جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گریه و اشک و اهمیت آن درسلوک

نوشته
    105
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    50 دقیقه
    دریافت
    101
    آپلود
    1
    گالری
    0

گریه و اشک و اهمیت آن درسلوک

ازمرحوم آیت الله ملکی تبریزی در کتاب شریف لقاء الله می فرماید:

(پس ای برادر من!خوب فکر کن برای روز فقر و بیچارگی خود توشه ای فراهم نمابلکه برای حال و گر فتاری و بلایت چنین کن و اگر حالت برای گریه مساعد نیست پس چاره ای جز تباکی نیست و اگر قساوت قلب مانع تباکی شد.پس بدان همانا گناهان تو تو را بینماک سا خته و کدورت عیبها دلت را به فساد کشانده به خصوص به زینت این دنیا پست و زرو زیورو ضلاهر فریبایش مغرور شده ای)

امام سجاد می فرماید:هیچ قطر های نزد خدا محبوب تر از این دو قطره وجود ندارد قطره خونی که در راه خدا ریخته شود و قطر ه اشکی که برای خدا در دل شب فرو بریزدیعنی اشک چشم انسان سالک با جاری شدن در خون از بدنش در راه خدا برابری می کند. اگر برای خدا گریه کنیم به این جایگاه می رسیم

پیامبر اکرم می فرماید:
    هیچ مومنی نیست که از چشمانش به اندازه بال مگسی اشک خارج شود وبه صورتش برسد
    مگر انکه خداوند او را بر اتش جهنم حرام بدارد(
    مشهورخوبان)

منبع حدیث از کتاب های :
    مشهورخوبان (شرح کلمات عرفانی اخلاقی از میرزا جواد اقا ماکی تبریزی (ره))نویسنده:استاد ارجمند محمد لک علی ابادی

معراج السعاده از عالم ربانی احمد نراقی

کتاب عطش ناگفته هایی از حضرت ایت الله علی قاضی

رساله لقاء الله از میرزا جواد اقاماکی تبریزی (ره)

کیمیای محبت از محمد ری شهری

ویرایش توسط شيخ رجبعلی خياط : ۱۳۸۹/۰۵/۰۶ در ساعت ۱۵:۱۰
    خدا مشتري ندارد
    شيخ گاه مي فرمود:
    امام حسين مشتري زياد دارد.ممکن است امام هاي ديگر هم همين طور باشند:ولي خدا مشتري ندارد!من دلم ميسوزد که خدامشتري هاي کم اند.
    کمتر کسي مي ايد بگويدمن خدا را دوست دارم و مي خواهم با او اشنا شوم.

گاه مي فرمود.
    درحالي که تو به خدا محتاجي خدا عاشق توست.

بنده من !سوگندبه حق خودم که دوستدارتو هستم.پس سوگندبه حق من تو که مرادوست بدار!
    ای عیسی تا کی چشم به راه باشم وپی گیری کنم تا بنده من به سوی من بازگردد

2.  

نوشته
    105
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    50 دقیقه
    دریافت
    101
    آپلود
    1
    گالری
    0

حضرت شعیب

حضرت شعیب در عشق خیلی گریان بود و خیلی اشک می ریخت حضرت رسول اکرم می فرماید:
    حضرت شعیب به حدی گریه کرد که نابینا شد. خداوند بینایی چشم او را برگرداند باز ان قدر اشگ ریخت که دوباره نابینا شد باز خداوند لطف فرمود و بینایی اش را برگرداندباز چنان اشک ریخت که بار سوم وچهارم نابینا شد.وقتی خداوند او راشفا داد به او وحی فرستاد:ای شعیب !تاکی به این وضع ادامه خواهی داد؟اگر از عذاب من هراسان هستی تو را از ان حفظ میکنم اگر از شوق بهشت داری ان را به تو ارزانی خواهم کرد اگر اشک چشمت برای جهنم است تو را به انجا وارد نمیکنم و بهشت را به تو می دهم شعیب عرض کرد:
    ای معبود!تو خود میدانی که گریه من نه از بیم اتش جهنم است و نه از شوق بهشت بلکه دلم به عشق تو بسته است و نمی توانم صبر کنم مگر اینکه به دیدارت نائل شوم دل من فقط در گرو تو است و فقط به لقای تو دل خوش کرده ام خدواند به شعیب فرمود:
    اگر چنین است هم صحبت خویش (موسی بن عمران)را به عنوان خدمتگزار به سوی تو خواهم فرستاد(معراج السعاده)
    خدا مشتري ندارد
    شيخ گاه مي فرمود:
    امام حسين مشتري زياد دارد.ممکن است امام هاي ديگر هم همين طور باشند:ولي خدا مشتري ندارد!من دلم ميسوزد که خدامشتري هاي کم اند.

گاه مي فرمود.

نوشته
    105
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    50 دقیقه
    دریافت
    101
    آپلود
    1
    گالری
    0

توبه حضرت داود (عليه السلام)

توبه حضرت داود (عليه السلام)
    و أما توبه الأنبياء (عليهم السلام) فيكفيك منها ما بلغك من توبه داود النبى - صلوات الله و سلامه على نبينا و آله و عليه - و قد روى أنه لما علم بعد نزول الملكين... .
    اما توبه انبياء (عليهم السلام)، براى نمونه توبه داود پيغمبر (عليه السلام) كافى است. روايت شده كه همين كه داود (عليه السلام) بعد از نازل شدن آن دو ملك...
    دانست كه براى تنبيه او نازل شده‏اند، چهل روز سجده كرد و سر از سجده برنداشت مگر براى حاجت و نماز و در اين چهل روز، نه خورد و نه آشاميد و همه‏اش را گريه مى‏كرد، و آنقدر گريه كرد كه از آب چشمش در اطراف سرش گياه روييد! و حضرت داود (عليه السلام) همه‏اش خدا را مى‏خواند با زبان‏هاى محرقه القلوب(60) و توبه مى‏كرد و از جمله حرف‏ها كه در مناجات مى‏گفت، عرض كرد:
    سبحان خالق النور جرح الجبين و فنيت الدموع و تناثرا الدود من ركبتى و خطيئتى ألزم بى من جلدى.
    منزه و پاكى اى خدايى كه نور را آفريدى، خداوندا! پيشانى از طول سجده زخم شد و اشك ديدگان تمام گشت و سر زانوهايم كرم گذاشت و با اين‏ حال، خطايم گريبانم را گرفته كه سخت‏تر از پوستى است كه به بدنم چسبيده باشد.
    پس ندا آمد: يا داود! آيا گرسنه‏اى طعامت بدهم؟ آيا تشنه‏اى آبت بدهم؟ آيا مظلوم شده‏اى كمكت نمايم؟ و از گناهش اسم برده نشد!
    حضرت داود (عليه السلام) صيحه‏اى كشيد و عرض كرد: گناهى را عرض مى‏كنم كه مرتكب شدم. پس ندا آمد: سرت را از سجده بردار كه بخشيدم تو را؛ معذلك، سر برنداشت تا حضرت جبرئيل (عليه السلام) آمده سرش را برداشت و در بعضى روايات هست كه بعد از قبولى توبه‏اش هم به گناه خود نوحه مى‏كرد به درجه‏اى كه از سوز ندبه و نوحه‏اش مستمعين كثير هلاك مى‏شدند و خودش غش مى‏كرد و مى‏افتاد!

(رساله لقاء الله)
    خدا مشتري ندارد
    شيخ گاه مي فرمود:

گاه مي فرمود.

نوشته
    105
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    50 دقیقه
    دریافت
    101
    آپلود
    1
    گالری
    0

جدل با شیطان در توبه

ارى؛ العياذ بالله اگر هفتاد پيغمبر را هم كشته باشد نبايد مأيوس بشود و ترك توبه نمايد كه يأس و ترك توبه هلاك قطعى و سبب زيادتى عقوبت است؛ وليكن در توبه، احتمال نجات كلى و در همين عقاب يأس و ترك توبه ، خلاص قطعى موجود است.
    وانگهى، جواب ديگر محكم شافى براى اين وسوسه خبيث اين است

كه تو، به من مى‏گويى كه تو، توبه صحيح نمى‏توانى به جا بياورى!

بلى، مرا اگر عنايت الله دستگيرى ننمايد، توبه صحيح كه سهل است توبه ناقص هم نمى‏توانم؛ وليكن عنايت او - جل جلاله - اگر برسد به هر درجه و مقام عالى كه به خيال نگنجد ممكن است كه برسم،

اگر بگويد از كجا كه عنايت او به تو خواهد رسيد؟

بگو: از كجا معلوم كه نخواهد رسيد! اگر بگويد عنايت او هم اهليت مى‏خواهد، بگو: اهليت را بزرگان از كجا آورده‏اند؟ نه اين است كه او داده، من هم از او مى‏گيرم؛

اگر بگويد: آخر تو چه قابليت كرم او دارى در قبال چه عملت اين تمنا را مى‏كنى؟ نمى‏بينى‏ اين قابليت را به هر كس نمى‏دهند؟!

جوابش بگو: به گدايى مى‏خواهم، گدا مجانى طلب است!

اگر بگويد: به گدايان هم همه چيز را نمى‏دهند،

بگو: لعل جد در گدايى ندارد؟

و اگر بگويد: تو نافرمانى كرده‏اى، حكم سلطنت خداوند جليل رد تو است

؛ بگو: در حكم سلطنت و قهاريت واجب نيست كه هر نافرمانى را غضب نمايد و ردش كند؛

متن کتاب
    رساله لقاء الله
    ویرایش توسط شيخ رجبعلی خياط : ۱۳۸۹/۰۵/۰۶ در ساعت ۲۲:۵۷
    خدا مشتري ندارد
    شيخ گاه مي فرمود:

گاه مي فرمود.

6. تشکرها 2

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

شيخ رجبعلی خياط;ارى؛ العياذ بالله اگر هفتاد پيغمبر را هم كشته باشد نبايد مأيوس بشود و ترك توبه نمايد كه يأس و ترك توبه هلاك قطعى و سبب زيادتى عقوبت است؛ وليكن در توبه، احتمال نجات كلى و در همين عقاب يأس و ترك توبه ، خلاص قطعى موجود است.
    وانگهى، جواب ديگر محكم شافى براى اين وسوسه خبيث اين است

به خودم امیدوار شدم
    ویرایش توسط shockwave : ۱۳۸۹/۰۵/۰۶ در ساعت ۲۲:۲۵

8. تشکر

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

آن طور که بزرگان می فرمایند، یکی از ویژگیهای مؤمنین اشک از خوف خداست.
    حضرت امیر علیه السلام، در خطبه 32 نهج البلاغه شریف در وصف پاکانی که در جامعه باقی مانده اند این طور می فرمایند:

...وَبَقِیَ رِجَالٌ غَضَّ أَبْصَارَهُمْ ذِکْرُ الْمَرْجِعِ، وَأَرَاقَ دُمُوعَهُمْ خَوْفُ الْمَحْشَرِ.
    ...در این میان گروه اندکی باقی مانده‏اند که یاد قیامت، چشمهایشان را بر همه چیز فرو بسته، و ترس رستاخیز، اشکهایشان را جاری ساخته است.

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری