جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالها و جوابها درباره ولایت فقیه از آیت الله سیستانی

نوشته
    1,030
    صلوات
    110
    تعداد دلنوشته
    2
    حضور
    29 روز 9 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    72

سوالها و جوابها درباره ولایت فقیه از آیت الله سیستانی

سؤال: نظر شما راجع به شخص ولايت فقيه چيست؟

پاسخ: ولايت در آن چه - به اصطلاح فقها - امور حسبيه خوانده می شود برای هر فقيهی که جامع شرايط تقليد باشد ثابت است . و اما در امور عامه که نظم جامعه اسلامی بر آنها متوقف است هم در شخص فقيه و هم در شرايط به کار بستن ولايت امور ديگری معتبر است از جمله مقبول بودن نزد عامه مؤمنين.

سؤال: می خواستم بدانم اگر حکم مرجع تقليدی با حکم ولی فقيه فرق داشت مقلد بايد از کدام اطاعت کند؟

پاسخ: حکم کسی ولايت شرعی دارد در امور عامّه ه نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدين ديگر مگر اينکه علم به خطا بودن آن يا مخالفتش با آنچه از کتاب و سنت قطعاً ثابت شده داشته باشد .

سؤال: آیا ولایت فقیه تحقیقی است یا تقلیدی ؟

پاسخ: تقلیدی است .

منبع:http://www.sistani.org/local.php?mod...nid=5&cid=1104
    ویرایش توسط گلستان قرآن : ۱۳۸۹/۰۵/۱۲ در ساعت ۱۴:۵۲
    من حیدریم...

سَر به سَرم مگذارید...

2. تشکر

3.  

نوشته
    261
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

گويا ما همش بايد تاپيك ديگري را براي سوال و جواب تعيين بكنيم!

جواب جناب مبارز كه در اينجا متنش را مي توانيد بخوانيد:
    http://www.askquran.ir/showpost.php?...78&postcount=7
    هرگز!!! اگر مردم به حکومت ولی فقیه تحقق نبخشند چیزی از ولایت فقیه کم نمیشود...در این مورد حضت علی (ع) رو مثال میزنم...ایشان از طرف خدا ولایت داشت و حکومت ایشون توسط خدا مشروعیت داشت ولی مردم حکومت ایشون رو قبول نداشتن....آیا این باعث میشه که امام علی دیگر ولایت نداشته باشد و مشروعیت نداشته باشد؟!!!
    مطمئنا به حکومت الهی و حکومت حق تحقق نبخشیده اند.....
    سفسطه نكنيد. ولايت حضرت علي از سوي خدا بوده است و مردم تحقق نبخشيدند
    اما اينجا شما مي گوييد رهبر ولايت دارد چون مردم انتخاب كردند!! اگر به جاي ايشان كسي ديگر را انتخاب مي كردند آن شخص ولات داشت!!
    اين موضوع با آن موضوع زمين تا آسمان تفاوت دارد!!!
    ما هم همین رو میگیم....ما میگیم نظر نظره امام زمانه...
    اهان من تازه فهميدم كه شما مشكلتان كجاست!!
    دوست عزيز : امام زمان كه آقاي خامنه اي نيست!
    امام زمان هنوز ظهور نكرده اند
    در ضمن شما به کلمه شایسته تو سخنان من دقت نکردید....
    ما کسی رو گول نمیزنیم....بلکه فقط حقیقت رو بیان میکینم...
    اتفاقا من دقت كردم. گويا شما دقت نكرديد:
    من بزرگترش كردم تا اينبار ببينيد.
    اينهمه پيامبر آمدند و نتوانستند حكومت تشكيل بدهند ! آيا خدا انها را شايسته حكومت ندانسته است! يا فرعون لياقتش از ساير انبياء بيشتر بوده كه به وي حكومت داده به انها نداده!!
    شما كسي را گول نمي زنيد خودتان را گول مي زنيد! مشكلتان هم همين است! يعني خودتان يه چيزي مي گوييد كه ما رو گول بزنيد ( درحالي كه خود هم مي دانيد كه استدلالتان چرت و پرت است!) بعد همان استدلال خودتان را گول مي زند و فكر مي كنيد جواب را يافته ايد!!
    اگه وقت ندارید پست بی مورد نزنید.!

حرفي نداريم! به هر حال يك چيزي گفتيد كه فقط بايد مي خنديم.....

این مورد هم که پیامبران نتونستند حکومت تشکیل بدن در مورد حضرت علی بیان کردم...بی مطالعه حرف نزنید...
    من هم جوابتان را دادم. شما كه اصلا مطالعه نمي كنيد شايد لا اقل در همصحبتي با من فرصت يادگيري بيابيد!! اگرچه تصور نمي كنم من حوصله اين را داشته باشم كه يك حرف را براي شما ده بار تكرار بكنم.
    ( معلمتان چه كشيدند از دست شما!!)

این رو هم در خصوصی و هم تو عمومی پروفایلتان توضیح دادم...و شما هم در آخرین جواب من جوابی نداید....بی خود مغلطه نکنید...مدرک دارید صحبت کنید...
    سفسطه نكنيد. من جواب ندادم چون گفتم اصلا براي من پيام خصوصي نفرست! من جوابت را نمي دهم.
    ببينيد من شما را نمي توانم قانع بكنم چون شما يك فرد متعصب هستيد كه فقط سوزنتان در يكجا گير كرده است!
    ( نوع تعصبتان را در امضايتان مي توان ديد: لعن علی عدوک سید علی...)
    اگر هم جواب شما را مي دهم نه اينكه مي خواهم با شما بحث بكنم بلكه مي خواهم بحث را به عموم برسانم تا اعتقاداتشان را اصلاح بكنند. اما خوب شما تنها كسي هستيد كه جواب مي دهيد* و بالاجبار مجبورم براي بيان عقايد از پستهاي شما استفاده بكنم.
    اما پيام خصوصي و پيغام بازديد كنندگان من جواب شما را نمي دهم. چون وقت اين را ندارم كه به شما چيزي را صد بار ياد بدهم.
    اما توضيحتان را براي بار صدم مي دهم ( به اميد كه شايد يك نفر ديگر اين مطلب را بتواند بخواند و آگاه تر شود)

در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران در سال 58 تصويب شده بود كه رهبر بايد مرجع تقليد باشد. امام خميني در 26 ارديبهشت 68 يك شوراي بازنگري تعيين مي كند كه قانون اساسي تغيير بكند.
    آقاي مبارز در اين زمان قانون اساسي تغيير نكرده است. و شوراي بازنگري هم هر تغييري كه در قانون اساسي بدهد تا
    به همه پرسي مردم گذارده نشود و مردم به ان راي ندهند اعتبار ندارد
    رهبر ايران در 15 خرداد سال 68 انتخاب شدند . يعني هنوز قانون اساسي ايران همان قانون اساسي سال 58 بوده است . چرا؟
    چون هنوز قانون اساسي سال 68 به همه پرسي مردم گذارده نشده است پس اعتبار ندارد ( براي بار دوم است كه تكرار مي كنم )
    و مجلس خبرگان بر خلاف قانون اساسي آن زمان راي به انتخاب رهبر ايران مي كنند. قانون آنزمان چه بوده است؟ رهبر بايد مرجع تقليد باشد !
    براي اينكه شما دوباره اين سوال را نپرسيد كه در 26 ارديبهشت امام خميني راي به تغيير قانون اساسي داده است دوباره تاكيد مي كنم كه:

شوراي بازنگري هر تغييري كه در قانون اساسي بدهد تا به همه پرسي مردم گذارده نشود و مردم به ان راي ندهند اعتبار ندارد
    شوراي بازنگري قانون اساسي در تاريخ 6 مرداد 1368 قانون اساسي جديد را به همه پرسي گذاشت و مردم به آن راي دادند. اما اين قانون بعد از انتخاب رهبري بوده است . پس انتخاب رهبر چون بر اساس قانون قبلي بوده است غير قانوني بوده است و اگر مجلس خبرگان بصورت قانوني عمل مي كرد رهبر كسي ديگر مي شد .

--------------------------------
    *: اتفاقا اين مورد يكي از نكاتي است كه اگر شما دقت در آن مي كرديد سكوت مي كرديد! چراكه اينهمه مدير و افراد پاسخگو در اين سايت وجود دارد ( كه فقط دنبال من هستند ببينند من چه پستي در اينجا مي زنم جواب من را بدهند!!) اما در اين زمينه آنقدر درمانده شده اند كه فقط تاپيك مي بندند!!!
    اما شما .......
    نکته ای از البرت انيشتين :
    دو چيز را پاياني نيست : يکي جهان هستي و ديگري حماقت انسان. البته در مورد اولي مطمئن نيستم ولي در مورد دومي شکي ندارم!

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط deja vu نمایش پست
    گويا ما همش بايد تاپيك ديگري را براي سوال و جواب تعيين بكنيم!

جواب جناب مبارز كه در اينجا متنش را مي توانيد بخوانيد:
    http://www.askquran.ir/showpost.php?...78&postcount=7

سفسطه نكنيد. ولايت حضرت علي از سوي خدا بوده است و مردم تحقق نبخشيدند
    اما اينجا شما مي گوييد رهبر ولايت دارد چون مردم انتخاب كردند!! اگر به جاي ايشان كسي ديگر را انتخاب مي كردند آن شخص ولات داشت!!
    اين موضوع با آن موضوع زمين تا آسمان تفاوت دارد!!!

--------------------------------
    اما شما .......
    بنده سفسطه میکنم یا شما؟!!!!دوست عزیز شما اصلا معنی مشروعیت و تحقق رو نمی فهمید.... و چون نمیفهمید کاری جز مسخره کردن ندارید....اما فک نکنید با مسخره کردن ها میتوانید مغلطه کاری کنید...مطمئن باشید بنده اجازه نمیدهم....
    حضرت علی مشروعیت خودش رو از جانب خدا در یافت کرد....ومردم در مشروعیت ایشون دخالتی نداشتن....اما در مورد حکومت باید عرض کنم بالاخره مردم باید شخص امام علیرو قبول داشته باشند تا ایشون بتواند حکومت کند...اما اینطور نشد.سال های زیادی مردم ایشون رو قبول نداشتن به همین دلیل ایشون نتونستند حکومت کنند در نتیجه حکومتشون تحقق پیدا نکرد...آیا این کار مردم باعث میشه مشروعیت حضرت علی (ع) ساقط بشه؟!!!!
    این چه حرف ای که شما میزنید و نتیجه گیری های بی منطق میکنید...البته این اولین بار شما نیست!
    اهان من تازه فهميدم كه شما مشكلتان كجاست!!
    دوست عزيز : امام زمان كه آقاي خامنه اي نيست!
    امام زمان هنوز ظهور نكرده اند:labkhand:
    خب این برمیگرده عدم مطالعه شما از پت های قبلی ...که حتی نمیدونید امام زمان چگونه در عصر غیبت بر ولایت فقیه نظر دارند....البته از شما بعید نیست...بنده به این حرف های بی مفهوم شما عادت کرده ام!!!!
    اتفاقا من دقت كردم. گويا شما دقت نكرديد:
    من بزرگترش كردم تا اينبار ببينيد.

شما كسي را گول نمي زنيد خودتان را گول مي زنيد! مشكلتان هم همين است! يعني خودتان يه چيزي مي گوييد كه ما رو گول بزنيد ( درحالي كه خود هم مي دانيد كه استدلالتان چرت و پرت است!) بعد همان استدلال خودتان را گول مي زند و فكر مي كنيد جواب را يافته ايد!!
    بنده اونجا کاملا با منطق و دلیل حرف زدم..ولی متاسفانه درک و شعور شما اجازه فهم حقیقت رو نمیده!!!!!
    :labkhand:
    حرفي نداريم! به هر حال يك چيزي گفتيد كه فقط بايد مي خنديم.....
    بله میدونم که شعور شما در این حده...لازم به اعلام علنی نبود.....!
    من هم جوابتان را دادم. شما كه اصلا مطالعه نمي كنيد شايد لا اقل در همصحبتي با من فرصت يادگيري بيابيد!! اگرچه تصور نمي كنم من حوصله اين را داشته باشم كه يك حرف را براي شما ده بار تكرار بكنم.
    ( معلمتان چه كشيدند از دست شما!!)

سفسطه نكنيد. من جواب ندادم چون گفتم اصلا براي من پيام خصوصي نفرست! من جوابت را نمي دهم.
    ببينيد من شما را نمي توانم قانع بكنم چون شما يك فرد متعصب هستيد كه فقط سوزنتان در يكجا گير كرده است!
    ( نوع تعصبتان را در امضايتان مي توان ديد: لعن علی عدوک سید علی...)
    اگر هم جواب شما را مي دهم نه اينكه مي خواهم با شما بحث بكنم بلكه مي خواهم بحث را به عموم برسانم تا اعتقاداتشان را اصلاح بكنند. اما خوب شما تنها كسي هستيد كه جواب مي دهيد* و بالاجبار مجبورم براي بيان عقايد از پستهاي شما استفاده بكنم.
    اما پيام خصوصي و پيغام بازديد كنندگان من جواب شما را نمي دهم. چون وقت اين را ندارم كه به شما چيزي را صد بار ياد بدهم.
    اما توضيحتان را براي بار صدم مي دهم ( به اميد كه شايد يك نفر ديگر اين مطلب را بتواند بخواند و آگاه تر شود)

در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران در سال 58 تصويب شده بود كه رهبر بايد مرجع تقليد باشد. امام خميني در 26 ارديبهشت 68 يك شوراي بازنگري تعيين مي كند كه قانون اساسي تغيير بكند.
    آقاي مبارز در اين زمان قانون اساسي تغيير نكرده است. و شوراي بازنگري هم هر تغييري كه در قانون اساسي بدهد تا
    به همه پرسي مردم گذارده نشود و مردم به ان راي ندهند اعتبار ندارد
    رهبر ايران در 15 خرداد سال 68 انتخاب شدند . يعني هنوز قانون اساسي ايران همان قانون اساسي سال 58 بوده است . چرا؟
    چون هنوز قانون اساسي سال 68 به همه پرسي مردم گذارده نشده است پس اعتبار ندارد ( براي بار دوم است كه تكرار مي كنم )
    و مجلس خبرگان بر خلاف قانون اساسي آن زمان راي به انتخاب رهبر ايران مي كنند. قانون آنزمان چه بوده است؟ رهبر بايد مرجع تقليد باشد !
    براي اينكه شما دوباره اين سوال را نپرسيد كه در 26 ارديبهشت امام خميني راي به تغيير قانون اساسي داده است دوباره تاكيد مي كنم كه:

شوراي بازنگري هر تغييري كه در قانون اساسي بدهد تا به همه پرسي مردم گذارده نشود و مردم به ان راي ندهند اعتبار ندارد
    شوراي بازنگري قانون اساسي در تاريخ 6 مرداد 1368 قانون اساسي جديد را به همه پرسي گذاشت و مردم به آن راي دادند. اما اين قانون بعد از انتخاب رهبري بوده است . پس انتخاب رهبر چون بر اساس قانون قبلي بوده است غير قانوني بوده است و اگر مجلس خبرگان بصورت قانوني عمل مي كرد رهبر كسي ديگر مي شد .
    من به امضای خودم افتخار میکنم...افتخار...لعن علی عدوک سید علی....
    رییس جمهور بر اساس رای مستقیم مردم انتخاب میشودنه به ترتیبی که شما گفته ایدشما دو موضوع را با هم اشتباه گرفته ایدبحث حذف شرط مرجعیت در شورای بازنگری قانون اساسی مطرح شد و به تصویب رسیدنه مجلس خبرگان.
    جهت اطلاعتان :
    امام خمینی در ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸ در نامه‌ای به ایت الله مشکینی رئیس شورای بازنگری قانون اساسی نوشتند:
    در مورد رهبری، ما كه نمی‌توانیم نظام اسلامی مان را بدون سرپرست رها كنیم. باید فردی را انتخاب كنیم كه از حیثیت اسلامی مان در جهان سیاست و نیرنگ دفاع كند. من از ابتدا معتقد بودم و اصرار داشتم كه شرط مرجعیت لازم نیست. مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم سراسر كشور كفایت می كند. اگر مردم به خبرگان رأی دادند، مجتهد عادلی را برای رهبری حكومتشان تعیین كند، وقتی آن ها هم فردی را تعیین كردند تا رهبری را بر عهده بگیرد، قهراً او مورد قبول مردم است، در این صورت او ولیّ منتخب مردم می‌شود و حكمش نافذ است.

شورا نیز همین موضوع را در دستور کار قرار داده وبر اساس تاکید حضرت امام به اتفاق شرط مرجعیت را حذف میکنند
    و کاملا مشخص است که اردیبهشت قبل از خرداد است.

دور اندیشی امام و این تصمیم شورا از انجایی دارای ارزش دوچندان است که عده ای بحث شورای رهبری را مطرح میکردندمسئله ای که در صورت اجرایی شدن حتما مخاطراتی برای کشور ایجاد میکرد(معنای دستور ولی فقیه رو میفهمی؟!!! امام خمینی به عنوان ولی فقیه حکم صادر کردند...میفهمی؟!!!)
    تعجب میکنم پس از اینهمه بحث خبرگان را مرجع تغییر قانون اساسی میدانید
    مفسر قانون اساسی شورای نگهبان است
    و هر گونه ایجاد تغییر نیز منوط به اختیارات شورای باز نگرب مرکب از فقها و حقوقدانان برجسته است
    مانند انچیزی که در پست پیشین عرض شدکه نهایتا منجر به چند تصمیم و تغییر مهم گردید
    واما در مورد ارزش همه پرسی این موضوع واضح است چرا که در خود قانون اساسی به رفراندوم توجه شده است !!!!(همون جوابی بود که بهتون داده بود تو پیام ها...عینشو آوردم...)
    *: اتفاقا اين مورد يكي از نكاتي است كه اگر شما دقت در آن مي كرديد سكوت مي كرديد! چراكه اينهمه مدير و افراد پاسخگو در اين سايت وجود دارد ( كه فقط دنبال من هستند ببينند من چه پستي در اينجا مي زنم جواب من را بدهند!!) اما در اين زمينه آنقدر درمانده شده اند كه فقط تاپيك مي بندند!!!
    آدم در مقایل چیزی که پایه ای نداره سکوت نمیکنه....راه ما راه حق است....
    لطفا عقایدتان رو تغغیر دهید....
    یاحق.
    ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۸۹/۰۵/۲۹ در ساعت ۰۴:۰۸
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط .:mobarez:. نمایش پست
    بنده سفسطه میکنم یا شما؟!!!!دوست عزیز شما اصلا معنی مشروعیت و تحقق رو نمی فهمید.... و چون نمیفهمید کاری جز مسخره کردن ندارید....اما فک نکنید با مسخره کردن ها میتوانید مغلطه کاری کنید...مطمئن باشید بنده اجازه نمیدهم....
    حضرت علی مشروعیت خودش رو از جانب خدا در یافت کرد....ومردم در مشروعیت ایشون دخالتی نداشتن....اما در مورد حکومت باید عرض کنم بالاخره مردم باید شخص امام علیرو قبول داشته باشند تا ایشون بتواند حکومت کند...اما اینطور نشد.سال های زیادی مردم ایشون رو قبول نداشتن به همین دلیل ایشون نتونستند حکومت کنند در نتیجه حکومتشون تحقق پیدا نکرد...آیا این کار مردم باعث میشه مشروعیت حضرت علی (ع) ساقط بشه؟!!!!
    این چه حرف ای که شما میزنید و نتیجه گیری های بی منطق میکنید...البته این اولین بار شما نیست!
    خب این برمیگرده عدم مطالعه شما از پت های قبلی ...که حتی نمیدونید امام زمان چگونه در عصر غیبت بر ولایت فقیه نظر دارند....البته از شما بعید نیست...بنده به این حرف های بی مفهوم شما عادت کرده ام!!!!
    بنده اونجا کاملا با منطق و دلیل حرف زدم..ولی متاسفانه درک و شعور شما اجازه فهم حقیقت رو نمیده!!!!!
    بله میدونم که شعور شما در این حده...لازم به اعلام علنی نبود.....!
    من به امضای خودم افتخار میکنم...افتخار...لعن علی عدوک سید علی....
    رییس جمهور بر اساس رای مستقیم مردم انتخاب میشودنه به ترتیبی که شما گفته ایدشما دو موضوع را با هم اشتباه گرفته ایدبحث حذف شرط مرجعیت در شورای بازنگری قانون اساسی مطرح شد و به تصویب رسیدنه مجلس خبرگان.
    جهت اطلاعتان :
    امام خمینی در ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸ در نامه‌ای به ایت الله مشکینی رئیس شورای بازنگری قانون اساسی نوشتند:
    در مورد رهبری، ما كه نمی‌توانیم نظام اسلامی مان را بدون سرپرست رها كنیم. باید فردی را انتخاب كنیم كه از حیثیت اسلامی مان در جهان سیاست و نیرنگ دفاع كند. من از ابتدا معتقد بودم و اصرار داشتم كه شرط مرجعیت لازم نیست. مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم سراسر كشور كفایت می كند. اگر مردم به خبرگان رأی دادند، مجتهد عادلی را برای رهبری حكومتشان تعیین كند، وقتی آن ها هم فردی را تعیین كردند تا رهبری را بر عهده بگیرد، قهراً او مورد قبول مردم است، در این صورت او ولیّ منتخب مردم می‌شود و حكمش نافذ است.

شورا نیز همین موضوع را در دستور کار قرار داده وبر اساس تاکید حضرت امام به اتفاق شرط مرجعیت را حذف میکنند
    و کاملا مشخص است که اردیبهشت قبل از خرداد است.

دور اندیشی امام و این تصمیم شورا از انجایی دارای ارزش دوچندان است که عده ای بحث شورای رهبری را مطرح میکردندمسئله ای که در صورت اجرایی شدن حتما مخاطراتی برای کشور ایجاد میکرد(معنای دستور ولی فقیه رو میفهمی؟!!! امام خمینی به عنوان ولی فقیه حکم صادر کردند...میفهمی؟!!!)
    تعجب میکنم پس از اینهمه بحث خبرگان را مرجع تغییر قانون اساسی میدانید
    مفسر قانون اساسی شورای نگهبان است
    و هر گونه ایجاد تغییر نیز منوط به اختیارات شورای باز نگرب مرکب از فقها و حقوقدانان برجسته است
    مانند انچیزی که در پست پیشین عرض شدکه نهایتا منجر به چند تصمیم و تغییر مهم گردید
    واما در مورد ارزش همه پرسی این موضوع واضح است چرا که در خود قانون اساسی به رفراندوم توجه شده است !!!!
    آدم در مقایل چیزی که پایه ای نداره سکوت نمیکنه....راه ما راه حق است....
    لطفا عقایدتان رو تغغیر دهید....
    یاحق.
    احسنت به مبارز عزیز!!!
    ان شالله که همیشه تو این زمینه فعال باشی
    و تمام نیروتو برای جهاد تو راه خدا((همین کاری که الان میکنی)) صرف کنی
    ماشالله یا علی(ع)
    الهی العفو...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری