صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وسواس دام شیطان

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

وسواس دام شیطان

سلام

خداوند تبارک و تعالی در سوره ناس می فرمایند :
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ‏
    قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (1)
    مَلِكِ النَّاسِ (2)
    إِلهِ النَّاسِ (3)
    مِنْ شَرِّ الْوَسْواسِ الْخَنَّاسِ (4)
    الَّذی یُوَسْوِسُ فی‏ صُدُورِ النَّاسِ (5)
    مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ (6)
    به نام خداوند بخشنده مهربان‏
    بگو: پناه مى‏برم به پروردگار مردم، (1)
    به مالك و حاكم مردم، (2)
    به (خدا و) معبود مردم، (3)
    از شرّ وسوسه‏گر پنهانكار، (4)
    كه در درون سینه انسانها وسوسه مى‏كند، (5)
    خواه از جنّ باشد یا از انسان! (6)

از امام صادق (ع) سوال شد اگر وسوسه زیاد باشد چه کنم ؟ فرمودند : چیزی نیست زیاد ذکر لااله الا الله را بگو (اصول کافی جلد 2 ص 310)

وسواس یکی از مشکلاتی است که بسیاری از ما خواسته یا ناخواسته در دام آن گرفتار میشویم لذا در این بجث در زمینه چیستی ، ویژگیها و عوامل ، اقسام وسواس ، و بالاخره نظر اسلام در زمینه وسواس به گفتگو خواهیم نشست.

التماس دعا
    ویرایش توسط پاسخگو : ۱۳۸۹/۰۴/۱۴ در ساعت ۲۰:۰۸

2.  

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

وسواس دام شیطان

وسواس در واقع فکر یا تصویری است که به رغم اراده انسان به هشیاری (ذهن ) وی هجوم می آورد ، سازمان روانی را تحت سیطه خود قرار داده و اضطراب گسترده ای را در فرد می انگیزد (دادستان ، روانشناسی مرضی تحولی ، تهران ، انتشارات سمت ، ج 1 ص 147)
    این افکار مزاحم ، غالبا بیمار را به تکرار برخی کارها و اعمال بی فایده وا میدارد . بیمار با اینکه میداند این اعمال و افکار بی فایده و بی منطق است اما نمی تواند خود را از رها کند بلکه خود را مجبور به انجام آنها می بیند . این اعمال زندگی فرد را مختل و وقت زیادی را از او می گیرد . علاوه بر این موجب تمسخر یا مخالف دیگران شده و در نتیجه به پنهان کاری ، تردید ، تشویش ، عدم اعتماد به نفس و در مراحل شدیدتر تهاجم و صدمه زدنبه دیگران و ...می انجامد( حائری، شناخت وسواس و درمان آن ، انتشارات مجمع ذخائر اسلامی ، 1377 ص 42)

انشاء الله بقيه مطالب در پستهاي بعدي ارائه خواهد شد
    ویرایش توسط پاسخگو : ۱۳۸۹/۰۴/۱۴ در ساعت ۲۰:۱۲

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

وسواس دام شیطان
    سلام
    وسواس بر خلاف تصور بسیاری از مردم که فکر می کنند به مسائل طهارت منحصر میشه دو گونه است

1) وسواس فکری : عبارت است از عقاید ، افکار ،یا تصاویر ذهنی پایداری که مزاحم و نامناسب می نمایند و به اضطراب و پریشانی اشکار منجر میشوند

2) وسواس عملی : رفتارهای تکراری مانند شستن ، منظم کردن ، یازبینی ) یا اعمال ذهنی (مانند دعا کردن ، شمارش ، تکرار واژه ها به آرامی ) هستند که هدف از انجام آنها پیشگیری و کاهش اضطراب و پریشانی است ؛ نه بدست آوردن لذت یا رضایت

نكته:در دوران کودکی و نوجوانی هم مانند بزرگسالی احتمال ابتلا به وسواس وجود داره . اما بین 6تا 15 سالگی برای مردان و 20 تا 30 سالگی برای زنان بیشتر پیش می آید تفاوت وسواس بزرگسالان با کودکان در این است که بزرگ سالان به غیر منطقی بودن افکار یا اعمال وسواسی آگاهی دارند ولی ممکن است کودکان فاقد این آگاهی باشند

انشاء الله بقيه مطالب در پستهاي بعدي ارائه خواهد شد

نوشته
    114
    حضور
    12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14

بسم الله

متاسفانه وسواس بسيار سرايت يافته و در امور مختلف جاري زندگي افراد را در گيرو بند عادتها اسير كرده.

وسواس اسارتي است كه فرد كم اراده حتي با فرامين الهي هم از آن آزاد نمي شود ،
    شروع آن هم صداي شيطان است كه چون صداي مار در گوش آدمي تداوم مي يابد تا او را در دام اغوا بياندازد پس از اسارت در تارهاي نامرئي و به خيال عدم عادت يا اينكه رعايت احكام يا قانون را ميكند ،پس از مدتي تارهاي عنكبوتي تبديل به زنجيرهاي بارزي ميشود كه هرچه زمان بگذرد اراده سختتر بر آن غالب مي شود .تا حدي كه احكام خداوند و قوانين بر افكار او تاثير نمي گذراد.
    كسي كه اندازه هاي بيش از حدود معين را باصطلاح رعايت ميكند مخالفت با عدالت را در باطن به اجرا گذارده.

مثل:
    من يكبار بيشتر ميخواهم آب بكشم.
    من اين روزه را قبول ندارم بعدا قضا ميكنم.
    من اينجا را پاك حس نميكنم.
    من نماز را همه جا كامل ميخوانم.
    من بايد زودتر از بقيه اينكار را انجام بدهم حتي اگر آسيب جسمي ببينم.
    من اينكار را قبول ندارم تا به سليقه من كامل نشود نمي پذيرم ،حتي اگر سه برابر زمان بيشتر ببرد و آب و برق مضاعف مصرف شود.
    من من....

در آيات اول سوره طلاق اشاره خوبي در معاني آن ميتوانيم در يابيم كه اندازه هاي معين شده ي خدا را بفهميم و رعايت كنيم كه عدالت اين است و راه نجات توكل بر خداوند حكيم و توانا

عيد جلوه هدايت و اعلان رسول عدالت و محبت حضرت ختمي مرتبت مصطفي محمد مبارك
    ویرایش توسط poooya : ۱۳۸۹/۰۴/۱۹ در ساعت ۱۵:۰۲
    امروز فردايي است كه ديروز منتظرش بوديد
    ديروزي است كه فردا حسرتش رامي خوريد
    اگر...

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

با سلام ضمن تبریک عید مبعث و تشکر از دوست خوبمون آقا پویا و همچنین دوستانی که در پیام خصوصی به علت راه اندازی این بحث اظهار لطف نموده اند ادامه بحث رو پی می گیریم

شایعترین ویژگیهای افراد وسواس :

1) افکار و اعمال خاصی همواره ذهن اینگونه افراد را اشغال می کند و تصورشان این است که این اشغال کردن بصورت اجباری است وراه فراری علی رغم رنج آور بودن ندارند

2)شخص وسواس اعمال و رفتار وسواسی را غیر منطقی می داند اما قادر به کنترل نیست

3) احساس اضطراب شدید نموده و می ترسد در صورت مقابله با وسواسی اضطرابش تشدید شود

یکی از علل به وجود آمدن وسواسی عوامل محیطی است ، عوامل محیطی مانند یادگیری و مشاهده الگوها ، نقش موثری در شکل گیری وسواس دارد به طور کلی افرادی که در خانواده هایی هستند که اعضای خانواده به وسواس مبتلا باشند و یا عوامل اضطراب زا در فرآیند رشد آنها وجود داشته باشد زمینه ابتلا به وسواس را بیشتر از دیگران دارند

مهم : عدم اطلاع کافی از احکام دینی و در نتیجه سخت گیری های بی مورد در مورد طهارت و نجاست یا نماز خواندن و .... فراتر از آنچه که خداوند تبارک و تعالی دستور داده است می تواند زمینه ایجاد وسواس در افراد باشد

التماس دعا

نوشته
    327
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 13 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    2

قل اعوذ برب الناس
    گمشده...

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

وسواس عملی و راه درمان آن

وسواس دام شیطان

موثرترین عامل در درمان این بیماری تصمیم جدی بیمار است لذا باید جهت درمان و راحت شدن خود و اطرافیان عزم جدی داشت و اگر چنین باشد مطمئنا به تدریج مشکل حل خواهد شد.
    یکی از آفت های درمان وسواس این است که بیمار کمتر به توصیه های مشاور توجه می کند و محور مقابله با مشکل را تفکر و فهم خود می داند در حالی که یکی از مهم ترین عوامل ایجاد کننده وسواس تفکر نادرست و شناخت غلط بیمار است

قدم اول : اولین اقدام برای حل این مشکل این است که بیمار باید تفکر و نگرش خود را اصلاح نماید و گرنه حاصل تفکرات نادرست و منطق اشتباه چیزی جز همان افکار وسواسی نیست . بیمار اگر می داند که در محاصره افکار و تکرار اشتباه است پس باید اول افکار خود را کنترل و آنها را اصلاح نماید

قدم دوم : اصلاح و تغییر شناخت نسبت به احکام دینی است . همانگونه که در سایر امور به نظر کارشناس مراجعه میشود در مسائل دینی نیز باید به کارشناس دینی (مجهتد جامع الشرایط )مراجعه شود و هر چه او گفت طبق آن عمل شود .

قدم سوم :
    باید علت اصلی بیماری شناسائی شود . تقریبا همه متخصصان ریشه وسواس را اضطراب میدانند که ریشه آن باید شناسائی شود در این بحث سعی خواهیم کرد خدمت دوستان راهنمایی هایی را عرض کنیم اما توجه داشته باشید که راهنمایی غیر از درمان است و برای درمان بهتر است به یک روان پزشک مورد اعتماد و متدین مراجعه نمائید .
    انشاء الله در پست بعدی چند نکته رو به عنوان راهنمایی عرض خواهم نمود
    التماس دعا

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام

با توجه به مطالبی که در پستهای قبلی خدمتتون عرض نمودم نکاتی رو به عنوان راهنمایی بیان میشود تا زمینه ای برای درمان اصلی افراد وسواس باشد :

الف) از نظر شرعی وسوسه از شیطان است و نباید از آن پیروی کرد . پیامکبر اکرم (ص) فرمودند : مقدار آب لازم برای وضو حدود یک لیتر و برای غسل حدود سه لیتر است ( وسائل الشیعه ج 1 ص 512) بعد می فرماید مردمی بعد از من می آیند که این مقدار آب رو کم می شمارند اینها از امت من نیستند

ب) اسلام دین سهل و آسانی است که خود پیامبر میفرماید : " من برای شما یکدین آسان آورده ام " حال اگر قرار باشد یک وضو یا غسل وقت انسان را این قدر بگیرد و اینقدر مشکل باشد این چه دین آسانی خواهد بود ؟از طرفی اگر کسی خلاف آنچه پیامبر (ص) وائمه (ع) دستور داده اند عمل کند این دهن کجی به آنان محسوب می شود و گناه بزرگی است
    برای مثال پیامبر (ص) میفرماید : "چیز نجس را بعد از برطرف شدن عین نجاست یک مرتبه که زیر آب بگیرید پاک میشود " آن وقت اگر شما بیشتر از یک مقدار آب مصرف کردید آیا معنایش این نیست که آنچه حضرت ختمی مرتبت (ص) فرموده درست نیست و این کار من درست است .

ازطرفی آیا مصرف بیش از مقدار آب اسراف و گناه کبیره نیست

ج ) باید به این نکته توجه داشته باشیم که در زمان پیامبر (ص) وائمه اطهار (ع) با اینکه آب لوله کشی و امکانات بهداشتی فعلی نبوده مسلمانان بطور عادی زندگی می کردند و مشکلی نداشتند

د) یقین شخص وسواس اعتباری ندارد و درزمینه پاک شدن و نجس شدن اشیاء شخص مریض باید به نظر عرف مراجعه کند

و در آخر در زمینه وسواس عملی لازمه عرض کنم که خداوند تکلیف شاق برای بندگان خود معین نکرده است بنابراین اینگونه افراد باید عزم خود را جزم نموده و بر دشمن درونی و بیماری خود غلبه کنند و در این مسیر
    1) ذکر" لااله الا الله " و " لا حول و لا قوه الا بالله " را بسیار بگویند

2) گاها به خود بگوئند که من می توانم است بیماری رااز خود دور کنم و به این کار قدرت دارم و از ضعف و زبونی بیزارم

3) به خداوند تبارک و تعالی پناه ببرند با خواندن سوره های فلق و ناس و نیز تکرار " اعوذ بالله من الشیطان الرجیم " و " لا حول و لا قوه الا بالله "

4) یکی از دوستان خوب و مورد اعتمادتان را برای مشورت انتخاب کنند تا همواره ضرورت تغییر رویه را به آنها یادآور شوند

التماس دعا

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

وسواس دام شیطان

سلام
    یکی دیگر از انواع وسواس وسواس فکری است که در این پست راهکارهای عملی جهت مقابله با این نوع وسواس رو خدمتتون عرض خواهم نمود

1) غرقه سازی : به این صورت که فرد وسواس ، وقتی را با اختیار خود انتخاب کند و تنها در آن زمان آن قدر خود را در معرض همان موضوعی که از آن رنج می برد قرار دهد تا از آن فکر خسته و متنفر شود بنابراین بهتر است فرد وسواس هر روز وقتی را برای فکر در مورد موضوع وسواس فکری قرار دهد و آنقدر در مورد آن فکر کند که از آن متنفر شود

2) بهتر است فرد اینگونه افراد هر وقت ذهنشان مشغول اوهام و افکار بیهوده شد با گفتن ذکر :" لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم " از جای خود بلند شده تغییر حالت دهد تا بدین وسیله از آن فکر تکراری و وسواس رهایی یابد

3) تلقین بسیار مهم است بهتر است هر روز به خود تلقین کند که من قادرم این افکار و اوهامات ناشی از وسواس را کنار بگذارم

4) دو عامل بسیار مهم در دامن زدن به وسواس فکری بیکاری و تنهایی است البته تعارضات فکری و روانی مبتنی بر گذشته نیز تاثیر گذار است که ریشه یابی آن نیازمند صبر و پشتکار است بنابراین بهتر است انسان برای کارها و فعالیت شبانه روزی خود برنامه ریزی نموده و در جدولی آنها را یادداشت نماید البته سعی شود در برنامه نوشتن افراط و. تفریط صورت نگیرد و متناسب به توانایی جسمی و روانی فرد باشد ضمنا بهتر است اوقات فراغت نیز با انواع فعالیت های ورزشی ف نظافت اتاق ، مطالعه روزنامه ، فعالیت های هنری و هر کاری که انسان به آن علاقمند است پر شود

5) معمولا افکار مزاحم در تنهایی به انسان بیشتر حمله می کنند لذا بهتر است فرد دارای وسواس فکری هر وقت احساس تنهایی نمود از جای خود برخیزد و با دیگران ارتباط برقار نموده و ارتباط خود را با افراد شاد اجتماعی بیشتر کند و از گوشه نشینی بپرهیزد

6) همیشه مواردی رو در ذهن یا نوشته ای داشته باشید که نیازمند فکر نمودن باشند و هر وقت افکار مزاحم به ذهنتان رسید سریع آن موضوعات رو جایگزین کنید

نکته بسیار مهم :
    درمکان وسواس فکری نیازمند زمان و حوصله و صبر می باشد لذا با حوصله و به اجرا گذاشتن راهکاری که عرض نمودم اگر به وسواس فکری مبتلا هستید سعی کنید این افکار رو کم کم از خود دور کنید و مطمئن باشید که شما هرگز به خاطر این افکار مواخذه نخواهید شد و به عبارت دیگر به علت غیر اختیاری بودن این افکار شما گناهی را مرتکب نشده اید لذا از رحمت و لطف خدا مایوس نشوید

انشاء الله در پستهای بعدی نظر اسلام رو در مورد وسواس عرض خواهم نمود
    التماس دعا

ویرایش توسط پاسخگو : ۱۳۸۹/۰۴/۲۹ در ساعت ۲۱:۰۰

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نظر اسلام درباره وسواس

در روایتی از امام صادق ( علیه السلام ) گفتند : شخصی هست که دارای عقل و بینش خوبی است ؛ اما قدری در وضو و نمازش وسواس دارد حضرت فرمود : این چگونه آدم عاقلی است که پیروی از شیطان می کند بعد فرمود : " ان الشیطان یحث ان یطاع " شیطان دوست دارد که از او پیروی شود ( حضرت امام خمینی ، چهل حدیث ، موسسه نشر آثار حضرت امام خمینی )

در روایت دیگری امام صادق ( علیه السلام ) در پاسخ به سوال از تکلیف کسی که در تعداد رکعت های نماز زیاد شک می کند به طوری که اصلا نمی داند چند رکعت خوانده و چند رکعت باقی مانده است _ فرمود : باید نمازش را اعاده کند. سپس به امام عرض شد : زیاد شک می کند ؛ به طوری که هر چه اعاده کند باز هم شک می کند ؛ فرمود " به شک خود اعتنایی نکند ( و به نمازش ادامه دهد ) ( به نقل از محمود ارگانی ، شناخت وسواس و درمان آن )

از اینگونه روایات اینگونه برداشت میشود که وسواس نشانه جهل است و لذا انسان وسواس نباید به شک های خود اعتنا نماید و مانند مردم عادی در آنچه که در آن دچار وسواس است عمل نماید در روایتی حضرت علی ( علیه اسلام ) می فرمایند : " افراط و تفریط هر دو نشانه جهل و بی عقلی است

به صورت خلاصه :
    از نظر اسلام شخص وسواس بیمار تلقی شده و اسلام برای اعمال و افکار شخص وسواس اعتباری قائل نیست

برخی از مراجع در پاسخ به افراد وسواسی که در طهارت و نجاست به وسواس مبتلا شده اند می فرمایند :
    " شما گرفتار وسواس هستید و تنها درمان آن بی اعتنایی است فتوای ما برای شما این است که ببینید مومنان دیگر چه اندازه به این امور اعتنا می کنند به همان اندازه اعتنا کنید بقیه برای شما پاک است ( آیت الله العظمی مکارم شیرازی ، استفتائات جدید ، ج 2 ، ص 43-41)

التماس دعا

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری