعی تا الان از من درخواست نشده است.
    شما از اشعاری که تا الان خوانده ای راضی هستید؟ چه مرثیه و مولودی؟
    من اگر از اشعارم راضی نبودم آنها را نمی خواندم و من به صورت تصادفی اشعارم را انتخاب نمی کنم وشعر هایی را که می گیرم مورد مطالعه قرار می دهم. من قصیده را که از شاعر می گیرم با دقت می خوانم و در کلمات آن دقت می کنم و اگر کلمه ای وجود داشته باشد که من معنی آن را ندانم معنی آن را پیدا می کنم و اگر رضایتم را جلب نکرد آن شعر را نمی خوانم و تا الان اگر هم قصیده ای را خوانده باشم، حتما رضایتم را جلب کرده است و البته این را اضافه کنم که خدا باید قبول کند و اهل بیت(ع) راضی باشند و من کاره ای نیستم و این کار کوچک من را قبول نمایند.
    آیا شما در انتخاب اشعار پارتی بازی هم می کنید؟ مثلا چون فلانی شاعر معروفی است شعر او را بخوانید ؟
    من این نکته را اشاره کنم که من بعضی اوقات دوست دارم تنوع در شعرهایی که می خوانم داشته باشم و شعر را از شاعران دیگری می گیرم.من الان بیشتراز مقداد همدانی شعرهایم را می گیرم و جدیدا هم در منطقه ما زندگی می کند و من پیاده به خانه او می روم و گاهی اوقات پیش می آید که من یک قصیده آماده جدید می خواهم، پیش مقداد می روم و ازاو می خواهم که یک قصیده جدید بگوید و یا اینکه گاهی اوقات به او می گویم که یک قصیده ای با فلان مشخصات می خواهم و او برایم می گوید و اما من گاهی دوست دارم به شعرهایی که می خوانم تنوع بدهم و از شاعران دیگری غیر از مقداد می گیرم .این نکته را هم اشاره کنم که به تمام شاعران حسینی احترام می گذارم و منظورم این نیست که شعرهای آنها خوب نیست.
    نکته دیگری که باید اشاره کنم که من یک انجمن در اینترنت به اسم ملتقی الشعرا دارم و حدود دو سال است که تعدادی از شاعران آنجا اشعارخودشان را می گذارند و من از محرم سال پیش از شعرهای آنها استفاده کردم.
    آیا آنها را می شناسید؟
    نه آشنایی من با بعضی از آنها در این حد بوده است که آنها شعرهایشان را برای مناز طریق ایمیل می فرستند به این عنوان که من دوست دارم شعرهایم را به تو بدهم و بیشترآنها هم از عراق هستند.
    تا الان با آنها ملاقات نکرده اید؟
    نه تا به حال آنها را ندیدم و فقط چند نفر از آنها با من تماس گرفته اند و گفتند که دوست داشیم صدای تورا بشنویم.
    آیا نمیترسید؟
    از چه؟
    از اینکه قصیده یک شاعر را که نمی شناسید یا اینکه معروف نیست را می خوانی؟
    اینکه معروف باشد یا نباشد به من ربطی ندارد و امام حسین(ع) هستند که معروف می کند.بگذارید من صریح بگویم من برای حسین(ع) می خوانم وآن شخصی هم که شعر گفته برای حسین(ع) گفته است و در این میان من کاره ای نیستم و این مهم نیست که چه کسی شعر گفته است.
    مسئله عرف جامعه این است که از شاعر معروف شعر می گیرند حتی اگر شعر بی کیفیتی باشد.
    من در این مسئله ضد جامعه هستم ..یک شخصی به من می گوید که قصیده فلان مداح رو شنیدی؟.وقتی که گوش می دهم متوجه می شوم که نه وزن اشعاری که می خواند درست است و نه سبک درستی را اجرا می کند و اشعاری که می خواند معنای درستی ندارد!!! و چون مداح یا شاعر معروفی است مردم می گویند این درست است!!و من این نکته رو بگویم که برای مداحان و شعرا احترام قائلم و من منظورم این نیست که آن شخصی که از این لحاظ مشکل دارد، نخواند، نه بخوان تا حدی که جان داری اما سبک یا شعری که می خوانی رکیک نباشد تا بهانه دست دشمنان ندهی.و اگر شما به اشعار مداحان قدیمی بزرگ مراجعه کنید،مشاهده می کنید که ازمجموعه ای کلمات ساده استفاده کرده اند ولی چون ساده است به دل می نشیند.
    آیا نزار قطری در قبال دعوتی که برای یک مجلس ازاو می شود شرط می گذارد که این قدر پول بدهید یا شرط می کنید که مثلا مجلس باید جمعیتش زیاد باشد؟
    من اول سوال دوم رو جواب می دهم اینکه تا حالا من از هیچ کسی این شرط را نکردم که مجلس باید پر جمعیت باشد و یا چون آن مجلس شلوغ تراست آنجا بخوانم و شما کسی را پیدا نمی کنید که بگوید نزار را دعوت کردیم اما بخاطر اینکه پول نمی دادیم یا جمیعیت کم بود نیامد و من اگر هم دعوت کسی را رد کرده باشم به خاطر این بوده که در محل کارم بودم(ایشان در قسمت مونتاج اخبار شبکه الرای هستند و به خاطر شغل شان مجبور هستند تا نیمه های شب در محل کار خود باشند) و یا اینکه مسافرت بودم و یا اینکه در یک هیئت دیگر دعوت داشتم .در یکی از مجالس یکی از خادم هیئت ها به من تلفن کرد و به من گفت که هیئت ما می آیید؟گفتم بله می آیم.آن شخص تعجب کرد که شرط و شروط ندارید!؟نمی خواهید حسینیه ما را ببینید؟ .سیستم صوتی را آزمایش کنید؟ گفتم نه من می آیم و در هیئت شما می خوانم و بعد گفت که تعداد زیادی به هیئت ما نمی آیند.گفتم من فقط یک نفر هم باشد شعرم را می خوانم و تمام می کنم و اآگر همان یک نفر هم برود بازهم می خوانم تا شعرهایم تمام بشود.
    اما در مورد اجر و پول بگویم که مداحی کار من نیست و خودم کار می کنم و کارمند هستم و مثل بعضی از مداحان نیستم که درآمدم از این راه باشد و من نمی خواهم با این حرفم دل هیچ مداحی رو به درد بیارم و من کاره ای نیستم و برای همین از مداحان دیگر صحبت نمی کنم، چون اگر از من ناراحت بشوند جواب حضرت زهرا(س) را فردای قیامت چه بدهم ! و فقط از خودم می گویم. من کارمند هستم و درآمدی که بدست می آورم به نظر خودم خوب است، چون مطمئنم که خانواده ام تا یک هفته غذا دارند که بخورند و این برای من یعنی غنا .کسی که فقیر هست در واقع نان شب خود را ندارد و من خدا را شکر آنقدری حقوق می گیرم که تا یک هفته خانواده ام تامین است و خدا را شکر محتاج کسی نیستم.
    برگردم به بحث،بله من شرطی نذاشتم که مبلغ معینی به من بدهند و یا هدیه مشخصی و هر جا که من را دعوت کنند من اگر بتوانم بروم می گویم انشالله می آیم.یعنی شما تصور کنید که من در یک مناسبت مذهبی درخانه نشسته باشم!! و من را دعوت کنند و نروم!!به خدا خودم را دفن می کنم اگر این طور باشد. باور کنید من در ان لحظه یا جایم بالای منبر است و یا پشت تریبون در خدمت اهل بیت (ع) باشم ، چه با اجر چه بدون اجر مادی باشد، برای من مهم نیست و من می خوانم.
    جواب شما دیپلماتیک بود.
    نه من دلیل و شواهد دارم، بگذارید در این امر صریح باشم .
    من را یک بار به یک کشوری دعوت کردند و من دو روز مرخصی گرفتم بعداز آن بلیت و ویزا را خودم تهیه کردم و آنجا رفتم وخواندم، فکر می کنید چه چیزی به من دادند؟یک قفس که در آن دوعدد بلبل بود و من از این قضیه ناراحت نیستم بلکه خوشحالم که هیچ اجری را از هیچ هیئتی مطالبه نمی کنم .
    در منطقه ای که من زندگی می کنم چند حسینیه وجود دارد که من را دعوت کردند و اینجا دیگر نزدیک خانه ام بود و برای رفتن به آنجا خستگی راه وجود نداشت . من آنجا یک قصیده قدیمی خواندم و موقعی که می خواستم بیرون بیایم به من یک پاکت دادند، این در حالی بود که من هیچ شرطی برای آنها نگذاشته بودم.
    شما که اینطور جواب دادید و یک سوال دیگری به ذهنم آمد اگر جواب صریح می دهید بپرسم.؟
    بپرسید من ترسی ندارم و جواب صریح می دهم.
    بله شما شجاع هستید.بیشترین هدیه ای که گرفتید و کمترین هدیه؟
    چشم جواب می دهم. ارزشمندترین هدیه ای که گرفتم در قم بود که فکر کنم دیگر بهتر از این هدیه بدست نیاورم و من موقعی که داشتم می خواندم دور گردنم یک پارچه قرمز را قرار دادند و من نمی دانستم آن چیست!بعد که پایین منبر آمدم ،پرسیدم این چیست؟
    گفتند این پرچم بالای گنبد امام حسین(ع) است و نمی توانم احساسم را در آن لحظه برایتان توصیف کنم و من با پرچم بالای گنبد اباعبدالله الحسین(ع) پوشانده شده بودم و در همان شب که مجلسم تمام شد ، مسوول یک هیئت دیگر به اسم بیت العباس(ع) آنجا آمدو به من گفت که الان به حسینیه ما بیا که یک دیداری داشته باشیم و ممکن است هم از شما بخواهم که برای ما بخوا نی و من هم جواب رد ندادم و به حسینیه بیت العباس(ع) رفتم. آنجا به جز مسوول هیئت دو نفر دیگر در حسینیه بودند و نشستیم صحبت کردیم و یک شعر را برای آنها بدون سینه زنی خواندم و بعد که از آنجا داشتم بیرون می رفتم یک پرچم دیگری به من دادند و گفتند این پرچم بالای گنبد حضرت عباس(ع) است و من در یک شب گرانترین هدیه های معنوی خودم را گرفتم و فکر نمی کنم دیگر مثل این هدیه را بدست بیاورم.
    اما کمترین هدیه ؛آیا از صفر پایین تر هم هست؟.............. نه
    من مجالس زیادی می خوانم که به من از لحاظ مادی چیزی نمی دهند و من همچنین ناراحت نمی شوم چون می گویم شاید خدا این جور مجالس را از من قبول کند و من این جور مجالس رو کوچک نمی پندارم و همچنین بگویم که از لحاظ مادی کمتر از صفر هم وجود دارد که شما را به یک کشور خارجی دعوت کنند و شما پول ویزا و بلیت بدهید و همچنین دو روز مرخصی بدون حقوق بگیرید و بعد آنجا بروید و از لحاظ مادی هیچ چیزی به شما ندهند ولی اجر معنوی بسیار زیادی به من می دهند (مادیات را باید کنار گذاشت).
    و اما شما سوال پرسیدید و من باید کامل جواب بدهم . بیشترین هدیه مادی من مربوط می شود به یک مجلس موقعی که داشتم ازآن مجلس بیرون می رفتم یک کیف سامسونت بزرگ پراز پول به من دادند یعنی این کیف را من وقتی باز کردم دیدم پر از پول هست و خیلی سنگین بودو این نبود که در کیف مثلا عطری و یا شیئ سنگینی در کیف گذاشته باشند نه پراز پول بود و این بیشترین هدیه مادی بود که به من داده اند.
    شما سبک هایی را که می خوانید را از ترانه و آهنگ ها می گیرید؟
    نه. من سبک ترانه و آهنگ رو اشعارم نمی گذارم. و حاضرهستم شخصی بیاید به من بگوید که نزار این سبک را از آهنگ و ترانه گرفته است!.دقت کنید من دارم می گویم از سبک ترانه ای که یک آهنگساز آن را ساخته باشد. و من حتی حاضر نیستم کلمه ترانه و آهنگ را به زبانم بیاورم.
    مثلا یک جایی می روم یک نفر به من می گوید که این سبک شما شبیه آهنگ و ترانه است یا اینکه می گوید سبک این قصیده ، سَبُک و مبتذل است .من به او گفتم که خود شما می گویید شبیه ترانه است و یا اینکه شاید از نظرشخص شما سَبُک و مبتذل باشد و از نظر دیگران این مبتذل نباشد. به او گفتم که شما به من بگویید که فلان سبک قصیده من از ترانه فلان خواننده گرفته شده است و من حاضرم اگر شخصی پیدا شد که این ادعا را ثابت کند من شخصا یک معذرت خواهی ازهمه مردم در تلوزیون انوار می کنم و ازشما می خواهم که آن قصیده را پاک کنید.فقط برای من دلیل بیاورید که فلان سبک نزار از یک آهنگ ترانه گرفته شده است.
    من یک نکته را بگویم که بعضی سبک ها مربوط به میراث یک کشور است و هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که من آهنگساز این سبک هستم و جزو سبک های سنتی یک کشور است. مثلا قصیده عصفوره سبکش سنتی است و یا قصیده یا حمام المدینه (که در ولادت حضرت رسول (ص) امسال خوانده شد) این از میراث سبک های لبنانی است و کسی نمی تواند بگوید که این سبک برای من است بلکه نه این مربوط به یک کشور می شود و اگر من استغفرالله از ترانه گرفته باشم ،حتی دوست ندارم این کلمه را به زبانم بیاورم بله می گفتم اگر از یک ترانه گرفته باشم این از حق آهنگسازش است که از من شکایت کند و شما به من بگویید آیا این سبک برای کسی هست؟ و یا کسی جرات دارد بگوید که این سبک برای من است؟ !!نه و این مربوط به میراث یک کشور است .
    همینطور کارهایی وجود دارد که من از میراث کشور ایران گرفتم و اینها همه میراث هستند و قصائدی هستند که خیلی قدیمی شدند که در زبان فارسی مثلا مداح معروف بوشهری مرحوم ملا بخشو قصائدی خوانده است که الان به میراث ایران تبدیل شده و ممکن است که من از ایشا ن سبک بگیرم و بگویند که این سبک آهنگ هست ولی این از میراث است وهیچ کسی مالک آن نیست .
    حالا چرا سبک ترانه نمی خوانید؟
    یعنی چه؟! مگر سبک ها کم هستند که من از ترانه بگیرم و من خودم سبک درست می کنم.
    اینکه این سوال را می پرسم میخواهم بینندگان بدانند که چرا سبک ترانه نمی خوانید؟
    دوباره می گویم مگر سبک کم است که من از ترانه بگیرم!! مثلا این را بگویم یک شخصی به من گفت که این سبک ترانه است و با این سبک را روی این شعر بخوان و اگر این را بخوانی خیلی زیبا می شود و طرفدار زیاد پیدا می کند.من در درجه اول گفتم چون سبک ترانه است من این را نمی خوانم و نمیخواهم مرتکب گناه بشوم و و درجه دوم نمی خواهم طرفدار پیدا کند و مگر ما مداحان بین خودمان مسابقه داریم میدهیم!! من آن شعررا با سبک خودم می خوانم ولو با سبک آرام و به قول همان شخص با طرفداری کمتر می خوانم و نمی خواهم مرتکب گناه بشوم!من اگر شعری بخوانم که خدا و اهل بیت (ع) راضی نباشند و یا به قول دیگر فتوای مرجعیت منافات داشته باشد که آن چیزی که می خوانید در شان مجالس لهو و لعب باشد حرام است !!
    میان کلام شما من یک نکته را اضافه کنم که خواندن یک سبک ترانه آن معنویت را از ذات شعر و کلمات می برد .
    بله درست است. یک نکته دیگر هم بگویم ، ممکن است یک مداح یک قسمت از سبکش را از یک دستگاه (دستگاه های هفت گانه موسیقی)و یا یک قسمت از سبک ترانه می گیرد و این عیبی ندارد ، ولی وقتی کل شعر را از سبک ترانه بگیرد این مشکل دارد و این بخاطر این است که وقتی آن شخص می خواند بعضی از مستمعین به یاد آن ترانه می افتند و ما هم ترانه گوش نمی دهیم و این را اشخاصی که گوش می دهند به من می گویند و مثلا یک بار به من گفتند که فلان قصیده ای که فلان مداح خواند از سبک ترانه یک خواننده زن گرفته است!! شمارا به خدا این عیب نیست که یک مداح سبک ترانه یک زن را در قالب اشعار مذهبی بخواند!!!
    این قسمت اول مصاحبه حاج نزار با شبکه الانوار بود و انشالله به زودی قسمت دوم را در سایت قرار خواهیم داد.
    والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
    ترجمه مهدی مجید
    http://www.nazaralqatari.net/home/in...=10&lang=farsi
    ویرایش توسط tabatabay : ۱۳۸۷/۰۳/۰۹ در ساعت ۲۱:۳۴
    سایت باب الحوایج شهید حضرت علی اصغر علیه السلام

2. تشکر

3.  

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سایت مجمع بزرگداشت جهانی حضرت علی اصغر علیه السلام
    www.aliasghar.org

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

گفت وگو با نزار القطرى، مداح مشهور ايرانى

گفت وگو با نزار القطرى، مداح مشهور ايرانى
    انا مظلــــــــــــــوم حسين - 16/04/2008 - 11:37 ب | دفعات بازديد: 235

(( شما به ايران سفرى داشتيد لطفاً كمى درباره اين سفر و برنامه اى كه داشتيد صحبت كنيد.
    به دعوت سازمان صدا و سيما و همكارى مجمع جهانى يادواره حضرت على اصغر(ع) ( شيرخوارگان حسينى ) و هيأت هاى مذهبى ايران كه به من لطف داشتند به ايران آمده ام.
    جا دارد از شاعر بزرگ استاد مجد كربلايى تشكر كنم كه بنده در مداحى ها از اشعار ايشان بهره مى برم.)).

انا مظلـــــــــــــــــوم حسين
    انا محــــــــــــــــــروم حسین

مجمع بزرگداشت جهانی حضرت علی اصغر علیه السلام
    سایت باب الحوائج شهید حضرت علی اصغر علیه السلام
    www.aliasghar.org
    www.alasghar.com

« امير مداحان» عنوانى است كه اعراب «نزارالقطرى» را به اين نام مى خوانند. مداح ۳۷ ساله ايرانى الاصل همان گونه كه تصور مى كرديم فارسى را سليس و روان صحبت مى كند. تاهنگامى كه توانستيم براى ويژه نامه نوروز گفت وگويى با وى داشته باشيم چيزى حدود ۲ ماه طول كشيد. اصالتاً از لارستان فارس است و بزرگ شده قطر.
    سؤالات ما را مى شنيد، اندكى تأمل مى كرد و بعد با طمأنينه آنها را جواب مى داد. گفت وگوى صريح و بى پرده ما با نزارالقطرى از نظر گرامى تان مى گذرد.

انا مظلـــــــــــــــــوم حسين
    مختار پرتو- احسان تقدسى

خودتان را معرفى كنيد؟
    مادرم نام مرا نظرعلى گذاشته بود ولى چون در زبان انگليسى نوشتن نظر و نزار شبيه هم است اين اشتباه اتفاق افتاد، يعنى وقتى پرستار از مادرم پرسيد اسم نوزاد چيست ، مادرم گفت نظر و پرستار اسم من را به انگليسى نوشت، وقتى خواستند اسم مرا ثبت كنند به عربى نوشتند نزار، كه شكر خدا هم اسم بدون معنايى در نيامد. نزار اسم يكى از اجداد پيغمبر است و بنده با افتخار مى گويم كه من يك ايرانى هستم اما متولد و بزرگ شده كشور قطر هستم. از دوره ابتدايى تا دوره دبيرستان را در رشته تجربى درمدرسه ايرانى هاى شهيد بهشتى در كشور قطر گذراندم و هم اكنون در كويت زندگى مى كنم. سى و هفت ساله و متأهل هستم و سه فرزند دارم به نام هاى كوثر هفت ساله ، حسين پنج ساله و على يك ساله.
    اصليت شما از كجاى ايران است؟
    پدر و مادر بنده از لارستان استان فارس به قطر آمدند، آنها در اصل لارى هستند ولى من متولد قطر هستم و به همين دليل به من نزار قطرى مى گويند.
    آقاى قطرى شغل اصلى شماچيست؟
    من مداحى براى اهل بيت را شغل نمى دانم، بلكه آن را يك امر واجب مى دانم. شكر خدا من كار جداگانه اى دارم و در كويت مسئول مونتاژ اخبار شبكه الرأى هستم. در كويت كار و زندگى بسيار پرزحمت و سخت است. من بيشتر اوقات بعد از ساعت يك نيمه شب به خانه مى روم ‎/
    تأثير مداحى اهل بيت در زندگى و شغل شما چه بوده؟
    اثر بسيارى داشته است. در زبان عربى يك ضرب المثل داريم كه مى گويد هميشه به درخت پرثمر و پربار سنگ مى اندازند و به درختى كه ثمره ندارد كسى سنگ نمى زند. من اگر مداح امام حسين(ع) نبودم كسى به من كارى نداشت ‎/ اين راهى كه من دارم مى روم خيلى آسان و هموار نيست، در بين راه سختى و سنگ هم وجود دارد ولى من باز هم نوحه خواندن را بر خود واجب مى دانم. يعنى هركسى كه طرفدار امام على (ع) و محب اهل بيت باشد بايد خيلى زحمت بكشد، و اين يك امتحان است.
    شما چند سال است كه مداحى مى كنيد؟
    بنده الآن حدود ۲۸ است كه خواندن را آغاز كرده ام، ولى شروع من با مداحى نبود. شروع كار من با خواندن قرآن بود. هميشه من در صف صبحگاهى مدرسه قرآن مى خواندم، در آن زمان نصف قرآن را با احكام تجويد كامل حفظ بودم و هفت بار نفر اول شدم، در مراسم ها و كنفرانس ها و افتتاحيه ها حتى در حضور امير قطر هم قرآن خواندم و از همان سال ها هم نوحه خواندن را شروع كردم.
    چه كسانى مشوق شما در اين راه بودند؟
    با تشويق والدينم و با كمك خواهرها و برادرهايم توانستم به اينجا برسم.
    آيا استادى داشتيد كه شما را در اين راه يارى كند؟
    تنها استادى كه داشتم حاج صادق آهنگران بودند. با اين كه ايشان را اصلاً نديده بودم ولى به ايشان بسيار افتخار مى كنم و نوارهاى ايشان منبع تمرين من بود.
    يعنى در واقع شما شاگرد آقاى آهنگران از راه دور بوديد؟
    بله، مثل همين حالا كه دانشگاه اينترنتى و آموزش از راه دور و.‎/‎/ وجود دارد، من هم استاد داشتم، استادى از راه دور! (خنده)
    نوحه هاى شما بيشتر در كدام كشورها مورد استقبال قرار گرفت؟
    شكر خدا همه كشورها و همه مجالس كه رفته ام از نوحه هاى من استقبال كردند، اصلاً اگر مردم از نوحه ها راضى نباشند آن نوحه را نمى خوانم. ولى در بعضى از كشورها سينه زن ها يك شور خاصى دارند.
    مثلاً در كشور بحرين سينه زنى خيلى خوب و قوى و حماسى است ولى من هر چه سعى كردم كه با آنها پيش بروم باز هم سبكشان خيلى سريع بود. تقريباً بهترين جا براى سينه زنى كشور كويت است، چون كويتى ها همه نوع سبكى را سينه مى زنند، يعنى سبك بحرينى، عراقى يا همان كربلايى و غيره.‎/‎/
    سبك ايرانى هم يكى از تخصص هاى خواندن شماست؟
    سبك ايرانى انواع زيادى دارد، الآن يك سبك ايرانى جديد آمده كه خيلى سريع سينه مى زنند.
    به عنوان يك مداح چه ايرادى به برخى سبك ها وارد مى دانيد؟
    من به هيچ وجه به خود اجازه نمى دهم كه عليه يك سبك صحبت كنم. ممكن است يك سبك به سليقه من جالب نباشد ولى هزاران نفر از اين سبك استقبال كنند.
    شما در طول سال مداحى مى كنيد يا فقط در ايام محرم و صفر؟
    اگر شب و روز هم عاشورا باشد براى من فرقى نمى كند (كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا) در طول سال و در همه مناسبت ها مى خوانم.
    اكنون شما جزو مداحان مطرح جهان اسلام هستيد، بعضى از مردم فكر مى كنند كه يك مداح براى اين كار پول هنگفتى مى گيرد، آيا اين گونه است؟
    سؤال خيلى خوبى پرسيديد، شكر خدا من مشغول به كار هستم و براى گذراندن امور زندگى تكيه به مداحى ندارم، ولى من تا آخرين لحظه زندگى و تا آخرين نفس خواندن را ادامه مى دهم. من احتياجات زندگى ام را از شغل خودم تأمين مى كنم ، وقتى مرا براى مداحى به جايى دعوت مى كنند من قبول مى كنم. من اصلاً به اين نگاه نمى كنم كه دعوت كنندگان چه كسانى هستند يا چه وضعيت مالى دارند، فقط سؤال مى كنم شما به چه سبكى يا چه زبانى مى خواهيد برايتان بخوانم؟ آن هم براى بهتر اجرا شدن برنامه.
    شما به ايران سفرى داشتيد لطفاً كمى درباره اين سفر و برنامه اى كه داشتيد صحبت كنيد.
    به دعوت سازمان صدا و سيما و همكارى مجمع جهانى يادواره حضرت على اصغر(ع) ( شيرخوارگان حسينى ) و هيأت هاى مذهبى ايران كه به من لطف داشتند به ايران آمده ام.
    جا دارد از شاعر بزرگ استاد مجد كربلايى تشكر كنم كه بنده در مداحى ها از اشعار ايشان بهره مى برم.
    كدام كشورها بيشتر از شما دعوت مى كنند؟
    دعوت كه خيلى زياد است، مثلاً همين الآن كه من با شما نشسته ام روى تلفن همراهم پيامكى آمد از كشور عمان، كه مرا براى ميلاد حضرت محمد(ص) دعوت مى كنند. من به خيلى كشورها براى مداحى رفته ام مثلاً در كشور انگليس، در كشور ايرلند و در كشورهاى كويت، قطر، امارات، ايران، بحرين و حتى در عربستان در خود شهر مدينه هم خوانده ام، و در مكه هر وقت به حج مى روم برنامه هايى برگزار مى كنم، و سعى مى كنم صداى امام حسين(ع) را به همه جا برسانم.
    تا به حال به زادگاه پدرى تان شهر لارستان رفته ايد؟
    من تقريباً دو سال پيش به آنجا رفتم. ولى اين بار براى آنها نوحه خواندم و در آنجا بسيار مورد لطف هم شهرى هايم قرار گرفتم.
    در ايران از شما نوحه اى پخش شد كه بسيار مورد استقبال مردم قرار گرفت. از اين موضوع چه احساسى داريد؟
    من افتخار مى كنم، ولى به كسانى كه لوح هاى فشرده نوحه هاى من را مى فروشند مى گويم كه روزى دست خداوند است و سعى كنند صداى امام حسين(ع) به راستى به دست مردم برسد.
    برخورد مردم را در ايران چگونه ديديد؟
    مردم ايران مردمانى پاك و خوب و مردمانى محب اهل بيت(ع) هستند. وقتى من به مشهد رفته بودم مردم به من خيلى لطف داشتند هنگامى كه در اتوبوس نشسته بوديم و به سمت هواپيما مى رفتيم مردم مى گفتند برايمان نوحه انا مظلوم را بخوان ولى متأسفانه من نتوانستم برايشان بخوانم چون فرزندم در آغوشم و چمدان هم در دستم بود. با خيلى از خانواده هاى شهدا هم ديدار كردم، من هنگام ديدن آنها خيلى شوق زده شدم، وقتى روى آنها را مى ديدم اشك در چشمانم جمع مى شد.
    نوحه انا مظلوم حسين (ع) را چه كسى نوشته است؟
    هيچكس اين نوحه را ننوشته، اين يك رجز است كه در تاريخ بوده، يك قسمتش را امام حسين (ع) گفته و من اين نوحه را جمع آورى كردم.
    تأثير شاعر در كار مداح چقدر است؟
    مداحى يك مثلث است؛ شعر، لحن مداح و صداى خوب. اگر يكى از اين ضلع ها نباشد اين مثلث كامل نمى شود اينها همه ملزوم هم هستند.
    و آخرين كلام؟
    ان شاءالله خداوند كشورهاى اسلامى را از چنگ دشمنان رها كند و شيعيان اهل بيت (ع) زير پرچم حضرت ولى عصر (عج) سرفراز باشند.
    ما غير از حسن خاتمه براى زندگى مسلمانان چيزى نمى خواهيم.
    http://www.nazaralqatari.net/home/in...d=6&lang=farsi

http://www.nazaralqatari.net/home/in...ry&lang=arabic

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

متن کامل (( انا مظلوم حسین))

متن کامل (( انا مظلوم حسین))
    16/04/2008 - 11:08 ب | دفعات بازديد: 232

متن کامل نوحه عربی فارسی «أنا مظلوم حسین» با ترجمه مقاطع عربی آن.
    ای ز صولت لا فتی الا علی در شأن تو {خطاب به حضرت زینب کبری است سلام الله علیها و روحی فداها}
    می برد شمر از سرت معجر، فکیف تصبحون؟ {معجر=روسری، فکیف تصبحون= شما را چه پیش خواهد آمد}
    آل بو سفیان به عزت، فی بیوت آمنین {= در خانه هایشان در امنیت به سر می برند}
    آل ما دور از وطن، یا لیت قومی یعلمون {= کاش این قوم می دانستند}
    انعم الله علینا برسول مدنی {خداوند به واسطه رسولی مدنی بر ما نعمت روا داشته}
    هو جدی، و ابی و واصف الکرم علی {که ان پیغمبر جد من است. و علی پدر من و ....است}
    خیرة الله من الخلق أبی {پدرم علی بهترین خلق خداوند....}
    بعد جدی، فأنا ابن الخیرتین {... پس از پیغمبر است. و من فرزند دو برگزیده}
    فضة قد خلصت من ذهب {من نقره ای هستم که از طلا بیرون آمده است}
    فأنا الفضه و ابن الذهبین {پس من نقره ام و فزند دو طلا- حضرت رسول(ص) و امام علی(ص)}
    ذهب ٌمن ذهب ٍ فی ذهب ٍ {طلایی از طلا و در طلا}
    و لجینٌ فی لجین ٍ فی لجین ٍ {و نقره ای در نقره اندر نقره}
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین
    لم یا قوم تریدون ببغی و فساد؟ {ای قوم چرا خواستار بغی و فساد هستید؟}
    لم تسعون بقتلی بلجاج و عناد؟ { و چرا از روی اصرار و دشمنی سعی در قتل من دارید؟}
    لیس والله سوانا خلف بعد النبی {قسم بخداوند که جز ما کسی جانشین و باقیمانده پیغمبر نیست}
    فرض الله علی طاعتنا کل عباد {و خداوند اطاعت کردن از ما را بر همه بندگان واجب نموده ‌}
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین

عجبا وا عجبا امت کفار که یک سر
    چشم پوشیده ز حق نمک آل پیمبر
    و ستجزون من الله اذا قام قیامة {و به زودی حین قیام قیامت، جزای خود را از طرف خداوند خواهید دید}
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین
    عجبا وا عجبا امت کفار که یک سر
    چشم پوشیده ز حق نمک آل پیمبر
    همه در ریختن خون من آن بی کس و یاور
    شده آماده و بگرفته به کف نیزه و خنجر
    و ستجزون من الله اذا قام قیامة {و به زودی حین قیام قیامت، جزای خود را از طرف خداوند خواهید دید}
    لم یا قوم تریدون ببغی و فساد؟ {ای قوم چرا خواستار بغی و فساد هستید؟}
    لم تسعون بقتلی بلجاج و عناد؟ { و چرا از روی اصرار و دشمنی سعی در قتل من دارید؟}
    لیس والله سوأنا خلف بعد النبی {قسم بخداوند که جز ما کسی جانشین و باقیمانده پیغمبر نیست}
    فرض الله علی طاعتنا کل عباد {و خداوند اطاعت کردن از ما را بر همه بندگان واجب نموده ‌}
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین
    من له جد کجدی فی الوری {چه کسی در عالم پدر بزرگی مانند پدر بزرگ من دارد؟}
    او کشیخی؟ فأنا ابن العلمین {یا پدری چون پدر من دارد؟ پس من فرزند دو زعیم و سالار هستم}
    فاطم الزهرا امی، و ابی {فاطمه زهرا مادرم هست و پدرم کسی است که...}
    قاصم الکفر ببدر و حنین {... کمر کفر را در بدر و حنین شکست}
    عبدالله غلاما یافعا {و پدرم- علی- در حالیکه نو جوانی بود خداوند را پرستش می کرد}
    و قریش یعبدون الوثنین {در حالیکه قریشیان آن دو بت را می پرستیدند}
    یعبدون اللات و العزی معا {آنها لات و عزی را با هم می پرستیدند}
    و علی کان صلی القبلتین {در حالیکه پدرم - علی- بر هر دو قبله -مکه و قدس- نماز گذارده بود}
    فأبی شمس، امی قمر {پس پدر من خورشید است و مادرم ماه}
    فأنا الکوکب و ابن القمرین {و من ستاره و فرزند دو ماه و خورشید}
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین
    چیست تقصیر من ای قوم که امروز جهانی
    شده آماده به قتلم همه با تیغ و سنانی؟
    در شما نیست ز اسلام نه نامی و نشانی
    أنا عطشان و قد احرق نطقی و لسانی {عطش مرا فرا گرفته و کلام و زبانم آتش گرفته}
    أنا ظمئان و قد احرق قلبی و فوادی {تشنه هستم و قلب و سینه ام سوخته است}
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین
    زیر خنجر شه لب تشنه حسین گفت:
    تو ای شمر ستمکار
    تو ای ملحد مکار
    تو ای کافر غدار
    اگر من نشناسی، بگویم بشناسی:
    حسینم و ضیاء القمرینم، قتیل الودجینم {من حسینم و نور خورشید و ماه هستم و کششده و دو رگ گردن بریده}
    امام الحرمینم أنا الفضه وابن الذهبینم {پیشوای حرمین مکه و مدینه ام، منم نقره و فرزند دو طلا- علی و فاطمه سلام الله علیهما-}
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین
    منم شهپر جبریل منم آیه ی تقدیر
    منم نخله خوبان منم زاده زهرا
    منم عرش و منم فرش
    منم کرسی و لوح و قلم و باعث ایجاد دو عالم
    أنا مظلوم حسین
    أنا محروم حسین
    http://www.nazaralqatari.net/home/in...d=4&lang=farsi
    www.aliasghar.org
    www.alasghar.com

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پیام حاج نزار القطری در خصوص برگزاری مراسم همایش شیرخوارگان حسینی

استاد نزار القطری، مداح و دوستدار اهل بیت (علیهم السلام) در پیامی به مجمع جهانی بزرگداشت علی اصغر (علیهم السلام) از همه مؤمنین جهان اسلام و خادمان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) دعوت کرد تا برای احیای فرهنگ ائمه اطهار(علیهما سلام) و برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم و مجالس حسینی تلاش کنند.
    در اين پيام پس از تشكر و سپاس از کلیه دست اندرکاران برپایی مراسم بزرگداشت و محافل بزرگ شیرخواران حسینی، سایت باب الحوائج، حضرت علی اصغر(علیهم السلام) و مجمع بزرگداشت جهانی آن حضرت آمده است: حضرت علی اصغر(علیهم السلام) با این که طفل شیرخواره‌ای بیش نبود اما عملاً در مبارزه حق و باطل میان پدر و یزید و یزیدیان در کنار بنی هاشم و دیگر بزرگان اسلام همچون حبیب بن مظاهر، حر بن یزید ریاحی، بریر و سایرین نقش بزرگی ایفا کرد و در پاسخ به ندای «هل من ناصر» خون خدا و حجت زمان با اهدای خون خود به این ندا لبیک گفت و با شهادت خود مقام شفاعت را نزد خداوند متعال در روز قیامت کسب كرد.
    استاد نزار القطري در ادامه این پيام می‌افزود: امید است با شرکت هرچه با شكوه‌تر در مراسم خاص این روز ،عموم مسلمین از برکات این شهید و مقام ویژه آن حضرت نزد خداوند بهره کافی برده و مشمول عنایات خاص حضرت احدیت گردند.
    لازم به ذکر است صداي شيرين استاد نزار القطری مداح اهل بیت (ع) براي جوامع شيعي صدايي شناخته شده است.
    همایش بزرگ شیرخواران حسینی هر سال در نخستین جمعه محرم الحرام در مهدیه تهران و سایر شهرهای ایران اسلامی و کشورهای جهان با حضور مادران و کودکان خردسال برگزار می‌شود.
    نظر به استقبال مادران اطفال شيرخوار از اين مراسم، هر سال اين مراسم از ابعاد گسترده‌تري برخودار شده و بر شمار مجالس و محافل آن در شهرهاي مختلف ايران و جهان افزوده مي‌شود.

مجمع بزرگداشت جهانی حضرت علی اصغر علیه السلام

<A href="http://al-3abbas.com/vb/member.php?u=107" target=_blank>http://al-3abbas.com/vb/images/avatars/no_avatar.gif

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته
    23
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)