صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بهترین راه پیدا کردن معرفت نسبت به امام زمان (عج) چیست؟

نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما بهترین راه پیدا کردن معرفت نسبت به امام زمان (عج) چیست؟

با سلام

بهترین راه پیدا کردن معرفت نسبت به امام زمان (عج) چیست؟

2.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

شناخت ولیّ خدا و امام عصر(ع) تنها راه نجات و رستگاری است كه با درخواست از ذات اقدس خداوند و مجاهدة علمی و عملی شدنی است.

وعده نجات از جهالت و رهايی از ظلمت گمراهی، دل انسان‌های بصير را از ديرباز به خود مشغول داشته است، به همين سبب بعضی شاگردان خاص اهل بيت(ع) برای يافتن طريق هدايت سؤالاتی دربارة معرفت آخرين حجّت الهی در محضر ايشان مطرح كرده‌اند، چنان‌كه جناب «زراره» می‌گويد: از امام صادق(ع) شنيدم كه فرمود: قائم ما پيش از قيام خود، غيبتی طولانی خواهد داشت. عرض كردم: چرا؟ فرمود: اگر ظاهر باشد او را می‌كشند؛ سپس فرمود: ای زراره! اوست كه انتظارش را می‌كشند و مردم در ولادتش شك می‌كنند؛ برخی می‌گويند پدرش از دنيا رفته و فرزندی از خود به جای نگذارده است؛ بعضی می‌گويند در شكم مادرش است؛ گروهی گويند غايب است؛ دسته‌ای گويند به دنيا نيامده و عدّه‌ای ديگر گويند دو سال قبل از وفات پدرش به دنيا آمد! همان، موعود منتظر است؛ ولی خدای والا می‌خواهد تا شيعيان را بيازمايد و در اين آزمايش دشوار، باطل‌گرايان دچار ترديد می‌شوند.

زراره كه گويا از چنين فضای پر شبهه‌ای هراسناك شده و به فكر چاره افتاده بود، می‌گويد: به امام صادق(ع) عرض كردم فدايتان شوم! اگر من در آن زمان بودم چه كنم؟ آن حضرت فرمود: اگر آن زمان را ادارك كردی، پيوسته دل به اين دعا مشغول دار «اللّهم عرّفنی نفسك، فأنّك إن لم تعرفنی نفسك لم أعرف نبیّك، اللّهم عرّفنی رسولك، فإنّك إن لم تعرّفنی رسولك لم أعرف حجّتك. اللّهم عرّفنی حجّتك، فإنّك إن لم تعرّفنی حجّتك ضللت عن دينی».

دعا تنها مجموعه‌ای از الفاظ برای خواندن و درخواست كردن نيست، بلكه معارف عميق و درس‌های ارزشمندی در دعای معصومان(ع) نهفته است كه فهم آنها و تأمّل در آموزه‌هايشان ارزشمند علمی و عملی به بار می‌آورد، چنان‌كه زراره در پی آن است با اين درس گرانقدر مشكل خويش را بگشايد.

برای شناخت مقام والای امامت و شخصیّت منحصر به فرد امام عصر(ع) راه‌های فراوانی هست؛ بررسی دعاها و زيارت‌هايی كه از خود امام عصر(ع) رسيده است و يا فرموده امامان ديگر(ع) دربارة آن حضرت از بهترين اين راه‌هاست.

همان‌گونه كه تأمّل در عبارات نهج‌البلاغه، سخنان سیّد الشهدا(ع) از آغاز تا پايان حادثه كربلا، معارف بلند صحيفة سجّاديه گويای برنامه‌های امام علی، امام حسين و امام سجّاد(ع) اند و از ايجاد حوزه‌های علمی و برگزاری مناظرات علمی برنامه صادقين(ع) استنباط می‌شود، از ادعية مأثور يا مرتبط با امام عصر(ع) برنامه‌های ايشان فهميده می‌شود؛ زيرا وقتی امامی دعا می‌كند، علاوه بر مقتضيات دعا، ويژگی‌های امامت و وظيفة امام در برابر امّت و چگونگی پيوند امام با امّت و تأثير ملكی و ملكوتی امام را تشريح می‌كند.
    آيت‌الله جوادی آملی:
    كسی كه می‌خواهد وجود مبارك ولیّ‌عصر(ع) را بشناسد، بهتر است زيارت‌ها و دعاهای مرتبط با آن حضرت را به دقت بررسی كند، تا به حريم معرفت آن امام همام بار يابد

بر اين پايه، كسی كه می‌خواهد وجود مبارك ولیّ‌عصر(ع) را بشناسد، بهتر است زيارت‌ها و دعاهای مرتبط با آن حضرت را به دقت بررسی كند، تا به حريم معرفت آن امام همام بار يابد.

از سوی ديگر، شناخت امام زمان(ع) مراتبی دارد كه تأثيرگذاری آنها در زدودن غبار جاهلیّت و پاك كردن گرد تحجّر و ارتجاع يكسان نيست؛ زيرا آثار هر مرتبه از معرفت در تبيين انتظار حقيقی و صحيح، با مرتبه ديگر متفاوت است؛ مثلاً شناخت شناسنامه‌ای امام عصر(ع) و دانستن تاريخ ولادت و زمان غيبت صغرا و كبرا و امثال آن، هرگز همانند معرفت معنای حقيقی امامت و شناخت حقيقت ولايت و انطباق انحصاری آن شخصیّت حقوقی در فلان شخص حقيقی نخواهد بود؛ همان‌طور كه براهين حدوث، نظم، امكان ماهوی، امكان فقری و نظاير آنها برای شناخت خدا راهگشاست؛ امّا آنكه خدا را با الوهیّت می‌شناسد، بهترين راه معرفت خداوند را پيموده و خداشناس خوبی شده است؛ و نظير اينكه هر چند شناخت رسول از راه معجزه كافی است، ولی مربته بالای معرفت را تأمين نمی‌كند؛ امّا آن كه رسول را با علم به رسالت می‌شناسد، از معرفت آن حضرت به سبب معجزه بی‌نياز می‌شود؛ چرا كه وقتی معنی الوهيت و رسالت فهميده شد، خداوند و رسول شناخته می‌شوند.

در روايت كلينی و صدوق است كه ولی امر با اين خصوصیّات شناخته می‌شود: «اعرفوا الله بالله و الرسول بالرسالة و أولی بالامر بالمعروف و العدل و الاحسان؛ خدا را با خدا، رسول را با رسالت و اولی‌الامر را با امر كردن به معروف و عدل و احسان بشناسيد». امّا اين نقل كافی نيست، زيرا هرگز با صرف امر به معروف و عدل و احسان نمی‌توان ولی امر را شناخت، چون آمران به معروف و... بسيارند، به همين دليل در نقل ديگری فرمود: «... بالمعروف و العدل و الاحسان؛ ... با معروف و عدل و احسان». نه «بالأمر بالمعروف؛ امر كردن به معروف»، زيرا امام با معروف، عدل و احسان شناخته می‌شود نه با امر به آنها، آن كه ولی خداست و ولايت امر را بر عهده دارد به دستور دادن به معروف، عدل و احسان بسنده نمی‌كند، بلكه سنّت او معروف و سيرتش عدل و سريرة او احسان است.

اگر كسی معروف شناس باشد، حقيقت آن را در ولیّ‌امر در می‌يابد. همان‌طور كه شناسندة عدل و احسان، عدل و احسان را در سنّت و سريرة و سيرة امام مشاهده می‌كند و در می‌يابد كه او صاحب مقام ولايت است.

برگرفته از: امام مهدی(ع)، موجود موعود.

منابع: كمال‌الدّين و الكافی.

شماره 109 ماهنامه موعود.

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

چگونه باید امام زمان خود را بشناسیم که به مرگ جاهلیت نمیریم؟

رسول اکرم فرمود : من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة الجاهلیه.

هر کس بمیرد و امام زمان خودش را درک نکرده باشد به مرگ جاهلیت مرده است .

منظور از شناخت امام زمان خود، در این حدیث چیست؟

چگونه باید امام زمان خود را بشناسیم در حالی که ایشون غایب هستند و ما ازشون هیچ خبری نداریم؟!

امروز ، اولین روز از بقیه عمر شماست.

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

نقل قول نوشته اصلی توسط واقع بین نمایش پست
    رسول اکرم فرمود : من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة الجاهلیه.

هر کس بمیرد و امام زمان خودش را درک نکرده باشد به مرگ جاهلیت مرده است .

منظور از شناخت امام زمان خود، در این حدیث چیست؟

چگونه باید امام زمان خود را بشناسیم در حالی که ایشون غایب هستند و ما ازشون هیچ خبری نداریم؟!

راست میگی
    یه وقتایی میشه انقدر دلم میخواد آقا رو ببینم و باهاش
    حرف بزنم اما آقا درعین نزدیک بودن بهم خیلی ازم دوره...

6. تشکرها 2

نوشته
    741
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    2
    گالری
    0

یا لطیف
    باسلام
    گرچه کوچک تر از آنی هستم که به این سوال پاسخ بدهم چون نمی توانم ادعا کنم که از آن بهره ای برده ام ... اما جسارتا عرض می کنم که به نظر می رسد محبت و معرفت رابطه ای متقابل دارند . یعنی با افزایش هر کدام دیگری هم افزایش می یابد .
    از راه های ایجاد محبت نسبت به امام عصر - ارواحنا له الفداه - این است که هر صبحگاه برای ایشان صدقه بدهیم و برای تعجیل در امر فرجشان دعا کنیم
    یارب فرج امام ما را برسان
    آن منتقم زمان ما را برسان
    گر بر در او نمی رسانی ما را
    بر محضر او سلام ما را برسان

یالطیف
    انسانی که از خود استقلال و اختیار و اراده نشان می دهد،هرگز تحت ولایت خدا نخواهد بود

الهی أغنِنی بتدبیرک لی عَن تَدبیری و بإختیارِک عن إختیاری

گروه امام موسی صدر
    http://www.askquran.ir/group183.html
    بالأمس قلنا ستعود يوماً

واليوم نقول ستعود حتماً

إن شاء الله

http://img4up.com/up2/49488833027571286680.jpg

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر از جواب دوستان

در خصوص سؤالي كه بيان فرموديد، مطالب بسيار زيادي مي توان بيان كرد، لكن من به كليّات اشاره مي كنم تا انشاءا... براي شما راهگشا بوده، تا هم بتوانيد بهتر عمل نماييد و هم راهي باشد براي تفكّر و تحقيق و شوق بيشتر شما دوست عزيز.
    در مورد معرفت امام زمان( در ابتدا بايد عرض شود كه دو ويژگي مهم كه هر انساني بايد نسبت به امام زمانش داشته باشد، عبارتند از :
    1.شناخت و معرفت
    2. عشق و محبت
    همچنين بايد به اين نكته مهم توجه داشت كه اين دو، رابطه اي عميق با هم دارند، هم شناخت و معرفت باعث ازدياد عشق و محبت مي‌شود و هم عشق و محبت باعث ازدياد شناخت و معرفت و باعث توفيق بيشتر در كسب معرفت مي شود ـ لذا در هر دو مورد كمي توضيح داده مي شود ـ در سلسله مراتب محبت، ابتدا انسان ، عاشق او مي شود براي رسيدن به لقائش، و سپس اين محبت و عشق اوج مي گيرد. عاشق به مرحله اي مي رسد كه او را مي خواهد فقط به خاطر او، و وجود مقدّس او.
    در سلسله مراتب معرفت، نيز انسان، امام را به ظلم ستيزي، عدالت گستري، آبادسازي، دانش گستري مي شناسد، او را گسترش دهنده معرفت و عبوديت حق مي داند، او را در بالاترين مراتب قرب حق و او را تجلي رحمت بي كران حق مي داند و مي شناسد.
    افزون سازي معرفت نيز به دو چيز است :
    1.ادلّه حقانيّت و مقام هاي والاي آن بزرگوار بررسي شود.
    2. دلمان را براي پذيرش معرفت بيشتر حضرت ( آماده سازيم.

مقامهاي او عبارتند از :
    1. مقام تفسير و تبيين قرآن
    2. مقام ولايت و حاكميت
    3. مقام قضا
    4. مقام تزكيه و تربيت
    راههاي افزون سازي محبت نيز دو چيز است :
    1.ظاهر ساختن آثار محبت در عمل مثل صدقه دادن و دعا براي فرج
    2. احترام به آثار منسوب به حضرت ( ، مثل لباس روحاني در روايات و كتابهاي روايي
    راه وصول به اوج محبت و معرفت نيز دو چيز است :
    1.پالايش محبت و معرفت
    2. ورود به تجلي گاه محبت و معرفت
    امام( تمام صفات خداوند را به طور محدود در حدّ و درك ما مجسم مي كند، در زيارت جامعه كبيره مي‌خوانيم :
    "مَنْ أراد ا... بَدَءَ بِكُم" هر كس كه خداشناسي را اراده كند، از شما آغاز مي كند.
    در دعاي عديله مي خوانيم "بيمنه رزق الوري و بوجوده ثَبَتَتْ الارضُ والسماءُ" يعني روزي و آرامش و همه چيز به خاطر او و به بركت وجود مقدس اوست ـ او باب ا... است، كليد در خانه خداست، همه كاره عالم است، اين مسائل و بسياري از معارف ديگر را مي توان در ادعيّه پيدا كرد.
    براي توضيح بيشتر، مي توانيد به كتاب آفتاب ولايت نوشته آيت ا...مصباح يزدي"حفظه‌ا..." (كه خيلي از اين مطالب از آن كتاب استفاده شده است) و همچنين به فصلنامه هاي انتظار كه بسيار عالي مي باشد، مراجعه بفرماييد.
    خداوند متعال همه ما را از عاشقان و اصل و عارفان كامل آن بزرگوار قرار بدهد انشاءا... تعالي.
    ویرایش توسط عمار : ۱۳۸۹/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۱:۴۲

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام مجدد
    خواندن کتابهایی در زمینه شناخت آقا امام زمان(عج) کمک زیادی به ایجاد معرفت می شود:
    در خصوص ابعاد شخصيت امام زمان(ع) كتاب هاي متعددي تدوين شده است. در اين جا به برخي از آن ها اشاره مي کنم.که اگه مقدور بود مطالعه کنید:
    1- دادگستر جهان، ابراهيم اميني؛
    2- عصر ظهور، علي كوراني؛
    3- خورشيد مغرب، محمد رضا حكيمي؛
    4- عصر زندگي، محمد حكيمي؛
    5- سيرة‌ پيشوايان، مهدي پيشوايي؛
    6- مجله حوزه، ويژة امام زمان(ع) شمارة 70 - 71؛
    7- مهدي موعود، ترجمة جلد سيزدهم بحارالانوار(مترجم علي دواني).
    8- محمد بن ابراهيم نعماني، كتاب الغيبه، ص 160.
    9- مهدي پيشوايي، سيرة پيشوايان، ص 675 - 676.
    10- مجله حوزه، ويژه نامه امام زمان(ع) ص 97 به بعد.
    11- وسايل الشيعه، ج 18، ص 101.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

توضيح

نقل قول نوشته اصلی توسط یک منتظر نمایش پست
    با سلام

با سلام خدمت دوست گرامي و ارجمند
    ايشان خود فرموده اند بهره گرفتن از من مثل بهره بردن چشمها از نور خورشيد از پس ابرهاست و ميدانيم كه بنا به روايات حادثه بزرگ انقلاب اسلامي ايران با زعامت امام(ره) يكي از علائم ظهور بوده و ردپاي نور امام عصر ارواحنا له الفدا در جاي جاي اين انقلاب و جنگ تحميلي و نيابت آقا رهبر معظم و معزز انقلاب در طي ساليان سال به چشم ميخورد پس بنظر من مي بايست ردپاي ايشان و تاييداتشان را ببينيم در كجا و در رابطه با چه شخصي است و اين مسئله نيابت عامه براي همه اظهر من الشمس مي باشد و او را تبعيت كنيم و...

اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

11. تشکر

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قدم اول اگاهی نسبت به وجود مقدس اقا امام زمان سلام الله علیه با استفاده از ایات و روایات موجود در کتب معتبر که یکی از دوستان برخی از انها را ذکر کرده اند به اضافه ی 2 کتاب ارزشمند کمال الدین و مکیال المکارم که هر دو با نظر و عنایت و امر خود اقا امام عصر عج نوشته شده است
    قدم دوم عمل جهت ازدیاد محبت

13. تشکر

نوشته
    454
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    1 روز 5 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    361
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    تشکر از جناب منتظر با طرح سوال زیبایشان
    http://www.askquran.ir/../../../gall...405/1_L_09.gif

االلهم صل علی محمد و آل محمد

اللهم عجل لولیک الفرج(ع)

اللهم صل علی محمد و آل محمد

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری