صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لطفا مرا راهنمایی کنید

نوشته
    18
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

غمگین لطفا مرا راهنمایی کنید

باعرض سلام وخسته نباشید
    من جوانی هستم 25 ساله که حدود 2 ماه پیش با دخترعمویم که 19 سال دارد عقد کردیم
    من تقریبا معتقد به دین وتا اونجایی که ازدین میدونم سعی والزام به اجرا دارم و مسائل دینی خیلی برام مهمه
    خانمم اول چادری نبود و زیادهم به مسائل دینی پابند نبود وفقطنماز میخوند
    اما وقتی من به خاستگاریش رفتم قبول کرد که چادری بشه وحجابشو کامل رعایت کنه و پابند به مسائل دینی بشه
    حالا دوماهه از عقدمون میگذره
    اما تو این دوماهه هممش باهم درگیریم که یک ذره موی سرت بیرونه
    حجابش از قبل از ازدوجمون خیلی بهتر شده اما یک ذره موی سرش معلومه و منم دوست ندارم
    بهشم تذکر میدم بدش میاد و بدتر لج میکنه
    درمورد مسائل دیگه هم همینطوره و هنوزهم وابسته و دلبسته به اعمال قبلشه
    مثلا در مورد رقص در عروسی ، گرفتن مراسم عروسی آنچنانی ، پوشیدن لباس کوتاه در مهمانیها و ... و در کل به اون پایبندی که من میخواستم نرسیده
    درضمن خیلی بهانه گیر و زودرنج و خیلی زودهم عصابانی میشه
    درحالی که من تا حالا باهاش تندی نکردم
    وهمیشه با زبان خوش و ملایم و لین باهاش صحبت کردم
    اما دیگه خسته شدم و تقریبا ناامید از اصلاح
    و تقریبا در بعضی اوقات پشیمان از انتخاب خودم
    لطفا منو راهنمایی کنید
    چکار کنم ؟ از چه راهی وارد بشم ؟
    ممنون و سپاسگذارم

2.  

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

1

سلام به دوست جدید کانون، نسیمای عزیز
    ابتدا این پیوند مبارک و خجسته که اولین پله صعود شما به سمت کمالات انسانی است را تبریک عرض می کنم و ان شاء الله زندگی سعادتمندانه ای در کنار خانواده تان داشته باشید.

دوران عقد، دوران شناخت است؛ دورانی است که در آن آقا داماد و عروس خانم با ظرافت ها و خواسته های روحی یکدیگر بیشتر آشنا می شوند.

ازدواج از یک نگاه یعنی همزیستی بین دو انسانی که در بسیاری از سلیقه ها و خواسته ها با یکدیگر تفاوت دارند. بر مردان یک سری خلقیات مردانه غالب است و بر خانم ها هم یک سری خلقیات زنانه و نباید انتظار واکنشهای یکسان در شرایط مختلف از این دو جنس داشت.

در دوره عقد، داماد و عروس آماده می شوند تا این فاصله ها و تفاوتها را تا جایی که ممکن است کم کرده و با یکدیگر منطبق نمایند (توجه کنید: این تفاوت سلیقه و ... را از بین نمی برند بلکه با یکدیگر منطبق می کنند) و نیز یاد می گیرند که در مواردی هم گذشت داشته باشند و بر خواسته خود جمود نکنند.

پس اجمالا بدانید که در دوره شناخت بسر می برید و اگر چه خانم شما دختر عمویتان است و طبعا خیلی با ایشان و خانواده شان آشنایی دارید اما این آشنایی در حد رفت و آمد فامیلی است و برای زندگی مشترک، باید اطلاعات ظریف تری از روحیات شریک زندگی تان داشته باشید که کشف برخی از این روحیات در دوره عقد صورت می گیرد.

این قسمت را با توضیح مثالی از نوشته خودتان، روشن تر می کنم.
    فرموده اید:
    نقل قول نوشته اصلی توسط نسیما نمایش پست
    خیلی بهانه گیر و زودرنج و خیلی زودهم عصابانی میشه
    تا حدی که از نوشته شما درک می کنم، این مقدار زودرنجی و عصبانیت در خانمها طبیعی است؛ انتظار نداشته باشید که خانمتان در برابر تذکر های پی در پی شما (و لو این تذکر ها بحق باشد)، بدون احساس عمل کنند. وقتی کسی یک تذکر را چندین بار بشنود، خواه ناخواه خود را در یک فضای مقهورانه ای تصور می کند که تنها محکوم آن فضا اوست لذا درک چنین موقعیتی، به او احساس رنج را تلقین نموده و عملا در برابر حاکم واکنش منفی نشان می دهد و چون حاکم وقت را شریک آینده زندگی اش می بیند، واکنش منفی را تند نمی کند و در حد انزجار و اظهار کراهت و رنج نشان می دهد.

این مقدار اظهار کراهت و رنج به نظر من طبیعی است اما در روش شما در عمل به آداب دینی و نیز نگاه شما به زندگی مشترک اشتباهاتی وجود دارد که توضیح خواهم داد و ان شاء الله به راحتی قابل حل است.

ادامه دارد...
    ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۴/۱۹ در ساعت ۱۲:۳۳
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما وسائر دوستان

ایام خجسته مبعث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلی الله و آله و سلم را تبریک عرض میکنم.

از منظر قرآن در کار تبلیغی چند مطلب باید مورد توجه قرار گیرد:

اول: انسان یک موجودی است که قدرت تمییز خوب و بد را دارد، قطعا اگر خوب را خوب بداند و بد را بد بداند، خودش راهش را میابد، اکثر انسانها چنین اند، لذا ابتدا کار فرهنگی لازم است.

دوم: گوشزد کردن نعمتهای خدا، و اینکه خدای مهربان ما را بسیار دوست دارد و نعمتهای فراوانی داده است، شمردن نعمات فراوان خداوند تأثیر به سزائی در جلب نظر انسانها به سوی خدا دارد، این شیوه تبیلغی مورد تأکید قرآن قرار دارد، کافی است عبارت خلق لکم یا جعل لکم در قرآن جستجو شود.
    به بعضی از آنها اشاره میشود
    آسمان، زمین، ستاره ها، شب، روز،باغ ها، سبزه ها، حبوبات، میوه ها، گوش، چشم، قلب، همسر، خانه، چهارپایان، حیوانات اهلی و مشتقات آنها، خواب، پدر، مادر، آتش، آرامش زمین و....

سوم: اگر فقدان نعمات فوق تصور شود، حالتی در انسان پدید می آید که خود را 100% بدهکار صاحب نعمت میداند و به دنبال تشکر از او است، و بهترین تشکر، عمل به دستورات ولی نعمت است.

سه راه فوق اگر طی شود موفقیت آمیز خواهد بود، انشاء الله.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    495
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    57 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

لطفا مرا راهنمایی کنید

سلام اول از همه عذر میخوام که قبل از پاسخگوهای محترم صیحت میکنم!
    راستش منم خودم اولا حجاب نداشتم و موهای سرم بیرون بود ولی یکدفعه حجاب کامل گذاشتم!
    برای همه حتی برای خودمم عجیب که چطوری یکدفعه و چرا حجاب گذاشتم!
    اما واقعا ادم با حجاب به ازادی میرسه و من الان احساس خوشبختی میکنم!
    جناب نسیما شما مذهبی هستید یا معتقد نمیدونم اما بزارید ایشون خودش راه بیاید
    بهشون تذکر ندید!منم خیلیها اوایل بهم میگفتن با حجاب شو اما لج کردم ولی چند سال بعد خودم گذاشتم خب ایشونو تشویق کنید که چقدر زیبا میشن اونطوری و...
    ولی اصلا بهشون تذکر ندید!
    نگرا ن کارهایی که در گذشته اشتباه انجام دادی نباش ...تمام شد رفت .... نگران کارهایی باش که باید انجام دهی

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نسیما نمایش پست
    باعرض سلام وخسته نباشید
    من جوانی هستم 25 ساله که حدود 2 ماه پیش با دخترعمویم که 19 سال دارد عقد کردیم
    من تقریبا معتقد به دین وتا اونجایی که ازدین میدونم سعی والزام به اجرا دارم و مسائل دینی خیلی برام مهمه
    خانمم اول چادری نبود و زیادهم به مسائل دینی پابند نبود وفقطنماز میخوند
    اما وقتی من به خاستگاریش رفتم قبول کرد که چادری بشه وحجابشو کامل رعایت کنه و پابند به مسائل دینی بشه
    حالا دوماهه از عقدمون میگذره
    اما تو این دوماهه هممش باهم درگیریم که یک ذره موی سرت بیرونه
    حجابش از قبل از ازدوجمون خیلی بهتر شده اما یک ذره موی سرش معلومه و منم دوست ندارم
    بهشم تذکر میدم بدش میاد و بدتر لج میکنه
    درمورد مسائل دیگه هم همینطوره و هنوزهم وابسته و دلبسته به اعمال قبلشه
    مثلا در مورد رقص در عروسی ، گرفتن مراسم عروسی آنچنانی ، پوشیدن لباس کوتاه در مهمانیها و ... و در کل به اون پایبندی که من میخواستم نرسیده
    درضمن خیلی بهانه گیر و زودرنج و خیلی زودهم عصابانی میشه
    درحالی که من تا حالا باهاش تندی نکردم
    وهمیشه با زبان خوش و ملایم و لین باهاش صحبت کردم
    اما دیگه خسته شدم و تقریبا ناامید از اصلاح
    و تقریبا در بعضی اوقات پشیمان از انتخاب خودم
    لطفا منو راهنمایی کنید
    چکار کنم ؟ از چه راهی وارد بشم ؟
    ممنون و سپاسگذارم

سلام.بنده تجربه ازدواج دارم با وجود اینکه سن پایینی دارم

اول باید بگم که همسرتون رو دوست داشته باشید

وقتی بره حاضرید همه کاری بکنید تا به دستش بیارید

دوم اینکه با دلیل باهاشون صحبت کنید

بنده هم چنین مشکلی داشتم اما سکوت کردم و ایشون رو با نگاه های دیگر مردم هوس ران آشنا کردم

گفتم ببین فلانی الان داره نگات می کنه و خلاصه با نشان دادن بدی بهشون ثابت کردم

البته بگم نزاشتم وارد اون بدی بشه

کاری کردم که جلوی در گناهان ایستاد و داخل رو نگاه می کرد

مثل پسر پاک دامنی که جلوی در پارتی وای میسته و داخل رو با تعجب نگاه می کنه و پند می گیره

یادت باشه دوست من شیطان خیلی خیلی دوست داره بین دو نفر رو بهم بزنه

تا اینجا فکر کنم کافی باشه
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

خانم ها مانند صابون میمونند و اگر زیاد بهشون فشار بیاری از دستت در میرن
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    28
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    3

ازنظرمن اینا تعصبه
    البته ببخشیدکه نظرم بابقیه در تضاده
    شماببین چراحرفتاگوش نمیکنه؟ازروی عادتشه یابد گفتی بهش
    شایدمال سنشم باشه
    کم کم درست میشه
    اگه بدونه که شما واقعا دوستش داری و بخاطر ویژگیهیش نیت مطمئن باش اون کاری که میخوای را انجام میده
    درمورد زودرنجی هم همه خانومازود رنجند.
    شایداگه نظرشادر مورد چادر بدونی راحت بتونی مسئله را حلش کنی واین موضوعوبزرگش نکن شاید کاری میکنی که اون از این رفتارت خوشش نیاد اینجوریم بصورت شرطی شاید جواب بده
    یه علمه راه حل دیگه هم وجود داره اگه ایناکه گفتم جواب نداد درخدمتم
    یاعلی

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

2

جناب نسیما، در پست 2 چند خطی درباره اهمیت دوران عقد نوشتم. در این قسمت درباره روش آموزش تعلیمات دینی و آسیب شناسی روش شما مطالبی به صورت ساده و روان و در عین حال مختصر عرض می کنم.

به طور کلی بخشی از تعلیمات دینی باید از همان دوران کودکی توسط والدین در فرزندان نهادینه و پایه ریزی شود که این بحث مفصلی است و قبلا در مقاله ای با عنوان «تربیت فرزند در قرآن» این مباحث را خدمت دوستان عرض کرده ام؛ در لینک زیر:

http://www.askquran.ir/showthread.ph...969#post246969

بخشی از این موارد مربوط به فرزندان با سنین کم است که هنوز به استقلال شخصیتی نرسیده اند و تصمیماتشان به نوعی تابع اختیارات و اجازه والدین است اما وقتی همین فرزند به سنین نوجوانی و خصوصا جوانی برسد، بخاطر احساس شخصیت اجتماعی که در او ایجاد شده و رشد و درک بهتر عقلانی و نیز اینکه به خود جرأت می دهد در مسائل گوناگون پیرامونش وارد شود و با تصمیم گیری ها و فعالیتها، استعدادهای درونی اش را شکوفا نماید و ... ، تمام این عوامل دست به دست هم داده و زمینه تربیتی جدیدی برای او فراهم می سازد.

در این زمان دیگر اجبار و زور و تهدید چندان کارگر نیست، آنچه که مهم است اخلاق نیکو و بیان عقلانی و مستدل و رفتار مؤدبانه و محترمانه است. در این سنین باید با مخاطب به گونه ای صحبت شود که در تار و پود کلام، نوعی تزریق شخصیت به او دیده شود؛ به این معنا که با بیان و رفتار به طرف مقابل نشان دهیم که برای او ارزش قائلیم و به شخصیت اجتماعی اش احترام می گذاریم و ارزشش را بالاتر از این می دانیم که به فلان رفتار اشتباه دچار شود.

امر و نهیی که در آموزه های دینی ما آمده، با این معنا سازگاری دارد و متأسفانه در مقوله امر به معروف و نهی از منکر اشتباهات رفتاری بسیاری از مؤمنان دیده می شود که همه از سر ناآگاهی و آشنا نبودن با مفهوم صحیح امر به معروف و نهی از منکر است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع به این پست مراجعه فرمایید:
    1

آنچه که بنده از روش شما می بینم روش اجبار است و مطمئن باشید در مورد یک جوان (و از جمله همسر شما که جوان هستند)، این روش چندان جواب نمی دهد لذا باید در نوع رفتارتان تغییراتی ایجاد کنید و از وادی تذکر مکرر خارج شوید و به وادی تشویق وارد گردید.
    این کار را بکن، این کار را نکن، این گونه فرمان ها را کسی از من و شما نمی پذیرد. ضمن اینکه نوعی سخت گیری از کلام شما مشهود است.

راهکار و پیشنهاد خود را عرض خواهم کرد.
    ادامه دارد...

وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

وقعا من یکی موندم چی بگم
    خدا کنه همچین اتفاقی گیر من نیوفته ان شالله
    نمیخوام روحیه تونو تضعیف کنم
    اما...
    اخه شما که پسر مقیدی بودید چرا تن به این ازدواج دادید؟
    خیلی وقتها ازدواج نکردن بهتر از ازدواج غلط و پر اشتباهه هاا
    ببینید من الان مشکلی که میبینم فقط حجاب خانم نیستاا
    ایشون وقتی به این راحتی سر همچین مساله ای لجبازی میکنن و بهانه میگیرن و ...
    100% تو زندگی بهانه گیری های بیشتری خواهند داشت
    الان من که فقط میتونم دعا کنم این خصوصیات همسر محترمتون ان شالله به کلی تغییر کنه و همیشه شوهرشون که شما باشید رو راضی نگه دارن..
    دوست من من خیلی خانواده ها رو میشناسم که تو دوران نامزدی همچین مشکلاتی داشتند و همش میگفتند بعد از ازدواج حل میشه و..
    اما بعد از ازدواج بدترم شد و اونموقع حرفشون این بود که بعد از بچه دار شدن بهتر میشه و...
    اما اخر کارشون به طلاق کشید ویه بچه بی گناه و معصوم این وسط قربانی شد
    الحمدلله هنوز فرصت کافی برای فکر کردن و برنامه ریزی و تصمیم درست دارید
    سعی کنید تا میتونید از مشاوران مذهبی مشاوره بگیرید ((چون اونا مشکل شما رو بهتر درک میکنن))و بعد تصمیم عاقلانه رو بگیرید...
    این شعارم هیچ وقت فراموش نکنید که
    ما باید عاقلانه تصمیم بگیریم و عاشقانه زندگی کنیم
    ویرایش توسط Behrooz_313 : ۱۳۸۹/۰۴/۱۹ در ساعت ۱۶:۱۲
    الهی العفو...

11. تشکر

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط الله و امیر بهرامی نمایش پست
    خانم ها مانند صابون میمونند و اگر زیاد بهشون فشار بیاری از دستت در میرن
    اگر چه در مثال مناقشه نیست و کمترین مناسبت برای یک تشبیه کفایت می کند اما تشبیه داریم تا تشبیه؛

طبق حدیث امیر بیان (ع) خانمها مثل گل اند:
    لا تملک المرأة ما جاوز نفسها، فأن المرأة ریحانة و لیست بقهرمانة (نهج البلاغه/نامه31)

اموری که خارج از توان زن است را به او مسپار زیرا زن چون گلی ظریف است، نه پیشکار در امور مالی (و وکیل در کارهای اقتصادی و ...). [قهرمانة مؤنث قهرمان است و قهرمان در زبان عربی به معنای پهلوان نیست. بلکه معنایی که ذکر شد در کتب لغت آمده است. منظور حضرت نهی از به خدمت گرفتن زن در امور شخصی و مالی و اداری شوهر و بیگاری کشیدن از اوست.]

--------------------------------------------------------------------
    به مناسبت ذکر این حدیث، چند حدیث متناسب دیگر هم عرض می کنم:1

در روایتی نقل شده كه به پيامبر اکرم (ص) خبر دادند خدا به شما دخترى داده است. حضرت به چهره يارانش نگاهی كردند و متوجه آثار ناخشنودى در چهره آنها شدند! (گويى هنوز رسوبات افكار جاهلى از مغز آنها بر چيده نشده بود.) پيامبر (ص) فرمودند: ما لكم؟ ريحانة اشمها و رزقها على اللَّه عز و جل: اين چه حالتى است در شما مى‏بينم؟! خداوند گلى به من داده آن را مى‏بويم، و اگر غم روزى او را مى ‏خوريد، روزيش با خدا است. 2

در حديث ديگرى پيامبر اکرم (ص) فرمودند:
    نعم الولد البنات، ملطفات، مجهزات، مونسات، مفليات: چه فرزند خوبى است دختر! هم پر محبت است، هم كمك كار است، هم مونس است و هم پاك و پاك كننده. 3

و در حديث ديگرى فرمودند:‏
    من دخل السوق فاشترى تحفة فحملها الى عياله كان كحامل الصدقة الى قوم محاويج و ليبدء بالاناث قبل الذكور، فانه من فرح ابنته فكانما اعتق رقبة من ولد اسماعيل:
    كسى كه بازار مى ‏رود و تحفه ‏اى براى خانواده خود مى ‏خرد، همچون كسى است كه مى‏خواهد به نيازمندانى كمك كند (یعنی همان پاداش را دارد) و هنگامى كه مى‏خواهد تحفه را تقسيم كند، نخست بايد به دختر و بعد به پسران بدهد چرا كه هر كس دخترش را شاد و مسرور كند چنان است كه گويى كسى از فرزندان اسماعيل (ع) را آزاد كرده باشد. 4

پی نوشت قسمت دوم
    --------------------------------------------
    1- به نقل از تفسیر نمونه، ج 11/ص275
    2- وسائل الشيعه جلد 15 صفحه 102.
    3- وسائل الشيعه جلد 15 صفحه 100.
    4- مكارم الاخلاق صفحه 54.

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۴/۱۹ در ساعت ۱۶:۲۳

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)